Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, djura.net said:

Modus operandi antivax pokreta. Kad bi se nekako stalo u kraj proizvodnji laznih vesti, bukvalno bi se antivax pokret raspao u par meseci.

 

Ne bi se raspao. Njihovo verovanje se ne temelji na laznim vestima nego na debilitetu. Ima puno debila, hence, ima puno antivaksera.

 

Ovo im je samo dusevna hrana. "Potvrda" verovanja. Postoji i psiholoski termin za to, oni uopste ne slusaju druga misljenja, samo ona koja potvrdjuju njihovu zabludu. Ne secam se kako se to strucno zove.

 

Recimo, to sto apsolutno nema dokaza da je planeta ravna ni malo ne smeta debilima da u to veruju. VERA ne podrazumeva razmisljanje, sama po sebi negira razmisljanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

 

Kada u SRB krene pik za primanje trece doze, plasim se da nece biti Fajzera za sve, uzimajuci u obzir da je vecina primila Sinofarm, ali kao sto smo diskutovali u aprilu, moje misljenje je da je bolje primiti drugu i trecu dozu bilo cega, pa makar i Sinofarma, nego ne primiti nista, jer mozda bas Sinofarm napravi razliku izmedju tezeg oblika bolesti i simptoma gripa. Pogotovo sto se i Fajzer pokazao manje efikasan na deltu, mislim da ljudi ne bi trebalo da cekaju Fajzer mesec-dva da stigne u slucaju nestasice, nego da prime Sinofarm odmah, jer i Fajzeru treba neko vreme da izdeluje, a tad cemo biti vec u zimskom periodu. 

 

 

Gospodja i ja smo se slozili da treca bude Fajzer, ali opet - da nije malo sebicno da mi U-35 nekoj starijoj osobi uskratimo sansu da primi tu vakcinu koja ce joj spasiti zivot? Mozda ce nama bilo koja biti ok za booster, mozda u ovim godinama i nije toliko vazno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hugo Punch said:

Ne bi se raspao. Njihovo verovanje se ne temelji na laznim vestima nego na debilitetu. Ima puno debila, hence, ima puno antivaksera.

Debili bi ostali debili, slazem se, ali moja poenta je na celim pokretima koji ubiru milione na fabrikovanju laznih vesti, klikovima, sharovima I pregledima. Ti ljudi koji se time bave apsolutno I najcesce nisu sami antivaxeri, ali od toga lepo zaradjuju. Posredna steta koju prave zaludjujuci ljude im apsolutno nije za brigu I sekiraciju, jednostavno business kao svaki drugi bez ikakvog etickog oslonca.

Oduzmi takvima profit, istog trenutka bi se presaltali na drugi business, a 'hrana' antivax pokreta bi presusila. Ne bi vise bilo rec o pokretima, nego o sporadicnim slucajevima debila here and there, bez ikakve mogucnosti da mobilisu milione ljudi sirom sveta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aha mislio si na taj sistem prevaranata...ok, izvini nisam razumeo. Slazem se.

3 hours ago, AgroLaki said:

Kada u SRB krene pik za primanje trece doze

 

Tesko je proceniti da li ce uopste i biti pik. Preporuka je da se primi 6 meseci nakon druge doze, meni je to kraj novembra. Ljudi nece ici striktno u nekom terminu vec spontano kako kome prodje 6 meseci.

Link to comment
Share on other sites

Komentar jedne doktorice na strucnoj grupi:

 

"Do sada je trebalo mnogo da naučimo, drugačija organizacija u primaru nam treba za sumnjive na COVID...testiranje mozete da uradite na mnogo vise mesta, komunikacija sa doktorom ili medicinskom sestrom elektronska ili telefonska. Ko je pozitivan u samoizolaciju, a ne da ceka u redu po nekoliko sati i siri zarazu, uzurpira resurse u svakom pogledu - medicinskog kadra, opreme, prostora itd...Mogli smo mnogo da naučimo od drugih zemalja, a i da se glas razuma od kliničara čuje...Ne mora svako ni da dodje u COVID ambulantu, ni da se snima RTG, ni da se daju toliki AB, ni da mnogi leže u bolnici zato sto se plaše mogućeg pogoršanja....Ovo je stvar organizacije, koju je trebalo ministarstvo sa Batutom da napravi, godinu i po dana od početka pandemije mi nemamo bolje rešenje...jer je i taj KŠ takav kakav je"

 

Od A do Z potpisujem!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Gospodja i ja smo se slozili da treca bude Fajzer, ali opet - da nije malo sebicno da mi U-35 nekoj starijoj osobi uskratimo sansu da primi tu vakcinu koja ce joj spasiti zivot? Mozda ce nama bilo koja biti ok za booster, mozda u ovim godinama i nije toliko vazno.

 

Pa dobro, ali prvo je najbitnije da zastitite sebe. Ako vam dodje dilema, uradite antitela, ako imate solidno, i Kinez je dobar. 

 

19 minutes ago, Hugo Punch said:

 

 

Tesko je proceniti da li ce uopste i biti pik. Preporuka je da se primi 6 meseci nakon druge doze, meni je to kraj novembra. Ljudi nece ici striktno u nekom terminu vec spontano kako kome prodje 6 meseci.

 

Pa mislim na pik vakcinisanih ljudi, jer u momentu kad smo bili lideri u svetu po stopi vakcinisanih, vakcinisao se veliki broj penzionera svaki dan kinezom, i njima ce posledicno u isto vreme biti i vreme za revakcinu. Kad svi oni nagrnu u kratkom periodu, postavlja se pitanje da li cemo imati toliko fajzerice ili neceg drugog za trevakcinisanje. U tom kontekstu sam mislio da je bitno da se ljudi sto pre izbodu pa makar i Kinezom, jer izgleda da je gap izmedju njega i fajzera sada manji nego ranije, posto je ovo sada skoro sve delta varijanta. 

O nekom iskustvu buster Sinofarma nasao sam samo ovo:

 

Quote

The two companies said studies have showed that injecting a third dose led to a significant increase in antibodies, which faded over time after a two-course regimen.

 

Vise ce se sigurno znati kako se masovno bude primenjivalo. 

Link to comment
Share on other sites

U mom okruzenju svi zarazeni su i vakcinisani potpuno i to razlicitim vakcinama. Jos uvek ne znam nikoga ko je zarazen, a da je primio AZ, mada je AZ malo ko i primio.
Samo da se ne izvedu pogresni zakljuci, 90% ljudi sa kojima sam dovoljno blizak da pricam o vakcinama jesu vakcinisani. 

Najteza klinicka slika za koju znam kod vakcinisanog je sputnik 5 dana temperature oko 37.5.

Kolega vakcinisan fajzerom, pre 3 meseca 2 doza, je trenutno pozitivan. Od simptoma jedna noc temperatura oko 37. Od kontakata 5 ljudi se testiralo i niko nije pozitivan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sunshine State said:

Poznajem cetiri osobe koje su trenutno covid pozitivne:

1. Komsija, 55 god, kompletno vakcinisan Sinopharmom u aprilu, obostrana upala pluca, kuci je

2. Komsijina sestra, 57 god, kompletno vakcinisana Sinopharmom u aprilu, tri dana temperaturu, nema upalu pluca, kuci je

3. Prijateljica, 42 god, lekar, kompletno vakcinisana Pfizerom u martu, pocetak upale pluca, kuci je

4. Rodjakina cerka, 17 god, nevakcinisana, nema upalu pluca, jak kasalj, kuci je

 

Bas se zahuktava 😞

Komsija jutros otisao u covid ambulantu oko 9 h, bio 63. na redu!

 

Jos nesto - nema izolacije za vakcinisane ciji su ukucani pozitivni 

 

 

Update od danas za br. 4:

4. Rodjakina cerka, 17 god, nevakcinisana, nema upalu pluca, jak kasalj, kuci je

 

Cela porodica pozitivna!

 

Mama (42) - prelezala covid zimus, tezi oblik, vakcinisana Sputnikom; kasalj, temperatura, nos; pluca ok

Tata (43) -  vakcinisan s tri doze Pfizera (treca doza pre 5 dana), jedan dan temperatura, od danas nema miris; ceka snimak pluca

Sin (21) - vakcinisan kineskom, temperatura, curenje nosa, kasalj; ceka snimak pluca

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Update od danas za br. 4:

4. Rodjakina cerka, 17 god, nevakcinisana, nema upalu pluca, jak kasalj, kuci je

 

Cela porodica pozitivna!

 

Mama (42) - prelezala covid zimus, tezi oblik, vakcinisana Sputnikom; kasalj, temperatura, nos; pluca ok

Tata (43) -  vakcinisan s tri doze Pfizera (treca doza pre 5 dana), jedan dan temperatura, od danas nema miris; ceka snimak pluca

Sin (21) - vakcinisan kineskom, temperatura, curenje nosa, kasalj; ceka snimak pluca

 

 

 

Ne bih da mracim, ali meni izgleda da cemo mi svi prelezati ovaj virus, samo je pitanje kada, I koliko ce vakcine olaksati. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nema sta, izgleda da je best what we can get da vakcine ovo sranje svedu na prehladu. 
 
 
Pa i nije baš da ga svode na prehladu ako ljudi od 45-50+ dobiju upalu pluća u tolikom procentu.
Možemo pretpostaviti da je kod nas delta dominantan soj. Kod nas je smrtnost ista kao i tokom prethodnih talasa.
Kakva je struktura tih ljudi u pogledu vakcinacije i godina itd ne znam ali postotak je okvirno isti, što nije slučaj u drugim zemljama sa visokim brojevima vakcinisanih. Nisam pratio hospitalizacije, prešišali ako 1000 neki dan a zimus smo bili na 8000 na vrhu talasa pa taj podatak još uvek nije ogroman kao što je i broj na respiratorima umeren (80ak) ali raste svaki dan (a i umrli ga umanje očigledno svaki dan).
Dakle, mi nikakav razlog za optimizam u pogledu ovog talasa nemamo.
Jos jedna stvar: obratite pažnju na Mađarsku. 100-200 dnevno!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Wookie said:

Ova pandemija neće proći dok skoro svi, 99,9 posto populacije, ne budu imali nekakva antitela. Da li vakcinama, da li stečena nakon preležane bolesti, nebitno.

To je i razlog zasto sam dosla do tog zakljucka, cini mi se da heard immunity nije moguc vakcinama, osim da ublazava situaciju za ugrozene. Ako se i oni koji su prelezali zarazavaju ponovo. A vakcina znamo da ne stiti od zarazavanja. Barem ne komplet.

Link to comment
Share on other sites

Kaže mi sestra da je juče ispred infektivne bilo 90% starijih ljudi i svi vakcinisani sinofarmom. 

 

Inače strina je bolje danas. U Batajnici je, na kiseoniku, doktorka kaže da je ok, ne bi ni trebala da bude kod njih da joj opšte stanje nije loše zbog pridruženih bolesti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...