Jump to content

Moderacija


Recommended Posts

Ne govorim o ideologiji i bazičnim vrednostima već o nedostatku volje i želje da se čuje i usvoji bilo kakvo drugačije mišljenje, što je naročito pogubno kada mod uđe u diskusiju kao običan forumaš a onda to malo po malo prelazi u diskutovanje gde se u slučaju većeg razmimoilaženja u mišljenju od dotičnih zauzima pozicija sile. Na svu sreću ne tako česta situacija ali se ipak i to dešavalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Martin Mystere said:

Ne govorim o ideologiji i bazičnim vrednostima već o nedostatku volje i želje da se čuje i usvoji bilo kakvo drugačije mišljenje, što je naročito pogubno kada mod uđe u diskusiju kao običan forumaš a onda to malo po malo prelazi u diskutovanje gde se u slučaju većeg razmimoilaženja u mišljenju od dotičnih zauzima pozicija sile. Na svu sreću ne tako česta situacija ali se ipak i to dešavalo.

 

Ovo o drugacijem misljenju je uopsteno, daj neki primer...ili ja da dam

 

Ako smo na kulinarstvu, razlicito misljenje o ukusima hrane nikada nece biti predmet spoticanja. Ali na politici uvek. Moderator moze i trebalo bi da prekine dugacak niz besmislenog prepucavanja koji traje. A sto se tice politickih stavova, zar ne pisu svi svoje razlicite stavove? Niko ih ne ucutkuje, ako se odgovori tako sto se sa tim stavom ne slazes, pa sta? Zar moderator ne moze da ima misljenje o politickim situacijama...pritom cesto sam na politici u poslednjih mesec, dva i ne secam se da sam srela nekog od njih.

 

Sasvim je drugacija situacija ako su izneseni stavovi - naprikladni i autisticni, udaljeni od stvarnosti ili neutralni na nacin da se svrstavas na stranu zbog koje se stidis da se izjasnis. Jer ako se izjasnis nemusto ili skandalozno i normalan svet se uhvati za glavu zbog toga, moguce je da moderacija intervenise. Ovde ne bi trebalo da je upitno sta i ko se podrzamuve pod `normalan svet`.

 

..recimo da sa mnogima nisam na istoj geografskoj sirini i duzini po politickim stavovima ali cim to znam - znaci da drugaciji stavovi postoje i da ih niko ih nije ukinuo niti ucutkao.

 

(sada vidim da si napisao da nije cesta situacija, u redu, i ja mislim da nije)

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, uini said:

 

držati do xy bazičnih vrednosti nije jednako biti privržen određenoj ideologiji, zapravo je vrlo suprotno od toga, jer bi bazične vrednosti trebalo da prevazilaze to što podržavaš xy ideologiju;

 

Razumem sta hoces da kazes, ali postoje razlicite bazicne vrednosti koje mozemo da usvojimo ili ne upravo na osnovu ideologije koju podrzavamo. To kaze i tvoj primer sa nocnim klubom i razlicitim tipovima muzike.

 

7 hours ago, uini said:

zato sam i dao primer pandemijskog topika kao situacije koja je otprilike savršeno rešena, prosto zato što 80 ili 90% učesnika na forumu deli iste vrednosti:

možeš biti rezervisan ili skeptičan prema covid-vakcini ali ne možeš širiti teorije zavere i/ili lažne vesti, već tvoji stavovi moraju biti u okviru overall naučnih saznanja na temu. imam utisak da je taj topik tokom dve godine funkcionisao bez nekih značajnih trzavica iako je paranoja & fejk njuz, bilo online ili irl, bila na maksimumu.

 

kako to, kako to (nije mi jasno)? što bi rek'o vojko vrućina

pa prosto tako što smo delili zajednička bazična uverenja, bez obzira da li smo jedva čekali vakcinu ili smo bili uplašeni od njenih nus-pojava.

 

u startu je dato do znanja svima da ovo nije mesto za borbu protiv duboke države i farmako-mafije.

možda bi još 20% više članova foruma + novi članovi u vidu nebrojenih internet-ratnika protiv svetske zavere učinili čuda za saobraćaj na forumu i možda bi time čuli never heard before stavove i mišljenja = ali su i moderacija i publika zauzeli čvrst stav do čega držimo, i još važnije, protiv čega smo kategorički.

 

e o tome ja pričam (mada sam napomenuo da ne gajim iluziju da je na ovom mestu to izvodljivo nakon tri godine rada).

 

Nisam cesto posecivao covid temu (cesce sam je posecivao kada je bila aktuelna), ali cak i na toj temi bi moglo da se primeni ono sto sam pisao o pristojnosti i dobrom ponasanju - bila je jedna situacija kada je jedna forumasica banovana ne zbog drugacijeg misljenja (koje je moglo da se podvuce pod farmakomafija temu) nego zbog flodovanja i vredjanja. Pa onda Bek koji je takodje banovan na toj temi je i inace bio poznat kao agresivan forumas koga interesuje samo da saopsti svoje stavove.

 

Hocu da kazem, bazicne vrednosti su takve ako su objektivno ispravne, nesto kao 2+2 = 4 i nesto sto moze da se napada samo agresijom ili trolovanjem. Ako cemo za bazicne vrednosti usvajati nesto sto je subjektivno ispravno (meni prija pop muzika i ne zelim da slusam narodnjake/rep/hardrok u mom nocnom klubu), onda se sve svodi ko ima vise motki i zastitu obezbedjenja kluba, a to nije dobro.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angelia said:

Da, to je to manje vise. Vise savetodavna i uloga monitora, cisto sumnjam da bi se na toj temi vodilo mnogo rasprave da teme budu ugrozene.

 

Anđo, u onom delu koji je sakriven-gde stoji hide, mislim ne samo na tu savetodavnu funkciju Veća, već i na tačke Pravilnika kojima je regulisan rad moderatora. 

 

Sami kriterijumi po kojima se biraju moderatori i supermoderatori i sve ostalo vezano za rad moderatora može da bude mini Pravilnik o radu mod ekipe.   

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

 

Razumem sta hoces da kazes, ali postoje razlicite bazicne vrednosti koje mozemo da usvojimo ili ne upravo na osnovu ideologije koju podrzavamo. To kaze i tvoj primer sa nocnim klubom i razlicitim tipovima muzike.

 

 

Nisam cesto posecivao covid temu (cesce sam je posecivao kada je bila aktuelna), ali cak i na toj temi bi moglo da se primeni ono sto sam pisao o pristojnosti i dobrom ponasanju - bila je jedna situacija kada je jedna forumasica banovana ne zbog drugacijeg misljenja (koje je moglo da se podvuce pod farmakomafija temu) nego zbog flodovanja i vredjanja. Pa onda Bek koji je takodje banovan na toj temi je i inace bio poznat kao agresivan forumas koga interesuje samo da saopsti svoje stavove.

 

Hocu da kazem, bazicne vrednosti su takve ako su objektivno ispravne, nesto kao 2+2 = 4 i nesto sto moze da se napada samo agresijom ili trolovanjem. Ako cemo za bazicne vrednosti usvajati nesto sto je subjektivno ispravno (meni prija pop muzika i ne zelim da slusam narodnjake/rep/hardrok u mom nocnom klubu), onda se sve svodi ko ima vise motki i zastitu obezbedjenja kluba, a to nije dobro.

Ja sam dosta aktivan na kovid temi i nije mišljenje se ne slaže sa mainstream mišljenjem na kovid temi, na nekoliko, da tako kažem, temeljnih aksioma. Nisam primetio neko naročito neprijateljstvo osim uobičajenih peckanja koje doživljavam krajnje sportski i to je sve na nivou na kojem mogu da se odbranim argumentima i u duhu i tonu uzajmanog uvažavanja čak  bih rekao u prijateljskom okruženju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam dosta aktivan na kovid temi i nije mišljenje se ne slaže sa mainstream mišljenjem na kovid temi, na nekoliko, da tako kažem, temeljnih aksioma. Nisam primetio neko naročito neprijateljstvo osim uobičajenih peckanja koje doživljavam krajnje sportski i to je sve na nivou na kojem mogu da se odbranim argumentima i u duhu i tonu uzajmanog uvažavanja čak  bih rekao u prijateljskom okruženju.
Kako je na politici?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Anđo, u onom delu koji je sakriven-gde stoji hide, mislim ne samo na tu savetodavnu funkciju Veća, već i na tačke Pravilnika kojima je regulisan rad moderatora. 

 

Sami kriterijumi po kojima se biraju moderatori i supermoderatori i sve ostalo vezano za rad moderatora može da bude mini Pravilnik o radu mod ekipe.   

 

 

Potpuno se slazem.

To je tako trebalo da bude. Ali vidimo iz price da to nije prakticno uradjeno. A to je problem jer ni moderatori onda nemaju jasne smernice, I neorganizovanost vodi u haos. 

Uz to moderatori dobijaju napade od forumasa, koji nemaju transparentna pravila. 

Ja sam licno bila ubedjena, da su Eddard I Neme supermodovi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Kako je na politici?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Meni je okay iskreno. Pojavi se ponekad poneko sa nadmenim stavom "kod mene ti argumenti ne pomažu" ali ne opstane to dugo. Takođe postoji nekoliko ljudi koji insistiraju na perspektivi iz Rusije i oni su dragoceni dodatak da dobijemo neophodno mišljenje iz te perspektive.
Na politici je sasvim u redu imati ideološku stav jer je to prirodno, dokle god se svaki argument meri i priznaje sve je u redu. Meni lično, mom senzibilitetu do sada ništa nije smetalo dovoljno da me iznervira a bilo je postova koji su me iznervirali dovoljno da im odgovorim. 
Mislim da politika i glavna tema Ukranija uopšte nije loša, čak je značajno bolja od razgovora u RL na tu temu.
Postoji dakle opšti utisak da delimo ovde slične bazične vrednosti uz razumna i očekivana odstupanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je okay iskreno. Pojavi se ponekad poneko sa nadmenim stavom "kod mene ti argumenti ne pomažu" ali ne opstane to dugo. Takođe postoji nekoliko ljudi koji insistiraju na perspektivi iz Rusije i oni su dragoceni dodatak da dobijemo neophodno mišljenje iz te perspektive.

Na politici je sasvim u redu imati ideološku stav jer je to prirodno, dokle god se svaki argument meri i priznaje sve je u redu. Meni lično, mom senzibilitetu do sada ništa nije smetalo dovoljno da me iznervira a bilo je postova koji su me iznervirali dovoljno da im odgovorim. 

Mislim da politika i glavna tema Ukranija uopšte nije loša, čak je značajno bolja od razgovora u RL na tu temu.

Postoji dakle opšti utisak da delimo ovde slične bazične vrednosti uz razumna i očekivana odstupanja.

Tvoj stav je OK...medjutim nešto nije kako valja, nedostaje dvadesetak i više ljudi od februara, marta, koji su pisali po nešto tamo, a nisu banovani ? Ako se ne varam i lajkovi su se "brojali"....govorim o temi o Ukrajini, a Politiku ne čini samo Ukrajina....

 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Constantin said:

Tvoj stav je OK...medjutim nešto nije kako valja, nedostaje dvadesetak i više ljudi od februara, marta, koji su pisali po nešto tamo, a nisu banovani ? Ako se ne varam i lajkovi su se "brojali"....govorim o temi o Ukrajini, a Politiku ne čini samo Ukrajina....

 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Primetio sam da nedostaje nekoliko ljudi do čijeg mišljenja mi je stalo a takođe nemam objašnjenje.
A kao neki doprinoc Vox-u mislim da bi Savet bio dobar način da doprinesemo prosperitetu. Opet, neka elemntarna pitanja izgleda nisu baš do kraja jasno precizirana a važna su jer definišu naš odnos prema Vox-u pre nego odnos Vox-a prema nama.

 

Link to comment
Share on other sites

Primetio sam da nedostaje nekoliko ljudi do čijeg mišljenja mi je stalo a takođe nemam objašnjenje.
A kao neki doprinoc Vox-u mislim da bi Savet bio dobar način da doprinesemo prosperitetu. Opet, neka elemntarna pitanja izgleda nisu baš do kraja jasno precizirana a važna su jer definišu naš odnos prema Vox-u pre nego odnos Vox-a prema nama.

 
Vox je mesto gde se razmenjuju mišljenja....nije sudnica. Naravno, postoje improvizacije, to je normalno.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

NIsam za vijece staraca, mislim da pojedinci preozbiljno shvataju forumasenje.

 

Bolje bi bilo da jedni drugi prihvatimo kao drugare koji se druze u slobodno vrijeme, razmjenjujemo ne samo misljenja, nego i zajednicka sjecanja, interesantne fotke, neke zanimljivosti iz nasih zivota sa svih kontinenata, sta slusamo, gledamo, za koga navijamo, zezamo se itd.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2022 at 2:38 AM, Amigo said:

Bolje bi bilo da jedni drugi prihvatimo kao drugare koji se druze u slobodno vrijeme, razmjenjujemo ne samo misljenja, nego i zajednicka sjecanja, interesantne fotke, neke zanimljivosti iz nasih zivota sa svih kontinenata, sta slusamo, gledamo, za koga navijamo, zezamo se itd.

 

 

Amigo, razumem te. Ne znam koliko godina učestvuješ na forumima, ne samo na ovom već i na nekim drugim forumima.

 

Postojali su takvi forumi gde su se forumaši družili, bili dobri drugari...Ali.. i na takvim, forumima postojalo je neslaganje među forumašima. Bilo je svađa, trajnih banova.

 

Nijedna društvena mreža, počev od bloga preko net foruma do Tvitera npr, nije idealna. Idealno ne postoji. 

 

U razmeni mišljenja dolazi do sukoba.  Da li će ti sukobi ostati samo na drugačijim mišljenjima koji ne mogu da se promene ili će doći do teških reči i ličnih vređanja zavisi samo od forumaša.

 

Nismo mašine, ljudi smo sa emocijama. Zato ne možemo da budemo drugari sa svima, već samo sa pojedincima. I to je normalno. 

 

Možemo da se složimo kada pišemo sećanja i neke naše lične anegdote. Na temama kao što je pandemija kovida gotovo da nema svađa.  

 

Ne pratim sportske delove foruma tako da ne znam kako je tamo, da li dolazi do sukoba. 

 

Nadam se i verujem da me razumeš.

 

*

 

Što se tiče Veća staraca, admin-mod ekipa mogu da brišu taj deo Pravilnika ukoliko se većina admin-mod ekipe  ne slaže sa postojanjem VS. 

 

Pravilnik, na većini foruma a verujem i na ovom može da se dopunjava ili menja. 

 

Ne znam zašto se toliko piše o VĆ kome je uloga bila savetodavna na prvom mestu.

 

Svi znamo koliko je moderatora napustilo tu funkciju. Svi znamo da postoje problemi u radu admin-mod ekipe i o tome se piše na nekoliko stranica ove teme.

 

Mene zanima da li je rešenje ovog problema na vidiku..Forumu je potreban supermoderator i moderatori.

 

Oni usmeravaju diskusije i vode računa o kaznama i banovima forumaša koji ne poštuju odredbe Pravilnika.

 

Eto toliko..za sada 🙂 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nakon molbi koje su moderaciji stigle od forumasa, moderacija je donela odluku da se skrate banovi izreceni @Devil In My Pants i @Kronostime. Moderacija je uzela u obzir to da pomenuti forumasi najvise pisu na PDF Kosarka, a da je veceras jako vazna utakmica te smatra da bi bilo primereno da im se dozvoli da pisu na kosarkaskim topicima.

 

Dok im ne istekne dodeljena kazna dozvoljeno im je da pisu samo na PDFu Kosarka. Ukoliko to prekrse kazna ce biti vracena. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, A sad said:

Nakon molbi koje su moderaciji stigle od forumasa Clasha, moderacija je donela odluku da se skrate  produze banovi izreceni @Devil In My Pants i @Kronostime. Moderacija je uzela u obzir to da pomenuti forumasi najvise pisu lupetaju na PDF Kosarka, a da je veceras jako vazna utakmica te smatra da  ne bi bilo primereno da im se dozvoli da pisu na kosarkaskim topicima.

 

Dok im ne istekne dodeljena kazna dozvoljeno im je da pisu samo na PDFu Kosarka u svesci sa linijama. Ukoliko to prekrse kazna ce biti vracena duplirana 

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pre odlaska na spavanje, imam jedno pitanje, pre svega za forumaše 🙂 ali i za admin-mod tim.

 

Zašto se ne poštuje ova tačka Pravilnika? 

 

6.1.11. Izbegavajte učestalo postavljanje postova koji se sastoje isključivo od tekstova, citata, linkova. Trudite se da ne budite puki "prenosnik" informacija već prilažite komentare i lična mišljenja. Za vesti postoje portali.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Zašto se ne poštuje ova tačka Pravilnika? 

 

Kao moderator: zato što se ne reportuje takav sadržaj a protivno opštem uverenju admin/modovi nisu svemoguća i sveprisutna bića koja su svesna svakog posta koji krši Pravilnik čak i pre nego isti nastane.

Dakle Report braćo i sestre, a ne Minority report.

 

Kao čovek i forumaš: iako sam svestan Pravilnika jasno mi je zašto poneko prenosi informacije koje smatra korisnim i potpuno je u redu da na dosta stvari nema šta da se doda - pada mi napamet @erwin -ov svojevremeni doprinos na Corona temi (ne znam da li još uvek, odavno to više ne pratim).  U Auto-Moto / Vestima takođe se prenose vesti bitne za auto-moto sport, konkretno, najčešće za Formulu 1, i to je OK - ne prate svi baš sve F1 sajtove tako da je lepo što mogu na forumu da se nađu te novosti na jednom mestu.

U principu mi ne smeta da vidim postovanu neku zanimljivost ili novost bez komentara (jer ne bavim se Twitterom uopšte a gro linkova je odatle), izbegavam samo da pratim i ulazim u propagandni rat koji se vodi na temi o Ukrajini. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@fancy

 

Ako može malo pojašnjenje oko ovog bana @K.Dot, odnosno oko dela obrazloženja "ksenofobija".

Čitajući njegov post, pre bana, stekao sam utisak da je prenosio neki trenutni stav ljudi (austrijanaca ili bar stanovnika Beča) o celoj situaciji, čak je i napisao "Kod mene na poslu i generalno u društvu su dokurčili skoro svima, i Rusi i Ukrajinci, svi se nadaju da je pitanje dana kada će se sve ovo završiti...", a ne izražavao neki svoj stav i samo svoje mišljenje. I nakon bana sam još jednom pročitao, i nisam promenio mišljenje. Nisam pratio njegov minuli rad na forumu, pa ne znam jel ima i neke ranije "zasluge".

 

Ovo pitam pre svega ako, npr. dođem u situaciju da prenesem ovde na forumu da sam upoznao japanca koji mi je rekao da su im generalno dokurčili i kinezi i amerikanci, da li ću i ja biti etiketiran kao ksenofob i banovan?

 

 

Kažem, nisam upoznat sa njegovim ranijim upisima, ali meni je ovo preteška etiketa - ksenofobija za ovo što je napisao. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klipan said:

@fancy

 

Ako može malo pojašnjenje oko ovog bana @K.Dot, odnosno oko dela obrazloženja "ksenofobija".

Čitajući njegov post, pre bana, stekao sam utisak da je prenosio neki trenutni stav ljudi (austrijanaca ili bar stanovnika Beča) o celoj situaciji, čak je i napisao "Kod mene na poslu i generalno u društvu su dokurčili skoro svima, i Rusi i Ukrajinci, svi se nadaju da je pitanje dana kada će se sve ovo završiti...", a ne izražavao neki svoj stav i samo svoje mišljenje. I nakon bana sam još jednom pročitao, i nisam promenio mišljenje. Nisam pratio njegov minuli rad na forumu, pa ne znam jel ima i neke ranije "zasluge".

 

Ovo pitam pre svega ako, npr. dođem u situaciju da prenesem ovde na forumu da sam upoznao japanca koji mi je rekao da su im generalno dokurčili i kinezi i amerikanci, da li ću i ja biti etiketiran kao ksenofob i banovan?

 

 

Kažem, nisam upoznat sa njegovim ranijim upisima, ali meni je ovo preteška etiketa - ksenofobija za ovo što je napisao. 

Gledam ove Ukrajince sto su pobegli u Beč, skoro svaki celav, zadrigao  ... generalno u društvu su dokurčili skoro svima, i Rusi i Ukrajinci

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...