Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Cavani said:

Ovo moraju da regulisu, tj da objasne da li se max 2 osobe odnose i na istu porodicu.

Ispasce da ne smeju muz i zena bebu da prosetaju.

Inace je ok mera, klinaca po 4-5 koliko volis po parkovima i ulicama.

 

Štampa Službeni glasnik večeras, primenjuje se od sutra...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Cavani said:

Ovo moraju da regulisu, tj da objasne da li se max 2 osobe odnose i na istu porodicu.

Ispasce da ne smeju muz i zena bebu da prosetaju.

Inace je ok mera, klinaca po 4-5 koliko volis po parkovima i ulicama.

I kod nas je ista ovakva mjera. Roditelji sa djecom mogu setati zajedno. Prije par dana je uvedena ista mjera zabrane kretanja vikendom, ali su je veceras promijenili. Sada su dozvolili kretanje i nedeljom do 13h.

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Cavani said:

Ovo moraju da regulisu, tj da objasne da li se max 2 osobe odnose i na istu porodicu.

Ispasce da ne smeju muz i zena bebu da prosetaju.

Inace je ok mera, klinaca po 4-5 koliko volis po parkovima i ulicama.

Ne odnosi se na istu porodicu. Toliko ti mogu reci iako nesposobnjakovici ni to nisu znali da kazu.

 

Koliko CG bolje objasnjava te mjere koje donosi, nevjerovatno. Tamo tacno znas na sta se konkretno odnosi koja mjera

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Nemačka se polako, ali sigurno penje... +6540/+150, ukupno oko 1000 umrlih...

 

Mi imamo naseg premijera (Eduar Filip) veceras koji odgovara na pitanja - nista nije odgovorio btw ali na pitanje novinara "zasto nemacka ima bitno manje umrlih u odnosu na francuze a za isti broj slucajeva" odgovor je bio "ja njima zelim sve najbolje i zahvaljujem na pomoci koju su nam pruzili a sto se broja umrlih tica mislim da oni samo kasne za nama, prvo je isla Italija, pa Spanija, pa mi, Nemacka ce posle nas - mozda se i varam ali mislim da se ne varam"

Edited by ciao
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Miki28 said:

Ne odnosi se na istu porodicu. Toliko ti mogu reci iako nesposobnjakovici ni to nisu znali da kazu.

 

Koliko CG bolje objasnjava te mjere koje donosi, nevjerovatno. Tamo tacno znas na sta se konkretno odnosi koja mjera

Nije bas tako... I ovdje su prilicno konfuzni.

Mjeru koju su donijeli prije par dana veceras su naprasno promijenili ( zabrana izlaska vikendom). Jedna od mjera koja je prilicno nejasna: “zabrana bavljenja sportom i rekreacijom na svim javnim povrsinama”. Jos ne znamo da li ovo vazi za dzoging, kuda se smije trcati , mozes li vjezbati sam i sl.

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/news/coronavirus-exposures-might-most-dangerous-184640808.html

 

Yahoo prenosi tekst iz NYT. Poenta je da treba razlikovati slucajeve gde su ljudi izlozeni vecoj i gde su izlozeni manjoj kolicini virusa. Nije isto raditi u bolnici i uci na minut u lift u kome je bio zarazeni. Vece kolicine virusa verkvatnije dovode do tezih ishoda. To je njihova analiza.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Miki28 said:

Ne odnosi se na istu porodicu. Toliko ti mogu reci iako nesposobnjakovici ni to nisu znali da kazu.

 

Koliko CG bolje objasnjava te mjere koje donosi, nevjerovatno. Tamo tacno znas na sta se konkretno odnosi koja mjera

 

Ovde kod nas tacno treba napraviti neki algoritam da bi se raspetljalo ko kad moze napolje... nesto tipa: IF " ako imate manje od 65 godina" AND "nije vikend" AND "tacno vreme je izmedju 5h - 17h" THEN " mozete izaci napolje"... za kucnog ljubimca bonus i jos jedna petlja u celom algoritmu...

Edited by Belgrade
nedostaju zagrade :D
  • Like 4
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, handys said:

https://www.yahoo.com/news/coronavirus-exposures-might-most-dangerous-184640808.html

 

Yahoo prenosi tekst iz NYT. Poenta je da treba razlikovati slucajeve gde su ljudi izlozeni vecoj i gde su izlozeni manjoj kolicini virusa. Nije isto raditi u bolnici i uci na minut u lift u kome je bio zarazeni. Vece kolicine virusa verkvatnije dovode do tezih ishoda. To je njihova analiza.

 

hmm pa zar nije onda sajam ideja opasna u najmanju ruku 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne razumem zašto ne kažu za Ćupriju. Nije alarmantno stanje (bar za sad) i lepo su se sami lekari organizovali. Bukvalno mogu da poentiraju na tome a da ne slažu 😄

 

 

Uzeh da proverim informacije kod keve upravo i kaže da su vratili lekare danas na posao i one koje čekaju rezultate a možda su bolesni. Povlačim ono gore što sam napisao

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nicklord said:

Ja ne razumem zašto ne kažu za Ćupriju. Nije alarmantno stanje (bar za sad) i lepo su se sami lekari organizovali. Bukvalno mogu da poentiraju na tome a da ne slažu 😄

 

Ne lažu oni uvek iz koristi, laž im je uslovni refleks, lažu jer su zinuli.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, uini said:

 

hmm pa zar nije onda sajam ideja opasna u najmanju ruku 

 

 

 

Ne znam kakve bi to imalo konkretne implikacije. Autori kazu da se jako malo  vodi racuna o toj cinjenici, iako je ona poznata epidemiolozima.

 

As with any other poison, viruses are usually more dangerous in larger amounts. Small initial exposures tend to lead to mild or asymptomatic infections, while larger doses can be lethal.

From a policy perspective, we need to consider that not all exposures to the coronavirus may be the same. Stepping into an office building that once had someone with the coronavirus in it is not as dangerous as sitting next to that infected person for an hourlong train commute.

This may seem obvious, but many people are not making this distinction. We need to focus more on preventing high-dose infection.

Both small and large amounts of virus can replicate within our cells and cause severe disease in vulnerable individuals such as the immunocompromised. In healthy people, however, immune systems respond as soon as they sense a virus growing inside. Recovery depends on which wins the race: viral spread or immune activation.

Virus experts know that viral dose affects illness severity. In the lab, mice receiving a low dose of virus clear it and recover, while the same virus at a higher dose kills them. Dose sensitivity has been observed for every common acute viral infection that has been studied in lab animals, including coronaviruses.

Link to comment
Share on other sites

Pogledao u reprizi dnevnika N1 konferenciju za štampu, začudio sam samog sebe, uspeo sam da pogledam sve do pitanja novinara (to bi već bilo previše), kada sam ugasio ton (istovremeno sam i ovde čitao unapred šta će da bude (puno fala svim komentatorima, odlična ideja da bude posebna tema isključivo za lajv prenos budućih KZN, imam i predloge za ban - recimo gledanje Pinka i Hepija sa obaveznim detaljnim izveštajem)).

 

Ovo što uvode zabranu okupljanja više od dve osobe je konačno jedna dobra mera, samo da što pre objave ko je i gde i koliko kažnjen jer je bilo 3+ ljudi zajedno.

 

Biće interesantno sutra u redovima ispred prodavnica.

 

 

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...