Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 Mislim da je ovo za Kanadu fake news. 

Prava vest je da je Kanada ugovorila oko 40 miliona vakcina, (sto jeste 5 x vise od broja stanovnika) ali taj plan obuhvata

verovatno narednih nekoliko godina, jer oni sve rade racunajuci najgori scenario)

Ti brojevi vezani su za razne firme, kao sto je Sanofi, Johnson I ostale koje su na dugackom stapu.

Kanada ce dobiti oko 6 miliona vakcina do aprila po ugovoru. Da vakcinise oko 8% populacije.

 

Ne znam od kud ti da 40 mil. vakcina je 5 puta vise od broja stanovnika. Mora da se zezas.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, stefan81888 said:

Ja zato ne uključujem kameru na sastancima. Jedino kad imam da šefom. Što je za 2 dana. Nisam ja baš dobro razmislio o svemu ovome, moraće i on da vidi kakvu dobru zimsku kapu imam. 

 Ja palim 

Spoiler

''sva svetla nad ulicom
naginjem staklo dok ne vidim dno
prodjem kroz grad i ne dodirnem tlo'' 😄 

kameru kada moram da ispricam nesto, pa tek posle je gasim, ali bas je neprijatno kad ti ljudi gledaju u cuperke. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan81888 said:

 

Ja sad mogu da otvorim frizerski salon koliko sam se ispraksovao, taman da navale mušterije. 😄

 

 

Ja zato ne uključujem kameru na sastancima. Jedino kad imam da šefom. Što je za 2 dana. Nisam ja baš dobro razmislio o svemu ovome, moraće i on da vidi kakvu dobru zimsku kapu imam. 

Pusti kosu, vezi je u rep i uvek si uredan. 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, zoe Bg said:

 

Zasto, ali zasto samo ne prepisuju od pametnijih, zasto smisljaju neke svoje budalastine?!

 

"Osobe kod kojih je testiranjem utvrđeno prisustvo virusa SARS-CoV-2, a kod kojih nije utvrđeno prisustvo nijednog simptoma, upućuju se u kućnu izolaciju sa zdravstvenim nadzorom, u trajanju od 14 dana.

Nakon tih 14 dana javljaju se na pregled kod lekara u kovid ambulantu, u domu zdravlja u mestu prebivališta, odnosno boravišta - objašnjava se u Uredbi"

 

Zasto 14 dana? Ne mogu da procitaju, recimo na CDC? U vecini drzava je to sad 10 dana.

I kakva kontrola? Za cega, osim za pravljenje guzvi?!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Hvala, i kako kaze ona narodna: "Ako je kosa - porašće" 🙂

 

38 minutes ago, mrd said:

Pusti kosu, vezi je u rep i uvek si uredan. 🙂 

 

Porašće, ali ne za vezivanje u rep, već u levo i desno. 😄

 

 

Izvinite za off al rekoh možda danas mogu nekog da nasmejem kad uđe da čita topic, mala relaksacija od stresa. 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zasto, ali zasto samo ne prepisuju od pametnijih, zasto smisljaju neke svoje budalastine?!

 

"Osobe kod kojih je testiranjem utvrđeno prisustvo virusa SARS-CoV-2, a kod kojih nije utvrđeno prisustvo nijednog simptoma, upućuju se u kućnu izolaciju sa zdravstvenim nadzorom, u trajanju od 14 dana.

Nakon tih 14 dana javljaju se na pregled kod lekara u kovid ambulantu, u domu zdravlja u mestu prebivališta, odnosno boravišta - objašnjava se u Uredbi"

 

Zasto 14 dana? Ne mogu da procitaju, recimo na CDC? U vecini drzava je to sad 10 dana.

I kakva kontrola? Za cega, osim za pravljenje guzvi?!

Nemaju oni dovoljan iq za tako nesto..da imaju, ne bismo imali ovu situaciju

Link to comment
Share on other sites

Vucic koji nije licno sklapap uvore sa proizvodjacima vakcina, sad ide i direktno se raspituje kod Moderne i Fajzera i u skladu sa brzinom akcije, dobija termine treci kvartal, a za te vakcine ce morati da plati. 
 

Sve sto ima sigurno je ono sto ima i svaka druga zemlja preko Kovax-a, koji brine da diktatori poput AV dobiju neku porciju. 
U ovom slucaju 1.8 M do kraja 2021. 
 

Prospekti Srbije iznenada postaju upitni,

jeftinije vakcine Oksford, Johnson i Sanofi su docekale probleme, trazice se dodatne studije i ici ce sporije dozvole za ove vakcine. 
 

Vucicu da glumi baju ostaju Kinezi i Sputnjik

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ras kass said:

 

Vakcina nema za sve, jos ako bude neki zastoj sa isporukom.....A bice bitke i raznih podmetanja medju proizvodjacima.

 

 

Mislim da će biti dovoljno vakcina jer protivnici vakcina-teoretičari zavera neće hteti da se vakcinišu, bar kada je Srbija u pitanju.

 

Negde sam pročitala, ili čula na TV-u da neće svi građani moći da prime vakcinu, kinesku neće moći da prime osobe sa istorijom psihičkih bolesti, o tome smo već pisali ovde..

 

Postoje i vakcine koje neće moći da prime trudnice, mala deca..

 

I zato mislim da će, za početak, biti dosta vakcina. 

 

Jedino mi nije jasno zašto je vojska spada u prioritetne grupe. 

 

Logično je da prvi prime vakcinu zdravstveni radnici, najpre oni koji su u kovid sistemima...posle njih ostale prioritetne grupe ( osobe koje rade u ustanovama socijalne zaštite, stariji od 65+, hronični bolesnici, policija, etc )...

 

Videćemo da li će menjati taj redosled kad stignu prve vakcine. 

 

40 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Vucicu da glumi baju ostaju Kinezi i Sputnjik

 

Te vakcine će prve i stići, što je očekivano. 

 

Ostale ćemo dobiti tokom 2021 i možda baš krajem 2021.

 

*

 

Da li ste videli ovaj tekst

 

http://rs.n1info.com/Svet/a684219/Siromasne-zemlje-bi-mogle-da-cekaju-na-vakcinu-do-2024.html

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

I mi gastarbajteri da smo placali porez, sad bi prc test bio 3000 din!

E, sad plati na cupriji!

 

Gledam brojke, BiH i Makedonci pretekli Spance i Italijane po broju umrlih na milion stanovnika 😞

 

Pa moze da se odradi test u Segedinu ili u Osijeku.

Link to comment
Share on other sites

neko je pitao za alergije (pojavila se 3. osoba s alergijskom reakcijom na vakcinu) :

 

 

As far as we know, this warning and the complications do not apply to normal allergy sufferers with contact allergies, skin allergies, asthma or hay fever. It is about severe allergic shock reactions in the past. These patients are very rare.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

neko je pitao za alergije (pojavila se 3. osoba s alergijskom reakcijom na vakcinu) :

 

 

As far as we know, this warning and the complications do not apply to normal allergy sufferers with contact allergies, skin allergies, asthma or hay fever. It is about severe allergic shock reactions in the past. These patients are very rare.

 

 

Dzabe sad! Sad kad su culi "alergija" sad ce svi alergicni na ambroziju, prasinu, polen...da kazu da ne smeju da se vakcinisu, jer imaju alergije!

 

A to ti je 30 % ljudi!

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Dzabe sad! Sad kad su culi "alergija" sad ce svi alergicni na ambroziju, prasinu, polen...da kazu da ne smeju da se vakcinisu, jer imaju alergije!

u svakom slucaju je bitno da se sve ovakve informacije objavljuju, a ne sakrivaju. potom je bitno da se sve dobro i razlozno objasni. to je jedini nacin da se ljudi uvere da mogu bezbedno da se vakcinisu.

ne znam da li neko sad pravi neku statistiku pa npr. gleda reakcije i ljudi koji imaju obicne alergije. to bi bilo dobro da se isprati i da se izvestava o tome.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kod nas danas sok: 952 umrlih u poslednja 24h. Apsolutni maksimum (prethodno bio proslog petka 598 umrlih). Doduse, tu mozda spadaju i neki koji su za vikend umrli, pa su registrovani sa zakasnjenjem. U svakom slucaju, u poslednjih 7 dana umrlo je 3495 ljudi.

 

Ovo je broj umrlih po sedmicama u poslednja 2 meseca:

 

5.-11. Oktobra  - 41. sedmica - 87 umrlih

12. - 18.10.  - 42. sedmica -  168

19. - 25.10. - 43. sedmica -  267

26.10.-1.11. - 44. sedmica -  474

 2. -  8. 11.  - 45. sedmica -  822 - uvodjenje mera

 9. - 15. 11. - 46. sedmica -  1195

16. - 22.11. - 47. sedmica -  1565

23. - 29.11. - 48. sedmica -  2136 - pocetak predbozicne kupovine

30.11.-6.12. - 49. sedmica -  2671 - ponovni porastom inficiranih u svim pokrajinama

 7. - 13. 12. - 50. sedmica -  3056

 

Broj preminulih obicno kasni 3-4 sedmice za brojem inficiranih, koji smo (za sada) imali prosli petak, sto ce reci jos nismo dostigli maksimum umrlih (za ovaj talas). :classic_sad:

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, handys said:

 

temporary. to je skroz ok.

uostalom, pune apoteke lekova sa dugackim listama fantazmagoricnih nuspojava i za veci procenat od ovih. ne znam kad smo postali tako izbirljivi. jedini lek koji nema nuspojave ni kod koga je lek koji nije testiran, te i nije lek.

ja bih uzeo koja prva dodje, pa sta bude. posle za svaki slucaj jos neku koja se naknadno pojavi

Ovo.

Nema leka bez nuspojava.

Jebiga, alergicni na orasasto voce moraju da paze koje kolace jedu a kamoli vakcina.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pojavili se pravaranti koji zovu starije i pokusavaju da im izvuku novac. Predstavljaju se kao Prof. XY iz Uni klinike Z i saopstavaju zrtvi kako im je cerka/sin/zet/snaja/neko od rodbine u bolnici (na samrti malte ne) i kako im hitno treba neki skup medikament/test itd. te da daju neki novac. Cak su neki zvali i za vakcine, predstavili se kao da su iz zdravstvenog zavoda, pa kazu da su ljudi na listi prioriteta i da treba da uplate unapred pare za vakcinu. Prevaranti zovu iz inostranstva, a pricaju odlican nemacki.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Mislim da će biti dovoljno vakcina jer protivnici vakcina-teoretičari zavera neće hteti da se vakcinišu, bar kada je Srbija u pitanju.

 

Negde sam pročitala, ili čula na TV-u da neće svi građani moći da prime vakcinu, kinesku neće moći da prime osobe sa istorijom psihičkih bolesti, o tome smo već pisali ovde..

 

Postoje i vakcine koje neće moći da prime trudnice, mala deca..

 

I zato mislim da će, za početak, biti dosta vakcina. 

 

Jedino mi nije jasno zašto je vojska spada u prioritetne grupe. 

 

Logično je da prvi prime vakcinu zdravstveni radnici, najpre oni koji su u kovid sistemima...posle njih ostale prioritetne grupe ( osobe koje rade u ustanovama socijalne zaštite, stariji od 65+, hronični bolesnici, policija, etc )...

 

Videćemo da li će menjati taj redosled kad stignu prve vakcine. 

 

 

Te vakcine će prve i stići, što je očekivano. 

 

Ostale ćemo dobiti tokom 2021 i možda baš krajem 2021.

 

*

 

Da li ste videli ovaj tekst

 

http://rs.n1info.com/Svet/a684219/Siromasne-zemlje-bi-mogle-da-cekaju-na-vakcinu-do-2024.html

 

 

Vec razmisljam kako da nagovorim majku da se vakcinise, ume da bude bas tvrdoglava. 

 

Sputnjik se ne pravi za izvoz, Rusi mogu da ti daju licencu pa da sam proizvodis. Nerealno za nas. 

 

Mozda u pocetku dodje tih 340k doza Pfizera, posle ko zna. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...