Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Hugo Punch said:

Zašto tako misliš?

 

Ako je sve isto kao što je bilo, kako onda ljudi da više veruju vakcini? Ne pričam za mene, ja oduvek verujem u vakcine ali kako sad većini objasniti da je bolje vakcinisati se ako je sve isto?

Pa nije bas sve isto pogledaj %smrtnosti u zemljama sa visokom stopom vakcinacije naspram onih sa niskom! Razlike su drasticne!!! 

Drugo , ovo za nosenje maski: udju ljudi recimo u Lidl i ko ce znati koji su vakcinisani a koji to nisu??? Ne pise im na celo! I zato - svi maske. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

Pa nije bas sve isto pogledaj %smrtnosti u zemljama sa visokom stopom vakcinacije naspram onih sa niskom! Razlike su drasticne!!! 

 

Daj mi da vidim to, nisam dugo bio na temi.

 

11 minutes ago, Darth Bane said:

Drugo , ovo za nosenje maski: udju ljudi recimo u Lidl i ko ce znati koji su vakcinisani a koji to nisu??? Ne pise im na celo! I zato - svi maske. 

 

Zeleni sertifikat? Pokazes na ulazu i udjes bez maske.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Pa nije bas sve isto pogledaj %smrtnosti u zemljama sa visokom stopom vakcinacije naspram onih sa niskom! Razlike su drasticne!!! 

Drugo , ovo za nosenje maski: udju ljudi recimo u Lidl i ko ce znati koji su vakcinisani a koji to nisu??? Ne pise im na celo! I zato - svi maske. 

Kako ne znaju naravno da znaju. I nema potrebe da mi piše na čelu. Ja ZNAM da sam vakcinisan, šta drugo MENI treba da uđem u Lindu bez maske osim tog saznanja? Zašto je nedovoljno to što ja znam? 
I šta bilo koga drugog treba da boli uvo jesam li ili nisam IMUNIZOVAN, kao što mi piše na potvrdi?
Stvar je poprilično binarna ako je u pitanju imunizacija, kao što lepo piše. Drugi je problem ako nije imunizacija ali to otvara pitanje zašto to zovu imunizacijom.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Hugo Punch said:

kako sad većini objasniti

 

Većina je glupa bezoblična masa koja ne sluša razum i razlog.

Njima se ne objašnjava, nego propisuje i prema njima ponaša u skladu s poštovanjem propisanog.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Hugo Punch said:

kako sad većini objasniti da je bolje vakcinisati se ako je sve isto

 

Tako sto ce im se objasniti da nije sve 0 ili 1, da ima nesto sto se zove kolicina virusa u nosu i zdrelu i da se ljudi lakse zarazavaju i zarazavaju druge ako je ta kolicina veca. Posto je kolicina sa deltom znatno veca, treba da razmisle kako da stite seve i druge. Vakcinom stite pre svega sebe, a maskama pre svega druge.

Ovo nije nikakva napredna virologija, doslovno 2 + 2. I trebalo bi reci vecini (a nadam se da nije vecina): a) valjda vam je stalo do toga da ne zarazite druge, jer mogu da umru i b) valjda niste dovoljno autodestruktivni da vise verujete virusu cije se posledice ne mogu sagledati i vec se zna da ostavlja ozbiljne posledice, nego vakcini koja je pazljivo ispitana, data milionima i ne dovodi do bilo kakvih slicnih posledica, a stiti od bolnice i smrti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Daj mi da vidim to, nisam dugo bio na temi.

 

 

Zeleni sertifikat? Pokazes na ulazu i udjes bez maske.

Prati ove linkove:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

I ovaj ovde o broju vakcinisanih za svaku zemlju:

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations?country=SRB

Edited by Darth Bane
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da pitam...Mama je revakcinisana 31.05. Fajzerom.  Par dana je imala kijavicu, sada kašlje i kaže da joj je bolje kad leži-smanji se kašalj..

Zvala je u subotu kovid ambulantu. Rekla je da je vakcinisana sa dve doze. Medicinska sestra je pitala za glavobolju, bol u grlu..i rekla joj je da dođe ako se baš, baš bude loše osećala, jer ako nema kovid može tamo -u ambulanti da dobije. 

Nema problem sa disanjem. Ima čulo ukusa i mirisa, normalno jede.

 

E sad..Imala je trovanje krajem jula- otrovala se dok je čistila kupatilo. Kašljala je nekih sedam dana. Stanje joj se smirilo. Od kako se desio požar u Vinči i taj smrad stigao i do našeg naselja pojavila se kijavica a sada kašlje isto kao kada se otrovala miksom Domestosa i još nekog drugog sredstva.

 

Jača prehlada, bronhitis, ili kovid ili posledice trovanja?  @Sunshine State  @Eddard da li imate neki savet? 

 

PS. Ima stabilnu anginu pektoris, rešava problem anemije-bolje joj je nego pre mesec dana-dva ( mislim na anemiju ).

 

Izvinjavam se ukoliko su pitanja glupa.. 

 

PS 1: Nosi masku u zatvorenom, na otvorenom ako je puno ljudi, poštuje distancu, pere ruke 🙂 svaki čas, gotovo niko nam ne dolazi..

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Moram da pitam...Mama je revakcinisana 31.05. Fajzerom.  Par dana je imala kijavicu, sada kašlje i kaže da joj je bolje kad leži-smanji se kašalj..

Zvala je u subotu kovid ambulantu. Rekla je da je vakcinisana sa dve doze. Medicinska sestra je pitala za glavobolju, bol u grlu..i rekla joj je da dođe ako se baš, baš bude loše osećala, jer ako nema kovid može tamo -u ambulanti da dobije. 

Nema problem sa disanjem. Ima čulo ukusa i mirisa, normalno jede.

 

E sad..Imala je trovanje krajem jula- otrovala se dok je čistila kupatilo. Kašljala je nekih sedam dana. Stanje joj se smirilo. Od kako se desio požar u Vinči i taj smrad stigao i do našeg naselja pojavila se kijavica a sada kašlje isto kao kada se otrovala miksom Domestosa i još nekog drugog sredstva.

 

Jača prehlada, bronhitis, ili kovid ili posledice trovanja?  @Sunshine State  @Eddard da li imate neki savet? 

 

PS. Ima stabilnu anginu pektoris, rešava problem anemije-bolje joj je nego pre mesec dana-dva ( mislim na anemiju ).

 

Izvinjavam se ukoliko su pitanja glupa.. 

 

PS 1: Nosi masku u zatvorenom, na otvorenom ako je puno ljudi, poštuje distancu, pere ruke 🙂 svaki čas, gotovo niko nam ne dolazi..

Pozdravi mi D i piši ako treba šta - bilo šta.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Moram da pitam...Mama je revakcinisana 31.05. Fajzerom.  Par dana je imala kijavicu, sada kašlje i kaže da joj je bolje kad leži-smanji se kašalj..

Zvala je u subotu kovid ambulantu. Rekla je da je vakcinisana sa dve doze. Medicinska sestra je pitala za glavobolju, bol u grlu..i rekla joj je da dođe ako se baš, baš bude loše osećala, jer ako nema kovid može tamo -u ambulanti da dobije. 

Nema problem sa disanjem. Ima čulo ukusa i mirisa, normalno jede.

 

E sad..Imala je trovanje krajem jula- otrovala se dok je čistila kupatilo. Kašljala je nekih sedam dana. Stanje joj se smirilo. Od kako se desio požar u Vinči i taj smrad stigao i do našeg naselja pojavila se kijavica a sada kašlje isto kao kada se otrovala miksom Domestosa i još nekog drugog sredstva.

 

Jača prehlada, bronhitis, ili kovid ili posledice trovanja?  @Sunshine State  @Eddard da li imate neki savet? 

 

PS. Ima stabilnu anginu pektoris, rešava problem anemije-bolje joj je nego pre mesec dana-dva ( mislim na anemiju ).

 

Izvinjavam se ukoliko su pitanja glupa.. 

 

PS 1: Nosi masku u zatvorenom, na otvorenom ako je puno ljudi, poštuje distancu, pere ruke 🙂 svaki čas, gotovo niko nam ne dolazi..

 

 

 

 

 

 

Moja kaslje on and off vec 2 godine - kod tvoje mame moze biti iritiranost dimom, GERB, nesto trece....

 

Ako nema drugih problema, ne mora se odmah trcati u covid ambulante. Ako joj se stanje pogorsa (temperatura, bol u grlu, glavobolja, malaksalost, curenje nosa (mada je sezona ambrozije, pa taj simptom i nije covid-specifican)...) - neka ode da proveri.

 

Po tvojim pricama ovde, nacin na koji zivite, male su sanse da se zarazila, dosta ste pazljive

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dodao bih, uvek moze da se uradi neki test minlmo covid ambulante. Antigenski ima za 1000 din, igm iz krvi mislim da je oko 2000 a rade ih skoro sve privatne lab i lakše je izbeći zaražene nego u covid ambulanti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hugo Punch said:

Imam jedno pitanje za ljude ovde:

 

Kakav vam je stav po pitanju što će vakcinisani ljudi i dalje morati da poštuju sve mere, iz dve perspektive.

 

Prva iz perspektive ljudi koji su se vakcinisali UPRAVO ZATO da ne bi morali da nose maske i da bi zaštitili ljude oko sebe.

 

Druga iz perspektive da ponovo bahati i neposlušni dobijaju ono što žele, naspram onih koji su poštovali mere zaštite. 

 

Ispali smo budale, realno. Nadjačali su ponovo antivakseri i nadrilekari sa svojom kampanjom. Ispada da je budala onaj koji je primio vakcinu jer ona ne menja na situaciji.

 

Iskreno, mislim da vakcinisani MORAJU biti privilegovani i da im se mora obezbediti povratak u normalan život. Bez toga, samo će jačati antivax lobi.

Reakcija mi je :furious: i nisam jedina. Medjutim ja ne kupujem pricu politicara kako za to treba da krivim nevakcinisane.

Mislim da se radi o politickom pilicarenju, zavadi pa vladaj. Da su hteli da se svi vakcinisu, stavili bi vakcine kao obavezne.

Umesto toga treba da slusam "eto mi pokusavamo da spasimo ljude, ali neki tamo nece".

 

Godinu dana vec muzu politicku ovu pandemiju , svako na svoj nacin, preko nasih ledja. I iskreno receno meni je vec dosta toga

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Da su hteli da se svi vakcinisu, stavili bi vakcine kao obavezne.

 

Lako je reci laicki. Primera radi, ja zivim u zemlji koja bi morala da promeni ustav kad bi "htela da se svi vakcinisu", tj. da uveze obavezu.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

"Desperate Times Call for Desperate Measures"

 

"When you say ‘Desperate Times Call for Desperate Measures’ you mean that actions that might seem extreme under normal circumstances are appropriate during adversity.

The expression ‘desperate times call for desperate measures’ is believed to have originated with a saying coined by the ancient Greek physician, Hippocrates. In his work Amorphisms, he wrote: “For extreme diseases, extreme methods of cure, as to restriction, are most suitable.

 

"Kada kažete„ Očajna vremena zahtevaju očajnicke mere “, mislite na to da su radnje koje bi u normalnim okolnostima mogle izgledati ekstremne prikladne tokom nedaća.

Veruje se da izraz „očajna vremena zahtevaju očajničke mere“ potiče od izreke koju je skovao starogrčki lekar Hipokrat. U svom delu Amorfizmi napisao je: „Za ekstremne bolesti, ekstremne metode lečenja, što se tiče ograničenja, najprikladnije su"

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

U Avganistanu je danas uredno registrovano 99 novozaraženih. Danas! Uredno je ažuriran i website sa statistikom iz te zemlje.
I sad mene hoće neko da ubedi da je to relevantan podatak, da je neko danas uredno testirao i sistematski sakupljao podakte iz te zemlje danas. Uredno po provincijama i sa svim demografskim podacima.
Važi.  

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Cyber said:

 

Lako je reci laicki. Primera radi, ja zivim u zemlji koja bi morala da promeni ustav kad bi "htela da se svi vakcinisu", tj. da uveze obavezu.

Mnogima ne treba da menjaju ustav. Ti zivis u zemlji koja je izabrala drugaciji pristup nego ostali.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

Kako ne znaju naravno da znaju. I nema potrebe da mi piše na čelu. Ja ZNAM da sam vakcinisan, šta drugo MENI treba da uđem u Lindu bez maske osim tog saznanja? Zašto je nedovoljno to što ja znam? 

Zašto bi se tebi verovalo  da si vakcinisan? Ko bi sprečio npr. mog zeta antivaksera da uđe u Lidl bez maske uz izgovor da jeste vakcinisan? Nisi valjda tako naivan da veruješ u ljudsko poštenje?

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, tomas.hokenberi said:

Zašto bi se tebi verovalo  da si vakcinisan? Ko bi sprečio npr. mog zeta antivaksera da uđe u Lidl bez maske uz izgovor da jeste vakcinisan? Nisi valjda tako naivan da veruješ u ljudsko poštenje?

 

A šta Lidl boli uvo, ja ZNAM da sam vakcinisan i MENI je to dovoljno, i ako je meni dovoljno šta ima Lidl sa tim? Ili bilo ko. Ako neko prevari Lidl, pa uđe bez vakcine i maske njegov problem, nit je Lidlov, nit je moj problem, sam ušao, sam pao, sam se zarazio 🙂
Ali to je sve hipotetički, naravno, kvaka je u tome što, sećaš se, kad smo išli da se vakcinišemo davali smo/iskazivali interesovanje za imunizaciju. U međuvremenu se ispostavilo da to nije baš imunizacija u strogom smislu te reči, pa nam na našim potvrdama i sertifikatima piše da smo vakcinisani a ne imunizovani.

Hipotetički isto - ja sam u pravu, meni imunizovanom ne može niko ništa baš me briga što neko laže sebe ili Lidl.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

A šta Lidl boli uvo, ja ZNAM da sam vakcinisan i MENI je to dovoljno, i ako je meni dovoljno šta ima Lidl sa tim? Ili bilo ko. Ako neko prevari Lidl, pa uđe bez vakcine i maske njegov problem, nit je Lidlov, nit je moj problem, sam ušao, sam pao, sam se zarazio 🙂
Ali to je sve hipotetički, naravno, kvaka je u tome što, sećaš se, kad smo išli da se vakcinišemo davali smo/iskazivali interesovanje za imunizaciju. U međuvremenu se ispostavilo da to nije baš imunizacija u strogom smislu te reči, pa nam na našim potvrdama i sertifikatima piše da smo vakcinisani a ne imunizovani.

Hipotetički isto - ja sam u pravu, meni imunizovanom ne može niko ništa baš me briga što neko laže sebe ili Lidl.

A sta ako taj neko, ko je nevakcinisan, udje zarazan i zarazi nekog drugog, ko ili nije mogao da bude vakcinisan ili je slabo reagovao, a ima i druge probleme i zarazi se od kretena koji je "isterivao da slobodu da ne nosi masku" pa recimo dospe na respirator i umre? Taj neko ne vara Lidl, nije poenta u Lidlu već u drugim ljudima koje može zaraziti i eventualno ubiti. Ili ti misliš da je prihvatljiva smrt određenog broja ljudi da bi ti "isterao slobodu da ne nosiš masku u zatvorenom"? Zar je moguće, posle 17 meseci korone da neko i dalje ne shvata da poenta nošenja maski nije da se ti zaštitiš od drugih već da druge zaštitiš od sebe?

Dalje komentar o imunizaciji ti je glup. Ne postoji nijedna vakcina na ovoj planeti koja garantuje 100% da se neces zaraziti od bolesti protiv koje si imunizovan/vakcinisan. Imunizacija/vakcinacija znacajno  povecava imuni odgovor organizma, sto u slucaju izlozenosti manjoj kolicini virusa sprecava zarazu, a u slucaju mutiranog virusa ili vece kolicine sprecava teze posledice. Ne postoji "imunizacija u strogom smislu reči" onako kako je ti shvataš. Samo je za neke bolesti i odgovarajuće vakcine to bliže tvom "naivnom" shvatanju imunizacije.

 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

A šta Lidl boli uvo, ja ZNAM da sam vakcinisan i MENI je to dovoljno, i ako je meni dovoljno šta ima Lidl sa tim? Ili bilo ko. Ako neko prevari Lidl, pa uđe bez vakcine i maske njegov problem, nit je Lidlov, nit je moj problem, sam ušao, sam pao, sam se zarazio [emoji846]
Ali to je sve hipotetički, naravno, kvaka je u tome što, sećaš se, kad smo išli da se vakcinišemo davali smo/iskazivali interesovanje za imunizaciju. U međuvremenu se ispostavilo da to nije baš imunizacija u strogom smislu te reči, pa nam na našim potvrdama i sertifikatima piše da smo vakcinisani a ne imunizovani.

Hipotetički isto - ja sam u pravu, meni imunizovanom ne može niko ništa baš me briga što neko laže sebe ili Lidl.
Zašto se ovde prave nekakve teorije oko toga kako se to zvalo? Kad si primio vakcinu u januaru-februaru-martu-aprilu, imunizovao si se jer je efikasnost protiv sojeva alfa/beta i originalnog bila 75-85-95% u smislu prevencije zarazavanja a 95-100% protiv težeg oblika ili smrti.
U međuvremenu se raširio delta soj koji vakcine svodi na vakcinu protiv gripa koja je promašila sezonu (dešavalo se da promaše sojeve koji će u Evropi biti dominantni a ono bude neki drugi koji nije ni u sastavu vakcine) ali ipak omogućava i dalje visoku zaštitu protiv smrta.
Zašto ti sad izigravaš uvređenu snajku što vakcine nisu više (u procentu većem od 50%) garant da se nećeš razboleti? Evo, ja sam pre 4 dana postao kandidat da primim treću dozu vakcine. Razmak u odnosu na sezonsku protiv gripa je nešto manji pa nisam ljut na farma industriju što se raširio delta soj dok ja primio vakcinu a nemam update. Kao Kasperski/eset/stagod koji nije ažuriran a istekla mi licenca. Ne kapiram taj stav, dao sam vam rame, e neću više ništa da radim protiv virusa/pandemije?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, shonke said:

Zašto se ovde prave nekakve teorije oko toga kako se to zvalo? Kad si primio vakcinu u januaru-februaru-martu-aprilu, imunizovao si se jer je efikasnost protiv sojeva alfa/beta i originalnog bila 75-85-95% u smislu prevencije zarazavanja a 95-100% protiv težeg oblika ili smrti.
U međuvremenu se raširio delta soj koji vakcine svodi na vakcinu protiv gripa koja je promašila sezonu (dešavalo se da promaše sojeve koji će u Evropi biti dominantni a ono bude neki drugi koji nije ni u sastavu vakcine) ali ipak omogućava i dalje visoku zaštitu protiv smrta.
Zašto ti sad izigravaš uvređenu snajku što vakcine nisu više (u procentu većem od 50%) garant da se nećeš razboleti? Evo, ja sam pre 4 dana postao kandidat da primim treću dozu vakcine. Razmak u odnosu na sezonsku protiv gripa je nešto manji pa nisam ljut na farma industriju što se raširio delta soj dok ja primio vakcinu a nemam update. Kao Kasperski/eset/stagod koji nije ažuriran a istekla mi licenca. Ne kapiram taj stav, dao sam vam rame, e neću više ništa da radim protiv virusa/pandemije?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Poanta je u tome da su neke zemlje, kada se uzme broj vakcinisanih i vec prokuzenih, trebale vec biti na pragu kolektivnog imuniteta. Ali iz nekog razloga nisu. 

Drugo, otkud tacno znaju koji je od cega umro ako nema obdukcije? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...