Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

27 minutes ago, implant said:

Meni više ništa nije jasno...kako sada ebola? Zar ovaj virus nije unapređena verzija prvog SARS-a? 

valjda su "mehanizmi borbe vakcine protiv virusa" slicni (a ocigledno su smatrali da su kod ebola vakcine na pravom putu, samo sto posao nije zavrsen jer se bolest "povukla" /obustavljeno finansiranje/sta god), pa su sad samo korigovali neke delove (sta god je trebalo da se koriguje i prilagodi novom virusu). Mislim da je i Oxford vakcina zasnovana na prethodnom poslu s ebola vakcinom (nisu krenuli od pocetka, vec su neke komponente vakcine prethodno bili istrazili, pa sad nisu morali).

 

U svemu ovom ce biti posebno vazno videti reakciju sirokih slojeva naroda na vakcinu (mada je pitanje koliko ce nam prave informacie biti dostupne). U prve dve faze su ispitivanja bila na zdravim pojednicima (i ti pojednicni su imali neke reakcije: povisenu temperaturu ili sta vec). Kako ce reagovati oni koji imaju neke prethodne bolesti? Hoce li njihova reakcija biti jaca/rizicna po zdravlje? Takodje: neke vakcine mogu da izazovu i suprotan efekat, da telo gore reaguje na virus nego da nije primljena vakcina. Hoce li ovde biti takvih slucajeva? Za sve ovo je potrebna dobra statistika (mnogo ispitanika) i dobro izabran uzorak dobrovoljaca (to je 3. faza). U Rusiji ce ti "dobrovoljci" biti medicinsko osoblje, stari i bolesni kao prvi oji ce primiti vakcinu. Ovde se moze raspravljati koliko je ovo moralno, eksperimentisati na sirokim narodnim masama. S druge strane, ako se ispostavi da je vakcina dobra onda ce Rusi biti u prednosti jer ce ranije uciniti stanovnistvo imunim i pre ce poceti oporavak privrede nego npr. USA i EU. Rizik koji je Putin ocigledno spreman da prihvati (narod se i onako ne pita).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

valjda su "mehanizmi borbe vakcine protiv virusa" slicni

 

Ok, hvala! Ali i dalje ne kapiram...mehanizmi borbe mogu da budu slični, ali ako se virusi razlikuju onda to i nema neke veze, zar ne? Ili ima, pa je taj mehanizam najvažniji? Ono što me najviše interesuje, jesu li ova dva virusa slična? Ja to nigde nisam pročitao, do sada.

Link to comment
Share on other sites

Radi se uglavnom o tome koliko je uznapredovala ta tehnika 'sakrivanja iza adenovirusa'

Verovatno je ova tehnika razvijena skorije, za SARS I MERS, mozda I za Ebolu. (neka potvrdi neko ako zna)

 

Znaci, taj princip, da se genetski material ciljanog virusa zakaci za oslabljen adenovirus 

vec ima neku istoriju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wwww said:

valjda su "mehanizmi borbe vakcine protiv virusa" slicni (a ocigledno su smatrali da su kod ebola vakcine na pravom putu, samo sto posao nije zavrsen jer se bolest "povukla" /obustavljeno finansiranje/sta god), pa su sad samo korigovali neke delove (sta god je trebalo da se koriguje i prilagodi novom virusu). Mislim da je i Oxford vakcina zasnovana na prethodnom poslu s ebola vakcinom (nisu krenuli od pocetka, vec su neke komponente vakcine prethodno bili istrazili, pa sad nisu morali).

 

U svemu ovom ce biti posebno vazno videti reakciju sirokih slojeva naroda na vakcinu (mada je pitanje koliko ce nam prave informacie biti dostupne). U prve dve faze su ispitivanja bila na zdravim pojednicima (i ti pojednicni su imali neke reakcije: povisenu temperaturu ili sta vec). Kako ce reagovati oni koji imaju neke prethodne bolesti? Hoce li njihova reakcija biti jaca/rizicna po zdravlje? Takodje: neke vakcine mogu da izazovu i suprotan efekat, da telo gore reaguje na virus nego da nije primljena vakcina. Hoce li ovde biti takvih slucajeva? Za sve ovo je potrebna dobra statistika (mnogo ispitanika) i dobro izabran uzorak dobrovoljaca (to je 3. faza). U Rusiji ce ti "dobrovoljci" biti medicinsko osoblje, stari i bolesni kao prvi oji ce primiti vakcinu. Ovde se moze raspravljati koliko je ovo moralno, eksperimentisati na sirokim narodnim masama. S druge strane, ako se ispostavi da je vakcina dobra onda ce Rusi biti u prednosti jer ce ranije uciniti stanovnistvo imunim i pre ce poceti oporavak privrede nego npr. USA i EU. Rizik koji je Putin ocigledno spreman da prihvati (narod se i onako ne pita).

 

Malo pojasnjenje - faza III u  klinickim ispitivanjima nisu dobrovoljci (ili bolje receno jesu, jer niko nikog ne moze naterati da bude deo klinickih ispitivanja). U klinickim ispitivanjima lekova, u toj fazi ucestvuje veliki broj obolelih od bolesti za konkretnu indikaciju za taj potencijalni lek.

Za vakcinu je to problem, jer ti ne vakcinises ljude obolele od covid-19, vec vakcinom preveniras bolest kod zdravih ljudi (i ostalih).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, implant said:

 

Ok, hvala! Ali i dalje ne kapiram...mehanizmi borbe mogu da budu slični, ali ako se virusi razlikuju onda to i nema neke veze, zar ne? Ili ima, pa je taj mehanizam najvažniji? Ono što me najviše interesuje, jesu li ova dva virusa slična? Ja to nigde nisam pročitao, do sada.

Citala/slusala sam pre koji mesec o tipovima vakcina i kako se svaka od njih pravi i funkcionise, ali posto mi to nije stuka onda je to na jedno uvo uslo a na drugo izaslo (zadrzalo se vrlo kratko u glavi). :classic_biggrin: Elem, ono sto je ostalo je da ima nekoliko tipova vakcina: od stare varijente da se umrtvi virus protiv kog se vakcinise, do najnovijih tehnologija koje su neka vrsta puzzle gde se uzme za osnovu neki "obican" nestetan virus, pa se onda tu negde umetne neka bitna komponenta (deo genetskog koda) ovog opasnog virusa, a sve s ciljem da to parce genetskog koda aktivira prava antitela u coveku. Tu valjda ima raznih varijanti kako se te puzzle prave, razne firme koriste razlicite mehanizme. U sustini ovo znaci da za svaki novi virus ne pravis totalno novu puzzle, vec samo menjas taj jedan komadic specifican za ciljani virus i tako ubrzavas proces izrade vakcine. Pri tome  ne moras da proveravas svaki pojedinacni komadic puzzle (jer si to vec ranije odradio), vec samo ovaj koji je specifican za novi virus.

 

(ovo je totalno laicko objasnjenje, ali na naucnoj temi ima mnogo pravih i detaljnih informacija, pa izlistaj malo unazad)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, wwww said:

Citala/slusala sam pre koji mesec o tipovima vakcina i kako se svaka od njih pravi i funkcionise, ali posto mi to nije stuka onda je to na jedno uvo uslo a na drugo izaslo (zadrzalo se vrlo kratko u glavi). :classic_biggrin: Elem, ono sto je ostalo je da ima nekoliko tipova vakcina: od stare varijente da se umrtvi virus protiv kog se vakcinise, do najnovijih tehnologija koje su neka vrsta puzzle gde se uzme za osnovu neki "obican" nestetan virus, pa se onda tu negde umetne neka bitna komponenta (deo genetskog koda) ovog opasnog virusa, a sve s ciljem da to parce genetskog koda aktivira prava antitela u coveku. Tu valjda ima raznih varijanti kako se te puzzle prave, razne firme koriste razlicite mehanizme. U sustini ovo znaci da za svaki novi virus ne pravis totalno novu puzzle, vec samo menjas taj jedan komadic specifican za ciljani virus i tako ubrzavas proces izrade vakcine. Pri tome  ne moras da proveravas svaki pojedinacni komadic puzzle (jer si to vec ranije odradio), vec samo ovaj koji je specifican za novi virus.

 

(ovo je totalno laicko objasnjenje, ali na naucnoj temi ima mnogo pravih i detaljnih informacija, pa izlistaj malo unazad)

 

Još jednom, hvala. Potpuni sam laik tako da verovatno ne bih razumeo neko stručnije objašnjenje, ovo mi je sasvim dovoljno 😉.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

254/8768/6

 

Na respiratoru 87

 

Sve drzave sveta koje se ne bave blatantnim laziranjem podataka 

imaju varijacije do 100 I vise % dnevno zarazenih, umrlih.

 

Samo Srbi teoreticari prate religiozno zamisljenu krivu.

 

Nema ono da brojevi naskacu jedni drugima na glavu,

Srbija oplela sitno kolce do noge.

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Po roditeljskim krugovima, većinom deca od V do VII razreda, preovladava stav:
"dok su maske obavezne ne dajem dete u školu"

Ja po običaju u manjini, mislim da je važno ići u školu. Kažu mi da mi je važnija socijalizacija od brige za javno zdravlje.

Dajte neki savet mišljenje...

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem koje je misljenje tj razlog za ne dam dete u skolu dok su maske obavezne , jel u smislu ne dam dete u skolu dok je opasna situacija (pa su maske obavezne) ili ne dam dete u skolu sa maskom jer je maska maltertiranje deteta?

Jel znaci skola nije obavezna sve dok su maske za decu obavezne?

Link to comment
Share on other sites

Moj klinac sad treba da krene u osmi razred a ovih dana više može da izdrži pod vodom nego u kući. Non-stop je u parku ili na fudbalskom terenu, naravno u povelikom društvu svojih vršnjaka. 

Da ne pominjem decu iz komšiluka svih uzrasta koji su sada po planinama i banjama Srbije na pripremama sa svojim klubovima.

Deca se druže između sebe gde god se okreneš, tako da je početak škole veća frka za nastavnike.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U Fra koliko vidim deca normalno sada krecu u skole, postoje pravila otprilike - deca starija od 11 godina treba da nose maske u zatvorenim prostorijama ako ne moze da se ispostuje distanca od 1 m

Takodje koliko vidim deca se druze idu u kampove

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ciao said:

Ne razumem koje je misljenje tj razlog za ne dam dete u skolu dok su maske obavezne , jel u smislu ne dam dete u skolu dok je opasna situacija (pa su maske obavezne) ili ne dam dete u skolu sa maskom jer je maska maltertiranje deteta?

Jel znaci skola nije obavezna sve dok su maske za decu obavezne?

teza je: pubertet, ne mogu da se kontrolišu, nemogući su i ovako, mere zaštite će potrajati dva časa.
A doneće zarazu kući, pa će na njih da pređe. A onda problemi na poslu, a vazda neko ima nekog ko je ugrožen, sa pridruženim bolestima.
Znate već tu priču.
 Ja sam da se ide u školu, pa makar i pod maskama, iako mi je to na jedan poseban način odvratno, ako treba mogu da elaboriram zašto.
Krzno mi se kostreši na izjavu struke "nosićemo maske dugo, novonormalno" Normalno, važi...Da je dobro nositi maske evolucija bi se pobrinula da se rađamo sa njima.
I eto jedna "mera" države da je podržavam, vraćanje u škole. Nije malo od mene.

Sa druge strane većina roditeljskih krugova koji su protiv polaska u školu, su ozbiljne apologete ostalih "mera kriznog štaba" eto zanimljive ironije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glavna stvar sa epidemijom je ogranicenje kontakta i stvaranje zatvorenih socijalnih krugova i skola moze biti pravo sredstvo da se upravo to izvede jer zadovoljava potrebu za socijalnim kontaktom ali ga drzi unutar ogranicene grupe of 15-tak djece (sa clanovima uzih porodica nekih potencijalnih 50-70 izvora zaraze). Bez skole, sportski tereni, plaze, javna mjesta, kafici, soping centri su mjesto socijalizacije - kroz sva ova mjesta prolaze hiljade ljudi svakodnevno tako da je potencijalna izlozenost visetruko veca. 

 

Uspjeh pociva na pretpostavkama:

  • da postoji skup pravila kojima se ovaj krug povinuje i kojima stiti sebe od vanjskih izvora zaraze (maske, pranje ruku, dezinfekcija)
  • da su odrasli clanovi ovog kruga (roditelji, ucitelji, ostali ukucani) odgovorni i pri stupanju u sve ostale socijalne krugove (zbog toga se i donose pravila i za radna mjesta, i za javni prevoz, i za restorane, i za soping centre i za sva ostala javna mjesta)
  • da djeca veoma rijetko imaju teze oblike bolesti

Djeca u Kanadi se uskoro vracaju u skolu, i u vankuverskom okruzenju u kojem zivim ja sa tim nemam problema jer gotovo svi demonstriraju odgovornost - maska tu dodje kao javna deklaracija da razumijes i prihvatas odgovornost. 

 

 

Edited by ters
  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pa vise vole varijantu deca sede u kuci stalno? Dokle? Razumem ja i njih ali ne vidim alternativu varijanti da deca idu u skolu

47 minutes ago, urosg3 said:

teza je: pubertet, ne mogu da se kontrolišu, nemogući su i ovako, mere zaštite će potrajati dva časa.
A doneće zarazu kući, pa će na njih da pređe. A onda problemi na poslu, a vazda neko ima nekog ko je ugrožen, sa pridruženim bolestima.
Znate već tu priču.
 Ja sam da se ide u školu, pa makar i pod maskama, iako mi je to na jedan poseban način odvratno, ako treba mogu da elaboriram zašto.
Krzno mi se kostreši na izjavu struke "nosićemo maske dugo, novonormalno" Normalno, važi...Da je dobro nositi maske evolucija bi se pobrinula da se rađamo sa njima.
I eto jedna "mera" države da je podržavam, vraćanje u škole. Nije malo od mene.

Sa druge strane većina roditeljskih krugova koji su protiv polaska u školu, su ozbiljne apologete ostalih "mera kriznog štaba" eto zanimljive ironije

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Pa vise vole varijantu deca sede u kuci stalno? Dokle? Razumem ja i njih ali ne vidim alternativu varijanti da deca idu u skolu

 

Da. Valjda se nadaju da će volšebno sve nestati u nekom kratkom roku. Alternativa im je ona online učionica, sa onim sumornim osvetljenjem.

Možda su u pravu kad malo bolje razmislim, iako neće dugo ovakva škola da opstane, ovaj plan je naprosto neodrživ.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ters said:

 

Djeca u Kanadi se uskoro vracaju u skolu, i u vankuverskom okruzenju u kojem zivim ja sa tim nemam problema jer gotovo svi demonstriraju odgovornost - maska tu dodje kao javna deklaracija da razumijes i prihvatas odgovornost. 

 

 

to je stvarno sjajno, dirljivo, ne pamtim da sam od Jugoslavije uopšte imao osećaj da država u kojoj živim i ja uopšte postojimo u istom vremenu, a kamoli da se zalažemo i gradimo slične vrednosti.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, urosg3 said:

to je stvarno sjajno, dirljivo, ne pamtim da sam od Jugoslavije uopšte imao osećaj da država u kojoj živim i ja uopšte postojimo u istom vremenu, a kamoli da se zalažemo i gradimo slične vrednosti.

 

Drzava je samo servis kao i svaki drugi i ne znam kako se  mogu dijeliti vrijednosti sa drzavom?  Ili vrijednosti sa recimo taxi kompanijom ili hemijskom cistionicom? Nista drugacije nego izbor internet provajdera - ko ima servis koji mi je dostupan (koje drzavljanstvo mogu dobiti ili gdje mogu dobiti stalni boravak) a onda ko mi obezbjedjuje bolji servis po najpovoljnijoj cijeni (taksa). Kanada, Srbija, Bosna, USA, Rusija, Kina,, Crna Gora - da li stvarno  pravi razliku ? 

 

U slucaju maske, dijelim interes da izbjegnem zarazu i ekonomske posljedice epidemije - ne sa drzavom nego sa drugim pojedincima kojima sam okruzen.

 

Srecom, u mojoj blizoj okolini taj interes je prevladavajuci. Negdje drugo, u okruzenjuu u kojem moj interes ne  bi bio u skladu sa okolinom (neki bible belt u kojem se organizuju corona parties na primjer), ja bih vjerovatno bio frustriran i prinudjen da drasticnije ogranicim  interakciju sa sredinom, ili da to okruzenje napustim. 

 

Edited by ters
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Urbana, Ilinois, javni koledz na kojem studira nekoliko desetina hiljada studenata iz drzava USA i jos 100 zemalja juce je objavio uputstva za sudente (zaposleni su to uputstvo dobili prosle nedelje) i evo kako to oni rade: 

For Students Coming to Campus and into our Local Community

For those of you who will be joining the Urbana-Champaign community this semester, we ask you to take some additional steps before you leave home and when you arrive here.

  • As soon as you physically arrive, you must begin taking your free, required campus COVID-19 tests twice a week. Whether you are living in University Housing or a private residence, you should start testing the day you arrive here.
    • Testing sites are open now, and as soon as you have your i-card, you can begin testing. Just make sure you refrain from eating, drinking, tooth brushing, mouth washing, gum chewing and tobacco use for 30 minutes before your test. See the available testing locations here.
    • You will not be able to access classrooms or university buildings this semester if you are not completing two tests each week, and you could face action through the student discipline process.  
    • Watch for information this week about downloading the Safer Illinois app. This app will display your building entry status and allow easier access to testing results.
       
  • In the days before you leave home, take extra precautions to minimize your possible exposure to the virus and to reduce the risk of the spread of the virus to friends, classmates, professors, staff and members of our community.
    • If you are not feeling well, please stay home and quarantine yourself. If you believe that delaying your return for this reason will cause problems with your classes or housing or registration, please contact the Student Assistance Center (217-333-0050, [email protected]). We’ll work with you to figure it all out. Making sure you are safe and healthy is our first priority.
    • Practice social distancing all of the time – in public and in private.
    • Wear your mask or face covering if you cannot keep a safe distance from others.
    • Avoid large public gatherings, social events and crowded spaces such as bars and restaurants.
    • If COVID-19 testing is available to you where you live, you should consider getting tested shortly before you come to campus so you can be sure that you are COVID-19 negative before you decide to travel. This is not required, but if it is an option available to you, it is another safeguard you can take.

However you will be participating this semester – in-person or remotely – we know COVID-19 is going to bring with it additional challenges.

Face coverings, twice weekly COVID-19 tests, many more online classes and staying six feet away from your friends and classmates – these things are not typical at Illinois and we know how much we are asking of you. But these are the things we must do in order to look after one another’s well-being as we come together this semester. And if we ALL commit to this very hard work, our chances of remaining together throughout the semester get better.

We believe in you. We believe in your strength of character, your values and in your commitment to the community. And we know you will do your part to help us make sure we navigate the uncertainty and manage the challenges of this pandemic.

Thank you for taking care of one another this semester.

Sincerely,

Andreas C. Cangellaris
Vice Chancellor for Academic Affairs and Provost

Wojtek Chodzko-Zajko
Dean, Graduate College

Danita M. B. Young
Vice Chancellor for Student Affairs

   
 

 

 

Uzgred, profesor ovog u niverziteta je i autor testa koji iz pljuvacke analizira prisustvo virusa, Matin Burk. Pratim situaciju na ovom koledzu od samog pocetka epidemije u USA i imam jasnu pretstavu kroz koje dileme je ova zajednica prolazila proteklih meseci, bilo je i nedelja kada je dominirala apsolutna neizvesnost da li ce univerzitet preziveti bez studenata i mislim da su jako pametno resili ozbiljan problem, bar teoretski. Organizaciono, sve je spremno i funkcionise besprekorno za zaposlene a dolazak studenata ce pokazati da li ove mere daju rezultate. U pitanju je opstanak i univerziteta i lokalne zajednice. 

Nisam u pocetku razumela zasto se svi testiraju 2 puta u 7 dana ali mi je cerka objasnila da su svi umrezeni i da nekoliko sati (najvise 6h) od pozitivnog nalaza na virus slede mere izolacije tako da stiktniji rezim kontrole sirenja virusa ne mogu ni da zamislim.

Edited by Pletilja
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

S druge strane, ako se ispostavi da je vakcina dobra onda ce Rusi biti u prednosti jer ce ranije uciniti stanovnistvo imunim i pre ce poceti oporavak privrede nego npr. USA i EU. Rizik koji je Putin ocigledno spreman da prihvati (narod se i onako ne pita).

 

Sem jadne patkometrije, pretpostavljam da je i to jedan od razloga. Rizik od neispravne vakcine protiv rizika od stradanja ekonomije i mnogo smrti tokom zime. Ali ako dodje do scenarija gde vakcina izazove suprotan efekat (da telo gore reaguje na virus nego da nije primljena vakcina), kao što si spomenula gore  - onda su baš nagrabusili. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...