Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

19 minutes ago, Sunshine State said:

Odlicne vesti iz Izraela:

 

"By Day 23, which is 2 days after the second shot, there is a 60% drop in hospitalizations among vaccinated people aged 60-plus, Maccabi revealed after monitoring 50,777 patients. It compared their hospitalization rate at that point with their hospitalization rate soon after receiving the vaccine, using 7-day moving averages."

 

Israel sees 60% drop in hospitalizations for age 60-plus 3 weeks after 1st shot

 

9r7PDNX.png

 

Ovde imamo primer kako ovu epidemiju rešava najsposobnija država na planeti.

 

U ovom trenutku vakcinisano 42% populacije, plus pritegnute do krajnjih granica sve mere prevencije, da ih sada ne nabrajam, najbitnije, u potpunosti ograničeno kretanje. Time se postiže manja distribucija virusa među populacijom i kupuje vreme za vakcinaciju, odnosno da vakcina počne da deluje.

 

Za šest dana, pad broja novozaraženih od 71%. To su fascinantne brojke.

 

S obzirom da će postići imunitet stada do juna meseca, oni će do tada praktično i doslovce pobediti epidemiju.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ne zaboraviti da su oni mala drzava i da su oni jedini dobili odmah vakcinu za celu populaciju - takav dogovor izmedju izraela i usa.

ne moze svaka drzava sebi da obezbedi u kratkom roku vakcinu za sve cak i da hoce svi da se vakcinisu i da se sve organizuje jer trenutno nema toliko spremnih vakcina.

To naravno ne umanjuje uspeh izraela i sto je vrlo vazno pokazuje efikasnost Fajzera sto je i bio cilj

 

 

Edited by ciao
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Imam pitanje. Trebalo bi da idem za Cirih tj Francusku 9. Februara,to je utorak i trebalo bi da uradim PCR test. 

Ako ga uradi petak rezultat bi trebalo da dobijem u ponedeljak? da li je petak jako rano? tj kad se racuna vreme od 72h za test ako je negativan?

Ili da uradim test u ponedeljak a zamenim let za 10. februar?

 

72 zata od kad si uradio test - ako uradis u petak ujutru u 9, validan je do ponedeljka ujutru u 9

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

72 zata od kad si uradio test - ako uradis u petak ujutru u 9, validan je do ponedeljka ujutru u 9

Zvao sam ih od jutros, niko se nije javlja. U medjuvremenu su se javili i tako su mi rekli. 

Ako uradim u petak rezultat je u subotu, ako uradim u ponedeljak rezultat je u utorak na dan putovanja. Mozda bolje da putujem u sredu tj desetog.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Zvao sam ih od jutros, niko se nije javlja. U medjuvremenu su se javili i tako su mi rekli. 

Ako uradim u petak rezultat je u subotu, ako uradim u ponedeljak rezultat je u utorak na dan putovanja. Mozda bolje da putujem u sredu tj desetog.

 

Subotom ne rade?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Stanujem blizu bolnice pa sam se vratila kuci na pauzu od sat -dva: vakcinacija se vrsi na odeljenju opste prakse, ne razdvajaju zakazane od onih koji nisu. U predvorju cca 50 osoba naslaganih kao sardine, igle ne moze da padne na pod. Desetak zbunjenih a zakazanih stoji napolju, na blagoj kisi, negoduju jer nema teorije da dobiju vakcinu u zakazanom terminu. Ljudi dolaze i ulaze na opstu praksu pod izgovorom da idu kod svog lekara, da ih vakcina ne interesuje a staju u poslednji red onih koji su vec unutra. 

Ne znam da l da se smejem ili da placem, mozda da se najljutim (opet!) sto nisam jos devedesetih emigrirala u Mongoliju...

 

 

 

Oduvek me fascinirao nedostatak sposobnosti i/ili volje da kad treba organizovati neki red za čekanje, kod nas niko nikad nije to rešio tako da ljudi koji čekaju imaju bar malo dostojanstva u tome.

Plus i nedostatak dostojanstva kod ljudi koji čekaju, da se ne intimiziraju sa ostalima u tom redu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, fancy said:


Odavno Rusi rade s Oxfordom, čitao sam to još prošlog leta... Sličan im je princip, i jedni i drugi imaju munju da prva i druga doza nisu iste i time postižu bolje rezultate. Bilo još jesenas kako su kod Oxforda to slučajno otkrili... a Rusi su to ciljano radili od početka.

Btw, pošto se ne trujem domaćim portalima osim kad u 3 pročitam brojke, da li se možda zna hoće li i koliko ruskih vakcina doći kod nas? (Sorry ako je već pričano o tome)

Sent from my phone using their app
 

 

Očekuje se da stigne 250k Sputnjika u narednih nekoliko dana, tako barem tvrdi Đerlek. Imaš link do članka u Novostima u prethodnom postu, spominju se i Fajzer i AZ.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Očekuje se da stigne 250k Sputnjika u narednih nekoliko dana, tako barem tvrdi Đerlek. Imaš link do članka u Novostima u prethodnom postu, spominju se i Fajzer i AZ.

 

 

Ne bih kliktao na linkove Nov*sti i sličnog đubreta, ali hvala na informaciji [emoji846] - nisam se prijavio za Sputnjika ali (i prosto ne verujem da ću ovo reći) iz analiza ne-ruskih med. izvora skoro su me uverili da je to ništa manje kvalitetno urađena vakcina od Pfizer/BioNtech, pa razmišljam...

Gospođa juče primila Kineza na sajmu, ja se još opirem, kao "preko firme ću..." ali i tu 100% čuči Kinez za raju... [emoji6]

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Pletilja said:

Ne verujem...1 h i 10 min cekanja napolju, pozicija "treca do vrata", kad - nema vise vakcina, idite kuci. 

Kako nema? Nema, doslo mnogo nezakazanih. 

 Bila sam zakazana za 8.50, u 11.40 vakcina i ja smo se razisle zauvek.

 

 

koja je onda svrha zakazivanja kad je ujednacen tretman, ceka se u redu bez obzira da l imas termin ili ne? 

 

msm iako je od nas mnogo je. :classic_biggrin:

 

inace prelezao sam koronu ovih dana, na srecu blazi oblik.

doktor mi danas na kontroli rece da je kineska, iako nesto slabija, skroz u redu za one koji su prelezali, a medju kojima sam i ja.

tako da cu najverovatnije nju jer imam u firmi vec sve organizovano bez zakazivanja i cekanja u redu. :ajme: :classic_biggrin:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Pletilja said:

Ne verujem...1 h i 10 min cekanja napolju, pozicija "treca do vrata", kad - nema vise vakcina, idite kuci. 

Kako nema? Nema, doslo mnogo nezakazanih. 

 Bila sam zakazana za 8.50, u 11.40 vakcina i ja smo se razisle zauvek.

Batutov plan imunizacije nije predvideo to 🙂

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Pletilja said:

Ne verujem...1 h i 10 min cekanja napolju, pozicija "treca do vrata", kad - nema vise vakcina, idite kuci. 

Kako nema? Nema, doslo mnogo nezakazanih. 

 Bila sam zakazana za 8.50, u 11.40 vakcina i ja smo se razisle zauvek.

 

 

To je Srbija. Nema veze da li si se prijavio. Nema veze da li su matori vakcinisani, špricaj ko god dođe, pravi gužve i kolone. 

 

Sramota.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, John Terry said:

 

 

To je Srbija. Nema veze da li si se prijavio. Nema veze da li su matori vakcinisani, špricaj ko god dođe, pravi gužve i kolone. 

 

Sramota.

I meni je bilo ono neobično da dolaze kolima po ljude i voze ih, sad je malo ipak jasnije, ovo je Srbija koju znamo i volimo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

 

 

To je Srbija. Nema veze da li si se prijavio. Nema veze da li su matori vakcinisani, špricaj ko god dođe, pravi gužve i kolone. 

 

Sramota.

Doduše obično ovi što nisu zakazani su matori ljudi (bar na Sajmu kako mi kaže 5+ ljudi). Mlađi uglavnom imaju zakazano a stariji čekaju u redu za nezakazane

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, fancy said:

 

 

Ne bih kliktao na linkove Nov*sti i sličnog đubreta, ali hvala na informaciji emoji846.png - nisam se prijavio za Sputnjika ali (i prosto ne verujem da ću ovo reći) iz analiza ne-ruskih med. izvora skoro su me uverili da je to ništa manje kvalitetno urađena vakcina od Pfizer/BioNtech, pa razmišljam...

Gospođa juče primila Kineza na sajmu, ja se još opirem, kao "preko firme ću..." ali i tu 100% čuči Kinez za raju... emoji6.png

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

Ja bih Kineza izbegao, nekako im ne verujem...možda sam iracionalan, ali bih sačekao da stigne druga, ili čak treća tura vakcina. Najradije bih uzeo Fajzer jer to je vakcina kojom Izrael vakciniše svoje stanovništvo; znajući kako oni čuvaju svakog svog čoveka, ne sumnjam u kvalitet i ispitanost.

 

Ali, ima tu još jedna kvaka; Fajzer je skoro probao da uvali jednoj Francuskoj vakcine koje su manje efikasne, imaju manje tog materijala koji je ključan za formiranje imunog odgovora. Naravno, izbio je skandal i Francuzi su vratili taj kontigent vakcina; ne bih smeo da se kladim da taj isti kontigent nije završio kod nas ili u nekoj sličnoj državi. Jednostavno, to što imaju kvalitetnu vakcinu ne znači da nisu pohlepna govna koja gledaju da zavrnu na svakom koraku, naravno onoga koga smeju da probaju da zavrnu.

 

Uzevši u obzir sve to, Rusi deluju vrlo zanimljivo - ne prati ih neki skandal, izgleda da je vakcina vrlo efikasna...ja ću još malo pogledati i proučiti zbog nekih lekova koje uzimam, pa se možda odlučim i za nju. Neki naši lekari sa PPP imaju informacije da je taj vektor jako dobro pogođen, barem za ovaj dominantni soj virusa. Ne znam kako deluje i da li uopšte deluje na ove nove mutacije, trebalo bi i to pogledati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Terry said:

Slažem se ali poenta je da oni sa terminom ne smeju da izvise, a za druge ako ostane.

 

Tako bi trebalo.

 

Ali, nemojmo zaboraviti da su vecina s zakazanih s erminom ljudi koji barataju internetom i prijavili su se preko E-uprave. Koliko starijih ljudi ume to da uradi?

Ima i opcija telefonom, ali treba letnji dan do podne da se dobije veza i zakaze (bar neki tako kazu)

Link to comment
Share on other sites

Razumem da se u početku dozvoljavalo vakcinisanje bez zakazanog termina... ljudi su generalno bili skeptični u početku, vremena baš i nema, pa je trebalo nekako pokrenuti lavinu. Ali očigledno se raspoloženje promenilo i ovo sada već nema smisla, pogotovo ovoliko čekanje u redovima. Jebeš ti vakcinu ako će ljudi da se pozaražavaju čekajući je. Da ne pričamo što neko sa zakazanim terminom ostane bez vakcine.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...