Jump to content

Roger Federer


Boxy

Recommended Posts

Nikada nisam bila veliki fan Rodžera Federera. Davnih godina i pre Novaka, dok je još uvek postojalo samo Rodžer-Rafa rivalstvo, uvek sam bila na Rafinoj strani. Jednostavno mi se više dopadao njegov temperament i nikako nisam mogla da se povežem sa Federerovom hladnom i proračunatom prirodom. Ipak, uvek sam ga poštovala. Mislim da je tenis jedan od retkih sportova u kojima neće postojati konsenzus oko GOAT-a, ni danas, ni za 10 ili 20 godina. Jednostavno, sva trojica imaju neke tasove koji mogu da stanu na njihovu stranu vage. Međutim, ono što Federer ima a Nadal i Novak ne, jeste status onog koji je tenis kao sport popularizovao i doveo na neki uzvišeniji nivo u poređenju sa svojim prethodnicima. Kao što je to Džordan uradio u košarci. I to je ono zbog čega smo svi bili pomalo tužni jer se povukao, voleli ga ili ne. Sigurno da nas je pripremao poslednjih nekoliko sezona dok više nije igrao nego što jeste, ali nije to bilo definitivno kao što je danas. Jedna era je zvanično završena, a Rodžer Federer je ispraćen onako kako je i zaslužio - okružen porodicom i voljenima, publikom koja ga ceni i voli ali i svojim rivalima i kolegama koje mu se dive i poštuju ga. 

 

Postoji nekoliko fotografija koje su mi ostale urezane u memoriji, ali mislim da je ova prva:

 

spacer.png

 

Poštovanje koje postoji između njih trojice je ono što još više uzdiže njihova međusobna rivalstva. Ako su Nole i Rafa bili toliko tužni, čak skrhani što je došao Rodžerov poslednji meč, onda to govori nešto i o samom Federeru. Sigurna sam da njihova tuga delom dolazi iz razmišljanja o tome da su oni sledeći i kako ih uskoro čeka isto, jer će ih telo izdavati u narednim godinama. Ali, verujem da je mnogo većim delom u pitanju iskrena emocija prema nekome koga veoma cene.

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Ovo je bio jedan lep, nostalgičan i bittersweet farewell za jednog od najboljih tenisera svih vremena i svakako jednog od najuticajnijih sportista uopšte. Isplakala sam se kao kiša ali mi je drago da je Rodžer ispraćen na ovakav način i sigurna sam da nas u budućnosti očekuju neki njegovi projekti vezani za tenis. ❤️

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Svaki grend slem je ogroman uspeh i pustimo te price da nikada nece biti ultimativni GOAT dok Rafa i Nole ne zavrse karijere. I te kako ce biti GOAT neko ko napravi razliku od dva ili vise slema u odnosu na ostale i konsenzus ce postojati medju svima normalnima i objektivnima.

 

Kada je pre tacno deset godina Rodzer imao 17, Sampras 14, Borg i Nadal 11, Federer je smatran za GOAT-a i nije bilo sumnje oko toga.

 

Najjace da ako Novak bude imao 25, Nadal 22 i Rodja 20, da Djokovic nije ultimativni GOAT. Mozda samo medju najzadrtijim Fedal fanovima nece biti, ali oni nece biti objektivni, samim tim ni relevantni. Ili Rafa ako bude imao 25, a Novak nekoliko manje.

 

Licno priznajem i jedan gren slem razlike i Nadal je za mene GOAT trenutno, a ako je nereseno, tek onda se gledaju druge stvari. Dva slema razlike su ultimativna potvrda da si GOAT, dva slema su citava karijera Nastasea npr. to jest ogromno dostignuce i sad kad velika trojka ima toliko slemova, ne mozemo se zbog toga frljati njima i umanjivati svakom slemu znacaj.

 

Tako je otkad znam za sebe i pratim tenis, gledao sam krunisanje i Samprasa i Federera u GOAT-a bas kada su uzeli rekordan broj slemova, ne moze sada odjednom da nije bitno.

 

22>20 je ogromna razlika i Federer nikako ne moze da bude GOAT, trka se nastavlja izmedju Noleta i Rafe, Federer ostaje upamcen kao verovatno treci najveci, neko od koga je krenula zlatna era, majstor, pojam elegancije, neko ko je najvise doprineo popularnosti tenisa... i hvala mu na svemu.

 

Kao sto ni Dzordanov GOAT status nije dosao sam od sebe zbog statistike, popularnosti, patika...nego ga je svaka titula priblizavala statusu GOAT-a, dok ga na kraju sut protiv Jute nije zacementirao. No, da je promasio to i otislo se u sedmu utakmicu i da su i to izgubili, ne bi on bas bio ultimativni GOAT.

 

Tako ce i ovde svaki eventualni sledeci osvojen slem Novaka ili Rafe prilicno menjati celu pricu i tome smo prisustvovali vec mnogo puta, kako se citav narativ menja posle svakog grend slema.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Snjofko said:

Svaki grend slem je ogroman uspeh i pustimo te price da nikada nece biti ultimativni GOAT dok Rafa i Nole ne zavrse karijere. I te kako ce biti GOAT neko ko napravi razliku od dva ili vise slema u odnosu na ostale i konsenzus ce postojati medju svima normalnima i objektivnima.

 

Kada je pre tacno deset godina Rodzer imao 17, Sampras 14, Borg i Nadal 11, Federer je smatran za GOAT-a i nije bilo sumnje oko toga.

 

Najjace da ako Novak bude imao 25, Nadal 22 i Rodja 20, da Djokovic nije ultimativni GOAT. Mozda samo medju najzadrtijim Fedal fanovima nece biti, ali oni nece biti objektivni, samim tim ni relevantni. Ili Rafa ako bude imao 25, a Novak nekoliko manje.

 

Licno priznajem i jedan gren slem razlike i Nadal je za mene GOAT trenutno, a ako je nereseno, tek onda se gledaju druge stvari. Dva slema razlike su ultimativna potvrda da si GOAT, dva slema su citava karijera Nastasea npr. to jest ogromno dostignuce i sad kad velika trojka ima toliko slemova, ne mozemo se zbog toga frljati njima i umanjivati svakom slemu znacaj.

 

Tako je otkad znam za sebe i pratim tenis, gledao sam krunisanje i Samprasa i Federera u GOAT-a bas kada su uzeli rekordan broj slemova, ne moze sada odjednom da nije bitno.

 

22>20 je ogromna razlika i Federer nikako ne moze da bude GOAT, trka se nastavlja izmedju Noleta i Rafe, Federer ostaje upamcen kao verovatno treci najveci, neko od koga je krenula zlatna era, majstor, pojam elegancije, neko ko je najvise doprineo popularnosti tenisa... i hvala mu na svemu.

 

Kao sto ni Dzordanov GOAT status nije dosao sam od sebe zbog statistike, popularnosti, patika...nego ga je svaka titula priblizavala statusu GOAT-a, dok ga na kraju sut protiv Jute nije zacementirao. No, da je promasio to i otislo se u sedmu utakmicu i da su i to izgubili, ne bi on bas bio ultimativni GOAT.

 

Tako ce i ovde svaki eventualni sledeci osvojen slem Novaka ili Rafe prilicno menjati celu pricu i tome smo prisustvovali vec mnogo puta, kako se citav narativ menja posle svakog grend slema.

 

Ko se frlja slemovima i kaže da nisu bitni? Ne možeš porediti Džordana jer on u košarci nema konkurenciju; u pitanju je igrač koji u finalima ima skor 6:0, znači nikada nije izgubio finale, vraćao se iz penzije pa osvajao, ima gomilu individualnih postignuća itd. Na sve to ima eye test (elegancija, najlepša igra) i status onog koji je učinio košarku jednim od najpopularnijih sportova. U tenisu nemamo igrača koji sve to spaja. Plus ima i do toga da su u pitanju različiti sportovi, ekipni i individualni. 

 

Narativ od slema do slema menjaju oni koji zapravo ni nemaju narativ niti neke kriterijume. Naravno da su oni bitni. Što se tiče Big 3, smatram da neće biti konsenzusa u javnosti, jer postoje argumenti za svu trojicu. Za mene lično, Novak je najbolji svih vremena i dostigao je najviši nivo tenisa koji sam imala prilike da vidim, ali prihvatam da neko ima drugačije mišljenje i da je za nekog to RF. Ipak, ovo je tema posvećena RF a ne striktno tema da li je GOAT ili ne, pa da ne širimo dalje. 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Broj slemova jeste glavni parametar, ali to ne određuje zbir kada se govori o GOAT-u. Federer jeste da ima manje dva GS-a, ali je bolji na dve od ukupno tri podloge (znači talentovaniji za tenis), 6WTF, Duže je bio broj 1 itd. 

 

Ima Federer neke rekorde da se prosto zalediš. Nadal sve karte koje ima su slemovi, dovoljno je da Novak osvoji još jedan i Nadalova kula je porušena.

 

Za mene je za sada Nadal broj 3, jedino ako osvoji još koji slem do kraja karijere, pa da ga stavim u istu ravan Federera. Za svakog ljubitelja statistike, Nadal u ovim okolnostima nema šanse da bude GOAT.

Link to comment
Share on other sites

I sa ovim Laver kupom gotovo je moje pracenje tenisa. Samo da ne bude zabune, ostajem na forumu i praticu tenis, ali sad postajem fan tenisa, navijam za sto lepse i bolje meceve, mozda cu tu i tamo imati nekog favorita ali nista ekstremno kao do sad.

 

Zavrsilo se 15+ godina navijackog ludila, jer ja nemam drugu rec za sve ovo, budjenje u zlo doba noci, pa sutra kao zombi na posao, trazenje srecnog mesta i usput ubedjenja da njegov sledeci poen bas od toga zavisi, ogromna sreca, tuga, euforija...sve moguce emocije koje postoje :heart: To ce mi bas nedostajati, jer nijedan sport ja ne gledam sa toliko strasti i emocija kao sto gledam tenis( bila je i reprezentacija u kosarci ali je nesto nepovratno umrlo 2005).

Zahvaljujuci Rogeru upoznala sam silne ljude (neke samo virtualno, a dosta njih i zaista) na cemu cu mu zauvek biti neizmerno zahvalna, putovala, uzivala na tim turnirima gde je zaista nekako posebna atmosfera, paralelni svet :heart:

 

I da ga citiram za kraju: It's been the perfect journey, I'd do it all over again :heart:

 

308540555-10228975518000429-985179067214

 

 

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Steva said:

 

Eto ti onda prave prilike da se sada posvetis biciklizmu. :classic_sleep:

 

Sto je najludje, ove godine sam tour bas ispratila, maltene vise nego W :lol_2: imala sam tada koronu i bas mi nekako prijalo da gledam :classic_laugh:

Samo mi reci ko ti je favorit, da onda ja navijam za njegovog glavnog konkurenta :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Boxy said:

I sa ovim Laver kupom gotovo je moje pracenje tenisa. Samo da ne bude zabune, ostajem na forumu i praticu tenis, ali sad postajem fan tenisa, navijam za sto lepse i bolje meceve, mozda cu tu i tamo imati nekog favorita ali nista ekstremno kao do sad.

 

Zavrsilo se 15+ godina navijackog ludila, jer ja nemam drugu rec za sve ovo, budjenje u zlo doba noci, pa sutra kao zombi na posao, trazenje srecnog mesta i usput ubedjenja da njegov sledeci poen bas od toga zavisi, ogromna sreca, tuga, euforija...sve moguce emocije koje postoje :heart: To ce mi bas nedostajati, jer nijedan sport ja ne gledam sa toliko strasti i emocija kao sto gledam tenis( bila je i reprezentacija u kosarci ali je nesto nepovratno umrlo 2005).

Zahvaljujuci Rogeru upoznala sam silne ljude (neke samo virtualno, a dosta njih i zaista) na cemu cu mu zauvek biti neizmerno zahvalna, putovala, uzivala na tim turnirima gde je zaista nekako posebna atmosfera, paralelni svet :heart:

 

I da ga citiram za kraju: It's been the perfect journey, I'd do it all over again :heart:

 

308540555-10228975518000429-985179067214

 

 

 

Mogu samo da zamislim kako je. Pitam se kako ću se ja osećati kad se neki od mojih miljenika u sportu povuku... ❤️

Inače, jako me je pogodila Rodžerova rečenica u govoru koja je bila posvećena Mirki: She could've stopped me a long time ago. But she didn't. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Boxy said:

Sto je najludje, ove godine sam tour bas ispratila, maltene vise nego W :lol_2: imala sam tada koronu i bas mi nekako prijalo da gledam :classic_laugh:

Samo mi reci ko ti je favorit, da onda ja navijam za njegovog glavnog konkurenta :classic_biggrin:

 

thats-good-emperor-palpatine-meme.png

 

Haha... zavisi od trke to trke, nije poenta da upropastimo sport sa fanovskim bullshitom :D 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dracarys said:

Broj slemova jeste glavni parametar, ali to ne određuje zbir kada se govori o GOAT-u. Federer jeste da ima manje dva GS-a, ali je bolji na dve od ukupno tri podloge (znači talentovaniji za tenis), 6WTF, Duže je bio broj 1 itd. 

 

Ima Federer neke rekorde da se prosto zalediš. Nadal sve karte koje ima su slemovi, dovoljno je da Novak osvoji još jedan i Nadalova kula je porušena.

 

Za mene je za sada Nadal broj 3, jedino ako osvoji još koji slem do kraja karijere, pa da ga stavim u istu ravan Federera. Za svakog ljubitelja statistike, Nadal u ovim okolnostima nema šanse da bude GOAT.

Nadal i Djokovic ce uvijek biti ispred Federera. Za razliku od Federera koji se nakupio GS dok su tu bili Rodik, Hjuit i druzina, Nadal i Djokovic su igrali u najjacoj eri gdje je out do GS uglavnom vodio preko 2 od te 3 tenisera. 

Borba za GOAT-a se nastavlja izmedju 2 igraca, Rafaela Nadala i Novaka Djokovica i nema sta da se raspadne ako Novak bude imao vise GS od Rafe, jednostavno ce biti GOAT a Rafa no2.

 

Uz svo duzno postovanje Federeru koji jeste bio elegencija na terenu, imao najljepsu igru za oko ali ova 2 su ga prevazisli na terenu, doveli su tenis na neki nezamisliv nivo, pravi gladijatorski dueli. 

 

Novak-Federer 27-23 u direktnim duelima, od toga 15-6 u finalima.

 

Rafa-Federer 24-16 u direktnim duelima, od toga 14-10 u finalima. Pominjes da je bio talentovaniji od Nadala ali ja koliko se sjecam Rafa u direktnim duelima ga je dobio vise puta na AO, Feder Nadala na W a na RG je bilo blamiranja. Steta sto se na US Openu nisu sastali, i tu bi Rafa imao pozitivan skor. 

 

Nadalje, najvece rivalstvo u svijetu tenisa jeste Nadal vs Djokovic, 59 duela. 30-29 u korist Novaka, 15-13 u finalima ali 11-6 na slemovima u korist Nadala. 

 

Kao sto rekoh, borba za GOAT-a je izmedju Novaka i Rafe. Nije sramota biti 3 i iza ovakva 2 sampiona.

Link to comment
Share on other sites

 

17 minutes ago, DameTime said:

 

Mogu samo da zamislim kako je. Pitam se kako ću se ja osećati kad se neki od mojih miljenika u sportu povuku... ❤️

Inače, jako me je pogodila Rodžerova rečenica u govoru koja je bila posvećena Mirki: She could've stopped me a long time ago. But she didn't. 

 

Mirka je najbitnija osoba u njegovom zivotu i karijeri i ne znam ni sama koliko puta je rekao da je ona najzalsuznija sto i dalje igra, jer kad bi ona rekla da ostaje sa decom kuci, on bi istog trenutka prekinuo, jednostavno ne bi mogao da putuje, a da svi ne budu zajedno, da ne gleda decu kako rastu.

To u petak je bila samo potvrda tih reci :heart:

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Boxy said:

 

 

Mirka je najbitnija osoba u njegovom zivotu i karijeri i ne znam ni sama koliko puta je rekao da je ona najzalsuznija sto i dalje igra, jer kad bi ona rekla da ostaje sa decom kuci, on bi istog trenutka prekinuo, jednostavno ne bi mogao da putuje, a da svi ne budu zajedno, da ne gleda decu kako rastu.

To u petak je bila samo potvrda tih reci :heart:

Upravo to, tako je kod vecine sportista. Nije uopste iznenadjujuce da je upravo pri tom govoru Federera, Novak pustio suzu. 

 

Treba to sve uklopiti jer prvenstveno ti sportisti da bi postali sto jesu se moraju na pocetku odreci mnogo toga da bi uspjeli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Boxy said:

Mirka je najbitnija osoba u njegovom zivotu i karijeri i ne znam ni sama koliko puta je rekao da je ona najzalsuznija sto i dalje igra, jer kad bi ona rekla da ostaje sa decom kuci, on bi istog trenutka prekinuo, jednostavno ne bi mogao da putuje, a da svi ne budu zajedno, da ne gleda decu kako rastu.

To u petak je bila samo potvrda tih reci :heart:

 

Apsolutno, ta podrška i sve... Stvarno prelepo. ❤️ Još sam se šokirala koliko su mu klinci porasli, bliznakinje pogotovo, jbt vreme letiiii 😱😄 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Apsolutno, ta podrška i sve... Stvarno prelepo. ❤️ Još sam se šokirala koliko su mu klinci porasli, bliznakinje pogotovo, jbt vreme letiiii 😱😄 

 

Sve je stalo, samo deca rastu :classic_biggrin:

Meni su klinci jos veci šok, jer su oni bili baš mali, a sad decaci, plus je jedan Rogerov klon :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da se ne lazemo,bilo je mnogo onih koji ga nisu simpatisali, ali cak ni oni ne mogu da poreknu ono sto ostaje iza Federera. Imao je nesto u sebi. Nije tenis samo silovito udaranje bekhenda i forhenda, tenis je mantalna igra koju je Federer igrao elegantno, prefinjeno i sa stilom. Uplovio je u beli sport kao skupljac loptica,a odlazi kao legenda.
Umetnik sa reketom je rekao poslednje zbogom  i vec svima nedostaje...

Lep oprostajni post sa tvoje strane.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DameTime said:

 

Ko se frlja slemovima i kaže da nisu bitni? Ne možeš porediti Džordana jer on u košarci nema konkurenciju; u pitanju je igrač koji u finalima ima skor 6:0, znači nikada nije izgubio finale, vraćao se iz penzije pa osvajao, ima gomilu individualnih postignuća itd. Na sve to ima eye test (elegancija, najlepša igra) i status onog koji je učinio košarku jednim od najpopularnijih sportova. U tenisu nemamo igrača koji sve to spaja. Plus ima i do toga da su u pitanju različiti sportovi, ekipni i individualni. 

 

Narativ od slema do slema menjaju oni koji zapravo ni nemaju narativ niti neke kriterijume. Naravno da su oni bitni. Što se tiče Big 3, smatram da neće biti konsenzusa u javnosti, jer postoje argumenti za svu trojicu. Za mene lično, Novak je najbolji svih vremena i dostigao je najviši nivo tenisa koji sam imala prilike da vidim, ali prihvatam da neko ima drugačije mišljenje i da je za nekog to RF. Ipak, ovo je tema posvećena RF a ne striktno tema da li je GOAT ili ne, pa da ne širimo dalje. 🙂 

Ne postoji sada konsenzus, samo odgovaram na tvoje da NIKADA nece postojati. Mislim, Novak moze i 26, 27 da osvoji, a ova dvojica ostanu na 22 i 20 i onda samo lud i pristrasan covek ne bi priznao da postoji samo jedan ultimativni GOAT. Ili ako Nadal dodje do tako neke brojke, a Nole ostane gde je sad.

Link to comment
Share on other sites

Ne secam se argumenata za Samprasa kad je bilo 17:14 za Federera.

 

Koji ce to argumenti biti za Federera ako bude 25:20 za Novaka, plus vise nedelja kao broj jedan, bolji medjusobni skor, vise mastersa...

 

Jeste nagadjanje trenutno da ce Novak ili Rafa doci do tako neke brojke, ali ne moze se ni reci nikada.

 

Sad je na njima, krece klanje za svaki GS, i ako to uspeju, stvarno ne bi bilo fer da im bilo ko uskracuje takvo istorijsko dostignuce. Novaku pre svega koji ima jasno odredjeno sta mu treba da bude GOAT iako u tome uspe, svako ko mu to ospori jednostavno nije objektivan.

 

Ako u svim parametrima izdominira, ne mogu biti validni argumenti da je ovaj igrao lepsi tenis i vise doprineo popularnosti tenisa. To mogu biti neki argumenti kada je trka gusta. Razlika od par slemova nije gusto jer je svaki slem ogromno dostignuce.

 

Mislim, svako ima pravo na svoje misljenje, moze meni i Troicki biti GOAT jer se najbolje svadjao sa sudijama, ni Dzordan nije svima GOAT, ali se poklopilo dosta stvari da se vecina slaze.

 

Ako vidimo jos nekoliko Novakovih slemova, objektivna vecina ce morati da pruzi ruku i prizna i cestita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Navijaci su cesto subjektivni i to treba ostati tako, dok se ne ide u neke ekstreme, vredjanja i slicno, jer sportiste realno boli uvo bas sto ga neko ''brani'' na sekciji komentara, Reditu ili forumu.

 

Velicanstven kraj profesionalne karijere objektivno treceg najboljeg tenisera svih vremena. Doprineo je popularnosti ovog sporta, bio gospodin i dzentlmen, lepo je sve to oko njega ''nosio''.

 

Meni ce ostati u secanju njegovi mecevi na Wimbldonu, 2007. i 2008. protiv Rafe, 2014. i naravno 2019. protiv Novaka. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...