Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, urosg3 said:

Krzno mi se kostreši na izjavu struke "nosićemo maske dugo, novonormalno" Normalno, važi...Da je dobro nositi maske evolucija bi se pobrinula da se rađamo sa njima.
I eto jedna "mera" države da je podržavam, vraćanje u škole. Nije malo od mene.

Izbora nema. Ili donekle normalan život sa maskama, ili veliki broj bolesnih ili karantin. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

^ to sam i ja pomislio. da je normalno nositi patike, rodio bih se u adidas specijalkama, da je normalno nositi naočare, i ostalo 

 

4 minutes ago, uini said:

^ to sam i ja pomislio. da je normalno nositi patike, rodio bih se u adidas specijalkama, da je normalno nositi naočare, i ostalo 

ko vam ukrao ironiju, da vam vrati 🙂

Hajd kucamo se posle radnog vremena ona gužva od juče nastavila  😞

Link to comment
Share on other sites

Studija otkrila da je oko 3,4 milijuna ljudi u Engleskoj imalo koronavirus

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2204812

 

S obzirom na to da je u Engleskoj registrovano oko 270k pozitivnih (u celoj UK 313k), se otprilike podudara sa onim pretpostavkama da broj registrovanih treba mnoziti minimum sa 10 kako bi se stekla realna slika o broju zarazenih u populaciji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ne vidim razlog da deca ne idu u skolu pod merama koje su trenutno na snazi... Neko je vec napisao... Bio sam sa 100 klinaca na pripremama, radimo normalno od sredine maja... Jedino sto ima smisla je zbog tog zatvorenog prostora... Verovatno nisu u mogucnosti da obezbede distancu u ucionicama ako svi razredi pohadjaju nastavu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

247/9100/3

 

Na respiratoru 78

 

Ohrabruje ovaj sad vec jak trend smanjivanja broja ljudi na respiratorima. 

 

Iako je nazalost veliki broj ljudi preminuo, bitno je da nema mnogo novih slucajeva. 

 

Sto znaci da distanca, maske i neodrzavanje velikih okupljanja u dobroj meri rade posao. Cak verujem i da veliki broj ljudi od druge polovine jula uspeva i da vodi relativno normalan zivot. 

 

Ono što je problem je cinjenica da ce kada se sva ova druzenja premeste u zatvoreni prostor na jesen i zimu vec biti dosta drugacija situacija. Ne znam koliko su gradjani svesni toga. Bilo bi odlično kada bi mogle da se osmisle neke mere i ogranicenja koje bi smanjile rizik i u tom slucaju, pabda se od pocetka krene sa primenjivanjem. 

 

Ali nazalost pretpostavljam da ce nas pevo opaliti jako "drugi" talas, pa da ce tek onda krenuti nesto smisleno da se sprovodi. 

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ohrabruje ovaj sad vec jak trend smanjivanja broja ljudi na respiratorima. 
 
Iako je nazalost veliki broj ljudi preminuo, bitno je da nema mnogo novih slucajeva. 
 
Sto znaci da distanca, maske i neodrzavanje velikih okupljanja u dobroj meri rade posao. Cak verujem i da veliki broj ljudi od druge polovine jula uspeva i da vodi relativno normalan zivot. 
 
Ono što je problem je cinjenica da ce kada se sva ova druzenja premeste u zatvoreni prostor na jesen i zimu vec biti dosta drugacija situacija. Ne znam koliko su gradjani svesni toga. Bilo bi odlično kada bi mogle da se osmisle neke mere i ogranicenja koje bi smanjile rizik i u tom slucaju, pabda se od pocetka krene sa primenjivanjem. 
 
Ali nazalost pretpostavljam da ce nas pevo opaliti jako "drugi" talas, pa da ce tek onda krenuti nesto smisleno da se sprovodi. 
Pa evo vec pricaju o trecem talasu.
Ne znam sta podrazumevaju to pod talasima, tj znam ali ne znam kako odreduju kad je koji talas.
Da li je ovo sad drugi?

Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa evo vec pricaju o trecem talasu.
Ne znam sta podrazumevaju to pod talasima, tj znam ali ne znam kako odreduju kad je koji talas.
Da li je ovo sad drugi?

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

 

Nema treceg talasa, nije bilo ni drugog...

 

 

🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Ono što je problem je cinjenica da ce kada se sva ova druzenja premeste u zatvoreni prostor na jesen i zimu vec biti dosta drugacija situacija. Ne znam koliko su gradjani svesni toga. Bilo bi odlično kada bi mogle da se osmisle neke mere i ogranicenja koje bi smanjile rizik i u tom slucaju, pabda se od pocetka krene sa primenjivanjem. 

jesen i zima, to negde recimo od oktobra?
Ili hajde od novembra u najboljem slučaju. Hmm,  to je deveti mesec trajanja, ko se kresnuo na početku pandemije već bi mogao da dobije dete, vanbračno dakako, jerbo svadbu nisu mogli da organizuju 🙂 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Nema treceg talasa, nije bilo ni drugog...

 

 

🙂

 

Kod nas ce biti treci talas, https://www.blic.rs/vesti/drustvo/stize-nam-i-treci-talas-korone-profesor-kocovic-koji-je-objavio-tacan-datum-zavrsetka/kp3y01h verovatno racunaju da je onaj period do 6.Maja bio prvi talas, pa posle izbora do septembra kazu ce biti drugi tals, i posle toga ide treci.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Sto znaci da distanca, maske i neodrzavanje velikih okupljanja u dobroj meri rade posao. Cak verujem i da veliki broj ljudi od druge polovine jula uspeva i da vodi relativno normalan zivot. 

Mi se distanci necemo nauciti nikad, danas sam htela da napicim zenu u Liliju ali kasirka bila brza pa nisam stigla. Od svega sto moze da ostane kao posledica korone bar bi to postovanje licnog prostora moglo, kulturnije je :classic_biggrin: Imam osecaj da tih 2m praznih u redu teze pada ljudima nego nosenje maske :lol_2:

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/13/2020 at 12:33 AM, ters said:

 

Drzava je samo servis kao i svaki drugi i ne znam kako se  mogu dijeliti vrijednosti sa drzavom?  Ili vrijednosti sa recimo taxi kompanijom ili hemijskom cistionicom? Nista drugacije nego izbor internet provajdera - ko ima servis koji mi je dostupan (koje drzavljanstvo mogu dobiti ili gdje mogu dobiti stalni boravak) a onda ko mi obezbjedjuje bolji servis po najpovoljnijoj cijeni (taksa). Kanada, Srbija, Bosna, USA, Rusija, Kina,, Crna Gora - da li stvarno  pravi razliku ? 

 

U slucaju maske, dijelim interes da izbjegnem zarazu i ekonomske posljedice epidemije - ne sa drzavom nego sa drugim pojedincima kojima sam okruzen.

 

Srecom, u mojoj blizoj okolini taj interes je prevladavajuci. Negdje drugo, u okruzenjuu u kojem moj interes ne  bi bio u skladu sa okolinom (neki bible belt u kojem se organizuju corona parties na primjer), ja bih vjerovatno bio frustriran i prinudjen da drasticnije ogranicim  interakciju sa sredinom, ili da to okruzenje napustim. 

 

Problem sa Srbijom je što ovde je nauka ušla u sve sfere društva, tako da prosečan Srbin je manje više naučnik amater sa širokim poljem delovanja, što bi se reklo od igle do lokomotive, ili u prevodu od mobilnih mreža do medicinskih nauka. E sada  u takvom okruženju svaki naučnik amater ima neku svoju teoriju koju je spreman da brani i oružjem ako treba, pa je onda normalno da na toliki broj naučnika dođe do ozbiljnih problema. Da bi se sprečio sukob širih razmera, naučnici amateri su uspeli da nađu zajedničku bazu delovanja sa koje nastupaju i brane Srbiju i srpski narod, a sve u cilju da se spreči krvoproliće među naučnicima ili u ovom slučaju masovni udar na internet čime će doći do neminovih padova servera po Srbiji. 

Tako su se razvile nove ideologije koje su zamenile stare, recimo - "Neću masku ni za živu glavu" je zamenila "Ne dam Kosovo ni za živu glavu",  "Nikada 4g" je zamenila "Nikad u Nato", "Vakcina = čipovanje" je zamenila već po malo zastarelu "Bolje grob nego rob", pa je onda i normalno stanovište da je bolje da dete sedi kući i da, hmmm, da radi šta god deca rade dok sede kući, nego da prihvati da stavi masku, što je opet samo korak do prihvatanje vakcine, što je opet onda samo korak do potrebe sa telefonom koji radi samo na 5G mrežu (i košta, drugovi i košta), a to je samo korak od davanja Kosova i prijema u Nato, što je onda samo korak od povratka onih žutih, što je opet samo korak od naseljavanja 5.000.000 migranata.

 

Dakle problem sa maskama je jako dubok i treba mu prići dosta pažljivo pošto bez većih sukoba će teško ovo proći.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Don Juan said:

Problem sa Srbijom je što ovde je nauka ušla u sve sfere društva, tako da prosečan Srbin je manje više naučnik amater sa širokim poljem delovanja, što bi se reklo od igle do lokomotive, ili u prevodu od mobilnih mreža do medicinskih nauka. E sada  u takvom okruženju svaki naučnik amater ima neku svoju teoriju koju je spreman da brani i oružjem ako treba, pa je onda normalno da na toliki broj naučnika dođe do ozbiljnih problema. Da bi se sprečio sukob širih razmera, naučnici amateri su uspeli da nađu zajedničku bazu delovanja sa koje nastupaju i brane Srbiju i srpski narod, a sve u cilju da se spreči krvoproliće među naučnicima ili u ovom slučaju masovni udar na internet čime će doći do neminovih padova servera po Srbiji. 

Tako su se razvile nove ideologije koje su zamenile stare, recimo - "Neću masku ni za živu glavu" je zamenila "Ne dam Kosovo ni za živu glavu",  "Nikada 4g" je zamenila "Nikad u Nato", "Vakcina = čipovanje" je zamenila već po malo zastarelu "Bolje grob nego rob", pa je onda i normalno stanovište da je bolje da dete sedi kući i da, hmmm, da radi šta god deca rade dok sede kući, nego da prihvati da stavi masku, što je opet samo korak do prihvatanje vakcine, što je opet onda samo korak do potrebe sa telefonom koji radi samo na 5G mrežu (i košta, drugovi i košta), a to je samo korak od davanja Kosova i prijema u Nato, što je onda samo korak od povratka onih žutih, što je opet samo korak od naseljavanja 5.000.000 migranata.

 

Dakle problem sa maskama je jako dubok i treba mu prići dosta pažljivo pošto bez većih sukoba će teško ovo proći.

Ruska vakcina, ruski cip, svi se pocinjemo krstiti kako i treba (sa tri prsta naravno), ko pomene nezavisno Kosovo odma ga drme struja iz cipa, sveslavenskievroazijski midi-chlorians se ukljucuju na najjace, espetsto se dobija gratis uz šleper vakcina.

Eto, rešio sam ti ovo.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Don Juan said:

Problem sa Srbijom je što ovde je nauka ušla u sve sfere društva, tako da prosečan Srbin je manje više naučnik amater sa širokim poljem delovanja, što bi se reklo od igle do lokomotive, ili u prevodu od mobilnih mreža do medicinskih nauka. E sada  u takvom okruženju svaki naučnik amater ima neku svoju teoriju koju je spreman da brani i oružjem ako treba, pa je onda normalno da na toliki broj naučnika dođe do ozbiljnih problema. Da bi se sprečio sukob širih razmera, naučnici amateri su uspeli da nađu zajedničku bazu delovanja sa koje nastupaju i brane Srbiju i srpski narod, a sve u cilju da se spreči krvoproliće među naučnicima ili u ovom slučaju masovni udar na internet čime će doći do neminovih padova servera po Srbiji. 

Tako su se razvile nove ideologije koje su zamenile stare, recimo - "Neću masku ni za živu glavu" je zamenila "Ne dam Kosovo ni za živu glavu",  "Nikada 4g" je zamenila "Nikad u Nato", "Vakcina = čipovanje" je zamenila već po malo zastarelu "Bolje grob nego rob", pa je onda i normalno stanovište da je bolje da dete sedi kući i da, hmmm, da radi šta god deca rade dok sede kući, nego da prihvati da stavi masku, što je opet samo korak do prihvatanje vakcine, što je opet onda samo korak do potrebe sa telefonom koji radi samo na 5G mrežu (i košta, drugovi i košta), a to je samo korak od davanja Kosova i prijema u Nato, što je onda samo korak od povratka onih žutih, što je opet samo korak od naseljavanja 5.000.000 migranata.

 

Dakle problem sa maskama je jako dubok i treba mu prići dosta pažljivo pošto bez većih sukoba će teško ovo proći.

Pisao sam o tome ranije, ponoviću još jednom.

Problem je u poverenju, nas u državu i državu u nas, jer smo podeljeno društvo, mi i oni, gde su oni - sistem. Odavno, životno iskustvo me naučilo, mi i oni nemamo isti interes, čak ni isti pogled u budućnost, a ne đivimo u istom vremenu. Oni još žive neku vrstu pervertiranog socijalizma, sa svim privilegijama koje on nosi, a bez obaveza koje im je taj sistem nametao, a mi živimo neku vrstu ranog kapitalizma i prvobitne akumulacije kapitala.
To naravno ne ide kako treba, niti mogu ta dva sveta koegzistiraju u istom vremenu.

Odavno bilo šta što propiše država, od najnormalnijih stvari, tipa registracija auta i uslovi za registraciju su problem. Meni lično problem da ih prihvatim, jer, opet iz iskustva, tu se krije neki interes države, koji se sigurno ne poklapa sa mojim i sa vremenom u kojem živimo, pa sam automatski - protiv. Pavlovljev refleks.

Znam da to nije dosledno, niti na bilo koji način pristojno, ali taj otpor prema državnoj regulativi postoji, i ne može se preko noći promeniti niti zanemariti. Pre svega država to jest politička elita mora da nas ubedi u nekoliko stvari:

1. da je ovo konačna država (meni lično je četvrta a makao nisam iz Beograda)
2. da oba pola društva treba da iskreno i bez odlaganja krenu u ređenje institucija, kao partneri, a ne sukobljeni protivnici
3. da imamo nekakav strateški cilj, i mnogo malih taktičkih, pa da vidimo može li neka pobeda da se ostvari makar taktička

Do tada - žao mi je stvarno, ali kad Kanada onako propiše maske, i onako se postavi prema građanima, građani vide sebe kao deo borbe protiv pandemije koja je zajednička, i da zajedno stvaraju novo bolje. A kod nas, dovraga ne. Kod nas prvi predsednik odbija da nosi masku jer je frajer, pa se posle čudi neko što su ljudi "naučnici".

Možda nisam naučnik, ali imam životno iskustvo 🙂

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

 

Ovo je klasičan srpski odgvor na sve. Kao mi smo protiv sistema koji nas ugnjetava i ne znam šta. 

Samo ovde nije problem država, ni Vučić, ni registracija, ni zakoni, ovde je pitanje da li mi želimo da uradimo nešto da zaštitimo sebe i ljude oko sebe. Da li imamo malo lične odgovornosti za svet i društvo oko nas. A ovo je samo vrh ledenog brega, pošto samo treba da izađeš napolje i vidiš količinu đubreta, pa da shvatiš kako se ljudi odnose prema svetu u kome žive, treba da se provozaš prevozom, da odeš na pijac, da uđeš u neki market, da vidiš kako se odnosimo jedni prema drugima. 

I kako sada očekuješ da takvo društvo razvije ideju da je lična odgovornost, samo deo priče koja se zove kolektivna odgovornost. Od toliko "patriota" niko nema volju da uradi nešto da društvo oko njega bude bolje, pa na koncu i sigurnije. Sve ostalo su prazne priče o državi koja ugnjetava pojedinca, da je tako, ne bi Vučić bio na vlasti, nego bi se vlade menjale i menjale.

Zato dosta više sa pričama za sve je kriva država, za sve je kriv Vučić, za sve je kriv Nato, za sve je kriv Gejts, za sve ke kriva USA, Soroš....Ajde da počnemo da čistimo deo oko svoje kuće, pa će možda nešto i dobro izaći na kraju. Maska je, nažalost, postala deo opšte kulture u svetu, i tako će sigurno biti neko vreme. Vrlo je jednostavno pokazati prstom u nekog, ko na mestima gde iz bezbednostnih razloga nositi masku, bez iste i slobdno reći da taj čovek ni civilizacijski ni kulturološki ne pripada ovom društvu. Samo je problem u tome što ova država, nažalost, počiva na tom sloju društva.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Azazelkg said:

Ako je verovati rts-u: u svetu u poslednja tri dana preko milion zaraženih, naglo raste brojnzaraženih u Evropi, a u Hrvatskoj juče registrovan najveći broj zaraženih od početka epidemije...

Nešto malo manje. Od toga polovina su USA; Brazil i Indija.

Raste i broj u Evropi, ali to je cena letnjih ferija, a i dosta slučajeva je uvezeno sa Balkana, tako da će izvesno broj rasti do polovine septembra

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoe Bg said:

Raste broj u Evropi ali da je naglo bas i nije, primetno je postepeno vec par dana.

Nije naglo, još uvek je daleko od prvog talasa, ali treba biti pažljiv, pošto je virus pokazao da ako malo padne gard, cifre idu gore.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...