Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

2 minutes ago, Honey Badger said:

Jedna prijateljica sije ove:

 

 

 

Ne znam radi li posta, obecala mi je poslati par komada danas. Bolje je od moje teroristicke marame, a i bolje je od nista, pa makar samo psiholoski da djeluje, placebo efekt. Nadam se da ce imati neku tkaninu na polka-dots ili ovako slicne cvijetne dezene.

 

Ovo je sasvim dovoljno i jedino normalno u ovim okolnostima. Licno podrzavam svako pokrivanje usta i nosa u ovoj situaciji iako licno ne praktikujem, osim na poslu. Balkanski sindrom.

 

Pošta mora da radi, kao što i ja recimo moram da radim, esencijalne delatnosti.

 

Interesantno, na mojoj zgradi je istaknuto obavestenje da ukoliko jos jedan stanar pridje poštaru da ga "nešto pri-upita" :roflmao: pošta ce suspendovati isporuku za našu zgradu. 

 

U mojoj zgradi zivi dosta starijih Kanadjana koji su navikli da porazgovaraju sa poštarom (kao i sa svima koje sretnu) i ocigledno ne shvataju situaciju bas najbolje :classic_biggrin:, doduse i ja sam vec pomalo stariji gospodin :s_d: ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma sve u redu, imam neko oskudno znanje iz ovih oblasti pa kad vidim ko se sve na televizijama bruka sa nebulozama krivo mi sto nisam imao vise motivacije da i ja postanem neko i nesta ...... ili nesto :roflmao: ...... 

 

eto vidis, meni nikada nije bilo jasno da li se kaze nesto ili nesta ....... ja kazem nestA :classic_biggrin:

 

A za maske koje bi zapravo MOZDA mogle da zaštite i tebe i druge od tebe mogu samo reci 2 stvari ...

 

1. sumnjam da ih mozes nabaviti danas, osim neke kineske falsifikate.

 

2. realno, gradjani Srbije, 95% njih, nemaju taj novac da bi mogli da ih plate jer bi dnevno porodica trebalo da izdvoji minimum 24 dolara, 720 mesecno.

 

 

 

Cek', cek', pade mi na pamet jedna zanimljiva analogija:

 

Zasto ljudi nose kondome kao prevenciju nezeljene trudnoce, ako znaju da je njihova uspesnost oko 98 posto? 🙂

 

Da, ima puno sumnjivih "znalaca" na TV, mi sa prostora bivse drzave najbolje znamo kako takvi mogu da se nakote u nevreme, ali ja se uglavnom drzim strucnjaka cije intervjue prenose @Eddard i @wwww.

 

Mali offtopic - cujem ja cesto "nesta", narocito od ljudi iz Krajine, i nemam problem sa tim, iako je pravilan oblik "nesto" (sad smo malo na mom polju delovanja 😀 ). Mada, realno to tebe ne treba uopste da brine, dobro je da imas volje i zelje da i dalje pises na srpskohrvatskom/hrvatskosrpskom 😀

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Maske koje prate oblik lica i od materijala koji mogu zaustaviti virus su skupe i proizvode se u jako malim kolicinama, te stoga trebaju biti rezervisane za one koji su sa obolelima u kontaktu.

 

Citala sam preporuke na posiljku maski namenjenih medicinskom osoblju proizvedenih u Kini koje ne "dihtuju" dobro da se preporucuje da se lepe trakom (onima koje najmanje iritiraju kozu - silikonska lepljiva traka npr) sa gornje strane preko nosa i odozdo ispod brade da bi legle kako treba.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Cek', cek', pade mi na pamet jedna zanimljiva analogija:

 

Zasto ljudi nose kondome kao prevenciju nezeljene trudnoce, ako znaju da je njihova uspesnost oko 98 posto? 🙂

 

Da, ima puno sumnjivih "znalaca" na TV, mi sa prostora bivse drzave najbolje znamo kako takvi mogu da se nakote u nevreme, ali ja se uglavnom drzim strucnjaka cije intervjue prenose @Eddard i @wwww.

 

Mali offtopic - cujem ja cesto "nesta", narocito od ljudi iz Krajine, i nemam problem sa tim, iako je pravilan oblik "nesto" (sad smo malo na mom polju delovanja 😀 ). Mada, realno to tebe ne treba uopste da brine, dobro je da imas volje i zelje da i dalje pises na srpskohrvatskom/hrvatskosrpskom 😀

 

Nazalost nemam vremena da pratim ovo sto Eddard postuje, ali sam procitao njegov poslednji post sa tim doktorom za kog ne znam ko je, ali vidim da je normalan i zna sta prica ........ ne vidim nikakvu razliku od onoga sto sam ja napisao :59: ......

 

Ljudi opustite se i ponasajte se normalno postujuci par najjednostavnijih mogucih saveta .......... vise od toga ne mozete, ne morate a i ne treba da uradite posto se apsolutno i definitivno ne radi o nikakvoj pošasti, vec o jednom tragicnom sudaru libtardizovane politike i sada vec dokaznoj nesposobnosti SVIH svetskih zdravstvenih sistema da se izbore sa najjednostavnijim, najneznijim mogucim katastrofalnim scenarijom.

 

Trebamo zapravo biti zahvalni ovom virusu jer nas je upozorio koliko smo nesposobni i nespremni. Jos niko i ne pominje teske psihicke posledice ovog potpuno nepotrebnog, idiotskog ludila poludJelog sveta koji zamislja da planetarni sistem postoji iz jednog jedinog razloga - da bi oni mogli gledati Netflix. :roflmao:

 

Ovo govorim kao neko ko pripada rizičnoj grupi ljudi sa prilično načetim respiratornim sistemom zbog dugogodisnjeg izivljavanja nad istim. I kao neko ko radi svakI dan u uslovima gde je jednostavno nemoguce ispostovati osnovne preporuke protekcije. Meni nije tesko shvatiti da bih bio samo jedan (1) od 0,0001% i da je to uvek tako bilo ..... i bice. To se inače zove ZIVOT. :s_d:

 

 

27 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Citala sam preporuke na posiljku maski namenjenih medicinskom osoblju proizvedenih u Kini koje ne "dihtuju" dobro da se preporucuje da se lepe trakom (onima koje najmanje iritiraju kozu - silikonska lepljiva traka npr) sa gornje strane preko nosa i odozdo ispod brade da bi legle kako treba.

 

Apsolutno, ako jos tome dodamo muskarce sa bradama (kao ja) i pretpostavku da ih bar pola ljudi ne koristi kako treba ........ ostaje samo molitva :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nazalost nemam vremena da pratim ovo sto Eddard postuje, ali sam procitao njegov poslednji post sa tim doktorom za kog ne znam ko je, ali vidim da je normalan i zna sta prica ........ 

 

Šef virusologije na berlinskom Charite-u, uža specijalnost Coronaviridae, trenutno verovatno najpopularniji i najslušaniji naučnik u Nemačkoj. Za mene u ovom trenutku apsolutni autoritet.

 

Quote

posto se apsolutno i definitivno ne radi o nikakvoj pošasti, vec o jednom tragicnom sudaru libtardizovane politike i sada vec dokaznoj nesposobnosti SVIH svetskih zdravstvenih sistema da se izbore sa najjednostavnijim, najneznijim mogucim katastrofalnim scenarijom.

 

Ajde da ne dajemo ovakve paušalne ocene i da okrećemo opet priču na libtarde, tamo gde ih nema. Što se nesposobnosti zdravstvenih sistema tiče, slažem se, ali nijedan, apsolutno nijedan zdravstveni sistem ne može ni u teoriji da bude spreman na obime ovakve infekcije ako bi se pustilo da teče svojim prirodnim tokom. Nemačka (i J. Koreja) je za sada primer da zdravstveni sistem ipak može da odgovori ovakvoj kontrolisanoj pandemiji. Za sada.

 

Ne potcenjuj razmere ove infekcije, iako jesi u pravu da je najbanalnija moguća, ako razmislimo šta bi sve moglo da nas zadesi, dovoljno da se planetom prošeta jedan ovakav virus sa 70% smrtnošću, ima da nas nema dok si rekao keks. Što opet meni, nekako filozofski, jasno daje do znanja koliko smo mi, kao čovečanstvo, još uvek mali i nebitni za prirodu i evoluciju.

Edited by Eddard
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Apsolutno, ako jos tome dodamo muskarce sa bradama (kao ja) i pretpostavku da ih bar pola ljudi ne koristi kako treba ........ ostaje samo molitva

 

Ovo mi je palo na pamet da moze da bude neprijatno, tako da traka u tom slucaju otpada.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Eddard said:

 

Šef virusologije na berlinskom Charite-u, uža specijalnost Coronaviridae, trenutno verovatno najpopularniji i najslušaniji naučnik u Nemačkoj. Za mene u ovom trenutku apsolutni autoritet.

 

Vidim ja da je kolega "potkovan". 

 

Quote

Ajde da ne dajemo ovakve paušalne ocene i da okrećemo opet priču na libtarde, tamo gde ih nema. Što se nesposobnosti zdravstvenih sistema tiče, slažem se, ali nijedan, apsolutno nijedan zdravstveni sistem ne može ni u teoriji da bude spreman na obime ovakve infekcije ako bi se pustilo da teče svojim prirodnim tokom. Nemačka (i J. Koreja) je za sada primer da zdravstveni sistem ipak može da odgovori ovakvoj kontrolisanoj pandemiji. Za sada.

 

Ne potcenjuj razmere ove infekcije, iako jesi u pravu da je najbanalnija moguća, ako razmislimo šta bi sve moglo da nas zadesi, dovoljno da se planetom prošeta jedan ovakav virus sa 70% smrtnošću, ima da nas nema dok si rekao keks. Što opet meni, nekako filozofski, jasno daje do znanja koliko smo mi, kao čovečanstvo, još uvek mali i nebitni za prirodu i evoluciju.

 

Moje ocene nisu pausalne, vec u dobroj meri strucne. Na tebi je da me prihvatis kao ravnopravnog sugovornika ili ne. Ja recimo ne prihvatam dobar deo tvojih kolega kao ravnopravne sugovornike, tako da je to okay. Zapravo, da budem otvoreniji, smatram ih za debile koji su tu slucajno, dobar deo jer su bili mladi pa nisu znali da nisu za tu struku,  jer su mama i tata hteli tako, recimo itd..... :classic_biggrin:.

 

Mi imamo foreign animals and reportable diseases program u mojoj agenciji za koji sam delimicno i ja zaduzen u smislu godisnje verifikacije efikasnosti, sto je vrlo poredivo sa ovim sto se danas desava, jedina je razlika sto su u pitanju zivotinje........ cekaj :s_d: ...... pa i ovde su u pitanju zivotinje, zar ne?

 

DA. Ovo je zoonoza, a ja se tu smatram kompetentnim ......... cak i vise od tebe, ortopeda :s_w:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Kada govorim o libtardizaciji, odnosno, u pravu si Eddarde .... bolje reci estradizaciji politike ..... tu ne mislim na odredjenu stranku/ politicku partiju, vec na nase decenijama gradjeno  idiotsko prihvatanje ove ujdurme gde niko ne sme reci "ovo je pandemija, jedan deo gradjana koji imaju predispozicije, pa i oni koji nemaju - ce umreti, mi cemo uraditi sve sto je u nasoj moci da taj broj bude sto manji, u isto vreme mi moramo misliti i o onima koji ce ostati i nastaviti da zive i mi cemo uraditi sve da njihovi zivoti ne zavise od toga koliko cemo glasova dobiti na sledecim izborima" !!!

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kada bi i inace, dakle jucer, danas, sutra u balkanskim drzavicama primjenjivali samo jedan maleni isjecak danasnjih mjera zastite od pandemije koronavirusa, i to onaj dio koji ne utice negativno na ekonomiju ili obiteljski zivot, tipa obicnog redovnog pranja ruku sapunom i toplom vodom, ili pak kasljanja i kihanja u lakat, pitam se koliko bi svake godine smanjili smrtnost od sezonskog gripa. rekao bih, doduse kao laik, drasticno.

 

ova pandemija je kristalno jasno pokazala da se drzava (svaka drzava) ukljucuje ozbiljno u borbu protiv epidemija tek onda kad joj prijeti opasnost od raspada sistema.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Moje ocene nisu pausalne, vec u dobroj meri strucne. Na tebi je da me prihvatis kao ravnopravnog sugovornika ili ne.

 

Tvoju stručnost nisam ni dovodio u pitanje, već jedan stav koji si izneo. A stav kako je sve ovo kerov kurac i da libtardi preteruju i prave paniku je, eufemistički rečeno, paušalan.

 

Quote

 

Ja recimo ne prihvatam dobar deo tvojih kolega kao ravnopravne sugovornike, tako da je to okay. Zapravo, da budem otvoreniji, smatram ih za debile koji su tu slucajno, dobar deo jer su bili mladi pa nisu znali da nisu za tu struku,  jer su mama i tata hteli tako, recimo itd..... :classic_biggrin:.

 

Verovao ili ne, delimo mišljenje.

 

Quote

DA. Ovo je zoonoza, a ja se tu smatram kompetentnim ......... cak i vise od tebe, ortopeda :s_w:

 

Nismo ovde da merimo patke i ne želim da se spuštam bespotrebno na ovaj lični nivo rasprave na koji si nas bespotrebno svukao, ali ako već to radimo, tvoja stručnost prestaje sa proverbijalnim šišmišom, moja počinje od Pacijenta 0, čak i ako sam ortoped (i lekar opšte medicine, ali ti to već znaš). Pri tome, ja ni ovde, ni nigde nisam glumio medicinski autoritet, pogotovo sam bio pažljiv da ne dajem eksplicitne tvrdnje (kao ti npr. gore) već da sve što kažem potkrepim ili naučnim dokazima ili rečima ljudi koji su daleko stručniji od mene, zato se i trudim da prenosim reči trenutno najvećeg autoriteta po ovom pitanju u Nemačkoj, a ne samo da izbacujem tvrdnje bez pokrića. Pogotov sam oprezan u ovoj situaciji jer znam da je mnogo toga u vezi sa ovim virusom i pandemijom i samim autoritetima nepoznato i da se saznanja, a sa njima i stavovi menjaju skoro kao čarape, odnosno, bolje da kažem razvijaju se u nešto drugo, kao što je u nauci često slučaj. 

 

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Kada govorim o libtardizaciji, odnosno, u pravu si Eddarde .... bolje reci estradizaciji politike ..... tu ne mislim na odredjenu stranku/ politicku partiju, vec na nase decenijama gradjeno  idiotsko prihvatanje ove ujdurme gde niko ne sme reci "ovo je pandemija, jedan deo gradjana koji imaju predispozicije, pa i oni koji nemaju - ce umreti, mi cemo uraditi sve sto je u nasoj moci da taj broj bude sto manji, u isto vreme mi moramo misliti i o onima koji ce ostati i nastaviti da zive i mi cemo uraditi sve da njihovi zivoti ne zavise od toga koliko cemo glasova dobiti na sledecim izborima" !!!

 

Taj stav je sasvim u redu i ja ga podržavam. Taj stav možeš da čuješ i recimo u Nemačkoj. A tvoj ljubimac DT je prvi koji je svoje stavove o ovoj krizi izražavao upravo u svetlu narednih izbora, zato mi i tvoja etiketa libtardizacije ne ide u glavu. Ovo nema nikakve veze sa tim. Ili misliš da je preovladavajuće mišljenje kako je ipak potrebno pre žrtvovati jedan deo privrede, nego direktno ljudske živote, libtardski, u kom slučaju se žestoko nećemo složiti. 

Edited by Eddard
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

 

Tvoju stručnost nisam ni dovodio u pitanje, već jedan stav koji si izneo. A stav kako je sve ovo kerov kurac i da libtardi preteruju i prave paniku je, eufemistički rečeno, paušalan.

 

Quote

tvoja stručnost prestaje sa proverbijalnim šišmišom, moja počinje od Pacijenta 0, čak i ako sam ortoped (i lekar opšte medicine, ali ti to već znaš). 

 

Prvo, nema ovde nista licno i ti to znas , pa mi je utoliko vise rebus zasto insistiras da jeste.

 

Podseti me molim te oko mog promasaja sa šišmišom??? Ne secam se.

Najnovija verzija je da je nulti pacijent neka radnica sa te pijace koja je prodavala kuvane pse i macke te pojela na brzaka nekog pacova sa rostilja sa svim dodacima. Medjutim, ja se njima ne mesam u jelovnik, nego sto im je ovo vec treca pandemija u 15 godina koju nam uvaljuju. I sa tim divljastvom bi valjda trebali prestati ..... ili se ne slazes?

 

Dvodimenzionalno gledanje da ja ne uvazam broj mrtvih od pandemije nego insistiram na glupostima tipa .... desice se samo 20 HILJADA samoubistava u Americi zbog gubitka svega sto su ljudi sticali ceo zivot, mogucih 30 miliona bez posla na duze vreme, milioni razorenih brakova/porodica, psihickih oboljenja, drasticno povecana svih krivicnih dela ...... i mogao bih nabrajati do sutra ...... to je tebi na tvojoj altruistickoj vagi nebitno. Ili jeste?

 

Pa vidi, onog ko zaista veruje da je u Kini bilo 3000 zrtava ja bih poslao kod lekara (za glavu), jer su tamo potvrde da si pandrkno od korone davali partijski sekretari u mesnim zajednicama (i o tome sam pisao, a danas pisu i mainstream svetski mediji). Sta ba pisu - sprdaju se. :s_d:

 

A to sto ce se oboleli od leukemije u terminalnom stadijumu ili 90-godisnjak pred gasenjem funkcija svih organa u starackom domu u civilizovanim zemljama proglasiti zrtvom korone kako bi nabiflali cifru kojom ce opravdati preduzete mere ....... to je vec sasvim druga prica.

Link to comment
Share on other sites

 

Asocijacija italijanskih epidemiologa, visoku smrtnost objasnjava izuzetno blagom zimom.. 

Da skratim, stariji ljudi su izbegli sezonski grip i onda ih je covid19 sacekao iza ugla.. 

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Trebamo zapravo biti zahvalni ovom virusu jer nas je upozorio koliko smo nesposobni i nespremni.

Ovo je inace od reci do reci recenica koju sam ja rekla juce u jednom razgovoru.

Jednostavno treba da budemo srecni sto je virus takav kakav je, i to bez da omalovazavam da je tezak.

 

5 hours ago, Eddard said:

 

Ne potcenjuj razmere ove infekcije, iako jesi u pravu da je najbanalnija moguća, ako razmislimo šta bi sve moglo da nas zadesi, dovoljno da se planetom prošeta jedan ovakav virus sa 70% smrtnošću, ima da nas nema dok si rekao keks. Što opet meni, nekako filozofski, jasno daje do znanja koliko smo mi, kao čovečanstvo, još uvek mali i nebitni za prirodu i evoluciju.

E sad ti ga malo pretera, jer po strucnjacima, jedan virus sa 70% smrtnoscu se nikako ne bi prosetao zemljom, jer sto je smrtnost veca, prenosivost je sporija.

Medjutim, neki virus kao spanska groznica.... 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

gde je ona legenda @sasa965 koji me je ubedjivao da je glupo prati ruke zbog respiratorne infekcije

Bez sekiracije , prisutan samo sam morao da sečekam da mi se ruke osuše posle pranja.

I bolje se osećam , nekih 17-28% bolje.

 

Gde  nađe da sam tebe bilo šta ubeđivao?

Gugl ratnike niša ne ubeđujem , oni sve znaju.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da jeste lično, kad počneš ničim izazvan da porediš tvoju i moju RL stručnost po ovoj temi, što je samo po sebi na jednom anonimnom forumu nonsens.

 

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

Podseti me molim te oko mog promasaja sa šišmišom??? Ne secam se.

 

Ne znam šta si razumeo, ali nisi dobro. Nisam govorio ni o kakvom promašaju, već kada si sebe proglasio, kao veterinara i stručnjaka za ovaj virus samo zato što je eto, zoonoza, rekao sam ti, poredeći našu stručnost, da tvoja stručnost prestaje kod tog šišmiša/pacova/koje god životinje sa koje je virus prešao na čoveka, a moja, kao doktora humane medicine počinje kod tog nultog pacijenta. 

 

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

Najnovija verzija je da je nulti pacijent neka radnica sa te pijace koja je prodavala kuvane pse i macke te pojela na brzaka nekog pacova sa rostilja sa svim dodacima. Medjutim, ja se njima ne mesam u jelovnik, nego sto im je ovo vec treca pandemija u 15 godina koju nam uvaljuju. I sa tim divljastvom bi valjda trebali prestati ..... ili se ne slazes?

 

Apsolutno se slažem, ali to nema nikakve veze sa mojim odgovorom tebi.

 

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

Dvodimenzionalno gledanje da ja ne uvazam broj mrtvih od pandemije nego insistiram na glupostima tipa .... desice se samo 20 HILJADA samoubistava u Americi zbog gubitka svega sto su ljudi sticali ceo zivot, mogucih 30 miliona bez posla na duze vreme, milioni razorenih brakova/porodica, psihickih oboljenja, drasticno povecana svih krivicnih dela ...... i mogao bih nabrajati do sutra ...... to je tebi na tvojoj altruistickoj vagi nebitno. Ili jeste?

 

Hm... gledajmo ovako. Jedna strana predviđa da će od virusa umreti toliko i toliko ljudi ako ne uvedemo lockdown... Druga strana predviđa da će od posledica lockdown-a umreti, između ostalog sebi život oduzeti toliko i toliko ljudi. Poenta je da su i jedno i drugo samo teoretski modeli koji ne mogu da predvide u brojku i vreme šta će se talno dogoditi. Samo, prvi matematički model se oslanja na relativno poznate brojke, a to su stepen prenosivost virusa, koji je ovde između 2 i 3, smrtnost koju možemo da aproksimiramo na 1% (neka je i 0,5%) i poprilično daje dobru sliku i dobru brojku šta bi se desilo i koliko bi ljudi umrlo ako ne uradimo ništa, ili uradimo samo ovo ili ono.... Znači dobijamo jednu konkretnu brojku ili opseg umrlih od ovog virusa. Drugi model se zasniva na studijama koji procenjuju uticaj ekonomske krize na broj samoubistava, kojih ima i čiji zaključak ne bih da sporim, ali u stilu tvog odgovora ovde:

 

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

A to sto ce se oboleli od leukemije u terminalnom stadijumu ili 90-godisnjak pred gasenjem funkcija svih organa u starackom domu u civilizovanim zemljama proglasiti zrtvom korone kako bi nabiflali cifru kojom ce opravdati preduzete mere ....... to je vec sasvim druga prica.

 

mogao bih da sam zlonameran i ja da tvrdim da ti koji su se poubijali su u stvari svakako bili bolesni od depresije i ubili bi se kad tad, svakako tako bolesni nisu bili ko zna kako produktivni faktori društva i sada se njihovo samoubistvo samo pripisuje posledicama lockdown-ekonomske krize kako bi se ne znam šta... Svakako bi takav moj zaključak bio duboko pogrešan, kao što je i ova tvoja izjava... pa, kratkovida.

 

Da, imamo određen broj ljudi koji jelte samo čekaju smrt u staračkom domu i corona im možda i skraćuje muke, ali bih lično voleo na kraju ove pandemije da vidim koliki je zaista broj takvih, a koliki je broj onih starih osoba koji su još uvek relativno fit, koji su mogli da požive još koju godinu i uživaju u plodovima svog rada tj. penziji, a kojima bismo mi, samo zato što više nisu ekonomski produktivni članovi društva (što je opet diskutabilno), jednostavno to pravo uskratili jer zaboga... ekonomija. Drugo, umiru i mladi, odnosno radno sposobni ljudi, pogotovo kako se približavamo brojci od 65+, umirali bi i u većem broju da se mere koje se sprovode ne sprovode, ne bismo sigurno ostali na tako malom procentu, baš iz razloga preopterećenosti zdravstenog sistema i ko zna koliko bi zaista mladih i umrlo od nje ako bismo pustili herd immunity, pogotovo u korelaciji sa gore pomenutim eventualno mogućim povećanjem u broju samoubistava, cenim onako paušalno, da bi razlika vrlo brzo postala nebitna. Takođe, koliki je procenatonih koji bi se od bolesti i oporavili, ali snosili neke zdravstvene posledice zbog kojih svoj život ne bi mogli da vode kao pre, pa, što ne i kao posledica teške bolesti (recimo oštećenja pluća SARS-om) otišli u depresiju i oni se ubili. Dalje, nekako se zaboravlja u celoj ovoj priči da su do pred početak ove pandemije mesta na odeljenjima intenzivne nege takođe bila popunjena i bila bi popunjena i dalje, ljudima kojima je takva nega bila iz kojekakvih drugih razloga potrebna, a takvih ljudi će biti i u toku ove pandemije otprilike nepromenjen broj, eventualno nešto niži. Ko će i na koji način i gde njih da leči ako su sva mesta na respiratorima zauzeta obolelim od Covid-19? Ili da plastičnije postavim pitanje, šta će se desiti kada dođe do izbora između 30-godišnjaka koji je stradao u saobraćajnoj nesreći i 40-godišnjaka koji ima Covid, ko će napraviti taj izbor i koliko će ljudi kojima je intenzivna medicina mogla da pomogne kod nekih drugih stanja umreti zato što su bolnice pretrpane Covid pacijentima? To su sve neke brojke koje se zaboravljaju. Najlakše je gledati to na način - ah, pa umiru samo oni što su već jednom nogom u grobu, tako da njih možemo, zarad ekonomije i eventualno onih koji bi se ubili zbog sunovrata ekonomije da žrtvujemo. 

 

Btw, ovo što si napisao je poprilično bezobrazno - to što bi neko umro zbog leukemije par meseci kasnije, pa sad umre od korone, nije razlog da stvari ne nazovemo pravim imenom, zna se šta je uzrok smrti. To nije nikakvo politikansko nabiflavanje cifre, već utvrđivanje činjeničnog stanja. Isto tako bih i ja mogao da kažem da te tvoje ekonomske samoubice u stvari treba, pripisati žrtvama depresije, a svako drugačije tumačenje je politikansko iskorišćavanje žrtava da bi se krivica za ekonomsku krizu svalila na pogrešne odluke vlasti u doba pandemije. Ali neću jer nije svaki samoubica mentalno oboleo, kao što nije svaki umrli od korone dementna 100godišnja baba koja samo slini i sere u svom krevetu i čeka da svakako umre. 

 

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

Pa vidi, onog ko zaista veruje da je u Kini bilo 3000 zrtava ja bih poslao kod lekara (za glavu), jer su tamo potvrde da si pandrkno od korone davali partijski sekretari u mesnim zajednicama (i o tome sam pisao, a danas pisu i mainstream svetski mediji). Sta ba pisu - sprdaju se. :s_d:

 

Ništa sporno, slažem se i opet ne vidim kako si to povezao sa mojim odgovorom.

 

1 hour ago, Angelia said:

E sad ti ga malo pretera, jer po strucnjacima, jedan virus sa 70% smrtnoscu se nikako ne bi prosetao zemljom, jer sto je smrtnost veca, prenosivost je sporija.

Medjutim, neki virus kao spanska groznica.... 

 

U principu da, jesam malo preterao, ali ne bih ja to otpisivao kao mogućnost, čak i ako se složimo da je sa evolutivne strane virus koji brzo i u velikom procentu ubija svoje domaćine poprilično neprilagođen, niko ne garantuje da se jedna takva evolutivna anomalija i neće dogoditi. Uzmi na primer smallpox, smrtnost tipa 40%, zaraznost duplo veća, čak i morbili imaju smrtnost od 15%. Već sa jednim takvim novim virusom bismo vrlo brzo živeli u Mad Max svetu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Eddard said:

 

U principu da, jesam malo preterao, ali ne bih ja to otpisivao kao mogućnost, čak i ako se složimo da je sa evolutivne strane virus koji brzo i u velikom procentu ubija svoje domaćine poprilično neprilagođen, niko ne garantuje da se jedna takva evolutivna anomalija i neće dogoditi. Uzmi na primer smallpox, smrtnost tipa 40%, zaraznost duplo veća, čak i morbili imaju smrtnost od 15%. Već sa jednim takvim novim virusom bismo vrlo brzo živeli u Mad Max svetu.

Posto nisam imunolog, ja bih rekla da logicno takvi virusi u tom slucaju imaju neke aspekte koji su dozvolili da nas bas i ne zbrisu, zar ne?

A to sam cula od imunologa na pocetku ove price kad se pricalo da je smrtnost veoma visoka. Znaci bukvalno da je takav virus highly unlikely 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Eddard said:

Naravno da jeste lično, kad počneš ničim izazvan da porediš tvoju i moju RL stručnost po ovoj temi, što je samo po sebi na jednom anonimnom forumu nonsens.

 

 

Mislio sam da je bilo ocigledno da je zajebancija, ali sam za svaki slucaj stavio cini mi se i gedzu sa cackalicom u zubima ...... medjutim, ti si i pored toga to shvatio ozbiljno :classic_biggrin:, a ja za to ne mogu preuzeti odgovornost.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Angelia said:

Posto nisam imunolog, ja bih rekla da logicno takvi virusi u tom slucaju imaju neke aspekte koji su dozvolili da nas bas i ne zbrisu, zar ne?

A to sam cula od imunologa na pocetku ove price kad se pricalo da je smrtnost veoma visoka. Znaci bukvalno da je takav virus highly unlikely 

 

Ne sporim, highly unlikely i jeste. Yet again, čisto filozofski highly unlikely =/= 100%

 

33 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Mislio sam da je bilo ocigledno da je zajebancija, ali sam za svaki slucaj stavio cini mi se i gedzu sa cackalicom u zubima ...... medjutim, ti si i pored toga to shvatio ozbiljno :classic_biggrin:, a ja za to ne mogu preuzeti odgovornost.

 

Ruku na srce, stavio si ovog gedžu kojeg sam ja shvatio kao - smejem ti se u lice. Ok, sorry, misunderstanding.

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 :s_w:

Link to comment
Share on other sites

Par crtica iz podcasta prof. Drostena od juce (danas nije mogao da snimi podcast jer ima nekih problemcica s glasom, kao verovatno neki sinuzitis, ali nije covid-19, negativan mu je test):

 

- bilo je spekulacija da postoje dve varijante Wuhanskog virusa: jedan smrtonosniji od drugog. Kaze da su genetski ispitali to, postoje neke dve varijantice, jedna nastala mini mutacijicama (sto mi je deminutivcic :classic_biggrin: ) ove prvobitne, ali da ne postoji razlika u smrtnosti (ono sto su neki kao uocili je to da je ova druga bila zastupljenija u kasnijim slucajevima kad su pacijenti umirali i zbog nedostatka respiratora, ne od virusa per se). Inace, Evropa je dobila vise jedne varijante, a USA druge varijante virusa.

 

- takodje je bilo spekulacija da je virus u Italiju dosao iz Minhena/Nemacke (prvi slucajevi u MInhenu, kada je jedna Kineskinja donela virus na neku proslavu/sastanak firme). Razlog ovih spekulacija je bila uocena genetska slicnost. Posle detaljnije analize dosli su do zakljucka da su u oba slucaja (Minhen i Italija) virusi dosli iz Wuhana (mozda preko Shangaja) - to je originalni izvor zaraze, tj. stablo. Potvrda za ovo je neka mini mutacijica virusa u grlu kod jednog od 4 prvoinficirana pacijenta u Minhenu, a od tog pacijenta se taj minimutirani virus dalje malcice rasirio po Minhenu (sledeci red inficiranja), ali ne i po Italiji. U Italiji se sirio onaj originalni Wuhansko-Shangajski.

 

- virus je dospeo u USA mnogo ranije nego sto sada zvanicnici priznaju (posto su dobili obe Wuhanske varijante, i raniju i kasniju, obe u velikoj kolicini), i to iz Kine direktno. Problem je sto se tada virus nije detektovao i pratio kako treba (cuveni slucaj u Sijetlu kad su savezne vlasti sprecavale doktorku da testira ljude s simptomima). Sto znaci da se virus nesmetano i nekontrolisano, sirio pa mu se sad ne moze uci u trag (a to je potencijalno velika tragedija za USA). Naravno, potom su dolazili virusi i preko drugih kanala.

 

- za sada nisu ispitivali niti uocili neke specijalne genetske predispozicije koje pogoduju inficiranju ovim virusom i tezim tokom bolesti. Kao je bilo nekih radova koji sugerisu da virus radije napada muskarce (znaci da nije samo pusenje krivac, vec i nesto u genetici) i to one azijskog porekla (obzirom da virus dolazi iz Azije ovo mi je malo cudna konstatacija). Medjutim, za neke zakljucke je potrebna zaista obimna studija, a ona jos nije uradjena.

 

koga zanima detaljnije moze ovde da procita: https://www.ndr.de/nachrichten/info/25-Coronavirus-Update-Persoenliche-Sicherheit-durch-Mobilfunk-Daten,podcastcoronavirus168.html

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

:s_w:

Ruku na srce, stavio si ovog gedžu kojeg sam ja shvatio kao - smejem ti se u lice. Ok, sorry, misunderstanding.

 

Totalno pogresno. Nalazi se na kraju moje recenice koju sam namerno odvalio i podsmevam se ustvari sam sebi u fazonu - koji sam ljakse jeeeee ..... ali nebitno, vec sam ti jednom rekao da medju nama postoji neko bezrazlozno nerazumevanje i da najverovatnije uopste nismo na potpuno suprotnim stranama.

 

Ni meni ne prija kada me opisujes kao Mengelea jer je to daleko od istine. Ja stvarno ne trgujem zivotima starih i terminalno bolesnih ljudi, ali kao sto si jednom primetio, mi sa ovog kontinenta imamo crno-bela sociva, dok su vasa sociva model cvetna livada gde ce uvek neko drugi platiti racun, a zbog tog placanja su svetski ratovi i pocinjali u Evropi, a ne ovde.

 

Ovde su te vesti jedna pored druge u istom novinskom clanku, verovao ili ne. Prvo ide da je danas toliko novih pozitivnih, toliko mrtvih i onda da su trgovine u gradu od pocetka epidemije do danas izgubile 291 milion dolara. (citaj 100 hiljada plata/poslova)

 

Ako ti se nedeljno na biro nezaposlenih prijavljivalo prosecno 45 hiljada ljudi, a prosle nedelje 500 hiljada, to je ovde veoma vazna vest. I porediva u svakom smislu jer su kapaciteti da se obrade ti nezaposleni i da im se pomogne naravno preoptereceni isto kao zdravstveni.

 

Danas je prvi u mesecu, treba platiti stan/kredit ......... pola miliona ljudi nema taj novac. Ne znam stvarno kako se oni osecaju i bolje sto ne znam, ali sumnjam da citaju vesti o tome kako je u mesecu martu od Covida-19 umrlo 111 ljudi. U ovom trenutku je njima to skroz nebitno, osim ukoliko nisu i sami zarazeni sto je verovatnoca 1:4000.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

Par crtica iz podcasta prof. Drostena od juce (danas nije mogao da snimi podcast jer ima nekih problemcica s glasom, kao verovatno neki sinuzitis, ali nije covid-19, negativan mu je test):

 

- bilo je spekulacija da postoje dve varijante Wuhanskog virusa: jedan smrtonosniji od drugog. Kaze da su genetski ispitali to, postoje neke dve varijantice, jedna nastala mini mutacijicama (sto mi je deminutivcic :classic_biggrin: ) ove prvobitne, ali da ne postoji razlika u smrtnosti (ono sto su neki kao uocili je to da je ova druga bila zastupljenija u kasnijim slucajevima kad su pacijenti umirali i zbog nedostatka respiratora, ne od virusa per se). Inace, Evropa je dobila vise jedne varijante, a USA druge varijante virusa.

 

- takodje je bilo spekulacija da je virus u Italiju dosao iz Minhena/Nemacke (prvi slucajevi u MInhenu, kada je jedna Kineskinja donela virus na neku proslavu/sastanak firme). Razlog ovih spekulacija je bila uocena genetska slicnost. Posle detaljnije analize dosli su do zakljucka da su u oba slucaja (Minhen i Italija) virusi dosli iz Wuhana (mozda preko Shangaja) - to je originalni izvor zaraze, tj. stablo. Potvrda za ovo je neka mini mutacijica virusa u grlu kod jednog od 4 prvoinficirana pacijenta u Minhenu, a od tog pacijenta se taj minimutirani virus dalje malcice rasirio po Minhenu (sledeci red inficiranja), ali ne i po Italiji. U Italiji se sirio onaj originalni Wuhansko-Shangajski.

 

- virus je dospeo u USA mnogo ranije nego sto sada zvanicnici priznaju (posto su dobili obe Wuhanske varijante, i raniju i kasniju, obe u velikoj kolicini), i to iz Kine direktno. Problem je sto se tada virus nije detektovao i pratio kako treba (cuveni slucaj u Sijetlu kad su savezne vlasti sprecavale doktorku da testira ljude s simptomima). Sto znaci da se virus nesmetano i nekontrolisano, sirio pa mu se sad ne moze uci u trag (a to je potencijalno velika tragedija za USA). Naravno, potom su dolazili virusi i preko drugih kanala.

 

- za sada nisu ispitivali niti uocili neke specijalne genetske predispozicije koje pogoduju inficiranju ovim virusom i tezim tokom bolesti. Kao je bilo nekih radova koji sugerisu da virus radije napada muskarce (znaci da nije samo pusenje krivac, vec i nesto u genetici) i to one azijskog porekla (obzirom da virus dolazi iz Azije ovo mi je malo cudna konstatacija). Medjutim, za neke zakljucke je potrebna zaista obimna studija, a ona jos nije uradjena.

 

koga zanima detaljnije moze ovde da procita: https://www.ndr.de/nachrichten/info/25-Coronavirus-Update-Persoenliche-Sicherheit-durch-Mobilfunk-Daten,podcastcoronavirus168.html

Hvala na informativnom postu.

Ovo u boldu cujem i citam vec neko vreme - ako je zaista tako, sta je sa zarazenima i umrlima pre pocetka zvanicnog pracenja ovog haosa? Da li je moguce da je manje ljudi umiralo na pocetku, pa nije "privuklo paznju"? Ako je manje umiralo, kako/zasto se sad (odjednom!), zaraza siri mnogo brze, ima mnogo vise umrlih?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...