Jump to content

Moderacija


Recommended Posts

On 5/11/2022 at 6:59 PM, dulematic said:

 

Uz dužno poštovanje, koja je tvoja funkcija na vox92, vlasnik, admin, moderator ili supermoderator možda, i kao još bitnije da li si deo tima ili iznad tima?

Odgovor na ova pitanje bukvalno objašnjava i suštinu problema u kojem smo se našli a u kojem ti očigledno ne želiš da vidiš svoj deo krivice.

 

Jasno je da je Neme napravio sranje i javno se istovario i pokušavali smo da ga smirimo kao što si rekao i nije pomoglo, jbg, uopšte ga ne opravdavam za sve izrečeno, ali razlog njegovog pršnjavanja je izmedju ostalog tvoje ponašanje i postavljanje sebe kao gazde i autoriteta, u situaciji u kojoj se čeka beskonačno na objavljivanje novog pravilnika (za koji su se Mare i Neme iscimali najviše, a mi ostali tu i tamo podelili koji savet, uključujući i tebe) i izbor supermoderatora koji je osnova za dalje funkcionisanje moderacije.

Jer upravo ta osoba, supermoderator, je neko ko treba svojim autoritetom da reši situacije unutar tima i donese odluke. Upravo da hendla ovakve situacije. 

Dakle, ne ti, nego supermoderator. Admin treba da bude operativac.

 

Upravo ovako nešto sam i planirao da ti napišem na moderatorskoj temi ali se nisam stigao dohvatiti kompa za vikend, kada si pitao ko hoće da ostane moderator, uz dodatak da bi u moderaciji ostao savetodavno do izbora PRVOG (pazi ironije, prošlo 3 godine) supermoderatora, a da bi se posle zahvalio pošto nemam volje za dalje moderisanje generalno. Ali ne leze vraže, osta ja bez mod prava pre vremena zato što se nisam javio DVA dana, a 3 godine nismo supermoderatora izabrali a čak smo ti i svako pojedinačno slali naše predloge za te osobe (davno prošlo vreme). Šta je bilo sa tim, ništa, pojela maca, prvo ćemo pravilnik, ajde...napisan sigurno pre godinu dana i opet ništa.

 

Samo još ovo, drugi bold, prilike za interno rešavanje nije bilo, ali je krivica obostrana, jer uopšte niste ni ti ni on bili spremni da se sedne i razgovara.

Čovek se od svih nas najviše cimao i najviše razgovora sa forumašima vodio, trudio da napravi forum boljim i ti ga onako ekspersno za jedan dan izbaciš iz moderacije (iako je sam tražio, ne sporim), to se tako ne radi, pokuša se rešiti šta je problem, a ne onako ćao, zdravo fazon a čovek i na b92 i na ovom našem nasledniku piše evo brat bratu 20 godina. Zato je kontam i pukao.


S obzirom da bolje ne bih sročio, ostaje da samo potpišem ovaj post.

 

Ne radi se to na ovaj način. 

 

Ajd sad lepo svi na mirovne pregovore. 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Pošto je sada ovaj pdf zatvoren, nadam se da mogu da postavim jedno pitanje:

 

Koliko sada imamo moderatora? AgroLaki, zoe, A sad...i..

 

Pitam, jer mislim da članovi to mogu da znaju.

 

U ranijim verzijama Invision platforme postojala je mogućnost da ispod svakog pdf-a stoji ime moderatora..ne znam da li to postoji i u ovoj verziji?

 

Na ovoj temi sam pisala i kako se na nekim forumima rešavaju ovakvi problemi, ne znam koliko je to moguće ovde. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na politici smo trenutno A sad i ja.

Zoe je odgovorna za tenis, ali mislim da nije trenutno aktivna.

Na Fudbalu i Kosarci postoje posebni moderatori posto su posecene teme. 

Radoje na automoto sportu.

Ja na primer ne mogu da banujem nikog na Kosarci, ali niko sa Kosarke ne moze da banuje na Drustvu ili Politici. 

Verovatno sam izostavio neke ljude, ali bice neka reorganizacija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AgroLaki said:

Na politici smo trenutno A sad i ja.

Zoe je odgovorna za tenis, ali mislim da nije trenutno aktivna.

Na Fudbalu i Kosarci postoje posebni moderatori posto su posecene teme. 

Radoje na automoto sportu.

Ja na primer ne mogu da banujem nikog na Kosarci, ali niko sa Kosarke ne moze da banuje na Drustvu ili Politici. 

Verovatno sam izostavio neke ljude, ali bice neka reorganizacija. 

 

@Eddardsi zaboravio ili...?

Link to comment
Share on other sites

Eddard je trenutno bez mod prava usled nekih tehnickih problema, pisao sam samo ko u ovom momentu ima kredencijale za brisanje, banovanje isl. 
Ako, ako, on je i onako "brz na obaraču"...[emoji847]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Eddard...

...i Neme da dobiju natrag

 

...

kredencijale za brisanje, banovanje isl.

 

I sve je opet u redu.

 

Populizam i podilaženje ukusu mase ne vodi ničemu.... dobrom.

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Da se manemo pisanija i da pustimo ljude da rese sta treba da rese.

 

Mislim da im ne smetamo, pa svi sapucemo i necujno dodirujemo tastaturu

 

Ovo je podrska a ne ometanje. Neka znaju da smo tu...ali na prstima, tiho....

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2022 at 11:38 PM, Devojka Luke Razića said:

Sećam se da sam pitala u vezi Veća staraca, ko će činiti to Veće i kako će se ono birati.

 

Ja sam izričito protiv Veća staraca. To jest institucije koja će samo dodatno da komplikuje  i produžava vreme za donošenje odluka i koje će nešto bogznakakopametno da smatra po raznim pitanjima. To bi nas samo dovelo u situaciju da večito nešto raspravljamo i da se više bavimo forumom i njegovim funkcionisanjem nego konkretnim temama koje bi trebale da budu svrha foruma. Po meni, ako je neko raspoložen da se bavi forumom u tom smislu, odnosno donošenjem odluka vezano za forum, treba da bude u moderaciji, tj. da ima prava i obaveze koje moderatorsko mesto donosi. S tim u vezi, ono što nismo uradili a trebalo je uraditi još na samom startu je upravo da se precizno definišu prava i obaveze moderatora, supermoderatora i administratora, odnosno da se definiše tačno ko šta radi i ko je za šta odgovoran. To nas je dovelo ovde, da se posle nekoliko godina rada foruma o tome raspravlja "javno" i za to smo direktni krivci svi koji smo bili i svi koji jesu deo ekipe koja upravlja forumom. Zato bih rekao da je taj pravilnik o radu moderacije ili kako bi se već zvao, trenutno bitniji od pravilnika o radu foruma, koji se manje-više svodi na kaznene mere prema forumašima. Taj drugi pravilnik već postoji i njegovo ažuriranje/unapređenje, uz svo dužno poštovanje ljudima koji su ozbiljno vreme potrošili na njegovu izradu, je nešto što će ionako morati stalno da se radi. Jer koliko god bio dobar i sveobuhvatan, odluke koje moderatori moraju da donesu često nisu pokrivene pravilnikom, jer se u praksi uvek dešavaju neke nove i nepredviđene situacije.

 

Zato mislim i još jednom ponavljam da je najvažnije prvo rešiti trenutni problem funkcionisanja moderacije i to donošenjem pravilnika o njenom radu, a teme foruma neka žive svoj život, po mogućstvu sa minimalnim uplitanjem bilo kakvih formalnih ili neformalnih forumskih organa.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Nemojte se zamajavati sa pravilnikom, i onaj prvi što je neko sklepao u 10-tak rečenica je pokrivao da se kažnjava vređanje sagovornika, trolovanje, flejmovanje pa smo imali ljude kojima je to dozvoljeno a sa druge strane su neki dobijali banove za zaista smešne prekršaje ili netačna tumačenja njihovih postova. Moderacija pod jedan mora da ima slobodu da banuje i da to radi kada se napiše problematičan post a ne posle 3 dana. Sve ostalo samo doliva ulje na vatru umesto da je gasi. Takođe ne sme biti "stari član, nemojte njega za tu sitnicu" svi moraju biti slani u banju jer samo tako šaljete poruku da neke stvari više nećete tolerisati.

 

Naravno propišite manje kazne, ne morate non stop da perma banujete. Recimo za starije članove su i banovi od par dana pa i jednog dana ozbiljna kazna jer su se navikli na forum i to im je svakodnevnica. Kad bi par usijanih glava slali u banju svake nedelje makar na jedan dan garantujem da više ne bi pravili haos po temama. Kod novih članova razumem da je teško proceniti da li je neko legitiman ili je trol nalog tako da tu razumem moguće greške ali kod starih članova imate gomile mogućnosti kako da ih dovedete u red.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Ja sam izričito protiv Veća staraca. To jest institucije koja će samo dodatno da komplikuje  i produžava vreme za donošenje odluka i koje će nešto bogznakakopametno da smatra po raznim pitanjima. To bi nas samo dovelo u situaciju da večito nešto raspravljamo i da se više bavimo forumom i njegovim funkcionisanjem nego konkretnim temama koje bi trebale da budu svrha foruma.

Nisam tako razumela funkciju veca staraca. To je valjda trebala da bude institucija koja je savetodavna po pitanju nekih vecih planova i ideja, a ne dnevnih odluka.

Ovako kako je opisujes, stvarno nije potrebna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije Pesic i ja sam slično razumela tu funkciju "Veća".

 

U tom Pravilniku iz 2020.  stoji šta radi Veće. Pored toga tu su i članovi i odredbe koje obuhvataju administraciju foruma i rad moderatora.

 

Spoiler

2. Administracija Foruma

 

2.1. Administracija je obavezana da formira tim supermoderatora i moderatora.

 

2.2. Administracija je zadužena za održavanje i finansiranje Foruma, te otklanjenje bilo koje nepravilnosti u njegovom radu. Administracija, međutim, nije odgovorna ako iz bilo kog razloga dođe do gašenja ovog domena ili prekida u njegovom radu na određeno vreme. 

 

2.3. Administratracija Foruma zadržava pravo da odstupi od Pravilnika ukoliko proceni da je to u interesu korisnika Foruma i Foruma u celini.

 

2.4. Administracija nije odgovorna za sadržaj bilo koje poruke koja je objavljena od strane korisnika. 

 

 

 

 3. Moderacija Foruma - prava, obaveze, izbor

 

 

3.1. Predlog za izbor moderatora može dati bilo koji član foruma, na odgovarajućim temama.

 

3.2. Moderatore bira uredništvo foruma (administratori, supermoderatori i moderatori), zajedno sa članovima Veća Staraca.

 

3.3. Supermoderatori i moderatori se biraju većinskim glasanjem (jedan glas daje administracija, drugi moderacija i treći VS),  a po kriterijumima (bez redosleda po važnosti):

 

- Organizaciona sposobnost

- Objektivnost (iz dela o moderatorima)

- Samokontrola (iz dela o moderatorima)

- Diplomatičnost

- Saradnja sa ostalim moderatorima 

- Saradnja/komunikacija sa forumašima

 

3.4. Moderator može biti razrešen dužnosti na zahtev VS-a ili ostalih moderatora, a nakon saglasnosti i formalnog odobrenja administracije ukoliko ista zaključi da je to u interesu Foruma.

 

3.5. Moderacija je dužna da kazni svakog ko krši odredbe ovog Foruma, bez obzira na status i zaduženja. Po ovoj tački i moderatori mogu biti kažnjeni ukoliko krše Pravilnik.

 

3.6. Moderacija je dužna da odgovori svakom članu Foruma koji postavi pitanje vezano za funkcionisanje samog Foruma.

 

3.7. Moderacija je dužna da svaki ban objavi na temi predviđenoj za banove, na ogovarajućem podforumu.

3.8. Moderacija zadržava pravo da proceni da li je određen post kažnjiv ili ne, a poštujući odredbe ovog Pravilnika.

 

3.9. Moderacija zadržava pravo da premesti ili izbriše postove za koje smatra da ne pripadaju zadatoj temi, odnosno podforumu, bez davanja obrazloženja za takvu odluku.

 

3.9.1. Ukoliko se radi o prebacivanju više postova, celih tema ili pravljenju novih od diskusija koje ne pripadaju matičnoj temi (splitovanje), moderacija je dužna da napiše obaveštenje, na mestu predviđenom za to.

 

3.9.2. Moderacija se ne obavezuje da za svaki obrisani post obaveštava putem PM (privatnih poruka) forumaše čiji su postovi obrisani, niti da daje obaveštenja na temama zbog brisanja samog sadržaja.

 

3.10. Moderacija nije dužna da odgovori na svaku žalbu upućenu na odgovorajućoj temi.  Moderacija je dužna da pruži obrazloženje za neku odluku, ukoliko VS to od nje zatraži. Moderacija, međutim, nije dužna da uvaži žalbu upućenu od strane VS-a. 

 

3.11. Moderatori se ne mogu stavljati na ignore listu, jer ih to sprečava u vršenju svojih moderatorskih dužnosti.

 

4. Redovni članovi Foruma - prava i obaveze

 

4.1. Svaki registrovani korisnik ima pravo pisanja na Forumu i vršenja privatne prepiske sa ostalim članovima. Svaki korisnik ima pravo da piše na postojećim temama ili da otvara nove teme, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.

 

4.2. Svaki korisnik ima pravo da zatraži pomoć ili objašnjenje od strane Moderacije ili Administracije Foruma u vezi samog funkcionisanje Foruma i to na temama koje su za to predviđene.

 

4.3. Svaki korisnik ima pravo da uloži žalbu na rad moderacije i administracije Foruma na temama koje su za to predvidjene ili Veću Staraca. 

 

4.4. Svaki forumaš koji ispunjava kriterijume (objektivnost, disciplinovanost, samokontrola itd.) može biti predložen za moderatora.

 

4.5. Svaki forumaš može davati predloge za dopunu i izmenu Pravilnika Foruma, na temama koje su za to predviđene, odnosno organima koji su za to predviđeni - administraciji, moderaciji i VS-u.

 

 

5. Veće Staraca

 

5.1. Veće Staraca (VS) je nadzorno telo koje ima ulogu praćenja rada Foruma kao celine i medijacije u eventualnim sporovima izmedju forumaša i moderacije. Ustanovljavanje VS bi trebalo da u početku bude neka vrsta pilot projekta, sastavljenog od prijatelja Foruma, čiji je zadatak da pomognu u procesima koji će omogućiti da cela zajednica funkcioniše na najbolji način i zaživi na duže staze. Rad VS obuhvata (u širem smislu):

 

5.1.1. bolju komunikaciju medju forumašima

5.1.2. usađivanje uzajamne  odgovornosti prema Forumu kao zajedničkom dobru i ostalim 

forumašima

5.1.3. ulogu "lakmusa" za ideje i promene koje bi mogle biti usvojene u Pravilniku

5.1.4. aktivno učešće u budućem radu Foruma

5.1.5. ulogu "spone" izmedju forumaša i moderacije

5.1.6. procenu kvaliteta moderatora: njihove korisnosti za sam forum, kvalitet donošenja odluka, odnos sa ostalim članovima foruma itd.

5.1.7. Kreativan pristup, u smislu novih ideja za poboljšanje samog Foruma, Pravilnika i priliv novih članova.

 

5.2. Broj članova VS je promenljiv, ali uvek neparan. Odluke se donose nakon rasprave glasanjem. Informacija kako se glasalo ostaje unutar tima. Kada je odluka o nekom pitanju/sporu doneta, ostaje na snazi do sledeće donete po ustanovljenoj formalnoj proceduri. U početku su članovi izabrani od strane Administracije i moderacije i bili bi sačinjeni od dosadašnjih regularnih članova foruma i moderatora, a po kriterijumima popularnosti i autoriteta među forumašima. Vremenom bi se briga oko budućih članova i zamena postojećih mogla prebaciti u celini na VS, uz uslov da se postigne neophodan nivo uzajamne odgovornosti, poštovanja i prstohvat poverenja. 

Ako se Forum posmatra kao zajednički projekat (u idejnom smislu), apeluje se na uspostavljanje Ownership of Project Kulture: da se prepozna odgovornost svakog pojedinačnog forumaša za funkcionisanje Foruma, korektan odnos prema samom Forumu kao i prema ostalim forumašima.

 

5.3. Članovi VS ne moraju biti po pravilu popularni forumaši. Dosadašnja iskustva su pokazala da su najbolji oni čije slovo ima težinu na papiru.

 

5.4. VS ima učešće u izboru novih moderatora/supermoderatora kroz glas, kao i pravo glasa kod eventualne smene  ili zamena.

 

5.5. Ukoliko se od strane forumaša Veću Staraca uputi žalba:

 

- VS je dužno da razmotri žalbu, ali nije dužno da odgovori na svaku.

- Ako VS proceni da je pritužba opravdana, slučaj izlaže supermoderatorima koji će ga dalje, u saradnji sa Moderacijom,  razmotriti prema Pravilniku.

- Pritužbe/žalbe, upućene Moderaciji preko VS, biće razmatrane po utvrđenim tačkama Pravilnika, ali bez garancije da će biti usvojene.

- Žalbu za pojedinačni slučaj je moguće uputiti samo jednom.

 

5.6. Veće staraca će imati svoju temu koja će biti dostupna samo njegovim članovima i administraciji. Postojaće i zasebna tema gde će VS moći da se dogovara sa moderacijom, koja neće biti vidljiva ostalim članovima foruma.

 

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Arsenije Pesic i ja sam slično razumela tu funkciju "Veća".

 

U tom Pravilniku iz 2020.  stoji šta radi Veće. Pored toga tu su i članovi i odredbe koje obuhvataju administraciju foruma i rad moderatora.

 

 

 

 

Da, to je to manje vise. Vise savetodavna i uloga monitora, cisto sumnjam da bi se na toj temi vodilo mnogo rasprave da teme budu ugrozene.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 9:28 AM, uini said:

e sad, postoji idealan scenario koji je itekako dostižan & dohvatljiv = u kojem se ovo tvoje prihvatanje odluka iz citata u 90% slušajeva bezpogovorno i dešava ali dolazi organski a ne zato što to nije dozvoljeno; 

-> to je mesto (scenario mesta) u kojem imamo konsenzus oko bazičnih vrednosti, koje u hijerarhiji stoje iznad freakin' pravilnika: jer pravilnik je samo detaljna eksplikacija ili fusnota vrednosti do kojih držimo kao kolektiv.

 

Skratio sam post zbog duzine iako je primer sa nocnim klubom i vise nego dobar da ilustruje poentu posta.

 

Dakle, ako sam dobro shvatio, potrebno je (pored pristojnog ponasanja) usvojiti i neke bazicne vrednosti tipa za EU, protiv nacionalizma, za progres, protiv konzervativizma, za Bidena, protiv Trumpa, za Palestinu, protiv Izraela (ili obrnuto), da ne nabrajam sad dalje, ima jos mnogo toga. Tu se razilazimo jer ne smatram da bi bilo koji forum trebalo da bude glasilo odredjene ideologije, a koliko je vaznije dobro ponasanje i pristojno ophodjenje od ideoloskih pogleda ilustrovacu kroz dve teze:

 

1. Odredjen deo forumasa za koji se moze reci da su usvojili sve "bazicne vrednosti" pokazuje apsolutni nedostatak da cuje bilo kakvo drugacije misljenje od sopstvenog. Jos gore, postoji i potreba da se neistomisljenici (hajde da govorimo o javnim licnostima ili politickim strankama, to je sasvim u redu) vredjaju, svi zajedno grupisu u nekakve torove, pa su jedni primitivci, drugi nazadni, treci nacionalisti, cetvrti imaju stavove koje deli nekakva vecina u ovoj zemlji. Isti ti koji bi mozda mogli da budu shvaceni kao ljudi "cije je srce na mestu" prosto ne umeju da komuniciraju sa drugima, a da se tu ne spomenu ignore - liste, da se svecano ne izgovori kako "sa takvima kao sto si ti nema razgovora", da se taj koji je nesto napisao ne pripoji nepozeljnoj grupaciji logikom "ako nisi sa nama, onda si sa njima" i tome slicno.

 

2. Dalje, ako su sve te bazicne vrednosti tako lako uocljive i prosto sasvim jasne pa zasto onda smeta insistiranje na pristojnosti, postovanju sagovornika i postenju u diskusiji? Ako se svi budemo tako ponasali lako ce same da se iskistralisu te bazicne vrednosti. Nego, mozda bude neko nezgodan ko voli ili ume da se nadgovornjava, daj da to presecemo i da na forumu ostanu samo drugovi, patriote ili gradjani. Evo jedne bazicne vrednosti - nasilje je lose i ne moze nikada da se koristi osim u samoodbrani. Mislim, mozemo mi silom da guramo ovu vrednost jer je vazna, a mozemo samo da eliminisemo sve koji (zato sto znaju da brane neodbranjivo) pocnu da vredjaju, lazu, vrdaju ili namecu svoj stav tipa "treba ih preventivno tuci da ne bi oni tebe". Prosto je - ili su ljudi "koje treba tuci" agresivno nastrojeni (pa to spada u slucaj samoodbrane) ili nisu (pa se nasilje ne moze opravdati).

 

Sve drugo (ukljucujuci i nametanje bazicnih vrednosti) vodi samo ka pitanju: Ko ima vise motki i ko ima zastitu policije, pa onda da se tako delimo dok se ne posvadjamo sa svima i ostane samo neka sacica da pise na forumu. To nije resenje.

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

Dakle, ako sam dobro shvatio, potrebno je (pored pristojnog ponasanja) usvojiti i neke bazicne vrednosti tipa za EU, protiv nacionalizma, za progres, protiv konzervativizma, za Bidena, protiv Trumpa, za Palestinu, protiv Izraela (ili obrnuto), da ne nabrajam sad dalje, ima jos mnogo toga. Tu se razilazimo jer ne smatram da bi bilo koji forum trebalo da bude glasilo odredjene ideologije, a koliko je vaznije dobro ponasanje i pristojno ophodjenje od ideoloskih pogleda ilustrovacu kroz dve teze:

 

držati do xy bazičnih vrednosti nije jednako biti privržen određenoj ideologiji, zapravo je vrlo suprotno od toga, jer bi bazične vrednosti trebalo da prevazilaze to što podržavaš xy ideologiju;

 

ja sam npr za EU & protiv nacionalizma ali neću racionalizovati EU-potez / odluku koja se kosi sa mojim nazorima, samo zato što će ona dovesti do nekog cilja koji mi odgovara. isto tako ću podržati entitet ili pojedinca koji je nacionalno orijentisan, ukoliko se zalaže / radi nešto što se uklapa u moju vrednosnu vertikalu.

 

malo je reći da mi konzervativni PoV nije blizak ali istovremeno sam svestan da većina konzervativaca nisu ekstremni likovi i da zapravo delimo solidno toga zajedničkog, iako nam se mnogi životni nazori razlikuju. međutim, kada protest crne populacije & borbu za defacto (ne samo na papiru) ravnopravnost relativizuješ tako što ih optužuješ da su instrument u borbi demokrata za prevlast, da su lopovi i lenštine koje koriste momentum da bi nešto maznuli i nastavili da džabalebare = to onda više nema veze sa konzervatizmom, već sa nekim intimnijim ubeđenjima koje ta osoba ima u odnosu na svet i bližu okolinu.

 

jedna od situacija kojom sam bio užasnut modus operandijem foruma je upravo ubistvo floyda & BLM protesti - gde se sve odmah svelo na konzervatici vs demokrate, tj zvezda vs partizan. banalizovana je najznačajnija globalna tema u tom trenutku, svođenjem na dnevnu politiku.

 

kad sam kod zvezde & partizana, košarkaški deo, parče foruma koje najčešće i posećujem, je paradoksalno, za par koraka bliže onome o čemu pišem, iako je daleko od idealnog: tamo je ekipa koja se drži "ideologije" (kao prioriteta), limitirana na "tata" topik a samim tim je agitovanje za ideologiju (vs bazičnih vrednosti koje na košarci delimo) svedeno na podnošljivi minimum. čak i kada te moderacija ne sankcioniše, dobre su šanse da će te sankcionisati učesnici u komunikaciji, tako što će marginalizovati pokušaj da se nekakva košarkaška "overarching tema" baci u blato teorija zavere u kojima se sve dešava protiv partizana ili za zvezdu & obrnuto.

 

zato sam i dao primer pandemijskog topika kao situacije koja je otprilike savršeno rešena, prosto zato što 80 ili 90% učesnika na forumu deli iste vrednosti:

možeš biti rezervisan ili skeptičan prema covid-vakcini ali ne možeš širiti teorije zavere i/ili lažne vesti, već tvoji stavovi moraju biti u okviru overall naučnih saznanja na temu. imam utisak da je taj topik tokom dve godine funkcionisao bez nekih značajnih trzavica iako je paranoja & fejk njuz, bilo online ili irl, bila na maksimumu.

 

kako to, kako to (nije mi jasno)? što bi rek'o vojko vrućina

pa prosto tako što smo delili zajednička bazična uverenja, bez obzira da li smo jedva čekali vakcinu ili smo bili uplašeni od njenih nus-pojava.

 

u startu je dato do znanja svima da ovo nije mesto za borbu protiv duboke države i farmako-mafije.

možda bi još 20% više članova foruma + novi članovi u vidu nebrojenih internet-ratnika protiv svetske zavere učinili čuda za saobraćaj na forumu i možda bi time čuli never heard before stavove i mišljenja = ali su i moderacija i publika zauzeli čvrst stav do čega držimo, i još važnije, protiv čega smo kategorički.

 

e o tome ja pričam (mada sam napomenuo da ne gajim iluziju da je na ovom mestu to izvodljivo nakon tri godine rada).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Posto sma najverovatnije u odlasku da dam i svojih two cents, mada, goldeberg je rekao maltene sve:

Jedan forum, pa tako i ovaj, moze da bude  ili babl za jedan nacin razmisljanja, ili mesto za otvorenu debatu, gde se ljudi medjusobno minimalno akar postuju, i gde ne moze neko da  napada i ucitava drugima nesto, samo jer je toboze iskljuciv i  svakog neistomisljenika dozivljava kao ne znam sta vec..a ima toga, i itekkao se ovde pisu bljuvotine raznih vrsta, i nikom nista..to samo otera te ljude..i pojeidni moderatori cak otovreno to pdorzavaju..i meni je ucitavano svasta, od ljudi koji me ni forumski povrsno ne poznaju..jer ne razmisljam kao tipican forumas..mislim, moze im se, i guess..ali, onda je postenije to i napomenuti, da zna covek kada dodje na forum, na cemu je..ja sam se ubacio na korona temi, dok je najvrelija bila,i zanimljivo, sa  vecinom sam imao dobru komunikaciju, uz mozda dva, tri izuzetka..sa urosem, sa  kojim sam se i ponajmanje slagao, najbolji odnos sam imao, i imam i dalje dobar odnos.. ako je forumu draze tako, neka radi i dalje, ako pak zeli da  bude bolje mesto  za komunikaciju, gde ce s eljudi vise zezati, druziti, makar politicki bili udaljnei hiljadams vetlosnih godina, i gde ce neko kome je smisao zivota da proziva i vredja na forumima, biti sankcionisan, pa makar bio urednikova rodjena mati, onda ce i vis eljudi dolaiti, prlagodjavati se, itd..ali i jedno  i drugo u isto vreme, to nema nigde na svetu, u zivotu..

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Martin Mystere said:

Ono kad ja ne samo da sam se složio sa Goldijevim komentarom (prvo sa citiranim delom) a onda i da otvorim njegov čitav post i da mu dam like na isti... ma kuda ide ovaj svet...

 

jedini problem sa goldbergovim postom je što je stavio jednakost između vrednosti & ideologije, pa samim tim imamo bazično nerazumevanje pojmova.

ali da, sasvim kul on razmišlja generalno (pod uslovom da uskladimo značenja  tih nekih osnovnih pojmova)

 

ovakav post kakav stoji - okej je da ti se dopada ali nije tačan  ( :

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Martin Mystere said:

Složićemo se da se ne slažemo pri čemu sam ovaj put u timu Goldi.

 

pa vidi, možemo da se ne složimo i da je trenutno u beogradu dan & 4 popodne, međutim, moramo da bazično razumemo (u ovom slučaju) ključnu razliku između vrednosti i ideologije; jer ako nam je to isto ili slično, onda nam je isto i npr voda i vino, jer su tečnost.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...