Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U čitavom ovom sranju najfascinantnija činjenica (makar za mene lično) je ne avax pokret (retarda je uvek bilo i biće) već celosvetska dragost vlasti.

 

Odavno je jasno da se od vakcine protiv kovida ne umire, da nema ozbiljnih posledica u velikom procentu (lekovi koji se prepisuju za kovid imaju stotinama i hiljadama puta opasnije nuspojave), ne izaziva sterilitet, kurce palce itd, dakle, nalazi se doslovce na istom mestu kao i sve ostale mandatorne vakcine, ali, koliko je meni poznato, još ni jedna zemlja odnosno vlast nije proglasila obaveznu vakcinaciju što bi u ovoj situaciji i u lokalu i regionalno i na nivou čitave planete bila jedina smislena, dobrodošla i spasonosna odluka koja bi em zaustavila pandemiju (možda ne u potpunosti, ali u najvećoj meri) em spasla milione života.

 

Međutim, jedini razlog zbog kojeg se niko nije odlučio na to je isključivo činjenica da to politički nije oportuno. Tj, onaj ko bi to uradio, s velikom verovatnoćom bi to politički plaito gubitkm vlasti ili makar obimom participacije u istoj.

 

A očito je da je praktično svima jedino bitno da vladaju i apsolutno ništa drugo. Kakva crna briga za ljude, dobrobit društva, kakvi bakrači.

 

Vlas je naslađa stvar na svetu.

 

 

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, erwin said:

 

I mnoge živote.

 

Jebote, imamo u Srbiji pomor veći nego prosek tokom ratova devedesetih u celoj bivšoj državi i ovde se diskutuje ima li smisla da se nešto učini tim povodom ili ne.

 

Odavno sam napisao i nisam se predomislio:
Lockdown, da, ukoliko je jasan plan, strategija, vremenski rokovi i cilj.
Bez strategije, ideje i cilja nema smisla. 
Od toga da se preduzme "nešto" nema selameta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zapravo ima 4:

Quote

 

New Caledonia's Congress has unanimously voted to make vaccinations against Covid-19 mandatory.

The government's spokesperson Yannick Slamet said this makes New Caledonia the fourth country to impose vaccination compulsion, after Tajikistan, Turkmenistan and the Vatican.

 

https://www.rnz.co.nz/international/pacific-news/450735/new-caledonia-imposes-covid-19-vaccination-regime

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

@wwww apsolutno se slažem da vlada Srbije i KrŠ snose ogromnu odgovornost za ono što se desilo. Tehnički, Novak nije uradio ništa nelegalno, sve po propisu. Ali to ne znači da je postupio kako treba, jel svima je bilo jasno da je popuštanje restrikcija politički potez pred izbore. To je bio neodgovoran čin i debilni potez. Naravno, ne tvrdim da je Nole debil, samo da je povukao glup potez.

 

Drugo, brojevi u Srbiji nisu bili isti kao u Australiji. Nikada. Australija je pratila kovid nula strategiju dugo vremena i utakmice itd se nisu održavale kada je bilo prenosa u zajednici.  Znači, nije isto.

 

Treće, kada se održavao Australian Open prošle godine, NIJE bilo gledalaca. Isto je važilo i za US Open prošle godine ako me sećanje služi. Prvi sa publikom je valjda bio  Roland Garros ove godine a i tu su bile restrikcije, mnogo veće nego što su bile na Adria turu. Takođe, RG je organizovan više od godinu dana posle Adria Tura, kada je vakcinacija već počela i kada se znalo mnogo više o kovidu. Wimbledon i US Open je organizovan kada je populacija vakcinisana. Znači, nije isto.

 

Četvrto, glupo mi je da o ovome diskutujem. Potez je očigledno bio pogrešan. 

 

ok, moram da te korigujem za par stvari (i da se slozim s nekim drugima).

 

Ne mozes ocekivati od tamo nekog sportiste (pa makar bio i #1 u svetu), pogotivu ako nije redovno zavrsio skolovanje (a Novak ga definitivno nije redovno zavrsio, cak ni osnovnu skolu - jer je od 12. godine bio u Nemackoj), da zna i razume se u komplikovanije stvari kao sto je pandemija, medicina itd. To sto je tebi, meni i vecini na ovom forumu bilo jasno da pandemija nije prosla ne znaci i da je vecini naroda u svetu. Zato sluze autoriteti, Krizni Stabovi, Vlade itd. koji pitaju strucnjake, dobro prouce problem, promisle (bar bi trebalo, u teoriji) i sazvakano saopste pucanstvu prosto sta mu je ciniti. Pa imali smo vlast u USA (s predsednikom) i u UK (s premijerom) koja je od pocetka negirala opasnost (a to su dve od recimo 10 najrazvijenijih zemalja u svetu). Sta ocekivati od zemlje tipa Srbije? Da ne govorimo o tome da USA, koja je prva raspolagala ogromnim kolicinama vakcina (i nije ih davala nikome dok nije svoje stanovnistvo vakcinisala u odredjenom stepenu) jos uvek ima porazavajuci % vakcinisanih i onih koji negiraju postojanje corona virusa i opasnosti. A ni UK nije mnogo bolja. I Nemacka bi mogla bolje.

 

Ako uzmemo u obzir da je Djokovica lecio Nestorovic od nekih disajnih problema u detinjstvu (a ovaj i dalje vazi za ogromnog strucnjaka pulmologa) i kakve je gluposti ovaj izvaljivao, sta sad ocekivati od jednog tenisera, da mu ne veruje? Evo, stavio neko vest da je Nestorovic osmislio "projekat" za koji ce ocigledno Djokovic da da pare - dok bude ovaca bice i vune, sto bi rekli. Ali, njegov novac, ako ce da ga daje budalama sta ja tu sad mogu? Tu jedino nekakva drzava moze ovog da kazni zbog sarlatanstva (sto se, naravno, u zemlji Srbiji nece desiti).

 

To da je Novak povukao (ne jedan, vec vise) glup potez - se apsolutno slazem. On uopste nema iole pametne savetnike oko sebe da mu ukazu na gluposti koje cini. Njegov PR je nepostojeci. Ima nekog tipa koji je bivsi novinar bese Novosti, mozes misliti koliko se taj razume u posao PR jedne planetarne zvezde. Za razliku od njega Endi Mari je unajmio firmu koja radi i PR za Bekama - znaju ljudi kako treba negovati imidz planetarne zvezde. Ali, to je Srki nacin vodjenja poslova :wink2: . No, tako mu je kako mu je - sam pao sam se ubio.

 

2. Ti si u originalnom postu rekao "ne treba da budeš genije da znaš da je organizovanje velikih sportskih događaja usred pandemije loš potez", a u ovom govoris o situaciji "u lokalu". To i jeste poenta cele price. Nije u svakom trenutku u svakoj zemlji na svetu identicna epidemioloska situacija, negde je ona bolja, negde losija, neke vlade jure "zero covid" strategiju, neke druge da ne dodje do eksponencijalnog rasta zarazenih, i u skladu s tim bi i mere trebalo da se razlikuju i ne bi trebalo da se pozivamo na mere vlade u Papua Novoj Gvineju kad govorimo o situaciji na Islandu.

 

Elem, da je Srbija (njena vlast i KS) posle onakvog zaljucavanja s proleca 2020 postepeno krenula da vraca zivot u normalu definisuci neke uslove za dalju zastitu stanovnistva (nosenje maski, provetravanje, ogranicavanje broja ljudi u zatvorenim prostorijama itd.) onaj talas zarazavanja s kraja leta prosle godine je mogao da se izbegne. Ali bilo je bitno dati sirokim narodnim masama iluziju da se zivot vratio na stanje pre pandemije da bi se pobrali politicki poeni pred izbore :wink2: . Koga briga za zdravlje ljudi?

 

3. AO 2020 je bio pre-pandemijski, znaci totalno normalan. AO 2021 je bio s odredjenim merama. Publike je bilo, ali ne svaki dan (bilo je par dana u sred turnira kada su se, zbog lokalne situacije s zarazavanjem, mecevi igrali pred praznim tribinama, cini mi se da je jedan od tih meceva bio i Kiriosov, kada su pred kraj meca ispraznili tribine jer se blizio "policijski cas", tj. pocetak restriktivnih mera). No, gledaoci su se vratili na tribine pri kraju turnira.

 

USO 2020 je bio potpuno bez gledalaca. To je prakticno bio prvi turnir (pre toga odrzan "Sinsinati masters" na istoj lokaciji) koji je odigran posle prekida zbog pandemije. Igraci su svi bili smesteni u dva hotela koja su specificno bila rezervisnaa za njih (mada je bilo price da je u jednom bilo i "stranih lica"). Igraci su dosli u NY, odradjen im je PCR test i upuceni su u sobe, gde su morali da cekaju rezultat. Tek kad bi stigao negativan rezultat (obicno sutradan) mogli su da izadju iz sobe do teretana i terena za trening. Imali su propusnice s chipovima (da bi se moglo pratiti ko je s kim i koliko dugo imao kontakt, u slucaju da je neko pozitivan). Igraci nisu imali apsolutno nikakav kontakt s spoljasnjim svetom (osim osoblja koje ih je opsluzivalo u hotelu i na terenima). Imali su samo jedan pozitivan slucaj (Benoa Per iz Francuske, asimptomatican), on je odmah izolovan, kao i njegovi kontakti (njih mislim 11 igraca) koji su onda automatski ispali s turnira.

 

Razlika izmedju AO2021 i USO 2020 mera je bila u tome sto je Australija sve igrace poslala na 14 dana u strogi karantin u hotel, gde igraci prakticno nisu imali mogucnost da treniraju (neka vrsta 14-dnevnog zatvora s izlaskom u dvoriste u setnju :wink2: ), dok su Ameri igrace pustali iz soba do terena i na vazduh (u okviru kompleksa BJK su im organizovana mesta za relaksaciju, igranje kosarke i cega jos) a sve uz ucestalo testiranje i mogucnost pracenja kontakata. Rezultat je bio da se tokom AO 2021 mnogo igraca povredilo (jer nije moglo da se adekvatno pripremi za GS), a da se to nije desilo tokom USO 2020.

 

RG 2021 je odrzan uz odredjen broj gledalaca na tribinama (bese 3000, ako me secanje ne vara, pri cemu je ovaj broj povecan do kraja turnira) i policijski cas. Francuska je u to vreme morala prvo da smanji broj inficiranih u opstoj populaciji, a broj vakcinisanih je bio prilicno mali (u to vreme su na red bili dosli samo stari preko nekih 70 godina i oni koji rade po medicinskim ustanovama itd. - vakcinacija uopste nije jos bila uzela maha).

 

Wimbldon 2021 je odrzan mesec dana kasnije, u UK koja je prednjacila po vakcinaciji u Evropi (odmah iza Srbije u to doba :wink2: ) . Elem, kako vec neko postavi, ulazak na kommpleks je bio moguc onima koji su bili vakcinisani ili su imali negativan test. No, nosenje maski nije bilo obavezno, kao ni ikakavo distanciranje - centralni stadion je bio krcat. U to vreme je pocelo popustanje mera u UK (skroz ukinute negde pri kraju turnira), paralelno se odrzavalo evropsko prvenstvo u fudbalu. Npr. odigrana je utakmica Elngleska-Skotska koja je dovela do velikog pika inficiranih u Skotskoj (povezani slucajevi s ljudima koji su isli za London da na ulicama Londona prate utakmicu/ slave ). A odmah posle finala muskog singla odrzan je mec finala evropskog prvenstva Engleska-Italija, gde je doslo do masovnih incidenata na ulicama Londona, jer je masa navijaca (bez maski i ikakvog distanciranja ili slicno) htela da upadne na stadion itd.

Videli smo na prethodnim stranicama kako je takvo olako popustanje mera u UK dovelo do porasta zarazenih, hospitalizovanih i umrlih u UK uprkos mnogo vecoj vakcinisanosti nego u Srbiji.

 

Elem, ne verujem da je bas Wimbldon kumovao svemu ovom (prosto jer je tenis takav sport, pa su navijaci "suzdrzaniji"), kao sto ni sam Adria tur nije (u Zadru nije bilo nikakavog pika zarazenih sedmicama posle odrzavanja meceva Adria tura), ali fudbalske utakmice i fudbalski navijaci definitivno jesu.

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na detaljnom odgovoru @wwww, iako mislim da su u pitanju nijanse ja i dalje ne vidim kako Novakov potez ima adekvatno opravdanje. Naravno da su Zvezda-Partizan utakmice itd bile veći problem, ali Adria Tur je isto kumovao svemu tome, doduše u manjoj meri. Što ipak ne opravdava potez. Mislim da se i sam Novak kaje zbog toga. 

 

Upoređivanje drugih teniskih turnira ili sa restrikcijama (kao USO 2020, AO 2021, RG 2021) ili sa velikim brojem vakcinisanih i posle više od jedne godine od Adria Tura (Wimbledom 2021 i USO 2021) su mešanja baba i žaba. Za Evropsko prvenstvo već ima više argumenata i tu se donekle slažem (na primer, održavanja utakmica u St Petersburgu, gde je delta već žarila i gde je mali broj vakcinisanih). Koliko se sećam, UEFA je isto bila kritikovana zbog ovoga, ali ne tako jednoglasno kao Nole. 

 

Nemoj da me shvatiš pogrešno, valjda znaš da navijam za Novaka i da je on za mene teniski GOAT. Nisam jedan od onih koji omaložavaju Novaka jer im eto, smetaju njegovo ponašanje/način života/davanja srca publici itd itd. Novak kao teniser je neprikosnoven. Pretpostavljam da ti smeta ta ekstra kritika prema Novaku koja nije rezervisana za druge?

Link to comment
Share on other sites

@erwin

 

Tuzna prica, da...

 

Osim ako im je sin pretnjom oruzjem zabranio da se vakcinisu, ne vidim cemu iskljucivo njega optuzivati, jer se ljudi od 61 i 67 godinu nisu vakcinisali?

 

Imamo mi ovde na Floridi jednu divnu zenicu (58 godina) iz BiH koja nam odrzava stan, dobrodusna, poslusna, neobrazovana....ima tri cerke, sve tri zavrsile koledz ovde. Kad smo bili u maju ovde, pitam je da li se vakcinisala, kaze da nije, ne daju cerke, pogotovo jedna sto radi u lekarskoj ordinaciji kao neki administrator, jer joj je lekar, vlasnik ordinacije, rekao da se ne vakcinise, nece ni on.

 

Fast forward u oktobar, kad sam stigla pitam je kako je, kaze ona je ok, vakcinisala se, ali nijedna cerka nije, sve tri trenutno imaju koronu - dve kazu da im je krivo sto se nisu vakcinisale, treca se ne izjasnjava

 

 

 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

@Devil In My Pants @Ridji i svi buduci ocevi & majke

 

Pregnant and lactating women should adhere to recommended COVID-19 vaccine schedules fo full antibody protection

 

"Odlučili smo da sprovedemo ovu studiju kako bismo pružili podatke iz stvarnog sveta o tome kako trudnice i dojilje reaguju na vakcine protiv COVID-19, pošto su ove osobe izostavljene u početnim ispitivanjima vakcine ", kaže dr. Sc. Andrea Edlov, dr. , specijalista medicine majke i fetusa u MGH i docent za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivnu biologiju na Medicinskoma fakultetu na Harvardu. "Uključivanje trudnica u istraživanje ključno je za borbu protiv neodlučnosti sa vakcinama, posebno zato što je veća verovatnoća da će imati ozbiljan COVID- 19 ". Tim je ispitivao imunološke odgovore nakon vakcinacije kod više od 100 žena, uključujući trudnice, dojilje i trudnice."

 

@Devil - ne znam vaseg ginekologa, ali lekaru koji je na medicinskom fakultetu na Harvardu verujem poprilicno

  • Like 3
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sto je tesko reci da je Nolo idiot. Slusaju ga mnogi, posebno u Srbiji..

 

Toliko je proputovao, video, naucio iz samog zivota i on cita Deretica i antivakser je...

Neko ko je po mnogima najbolji teniser svih vremena ili jedan od najboljih jednostavno ne može biti idiot. Što naravno ne znači da ne poseduje idiotske stavove, i to ne bi trebalo biti teško reći kao što kažeš. Na žalost, idolacija čini svoje kod mnogih. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darko said:

Hvala na detaljnom odgovoru @wwww, iako mislim da su u pitanju nijanse ja i dalje ne vidim kako Novakov potez ima adekvatno opravdanje. Naravno da su Zvezda-Partizan utakmice itd bile veći problem, ali Adria Tur je isto kumovao svemu tome, doduše u manjoj meri. Što ipak ne opravdava potez. Mislim da se i sam Novak kaje zbog toga. 

 

Upoređivanje drugih teniskih turnira ili sa restrikcijama (kao USO 2020, AO 2021, RG 2021) ili sa velikim brojem vakcinisanih i posle više od jedne godine od Adria Tura (Wimbledom 2021 i USO 2021) su mešanja baba i žaba. Za Evropsko prvenstvo već ima više argumenata i tu se donekle slažem (na primer, održavanja utakmica u St Petersburgu, gde je delta već žarila i gde je mali broj vakcinisanih). Koliko se sećam, UEFA je isto bila kritikovana zbog ovoga, ali ne tako jednoglasno kao Nole. 

 

Nemoj da me shvatiš pogrešno, valjda znaš da navijam za Novaka i da je on za mene teniski GOAT. Nisam jedan od onih koji omaložavaju Novaka jer im eto, smetaju njegovo ponašanje/način života/davanja srca publici itd itd. Novak kao teniser je neprikosnoven. Pretpostavljam da ti smeta ta ekstra kritika prema Novaku koja nije rezervisana za druge?

 

Ma nema problema, samo volim kad kritikujemo nesto ili nekoga da to bude pod istim "uslovima" i po istim arsinima.

 

Zaista mislim da je Adria tur mogao da prodje bez bilo kakvih problema da nisu isli u te nocne klubove i na "druzenja" posle meceva. Ali to je Novak, hteo je da bude dobar domacin, da pokaze kolegama kako je Beograd centar za nocni zivot (ili sta je vec mantra). Vodio ih je jedno vece i u Skadarliju na veceru (i verovatno muziku), a uopste nije uobicajeno da se teniseri iz vrha medjusobno druze i idu zajedno na vecere. I to im je doslo glave.

 

Posebna stvar je njegova "zivotna filozofija". Ali sve dok ne propagira i ne navlaci druge na te gluposti - u principu bas me briga. Sam ce snositi posledice za svoje gluposti (ipak se nadam da su decu vakcinisali kako treba regularnim vakcinama).

 

Tenis je jedna od retkih sportova koji se u sustini relativno bezbedno moze upraznjavati tokom pandemije (osim ako i ovaj delta soj ne mutira u nesto jos zaraznije) : igraci su na velikom odstojanju jedni od drugih, uglavnom se igra napolju, jos je po bontonu da publika ne vristi tokom meceva (naravno, ima izuzetaka). Znaci, uz odredjene protokole moze sasvim lepo da se nastavi s takmicenjem. Kriticno je kretanje navijaca (do i od turnira, kao i na samom kompleksu), tu mora da se uvede neki protokoli o recimo smeru kretanja navijaca i odstojanju (mislim da je RG nesto tako imao).

 

Sto se generalno kritike na Novakov racun tice, to je prica za pdf tenis. Ali ukratko: zbog unutarteniskih politickih previranja, gde Novak puno "talasa", cime je uznemirio teniski establishment (frka oko finansija), postoji organizovana hajka na njega, narocito u anglo medijima, gde Australijanci prednjace, koliko sam ispratila. Na to treba dodati rivalstvo s Federerom i Nadalom (mnogi u teniskim medijima su prvenstveno Federerovi fanovi, a onda i Nadalovi). Znaci, otvorio je vise frontova (politicki i teniski), a nije spremio odbranu, tj. ovim svojim "alternativnim" filozofijama je postao vrlo ranjiv. To mu je - sto mu je.

Spoiler

interesantno je da niko ne pljuje Serenu zbog "nenaucnih" stavova, jer je pripadnik Jehovinih svedoka, a njima valjda ta vera ne dozvoljava transfuziju krvi.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok, sada razumem @wwww - smetaju ti dvostruki aršini. Ali to ne znači da Novak nije van kritike za Adria Tour, što je po meni bio glup i neodgovoran potez. Jebeni Kirios, koji je eto poznatiji po jadnom pljuvanju Novaka i drugih ispada nego po svom teniskom umeću, je imao potpuno pravo kritikovajući ga, čist žicer.

 

I naravno, za ove nebuloze oko vakcinisanja. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Ok, sada razumem @wwww - smetaju ti dvostruki aršini. Ali to ne znači da Novak nije van kritike za Adria Tour, što je po meni bio glup i neodgovoran potez. Jebeni Kirios, koji je eto poznatiji po jadnom pljuvanju Novaka i drugih ispada nego po svom teniskom umeću, je imao potpuno pravo kritikovajući ga, čist žicer.

 

I naravno, za ove nebuloze oko vakcinisanja. 

Zapravo, ne mislim da ga treba kriviti za organizovanje Adria toura, niti da je Adria tour bio superspreader event (alfa soj tada bio u opticaju, publika nije urlala na tribinama, vec je atmosfera bila tipicna s teniskih terena, a sve bilo napolju - mali rizik), problem su bile propratne "manifestacije" (zurka u zatvorenom prostoru) i galopirajuce sirenje virusa u generalnoj populaciji.

 

Ali je recimo kriva njegova zena Jelena koja deli na instagramu neku glupost o 5G mrezama (standardna antivaxerska prica), Novak koji radi neki live podcast (u prolece prosle godine) s nekim likovima iz tog "alternativnog" new age sveta, gde prica o prociscavanju vode mislima/vibracijama/cime vec (nisam gledala, samo sam cula komentare). To sve skupa upotpunjuje sliku i daje povoda za tekstove koji se i dan danas pisu. Kao i komentare na twiteru (i lavinu dezinformacija) gde se ide dotle da se tvrdi da je on licno kriv za hiljade i hiljade mrtvih u Srbiji (a i sire) jer im je preneo virus tokom Adria toura (svi se na kratko toliko zabrinuli za zdravlje i zivote ljudi na Balkanu :wink2: ) , da on sve vreme ovih godinu i po dana siri virus gde god da se krece (za njega ne vazi cinjenica da su inficirani zarazni samo nekih 10-tak dana :wink2: ) . Sto ce reci: da nije Novaka Djokovica ne bi bilo ni pandemije! Budalastina na kub! Kriv je i sto je u javnom caskanju s drugarima iz reprezentacije diskutovao pitanje obavezne vakcinacije za tenisere (proslog aprila, kad nije bilo ni naznaka da cemo uskoro dobiti vakcinu) da bi mogli da nastave da se takmice. I onda ceka par meseci (do avgusta 2020) da da jedan intervju za NYT u kome izmedju ostalog kaze i sledece:

 

Quote

Djokovic said his own experience with the coronavirus had not altered his views on vaccines. (on je bio manje-vise asimptomatican, bez ikakvih posledica, koliko znamo)

 

He has said that he would have a difficult decision to make if receiving a coronavirus vaccine became mandatory to compete on the tennis circuit. (ovo sve u vreme kad Moderna i Fajzer ulaze u 3. fazu klinickih ispitivanja, a AZ ima nekih problema jer je neko od probanata bio umro, pa su onda privremeno zaustavili testove dok nisu ispitali sta je bio uzrok)

 

“I see that the international media has taken that out of context a little bit, saying that I am completely against vaccines of any kind,” he said. “My issue here with vaccines is if someone is forcing me to put something in my body. That I don’t want. For me that’s unacceptable. I am not against vaccination of any kind, because who am I to speak about vaccines when there are people that have been in the field of medicine and saving lives around the world? I’m sure that there are vaccines that have little side effects that have helped people and helped stop the spread of some infections around the world.”

 

But Djokovic did express concern about potential issues with a coronavirus vaccine.

 

“How are we expecting that to solve our problem when this coronavirus is mutating regularly from what I understand?” he said.

 

 

imao je i jedan video intervju u kome je rekao da je otvoren za to da nauci vise o vakcinama.

I na tome se sve zavrsilo. Dalje se uopste nije trudio da hendluje temu (zato kazem da mu je PR ocajan, zapravo nepostojeci).

Ove intervjue i izjave niko zivi ne pominje niti citira, a svi se drze kao pijan plota prevoda sa srpskog iz aprila (caskanje s ostalim srpskim teniserima) i  teze da je on po definiciji protiv vakcinisanja generalno (sto on mozda i jeste, ali nije o tome pricao nigde javno, niti je ista slicno propagirao).

 

E sad, on vec 3 godine trpi paljbu medija zbog smene tadasnjeg sefa ATP (Britanca Kermodea), za koju ga optuzuju, i pokusaja organizovanja "sindikata" igraca (ideja koja je postojala jos u vreme kad je Rodik igrao tenis, a i pre toga). Njegov odgovor na sve to je bio: svako ima pravo da iznese svoje misljenje, necu nikoga sprecavati da to misljenje iznosi niti se truditi da pobijam lazi i gluposti koje se pisu. :classic_dry: Sto generalno nije bas najbolja strategija, da ne kazem da je losa (ali se uklapa u njegovu filozofiju "amor y paz" iliti "ljubav i mir").

I po pitanju vakcinacije je primenio istu "strategiju", sto definitivno nije pametna strategija.

 

No, to je njegova odluka i mora da zivi s posledicama. Samo, mi ovde na forumu ne moramo da sledimo njegovu strategiji, vec bi bilo dobro da pokusamo da nezavisno analiziramo situaciju i donesemo zakljucke.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Bulgaria makes COVID 'health pass' obligatory for leisure activities
Bulgaria will make a COVID-19 "Green Certificate" mandatory for indoor access to restaurants, cinemas, gyms and shopping malls, the health minister said on Tuesday, as the country struggles with a rising number of coronavirus infections.

The health pass - a digital or paper certificate showing someone has been vaccinated, tested negative or recently recovered from the virus - was originally conceived to ease travel among European Union states.

As of Oct. 21, people who want to visit indoor public spaces including cafes, hotels, concert halls, museums and swimming pools should show such a health pass, interim Health Minister Stoicho Katsarov told reporters.

"The number of new infections and deaths is rising. That forces us to impose additional measures. All activities indoors should be carried out with a green certificate," he said as he appealed to vaccine-sceptical Bulgarians to get inoculated.

Bulgaria is the EU's least vaccinated country and has had the highest mortality rate in the bloc in the past two weeks.

Only 25% of Bulgaria's seven million people have had at least one COVID shot, well below the EU average of nearly 80%.

On Tuesday, it reported 4,979 new coronavirus cases, the highest daily tally since late March, and 214 deaths in the past 24 hours.

Katsarov said all medical personnel and care home workers must present a health pass in order to work.

It will not be obligatory for teachers, but schools in regions where more than 750 people per 100,000 inhabitants are infected will have to switch to online classes.

Katsarov said failure to curb the spread of the disease could trigger tougher restrictions and even a full lockdown.

https://www.reuters.com/world/europe/bulgaria-makes-covid-health-pass-obligatory-leisure-activities-2021-10-19/?taid=616f15c17778c400018e67e9

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Zapravo, ne mislim da ga treba kriviti za organizovanje Adria toura, niti da je Adria tour bio superspreader event (alfa soj tada bio u opticaju, publika nije urlala na tribinama, vec je atmosfera bila tipicna s teniskih terena, a sve bilo napolju - mali rizik), problem su bile propratne "manifestacije" (zurka u zatvorenom prostoru) i galopirajuce sirenje virusa u generalnoj populaciji.

 

Za boldovani deo se ne slažem, rizik nije bio baš tako mali kao što ga opisuješ. Po meni, on ipak snosi deo odgovornosti, informisan ili ne. Ali ajde, we agree to disagree, ne bih više o tome ako je ok. Možemo na PM da ne trolujemo temu ako hoćeš da nastaviš.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

@erwin
Ja se sve nadam da je ovaj Twitter niz lažan, odnosno da je izmišljena porodica... Nekako mi lakše...

Ako je stvaran, ostade govno živo i zdravo da propagira svoje usrane stavove i da tvrdi kako mu je ćale umro od srca, šećera ili tako nečeg.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Mislim da je to vrlo realna mogucnost. E sad, sto se proserava onda, to bi bilo dobro pitanje.

Nije garant. Da jeste, vec bi sto puta pozvao ljude na vakcinisanje. Spasite zivote, vakcinisite se itd. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mthomy said:

Nije garant. Da jeste, vec bi sto puta pozvao ljude na vakcinisanje. Spasite zivote, vakcinisite se itd. 

 

Tačno.

 

Ali, evo recimo ja, koji sam baš fan, odma' sam se vakcinisao čim sam mog'o.

 

Mislim, gotovo sam siguran, taj ko se nije dosad bocnuo, taj će to duradi samo ako bude morao (zbog posla i slično): nikakvi apeli NĐa, Cece i ostalih "popularnih" ne pomažu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stray_cat said:

 

Tačno.

 

Ali, evo recimo ja, koji sam baš fan, odma' sam se vakcinisao čim sam mog'o.

 

Mislim, gotovo sam siguran, taj ko se nije dosad bocnuo, taj će to duradi samo ako bude morao (zbog posla i slično): nikakvi apeli NĐa, Cece i ostalih "popularnih" ne pomažu.

ma da. ja koga ghod znam da se tek sad vakcinise, vakcinise se zbog MORAM posao putovanje blabla. Niko zbog zdravlja.

Mene gledaju kao kretena. medju prvima vakcine, medju prvima trecu dozu, testirao se zilion puta, antitela merim cesce nego sto stanem na vagu. 😁.

jbg ne mre mi se jos 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

@Devil In My Pants @Ridji i svi buduci ocevi & majke

 

Pregnant and lactating women should adhere to recommended COVID-19 vaccine schedules fo full antibody protection

 

"Odlučili smo da sprovedemo ovu studiju kako bismo pružili podatke iz stvarnog sveta o tome kako trudnice i dojilje reaguju na vakcine protiv COVID-19, pošto su ove osobe izostavljene u početnim ispitivanjima vakcine ", kaže dr. Sc. Andrea Edlov, dr. , specijalista medicine majke i fetusa u MGH i docent za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivnu biologiju na Medicinskoma fakultetu na Harvardu. "Uključivanje trudnica u istraživanje ključno je za borbu protiv neodlučnosti sa vakcinama, posebno zato što je veća verovatnoća da će imati ozbiljan COVID- 19 ". Tim je ispitivao imunološke odgovore nakon vakcinacije kod više od 100 žena, uključujući trudnice, dojilje i trudnice."

 

@Devil - ne znam vaseg ginekologa, ali lekaru koji je na medicinskom fakultetu na Harvardu verujem poprilicno

Razlika je sto je ovaj tekst izasao juce, a on je to rekao pre tri meseca. Verovatno tad nisu bila uradjena neka istrazivanja, ali svakako hvala na tvom trudu da mi dostavis nove informacije. Mislim bar da su nove, uskoro idemo tj ide na pregled pa cemo se konsultovati opet sa njim, bas me zanima sta ce reci da budem iskren.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Neko ko je po mnogima najbolji teniser svih vremena ili jedan od najboljih jednostavno ne može biti idiot. Što naravno ne znači da ne poseduje idiotske stavove, i to ne bi trebalo biti teško reći kao što kažeš. Na žalost, idolacija čini svoje kod mnogih. 

Pa Irving je jedan od najboljih kosarkasa na svetu pa veruje da je zemlja ravna poloca. Meni je samo zao sto covek od tolikog uticaja ima takav nacin razmisljanja,ne samo on u tenisu, koliko sam video i Medvedev. Uvek sam stvari jednostavno koristio da trazim resenje od ucenih ljudi kojima je to posao i struka.

 

Stvarno sa te teniske strane cenim Noleta jer mislim da je trenutno  najbolji predstavnik nase zemlje,samo da ne krene da prica ono sto ne zna i  da se jednom n pojavi na Balkan Infu i pocne da prica kako je svet nastao od nas itd...

 

On ozbiljno svojim uticajem pravi sranja a trebalo bi da bude svestan toga. Prosao je sigurno nezamislive stvari u zivotu koji mi obicni smrtnici mozemo samo da sanjamo,pa samim tim mi je teze da ga shvatim i razumem.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Dečak preminuo u kućnoj izolaciji

Učenik (16) Hemijsko-tehnološke škole iz Kruševca (16) preminuo je juče u kućnoj izolaciji. Kako je za Novosti ispričala majka preminulog učenika, on je bio testiran i pozitivan na koronu.

U porodici je bio kovid pozitivan i dečakov otac. Očekuje se da više podataka i preciznije informacije o uzroku smrti budu poznate tokom dana.

Prema poslednjim podacima Zavoda za javno zdravlje Kruševac, od početka školske godine, u Rasinskom okrugu, gde nastavu pohađa 24.000 ucenika, registrovan je virus korona kod 696 učenika i 122 nastavnika.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=10&dd=20&nav_category=12&nav_id=1939097

Šta je bre ovo, jebote... 😢

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...