Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Wookie said:

Dovoljno visok da vidim da Astrazenecca kaže da je to što si ti kvotovao "completely incorrect" i samim tim nebitno, dok ne nađeš originalnu vest da bi se videlo na osnovu čega su nemački listovi pisali to.

ali ipak prenizak da razume poentu...

evo ti i linka do cele vesti, a ne samo hedova, da zabavljas svoj iq
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-eu-astrazeneca-ger/astrazeneca-denies-report-vaccine-less-effective-in-elderly-idUSKBN29U2D9

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Pletilja said:

Nesto ne razumem: ni jednoj drzavi na svetu ne odgovara lockdown jer joj unistava budzet, kapital je blokiran, pokretanje privrede nakon zastoja zahteva nevidjena sredstva, socijanlna davanja rastu do neba da bi se sprecio haos na ulicama onih koji su ostali bez posla.....zasto bi onda bilo koja administracija insistirala na zatvaranju i sekla granu na kojoj sedi a da za to nema jako ozbiljan razlog? Kao sto je postovanje njenog osnovnog principa, najvece dobro za najveci broj gradjana? Naravno da treba kontrolisati i reagovati na svaku odluku vlasti, preispitivati te odluke sa raznih aspekata ali u potpunosti negirati svrsishodnost nekih ogranicenja pa i onih rigoroznih je samo produzavanje ove svetske agonije. 

 

Ne znam da li odgovara lock down ili ne. Godinu dana nosimo hirurske maske, i sad su se setili da se zbog njig vise zarazavaju ljudi, a i umiru. Sad vise ne moze hirurska maska mora epidemioloska KN95/N95. Pa ko je ovde lud?

Link to comment
Share on other sites

@djura.net

Ima članak sa više informacija na dw sajtu. Mrzi me da izvlačim delove. Uglavnom, nemački listovi su dobili informaciju od "neimenovanog" izvora iz nemačke vlade, što znači da se istinitost njihovih tvrdnji ne može proveriti. Videćemo da li će vakcina biti odobrena u EU. Ako je ne odobre, onda su nemački listovi imali istinitu informaciju, a u suprotnom je to samo još jedna senzacionalistička vest, kakvih se nagledamo svakodnevno.

 

https://www.dw.com/en/astrazeneca-german-reports-on-low-efficacy-on-over-65s-completely-incorrect/a-56341198

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

@djura.net

Ima članak sa više informacija na dw sajtu. Mrzi me da izvlačim delove. Uglavnom, nemački listovi su dobili informaciju od "neimenovanog" izvora iz nemačke vlade, što znači da se istinitost njihovih tvrdnji ne može proveriti. Videćemo da li će vakcina biti odobrena u EU. Ako je ne odobre, onda su nemački listovi imali istinitu informaciju, a u suprotnom je to samo još jedna senzacionalistička vest, kakvih se nagledamo svakodnevno.

a moglo je tako od prvog posta...

za malo da pomislim da imas nesto licno protiv mene.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ne znam da li odgovara lock down ili ne. Godinu dana nosimo hirurske maske, i sad su se setili da se zbog njig vise zarazavaju ljudi, a i umiru. Sad vise ne moze hirurska maska mora epidemioloska KN95/N95. Pa ko je ovde lud?

Kada se prvi outbreak jesenas dogodio postalo je očigledno da su obične maske - alibi mera, svi oni poučni videoi su zabava za dokone, a slogan "moja maska štiti tebe, a tvoja mene" zgodna dosetka za emocionalnu ucenu.
Onda je bilo na lopate Lanceta i ostalih naučnih radova da potkrepe alibi meru, premisa etičkog opravdanja je "bolje išta nego ništa, i ipak nešto štite"
Pa da, štite ali ne za ovu svrhu...
Nije nikakav problem, razumem ideju iza nošenja maski, na pojavnom nivou, simboličkom kako god. E sad smu tu gde jesno, ipak treba bolja maska, ipak možemo slobodno da zaboravimo na "moja maska štiti tebe, a tvoja mene" jer treba da se pojedinac opremi zaštitom za sebe. Što je u redu.
U stvari manje sam sebi izgledam kao ludak jer me mesecima normalan svet ubeđivao "ma samo da disciplinujemo građane da nose maske biće sve u redu" a vidim istovremeno da nema veze sa kupusom.

Drugo je pitanje, ukoliko vidim ja da obične maske i nisu neka zaštita, eksperti iz struke su to videli znantno ranije. I ćutali do sad. Nešto tu nije u redu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lezim nocas i mislim se nesto, onako naivno, utopijski...

 

Zamislite jedno selo, u kom sve kuce imaju i baste, a u bastama povrce i voce koje prodaju na pijaci i od tog zive. Jednog januarskog dana, napadne neki insekt bastu po bastu, krene s jedne baste na drugu.... unisti sve povrce i voce sto je posadjeno, od jednog do drugog komsije, pa sve dalje, dok nije zahvatilo sve baste u selu.

Ljudi u panici, nece imati sta da jedu, razgovaraju, smisljaju,... par pametniji, iskusnijih i bogatijih krene da smislja sta i kako, sete se nekih "recepata" protiv buba koje su vec imali, pa pocnu da prave nesto slicno, nadajuci se da ce da pomogne da potamane insekte. Posle nekog vremena, njih 5-6 primete da to sto su napravili, izgleda, radi posao. Presrceni, obaveste celo selo!

Selo presrecno, vidi se kraj mukama, mozda i spasu ponesto iz basti. Odu kod ovih 5-6 komsija u  nadi da su spaseni, ali ovim im kazu:"Trebace nam milion hektolitara da spasimo celo selo. Sorry, imamo samo kazane od 100 litara, pa cemo lagano kuvati, pa cemo tamo za 5 godina istrebiti sve insekte u selu....".

 

Ne znam, meni bi bilo logicno da se javi jos seljana koji imaju kazane od po 50 litara, da im ovi daju recept da i oni kuvaju, pa da se to malo ubrza?

Merck gubi vreme na neke nove vakcine - hellou, kupuj patent od ovih sto vec imaju, pravi iste, ne mudruj. Drzave, WHO - izracunajte koliko bi Pfizer, Moderna, AZ.... zaradili svojim patentom u narednim godinama,   nek prodaju "recept" kompanijama koje imaju pogone za proizvodnju vakcina, uradite nesto.... imamo velike igrace, koji bi verovatno imali kapacitete da proizvode...

Selo gori, a babe kuvaju u serpicama vakcine da spasu 8 milijardi ljudi

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Ako vam nesto znaci: nameravala sam isto da uradim dve, tri nedelje nakon druge vakcine i to sam ispricala sinu koji je patolog ali sad radi kao saradnik u kompaniji koja ispituje lekove. Njegov savet je da ne bacam pare, da vakcina pruza zastitu od teskih oblika infekcije i da je to najvaznije a istovremeno i sve sto treba da znam o vakcini i antitelima. Skrenuo mi je paznju i na potreban oprez dok se imunizacija ne zavrsi nakon druge vakcine, dakle, maska, distanca i disciplina do daljnjeg. 

Hvala za info. Pridržavanje mera nakon vakcinacije (naročito nakon prve doze) je obavezna stvar. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj kao da je citao moje misli!!

 

STIPAN Jonjić, imunolog na Zavodu za histologiju i embriologiju u KBC-u Rijeka, u Novom danu N1 Televizije komentirao je cjepivo protiv koronavirusa.

Što se tiče kašnjenja cjepiva, Stipan Jonjić kaže da nema nikakve insajderske informacije. “To je prilično tužno, da ne kažem tragično i nedopustivo. Jer sve te tvrtke koje su radile, na kraju krajeva i dobile novce od EK, imaju stručnjake koji znaju protočnost njihove tehnologije, što znači da su do detalja mogli planirati koliko, do kada i za koga mogu proizvesti. To su i potpisali. Zato mislim da je reakcija svih čelnika europskih ne samo opravdana, nego i prilagođena tonom jer takve stvari se ne smiju događati. To ide u prilog onima koji spominju zavjeru i slično”, ističe Jonjić.

 

 

Može li se, primjerice, utrostručiti proizvodnja cjepiva ili se možda pogoni u kojima se proizvodi cjepivo za gripu mogu pretvoriti u pogone za proizvodnju cjepiva za koronavirus?

“Različite su tehnologije. Neke tehnologije, recimo vektorska se može vjerojatno lako prilagoditi pogonima, tvornicama u kojima se proizvodi cjepivo za gripu. Ja ne znam detalje, ali ove druge tehnologije koje proizvode genetička cjepiva su na neki način elegantnija. Pretpostavljam da nije tako zahtjevno napraviti te visokoprotočne pogone. Mi imamo WHO, ali kada dođe do ovakvih stvari ne odlučuje očito javno zdravstvo niti opće dobro, nego isključivo novac. To je jedino što ja kao laik mogu zaključiti. A to će nažalost zaključiti i oni koji zagovaraju urote”, istaknuo je.

Ističe da će od Europe i gore proći neki dijelovi svijeta o kojima nitko ne razmišlja. “Ako se to može dogoditi Europi, možete misliti što će se dogoditi drugima”, kazao je.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

Lezim nocas i mislim se nesto, onako naivno, utopijski...

 

Zamislite jedno selo, u kom sve kuce imaju i baste, a u bastama povrce i voce koje prodaju na pijaci i od tog zive. Jednog januarskog dana, napadne neki insekt bastu po bastu, krene s jedne baste na drugu.... unisti sve povrce i voce sto je posadjeno, od jednog do drugog komsije, pa sve dalje, dok nije zahvatilo sve baste u selu.

Ljudi u panici, nece imati sta da jedu, razgovaraju, smisljaju,... par pametniji, iskusnijih i bogatijih krene da smislja sta i kako, sete se nekih "recepata" protiv buba koje su vec imali, pa pocnu da prave nesto slicno, nadajuci se da ce da pomogne da potamane insekte. Posle nekog vremena, njih 5-6 primete da to sto su napravili, izgleda, radi posao. Presrceni, obaveste celo selo!

Selo presrecno, vidi se kraj mukama, mozda i spasu ponesto iz basti. Odu kod ovih 5-6 komsija u  nadi da su spaseni, ali ovim im kazu:"Trebace nam milion hektolitara da spasimo celo selo. Sorry, imamo samo kazane od 100 litara, pa cemo lagano kuvati, pa cemo tamo za 5 godina istrebiti sve insekte u selu....".

 

Ne znam, meni bi bilo logicno da se javi jos seljana koji imaju kazane od po 50 litara, da im ovi daju recept da i oni kuvaju, pa da se to malo ubrza?

Merck gubi vreme na neke nove vakcine - hellou, kupuj patent od ovih sto vec imaju, pravi iste, ne mudruj. Drzave, WHO - izracunajte koliko bi Pfizer, Moderna, AZ.... zaradili svojim patentom u narednim godinama,   nek prodaju "recept" kompanijama koje imaju pogone za proizvodnju vakcina, uradite nesto.... imamo velike igrace, koji bi verovatno imali kapacitete da proizvode...

Selo gori, a babe kuvaju u serpicama vakcine da spasu 8 milijardi ljudi

Moj Like je malo za ovaj post, da ima varijanta "moj naklon do zemlje" za pametno promisljanje, za pogodak u sred srede bi bio adekvatniji....

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

Merck gubi vreme na neke nove vakcine - hellou, kupuj patent od ovih sto vec imaju, pravi iste, ne mudruj. Drzave, WHO - izracunajte koliko bi Pfizer, Moderna, AZ.... zaradili svojim patentom u narednim godinama,   nek prodaju "recept" kompanijama koje imaju pogone za proizvodnju vakcina, uradite nesto.... imamo velike igrace, koji bi verovatno imali kapacitete da proizvode...

Selo gori, a babe kuvaju u serpicama vakcine da spasu 8 milijardi ljudi

Merck je zvanicno odustao od obe svoje vakcine.

Inace, uopste mi nije jasno zasto stvari ne funkcionisu tako kako kazes. Da li je vreme potrebno da se neka tehnologija usvoji I pocne njena primena toliko dugo da se ne isplati uopste ni pocinjati ili je nesto drugo (troskovi) u pitanju - nisam pametan.

Svi mozemo da vidimo da ni Rusi svoju Sputnjik vakcinu ne proizvode na vise mesta, a vise je nego jasno da ni svoju populaciju ovim tempom proizvodnje vakcine nece vakcinisati ni za 3-4godine. Ali zato rade na jos dve vakcine, vektor I sputnjik light (jedna doza to rule them all).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

Merck je zvanicno odustao od obe svoje vakcine.

Inace, uopste mi nije jasno zasto stvari ne funkcionisu tako kako kazes. Da li je vreme potrebno da se neka tehnologija usvoji I pocne njena primena toliko dugo da se ne isplati uopste ni pocinjati ili je nesto drugo (troskovi) u pitanju - nisam pametan.

Svi mozemo da vidimo da ni Rusi svoju Sputnjik vakcinu ne proizvode na vise mesta, a vise je nego jasno da ni svoju populaciju ovim tempom proizvodnje vakcine nece vakcinisati ni za 3-4godine. Ali zato rade na jos dve vakcine, vektor I sputnjik light (jedna doza to rule them all).

 

U medjuvremenu stavila novi post u kom imunolog iz Hrvatske razmislja slicno

 

Evo link:

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/imunolog-o-kasnjenju-cjepiva-tuzno-da-ne-kazem-tragicno-i-nedopustivo/2249586.aspx

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

nosimo hirurske maske, i sad su se setili da se zbog njig vise zarazavaju ljudi, a i umiru. Sad vise ne moze hirurska maska mora epidemioloska KN95/N95. Pa ko je ovde lud?

 

Da li može neki relevantan izvor za ovu tvrdnju ili je to opet standardno širenje panike i dezinformacija?


 

Spoiler

20210122-091510.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fancy said:

 

Da li može neki relevantan izvor za ovu tvrdnju ili je to opet standardno širenje panike i dezinformacija?


 

  Reveal hidden contents

20210122-091510.jpg

 

 

U kom smislu relevantan? Osim da je frau Angela propisala da moraju N95 ili FFP2 maske, a da obične nisu dovoljne. Polako sad će neka studija da potkrepi političku odluku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba ti tu neka studija, logično je, ako štitiš druge od sebe, dovoljna je hirurška maska, ako štitiš sebe od drugih koji ne nose masku, onda mora n95, ili neki ekvivalent. Podrazumeva se i da tu n95 masku moraš da nosiš pravilno, oblikovati onu limicu na nosu pravilno, zategnuti one trake tako da maska baš dihtuje i slično.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

U kom smislu relevantan? Osim da je frau Angela propisala da moraju N95 ili FFP2 maske, a da obične nisu dovoljne. Polako sad će neka studija da potkrepi političku odluku...

 

OK.

Ja čitam sledeći post:

 

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

nosimo hirurske maske, i sad su se setili da se zbog njig vise zarazavaju ljudi, a i umiru. Sad vise ne moze hirurska maska mora epidemioloska KN95/N95. Pa ko je ovde lud?

 

Onda potražim vest o maskama i Nemačkoj i dobijem (bukvalno prvi hit, vest je od 20.01.2021😞

 

https://www.thelocal.de/20210120/what-you-should-know-about-germanys-new-mask-rules-for-public-transport-and-shops

 

gde se kaže:

 

Quote

 

From now on if you get on a bus, train or tram or go to the supermarket, you have to wear a so-called medical or surgical mask.

That can be the likes of an FFP2 or FFP3 mask, or a general medical/surgical mask (OP-maske in German).

 

 

Ne znam kako bi ti uporedio ta dva citata osim da je prvi širenje panike i dezinformacija... 

 

(A do komentarisanja tvrdnje o umiranju od hirurških maski još nisam ni došao... )

 

edit: https://www.puretone.net/product/3-ply-face-mask-ffp2-50-pack/

Edited by fancy
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

S worlodemter website-a podaci za Nemacku, poslednjih 5 dana - ja tu ne vidim rast, cak naprotiv - brojke padaju - nije mi jasna tolika panika odjednom? Merkel izjavljuje da je situacija izmakla kontroli.... ?!

 

January 25 

6,884 new cases and 625 new deaths in Germany [source]

 

January 24 

10,083 new cases and 241 new deaths in Germany [source]

 

January 23 

12,428 new cases and 516 new deaths in Germany [source]

 

January 22 

16,366 new cases and 869 new deaths in Germany [source]

 

January 21 

18,700 new cases and 855 new deaths in Germany [source]

 

Link to comment
Share on other sites

@Wookie

Pa ko priča o platnenim maskama, reč je o hirurškim maskama, troslojnim, čitam gore da neko širi priču da se od njih umire...

 

Edit: znam ja sve to, jebo maske, govorim o panici i dezinformacijama koje ljudi olako šire i svi se prave ludi :default_coffee:

 

Edited by fancy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, fancy said:

 

OK.

Ja čitam sledeći post:

 

 

Onda potražim vest o maskama i Nemačkoj i dobijem (bukvalno prvi hit, vest je od 20.01.2021😞

 

https://www.thelocal.de/20210120/what-you-should-know-about-germanys-new-mask-rules-for-public-transport-and-shops

 

gde se kaže:

 

 

Ne znam kako bi ti uporedio ta dva citata osim da je prvi širenje panike i dezinformacija... 

 

(A do komentarisanja tvrdnje o umiranju od hirurških maski još nisam ni došao... )

 

edit: https://www.puretone.net/product/3-ply-face-mask-ffp2-50-pack/

Ta vest ti je stara, od pre nedelju dana skoro.

Nemci i Austrijanci su okrenuli plocu i sad vise nije dovoljna obicna hirurska maska. Vec mora ta FFP2 ili KN95 maska. Isto tako i na letovima vise ne mozes da udjes sa hirurskom maskom.

 

https://www.stripes.com/news/europe/here-s-what-you-need-to-know-about-germany-s-new-face-mask-rules-1.659579

 

 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

E da bi upotpunili informaciju, pošto u Nemačkoj svaka pokrajina ima i svoja pravila, Bavarska je donela propis da su kod njih obavezne FFP2 maske, što je ekvivalent n95 maskama. Savezni propis je da mogu i hirurške, ali u Bavarskoj su strožija pravila.

 

Quote

Bavaria this week made FFP2 masks compulsory on public transport and in shops. However, the nationwide rules look set to include other medical masks along with the FFP2 types, which can be more expensive.

https://www.thelocal.de/20210119/germany-agrees-to-extend-lockdown-measures-and-bring-in-stricter-mask-rules-for-public-transport

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...