Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Samo da naglasim:iako cvrsto stojim iza napisanog u prethodnom postu to ne znaci da mi nije drago sto imamo vakcina. Sa druge strane medalje,zbog ovakvog tipa institucija mi imamo situaciju da kao narod propadamo..no,da ne idem u tom pravcu..nije tema..

LM..doziveh pre neki dan prvi put da mi neko licno u oci kaze da ukoliko se vakcinisem mogu da zaboravim na potomstvo. Pa se bacih u dilemu - da li na ucinim na tom planu nesto konkretno,pre nego sto primim svoju dozu? :classic_biggrin:
 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Samo da naglasim:iako cvrsto stojim iza napisanog u prethodnom postu to ne znaci da mi nije drago sto imamo vakcina. Sa druge strane medalje,zbog ovakvog tipa institucija mi imamo situaciju da kao narod propadamo..no,da ne idem u tom pravcu..nije tema..

LM..doziveh pre neki dan prvi put da mi neko licno u oci kaze da ukoliko se vakcinisem mogu da zaboravim na potomstvo. Pa se bacih u dilemu - da li na ucinim na tom planu nesto konkretno,pre nego sto primim svoju dozu? :classic_biggrin:
 

 

Neko strucan?

 

Ili neko direktno ukljucen u pravljenje potomstva? 😄

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

LM..doziveh pre neki dan prvi put da mi neko licno u oci kaze da ukoliko se vakcinisem mogu da zaboravim na potomstvo. Pa se bacih u dilemu - da li na ucinim na tom planu nesto konkretno,pre nego sto primim svoju dozu? :classic_biggrin:
 

Zavis koju vakcinu primis.

To verovatno vredi za ove gejpederske  Fajzere i Opel Astre.

Ja sam merio spike posle Sputnika, 26 cm, tako da....

 

  • Like 3
  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Clash said:

Ma pusti Eddarda, on je dijaspora.

A i nesto je nervozan ovih dana, ne moze da dobije banju u Nemackama.

Morace Kronos da mu ovde sredi neku Sokobanju preko svojih ljudi.

Matarusku, Clashe, Matarusku!

Ne ide se njemu u banju gde svi kaslju.:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hmm...ovo bi bilo vrlo zanimljivo biggrin.png

 

Ma jok...neka antivaks budaletina. Citiram: "Ako primis vakcinu,zaboravi na potomstvo" ajme.gif

Odakle je potekla ova idiotska ideja o sterilizaciji stanovništva?

 

Jel bi to značilo da je Hitler posthumno našao način da se reši Jevreja? Eno oni tamo vakcinisali dobar deo populacije i još nastavljaju. Pa da se dr. Mengele setio toga, a tad nije bilo antivaksera, završili bi posao dok si rekao "boc".

E sta nam radi Gejc...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Možda ima veze i sa ovim:

https://news.sky.com/story/human-penises-are-shrinking-because-of-pollution-warns-scientist-12255106

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

Odakle je potekla ova idiotska ideja o sterilizaciji stanovništva?

Jel bi to značilo da je Hitler posthumno našao način da se reši Jevreja? Eno oni tamo vakcinisali dobar deo populacije i još nastavljaju. Pa da se dr. Mengele setio toga, a tad nije bilo antivaksera, završili bi posao dok si rekao "boc".
E sta nam radi Gejc...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ako se ne varam..virusi to inace mogu napraviti, “poremetiti” fertilitet..a bilo je govora (cini mi se

neko istrazivanje, mozda bas u Izraelu) da ovaj virus moze to da izazove kod muskaraca.  Mozda ce neko strucniji da pojasni.

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

Gledam brojke u NL - broj zarazenih raste, broj umrlih pada....ovo, njaverovatnije, znaci da je sad vecina zarazenih mladja populacija
Koji bi bio razlog da se starost pacijenata shituje na niže?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Ma pusti Eddarda, on je dijaspora.

A i nesto je nervozan ovih dana, ne moze da dobije banju u Nemackama.

Morace Kronos da mu ovde sredi neku Sokobanju preko svojih ljudi.

 

Pazi samo, hotel Moravica u Sokobanji (onaj najveci cini mi se) je vlasnistvo KPZ Sremska Mitrovica.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Koji bi bio razlog da se starost pacijenata shituje na niže?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Stariji su u procesu vakcinacije, mladji se vise muvaju, ovde ne zive sa roditeljima u tom broju kaomu Srbiji (manje sanse da ih zaraze)....

 

Pretpostavke

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Ne znam urke..bojim se da u meni vise nema tolerancije u situacijama kad sam ja taj koji treba da popusta na sopstvenu stetu.

Jel istina da u SAD i zubari dobijaju ovlascenje da mogu da vakcinisu u svojim ordinacijama? Dodjes na malo ciscenje zuba i dobijes Fajzera pride. :classic_biggrin: Sta kazu Amerikanci sa foruma - istina ili ne?

Da, za sada 28 država na listi sa odobrenim ovlašćenjima (link od 12-og marta). Moguće da ih sada ima još.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

To je jedan paradoks apsolutistickih sistema. Zbog toga sto zaobilaze,dezavuisu ili ukidaju procedure i sto fakticki nemaju mehanizme kontrole i ogranicenja,u nekim situacijama ispadaju efikasniji od demokratskih. To je upravo ovaj nas primer sa nabavkom vakcina,respiratora,zastitne opreme itd.
Dugorocno,nema potrebe isticati koji je bolji za drustvo i pojedinca.

 

Rece Bill Maher u skorijoj epizodi 'There has to be something between a totalitarian government that tells everyone what to do, and a representative government that can't do anything'

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Hmm...ovo bi bilo vrlo zanimljivo :classic_biggrin:

Ma jok...neka antivaks budaletina. Citiram: "Ako primis vakcinu,zaboravi na potomstvo" :ajme:

Mene interesuje koji su argumenti iza toga, mislim mora da postoji neka teorija.

Zasto bas potomstvo? iako kad razmislim u SR za sve prete potomstvom, to im je ono fix-focus.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ControlFreak said:

Da, za sada 28 država na listi sa odobrenim ovlašćenjima (link od 12-og marta). Moguće da ih sada ima još.

 

 

Pre par nedelja obnavljala licencu za rad u apoteci (i nacionalna i FL state) i na jednom live webinar-u informacija da u nekim drzavama mogu i pharmacy technicians (naravno, moraju imati odredjen trening i certifikat i nadzor farmaceuta)

 

Ako se EU pita otkud u US tako brzo ide vakcinacija - u US veliki supermarketi (Publix, Walmart, Win Dixie, ..) imaju apoteke u okviru supermarketa, plus drogerije (Walgreens, CVS, Rite Aid...) I i tamo se obavlja vakcinacija

 

 

  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ControlFreak said:

Da, za sada 28 država na listi sa odobrenim ovlašćenjima (link od 12-og marta). Moguće da ih sada ima još.

 

To je da mogu da daju pod svojom licencom, tj da imaju trening, ali da li su zubne ordinacije odobrene da budu provideri? Kod mene nema, zato sto su suvise mali uglavnom.

Link to comment
Share on other sites

  Vrlo informativan clanak, koji objasnjava ono o cemu mi ovde razglabamo ovih dana:

 

Marija Gnjatović: Imunitet se kod vakcinisanih ne stvara podjednako brzo

 

Sinofarm dosta kasnije u odnosu na prve dve indukuje humoralni imunski odgovor, oko dve do tri nedelje nakon primene druge doze. Prema drugoj fazi kliničkih ispitivanja koju je proizvođač Sinofarm objavio u naučnom časopisu, do 40. dana nakon primene druge doze, sve vakcinisane osobe produkovale su specifična antitela. Svakako je primećen porast koncentracija u nekoliko narednih nedelja, maksimum produkcije se očekuje oko 60. dana nakon primene druge doze, a ova ispitivanja su trenutno u toku, kaže Gnjatović.

 

Upitana o navodima pojedinih lekara da se u bolnicama nalaze pacijenti koji su primili jednu, pa čak i dve doze Sinofarm vakcine, Gnjatović objašnjava da se „vakcinacija dešava paralelno sa velikom raširenošću virusa u populaciji, tako da nije neobično što se infekcije dešavaju kako između prve i druge doze, tako i neposredno nakon primene druge“.

– Uvek treba imati u vidu podatke o tome kada kreće produkcija antitela i pokretanje odgovora nakon primene Sinofarm vakcine. Do dve nedelje nakon primene druge doze, većina ljudi nema antitela u cirkulaciji (a pretpostavlja se da je slična situacija i sa celularnim odgovorom). Ukoliko se prvi simptomi jave 15- 20 dana nakon primene druge doze, kontakt sa virusom se dogodio desetak dana ranije, pošto je period inkubaciju između sedam i 14 dana. U tom trenutku vakcinisana osoba nije imala nijednu komponentu imuniteta koja je nastala kao odgovor na vakcinaciju. Specifičnih antitela nije bilo u cirkulaciji, a njihova uloga je upravo da u trenutku kada virus napadne organizam, vezivanjem za virusne čestice spreče ulazak virusa u naše ćelije, objašnjava Gnjatović. Ona ističe da je „veoma važno da se posebno razmotre slučajevi ozbiljnijih kliničkih slika u grupi vakcinisanih osoba kod kojih je prošlo više od 30 dana nakon primene druge doze, odnosno nakon postizanja punog efekta vakcinacije“.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Mene interesuje koji su argumenti iza toga, mislim mora da postoji neka teorija.

Zasto bas potomstvo? iako kad razmislim u SR za sve prete potomstvom, to im je ono fix-focus.

 

Neki "naučnici" su analizirali spajk protein i proteine placente i našli nekakvo podudaranje.

 

Takođe, pošto niko nije zvanično testirao trudnice, onda niko ne preporučuje njihovo cepljenje, a ako nije dobro za trudnice, logično je da nije dobro ni za one koji planiraju decu.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

I tu opet dodjemo do onog - i covid-19 ce im uraditi to ako se zaraze.

 

Ok, sledece godine omladincima Sinopharm, a matorima ove RNK vakcine

 

Ali rešenje postoji, nećemo da se vakcinišemo a nećemo ni da se zarazimo, ima da pazimo mnogo. A ako se i zarazimo, valjda će da bude bitno što smo pili godinu dana svašta nešto preventivno a i mladi lako pregrme koronu tj ne stigne korona do reproduktivnih organa i uglavnom taj rad.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo izvestaj iz UAE za Sinopharm - 

 

Sinopharm vaccine in UAE: How effective is it against Covid-19 and are there side effects?

 

Sasvim solidan uzorak:

 

"The UAE has now administered more than 7.5 million coronavirus vaccine doses.

Most of these have been the Sinopharm vaccine, produced by the Chinese pharmaceutical company’s Beijing unit."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...