Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, ciao said:

Izgleda da cemo vrlo brzo da udjemo u novu fazu vezanu za covid, gde ce najvaznije biti pilule - lekovi Molnupiravir (Merckt). Vec izvesno vreme se pise o njima, da imaju isti efikasnost kao vakcine a daje se kad se fasuje virus, ne preventivno, ima kazu slicnu efikasnost kao vakcina tj bitno umanjuje efekat virusa i sprecava teze slucajeve i smrt. Novo je da je fondacija Gates ulozila silne ( 120 miliona dolara) pare u taj lek a sa namerom da se lek u vecim kolicinama da nerazvijenim zemljama koje u principu nemaju dovoljno vakcina. Ocekuje se da ce sto se tice razvijenih zemalja situacija biti ista kao sa vakcinom tj prvi ce dobiti lekove tj mogucnost lecenja.

 

https://www.capital.fr/entreprises-marches/pilule-anti-covid-19-molnupiravir-de-merck-la-fondation-de-bill-gates-fait-un-investissement-colossal-1417676

 

Koliko sam čitao, baš ovde na forumu, taj lek "podmeće" virusu pogrešno nešto u DNK lancu.

 

Zar ti nije malkice opasno?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stray_cat said:

 

Koliko sam čitao, baš ovde na forumu, taj lek "podmeće" virusu pogrešno nešto u DNK lancu.

 

Zar ti nije malkice opasno?

Kazu da je bezopasan, ili otprilike isto toliko opasan koliko i vakcina a obzirom da se ne daje 'zdravom" nego vec zarazenom tj nekom ko je u riziku oni garantuju da se rizik od komplikacija bitno smanjuje. 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djura.net said:

trebalo bi da ga Srbija dobije medju prvima u Evropi.

 

Najs.

 

51 minutes ago, ciao said:

fondacija Gates ulozila silne ( 120 miliona dolara) pare

 

ali, budući da je 5Gejc dao pare, stoka će i dalje radije duzima stočni lek.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Pa to je ideja Bila Gejsta kako kazu francuzi - da za siromasne zemlje kupi molnupiravir

ne znam kada se napravi racun, kolika je cena vakcina a koliko leka kada se uzme u obzir da se u principu vakcinisu svi i zarazeni i nezarazeni, a molnupiravir se daje samo onima koji obole i imaju simptome

Bila je prica da se daje samo onima kod kojih postoji sansa da razviju tezi oblik bolesti

 

1 hour ago, stray_cat said:

 

Koliko sam čitao, baš ovde na forumu, taj lek "podmeće" virusu pogrešno nešto u DNK lancu.

 

Zar ti nije malkice opasno?



Deo onoga sto je @erwin kacio

 

Quote

Važniji problem sledi iz mehanizma dejstva: molnupiravir je lek iz klase nukleotidnih analoga. Šta ovo znači?
Kada se vaša ćelija deli, ona mora da iskopira svoju DNK, tako da obe ćerke-ćelije dobiju po jednu kopiju. DNK se sastoji od pojedinačnih nukleotida, onih čuvenih "slova" A, T, C, i G. U vašim ćelijama jedan određeni protein, DNK polimeraza, hvata ta pojedinačna "slova" i uklapa ih u novi DNK niz, prepisujući DNK iz majke-ćelije. Ovo prepisivanje je visoko kontrolisan proces, sa mnogo pauza, korekcija, i čak pokreta unazad kojima se kopirane informacije brišu pa ponovo pišu ispočetka - jer je za naš organizam od ključne važnosti da se DNK iskopira bez grešaka. Greške u kopiranju su veliki uzrok raznih bolesti, uključujući tu i rak [2].
Virusi takođe imaju svoje polimeraze, pomoću kojih kopiraju sopstveni genom, što je neophodno za virusnu replikaciju. Ali za razliku od nas, oni imaju drugačije prioritete: njima je važno da se što brže razmnože i proizvedu što više virusnih čestica. Ako neki od tih novoproizvedenih virusa sadrže ogromne greške zbog kojih propadnu, nije bitno, ima milion drugih koji će da odrade posao. Otud, virusne polimeraze ne proveravaju i ne popravljaju greške u "prepisivanju" sa istom pažnjom kao ljudske [3, 4]. 
I to predstavlja razliku koja se može iskoristiti za napad na virus. Naime, ako virusu "podmetnemo" nešto što izgleda kao nukleotid ali u stvari nije, nepažljiva virusna polimeraza može da ga ubaci u virusni genom; dok naša ljudska polimeraza primeti da tu nešto ne valja, i preskoči ga. Time broj mutacija u genomu virusa skače na neodrživo visok nivo: virus se razmnožava, ali ogromna većina novonastalih čestica je toliko izudarana mutacijama da nisu više sposobne za dalje razmnožavanje i procese zaraze. 
Mnogi naši antiviralni lekovi se zasnivaju na ovom principu - recimo aciklovir (koji se često koristi protiv herpesa), koji je nefunkcionalni analog guanina (slova "G"). Ili AZT, lek protiv side, koji je analog timidina (slova "T"). 
Ali tu onda nalećemo i na opasnost: mada naša polimeraza u većini slučajeva primećuje problmatičan nukleotid, to ne znači da je on potpuno bezopasan. Da li ga odbija odmah, ili ga prvo ugradi u DNK pa onda ispravlja? Da li ga ugradi u DNK a da to i ne primeti, i tek kasniji sistemi za popravku grešaka moraju da uskaču i rešavaju problem? 
Zavisi od toga koliko je ovaj lažni nukleotid hemijski sličan onim pravim, i od toga zavise i nuspojave. Aciklovir je, recimo, jako dobro tolerisan, i siguran je čak i za trudnice. Ali AZT ima ogromne nuspojave (mučnina, problemi sa krvnom slikom, sa jetrom, itd.), jer dovodi do problema i zastoja u replikaciji raznih vrsta ljudskih ćelija. Otud, pitanje "koliko i kako ovo utiče na ljudsku DNK replikaciju" ostaje centralno. 
Kod nas je sad tokom Delta talasa dosta široko davan favipiravir, takođe analog nukleotida, koji ima dosta snažne mutagene efekte (pogotovo ne sme da se koristi u trudnoći, jer izaziva teške poremećaje kod novorođenčadi). Zbog mutagenog potencijala, nije odobren za korišćenje u UK i SAD; tamo gde ga ima, prodaje se na osnovu dozvole za korišćenje koju je dobio u Japanu. 
Molnupiravir je analog citidina (slovo "C"), i originalno je bio ciljan za lečenje teških oblika gripa, ali je razvoj išao sporo zbog toksikoloških problema. Drugi analozi nukleotida slični molnupiraviru su naleteli na probleme uzrokovane visokim nivoima mutacija u ljudskim ćeijama, pošto naša polimeraza nije uspevala da ih dovoljno dobro prepozna kao pogrešne. Kompanija Pharmasset je pokušala razvoj, pa zatim odustala zbog problema povezanih sa mutagenezom. 
Ovo je bilo i predmet skandala prošle godine: Dr. Rik Brajt (vrlo poznat imunolog i stručnjak za javno zdravlje) je od 2016. do 2020. bio direktor BARDA (Biomedical Advanced R&D Authority), američke državne organizacije koja nadgleda najnaprednije korake u biomedicinskoj nauci. On je 2020. dao ostavku zbog Trampove katastrofalne politike prema koronavirusu... ali je u ostavci takođe pomenuo da se protivi daljem razvoju molnupiravira (tada poznatog kao EIDD-2801), jer je smatrao da je to politički motivisano ulaganje novca u razvoj leka koji ima male šanse da izađe na tržište [5]. 
E, sad. Podaci su podaci [1, 6], i može se ispostaviti da je Brajt prosto pogrešio u svojoj proceni potencijala koga molnupiravir imao. Ali mutageneza je nešto što mora da se pažljivo posmatra i prati. U svakom slučaju, bez dosta dodatnih istraživanja, ovo ostaje lek za rizične grupe i za one kod kojih bolest krene u lošem pravcu. Svakako apsolutno ne sme da se koristi kod trudnica ili kod žena koje mogu ostati trudne tokom perioda korišćenja. 



https://medium.com/science-in-serbia-nauka-u-srbiji/da-li-je-na-pomolu-prvi-lek-protiv-koronavirusa-d31996dd8d57

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Izgleda da cemo vrlo brzo da udjemo u novu fazu vezanu za covid, gde ce najvaznije biti pilule - lekovi Molnupiravir (Merckt). Vec izvesno vreme se pise o njima, da imaju isti efikasnost kao vakcine a daje se kad se fasuje virus, ne preventivno, ima kazu slicnu efikasnost kao vakcina tj bitno umanjuje efekat virusa i sprecava teze slucajeve i smrt. Novo je da je fondacija Gates ulozila silne ( 120 miliona dolara) pare u taj lek a sa namerom da se lek u vecim kolicinama da nerazvijenim zemljama koje u principu nemaju dovoljno vakcina. Ocekuje se da ce sto se tice razvijenih zemalja situacija biti ista kao sa vakcinom tj prvi ce dobiti lekove tj mogucnost lecenja.

 

https://www.capital.fr/entreprises-marches/pilule-anti-covid-19-molnupiravir-de-merck-la-fondation-de-bill-gates-fait-un-investissement-colossal-1417676

 

Ne znam zašto, ali imam utisak da će se već za koji dan pojaviti slika minijaturnog čipa koji obitava u leku, da će se pojaviti informacija koju je prenela zaova komšinice čija ćerka poznaje sestru čistačice u bolnici, a prema kojoj se od tog leka umire u najstrašnijim mukama, da se tela kriju i tajno sahranjuju, plus da GejC lično jede tek rođenu decu u obližnjim porodilištima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo meni je danas 180 dana od vakcinacije, odoh lagano u avakse :default_coffee:

 

I dalje mi je broj AT preko gornje merljive grancice testa, tako da jednostavno ne vidim nikakvu poentu da se špricam ponovo. Ne zato što imam nešto protiv vakcina (zagovaravam ih iz sve snage), već zaista ne vidim svrhu zašto na maksimum dodavati još nešto.

 

Ako neko smatra da pogrešno rezonujem neka me ispravi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

“Redari će jednostavno nasumično obilaziti kafiće i restorane i kontrolisati ih na način na koji je to predviđeno. Ko nema potvrdu posle 22 časa mora da napusti objekat, bez obzira da li je došao u 19h, 20h ili 23 časa. Neće biti kažnjavanja niti upotrebe sile jer nije to ideja. Pritom, svesni smo da ne možemo da iskontrolišemo svakoga, iako će broj inspektora biti povećan i uključuće se sve službe, medicinske i nemedicinske", kažu iz Kriznog štaba. 

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1544872/Uvedene-kovid-propusnice-za-kafice.html

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 said:

Evo meni je danas 180 dana od vakcinacije, odoh lagano u avakse :default_coffee:

 

I dalje mi je broj AT preko gornje merljive grancice testa, tako da jednostavno ne vidim nikakvu poentu da se špricam ponovo. Ne zato što imam nešto protiv vakcina (zagovaravam ih iz sve snage), već zaista ne vidim svrhu zašto na maksimum dodavati još nešto.

 

Ako neko smatra da pogrešno rezonujem neka me ispravi.

Koju vakcinu si primio? 

Inace uradila bih isto sto i ti, ne vidim razlog da se spricam ako ima dovoljno antitela - mozda si u medjuvremenu imao i asimprotosko zarazavanje, ko zna

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne znam zašto, ali imam utisak da će se već za koji dan pojaviti slika minijaturnog čipa koji obitava u leku, da će se pojaviti informacija koju je prenela zaova komšinice čija ćerka poznaje sestru čistačice u bolnici, a prema kojoj se od tog leka umire u najstrašnijim mukama, da se tela kriju i tajno sahranjuju, plus da GejC lično jede tek rođenu decu u obližnjim porodilištima.

 

U tajnim tunelima i podzemnim gradovima ispod porodilišta.

 

edip;

 

Ceri se ti Vaso, mene je kum prošle godine (kunem se svim mrtvim i živim) nakon zemljotesa u HR danima ubeđivao da to nije bio zemljotres već posledica nuklearne eksplozije u skrivenim pećinama kraj zagreba u kojima se muče oteta deca da bi im se izvlačio sok života za svetsku aristokratiju i moćnike.

 

Morao sam da mu šaljem grafike kako izgleda seizmička krva zemljotresa a kako nuklearne eksplozije.

Edited by Laki21
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Verovali ili ne, ne gledam tenis. Mislim da bi NĐ ipak uticao na širu javnost što se tiče vakcinacije.  Imao bi mnogo, mnogo veći uticaj od glumice Gorice Popović koja je snimila reklamu koja poziva na vakcinaciju.

 

Mislim da su zakasnili sa ovim kovid propusnicama i to mnogo..Posebno je smešno što tu neće stajati fotografija već će kovid redar tražiti lk. Nema šanse da kovid propusnica da neke veće rezultate,tj da ona smanji broj obolelih.

 

Biće okupljanja u kućnim uslovima, ide i vreme slava, i za ta okupljanja ne važi kovid propusnica.

 

Znam da ću u januaru provesti slavu kao i ove godine- sestrić će opet ručati kasnije- sećate se odluke da petoro ljudi može da bude u zatvorenom, kućnom prostoru?   

 

Nestrpljivo čekam odluku vezanu za treću, buster dozu. Želim da se osećam sigurnije, iako sam primila dve doze Fajzera i imala hiper jaku reakciju posle druge doze 🙂 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ciao said:

Koju vakcinu si primio? 

Inace uradila bih isto sto i ti, ne vidim razlog da se spricam ako ima dovoljno antitela - mozda si u medjuvremenu imao i asimprotosko zarazavanje, ko zna

 

Fajzer.

 

Da priložim samo jedno objašnjenje; dve nedelje nakon što sam primio drugu dozu vakcine, počeo sam sa primenom "kontrolisanog kontakta sa virusom".

 

Tj, gledao sam da se što češće na kratko nađem u gužvi - dakle ne nešto tipa dva sata vrišimo na koncertu, već prolazak kroz gužvu i slično, sa idejom da stalno primam mali virusni load, kako bih čačkao stalno imuni sistem i tako ga naterao da neprestano radi. To je očito (makr kod mene) upalilo, jer ne vidim drugog razloga da mi broj AT ne opadne ni za zeru nakon pola godine.

 

Skoro sam sproveo eksperiment (odlaženje na košarkaške utakmice u Pionir/Arenu) gde je jasno da se tokom dvosatnog navijanja u zatvorenoj dvorani mora primiti solidan virus load sa idejom da dok sam na maksimumu AT i u solidnoj kondiciji "pokupim" koronu (opet sa idejom da se zarazim kada ja želim a ne kada ona to hoće), no nije se desilo ništa, odnosno očito da je zaštita koju imam dovoljno dobra da odbije ove količine virusnog opterećnja kojima sam bio izložen.

 

Tako da, buster mi je u ovom trenutku jednostavno besmislen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Ja od ponedeljka pocinjem sa 10 neradnih dana tj. trecinom odmora za ovu godinu, a nisam iz Voronjeza. .:classic_biggrin:

E pa nije isto, vidiš ti dani odmora su nam od dragocenosti i sve je isplanirano. A druzja iz Rusije dobili 10 dana niotkuda bez da troše dragocene dane. Još jedna ex SSSR republika, Latvija danas uvela pč. Onako na suvo bez neradnih dana pusti kapitalizam. A Putin dekretom 10 neradnih dana + maglovito obećanje da će, možda, i da ih produži.
Rusija je jedini legitimni naslednik SSSR sad se vidi 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 said:

 

Fajzer.

 

Da priložim samo jedno objašnjenje; dve nedelje nakon što sam primio drugu dozu vakcine, počeo sam sa primenom "kontrolisanog kontakta sa virusom".

 

Tj, gledao sam da se što češće na kratko nađem u gužvi - dakle ne nešto tipa dva sata vrišimo na koncertu, već prolazak kroz gužvu i slično, sa idejom da stalno primam mali virusni load, kako bih čačkao stalno imuni sistem i tako ga naterao da neprestano radi. To je očito (makr kod mene) upalilo, jer ne vidim drugog razloga da mi broj AT ne opadne ni za zeru nakon pola godine.

 

Skoro sam sproveo eksperiment (odlaženje na košarkaške utakmice u Pionir/Arenu) gde je jasno da se tokom dvosatnog navijanja u zatvorenoj dvorani mora primiti solidan virus load sa idejom da dok sam na maksimumu AT i u solidnoj kondiciji "pokupim" koronu (opet sa idejom da se zarazim kada ja želim a ne kada ona to hoće), no nije se desilo ništa, odnosno očito da je zaštita koju imam dovoljno dobra da odbije ove količine virusnog opterećnja kojima sam bio izložen.

 

Tako da, buster mi je u ovom trenutku jednostavno besmislen.

U Francuskoj kazu da Pfizer u principu sest meseci odrzava nivo antitela i posle sest meseci pocinje da pada, ali kazu moze da pada relativno brzo (a ne mora), zbog toga sada preporucuju da se posle sest meseci treca doza daje samo ugrozenima u smislu 65+ i komorbiditeti i sl a ostali ne. Bilo bi interesantno da se testiras ponovo kroz mesec dana naprimer

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

 

Fajzer.

 

Da priložim samo jedno objašnjenje; dve nedelje nakon što sam primio drugu dozu vakcine, počeo sam sa primenom "kontrolisanog kontakta sa virusom".

 

Tj, gledao sam da se što češće na kratko nađem u gužvi - dakle ne nešto tipa dva sata vrišimo na koncertu, već prolazak kroz gužvu i slično, sa idejom da stalno primam mali virusni load, kako bih čačkao stalno imuni sistem i tako ga naterao da neprestano radi. To je očito (makr kod mene) upalilo, jer ne vidim drugog razloga da mi broj AT ne opadne ni za zeru nakon pola godine.

 

Skoro sam sproveo eksperiment (odlaženje na košarkaške utakmice u Pionir/Arenu) gde je jasno da se tokom dvosatnog navijanja u zatvorenoj dvorani mora primiti solidan virus load sa idejom da dok sam na maksimumu AT i u solidnoj kondiciji "pokupim" koronu (opet sa idejom da se zarazim kada ja želim a ne kada ona to hoće), no nije se desilo ništa, odnosno očito da je zaštita koju imam dovoljno dobra da odbije ove količine virusnog opterećnja kojima sam bio izložen.

 

Tako da, buster mi je u ovom trenutku jednostavno besmislen.

Kasnis, Laki, kasnis.:classic_biggrin:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Koliko sam čitao, baš ovde na forumu, taj lek "podmeće" virusu pogrešno nešto u DNK lancu.
 
Zar ti nije malkice opasno?
Ja koloiko sam shvatio, onemogućava da se virus ispravno replikuje (umnožava).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Fajzer.
 
Da priložim samo jedno objašnjenje; dve nedelje nakon što sam primio drugu dozu vakcine, počeo sam sa primenom "kontrolisanog kontakta sa virusom".
 
Tj, gledao sam da se što češće na kratko nađem u gužvi - dakle ne nešto tipa dva sata vrišimo na koncertu, već prolazak kroz gužvu i slično, sa idejom da stalno primam mali virusni load, kako bih čačkao stalno imuni sistem i tako ga naterao da neprestano radi. To je očito (makr kod mene) upalilo, jer ne vidim drugog razloga da mi broj AT ne opadne ni za zeru nakon pola godine.
 
Skoro sam sproveo eksperiment (odlaženje na košarkaške utakmice u Pionir/Arenu) gde je jasno da se tokom dvosatnog navijanja u zatvorenoj dvorani mora primiti solidan virus load sa idejom da dok sam na maksimumu AT i u solidnoj kondiciji "pokupim" koronu (opet sa idejom da se zarazim kada ja želim a ne kada ona to hoće), no nije se desilo ništa, odnosno očito da je zaštita koju imam dovoljno dobra da odbije ove količine virusnog opterećnja kojima sam bio izložen.
 
Tako da, buster mi je u ovom trenutku jednostavno besmislen.
Eksperiment bi bio naučno [emoji23] valjan ako znaš da je virus load u vazduhu toliko I toliko. Ovako postoji mogućnost da je bio nula. Pionir i arena imaju sistem ventilacije koji ubacuje svež vazduh pa i to treba uzeti u obzir. Takođe, virus load u vazduhu ne mora biti mali pa čak i kad se zadrzavas kratko, možeš pokupiti veliku količinu virusa.
Tako da moze biti da ti je prvi nivo antitela toliko visok da se i posle snizavanja još nije spustio ispod granice merljivosti.
Ko zna sta moze biti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...