Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, wwww said:

pa ja mislim da bi oni rado to radili, ali nema dovoljno kapaciteta (bilo materijalnih, bilo ljudskih), tako da se uzdaju u statistiku. :classic_sad:

 

Za mene nema opravdanja, za te radnike kao i za zdravstvene treba uvek da ima materijala i kapaciteta. Ako je tako kako vi pisete, onda mi nemojte pricati (ne ti, vec strucnjaci) da treba da "pazimo" te 65+ . To su ljudi koji se nalaze u starackim domovima, i najlakse ih je zastititi ako ima volje. Ne bi se reklo da imaju volju da ih zastite.

 

Nemoj da me svatis pogresno, ne prigovaram ja tebi, ja prigovaram struci.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

Evo da se i ja utefterim. Cerka dobila virus, u kuci. Dosla joj zarazena drugarica koja je valjano i mene izljubila, jer su njeni u stilu "virus prolazi kada prodje glasanje." E pa nije prosao nego su se zarazile obe. Ja nemam za sada. Moguce je da sam ga imala pocetkom septembra kada sam bila bolesna i ubedjena da je neki virus gripa, a moguce da sam jos u inkubaciji. Nadam se prvom. Cerka je dobro, imala temperaturu jedan dan oko 37.3C, malo vise spava nego obicno i lekar joj dao pumpicu zbog otezanog disanja (iako ja ne primecujem to otezano disanje, ne zatvara usta kada je budna). To traje vec nedelju dana. 

 

Edited by Baby
  • Like 1
  • Love 1
  • Tuzno 11
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

Evo da se i ja utefterim. Cerka dobila virus, u kuci. Dosla joj zarazena drugarica koja je valjano i mene izljubila, jer su oni u stilu "virus prolazi kada prodje glasanje." E pa nije prosao nego su se zarazile obe. Ja nemam za sada. Moguce je da sam ga imala pocetkom septembra kada sam bila bolesna i ubedjena da je neki virus gripa, a moguce da sam jos u inkubaciji. Nadam se prvom. Cerka je dobro, imala temperaturu jedan dan oko 37.3C, malo vise spava nego obicno i lekar joj dao pumpicu zbog otezanog disanja (iako ja ne primecujem to otezano disanje, ne zatvara usta kada je budna). To traje vec nedelju dana. 

 

 

Nadam se da cete obe biti ok!

 

Ovde dolazi ono sto sam ranije napisala - dzaba i najstrozije mere na nivou drzave, ako se sami ne pripazimo....

Znam, po tvom pisanju, da si bas bila pazljiva, da ste se pridrzavali svih mera....ali, eto, trenutak nepaznje 😞

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Nadam se da cete obe biti ok!

 

Ovde dolazi ono sto sam ranije napisala - dzaba i najstrozije mere na nivou drzave, ako se sami ne pripazimo....

Znam, po tvom pisanju, da si bas bila pazljiva, da ste se pridrzavali svih mera....ali, eto, trenutak nepaznje 😞

 

Ona ce biti ok. Brinemo za tatu da se ne zarazi, on bi bio ugorzena grupa. Ja bi mozda bila ugrozena grupa. 

 

Ja sam imala virus za koji sam bila ubedjena da je gripa pocetkom septembra i to samo zato sto su bili simptomi koje ja uglavnom imam sa gripom. Ali to za mene podrazumeva gubitak ukusa obavezno i gubitak glasa. Miris sam osetila. Temperatura 3 dana i umor. Za deset dana sam bila skroz ok. Ne znam sta je, nadam se da je to bio covid i da mi se ako je bio, nece vratiti. 

 

Jesmo pazljivi. Eto cerka jedva izlazi napolje sto je veoma pohvalno za nekog u njenim godinama, ali nije izbegla virus jer ipak mora sa nekim da se druzi. Ta drugarica koja joj je prenela je bila na nekom fakultetu na proslavi za Halloween gde su svi zivi zakacili virus i vratili se bolesni. Drugarica je to ignorisala i posto ne veruju u virus (ona i njeni roditelji), dosla da se druze i sada strepimo. 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Ona ce biti ok. Brinemo za tatu da se ne zarazi, on bi bio ugorzena grupa. Ja bi mozda bila ugrozena grupa. 

 

Ja sam imala virus za koji sam bila ubedjena da je gripa pocetkom septembra i to samo zato sto su bili simptomi koje ja uglavnom imam sa gripom. Ali to za mene podrazumeva gubitak ukusa obavezno i gubitak glasa. Miris sam osetila. Temperatura 3 dana i umor. Za deset dana sam bila skroz ok. Ne znam sta je, nadam se da je to bio covid i da mi se ako je bio, nece vratiti. 

 

Jesmo pazljivi. Eto cerka jedva izlazi napolje sto je veoma pohvalno za nekog u njenim godinama, ali nije izbegla virus jer ipak mora sa nekim da se druzi. Ta drugarica koja joj je prenela je bila na nekom fakultetu na proslavi za Halloween gde su svi zivi zakacili virus i vratili se bolesni. Drugarica je to ignorisala i posto ne veruju u virus (ona i njeni roditelji), dosla da se druze i sada strepimo. 

 

Držim palčeve da sve bude ok. Jel ti duvaniš, beše?

 

Jbg, ajde da ti se kao pravi Srbin umešam u privatni život: pa što se je pustili u kuću kada je već tako pametna, i ona i njeni roditelji?

 

A kad sam se već umešao, šta imate za ručak danas? Jel dolazi švalerka onome preko puta, kakva je :s_w:?

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Sad dobih od mame poruku na Viber:"Zvala me kuma malopre,  kaze da svi njeni imaju koronu, sem nje i mladjeg unuka,a zet je u bolnici na respiratoru"

 

Mamina kuma (85 godina!!)  zivi sa cerkom i zetom (oboje oko 60 godina), a dva unuka s porodicama zive nedaleko od njih.

Kako je zena od 85 godina ostala nezarazena (na svu srecu) u tom okruzenju is beyond me!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pita danas novinarka brnabu kako smo mi 5. po uspešnosti kada samo na worldmeter 85. po neuspešnosti (broj umrlih po glavi stanovnika). Kaže ona to je zato što taj sajt ima pogrešan podatak o broju stanovnika Srbije. To mi bi sumnjivo i odem da proverim i stvarno :

 

965991511b3ef9ac754067d51ad3b0ffd232744c

 

.... pogrešan broj stanovnika. Međutim onda razmislim pa preračunam ako uzmemo broj stanovnika 7 miliona to je onda još gore. Jer 1009 kad podelimo sa 7 naš rezultat je 144 umrlih na milion stanovnika što nas stavlja na još goru poziciju gore iza Bermuda na 79. mesto. Znači u sekundi je lupila nešto samo da slaže i izbegne odgovor na pitanje novinara i sad da imamo slobodne medije i da se o tome priča na RTS ova laž ne bi tako lako prošla.

 

Inače malo smo "napredovali" sa današnjim podacima smo se pomerili na 84. mesto. Lista ima 219 država tako da bi mi trebali na ovoj listi da budemo daleko od ove pozicije ako je ono što vlast priča tačno. Čak i sa lažiranim podacima mi nismo u nikakvom vrhu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Držim palčeve da sve bude ok. Jel ti duvaniš, beše?

 

Jbg, ajde da ti se kao pravi Srbin umešam u privatni život: pa što se je pustili u kuću kada je već tako pametna, i ona i njeni roditelji?

 

A kad sam se već umešao, šta imate za ručak danas? Jel dolazi švalerka onome preko puta, kakva je :s_w:?

 

Ne, nego vejpujem. 

 

Pustili smo je jer su nam prijatelji. Divni ljudi sa kojima se ja generalno ne slazem u pogledima na sve i svasta, ali eto. Nisam mogla da kazem da se necemo druziti dok virus ne prodje... 

 

Pilece pljeskavice i vege raznjice 😄 a onom preko puta dolazi samo dete jer se razveo i moj pas tada dozivi nervni slom posto mali urla kroz hodnik 😄 Jos nesto? 

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mrd said:

Nije ona u pravu, ti i ja smo u pravu sto ih slusamo. 😛 

da i ova mlađarija nauči, mi znamo iz iskustva;

Moja je poslednja u kući. Kad podviknem - sve stane:
"dodaj mi cev od usisivača, odmah!"

onda posle mogu na miru pobrišem prašinu...

Takođe u braku prvo što smo tečno i sa razumevanjem naučili - moja je poslednja. "Da draga"



 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Baby said:

 

Ne, nego vejpujem. 

 

Pustili smo je jer su nam prijatelji. Divni ljudi sa kojima se ja generalno ne slazem u pogledima na sve i svasta, ali eto. Nisam mogla da kazem da se necemo druziti dok virus ne prodje... 

 

Pilece pljeskavice i vege raznjice 😄 a onom preko puta dolazi samo dete jer se razveo i moj pas tada dozivi nervni slom posto mali urla kroz hodnik 😄 Jos nesto? 

 

Znači i ti se truješ, tako da ima šanse da prođeš bez frke - barem se ovde na forumu vrti ta priča oko nikotina. Kao što rekoh, držim vam palčeve :thumbsup:.

 

Dobro dete što mu dolazi, nego jel ima tu nešto konkretnoMa i ja žurim al voleo bi da se ispričamo, nismo se dugo videli nego vidim da i ti imaš posla da reko da te ne zadržavam (ostane ti na vratima još 2 sata, ubije Boga u tebi pitanjima:s_d:).

 

 

 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

Ovi seroloski testovi isto otkrivaju da li si covid pozitivam? 

Ili samo antitela? 

 

"Samostalno nisu predvidjeni za potvrdu aktivne infekcije i COVID-19 bolesti.

• Prisustvo ranih antitela (IgM) ukazuje sa velikom verovatnoćom na postojanje aktivne infekcije ili COVID-19 bolesti, ali je za potvrdu neophodna i detekcija virusa PCR testiranjem.

• Ukupna ili IgG antitela mogu se koristiti za potvrdu COVID-19 bolesti u periodu od 14. do 21. dana infekcije, kao dopuna preporučenom PCR testiranju i za povećanje senzitivnosti testiranja, jer u tom periodu opada mogućnost detekcije virusa PCR-om, a raste mogućnost detekcije antitela.

• Testiranje prisustva IgG antitela može pokazati da ste imali infekciju virusom SARS-CoV-2.

Pojava IgM detektabilnih antitela u krvi je oko 7 dana od infekcije, odnosno sa razvojem prvih simptoma bolesti. Idealno vreme za testiranje IgM antitela je 5 do 7 dana od pojave prvih simptoma kada je koncentracija u krvi najveća. U slučaju da se požuri sa testiranjem, velika je mogućnost dobijanja lažno negativnog nalaza. Pojava detektabilnih antitela IgG klase najčešća je 15 dana od infekcije, u nekim slučajevima i istovremeno sa IgM klasom. IgM antitela se već od 5. nedelje bolesti slabije mogu detektovati i u 6. nedelji je njihova vrednost veoma niska, dok IgG antitela perzistiraju nekoliko meseci. Nije još uvek sa sigurnošću odredjeno koliko dugo su ova antitela detektabilna, prema dosadašnjim studijama do 90 dana od infekcije organizma.

 

KAKO TUMAČITI REZULTATE TESTIRANJA?


• Pozitivan test detekcije IgM antitela: velika je verovatnoća da imate aktivnu infekciju SARS-CoV-2 virusom ili COVID-19 bolest u slučaju prisustva tipičnih simptoma bolesti, za potvrdu je potrebno uraditi dokazivanje prisustva virusa PCR testom. Ukoliko nemate simptome bolesti preporučena je samoizolacija u trajanju od 14 dana uz poštovanje preventivnih mera zaštite članova porodice. Ukoliko imate simptome bolesti, potrebno je da obavite pregled u COVID ambulanti Doma zdravlja, gde će Vam uzeti uzorak za PCR testiranje, obaviti dodatna testiranja biohemijskih parametara iz krvi, rentgen snimanje pluća i uputiti na lečenje u odgovarajuću ustanovu ukoliko je neophodno.

• Pozitivan test detekcije IgG antitela: postoji verovatnoća da ste imali aktivnu infekciju SARS-CoV-2 virusom ili COVID-19 bolest u slučaju prisustva tipičnih simptoma bolesti i da ste sada u periodu rekonvalescencije. Za potvrdu je potrebno uraditi dokazivanje prisustva virusa PCR testom, ali je moguće da test bude negativan jer u tom periodu opada mogućnost detekcije virusa, a raste mogućnost detekcije antitela.

• Negativan test detekcije antitela: ukoliko ste testiranje radili u vremenskom periodu preporučenom za najveću verovatnoću detekcije antitela, verovatno niste bili inficirani SARS-CoV-2 virusom, niste imali COVID-19 bolest ili IgG antitela nisu više prisutna u krvi (nakon 3 meseca od pojave). U suprotnom postoji mogućnost da dobijete lažno negativan nalaz.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

 

Ona ce biti ok. Brinemo za tatu da se ne zarazi, on bi bio ugorzena grupa. Ja bi mozda bila ugrozena grupa. 

 

.....Drugarica je to ignorisala i posto ne veruju u virus (ona i njeni roditelji), dosla da se druze i sada strepimo. 

Nadam se da sve biti ok i kratko. I mog klinca smaram ako i izadje da se vidi s nekim, da proverim koliko su pazljivi.

 

Ja te sto ne veruju u virus, mislim da ne bih pustala u kucu, uz svo duzno postovanje da imaju pravo na svoje misljenje. Iako ja licno mislim da mi je rizik mali, nema potrebe da sebe izlazem riziku - tako da druzimo se samo sa onima koji su pazljivi. Moram priznati da i ne znam nikog ko ne veruje da virus postoji, pa i nisam sigurna kako bi reagovala u tvojoj situaciji

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Znači i ti se truješ, tako da ima šanse da prođeš bez frke - barem se ovde na forumu vrti ta priča oko nikotina. Kao što rekoh, držim vam palčeve :thumbsup:.

 

Dobro dete što mu dolazi, nego jel ima tu nešto konkretnoMa i ja žurim al voleo bi da se ispričamo, nismo se dugo videli nego vidim da i ti imaš posla da reko da te ne zadržavam (ostane ti na vratima još 2 sata, ubije Boga u tebi pitanjima:s_d:).

 

 

 

Važi za sve vrste trovanja, po studijama. Npr.moj muž je nepušač, što bi rekli- ne okuša alkohol, ali radi u toplani s ugljem. Minimalno bolesnih- administracija, vozači, direktori 😁. Takođe čujem da se varioci teško zaraze. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da i ova mlađarija nauči, mi znamo iz iskustva;

Moja je poslednja u kući. Kad podviknem - sve stane:
"dodaj mi cev od usisivača, odmah!"
onda posle mogu na miru pobrišem prašinu...

Takođe u braku prvo što smo tečno i sa razumevanjem naučili - moja je poslednja. "Da draga"



 
Ja sam uvek bio kategoričan:"Rekao sam da mora da bude kako ti reče!"
Trolujemo, a ja uživam u machizmu. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nadam se da sve biti ok i kratko. I mog klinca smaram ako i izadje da se vidi s nekim, da proverim koliko su pazljivi.

 

Ja te sto ne veruju u virus, mislim da ne bih pustala u kucu, uz svo duzno postovanje da imaju pravo na svoje misljenje. Iako ja licno mislim da mi je rizik mali, nema potrebe da sebe izlazem riziku - tako da druzimo se samo sa onima koji su pazljivi. Moram priznati da i ne znam nikog ko ne veruje da virus postoji, pa i nisam sigurna kako bi reagovala u tvojoj situaciji

 

Ne znam koliko mozes da se oslnos na to koliko su klinci pazljivi. Ova mala je tek rekla da je bila tamo za Halloween kada joj je moja rekla da je cula od druge dece koji su tamo bili da su se svi razboleli. Bilo je kasno jer je vec bila u poseti kod nas. 

 

Sto se tice roditelja, nije da ne veruju da virus postoji nego misle da je sve politizovano i prenaduvano. Evo malo pre sam joj poslala poruku da pitam kako su, rekla mi je da oni nemaju nikakve simptome osim cerke i da se ne brinem jer je to obican grip... 🙄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Znači i ti se truješ, tako da ima šanse da prođeš bez frke - barem se ovde na forumu vrti ta priča oko nikotina. Kao što rekoh, držim vam palčeve :thumbsup:.

 

Dobro dete što mu dolazi, nego jel ima tu nešto konkretnoMa i ja žurim al voleo bi da se ispričamo, nismo se dugo videli nego vidim da i ti imaš posla da reko da te ne zadržavam (ostane ti na vratima još 2 sata, ubije Boga u tebi pitanjima:s_d:).

 

 

 

 

Trujem se jednim da se ne bi trovala drugim 😄 

 

Hvala! Bice ok. 

 

p.s. Ima svasta, duga prica, vidimo se na kafi kada se ti oslobodis obaveza 😎

2 minutes ago, wwww said:

@Baby drzim pesnice da sve prodje dobro. 🤞

 

ima li sanse da uradis test na antitela? (mislim da bi jos uvek trebalo da ih imas ako je to u septembru bila corona)

 

Izgleda da je doci na test za antitela komplikovaniji od prc testa. A i dalje tvrde da moze biti pozitivan i na druge viruse i ne mora da bude tacan. Za sada ga necu raditi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

Sto se tice roditelja, nije da ne veruju da virus postoji nego misle da je sve politizovano i prenaduvano. Evo malo pre sam joj poslala poruku da pitam kako su, rekla mi je da oni nemaju nikakve simptome osim cerke i da se ne brinem jer je to obican grip... 🙄

Pozitivan stav o bolesti uopšte nije za potcenjivanje, iz iskustva. Ne vidim da bi korona mogla da ispadne iz patterna, tako da pozitivan pogled, vera u sebe, sopstveni organizam, posledično vera da ti virus ne moe naškoditi mora da je dobra stvar.
Kad si već pozitivan na PCR-u budi pozitivan do kraja. Nisam suguran da će da koristi ali sam siguran da ne može da šteti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...