Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa, ne znam, da zaustavljaš vojskom autobuse i da gledaš ko nema ožiljak od vakcine, pa njega bodeš (ko odbije, šta ćeš s njim, po kratkom postupku ili robija?). To mi nije civilizacijski.

Uostalom, racionalizacijom, spinovanjem i relativizacijom, da se upotrebi makar 10% onoga što se svakodnevno radi sa kovidom19, može da se dođe do zaključka da ni variola vera nije nešto posebno opasna po društvo.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stray_cat said:

Pa, ne znam, da zaustavljaš vojskom autobuse i da gledaš ko nema ožiljak od vakcine, pa njega bodeš (ko odbije, šta ćeš s njim, po kratkom postupku ili robija?). To mi nije civilizacijski.

Uostalom, racionalizacijom, spinovanjem i relativizacijom, da se upotrebi makar 10% onoga što se svakodnevno radi sa kovidom19, može da se dođe do zaključka da ni variola vera nije nešto posebno opasna po društvo.

Vidi, taj metod sa obaveznom vakcinacijom ima svojih prednosti i mana. Kao što i ovaj pristup sa dobrovoljnom vakcinacijom gde biraš vakcinu u kakofoniji raznih saveta i preporuka ima mana.
Ima mana i covid propusnica po sebi u uslovima dobrovoljnog vakcinisanja, volšebno ta mana nestaje kada postane obavezna vakcinacija.
Najveća mana po državu je teret odluke i preuzimanje odgovornosti.

Po društvo i sve ostalo obavezna vakcina nema mana.

Dolazim na tvoje pitanje šta sa onim ko neće? E tu bih angažovao državu i sistem sile. Naprosto mora.
Dakle variola je svetao primer, ali...

Nakon obavezne vakcine moramo da postanemo UK, Švedska, i svi ostali koji su ukinuli ostale mere, jer je tako ispravno. Vakcinišeš sve i pustiš ljude da žive normalno. Ako to ne možeš ne možeš da ih prisiliš da se vakcinišu, možda je tu kvaka i da ova vakcina ne obezbeđuje normalan život nakon vakcine, Ali to ne znam samo naslućujem, za sada i dalje mislim da je obavezna vakcina idealan alat i pravi put.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stray_cat said:

Pa, ne znam, da zaustavljaš vojskom autobuse i da gledaš ko nema ožiljak od vakcine, pa njega bodeš (ko odbije, šta ćeš s njim, po kratkom postupku ili robija?). To mi nije civilizacijski.

Uostalom, racionalizacijom, spinovanjem i relativizacijom, da se upotrebi makar 10% onoga što se svakodnevno radi sa kovidom19, može da se dođe do zaključka da ni variola vera nije nešto posebno opasna po društvo.

Ne, kao kod dece i lične karte-dobar dan, molim ličnu i sertifikat...

Nemate sertifikat?To će vas koštati toliko i toliko.,prijatno, doviđenja...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Razumem da svaka drzava ima pravo da trazi/postavlja neke svoje uslove.

Ovde pricam o EU drzavama - za ocekivati je da, ako su vec zajednicki priznale odredjene vakcine (EMA odobrene), da ce i vakcinacione sertifikate iz EU drzava priznavati.

 

No, sacekacemo jos....


To meni vise lici na to da nece da se oslone stari printout. Aplikacija (verovatno bilo koja  unutar EU/EOS azurira datum do kada vazi vakcina). I izvlacenje tj logovanje u realnom vremenu na svoj “vakcinalni” nalog kod lokalne zdravstvene organizacije na nivou drzave gde si vakcinisan je, po mom misljenju, prevencija od muvanja laznim papirnim sertifikatima, a ne nepriznavanje vakcine. 
 

BTW i meni su i pored 2 vakcine trazili PCR za ulaz u Srbiju letos. Pred kraj leta ili u avgustu je promenjeno

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Haklberi said:

Pa i Srbija nije dozvolila čoveku da uđe vakcinisanom u Belgiji, mojoj tetki koja je iz Francuske takođe nije. Tako da ništa čudno  

Kakve veze ima šta je Srbija uradila, niti je u EU niti je bilo kakav primer za druge osim u javašluku, korupciji i opštoj neorganizovanosti.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyrus Smith said:

Kakve veze ima šta je Srbija uradila, niti je u EU niti je bilo kakav primer za druge osim u javašluku, korupciji i opštoj neorganizovanosti.

Ima veze jer savaka država ima svoja pravila. EU nikada nije imala ista pravila u svakoj državi, niti će.

Link to comment
Share on other sites

Nemojmo Srbiju uplitati u EU pricu, molim 🙂

Ne pricam o papirnim sertifikatima.

Nemacka ima aplikaciju CovPass, ocitaju mi QR code na mobilnom - nema nikakvog muvanja, ni mogucnosti muvanja

 

@Haklberi

Cemu su onda cekali sta ce EMA da odobri? Zasto nije nemacki PEI, italijanska AIFA, francuski ANSM, itd, pojedinacno odobravao? Sta ga briga sta ce druga EU drzava odobriti?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Haklberi said:

Ima veze jer savaka država ima svoja pravila. EU nikada nije imala ista pravila u svakoj državi, niti će.

Ovde se ne radi o "pravilima", mašta to značilo, nego o potvrdi da si primio vakcinu. Kakav razlog mogu imati da ne veruju nemačkoj ili slovenačkoj potvrdi?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyrus Smith said:

Ovde se ne radi o "pravilima", mašta to značilo, nego o potvrdi da si primio vakcinu. Kakav razlog mogu imati da ne veruju nemačkoj ili slovenačkoj potvrdi?

 

 

Isti kakav imaju razlog da ne veruju kupljenom hrvatskom pasošu ili slovenačkoj dozvoli. Verovatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

@Sunshine State

Menja li se datum na opciji vazenja ako se logujes u aplikaciju za izvlacenje QR koda pri logovanju danas ili za dve nedelje?

 

To sa QR sadrzi i serijski broj vakcine i prozvodjaca kao pre na onom zutom kartonu vakcinalnim WHO sa nalepnicom u jednoj koloni.

 

Na mom digitalnom sertifikatu, kad ocitas QR code, stoji:

 

"Technical expiry date: 10.07.2022"

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Haklberi said:

Isti kakav imaju razlog da ne veruju kupljenom hrvatskom pasošu ili slovenačkoj dozvoli. Verovatno.

Pa jel priznaju slovenačke dokumente ili ne? Ili bilo koje druge zemlje EU? 

 

Alternativno, nemaju nikakav validan razlog, obična birokratska glupost i signaliziranje vrline.

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Na mom digitalnom sertifikatu, kad ocitas QR code stoji:

 

"Technical expiry date: 10.07.2022"


Sad si se logovala i proverila ili  je sacuvan od ranije na telefonu! u elektronskom obliku?

 

Ah sad vidim 2022. Gotovo sam sigurna da je ovo sto sam napisala. Prevencija od muvanja papirima.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyrus Smith said:

Pa jer priznaju slovenačke dokumente ili ne? Ili bilo koje druge zemlje EU? 

 

Alternativno, nemaju nikakav validan razlog, obična birokratska glupost i signaliziranje vrline.

Priznaju ali nije ni blizu ista procedura kao sa nemačkom recimo. Eto Holandija je pre 10 godina potpisala sporazum sa Srbijom o zameni dozvola, ne znam čoveka koji je zamenio dozvolu + je sada ukinuto da polažeš samo vožnju, moraju i testovi. Oni će uvek naći neku rupu i način da nešto  promene ako im ne odgovara, toga smo valjda svesni, EU kao zajednica postoji isključivo da bi neke države muzle novac iz drugih verovatno pet puta ekonomski jačih država baš u tu Nemačku.

 

@Sunshine State Kada su priznavali vakcine uvek je išla i priča da svaka država zasebno može da odlučuje, pa je bilo ono Holanđani ne mogu u Nemačku a Nemci mogu u Holandiju i slične nebuloze normalnom čoveku neobjašnjive.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Istom logikom koja je postojala za Variolu, ako je onda moglo da bude logike i rezultata može i sad.
jedino šta stoji na putu te logike je procenjena opasnost po društvo, slažeš se?

 

 

.

 

Ta drzava se nije mnogo zanimala za to sta gradjani misle o bilo cemu, pa i o vakcini koju treba da prime.

 

Nije nikakva istorijska nepoznanica to da su totalitarni sistemi superiorni kad su masovne akcije u pitanju, jednostavno nemaju nikakav obzir prema povratnoj sprezi od strane onih koje organizuju i lakse sprovode bilo kakav proces.

 

Oni  koji su zakacili JNA mogu tacno da  kazu kako to izgleda - do koske uredjena besmisao....Nema pitanja, nema dilema, nema misljenja, izvrsi pa se zali. Kolika god glupost da je u pitanju.

Poredak je vazniji od smisla, disciplina od misljenja.

 

Takodje sam za obeveznu vakcinaciju...Ali Urose, ne vidim kako je to izvodljivo, osim da ih neko lovi  kao sinter pse,..ili da ih gadjaju pikadom ..

 

Metod sa diskriminacijom nevakcinisanih je put kojim vecina ide...sjajan? ..naravno da nije..Ja licno nemam problem s ljudima koji ne zele da se vakcinisu, sto brze , i kvalitetno prokuzavanje to bolje...

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Haklberi said:

 

 

@Sunshine State Kada su priznavali vakcine uvek je išla i priča da svaka država zasebno može da odlučuje, pa je bilo ono Holanđani ne mogu u Nemačku a Nemci mogu u Holandiju i slične nebuloze normalnom čoveku neobjašnjive.

Bolje bi bilo da su birokratski zabranili virusu da zaražava npr muškarce od 55 do 57 u nemačkoj, a u Holandiji da dozvole 😉
Virus inače slepo poštuje takve zabrane.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2021 at 9:41 AM, Sunshine State said:

 

Ne lazem, majke mi, evo dokaz (nisam uslikala za obe doze, samo za drugu)

 

Moj muz ni nema nemacko zdravstveno, jer radi u NL, ali ima nemacki Aufenthaltstitel, pa je na osnovu toga upisano - bilo dovoljno da im pokazes neki licni nemacki dokument (vozacka, Aufenthaltstitel, nemacki pasos...)

 

spacer.pngspacer.png

 

@Plavi Golub

 

Ovo je papirni sertifikat koji sam dobila - CovPass aplikacija QR kod ocitava uvek 10.07.2022. kao expiry date - nevezano da li sam proverila pre mesec dana ili danas

Link to comment
Share on other sites

Recimo neki Hans vakcinisan potpuno (2x) u Nemackoj u junu i zaveden elektronski u njihovu bazu, kad se sutra loguje na svoj QR pass pri ulasku u Holandiju imace pa gotovo sigurno drugi expire date od onog kad je usao u Holandiju pocetkom avgusta.

 

Pdf u telefonu izvucen jednog dana je isto sto odstampano na papiru tog dana.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

Recimo neki Hans vakcinisan u Nemackoj u junu i zaveden elektronski u njihovu bazu, kad se sutra loguje na svoj QR pass pri ulasku u Holandiju imace pa gotovo sigurno drugi expire date od onog kad je usao u Holandiju pocetkom avgusta.

 

Pdf u telefonu izvucen jednog dana je isto sto odstampano na papiru tog dana.

 

Nece imati!

I ne pricam o pdf dokumentu.

 

CovPass aplikacija DANAS mi pokazuje da moj digitalni sertifikat istice 10.07.2022., a to je godinu dana od dana upisa u RKI bazu

 

Jos lepo pise kad otvorim aplikaciju:

"Please make any effort to have a new digital certificate issued in good time"

 

@Eddard

 

Hajde ako te ne mrzi proveri expiration date tvog digitalnog sertifikata - da li je "dinamican" ili je povezan s datumom izdavanja sertifikata /upisa u RKI bazu?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...