Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

58 minutes ago, Cyrus Smith said:

 Propagandno smeće.

 

Čekaj, ovo niko nije primetio u Indiji, JAR i USA gde ga neki doktori rutinski daju kao deo terapije? Mislim, ako neko uzme tablete za konje pa još par komada "da bude siguran" možda će imati neke posledice ali to važi za (skoro) svaki lek ako se pretera.

 

Uostalom, dr. Vincent Racaniello sa Kolumbije je izjavio kod Leksa Fridmana da je u toku velika "dvostruko slepa", ili kako se kaže na srpskom, studija o efektu ivermektina na kovid. Oni će sigurno primetiti slučajeve slepila i steriliteta ako se stvarno javljaju.

 

Odakle ova informacija, može li neki link?

Link to comment
Share on other sites

@CheshireCat U potpunosti te razumem. Mislim da od svih lekara, epidemiologa i ostalih stručnjaka jedini koji otvoreno kritikuju vlast-AV su Dejan Žujović i Rade Panić.

Dr Radmila Jankovića sam gledala u dosta emisija ( gledala sam na N1 najvažnije delove njegovog gostovanja na državnim medijima ) i sve vreme je u pravu. Ali, nijednom, koliko se sećam, nijednom nije kritikovao npr Vesića ili nekog drugog...izvinjavam se ako možda grešim.

 

Ja sinoć nisam mogla da vodim "rat" na Fejsbuku, bila sam suviše emotivna i ogorčena. Bivši stranački kolega, radi kao zdravstveni radnik, majka mu je umrla prošle godine od posledica korone, sinoć kritikuje medije što dižu paniku i zalaže se za slobodnu volju, tj da svako treba sam da izabere da li hoće ili neće vakcinu. U jednom komentaru čak piše "ja sam majci rekao da ne ide na tu proslavu"...ej on osuđuje majku koja više nije živa!

 

Ukoliko taj ponovi sličnu objavu, i ukoliko još neki moji "prijatelji" počnu ponovo da šire te antivax spotove, biće brisani. Ovog puta definitivno. Sve manje imam tolerancije na ljude koji su zdravi, bez lupusa i sličnih bolesti, a neće da se vakcinišu. 

 

Vakcina nije čarobni štapić kao ni onaj remdesivir koji je dobio Marić, ali ako stane potpuno vakcinacija mi ćemo ovde imati kovid epidemiju i onda kada SZO objavi da je pandemija u globalu završena.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Ja sinoć nisam mogla da vodim "rat" na Fejsbuku, bila sam suviše emotivna i ogorčena. Bivši stranački kolega, radi kao zdravstveni radnik, majka mu je umrla prošle godine od posledica korone, sinoć kritikuje medije što dižu paniku i zalaže se za slobodnu volju, tj da svako treba sam da izabere da li hoće ili neće vakcinu. U jednom komentaru čak piše "ja sam majci rekao da ne ide na tu proslavu"...ej on osuđuje majku koja više nije živa!

 

 

 

Pa vidi, meni je sad ovo sto govoris kontradiktorno.

Krivimo ljude koji izaberu da se ne vakcinisu, i slobodno govorimo da u tom slucaju sami su krivi ako zaglave bolnicu ili smrt, a u ovom slucaju ne treba da krivimo nekoga ko je usred pandemije odlucio da ide na proslavu, gde predpostavljam je bilo dosta ljudi.

Meni je to kontradiktorno. Ili je to samo "o mrtvima sve najbolje"?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Krivimo ljude koji izaberu da se ne vakcinisu, i slobodno govorimo da u tom slucaju sami su krivi ako zaglave bolnicu ili smrt, a u ovom slucaju ne treba da krivimo nekoga ko je usred pandemije odlucio da ide na proslavu, gde predpostavljam je bilo dosta ljudi.

Meni je to kontradiktorno. Ili je to samo "o mrtvima sve najbolje"?

 

Meni je bilo bezveze što uopšte spominje majku..Ljudi koji izgube nekoga u ovoj pandemiji verovatno promene svoje stavove o virusu, o vakcinama...I vakcinišu se ukoliko nisu vakcinisani...a on to ne radi, i čini mi se da postaje pravi antivakser.

 

Da, bila sam kontradiktorna a to mi nije bila namera. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ja sam ranije rekla da postoji pravna osnova za obaveznu vakcinu, racunajuci bas na ovaj presedan. Zasto onda nije obavezna?

Iako, ovaj text je malo mutan, ono sto ne kaze je da presedan dozvoljava da covek bude kaznjen ako odbija vakcinu, ali ne kaze da ga mogu primorati.

Svojevremeno je u USA čuvena "Tifusna Meri" bila zatvorena doživotno na na nekom ostrvu, pošto je odbijala da se podvrgne hirurškom zahvatu uklanjanja žučne kese, čime bi prestala da bude prenosilac tifusa. Tako da verujem da imaju i presedane gde je neko završio u zatvoru, ili neka slična kazna, zbog odbijanja vakcine.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, stray_cat said:

 

Odakle ova informacija, može li neki link?

Nemam link gde to tačno piše.

 

Za USA dr. Pjer Kori je jedan od koautora protokola lečenja kovida čiji je ivermektin sastavni deo, kod Bret Vajnštajna je pričao (možda previše egzaltirano) o rezultatima primene gde je on lično prepisivoao taj lek, ovde dr. Racaniello kaže da je lek odobren za ljudsku upotrebu u USA i da ga je njegov prijatelj dobio uz remdesivir i još nešto kao terapiju u Nju Džersiju.

 

Za Indiju dr. Kori je izjavio kod Vajnštajna da se Ivermektin koristi u 2 njihove države kao deo propisane terapije.

 

Za JAR mrzi me da tražim link ali pre nekih mesec dana sam odgledao video gde doktorka objašnjava da je ivermektin bio registrovan za ljudsku upotrebu ali je registracija istekla pa doktor koji ga prepiše može zapasti u pravne probleme zbog birokratije. U to vreme to su zaobišli opet birokratski tako što popunjavaju neku online prijavu ministarstvu zdravlja, znači koriste ga.

 

Povučene studije koje su našle ogromnu delotvornost ivermektina su iz  Egipta i negde iz Južne Amerike.  Na linku koji sam dao dr. Racaniello kaže da je velika studija u toku. Glupavi članak iz Rolin Stone magazina o poplavi ljudi zbog "konjskog leka" na hitnom prijemu neke bolnice u USA je sama bolnica demantovala. Studija na koju se poziva članak sa N1 je povučena, ovo je NewsChannel8:

 

Quote

FOR THE RECORD: A national story regarding Ivermectin and a study regarding its effect on men’s reproductive health that KTSM published, has been removed from our website. 

 

Da li taj lek radi ili ne ja ne znam, ali ova propaganda i smešna argumentacija budi sumnju da nešto nije u redu i to sa strane koja se stalno poziva na nauku.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, CheshireCat said:

Ono što je moj problem sa doktorima je što znaju da su super spreading eventi problem, ali svi šalju jednu istu mantru da su građani neodgovorni i da su krivi za dešavanja.

A niko da eksplicitno spomene događaje koji utiču na širenje i mere koje nisu preduzete. Čak je neko od njih i pričao kako je Guča bezbedna jer su svi tamo testirani :hammer:.

 

Kao da su Mađari išta disciplinovaniji od Srba, ali nisu imali Sigete i druge evente pa su se sjajno držali do kraja avgusta.

...

 

Mislim da jesu u pravu kada je u pitanju neodgovornost građana. Jeste da su dozvoljene raznorazne roštiljijade, pasuljijade, kupusijade, kulenijade i slično, ali treba razmišljati uz bar malo elementarne logike, čak i da se na svim tim -ijadama poštuju mnoge mere. Naravno, to ne abolira i krivicu vlasti.

 

Činjenica da u velikom broju slučajeva mogu da nekažnjeno pretrčim auto-put, da mogu da biciklom projurim kroz crveno, da sednem pijan za volan ili da bar budem u kratkim rukavima na 5 stepeni i prođem bez nazeba, ne znači da ću uraditi sve nabrojano jer koristim mozak i zaključujem da ne treba izazivati sudbinu. Činjenica je da smo praktično svi upućeni na to da bar neko vreme boravimo u zatvorenom prostoru sa više ljudi, npr. pri odlasku u prodavnicu, upotrebi gradskog prevoza, na poslu i slično, da rizik postoji čak i kada se dve osobe nađu u liftu, ali problem je što mnogi ne shvataju da će i sami biti ugroženi, ili da će ugroziti člana porodice, prijatelja ili nekog sasvim nedužnog prolaznika. Stoka se ponaša veoma slično kao u saobraćaju - jedan batica zakrči celu traku da bi kupio burek i ometa ostale učesnike u saobraćaju, drugi se parkira na trotoaru tako da pešaci ne mogu da prođu, treći se uhvati za mobilni telefon i zauzme dve trake i slično. Ne znam koliko su Mađari civilizovaniji i koliko se kod njih kažnjavaju ovakve bahatosti, ali civilizovanom svetu nisu potrebne kazne. Ne znam koliko kod nas iznose kazne za ove prekršaje, koliko je ‰ alkohola dozvoljeno da bi se vozio auto niti koliko to košta u inostranstvu jer mi nije potrebno. Dovoljno mi je kućno vaspitanje, ali ipak, to sam samo ja.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Poenta sa tim merama je sto ti koliko god se cuvao neko ko ti je na poslu ili negde gde moras da budes se mozda nije cuvao i dzaba ti sve.

 

Ja sam bas tako zakacio koronu. Preko direktora koji je opusteno visio po kafanama i onda dodje u kancelariju. Gomila ljudi su se zarazili bas na poslu. Jednostavno mi kao narod nemamo tu svest uopste. Ne ocekuje niko da ti zivis kao kaludjer ili Robinson Kruso ali ne moras bas stalno u rizicne situacije. Eto. Znaci slazem se sa Vasom, tacno je da je narod odgovoran i treba ga kritikovati. To ne znaci da je iole manje kriva vlast, jer to je vlast TAKVOG naroda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Hugo Punch said:

Poenta sa tim merama je sto ti koliko god se cuvao neko ko ti je na poslu ili negde gde moras da budes se mozda nije cuvao i dzaba ti sve.

 

Ja sam bas tako zakacio koronu. Preko direktora koji je opusteno visio po kafanama i onda dodje u kancelariju. Gomila ljudi su se zarazili bas na poslu. Jednostavno mi kao narod nemamo tu svest uopste. Ne ocekuje niko da ti zivis kao kaludjer ili Robinson Kruso ali ne moras bas stalno u rizicne situacije. Eto. Znaci slazem se sa Vasom, tacno je da je narod odgovoran i treba ga kritikovati. To ne znaci da je iole manje kriva vlast, jer to je vlast TAKVOG naroda.

 

Super si sažeo problematiku, a uzgred, baš me zanima da li taj kreten od direktora oseća bar malo griže savesti. Čuo sam za slučaj jednog idiota koji je organizovao svadbu za sina, zbog čega se zarazilo petoro gostiju, od čega su četiri članovi njegove porodice, a jedan je umro, i to njegov rođeni brat. Ne znam da li se to može krivično goniti, ali organizator je već nedeljama na sedativima i u teškoj depresiji. Ne znam da li mu treba gora kazna od toga. Zbog nekoliko sati veselja je uspeo da ubije rođenog brata. Pošto je priča iz druge ili treće ruke, ne znam detalje, ali znam da su i organizator i pokojni mu brat bili u fazonu da ih boli uvo za koronu i za vakcinu. Koliko god da mislim da su obojica idioti, cela priča mi deluje kao horor koji nikome ne bih poželeo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

Kakav teški bullshit. Uzimao ga preko dve nedelje neprekidno u konjskim dozama i dalje vidim kao i pre toga a i funkcionalnost je ista. Za vreme uzimanja Ivermektina/lečenja Covida sam se čak bolje osećao nego ikad. Simptoma ikakvih bez.

 

Sigurno ga ne treba na taj način uzimati, treba da se poštuje protokol, ali ova novokomponovana propaganda protiv Ivermektina je zbilja bullshit.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wookie said:

Svojevremeno je u USA čuvena "Tifusna Meri" bila zatvorena doživotno na na nekom ostrvu, pošto je odbijala da se podvrgne hirurškom zahvatu uklanjanja žučne kese, čime bi prestala da bude prenosilac tifusa. Tako da verujem da imaju i presedane gde je neko završio u zatvoru, ili neka slična kazna, zbog odbijanja vakcine.

Tifusna Meri nije bila zatvorena zato sto nije htela da se podvrgne zahvatu nego zato sto je odbila da postuje da ne radi kao kuvarica. Pa je tako ugrozila druge.

i ne, tu se govori da su njena prava bila oduzeta ilegalno. Koliko ja znam ne postoji takav presedan, ima jedan za nosenje maske i izolaciju u vreme spanske groznice, i ima ovaj.  Interesovalo me pa sam trazila pravna misljenja da procitam.

 

Vracam se ponovo - zasto onda vakcina nije obavezna? Evo danas biden najavio da ce federalnim zaposlenima zahtevati da se vakcinisu ili ce biti otpusteni, i trazio od privatnih firmi da zahtevaju od radnika ili ce da ih kazni. Sindikati su se vec pobunili. Zasto trazi od firmi to? inace i ovo je uradio preko executive order.

Zasto vakcinu ne proglasi obaveznom ako je kljucna za javno zdravlje?

 

 

Edit: HAHAHA upravo na kanalu koji sam gledala krenula emisija o tifusnoj Meri :lol_2: majke mi ne lazem

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Akiro said:

Kakav teški bullshit. Uzimao ga preko dve nedelje neprekidno u konjskim dozama i dalje vidim kao i pre toga a i funkcionalnost je ista. Za vreme uzimanja Ivermektina/lečenja Covida sam se čak bolje osećao nego ikad. Simptoma ikakvih bez.

 

Sigurno ga ne treba na taj način uzimati, treba da se poštuje protokol, ali ova novokomponovana propaganda protiv Ivermektina je zbilja bullshit.

 

Zar vam nije jasno zasto je protiv ivermektina?

Link to comment
Share on other sites

Evo vam Seklerov odgovor za Ivermektin:

Ja inace smaram ljude po fejsu...

 

Doktore, šta mislite o korišćenju ivermektina kod lečenja infekcije covidom? Da li je primenjivo kod ljudi i kada i kojoj dozi?

 

Odgovor:

 

Slaba vajda je od toga...mozda ima nekog dejstva prvih dana infekcije ali je vrlo varljivi delovanje...u ogledima koje sam radio na zivitinjama sa ivermektinom nije bilo merljivog jasnog antivirusnog dejstva. Mozda deluje antiupalno ali kod nekih ljudi samo.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

Vracam se ponovo - zasto onda vakcina nije obavezna?

 

Zanima me nesto, nevezano za konkretnu zemlju. Vidim da se stalno prica o tome da li ima zakonskog osnova da se uvede obavezna vakcinacija. Koliko znam, vakcinacija je obavezna za decu, i to za ogroman broj vakcina. Valjda isti zakonski osnov koji vazi za njih vazi i za ovo. Ili je problem sto su vakcine 'eksperimentalne' ( valjda je DTP, MMR i ostale smislio gospod bog pa nisu radjeni eksperimenti)? 

A opet, pitanje mi je glupo jer ionako znamo da se politicari prosto plase da to uvedu kao obavezno. I to mi je mozda i najveca steta od antivaksera - sto je jedan antinaucni i antiracionalni pokret, utemeljen na lazima i poluistinama, dobio takvu siroku (cak i ako ne vecinsku) podrsku da je postao relevantan donosiocima odluka (nesto kao sps). 

 

 

8 hours ago, Akiro said:

Kakav teški bullshit. Uzimao ga preko dve nedelje neprekidno u konjskim dozama i dalje vidim kao i pre toga a i funkcionalnost je ista. Za vreme uzimanja Ivermektina/lečenja Covida sam se čak bolje osećao nego ikad. Simptoma ikakvih bez.

 

Sigurno ga ne treba na taj način uzimati, treba da se poštuje protokol, ali ova novokomponovana propaganda protiv Ivermektina je zbilja bullshit.

 

 

Mozda je studija glupa, mada bi trebalo videti metodologiju u detalje. Svakako nije bulsit jedna studija zato sto nekom pojedincu nije bilo nista. Studije se nikad ne pobijaju navodjenjem pojedinacnih slucajeva (a i nije se tvrdilo da je opasan u 100% ispitanih slucajeva, vec u 85%).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
A opet, pitanje mi je glupo jer ionako znamo da se politicari prosto plase da to uvedu kao obavezno. I to mi je mozda i najveca steta od antivaksera - sto je jedan antinaucni i antiracionalni pokret, utemeljen na lazima i poluistinama, dobio takvu siroku (cak i ako ne vecinsku) podrsku da je postao relevantan donosiocima odluka (nesto kao sps).



Ja bih voleo da se tako razumo kaze i za svaku versku organizaciju koje vec vekovima donose samo ratove, mrznju i patnju. Ali hej, antiracionalni pokret utemeljen na lazima vec vekovima nije problem.

Ni najmanje ne branim antivaxere, sta vise, samo ukazujem na dvostruke arsine i kako neko moze da ti uredjuje civilizaciju i sve to bazirano na lazima. Zato nemojte da se cudite. Ako imate verska prava, moracete i ove budale da slusate. Naucnih cinjenica kojetrebaju da pobiju postojanje oba pokreta su tu. Samo u jednom slucaju ih ignorisemo a u drugom kao necemo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hugo Punch said:

Evo vam Seklerov odgovor za Ivermektin:

Ja inace smaram ljude po fejsu...

 

Doktore, šta mislite o korišćenju ivermektina kod lečenja infekcije covidom? Da li je primenjivo kod ljudi i kada i kojoj dozi?

 

Odgovor:

 

Slaba vajda je od toga...mozda ima nekog dejstva prvih dana infekcije ali je vrlo varljivi delovanje...u ogledima koje sam radio na zivitinjama sa ivermektinom nije bilo merljivog jasnog antivirusnog dejstva. Mozda deluje antiupalno ali kod nekih ljudi samo.

 

Ivermectin (Stromectol) je lek koji je vec decenijama na trzistu, u US odobren za ljudsku upotrebu za odredjene indikacije/u odredjenoj dozi.

 

Poznate su nuspojave za ovaj lek (nikakve Nigerije nisu doprinele ovoj informaciji, vec klinicke studije i postmarketinsko pracenje leka), a jedna od njih je vezana za oci/vid - i ne, nije slepilo:

 

- eye pain or redness, puffy eyes, problems with your vision 

 

Par klikova po netu, i isto tako se moze naci info zasto ta studija nije validna, ako vec prozivamo "na brzinu ispitane vakcine":

 

"An obscure, outdated study

The 85% figure cited in the Facebook image and the other social media posts comes from a 2011 study conducted in Nigeria by researchers looking at the effect ivermectin had on fertility in men with onchocerciasis, also known as river blindness.

Researchers screened 385 men with the condition, ultimately choosing 37 people to participate in the study as "their sperm counts were normal while the remaining patients had very low sperm counts."

The men were studied for 11 months as they were treated with the drug, and researchers found a "significant reduction in the sperm counts and sperm motility of the patients tested."

However, there are several issues with the study.

While the study began with 385 men, only 37 ended up being monitored for their ivermectin use — a sample size too small to draw any serious conclusions about the drug's impact on fertility.

The study also lacked a control group to see whether it was the drug that had an effect on the men's fertility, or some other factor, such as their river blindness.   

The 85% figure was also not the conclusion reached by the study. It was mentioned only in the introduction of the paper as the findings from a separate report of men who were tested outside of the study and found to have "developed various forms, grades and degrees of sperm dysfunctions."

 

 

Ovde uopste ne pricam o ivermektinu kao potencijalnom leku za covid, ovde pricam o ivermektinu kao leku za indikaciju za koju je i napravljen - za odredjene parazitske infekcije

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

Ovde uopste ne pricam o ivermektinu kao potencijalnom leku za covid, ovde pricam o ivermektinu kao leku za indikaciju za koju je i napravljen - za odredjene parazitske infekcije

 

Neka je i 5%, ili 0,05%. Nije ni posebno vazna sama studija. Ionako nema razloga tvrditi da je ivermektin dobar bar dok ne dobije metodolosku potvrdu u jednako opseznim studijama koje su vec ustanovile efikasnost vakcine. Tu ne racunam pojedinacne anegdote.

Zanimljiv mi je fenomen da ljudi ne veruju naucnicima koji ekstenzivno utvrdjuju stepen efikasnosti i bezbednosti vakcina, a veruju onima koji pausalno i daleko manje potkrepljeno tvrde da je ivermektin dobra opcija.

Ovde ne mislim ni na koga konkretno s foruma, niko ovde, bar koliko sam ispratio, ne gaji slican iracionalan sentiment, prosto se cudim jednoj rasirenoj pojavi koja je ko zna koliko ljudi do sad stajala zivota.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

a veruju onima koji pausalno i daleko manje potkrepljeno tvrde da je ivermektin dobra opcija.

 

Ivermektin = Chloroqin = Forcythia iz filma Contagion. Bukvalno preslikano. Niko cuo za ivermektin pre pandemije i izadje neko i to kaze. I odjednom svi veruju...ma nagutajte se hlorokina pa krepajte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, handys said:

 

Neka je i 5%, ili 0,05%. Nije ni posebno vazna sama studija. Ionako nema razloga tvrditi da je ivermektin dobar bar dok ne dobije metodolosku potvrdu u jednako opseznim studijama koje su vec ustanovile efikasnost vakcine. Tu ne racunam pojedinacne anegdote.

Zanimljiv mi je fenomen da ljudi ne veruju naucnicima koji ekstenzivno utvrdjuju stepen efikasnosti i bezbednosti vakcina, a veruju onima koji pausalno i daleko manje potkrepljeno tvrde da je ivermektin dobra opcija.

Ovde ne mislim ni na koga konkretno s foruma, niko ovde, bar koliko sam ispratio, ne gaji slican iracionalan sentiment, prosto se cudim jednoj rasirenoj pojavi koja je ko zna koliko ljudi do sad stajala zivota.

 

Kao sto rekoh, moj post se odnosio ISKLJUCIVO na ivermektin kao lek odobren za parazitske infekcije.

 

Mnogo lekova moze biti korisceno i kao off-label (pa i trenutno korisceni remdesivir nije pravljen i ispitivan kao lek za covid, ali se na osnovu nekih njegovih karakteristika, koristi(o) tokom ove pandemije).

 

Samo kazem da nigerijska studija (uradjena na 37 muskaraca, bez kontrolne grupe) nema veliku vaznost za ivermektin kao lek za parazitske infekcije....covid ovde ni ne razmatram!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ivermektin = Chloroqin = Forcythia iz filma Contagion. Bukvalno preslikano. Niko cuo za ivermektin pre pandemije i izadje neko i to kaze. I odjednom svi veruju...ma nagutajte se hlorokina pa krepajte.

 

Pa bolnica u mom gradu prosle godine kao deo protokola lecenja koristila hidroksihlorokin, nije ga neka baba na pijaci kupovala.

Moja rodjaka ga u julu 2020. dobijala 3 dana u bolnici, uz strogo kontrolisanje EKG-a.

 

Srbija je cudo - tu se i antibiotici kupuju na svoju ruku.

Ja kad pricam o lekovima, uglavnom mislim na koriscenje lekova izdatih od strane lekara, datih u boonickim uslovima, itd...

 

Inace, svako od nas moze da uzme i pije sta hoce - "na svoju ruku"

 

Eto, meni je veci problem nekontrolisano davanje antibiotika obolelima od covida nego  sporadicno uzimanje ivermektina! Koliko ljudi znas da su ga uzimali? Ja znam Akira na forumu i nikog vise....a antibitike je dobilo 99 % ljudi koje znam da su imali covid u Srbiji, a to se ovde retko i spomene.

 

Kad vam krenu neke infekcij koje vise ne reaguju na azitromicin, videcete belaja....a to sto je neko "sam pao, sam se ubio" pijuci ivermektin, uopste nece biti problem sirih razmera.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

Apropo lekova kad sam čuo za Bamlanivimab pomislio sam, al` se neko dobro zajebavao smišljajući mu ime i uživajući unapred dok lomimo jezik...

 

Primigacel

Vadigavan

5 minutes ago, Sunshine State said:

Pa bolnica u mom gradu prosle godine kao deo protokola lecenja koristila hidroksihlorokin, nije ga neka baba na pijaci kupovala.

 

Drugo je to, ako ga koristi bolnica to znaci da je po protokolu, a to znaci da je lek odobren. Ali tamo znaju kako se administrira i u kojoj dozi.

 

Ja pricam o onim situacijama u Americi gde su ljudi pili one izbeljivace ili slicno i potrovali se, i to nakon sto se neko na netu izlupao o tome sta ubija virus...

 

Ali taj hlorokin je, potvrdjeno, veliki rizik za srce. Pa ti vidi. Zato su ga i skartirali.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...