Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nece imati!

I ne pricam o pdf dokumentu.

 

Ja ti tvrdim da se dinamicki menjaju u zavisnosti od logovanja u nekim razmacima, ko nije zaludan neka proverava po drzavama.

 

Sa online izvucenim QR codom u trenutku pokazivanja kome treba sprecava se muvanje.


Ne verujem da ce to da rade fanaticno na ulazu u birtiju, ali na granicnim prelazima verovatno hoce.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Plavi Golub said:

Ja ti tvrdim da se dinamicki menjaju u zavisnosti od logovanja u nekim razmacima, ko nije zaludan neka proverava po drzavama.

 

Evo, da se zabelezi, kad sam se danas logovala, pokazivao je 10.07.2022. kao expiration date

 

Za 10-ak dana sam u US, logovacu se opet, cisto da proverim da li je isti ili se promenio.

 

U medjuvremenu, mozda i @Eddard odgovori

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, attolini said:

 

 

.

 

Ta drzava se nije mnogo zanimala za to sta gradjani misle o bilo cemu, pa i o vakcini koju treba da prime.

 

Nije nikakva istorijska nepoznanica to da su totalitarni sistemi superiorni kad su masovne akcije u pitanju, jednostavno nemaju nikakav obzir prema povratnoj sprezi od strane onih koje organizuju i lakse sprovode bilo kakav proces.

 

Oni  koji su zakacili JNA mogu tacno da  kazu kako to izgleda - do koske uredjena besmisao....Nema pitanja, nema dilema, nema misljenja, izvrsi pa se zali. Kolika god glupost da je u pitanju.

Poredak je vazniji od smisla, disciplina od misljenja.

 

Takodje sam za obeveznu vakcinaciju...Ali Urose, ne vidim kako je to izvodljivo, osim da ih neko lovi  kao sinter pse,..ili da ih gadjaju pikadom ..

 

Metod sa diskriminacijom nevakcinisanih je put kojim vecina ide...sjajan? ..naravno da nije..Ja licno nemam problem s ljudima koji ne zele da se vakcinisu, sto brze , i kvalitetno prokuzavanje to bolje...

 

.

 

Pa muka i jeste u tome  što građani ne žele da se vakcinišu, eto ti sad...:lol_2:

A rekla sam i kako, udri po džepu, kakvi šinteri i kerovi...

Link to comment
Share on other sites



 
Hajde ako te ne mrzi proveri expiration date tvog digitalnog sertifikata - da li je "dinamican" ili je povezan s datumom izdavanja sertifikata /upisa u RKI bazu?


Ja ne razumem u principu oko čega se vaš dve prepirete [emoji51]. Naime, tehnički datum isticanja je kod mene tačno godinu dana od izdavanja sertifikata, tj. kad su mi u apoteci izdali EU sertifikat. Ali, nisam siguran koliko je to uopšte bitno, zato što kad prikažem print verziju, ako hoću da je odštampam, onda taj datum uopšte ni ne stoji na njemu, već samo datum vakcinacije, što je jedino suštinski bitno.


 
1. struka proceni opasnosti
2. država propiše odbranu od te opasnosti
3. odbrana od posnosti bude srazmerna i uravnotežena, da ne bude skuplja odbrana od štete
 
Razvaljivati vezivno tkivo društva za ovu smrtnost je bezveze. 


Ad 2: Odbrana je propisana, a to je - kao nevakcinisan možeš da sediš kod kuće ili da se šetaš po parku, ko te jebe, među ljude nećeš.

Ad poslednja rečenica: a koja bi to smrtnost tebe zadovoljila ako je ova bezveze (znam, učitavam ti reči u usta, ali me malo žulja ta rečenica)?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Ja ne razumem u principu oko čega se vaš dve prepirete emoji51.png. Naime, tehnički datum isticanja je kod mene tačno godinu dana od izdavanja sertifikata, tj. kad su mi u apoteci izdali EU sertifikat. Ali, nisam siguran koliko je to uopšte bitno, zato što kad prikažem print verziju, ako hoću da je odštampam, onda taj datum uopšte ni ne stoji na njemu, već samo datum vakcinacije, što je jedino suštinski bitno.

 

Golubica tvrdi da je "rok trajanja" digitalnog sertifikata "dinamicna" vrednost, u zavisnisti od toga kad proveravas CovPass (ili vec koju aplikaciju)

 

Ja kazem da na mojoj nemackoj aplikaciji, expiration date mog digitalnog sertifikata je godinu dana od izdavanja sertifikata.

 

Na papirnom sertifikatu taj datum ni ne postoji (i napisala sam da ne pricam o papirnoj verziji, a i ima slika mog sertifaka na kojoj nema taj podatak do kad je sertifikat validan)

 

Dakle, meni je bilo bitno ovo sto si potvrdio:"…tehnički datum isticanja je kod mene tačno godinu dana od izdavanja sertifikata"

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:

Ali, nisam siguran koliko je to uopšte bitno, zato što kad prikažem print verziju, ako hoću da je odštampam, onda taj datum uopšte ni ne stoji na njemu, već samo datum vakcinacije, što je jedino suštinski bitno.


Izgleda da negde traze logovanje na licu mesta i uvid u preview sertifikata izvucenog u tom trenutku. Mada i svez printout bi trebalo da radi posao.

 

Bilo je prica o masovnim muvanjima sa tim sertifikatama letos. U Belgiji cini mi se.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

 
Golubica tvrdi da je "rok trajanja" digitalnog sertifikata "dinamicna" vrednost, u zavisnisti od toga kad proveravas CovPass (ili vec koju aplikaciju)
 
Ja kazem da na mojoj nemackoj aplikaciji, expiration date mog digitalnog sertifikata je godinu dana od izdavanja sertifikata.
 
Na papirnom sertifikatu taj datum ni ne postoji (i napisala sam da ne pricam o papirnoj verziji, a i ima slika mog sertifaka na kojoj nema taj podatak do kad je sertifikat validan)
 
Dakle, meni je bilo bitno ovo sto si potvrdio:"…tehnički datum isticanja je kod mene tačno godinu dana od izdavanja sertifikata"
Tačno tako.

Ali, @Plavi Golub, ja ne znam kakvo logovanje, kad sam ja stalno na toj aplikaciji ulogovan, tačnije ni ne postoji logovanje kao takvo, već se samo doda sertifikat i on je tada tu, nema nikakvog logovanja. Ako misliš na prosto otvaranje aplikacije, to ne menja ništa, datum isticanja sertifikata je godinu dana od unosa u aplikaciju (ili unosa u RKI bazu, ako nije bilo istog dana).
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro ulogovan si stalno, to ti je trenutni preview veza sa bazom u realnom vremenu i mozes da ga i pokazes aktiviranjem aplikacije. Ne mozes licno da editujes to sto pokazuje. Verovatno je to sve sto traze.
 

Nisi skinuo pdf fajl (mada bi isti trebalo da dobije datum kreiranja) ili sliku koja stoji u nekom folderu. 
 

OK Nemci su dali u startu godinu dana, jer nemacka medicina, uverenost u dejstvo vakcine da budem ozbiljna.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:

 

Nisi skinuo pdf fajl (mada bi isti trebalo da dobije datum kreiranja) ili sliku koja stoji u nekom folderu. 

 

Ja imam offline verziju u telefonu. Nalazi se u appu mog digitalboxa, ali dok za ostatak njegovog sadrzaja moram da budem ulogovana, za covid sertifikat sam dobila opciju da mogu da ga ”izbacim” i koristim i kad nisam ulogovana.

Taj moj sertifikat ima rok vazenja tri meseca od dana kad sam ga zatrazila (s dva klika u tom istom digitalboxu), a uradila sam to kad mi je trebalo, tj pre poslednjeg putovanja. Za sada vazi pravilo da pri njegovom isteku moze da se produzi za jos tri. Nije receno dokle ce moci da se produzava.

Na ulazu u Makedoniju pre par nedelja, naisla sam na pricljivog policajca, koji mi je rekao da samo Svedjani daju na tri meseca, a svi ostali na sest ili na godinu.

 

Edit, da dodatno pojasnim. U mom sertifikatu stoji datum kad sam primila drugu dozu, kao i datum vazenja certifikata. Oni nisu isti, razlikuju se za oko dva meseca. To zato sto, znajuci da je vazenje istog ograniceno, nisam zurila sa zahtevom za njegovo izdavanje iz ciste znatizelje, nego sam to uradila tek kad mi je trebalo. 

Prilikom check ina u vise hotela u Austriji i Spaniji ovog leta, trebalo je da ispunjavam formulare u kojima se uvek trazio datum vakcinisanja drugom dozom, nikad datum vazenja certifikata.

Edited by vilhelmina
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Svakako da je najvaznije kad si vakcinisan(a), ali je za granicne policije bitno da mozes da «proizvedes» taj isti sertifikat online ukoliko zatraze. 
 

Kad pojedinacno menjaju pravila na granicnim prelazima, znaci da su pre toga uocili neki problem u masovnijem obimu. Druga drzava, drugi problemi. 

Link to comment
Share on other sites

  ... Metod sa diskriminacijom nevakcinisanih je put kojim vecina ide...sjajan? ..naravno

 

Naravno.

Stoku udarati po novčaniku svuda i na svakom mestu.

 

...Ja licno nemam problem s ljudima koji ne zele da se vakcinisu,

 

Dok ti prvi zaraženi nevakcinisani ne prenese to nekom dragom (koji iz ko zna kog razloga nije mogao da se vakciniše) kome će pluća iznenada da se pretvore u malter ili ga pokosi srčka.

To onda baš ume da postane problem.

 

..sto brze , i kvalitetno prokuzavanje to bolje...

 

Jedna od jačih avax gluposti.

Ali baš ono podmukla zastava kojom maše avax šljam...

 

Sa koliko mrtvih se meri "kvalitetno prokužavanje"..?

 

10,000? 20,000?

 

Može li se reći da je sve ispod 15,000 mrtvih zapravo nekvalitetno prokužavanje i da mora da se još gilja da bi se postigao kvalitet?

 

default_coffee.gif

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Na Nikola Tesla aerodromu tražen nam je negativni test i dokaz o vakcijnaciji, na pasoškoj u Schipholu ponovo zatražena oba. Na aerodromu su delili besplatne kutijice sa testovima za kovid. Bez problema za ulaske u muzeje juče, u kafić za doručak, restoran za ručak. Jedino mesto gde smo odbijeni je Pulitzer, hteli u courtyard, tu su tražili pass. Videli smo redove za testiranje u pojedinim delovima grada. Puno gužvi, maske retko vidjene osim u transportu. Problem je za moje članove familije, zet ima holandsko, mora u Utrecht da zatraži corona pass jer je vakcinisan u US, pa to mora da se drugačije uvede, valjda. A US drźavljani, pa samo dnevno testiranje dok se pravila ne izmene.

Edited by ControlFreak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

Nemojmo Srbiju uplitati u EU pricu, molim 🙂

Ne pricam o papirnim sertifikatima.

Nemacka ima aplikaciju CovPass, ocitaju mi QR code na mobilnom - nema nikakvog muvanja, ni mogucnosti muvanja

 

@Haklberi

Cemu su onda cekali sta ce EMA da odobri? Zasto nije nemacki PEI, italijanska AIFA, francuski ANSM, itd, pojedinacno odobravao? Sta ga briga sta ce druga EU drzava odobriti?

Ne uplicem Srbiju u EU, ali zar onda Fajzer ili AZ nisu iste vakcine u svim dravama EU kao i Srbiji? 

Link to comment
Share on other sites

Kad ste se već naširoko raspisali o Green pass itd, s obzirom da ste svi vi državljani nečega što nije Srbija i važe neka druga pravila, aj napišite kako SRB državljanin može da ode turistički u neku eu zemlju i da tamo boravi i koristi infrastrukturu i objekte?
Konkretno, Austrija i Italija su mi prvi pik i to zimski centri.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Evo ti ovaj link.

 

https://amboslo.esteri.it/ambasciata_oslo/en/ambasciata/news/dall_ambasciata/2020/03/ingressi-e-rientri.html

 

I interaktivni upitnik za Italiju:

 

https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html

 

Probala sam, cini mi se da moze (u ovom trenutku). 
 

To ce verovatnp zavisiti pd toga kako procenjuju situaciju tu, pri cemu oni sigurno imaju bolji uvid, mislim na zvanicne organe.

 

 

Austrija:

 


https://www.austria.info/en/service-and-facts/coronavirus-information/entry-regulations

 

Gledaj dole opciju c). Valjda nismo visokorizicno podrucje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:


 

 


Ja ne razumem u principu oko čega se vaš dve prepirete emoji51.png. Naime, tehnički datum isticanja je kod mene tačno godinu dana od izdavanja sertifikata, tj. kad su mi u apoteci izdali EU sertifikat. Ali, nisam siguran koliko je to uopšte bitno, zato što kad prikažem print verziju, ako hoću da je odštampam, onda taj datum uopšte ni ne stoji na njemu, već samo datum vakcinacije, što je jedino suštinski bitno.



Ad 2: Odbrana je propisana, a to je - kao nevakcinisan možeš da sediš kod kuće ili da se šetaš po parku, ko te jebe, među ljude nećeš.

Ad poslednja rečenica: a koja bi to smrtnost tebe zadovoljila ako je ova bezveze (znam, učitavam ti reči u usta, ali me malo žulja ta rečenica)?

 

Pa prvo da ti kažem odbrana nje proporcionalna opasnosti, to bi me prvo zadovoljilo 🙂 
Pa bi onda pravilno pitanje bilo: Kolika treba da bude smrtnost da bi vakcina postala obavezna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Ne uplicem Srbiju u EU, ali zar onda Fajzer ili AZ nisu iste vakcine u svim dravama EU kao i Srbiji? 

 

Pa jesu, i nadam se da ce ubrzo (bar u EU) zaziveti sistem gde sve EU drzave priznaju sertifikate drugih EU drzava.

 

Bilo bi divno kad bi bilo svejedno gde si dobio, recimo, Pfizera, ali nije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Pa prvo da ti kažem odbrana nje proporcionalna opasnosti, to bi me prvo zadovoljilo [emoji846] 


To je ono ključno pitanje gde se naši stavovi razilaze...



 
Pa jesu, i nadam se da ce ubrzo (bar u EU) zaziveti sistem gde sve EU drzave priznaju sertifikate drugih EU drzava.



Pa tako je i zamišljen i postavljen sistem digitalnih EU Covid sertifikata, ne?

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


To je ono ključno pitanje gde se naši stavovi razilaze...

 

Da, znam.  Osim što mogu da ponudim primer variole nemam neki posebno jak argument da ispalim da potkrepim stav da je obavezna vakcinacija u pravu. Ima još jedan, ali je on više posredan:
Političari, a njih je zapalo da to mora da odluče ne žele odgovornost.
 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:

 

Da, tako je zamisljen, ali jos uvek ne mozes koristiti nemacki QR code u Holandiji, treba ti test za muzej, restoran, ....

 

Zato i kazem da ce trebati vremena da zazivi u praksi.

Da znas ako krenes na ovu stranu 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo malo razmisljanja nasih lekara koji rade van Srbije, o situaciji u Srbiji"

 

"Do sada smo imali prilike da cujemo kritike na racun vanhospitalnih epidemioloskih mera, slabe vakcinisanosti, i neodgovornog ponasanja gradjana, sto je i opravdano.

Ono sto nismo imali priliku da cujemo, a sto je jednako vazno, je pogresno tretiranje pacijenata u Kovid ambulantama i bolnicana kako epidemioloski, tako i terapijski.
 O tome se uopste i ne prica, zato sto i dalje vecina kolega misli da se radi dobro i da su rezultati lecenja dobri. 
Dok ne shvatimo da i u tom segmentu pravimo greske i ne ispravimo ih nece biti pomaka."

 

"I dalje se, koliko vidim, propisuju antibiotici i acetilsalicilna kiselina što se ne može okarakterisati drugačije nego kao lekarska greška."

 

"Neverovatno je da nema komentara na najnoviji protokol lecenja. Nazalost, nisu ispravljene greske iz proslig protokola.

Kada pogledate sta pise o obliku 2 bolesti i preporuku sta u tom slucaju raditi, dobijate odgovor zasto nam trenutno u bolnicama lezi  5 663 ljudi.

Opet se dovode u nezavidnu situaciju ozbilni bolesnici koji nemaju gde da se lece. Ovo su katastrofalni propusti ljudi skromnog znanja, a velike ambicije i patoloske poslusnosti. "

 

"U Svedskoj trenutno ima 291 lezeci pacijent sa Covidom. Jedan od razloga tolike diskrepance izmedju njih i nas jeste i vakcinisanost stanovnistva.

Medjutim, i kada su imalu manju stopu vakcinisanosti  i veci broj zarazenih od nas , uvek su imali bar 5 puta manje hospitalizovanih u onosu na Srbiju.

Razumem i da su razliciti uslovi zivota i ostale razlike, ali je nemoguce odbraniti "opravdanost" tolikog broja hospitalizovanih u Srbiji."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kyrie Irving following and liking conspiracy theories about COVID-19 vaccines

 

Quote

According to a Rolling Stone report, Brooklyn Nets star Kyrie Irving recently started following and liking Instagram posts from a conspiracy theorist who claims that “secret societies” are implanting vaccines in a plot to connect Black people to a master computer for “a plan of Satan.”

 

This Moderna microchip misinformation campaign has spread across multiple NBA locker rooms and group chats, according to several of the dozen-plus current players, Hall-of-Famers, league executives, arena workers and virologists interviewed by Rolling Stone for their feature about the “unvaccinated NBA”.

 

jebem ti sve :frusty:

 

Mislim, ok, nije da je Kajri ikada bio najoštrija olovka u pernici ali ovo je stvarno previše....

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...