Jump to content

Cestitke


Kronostime

Recommended Posts

7 hours ago, Selina said:

Verujem ti, jer si mnogo mladja, od kad znas za sebe cujes da se ovako zove, a kod mene je jel dijametralno suprotno.❤️

 

Ja bas i ne spadam u mladje, ali i kod mene kao i kod Dame dominantan oblik je Vaskrs i bukvalno se jezimo na izraz Uskrs. Definitivno je do podneblja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

 

Ja bas i ne spadam u mladje, ali i kod mene kao i kod Dame dominantan oblik je Vaskrs i bukvalno se jezimo na izraz Uskrs. Definitivno je do podneblja.

Zašto se ježite? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Zato što im zvuči unijatski,da ne kažem katolički i hrvatski.

Nadam se da to nije razlog, čekamo racionalno objašnjenje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Romantik said:

 

Ja bas i ne spadam u mladje, ali i kod mene kao i kod Dame dominantan oblik je Vaskrs i bukvalno se jezimo na izraz Uskrs. Definitivno je do podneblja.

TI bre prvo ( a i tvoja drugarica) srpski da naucis pa da se onda javis i da nam objasnjavas sta je dominantno i sta je jezivo.

 

Da ste u skoli citali obavezne lektire znali bi da je u svim knjigama ( i na srpskom, a narocito u prevodima svetske knjizevnosti)

uvek bio i ostao ( ruski klasicari se ne prevode iznova jer kako vidimo nije bilo citalaca u vasoj generaciji) samo Uskrs.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Drug Crni said:

Zato što im zvuči unijatski,da ne kažem katolički i hrvatski.

 

Meni lično ne, samo sam uvek mislila da je Vaskrs "ispravno".

 

Ali super su ti ove pretpostavke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 minutes ago, Drug Crni said:

Nema šta da pretpostavljam. Živim sa Srbima 45.godina..može neko individualno biti ok lik,ali sredina u kojoj većina diktira trendove je užasna..

 

Ovde se radi o mom upisu, između ostalog. Ne sećam se da sam ikad ispoljila (ni osetila) netrpeljivost prema katolicima ili Hrvatskoj, prema tome onakve insinuacije nisu dobrodošle.
 

To šta znači Srbima in general nije ni bila tema. 

Edited by DameTime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne bulaznim, već ne dozvoljavam da mi se podmeće da me je neko učio kako nešto zvuči katolički ili hrvatski pa da treba da "zazirem" od toga. Sledeći put ne odgovaraj u moje ime.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

Prije nego što je srpski jezik ispravljen u srbski jezik, norma je bila Uskrs, što pronalazimo i u nazivu čileanskog ostrva nazvanog po prazniku.

Fino si setio toga, a mene nije mrzelo da pogledam kako se na ruskom i grckom zovu ta ostrva, kad ono

vidi cuda:Остров Пасхи (ima naravno i posredne veze sa Uskrsom)

 

La palabra Pascua aparece en latín como "pascha", en el griego πάσχα "páscha" y en el hebreo (pesáh) Pésaj en español, señala la Real Academia Española.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

@U-85 i @Drug Crni ajde malo oladite sa tim lovom na veštice i virtue signalling, nije fora učitavati motive forumaši(ca)ma koji nisu pokazali nikakve naznake srbovanja.  

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

@U-85 i @Drug Crni ajde malo oladite sa tim lovom na veštice i virtue signalling, nije fora učitavati motive forumaši(ca)ma koji nisu pokazali nikakve naznake srbovanja.  

Molim da quataš gdje sam ja bilo šta učitavao, a što se druga Crnog tiče doslovno post ispod njega je kolega Romantik potvrdio njegovu tezu. 

 

Tako da... Promašio si ceo...

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 minutes ago, U-85 said:

Molim da quataš gdje sam ja bilo šta učitavao, a što se druga Crnog tiče doslovno post ispod njega je kolega Romantik potvrdio njegovu tezu. 

 

Tako da... Promašio si ceo...

@Romantik vam je sarkastično odgovorio, bar je meni tako izgledalo. Mada moj post se više odnosio za DameTime.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Selina said:

TI bre prvo ( a i tvoja drugarica) srpski da naucis pa da se onda javis i da nam objasnjavas sta je dominantno i sta je jezivo.

 

Da ste u skoli citali obavezne lektire znali bi da je u svim knjigama ( i na srpskom, a narocito u prevodima svetske knjizevnosti)

uvek bio i ostao ( ruski klasicari se ne prevode iznova jer kako vidimo nije bilo citalaca u vasoj generaciji) samo Uskrs.

 

Kao prvo, ovakav nacin obracanja je krajnje bezobrazan, cak i da postoji greska u upisu, i moderacija bi morala da se bavi time, a ne lovom na vestice, da bi dijalog funcionisao, a vredjanje svakako ne potpomaze isti.

 

Kao drugo, dominantan, znaci izrazito vecinski, i to je stav iz mog rodnog kraja, zato je i napisano u mnozini a ne kao licni stav, kad bi sutra neko napravio anketu ovde (Semberija) preko 90% bi reklo Vaskrs (totalno nebitno da li je to ispravno ili ne, poenta je da je to stav lokalnih stanovnika).

 

Jezimo nije isto sto i jezivo. Kada se neko jezi na nesto znaci da mu ta stvar/razlog izaziva neprijatnost koja se manifestuje skakanjem pulsa i gnevom datog lica. Bosna je duboko podeljno drustvo gde su verska, nacionalna i rasna diskriminacija izrazene.

 

33 minutes ago, Darko said:

@Romantik vam je sarkastično odgovorio, bar je meni tako izgledalo. Mada moj post se više odnosio za DameTime.

 

Nije bilo sarkazma, prosto je Drug Crni ubo sustinu, tj kao sto je i napisao kasnije, poznaje srz Srpskog naroda, a ovakve stvari su jos izrazenije u Republici Srpskoj nego u samoj Srbiji.

Ja licno sam ateista, mada to za ovu temu uopste nije bitno, po meni su religiji glavni izvor zla u svetu, i iako im je orginalna namera da propovedaju ljubav iste se dominantno (da volim tu rec) koriste za izazivanje mrznje i glavni su pokretac, ail bar opravdanje, za vecinu sukoba u svetu. Toliko od mene na ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romantik said:

 

Kao prvo, ovakav nacin obracanja je krajnje bezobrazan, cak i da postoji greska u upisu, i moderacija bi morala da se bavi time, a ne lovom na vestice, da bi dijalog funcionisao, a vredjanje svakako ne potpomaze isti.

 

Kao drugo, dominantan, znaci izrazito vecinski, i to je stav iz mog rodnog kraja, zato je i napisano u mnozini a ne kao licni stav, kad bi sutra neko napravio anketu ovde (Semberija) preko 90% bi reklo Vaskrs (totalno nebitno da li je to ispravno ili ne, poenta je da je to stav lokalnih stanovnika).

 

Jezimo nije isto sto i jezivo. Kada se neko jezi na nesto znaci da mu ta stvar/razlog izaziva neprijatnost koja se manifestuje skakanjem pulsa i gnevom datog lica. Bosna je duboko podeljno drustvo gde su verska, nacionalna i rasna diskriminacija izrazene.

 

 

Nije bilo sarkazma, prosto je Drug Crni ubo sustinu, tj kao sto je i napisao kasnije, poznaje srz Srpskog naroda, a ovakve stvari su jos izrazenije u Republici Srpskoj nego u samoj Srbiji.

Ja licno sam ateista, mada to za ovu temu uopste nije bitno, po meni su religiji glavni izvor zla u svetu, i iako im je orginalna namera da propovedaju ljubav iste se dominantno (da volim tu rec) koriste za izazivanje mrznje i glavni su pokretac, ail bar opravdanje, za vecinu sukoba u svetu. Toliko od mene na ovu temu.

Izvinjavam se sto sam te uvredila po naciolnalnoj, verskoj, a narocito lingvistickoj osnovi.

Za rasnu diskriminaciju prvi put cujem, ali ne znaci da to u Semberiji i ne postoji pa se i za to izvinjavam.

Meni je bilo tuzno da se na dan najveceg i najvaznajnijeg hriscanskog praznika osecate "jezivo" zbog samog

naziva za praznik.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Darko said:

@U-85 i @Drug Crni ajde malo oladite sa tim lovom na veštice i virtue signalling, nije fora učitavati motive forumaši(ca)ma koji nisu pokazali nikakve naznake srbovanja.  

Ni ti izgleda nisi razumeo..jer ja se uopšte nisam osvrnuo na Romantika konkretno..post od Dejm nisam ni skontao čak..još sam lepo napisao da "indivudalno neko može da bude korektan,ali sredina diktira trendove" - parafrazirao sam sebe.

Dakle,da jedna društvena zajednica jednostavno počne da opredeljuje  pojedinca na razne načine..ovde sam mislio na negativne..manje-više isto mislim i za Hrvate npr.u odnosu na Srbe. Imam utisak da je njihov novorijek u priličnoj meri isforsiran samo da bi se napravila distinkcija u odnosu na srpski jezik,pa čak i po cenu da bude izveštačen.

Generalno mislim da Južne Slovene mnoogoo više vezuje nego što deli,ali eto..na ovom prostoru se prednost večito daje nekim podelama,razdorima i razlikama,bez obzira što su sličnosti veće.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Tuga sto je jedan Jevrej ubijen pa onda radost sto je ustao iz mrtvih je nacin na koji crkva i vernici svake godine to isprate. 

Dakle crkva, koja je ovde in charge, kaze da je vaskrsao, zato ima i pozdrav Hristos vaskrse - Vaistinu vaskrse. Nema pozdrava Hrist je uskrsnuo- Stvarno je uskrsnuo.

Tako da ne znam sta se tu ima pametovati i palamuditi.

Ako hoce, sto se mene tice crkva moze i kao one bande u US da prstima prave cestitke, njihova igrica - njihovo pravo.

Takodje mislim da se niko nece uvrediti ako mu se cestit sa Srecan uskrs.

Ovo me podseca na dezurne analiticare na Hepiju koji iskoriste svaku aktuelnu temu da pohvale Rusiju i Briks, da kazu da je jedino njihov stav ispravan i da unesu jos malo razdora kao da nema bitnijih tema za polemisanje.    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
48 minutes ago, Drug Crni said:

Ni ti izgleda nisi razumeo..jer ja se uopšte nisam osvrnuo na Romantika konkretno..post od Dejm nisam ni skontao čak..još sam lepo napisao da "indivudalno neko može da bude korektan,ali sredina diktira trendove" - parafrazirao sam sebe.

 

Redosledom upisa, prvo je Eddard napisao da se ježi od voskrese ili čega već, pa sam se ja (anegdotalno) nadovezala na njega a onda je Romantik napisao slično što i ja. Zatim je neki forumaš pitao a zašto se ježite i usledio je tvoj odgovor... Očigledno je došlo do nesporazuma. Ako nisi imao nameru da govoriš u naše/moje ime u redu, onda ti se izvinjavam što sam te "napala". Svašta mogu da dozvolim da mi se učita ali srbovanje ne :)) 

 

Na temu, kod mene nije kao kod Romantika. Prosto svi su uvek govorili Vaskrs no ako neko kaže i Uskrs to se ne "zamera"; za svoj kraj mogu svašta da kažem ali nikad nije bilo te priče katolički/hrvatski. Mada evo zbog diskusije sam uzela crkveni kalendar i piše Vaskrs. Verovatno je tako izraz ostao u upotrebi jer je ovde i dalje prilično popularno da se koristi taj kalendar (dobije se za slavu ili Božić). 

 

P.S. Ježiti se ne znači da je nešto jezivo, već da zapara uši prosto jer smo navikli da čujemo nešto drugo. Moj post je bio isključivo da bismo pokazali kako se svako od nas "ježi" na nešto pa je to na kraju i nebitno, nego se čestita praznik. Ako je nekome to važno jelte, ja i nisam neka vernica.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Clash said:

Dakle crkva, koja je ovde in charge, kaze da je vaskrsao, zato ima i pozdrav Hristos vaskrse - Vaistinu vaskrse. Nema pozdrava Hrist je uskrsnuo- Stvarno je uskrsnuo.

 

Drkva može da koristi šta god hoće od pozdrava, ali mi smo se ovde najviše bavili nazivom praznika. U rečnicima su lepo navedena oba pojma, ali ne i pozdrav, a drkva nikome ne može da određuje da li će neki praznik zvati Uskrs, Vaskrs, Pasha ili kako god hoće. Ukoliko se u npr. medijima pojavi naslov u kome piše da je širom sveta proslavljen Uskrs, ukoliko prodavnica prodaje uskršnja jaja ili ako neko taj praznik tako naziva u svakodnevnoj komunikaciji, njihovo mišljenje je irelevantno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Clash said:

...kao da nema bitnijih tema za polemisanje. 

 

 

Na primer:

 

 

Sprdnje bez:

Svaka tema je bitna, ali najbitnije je neucitavati nesto drugima sto niti su rekli niti su pomislili. Ono kad "jezimo" u glavi citaoca ucitavaca bude konvertovano u "jezivo" i slicne vratolomije, e tad prestaje diskusija. Nema svrhe. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...