Jump to content

(Zdrava) ishrana, dijete i gubitak težine


sasa965

Recommended Posts

Procesom osmoze so zamijeni vodu u mesu. U uslovima gdje je so koncentrisana i nema mnogo vode, stetne bakterije se teze razvijaju, a sticu se uslovi da se razvije bakterija koja nije stetna za nas, koja takodje brani stetnim bakterijama da zauzmu mjesto. 

 

Botulizam nastane najcesce ako se konzerve ili tegle u kojima je hrana ne obrade/zatvore pravilno, pa se u takvim uslovima moze razviti botulizam. Botulizam nije nesto sto iko zeli da dobije ali ako se na vrijeme ode doktoru, nije da se ne moze prezivjeti. 

 

Ja imam jednu teglu papricica koja mi je sumnjiva da nisam dobro zatvorio nakon sto sam nasuo vrelo sirce i prije parmjeseci kada sam je okrenuo, culo se neko sistanje iz poklopca. Obicno neispravne konzerve i tegle imaju nadute poklopce, na ovoj mojoj je ravno i ako ne cujem prepoznatljivi 'plop' kad otvorim, necu trositi.

 

Inace je miks najljucih paricica, ne bih ni znao je li botulizam ili overdose of capsaicin. Svakako ne gine sracka. 

 

fhpZJeE.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

samo ukupno mora da bude ispod 25g Net Carbs dnevno

Jako je teško postići 25gr.Šećera ima svuda u mleku , jogurtu , povrću.

40 gr je realnije.

 

Inače ovaj način ishrane je predstavio Vilhjalmur Steffanson etnolog koji je živeo sa Eskimima nekoliko godina.

 

Link to comment
Share on other sites



Jako je teško postići 25gr.Šećera ima svuda u mleku , jogurtu , povrću.
40 gr je realnije.
 


Mleko ne pijem, jogurt bih rado pio, ali neću. Prema ovom brojaču kalorija i sastojaka, za sada sam uvek bio ispod 30g.
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Prema ovom brojaču kalorija i sastojaka, za sada sam uvek bio ispod 30g.

Odlično.

Dodaju li šećer u sireve?

 

Inače je kiseli kupus odličan izbor za salatu uz meso.

Just now, Eddard said:

Prema ovom brojaču kalorija i sastojaka,

Kakav je kalorijski unos?

Restrikcija ili eukalorijski?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sasa965 said:

Odlično.

Dodaju li šećer u sireve?

 

Pa ne bih rekao. Uvek gledam sastsv I uglavnom su to minimalne količine šećera, ako uopšte. Recimo feta 0.7g/100g

 

7 minutes ago, sasa965 said:

Inače je kiseli kupus odličan izbor za salatu uz meso.

 

Ovo je odlično, imam ga trenutno. 

 

7 minutes ago, sasa965 said:

Kakav je kalorijski unos?

Restrikcija ili eukalorijski?

 

Restrikcija, 2500kcal. Svojevremeno, kada sam držao propisanu dijetu od endokrinologa/nutricioniste, izračunala je da mi je to mera i samo sa tim sam smršao 16kg. Tako da sad imam praktično dupli efekat. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Restrikcija, 2500kcal.

Imaj na umu da ćeš sa gubljenjem masnoće gubiti i mišićnu masu . Ako me sećanje ne vara odnos je 4:1

Tako da računaj neku teretanu odmah posle ovog haosa.

 

Ja sam kasnije koristio TDEE kalkulator ali više kao okvir.

Trebala su mi je četiri meseca pa vratim tri kila mišića.

 

Edited by sasa965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ne vidim da je Sale rekao bilo sta pogresno. uostalom, nitrata ima i u vodi i u povrcu. 

 

Ljudi su nitratima izloženi prvenstveno putem prehrane i to najviše iz povrća, konzerviranog mesa i vode za piće. Prema AESAN-u (2011) povrćem se unese 80 – 85 % od ukupne dnevne unesene količine nitrata, iako unos nitrata ovisi i o drugim faktorima kao što su prehrambene navike te zemljopisni položaj (JECFA, 1995.). Sadržaj nitrata u povrću kreće se u širokom rasponu (1 - 10 000 mg/kg) te ovisi o vrsti, podrijetlu, načinu uzgoju i uvjetima skladištenja povrća (JECFA, 1995). Visoke koncentracije nitrata mogu se pronaći u rukoli, svim vrstama zelene salate i špinatu (Tablica 1).

 

https://drive.google.com/open?id=17AdsixswC2p8e7qFtgiyv0hje9RyIiLx

 

...

 

5 hours ago, Eddard said:

Koliko ja znam, moji su uvek šunke i slaninu usoljavali u normalnu kuhinjsku so, tako da sve bukvalno "plivaju" u njoj, ne znam koliko dugo, onda na sušenje i gotovo. Nikakvi nitriti/trati, i naravno nikad botulizam.

 

nije isto mesna industrija i domaca proizvodnja, u mesnoj industriji su obavezni (po zakonu) koristiti nitratne soli. kuhinjska sol nije zdrava ako pretjerujemo, bas kao sto je slucaj i sa solima dusicne kiseline, aka nitratima. negdje sam procitao da je 9kg suhog mesa na dan dovoljno da ubije (na mestu) covjeka. pa si mislim, ako se to ikada ikome dogodi, to ce biti Slavonac u karanteni. nitrat / nitrit, kulen / kulin, karantena / karantina = jos jedna zrtva korone u Slavoniji. :classic_biggrin:

 

domaci-slavonski-kulen-180.00-kn-kg-slik

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vjekoslav said:

ne vidim da je Sale rekao bilo sta pogresno. 

 

Vidis, vidis. Rekao je da meso bez nitrata i nitrita = botulizam. To je pogresno.

 

Ovo sto ti radis je spinovanje, iako i sam znas da je taj znak jednakosti jedino upitan. Ne znam zasto to radis.

 

Kao moroni koji pisu kako vakcine uzrokuju autizam kod djece, ni ovaj slucaj nije drugaciji, iako benigniji. Svakako je sirenje dezinformacija, poluistina i izazivanje straha. Mrzim to najvise od svega.

 

Da, industrijska proizvodnja i domaca proizvodnja se razlikuju i po upotrebi nitrata ali to ne znaci da ko pojede meso domace proizvodnje, 100% dobija botulizam uz to. Da, postoji (mala) vjerovatnoca ali daleko da se tu moze staviti znak jednakosti.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Vidis, vidis. Rekao je da meso bez nitrata i nitrita = botulizam. To je pogresno.

 

 

deder ti malo smiri zivce i prestani gaziti po covjeku (nije ti ovo prvi put). iz konteksta (citiranog posta) je kristalno jasno da se radi o mesnoj industriji koja ne koristi wudu eksperimente domace radinosti, vec zakonski obvezne nitrate. susenje mesa bez nitrata jeste botulizam, i zato je tu zakonodavac uskocio sa propisima. to sto Sale ne zeli gubiti vrijeme na chit-chat ne znaci da ga treba ganjati, diskusioni forum je prvenstveno mjesto za diskusije.

Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

Nikakav problim nije kad sagovornik ima suprotno mišljenje,naprotiv.

Problem je kad ne zna , a hoće da raspravlja i pri tom je ,,veliki u pobedi a mali u porazu".

 

,,Botulizam nastane najcesce ako se konzerve ili tegle u kojima je hrana ne obrade/zatvore pravilno, pa se u takvim uslovima moze razviti botulizam."

 

Posle ovakve i sličnih rečenica je jasno da veze nema sa biologijom , mikrobiologiju , fiziologiju  , bio mehaniku i sl. da ne pominjem.

 

Problem je manjak znanja a višak samopouzdanja.

 

 

 

 

Edited by sasa965
interpunkcija
Link to comment
Share on other sites

@sasa965

Problem jeste kad kažeš da je meso bez nitrata = botulizam, što tako predstavljeno nije tačno, iako suštinski znamo svi šta si hteo da kažeš.

Umesto da si rekao, nitrati/iti moraju da se koriste u konzerviranju namirnica mesnog porekla u industriji jer ako se to ne radi, onda dolazi do razvoja infekcija, kao što je botulizam. Ali postoje i druge metode konzerviranja mesa koje ne sadrže nitrate/ite, a oni se najšire koriste u industriji zato što (to već ne znam zašto, valjda zato što su najjeftiniji i najdostupniji, šta znam).

To bi bila činjenica i argumentovano iznošenje stava. Ovako kako ih ti iznosiš, pa čak i ako su tačni, generalno nervira ljude [emoji57].

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

@sasa965

Problem jeste kad kažeš da je meso bez nitrata = botulizam, što tako predstavljeno nije tačno, iako suštinski znamo svi šta si hteo da kažeš.

Umesto da si rekao, nitrati/iti moraju da se koriste u konzerviranju namirnica mesnog porekla u industriji jer ako se to ne radi, onda dolazi do razvoja infekcija, kao što je botulizam. Ali postoje i druge metode konzerviranja mesa koje ne sadrže nitrate/ite, a oni se najšire koriste u industriji zato što (to već ne znam zašto, valjda zato što su najjeftiniji i najdostupniji, šta znam).

 

aman ljudi, JA sam taj koji je govorio ISKLJUCIVO o nitratima u tvojoj dijeti, a ne Sale, halo?!

 

jebeni-nitrati.jpg

 

i on tu samo kaze da su nitrati u mesnoj industriji (citiram: sunke, slanina, cvarci, virsle, pastete, mesni naresci, i sl.) nuzno zlo. dakle, ako je vec shvaceno (mada mi nije jasno zasto) da se meso ne moze susiti i na druge nacine, onda su meni trebale ici takve kritike, a ne Saletu. i generalno, uopce mi nije jasno po cemu je to kuhinjska sol u prsutu ili kulenu zdrava alternativa nitratima. mozda je eventualno zdravija za ekoloske sisteme, ali ne i za ljudski organizam (arterijska hipertenzija).

 

...

 

necu vise, topik je o kolesterolu (ali fakat niste u pravu). to sto on ima stil koji nervira ljude ne znaci da treba ici ad hominem, ili da nije u pravu.

Link to comment
Share on other sites

@Eddard kad prodje ovaj period privikavanja i kad krenes sa treningom pisi ovde pa da malo modifikujemo low carb cifre odnosno da ubacimo neke high carb dane , da ne kazem popularno punjenje :)

Low carb je sjajan ali na duze staze uz kvalitetan trening mora da se malo po malo izadje iz low carb zone.

 

uvek team @sasa965, covek je enciklopedija znanja.

Edited by estranged
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Ovako kako ih ti iznosiš, pa čak i ako su tačni, generalno nervira ljude emoji57.png

Prihvatam krivicu.

Ne može čovek da pobegne od karaktera.To smo što smo.Na nas utiču genetika ,porodica , okružrenje  i sve se završava do sedme , osme godine.

Škola je samo nadgradnja.

 

Retki koji su pratili trčanje , fitnes a i ovu skromnu temu imaju predstavu kako je kurškus izbio i ja tu nemam šta više da dodam.

 

   

@Eddard onaj simpaticni upis je brisan?

 

@Vjekoslav ono istraživanje mi  je skroz sumljivo.Po istraživanju nefrologa Richarda Johnsona  sa Kolorada  kod povećanog unosa soli sistolni pritisak se poveća za 5-6 mm Hg stuba.

traje nekoliko sati i onda prestaje . U situaciji da je voda dostupna  ovaj fenomen izostaje . Znači jedeš slanu hranu , piješ vodu , ništa se ne dešava.Bubrezi izbace višak soli .

Ko hoće da sazna nešto više o  mokraćna kiselina , metabolučki sindrom i fruktoza vezi istreno preporučujum radove ovog profesora . Jedini problem je što ih ima +1000.

 

@estrangedHvala ali nisi u pravu.Kakvo crno enciklopedijsko znanje daleko sam ja od toga.

 Meni je malo zanimljivije

Just now, estranged said:

Low carb je sjajan ali na duze staze uz kvalitetan trening mora da se malo po malo izadje iz low carb zone.

ovo ,pa ako može malo detaljnije .Ako ima vremena .

 

 

I na kraju zašto kratki upisi . 

Ne volim da pišem i nisam vešt.

Dugačke postove niko ne čita čak i kad su interesantni.

Sa kratkim upisima se ostavlja i manje mesta onim vidrastim da izbegnu temu a i efikasnije je.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam niciji team, a volim da citam i HB i Saleta jer obojica imaju sta da kazu. Elem, koliko sam ja shvatio ketozu, a bio sam na toj dijeti preko 6 meseci sigurno, slabo ona funkcionise na "otprilike". 25g i ja mislim da je preoptimisticno, makar na duzi rok jer secera ima i u stvarima tipa gore pomenuti paradajz. 40-50g je cifra na koju sam ja nailazio kao preporucenu. 

Nego glede tog narcina koji je Eddard pomenuo, vrlo oprezno... mislim da sam i ja kacio svoje rezultate svojevremeno posle par meseci ishrane sa cvarci-biftek-slanina keto varijantom. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, sasa965 said:

 

@estrangedHvala ali nisi u pravu.Kakvo crno enciklopedijsko znanje daleko sam ja od toga.

 Meni je malo zanimljivije

ovo ,pa ako može malo detaljnije .Ako ima vremena .

 

 

 

Prateci Eddardovu pricu gde je usao u low carb nacin ishrane pocetnim periodom 'isprobavanja' deluje mi da ce da upadne u zamku u koju mnogi upadnu a to je dugotrajna znacajna kalorijska restrickija, posebno kad ubaci i tezinski trening.  Iako ne volim brojke, za pocetak mora da se zna koliko unosis makrosa i kako reagujes na njih da bi mogla dijeta da se prati, a i kasnije reaguje dodatnom restrikcijom.

Neka default low carb ishrana koju sam prateci forume i iskustva ljudi (i sebe naravno) preko 10god je 5 dana low i 2 dana high gde se u high danima smanji kolicina masti. Previse puta sam video koliko nekima na kalorijskoj restrikciji i cestim treninzima znaci kad uvedu 2 dana sa tipa 300 cistih hidrata. 

 

Tako da polako, kad prodjo ovo sve i lagano se krene u trening, zasluzi svoje hidrate, jer hidrati nisu neprijatelj 🙂

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, estranged said:

Neka default low carb ishrana koju sam prateci forume i iskustva ljudi (i sebe naravno) preko 10god je 5 dana low i 2 dana high gde se u high danima smanji kolicina masti. Previse puta sam video koliko nekima na kalorijskoj restrikciji i cestim treninzima znaci kad uvedu 2 dana sa tipa 300 cistih hidrata. 

Dug je put.Trebao bi da se spusti  na 15-16% masti.

Kad je telo tapacirano masnoćom ništa se ne vidi jasno.

Ulazak u teretanu i prvi teg će dati odgovor koliko su mišići slabi

 

 

Pitanje se odnosilo na metaboličke benefite unosa uh.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



 
je 5 dana low i 2 dana high gde se u high danima smanji kolicina masti. Previse puta sam video koliko nekima na kalorijskoj restrikciji i cestim treninzima znaci kad uvedu 2 dana sa tipa 300 cistih hidrata. 


Zar ovo ne poništava celu svrhu keto ishrane jer za ta dva dana ispadneš iz ketoze, pa ti treba opet 3-5 dana da se vratiš, pa tako u krug?
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2020 at 9:31 PM, Amigo said:

 

Pa ti skoro nista ne jedes :classic_ohmy:

 

Nisi procitao sve? Rucak je oko 11h ali taj rucak je kao za dve osobe 🙂 Npr pise na pakovanju za njoke , za dve osobe, ja to spremim za sebe 🙂 

On 3/2/2020 at 9:31 PM, sasa965 said:

 

Koliko dugo ovako?

 

Vec jedno 15 gdina.

Naravno nije to bas tako svaki dan. Ima kad i ujutro pojedem nesto cim ustanem, pa onda rucak oko 11h koji je obilniji, bude to neko meso uz priloge, ili obicna salata od maslacka, slanine i kuvanih jaja, ili pirinac rizoto,... pa onda oko 17h vecera max 100 g sunke uz hleb i sir, ili konzerva sardina,....

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, sreta-steta said:

slabo ona funkcionise na "otprilike". 25g i ja mislim da je preoptimisticno, makar na duzi rok jer secera ima i u stvarima tipa gore pomenuti paradajz. 40-50g je cifra na koju sam ja nailazio kao preporucenu. 

 

Btw, da bih proverio da li ovo kod mene funkcioniše, upravo uradih jedan brzi test urina (U-sticks), po njemu sam duboko u ketozi (2+ od mogućih 3), pH blizu 5, tako da - funkcioniše! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

 

Btw, da bih proverio da li ovo kod mene funkcioniše, upravo uradih jedan brzi test urina (U-sticks), po njemu sam duboko u ketozi (2+ od mogućih 3), pH blizu 5, tako da - funkcioniše! 

Ako su dve crte - je l` da cestitamo?:classic_laugh:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...