Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

49 minutes ago, CheshireCat said:

Međutim Uroše, možemo primetiti da sve slike koje smo gledali, na pred-NG šopinzima, ilegalne proslave NG, pa sada već i Božić nisu ostavile značajniji trag u trendu.

Došao je čuveni 15.1. Mi nismo trocifreni, ali nismo ni krenuli uzbrdo.

 

Neću da kažem da su protivepidemijske mere o zabranama okupljanja i proslavljanja nonsens, ali očigledno to ne radi kako se predstavlja. Ne znam zašto ali posledice nisu kako nam pričaju.

Osnovano sumnjam da ni rast krive u vreme kad se dešava nije baš strogo vezan za tzv rizična ponašanja. Mislim - moja sumnja proističe iz ovoga što gledam u brojkama.

 

A uvek treba naglasiti da govorimo o publikovanim brojkama.

Tako je. Publikovane brojke nisu u skladu sa mojim predviđanjima promašio sam. jedino su komšije Hr, BiH, MK, pa i Kosovo i Albanija potpuno u skladu sa onim što sam predvideo, BiH je odličan primer. Ostaje mi da se sakrijem iza dokazanog štimovanja brojeva, jer na terenu vidimo da se zaista dramatično smanjuje broj hospitalizovanih, da se privremene bolnice prazne, neke i zatvaraju, da je trend očigledan ali to je nepošteno.

 

Pošteno je priznati:
Sa boljim inputom bio bi bolji output. Ja sam napravio i jednu sistemsku grešku, nju sam primetio i ispraviću je, nadam se boljem rezultatu u sledećem output-u.

Sa ovim što imamo ne možemo ništa pravilno da izračunamo ne možemo ni R da izvučemo i da se pouzdamo u njega, možemo da vidimo trend. Ovo se smiruje niotkuda i to je dobra vest.

Tvoje sumnje su opravdane na delu vidimo kako funkcioniše alibi politika alibi mera.  Ovo o čemu Kon priča - sat gore sat dole radno vreme nema nikakvog uticaja ni na šta, i to treba zanemariti i razumeti da je propisano iz političke potrebe, za političke ciljeve i zaboraviti kao epidemiološku meru i politički kazniti.

p.s. vidim Hr danas 
 

Quote

"5335 ljudi je testirano. Prije tjedan dana imali smo 1098 pozitivnih. Ukupni broj u prvih pet dana ovog tjedna je 3819, to je 23 posto manje nego prvih pet dana prošlog tjedna. Incidencija je ispod 300 - 288.8 u zadnjih 14 dana. I dalje je situacija takva da je najmanja incidencija u Dubrovniku, a najveća u Međimurju. Hrvatska je na 7. mjestu u EU po sedmodnevnoj incidenciji", rekao je Krunoslav Capak. Udio pozitivnih u testiranima je 16.4 posto.

 

Edited by urosg3
p.s.
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stray_cat said:

Evo ja ću sad da pogledam emisiju, unapred da otkucam: sve što se dešava, dešava se jer bilo koja većina, pa i većina medicinskog osoblja DOZVOLJAVA da se dešava i to je tako kako je, dok dozvoljavamo biće to tako.

 

 

Kako ono neko rece...parafraziracu, po secanju:"Buduce generacije neze zaliti zbog zlodela zlih ljudi, koliko zbog cutanja dobrih"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 12:52 PM, zoe Bg said:

Vucic je sinoc za kinesku rekao da je verovatno najskuplja (?!) znaci neka kolicina dolazi 100% uskoro :classic_biggrin: ekonomski tigar, skriveni znaj

 

Quote

U Srbiju će sutra stići prve količine kineske vakcine protiv korona virusa kompanije "Sinofarm". Takođe, očekuje se da danas ili sutra, stignu i nove količine ruske "Sputnjik V" vakcine.

U Srbiju sutra stiže KINESKA VAKCINA protiv korona virusa

 

#zoeznae

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoe Bg said:

Namerno sam ovo ostavila za tebe :lol_2:

Hvala hvala, bilo mi je zadovoljstvo!
Inače je "Breaking news" stvarno, sa Aliekspresa nam stiže paketić!

ne mogu, moram, vrištim...
 

Quote

Ukoliko odmah naša Agencija za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) izda dozvolu za upotrebu kineske vakcine, već u nedelju bi sa njom mogla da počne imunizacija zdravstvenih radnika koji su se izjasnili da žele da prime baš nju.

Dakle postoji izvestan broj, od nekoliko stotina medicinskih radnika koji žele da prime vakcinu koja nije prošla ALIMS sertifikaciju. Žele baš nesertifikovanu vakcinu, pa ovo postaje Monti Pajton.
Daj da poguramo da prođe i izađemo u susret željama naših medicinara.

Edited by urosg3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi da i za vakcinisanje uvedu neku nagradnu igru kao ovo za racune, npr. svaki 50 000. vakcinisani dobija vikend na Zlatiboru, 500 000. vakcinisani Fiat 500, milioniti vakcinisani stan u BGH20 (jes da ga pljujem, ali necu se otimam, daj sta das) 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Antizemljaš koji lebdi said:

Trebalo bi da i za vakcinisanje uvedu neku nagradnu igru kao ovo za racune, npr. svaki 50 000. vakcinisani dobija vikend na Zlatiboru, 500 000. vakcinisani Fiat 500, milioniti vakcinisani stan u BGH20 (jes da ga pljujem, ali necu se otimam, daj sta das) 🙂

da da nešto potpuno besmisleno:
"uzmi račun i vakciniši se"

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Pise na sajtu Norveskog zavoda za zdravlje da ce se od sledece nedelje smanjiti isporuke Pfizer vakcine zbog reorganizacije proizvodnje sa ciljem da se poveca kapacitet proizvodnje. Kad se to obavi moci ce da proizvode 2 milijarde umesto sadasnjih 1,3 milijarde doza. Ne zna se tacno kada ce se taj upgrade obaviti i kada ce se isporuke povecati. Ovo vazi za sve evropske zemlje.

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ko je primio primio jednu dozu, drugu kad ce , ne zna se [emoji16]

 

 

Zanimljivo je kako tacno steluju ljudsko raspolozenje. Dok ne bude vakcine nema ukidanje mera, ( uaaa) onda ima vakcine ( jeahhh) pa ne ide dovoljno brzo ( uaaa) pa sad ovo i tako. Sve isto i sa i bez vakcina.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ko je primio primio jednu dozu, drugu kad ce , ne zna se emoji16.png

 

 

Zanimljivo je kako tacno steluju ljudsko raspolozenje. Dok ne bude vakcine nema ukidanje mera, ( uaaa) onda ima vakcine ( jeahhh) pa ne ide dovoljno brzo ( uaaa) pa sad ovo i tako. Sve isto i sa i bez vakcina.

Kad brojke rastu "užas, neodgovorni, bahati, okupljanja" i sve je tačno, kad brojke padaju "polako, videćemo, oprezno"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Cyber said:

Pise na sajtu Norveskog zavoda za zdravlje da ce se od sledece nedelje smanjiti isporuke Pfizer vakcine zbog reorganizacije proizvodnje sa ciljem da se poveca kapacitet proizvodnje. Kad se to obavi moci ce da proizvode 2 milijarde umesto sadasnjih 1,3 milijarde doza. Ne zna se tacno kada ce se taj upgrade obaviti i kada ce se isporuke povecati. Ovo vazi za sve evropske zemlje.

 

Pretpostavljam da moraju da se pozabave otvaranjem novih pogona (transfer tehnologije), kao ovog u Marburgu (severno od Frankfurta), koji su preuzeli od "svajcarskog farmaceutskog giganta Novartis" koji uskoro pocinje da radi (nadjoh da treba od februara). Ovde

https://www.deutsche-apotheker-zeitung.de/news/artikel/2021/01/14/impfstoff-hoffnung-auf-historischem-grund

pise sledece:

Quote

"It is quite logical that Biontech chose Marburg," said Mayor Thomas Spies (SPD). "You need the people who have the necessary know-how to master the practical manufacturing. And Marburg is one of the very few locations where vaccine production is already a day-to-day business. " Biontech is aiming for the release of the first vaccine produced in Marburg according to its own data by the end of March. Approximately four weeks usually elapse between the manufacture and release of the controlled vaccine. In the first half of 2021, 250 million vaccine doses are to be produced at the site with its 300 employees. As a total of a year's production, the Mainzers aim for 750 million doses. This is a record for the construction of such a production facility, recently found Federal Minister of Health Jens Spahn (CDU). This usually takes one to two years. "In this case, it would be a few months." The final green light still stands out. The approval procedure will be carried out in accordance with the provisions "as soon as possible", says the relevant government presidium Gießen (RP). The renovation of the facilities is very demanding.

 

NDR najavljuje da ce proizvodnja P&B vakcina poceti uskoro i u fiirmi Allergopharma (u okviru bavarskog Dermapharm Holding) u Reinbeker-u kod Hamburga,  gde trenutno obucavaju ljude za proizvodnju. Proizvodnja bi trebalo da pocne za nekoliko sedmica. Novinari ne znaju koliko doza ce se proizvoditi (potpisali CA s Biontechom), ali ce biti veceg kapaciteta od onog koji je u Brehna kod Leipzig iste firme (gde od oktobra proizvode "corona vakcinu" - ne rekose koju, ali racunam da je P&B).

 

Trebalo bi da do marta pocnu da proizvode i u firmi Baxter u Halleu (NRW) (sad valjda zaposljavaju dodatne radnike). Takodje nadjoh da bi oni kasnije trebalo da pocnu da proizvode i Novavax vakcinu (ne kazu kad).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Merkelova zabrinuta: "Tražim hitnu reakciju"

U tekstu, e sad je pitanje prevoda, ali ima zanimljiv pasus:

Sve se nešto mislim ipak je prevod u pitanju.

 

Uki, nisi sam - evo skoro 50 % Dachova kaze:

 

"The number of people who think the government is explaining their decisions well decreased from 63 to 55 percent. And almost 50 percent said the coronavirus rules and restrictions make no sense - they find it illogical or difficult to understand why some rules apply in one situation and not in another."

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Uki, nisi sam - evo skoro 50 % Dachova kaze:

 

"The number of people who think the government is explaining their decisions well decreased from 63 to 55 percent. And almost 50 percent said the coronavirus rules and restrictions make no sense - they find it illogical or difficult to understand why some rules apply in one situation and not in another."

Znači pada im kriva razumevanja, okay 🙂
Još malo postaćemo većina! 
 

 

3 minutes ago, zoe Bg said:

Uff sad će nešto što je plod dubokog promišljanja struke + vaganja nemedicinskog dela KrŠ tipa: sat vremena duže radno vreme kafića, ali sat vremena kraće dozvoljeno puštanje muzike.
Ma idi briljantan menadžment krizom, u novijoj istoriji nismo imali ovako uspešan KrŠ.

Ili možda nešto još smislenije?
.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Merkelova zabrinuta: "Tražim hitnu reakciju"

U tekstu, e sad je pitanje prevoda, ali ima zanimljiv pasus:

Sve se nešto mislim ipak je prevod u pitanju.

 

  

8 hours ago, wwww said:

Kod nas su vec zapocele konsultacije o daljem poostravanju mera (posle jucerasnjeg novog rekorda u broju mrtvih) i sastace se sledece sedmice (ranije nego planirano) da se o tome dogovore.

Danas smo presli 2 miliona registrovanih inficiranih. U poslednjih 7 dana umrlo 6200 ljudi, u poslednjih 11 dana 10420, sto je preko 23% svih umrlih do sada (ukupan broj umrlih 44994).

 

Nije mi jasno sta ti nije jasno.

 

Vec smo pricali da su novi UK i juznoafricki sojevi mnogo zarazniji od dosadasnjeg (a pojavio se i brazilski koji izgleda da je jos gori). Pisala sam da su u Nemackoj vec u mnogo mesta nasli oba soja (npr. u NRW UK soj su nasli u Kelnu (najveci grad u NRW), Solingenu (gde duze vreme nikako da obuzdaju sirenje virusa), Krefeldu, Viersenu na holandskoj granici), juznoafricki u Bottropu), a mi se do sada nismo proslavili u sekvenciranju virusa. Vidimo sta se desava u Londonu/UK, gde je ovaj soj sad dominantan, i u Irskoj. Takodje kazu da je UK soj siroko rasiren i u Holandiji (sto nam je tu preko plota).

Zena nije nista pogresno rekla, njena upozorenja sredinom novembra su ignorisana, a bila su i pravovremena i ispravna. Tako da je bolje da je ovaj put poslusaju.

 

(postatoh fan Angele Merkel pred kraj njene karijere! :classic_ohmy::lol_2: )

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Znači pada im kriva razumevanja, okay 🙂
Još malo postaćemo većina! 

Od Aprila pricamo.....

Evo ga ovaj u NY ce izgleda da zagrize i ukine mere, nista cifre, nista hospitalizacija raste ... ne razlog "pa necemo valjda stalno biti u kuci" 

Nista USA ima 3 nova soja, sve ok idemo u bioskop.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od Aprila pricamo.....
Evo ga ovaj u NY ce izgleda da zagrize i ukine mere, nista cifre, nista hospitalizacija raste ... ne razlog "pa necemo valjda stalno biti u kuci" 
Nista USA ima 3 nova soja, sve ok idemo u bioskop.

I ja sam za ukidanje mera, tj delimicno otvaranje svega, npr restorani sa pleksiglas ili staklenim pregradama i smanjen broj kapacitet restorana na pola, bioskopi isto tako u jednom redu svako drugo sediste, red ispred i iza prazan i tako. Maske i dalje da se nose, peru ruke,...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/posts/norveska-vakcine-rizicne-za-jako-stare-i-bolesne

 

Norveški zvaničnici objavili su da su 23 osobe umrle u zemlji kratko vreme nakon što su primile prvu dozu vakcine. Rezultati obdukcije sugerišu da su uobičajeni neželjeni efekti vakcina mogli da doprinesu ozbiljnim reakcijama kod slabih starijih ljudi, objavila je Norveška agencija za lekove, prenosi Bloomberg.

 

Dafuq? 🤔

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...