Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Knipex said:

Kod nas u firmi dobijaju. Pre neki dan su baš prosledili da ko donese potvrdu o vakcinaciji ili zakazanom terminu ima 100% plaćeno oddustvo 2 dana.

I koliko je pomoglo, cenim da se interesovanje pojačalo, a da vakcinisani "na suvo" gunđaju 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Romantik said:

Kao što su antivaxeri jedan ekstrem, tako su stalni članovi ove teme pripadnici drugog, gde jedino Uroš i Slaviša unose koliko toliko realnog stanja ovde, a prvi ste koji će reći da ekstremizam nije poželjan i ne vodi ničemu dobrom.

 

Svi vi koji tako propagirate obavezno vakcinisanje, diskriminaciju, kažnjavanje i slično nevakcinisanih ajde objasnite koja je poenta osobe koja je imala kovid da se vakciniše, nebitno da li lakši ili teži oblik?

 

Pri tome i vakcinisana osoba i osoba koja je već preležala virus imaju mogućnost ponovne zaraze i mogu prenostit virus dalje. Koja je onda poenta vakcinisati takvu osobu?

 

b1...tom logikom, onda se jednom u životu vakcinišeš na grip. Jer si isti ili sličan soj preležao pa je organizam zapamtio. Pa se ljudi svake godine bodu. Posebno kod ovog imuniteta, AT se gube posle određenog vremena. Dođu sojevi (kao ovaj usrani P1 npr.) koji prepišaju postojeća AT i eto nove zaraze.

 

b2...vakcinisana osoba ima mogućnost da se zarazi ako je u onom % ljudi koji nisu razvili imunitet. Kao i za svaku bolest.

 

Ja se slažem, iako sam najveći zagovornik vakcine, da ekstremizam verovatno neće ništa doneti...samo me isto tako ubija u pojam ekstremizam lupetanja glupsoti i davanja na značaju antivaks budalama pod okriljem prava na mišljenje (nema prava na mišljenje ako se kosi sa javnim zdravljem ili je protivno zakonu) i onda naravno da ću biti provax ekipa.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Romantik said:

Kao što su antivaxeri jedan ekstrem, tako su stalni članovi ove teme pripadnici drugog, gde jedino Uroš i Slaviša unose koliko toliko realnog stanja ovde, a prvi ste koji će reći da ekstremizam nije poželjan i ne vodi ničemu dobrom.

 

Svi vi koji tako propagirate obavezno vakcinisanje, diskriminaciju, kažnjavanje i slično nevakcinisanih ajde objasnite koja je poenta osobe koja je imala kovid da se vakciniše, nebitno da li lakši ili teži oblik?

Neko ko je preležao kovid sa lakšim simptopmima možda nema antitela, ali njihvo telo očito ima mehanizam za identifikovanje tog virusa (bilo je u početku i ovde dosta kačenih studija o vezama ljudi koji su preležali nešto od prethodnih epidemija i kako je u kodu ostalo zapisano dovoljno da se i novi virus bryo identifikuje te ga brzo eliminiše) iz kog god razloga i praksi je pokazalo svoju efikasnot i vi bi sad naterali te ljude da prime vakcinu čije zadatak da upravo to omogući telu. Totalno iracionalan pristup.

Pri tome i vakcinisana osoba i osoba koja je već preležala virus imaju mogućnost ponovne zaraze i mogu prenostit virus dalje. Koja je onda poenta vakcinisati takvu osobu?

Pa imamo dosta tih vakcina, da se ne baci.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

 

b1...tom logikom, onda se jednom u životu vakcinišeš na grip. Jer si isti ili sličan soj preležao pa je organizam zapamtio. Pa se ljudi svake godine bodu. Posebno kod ovog imuniteta, AT se gube posle određenog vremena. Dođu sojevi (kao ovaj usrani P1 npr.) koji prepišaju postojeća AT i eto nove zaraze.

 

b2...vakcinisana osoba ima mogućnost da se zarazi ako je u onom % ljudi koji nisu razvili imunitet. Kao i za svaku bolest.

 

Ja se slažem, iako sam najveći zagovornik vakcine, da ekstremizam verovatno neće ništa doneti...samo me isto tako ubija u pojam ekstremizam lupetanja glupsoti i davanja na značaju antivaks budalama pod okriljem prava na mišljenje (nema prava na mišljenje ako se kosi sa javnim zdravljem ili je protivno zakonu) i onda naravno da ću biti provax ekipa.

 

 

Ko se bode svake godine?

Ja se nisam boo niti jednom. Moj brat se bode svake godine i uvek bolestan. Ujna isto tako, i svi zakacili koronu.

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Ko se bode svake godine?

Ja se nisam boo niti jednom. Moj brat se bode svake godine i uvek bolestan. Ujna isto tako, i svi zakacili koronu.

 

 

Oni koji se vakcinišu protiv gripa. O njima pričam, zaboga. I nema to veze sa koronom tako da ne vidim vezu što pominješ da su fasovali koronu. Nego kažem kao primer da iako preležiš, organizam ne uspe često da napravi dovoljan imunitet i onda fasuješ opet. Posebno kod gripa koji non stop mutira. Long story short, naravno da ko je preležao, posle određenog vremena (sada vidim da je preporuka 3 meseca) primi vakcinu. I tako treba da bude. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

Ja se slažem, iako sam najveći zagovornik vakcine, da ekstremizam verovatno neće ništa doneti...samo me isto tako ubija u pojam ekstremizam lupetanja glupsoti i davanja na značaju antivaks budalama pod okriljem prava na mišljenje (nema prava na mišljenje ako se kosi sa javnim zdravljem ili je protivno zakonu) i onda naravno da ću biti provax ekipa.

To ti je stvar strategije. U V gimnaziji bio je poučan grafit osamdesetih pisalo:" Svako ima pravo da se kreće i ima dupe" ergo svako ima pravo na mišljenje. Pa neko ima pametno mišljenje, a ja se snalazim 🙂
Ima jedna stvar u kojoj se pametan i ja slažemo a to je da imamo pravo na to mišljenje kakvo je takvo je. Imam svo pravo da budem glup na svaku temu osim profesionalne, tu već moram da isporučim rešenje ukoliko želim da dobijem platu i jedem `leba. Na svaku ostalu temu od politike, sporta, vojske, medicine, prava smem da komotno budem budala nikom štete, i svi smo veseli dok se moje budalesanje toleriše.
Važi?
To nas vraća slučaju Jovane, uopšte ne kapiram zašto se njeno budalesanje veselo ne toleriše i da "psi laju karavani prolaze". Svaka represija nad budalesanjem budi opravdanu sumnju - da nije možda u pravu, pa se uhvatim ponekad da, poučen životnim iskustvom, kad nekog tako arbitarno zajašu, a on je očigledna budala - da nije slučajno iščačkao nešto u čemu ima istine. Pa moram da se napregnem i pobedim tu sumnju premisom, hej budala je u pitanju, Uroše jbt, budala je - šta ti je.

Problem sa vakcinom preti da eskalira, a da ativax budu najnovija marginalna grupa kriva za sve, kao skijaši donedavno (primećuješ sad ih nema) sad odjednom điha điha po toj grupi, moram još jednom reći - budala. Iz iskustva trajaće neko vreme po antivax ekipi, i na kraju neće biti ništa, nego na red dolazi sledeća marginalna grupa kriva za sve.

U međuvremenu izgleda da je jedini način vakcina, masovno i brzo. Radikalizacija i ekstremizacija procesa neće da pomogne, samo će da vodi u sukob, u prirodno stanje našeg Vođe, stanje u kojem se najbolje snalazi. Mislim da je tu koren problema.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Romantik said:

Kao što su antivaxeri jedan ekstrem, tako su stalni članovi ove teme pripadnici drugog, gde jedino Uroš i Slaviša unose koliko toliko realnog stanja ovde, a prvi ste koji će reći da ekstremizam nije poželjan i ne vodi ničemu dobrom.

 

Svi vi koji tako propagirate obavezno vakcinisanje, diskriminaciju, kažnjavanje i slično nevakcinisanih ajde objasnite koja je poenta osobe koja je imala kovid da se vakciniše, nebitno da li lakši ili teži oblik?

Neko ko je preležao kovid sa lakšim simptopmima možda nema antitela, ali njihvo telo očito ima mehanizam za identifikovanje tog virusa (bilo je u početku i ovde dosta kačenih studija o vezama ljudi koji su preležali nešto od prethodnih epidemija i kako je u kodu ostalo zapisano dovoljno da se i novi virus bryo identifikuje te ga brzo eliminiše) iz kog god razloga i praksi je pokazalo svoju efikasnot i vi bi sad naterali te ljude da prime vakcinu čije zadatak da upravo to omogući telu. Totalno iracionalan pristup.

Pri tome i vakcinisana osoba i osoba koja je već preležala virus imaju mogućnost ponovne zaraze i mogu prenostit virus dalje. Koja je onda poenta vakcinisati takvu osobu?

 

 

Pa koliko je takvih koji su prelezali i vakcinisali se? Ja i jos 100 nas. Mali broj. Mnogo je veci broj onih koji nisu prelezali jos, a rizik od kovida je ogroman, eno ti iznad procitaj @NMX je valjda postavio. Pogledaj rizik od visestrukog otkaza organa. Osim toga, sto duze traje prokuzavanje veci rizik od jacih mutacija. I sta cemo onda?

 

Covek zivi u drustvu, deo je drustva. Od pamtiveka postojao je interes drustva kao interes iznad licnog. Javno zdravlje je najvisi interes. Jednostavno se mora biti odgovoran prema drustvu, ne zivim ja na pustom ostrvu.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Romantik said:

Svi vi koji tako propagirate obavezno vakcinisanje, diskriminaciju, kažnjavanje i slično nevakcinisanih ajde objasnite koja je poenta osobe koja je imala kovid da se vakciniše, nebitno da li lakši ili teži oblik?

Neko ko je preležao kovid sa lakšim simptopmima možda nema antitela, ali njihvo telo očito ima mehanizam za identifikovanje tog virusa (bilo je u početku i ovde dosta kačenih studija o vezama ljudi koji su preležali nešto od prethodnih epidemija i kako je u kodu ostalo zapisano dovoljno da se i novi virus bryo identifikuje te ga brzo eliminiše) iz kog god razloga i praksi je pokazalo svoju efikasnot i vi bi sad naterali te ljude da prime vakcinu čije zadatak da upravo to omogući telu. Totalno iracionalan pristup.

Pri tome i vakcinisana osoba i osoba koja je već preležala virus imaju mogućnost ponovne zaraze i mogu prenostit virus dalje. Koja je onda poenta vakcinisati takvu osobu?

generalno, ovde niko ne propagira diskriminaciju.

sto se ovog drugog dela tice, ima podosta o tome i na ovoj i na medicinskoj temi, mozes da pregledas i upoznas se sa svime sto brine.

postoje i slucajevi gde su ljudi imali vrlo blag oblik kovida, a posle nekolilko meseci zakacili virus ponovo i prelezali ga sa drasticno jacim simptomima (Maja sa tv Nova),
naravno to nije pravilo, daleko od toga, ali oprez je vise nego dobrodosao.

inace, vakcinisanje cele populacije je oduvek donosilo zdravstvene benefite i rezultate, mnoge bolesti su iskorenjene i bukvalno milijardama ljudi spaseni su zivoti, cak i na neposredan nacin. to je jedina istina, sve ostalo je besmislena propaganda.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, shonke said:

Pa kako drugačije da se ovo sredi ako ne na brzaka? Ako za mesec dana ključa vakcinišeš sve zar to opet nije na brzaka?
Drugo, razvlačenje traje već godinu dana i nista nije donelo, osim novih opasnih sojeva. Razvlačenje vakcinacije je sve samo ne korisno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Pa oni vode normalan zivot, da su zatvoreni bilo bi drugacije i mozda bi drugacije rezonovali. 

 

Na brzaka je kad ides po firmama i delis vakcine, ucenjujes i zatvaras antivaksere sto im samo jos vise budi sumnju u neke spletke.

 

Vakcina se tek pojavila i nije to razvlacanje. Ludak je obecao da ce nas vakcinisati  sve..i pritisci ce biti sve jaci. Dok se ni on sam nije vakcinisao. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procenat vakcinisanih je kod nas i dalje mali, jer u tih 20% ulazi deo od onih 600k sto je prelezalo koronu.

 

Evo moja koleginica, preko 50 godina, necu ti se ja bona vakcinisati....jao bolesna, jadna lezi, ima covid, kasalj, temperatura, sve je boli.

 

Drugo lekari se bune, a sa druge verovatno 50% medicinskog osoblja odbija vakcinu (lupam mozda manje). Sto kaze Srdjan Verbic, dosli smo do toga da lekari ne veruju u medicinu i  nauku.

 

Ima ovo da se razvlaci jos mesecima kod nas, to je sigurno.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko se bode svake godine?
Ja se nisam boo niti jednom. Moj brat se bode svake godine i uvek bolestan. Ujna isto tako, i svi zakacili koronu.
 
Ja znam 6 pedijatara koji se svake godine bodu i nikad grip nisu zakačili a deca im gripozna dolaze svaki dan, od novembra do marta.
I?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

To nas vraća slučaju Jovane, uopšte ne kapiram zašto se njeno budalesanje veselo ne toleriše i da "psi laju karavani prolaze"@urosg3

Zato što je njeno veselo budalesanje dovelo do toga da imamo epidemiju morbila 2018. godine i 15 mrtvih kao posledicu toga i ne znam koliko dece sa posledicama.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja znam 6 pedijatara koji se svake godine bodu i nikad grip nisu zakačili a deca im gripozna dolaze svaki dan, od novembra do marta.
I?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


I eto, kako ti znas te sto se vakcinisu ja isto znam one koji se ne vakcinidu. Ali da se ne lazemo i ti znas da se ne vakcinisu svi. ( ne mislim na one koji ne smeju) .
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:


Zato što je njeno veselo budalesanje dovelo do toga da imamo epidemiju morbila 2018. godine i 15 mrtvih kao posledicu toga i ne znam koliko dece sa posledicama.
 

Ok, znači znamo nesumnjivo tu činjenicu? I nekako se čekalo 3 debele godine da naš sistem odgovori. Okay.

Link to comment
Share on other sites

Moja mama je 2018 umrla od mozdanog udara. Primljena je u bolnicu i posle nedelju dana pocala pokazivati znake ka boljem, jer sam licno platio neke inekcije koje kod nas nema a doktor je savetovao da ih nabavim. Onda je pocela epidrmija gripe, posete su bile zabranjenr. Naravno ko je imao vezu mogao je posetit bolrsnika. Posle par dana mama dobila temperaturu i umrla. Umrla je zbog mozdanog udara, u vreme epidemije gripe. Zasto nije dijagnostikovano da je umrla od gripe? Zato sto svako normalan zna da je umrla zbog mozdanog udara.

Link to comment
Share on other sites

Izbori prave problem Šizoju, prinuđen je i o tome da razmišlja, da vaga šta je dobro da ostane popularan.

 

Mora, aj da kažemo skoro pa obavezna vakcina, ja ne vidim kako možemo da izdržimo ekonomski. Ne mnogi, nego većina ne može i ne radi nikako onlajn, ne znam koliko smo svesni toga. 

 

Mislim, ja biH najviše volEo da kovid19 eto tako, samo da nestane, ali uporan je i žilav.

 

100% efikasne vakcine sa 0% neželjenih efekata će se pojaviti NIKAD.

 

Imam koleginicu koja je bila pozitivna sa blagim simptomima, bila na bolovanju, znači odsutna sa posla 21 dan. Prijavila se za Sputnjik, dobila poziv, uradila test (valjda) mahala nam sa papirima sa jbmliga koliko puta većom brojkom od referentne, izgleda da se nije vakcinisala, evo je sad opet je pozitivna i bolesna sa lakim simptomima. Opet bolovanje.

 

Da li u firmama to može na duži rok da funkioniše, recimo nije obavezna vakcinacija, spontano sve i to?

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Jeste pozitivan ali da li je bolestan? Mozes biti pozitivan 1000 puta, to samo znaci da ti je u organizam usao virus. Virus ulazi svaki dan u milione ljudi.
Pa jeste bolestan, ima simptome bolesti, temperaturu i glavobolju, za sada.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


I eto, kako ti znas te sto se vakcinisu ja isto znam one koji se ne vakcinidu. Ali da se ne lazemo i ti znas da se ne vakcinisu svi. ( ne mislim na one koji ne smeju) .
Pa ti sto nece a smeju, sam pao sam se ubio ako samo on strada. A kod korone nije posledica isključivo za tog sto se samoubio.
Aman ljudi više, nije ovo igrica, vakcina, on/off, ima milion varijanti inače ne bi bilo nuspojave, rezarazavanja, zaraza sa vakcinom itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, znači znamo nesumnjivo tu činjenicu? I nekako se čekalo 3 debele godine da naš sistem odgovori. Okay.
To sto neko izvlači političku korist iz hapšenja nekoga koga je trebalo davno uhapsiti ne znači da tog nekog ne treba uhapsiti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

Koliko se ja secam, te 2018. je bilo privodjenja, verovatno nije doslo hapsenja I sudova, ali drzava je ipak kako-tako reagovala.

 

Tada se beše i ona nesrećna Karleuša oglašavala oko vakcina, ako se ne varam?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...