Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

17 minutes ago, freethrow said:

Jedno pitanje: da li znate radi li Maxi aplikacija i da li dovoze kuci hranu? Ili drugi lanci marketa?

Pisano je negde o tome..na nekoj temi..kao da je neko napisao da je dostava dz ako je porudzbina preko 500 dinerosa. Ne secam se koji je lanac u pitanju :smiley33:

U Somboru nekoliko pekarskih i trgovinskih radnji dostavlja svakako za 'dz',ali su u pitanju lokalne/male trgovine. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, freethrow said:

Jedno pitanje: da li znate radi li Maxi aplikacija i da li dovoze kuci hranu? Ili drugi lanci marketa?

Negde na Tviteru sam pročitao da ne radi Maksi dostavu više, da li je to bilo privremeno, ne znam. Takođe, juče sam isto pročitao da neki grčki market radi dostavu, kuriri sa rukavicama, sve zavijeno (valjda nisam nešto pobrkao, trebalo bi da je u Beogradu).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

Neće biti zateznih kamata na kašnjenje, ove obične ostaju. Ukratko, ako ne plaćaš rate ova tri meseca, ostale rate se pomeraju za tri meseca, ali se i uvećavaju za iznos tromesečne kamate raspoređen na sve preostale rate.

 

Pa to je ok ako je tako. Meni rata stize 25. marta i stigla mi poruka danas da treba da platim.

 

Nisam cuo Vucica da prica o toj meri, a cudno mi da je propustio i time da se hvali. Zato nisam nacisto da li je ta mera uzvojena ili se jos uvek samo prica o njoj? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, A sad said:

 

Pa to je ok ako je tako. Meni rata stize 25. marta i stigla mi poruka danas da treba da platim.

 

Nisam cuo Vucica da prica o toj meri, a cudno mi da je propustio i time da se hvali. Zato nisam nacisto da li je ta mera uzvojena ili se jos uvek samo prica o njoj? 

 

Ako ti nešto znači, ja sam dobio mail sledeće sadržine, a trebalo bi da važi za sve banke. Ja sam kod Intese.

 

Poštovani,
U skladu sa Odlukom Narodne banke Srbije, Banca Intesa Beograd (u daljem tekstu: Banka) Vam omogućava zastoj u otplati svih kreditnih obaveza prema Banci u trajanju od 90 dana, odnosno sve do prestanka vanrednog stanja (moratorijum).
To podrazumeva da će doći do zastoja plaćanja Vaših dospelih kreditnih obaveza prema Banci kao i onih koje dospevaju u toku trajanja moratorijuma, po osnovu bilo kog od postojećih kreditnih proizvoda koji nije u celosti dospeo, bez potrebe da podnosite bilo kakav zahtev. Moratorijum počinje da se primenjuje od 31.3.2020. Po isteku moratorijuma nastavljate da otplaćujete Vaše obaveze, a preostali period otplate kreditnog proizvoda se produžava za tri meseca.
Dodatno, Banka će automatski produžiti za šest meseci dozvoljeno prekoračenje po Vašem platnom računu ukoliko ono ističe u periodu trajanja moratorijuma.
Objavljivanjem na internet stranici Banke smatraće se da Vam je ova ponuda dostavljena.
Ukoliko želite da se na Vaše kreditne obaveze, sve ili pojedine, ne primeni ovaj zastoj u otplati, neophodno je da u roku od 10 dana, a najkasnije do 30.3.2020. podnesete Zahtev unosom Vaših podataka u obrazac koji se nalazi na linku.
Takođe, želimo da Vas obavestimo da Banka u periodu zastoja u otplati neće obračunavati i naplaćivati zateznu kamatu, a da će redovna kamata koja će biti obračunata za vreme trajanja moratorijuma biti pripisana preostalom dugu, koji će se prema novom planu otplate otplaćivati do roka dospeća odloženog za 3 meseca. Radi lakšeg razumevanja na linku možete pogledati reprezentativni primer za gotovinski i za stambeni kredit na koje je primenjena ova Odluka.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

 

Pa to je ok ako je tako. Meni rata stize 25. marta i stigla mi poruka danas da treba da platim.

 

Nisam cuo Vucica da prica o toj meri, a cudno mi da je propustio i time da se hvali. Zato nisam nacisto da li je ta mera uzvojena ili se jos uvek samo prica o njoj? 

Usvojena je i obavezujuća je za sve banke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ne znam koliko je tačan podatak, a tiče se grada Beograda, i kaže ovako:

11,07 domaćinstava ne može preživeti duže od mesec dana bez prihoda zaposlenog u domaćinstvu. Ako ravnamo krivu na dva mesecu procenat se penje na nešto jedva više od 24 procenata.

Tu ovaj rast bi rast morao  polako  da opada? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, laki pepe said:

@Arsenije Pesic

 

Vucko je u nekoj ranijoj konferenciji pomenuo sta bi da nas Kinezi nisu kupili, morali bi da otpustimo 2000 radnika, valjda je pala cijena bakra

 

Mozes li malo pojasniti, ima li ta prica osnovu?

 

Kao i u većini slučajeva, Vučić iskoristi činjenicu ili istinitu informaciju da od nje, po potrebi, napravi konstrukciju koja njemu iz nekog razloga u datom trenutku odgovara.

 

Međutim, ovde čak i nije morao da filuje previše, jer to što je rekao u suštini nije tako daleko od istine.

 

Cena bakra na LME jeste pala, kao uostalom i cene većine metala, jer naravno da ni berza metala nije imuna na sve što se dešava. Što se tiče bakra, negde od polovine januara kreće pad cena, i neko vreme se, sa nekih 6,200-300 dolara po toni pre krize, držala između 5,500 i 5,800. Od polovine marta kreće drastičan pad, na nekih 4,600. Kako će se stvari dalje odvijati, teško je predvideti. Dobra stvar je što je Kina najveći svetski potrošač bakra. Naravno da ovo utiče na sve u lancu proizvodnje bakra, jer manje više su svi "setovani" na cene između 6 i 6.5 tisuća dolara po toni, jer je to  bila cena pre krize, a i sve srednjoročne projekcije cena kretale su se u tom opsegu. Ovaj pad cena još uvek može da se vodi kao privremen, pa zbog toga još uvek nije koban po većinu kompanija, tako da trenutni pad tražnje većina njih može da preživi. Međutim, ako se trend pada nastavi i to stanje produži, počeće i ozbiljni problemi.

 

Gde je tu Bor? Ja sam prošle godine malo pisao o tome, RTB Bor bi se velikom brzinom samougasio, ili bi ostao da životari uz ogromne subvencije iz budžeta RS, da nije prodat. Uz takvo životarenje, jasno je da bi pad cena bakra od preko 20% bio novi težak udarac. Naravno da ni u toj situaciji Vučić ne bi otpuštao toliki broj radnika, bar ne odmah i ne odjednom, mi poreski obveznici bismo još neko vreme plaćali kupovinu socijalnog mira u istočnoj Srbiji.

 

U svakom slučaju, cilj te njegove rečenice je bio da naglasi kako je još jednom ispao veliki državnik i vizionar i spasio hiljade ljudi. Jednim delom, i to je istina. Ali, dve stvari. Prvo, tek ćemo da vidimo kako će Zijin da se ponaša u ovoj situaciji. Po ugovoru sa vladom, oni ne smeju da smanjuju broj zaposlenih u prve tri godine (znači još nešto manje od dve godine, a u pitanju je oko 5,000 ljudi). Takođe, po kolektivnom ugovoru, ne smeju da smanjujuju plate, koje su pristojne za naše uslove. Za sada se to poštuje, videćemo šta će biti dalje. Zijin Bor je sada u fazi velikih investicija, proizvodnja je još uvek daleko ispod optimalnog nivoa. Ne plašim se ja previše za Zijin, oni globalno imaju neke sulude brojke rasta i profita, ali videćemo kako će se ponašati ovde u novim okolnostima. Druga stvar je da sama prodaja Bora Kinezima nema samo pozitivne, već i mnoge negativne posledice, ali to već nema veze sa ovom situacijom i ovom temom, o tome neki drugi put.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ako ti nešto znači, ja sam dobio mail sledeće sadržine, a trebalo bi da važi za sve banke. Ja sam kod Intese.

 

Poštovani,
U skladu sa Odlukom Narodne banke Srbije, Banca Intesa Beograd (u daljem tekstu: Banka) Vam omogućava zastoj u otplati svih kreditnih obaveza prema Banci u trajanju od 90 dana, odnosno sve do prestanka vanrednog stanja (moratorijum).
To podrazumeva da će doći do zastoja plaćanja Vaših dospelih kreditnih obaveza prema Banci kao i onih koje dospevaju u toku trajanja moratorijuma, po osnovu bilo kog od postojećih kreditnih proizvoda koji nije u celosti dospeo, bez potrebe da podnosite bilo kakav zahtev. Moratorijum počinje da se primenjuje od 31.3.2020. Po isteku moratorijuma nastavljate da otplaćujete Vaše obaveze, a preostali period otplate kreditnog proizvoda se produžava za tri meseca.
Dodatno, Banka će automatski produžiti za šest meseci dozvoljeno prekoračenje po Vašem platnom računu ukoliko ono ističe u periodu trajanja moratorijuma.
Objavljivanjem na internet stranici Banke smatraće se da Vam je ova ponuda dostavljena.
Ukoliko želite da se na Vaše kreditne obaveze, sve ili pojedine, ne primeni ovaj zastoj u otplati, neophodno je da u roku od 10 dana, a najkasnije do 30.3.2020. podnesete Zahtev unosom Vaših podataka u obrazac koji se nalazi na linku.
Takođe, želimo da Vas obavestimo da Banka u periodu zastoja u otplati neće obračunavati i naplaćivati zateznu kamatu, a da će redovna kamata koja će biti obračunata za vreme trajanja moratorijuma biti pripisana preostalom dugu, koji će se prema novom planu otplate otplaćivati do roka dospeća odloženog za 3 meseca. Radi lakšeg razumevanja na linku možete pogledati reprezentativni primer za gotovinski i za stambeni kredit na koje je primenjena ova Odluka.

 

3 hours ago, Green23 said:

Usvojena je i obavezujuća je za sve banke. 

 

Hvala vam!

 

Znaci mera je definitivno usvojena, ali meni je i dalje konfuzno kako se primenjuje. 

 

Meni rata poljoprivrednog kredita stize 25. marta. Na sajtu banke pise da svi krediti koji stizu zakljucno sa 31. moraju da se isplate i ne ulaze u odlaganje. Medjutim u sledecoj recenici pise da se od 18. marta ne naplacuje zatezna kamata i ne ide u prinudno izvrsenje. U nekim tekstovima u novinama pise da se moze traziti da moratorijum vazi od 21. marta. Gledao sam na NBSu i na sajtovima nekih drugih banaka i tamo se ne spominje nista od ovih stvari, samo da se moze odreci od primene ove mere( ja planiram da se odreknem primene ove mere za kredit koji mi ide preko plate)u roku od 10 dana. Nista mi tu nije jasno sta raditi u ovoj situaciji i kako se ova mera primenjuje. Nesto bas i ne nameravam da placam ovaj kredit dok ne vidim kako ce se razvijati ova situacija sa koronom.

 

Ovde se postavljaju i jos neka pitanja, koja meni nisu bitna, ali verujem da mnogim ljudima jesu. Sta se desava sa onima kojima su krediti stigli pre pomenutog datuma. Da li se zatezna kamata obracunava i posle 18. ili ne, da li se ide u prinudno izvrsenje ili ne? Kontam da se oni ne odlazu, ali da li ide zatezna kamata i da li se mogu prinudno naplatiti, to se moze razlicito tumaciti citajuci tekst na NBS i na sajtu banaka (cak se razlicito moze tumaciti i od banke, do banke). Cini mi se da je tu mnogo toga jos uvek nejasno i da ni same banke ne znaju kako da rese ovo pitanje. Da li se kasnjenje evidentira u kreditnom birou, to je mozda i najbitnije pitanje.

 

Madjarska i Crna gira su dosta bolje ovo resile. 

 

Ima 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, A sad said:

 

 

Hvala vam!

 

Znaci mera je definitivno usvojena, ali meni je i dalje konfuzno kako se primenjuje. 

 

Meni rata poljoprivrednog kredita stize 25. marta. Na sajtu banke pise da svi krediti koji stizu zakljucno sa 31. moraju da se isplate i ne ulaze u odlaganje. Medjutim u sledecoj recenici pise da se od 18. marta ne naplacuje zatezna kamata i ne ide u prinudno izvrsenje. U nekim tekstovima u novinama pise da se moze traziti da moratorijum vazi od 21. marta. Gledao sam na NBSu i na sajtovima nekih drugih banaka i tamo se ne spominje nista od ovih stvari, samo da se moze odreci od primene ove mere( ja planiram da se odreknem primene ove mere za kredit koji mi ide preko plate)u roku od 10 dana. Nista mi tu nije jasno sta raditi u ovoj situaciji i kako se ova mera primenjuje. Nesto bas i ne nameravam da placam ovaj kredit dok ne vidim kako ce se razvijati ova situacija sa koronom.

 

Ovde se postavljaju i jos neka pitanja, koja meni nisu bitna, ali verujem da mnogim ljudima jesu. Sta se desava sa onima kojima su krediti stigli pre pomenutog datuma. Da li se zatezna kamata obracunava i posle 18. ili ne, da li se ide u prinudno izvrsenje ili ne? Kontam da se oni ne odlazu, ali da li ide zatezna kamata i da li se mogu prinudno naplatiti, to se moze razlicito tumaciti citajuci tekst na NBS i na sajtu banaka (cak se razlicito moze tumaciti i od banke, do banke). Cini mi se da je tu mnogo toga jos uvek nejasno i da ni same banke ne znaju kako da rese ovo pitanje. Da li se kasnjenje evidentira u kreditnom birou, to je mozda i najbitnije pitanje.

 

Madjarska i Crna gira su dosta bolje ovo resile. 

 

Ima 

https://www.nbs.rs/internet/cirilica/15/mediji/vesti/20200319.html

 

Možeš tražiti i pre isteka 10. dana od objave na sajtu banke. 

 

Samo, obratite svi pažnju da se zatezna kamata ne obračunava, ali kamata se obračunava, i deli se na ostatak rata na kreditu. 

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

Moratorijum na otplatu kredita: 
1. Plaćanje rata se odlaže na 3 meseca, počev od rate koja dospeva 31.03.2020. Odlaganje će biti automatsko, nije potrebno obaveštavati niti dolaziti u banku.
2. Tokom perioda odlaganja obračunava se kamata, koja će se kasnije raspodeliti ravnomerno na preostale rate. Primer na kredit od 500.000 rsd sa kamatom od 6%, za ta tri meseca iznos kamate je 7.500 rsd, koji se dele na preostale rate u jednakom iznosu.
3. Kome se rata naplaćuje putem administrativne zabrane treba da obavesti poslodavca da je ne skida u tom periodu. Banka će takođe poslati obaveštenje.
4. Kome se rata ipak skine putem administrativne zabrane, banka će sredstva prebaciti na tekući račun
5. Ko ipak želi da otplaćuje kredit u periodu trajanja odlaganja, treba da obavesti banku na telefon 0800 201 201 (besplatan poziv) ili za pozive iz inostranstva +381 60 4848 000, putem elektronskog bankarstva kroz opciju '' poruka banci '', putem Skajpa kontaktiranjem ErsteBankSerbia ili mejlom na [email protected]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Referent

 

Referent jedno pitanje vezano za tacku 2 (he he referent kapirate). Taj iznos kamate nije neka nova kamata vec kamata koja je treba da legne banci za taj period koju ce ona 

nakarikati na preostale rate do isplate kredita? Tako ce i sa glavnicom isto da urade?

 

Al mi sada nije jasno zasto se rasporedjuje na preostale rate, ja sam skapirao da se samo pomera isplata tri rate, i da sve ostalo ostaje isto. 

 

Nemoj mi samo reci da je to neka nova kamata koju banka naplacuje za ta tri meseca? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Tamburinjo said:

@Referent

 

Referent jedno pitanje vezano za tacku 2 (he he referent kapirate). Taj iznos kamate nije neka nova kamata vec kamata koja je treba da legne banci za taj period koju ce ona 

nakarikati na preostale rate do isplate kredita? Tako ce i sa glavnicom isto da urade?

 

Al mi sada nije jasno zasto se rasporedjuje na preostale rate, ja sam skapirao da se samo pomera isplata tri rate, i da sve ostalo ostaje isto. 

 

Nemoj mi samo reci da je to neka nova kamata koju banka naplacuje za ta tri meseca? 

 

 

 

Nemam pojma. Ovo mi je bankar danas poslao, sutra ću da ga pitam da mi objasni. 

I ja sam mislio da se samo pomera za 3 meseca, jer su tako najavili. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rata, u slučaju dinarskog keš kredita od 500.000 dinara, sa rokom otplate od 84 meseca, uz kamatnu stopu od 9,82 odsto godinšnje, sada iznosi 8.320,9 dinara. Po isteku moratorijuma od tri meseca ona će porasti za iznos neplaćene kamate – za 310,95 dinara. Rok otplate se produžava za još tri meseca, a nova rata iznosi 8.631,85 dinara.

Kod stambenog kredita, vezanog za evro, u vrednosti od 50.000 evra, sa kamatnom stopom od tri odsto godišnje i rokom otplate od 240 meseci, rata trenutno iznosi 284,02 evra. Ona se, posle moratorijma, uvećava na 287,84 evra, odnosno za 3,82 evra na ime kamate. Rok otplate biće duži za tri meseca.

 

Izvor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cekaj bre, jel neko zajebava nas ovde?!

 

Drzava kaze bankama, zbog krizne situacije ne mozete da naplacujete kreditne rate tri meseca, i banke kazu super, taman uracunamo 

kamatu za ta tri meseca kao da su kasnili sa ratom, a drzava kaze ok, fine by us. 

 

Ne razumem kako onda drzava pomaze ljudima? Tako sto bankama gurne u dzep jos ko zna koliko para na osnovu kamate. 

Da sam licno otisao u banku i zakukao da mi odloze kredit na dva tri meseca verovatno bi to uradili bez ikakve kamate, ne kapiram 

sad ovo sa kamatom. Verovatno se ide na neobavestenost ljudi, pa ako prodje prodje. A proci ce. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, A sad said:

Ovde se postavljaju i jos neka pitanja, koja meni nisu bitna, ali verujem da mnogim ljudima jesu. Sta se desava sa onima kojima su krediti stigli pre pomenutog datuma. Da li se zatezna kamata obracunava i posle 18. ili ne, da li se ide u prinudno izvrsenje ili ne? Kontam da se oni ne odlazu, ali da li ide zatezna kamata i da li se mogu prinudno naplatiti, to se moze razlicito tumaciti citajuci tekst na NBS i na sajtu banaka (cak se razlicito moze tumaciti i od banke, do banke). Cini mi se da je tu mnogo toga jos uvek nejasno i da ni same banke ne znaju kako da rese ovo pitanje. Da li se kasnjenje evidentira u kreditnom birou, to je mozda i najbitnije pitanje.

 

Madjarska i Crna gira su dosta bolje ovo resile. 

 

Ima 

 

Ne ide prinudno izvrsenje kao ni zatezna kamata dok traje vanredno stanje, nevezano kad je kredit dospeo ili dospeva, ali ce ti po zavrsetku istog biti obracunata redovna kamata, a onda verovatno u roku od 30 dana (od zavrsetka vanrednog stanja) i prinudnda naplata.

 

 

7 hours ago, Tamburinjo said:

@Referent

 

Referent jedno pitanje vezano za tacku 2 (he he referent kapirate). Taj iznos kamate nije neka nova kamata vec kamata koja je treba da legne banci za taj period koju ce ona 

nakarikati na preostale rate do isplate kredita? Tako ce i sa glavnicom isto da urade?

 

Al mi sada nije jasno zasto se rasporedjuje na preostale rate, ja sam skapirao da se samo pomera isplata tri rate, i da sve ostalo ostaje isto. 

 

Nemoj mi samo reci da je to neka nova kamata koju banka naplacuje za ta tri meseca?

 

Upravo je to slucaj, iako bi u moratotrijumu sve trebalo biti zamrznuto ocito su se banke dogovorile sa NBS i u ovom periodu ce biti obracunata redovnna kamata koja ce posle biti rasporedjena na preostale rate. To znaci da onaj ko ima stambeni kredit u pocetnim fazama otplate nikako ne bi trebao da prihhvati ovaj moratorijum, ako moze da isprati rate i tokom vanrednog stanja, jer ce u pitanju biti ozbiljna cifra.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...