Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Nije isto s decom i s odraslim ljudima, ni pravno, a ni eticki. U razvijenim zemljama odgovornost za decu pada u prvu ruku na roditelje, a u drugu na drzavu. To nije slucaj s odraslima, cak i kad rade stvari kojima ugrozavaju svoje zdravlje i zivot. Zato drzava moze da oduzme decu roditeljima i smesti ih gde smatra da treba, ali ne moze da oduzme slobodu odraslim ljudima, dok god ne pocine neki zlocin. Ne kazem da je to najbolji od svih sistema, ali za sada nemamo bolji.

Treba da vidis kakve sve metode koristimo moje kolege i ja da bi ”motivisali” veoma dementne ljude da sami zatraze mesto u domu, jer bez licnog zahteva ne ide. Oni koji ne vide nikakav problem da izadju u pidzami da prosetaju u sred ledene zimske noci, tesko ce i razumeti zasto treba da se sele iz sopstvenog doma. Obicno ih onda smestimo na dve nedelje u dom (privremeno moze i na zahtev ovlascenih bliznjih, ali ne i trajno), pa ih onda tamo pitamo kako im je i zele li da ostanu. Oni najcesce i ne znaju gde su, pa se ne protive, a mi to kreativno tumacimo kao pristanak. Jedna baka mi je na uobicajeno pitanje odgovorila da joj se svidja da ostane, jer joj je blizu skola. Nisam je pitala u koji razred ide 🥰.

To ti je objasnjenje zasto niko nema pravo da uskrati vakcinu odraslima, ma koliko bolesni i stari bili. Pitanje je samo o kakvim rizicima ce lekar biti obavezan da ih obavesti. S ovim iskustvom, norvezani ce moci kvalifikovanije nego do sada da informisu potencijalne primaoce vakcine. Ostali mogu da uce na tudjim greskama i da budu zahvalni onima koji su svoje iskustvo nesebicno podelili s drugima. Ili mogu da rade na temelju sopstvenih iskustava, do njih je. Ali ako je drzava odgovorna, nijednom odraslom gradjaninu ne moze da oduzme pravo na sopstvenu odluku, kao sto i svako dete mora da zastiti od eventualne pogresne odluke roditelja.

 

 

Samo cu se osvrnuti na boldovano. Da li je corona virus bolest? da li zelimo da suzbijemo pandemiju? Ako jeste i zelimo onda nema tu sta da roditelji odlucuju vec treba da se kaze da deca treba da se vakcinisu, i da svaki roditelj odobri vakcinaciju svog deteta, a ako ne onda su im roditelji anti vaxeri. ne vidim nikakvu razliku izmedju obaveznih vakcinacija za decu i ove vakcine.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

1393/9099/22

Zamal` pa trocifreni 🙂

Ne ometaj @zoe Bg

Gse ti je broj pacijenata na respiratoru??

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Samo cu se osvrnuti na boldovano. Da li je corona virus bolest? da li zelimo da suzbijemo pandemiju? Ako jeste i zelimo onda nema tu sta da roditelji odlucuju vec treba da se kaze da deca treba da se vakcinisu, i da svaki roditelj odobri vakcinaciju svog deteta, a ako ne onda su im roditelji anti vaxeri. ne vidim nikakvu razliku izmedju obaveznih vakcinacija za decu i ove vakcine.

 

I svi medicinski radnici i radnici u starackim domovima obavezno da se vakcinisu!

Hocu li ja imati pravo da trazim da me pregleda samo doktor koji je vakcinisan?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Biontech kaze da ce brzo da normalizuju isporuku vakcina, od 25. januara.

od 15.2. ce da povecaju proizvodnju.

https://www.arte.tv/de/afp/neuigkeiten/biontech-impfstoff-lieferungen-fuer-europa-schon-ab-25-januar-wieder-planmaessig

Quote

The Mainz-based company Biontech has promised a faster normalization of deliveries through its partner Pfizer after the announcement of weeks of delivery delays for the Corona vaccination doses for Europe. "From the week of January 25th, we will return to the original schedule for deliveries," said Biontech on Friday in Mainz. After 100 percent of the vaccination doses guaranteed in Europe could initially be delivered, deliveries would even increase from February 15.

 

The Federal Ministry of Health had previously announced that Biontech / Pfizer would reduce their vaccine deliveries to Germany and other European countries for three to four weeks due to renovation work at the Pfizer plant in Puurs, Belgium. "The health ministers of the federal and state governments take note of this very short-term and unexpected communication from the Commission and Pfizer with regret," said the Ministry's announcement.

 

All countries except the USA (ovde bi trebalo da stoji i latinska Amerika) are supplied with the Biontech vaccine from the Pfizer plant in Puurs. With the conversion, the local production capacities are to be expanded. In addition, a planned new production facility for the Biontech vaccine in Marburg, Hesse, received the green light from the authorities on Friday.

 

Biontech assured in its announcement on Friday that "we will be able to deliver the full promised quantity of vaccine doses in the first quarter and significantly more in the second quarter". Biontech and Pfizer would. Inform the EU Commission, EU countries and other states about the updated delivery dates.

 

Both companies worked "tirelessly to support the further roll-out of the vaccination campaigns worldwide," it said. To do this, they not only expanded their own production capacities, but also brought in other suppliers and contract manufacturers.

 

ovi tvrde da se i hendlovanje vakcinom biti nesto lakse: https://www.focus.de/gesundheit/coronavirus/impfung-gegen-corona-gute-nachricht-biontech-impfstoff-kuenftig-einfacher-einsetzbar_id_12775218.html

Quote

The preparation from the manufacturers Biontech and Pfizer can be used more easily in the future for corona vaccinations in Germany. As Biontech's updated recommendations for action show, the vaccine can also be transported as a finished dose in the syringe for up to six hours at 2 to 8 degrees. That would have resulted in new data on the stability of the vaccine.

 

Federal Minister of Health Jens Spahn (CDU) told the German Press Agency on Saturday that this was good news, especially for those in need of care who were waiting for a vaccination at home. The countries could now organize the vaccination campaign more flexibly. "The fact that finished vaccination doses in syringes can in future be prepared for transport in the vaccination centers is a very practical help in the fight against the pandemic."

https://www.deutschlandfunk.de/corona-pandemie-biontech-impfstoff-kuenftig-einfacher.1939.de.html?drn:news_id=1216774

Quote

According to the company, the vaccine can be transported as a finished dose in the syringe for up to six hours at 2 to 8 degrees. That would have resulted in new data on stability. The federal government spoke of good news, especially for those in need of care who are waiting at home for a vaccination. The countries could now organize the campaign more flexibly. The syringes could in future be prepared for transport in the vaccination centers.

 

In addition, Biontech assured the EU that it would deliver the amount of corona vaccine promised for this quarter despite an interim production cut. It was said that the original schedule for deliveries to the EU could be returned to from January 25 and the production volume could even be increased from mid-February. The company was reacting to a previous announcement by its US partner Pfizer that vaccine deliveries for EU countries will be cut in the meantime. This was justified with an expansion of the production capacities in a plant in Belgium.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

I svi medicinski radnici i radnici u starackim domovima obavezno da se vakcinisu!

Hocu li ja imati pravo da trazim da me pregleda samo doktor koji je vakcinisan?

 

Da, obavezno. Ne samo oni vec svi koji mogu da budu vakcinisani.

Bilo bi lepo da ima i takva mogucnost.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stefan81888 said:

Znači, dzaba smo birali, svi ćemo dobiti Kineze. 😄

ma necete, bice i ovih koje su odobrene za EU, samo sto ce EU prvo da vakcinise glavninu svog stanovnistva, da bi mogla da krene privreda. Sta ces, svako prvo gleda svoje 🍑

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

Inače, ne znam da l' znate, vakcine na istom principu, Fajzer (turska) i Moderna se razlikuju po tome što je Fajzer 30ml, a Moderna 100ml doza.

 

Misliš mikrolitara? CDC kaže za Modernu da je doza 0.5ml, a Pfizer 0.3ml (tj. 30 mikrolitara). 

 

Šta ti znači to "turska"? 

Link to comment
Share on other sites

@Akiro ne daj se matori, biće to sve ok - stari si ti samuraj. Čuvaj gospođu ako ikako možete to da organizujete.

 

Po onome što si napisao, ja nekako tipujem na Pirot, hotel i klimu. Mada, što kažeš, ne može čovek uvek da bude na 100% svesnosti i koncentracije, možda si zakačio i na nekom drugom mestu...držite se, javljaj kakva je situacija i ako treba nešto.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

Update:

 

Ag +, pozitivan sam na antigenski test sto znaci da imam coronavirus

 

Jebiga, idem na lecenje. Blagi simptomi za sada, jedan dan temperatura, sinoc izgubio miris, ukus je jos tu. Idem u tri da mi napisu terapiju i to je to. Onda dve nedelje lencarenja.

 

Drz se legendo. Bice ti ko meni, nista strasno, samo smor u pm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izraelci o nuspojavama:

https://www.timesofisrael.com/after-nearly-170000-get-second-covid-shot-study-shows-no-major-side-effects/


 

Quote

 

Nearly 170,000 get 2nd COVID shot; initial study shows no major side effects

 

Survey of first 600 people to get second dose sees 70% report mild discomfort or localized pain, but no serious reactions; 13 suffer temporary facial paralysis after first shot

 

A study published Friday by the Maccabi health fund found that of the first 600 people to get the second dose, 70% said they felt some pain at the injection site or other minor effects like fever, nausea or dizziness within the first 72 hours after getting the shot. There were no reports of serious side effects.

 

“Even if people don’t feel great for the first few days, the effects pass quickly and they will soon be protected from the disease,” Maccabi CEO Ran Saar told Channel 13 news.

 

 

Quote

Saar said it was very encouraging to see that Israelis were following instructions and getting their second shots as scheduled.

Thursday saw 56,716 Israelis receive their first inoculation, totaling 1,992,806, with another 64,366 getting their second shot, reaching 169,707 — by far the highest vaccination rate in the world, according to the Our World In Data website.

 

Quote

The findings correlate with Health Ministry figures released Thursday that indicated that out of almost 2 million people vaccinated, only 1,127 people filed reports of suffering side effects, with most of those being minor.

 

The most common side effects reported were weakness, dizziness, headaches and fever, with 293 combined cases, the ministry said. Another 307 people reported localized symptoms where the injection was administered such as pain, restriction of movement, swelling and redness.

 

The most serious reactions were 13 reported cases of Bell’s palsy, a temporary weakness or paralysis of the muscles in the face. Three people reported a bitter metallic taste in the mouth, 2 people had breathing difficulties and one person fainted.

 

Quote

As a result of the findings, the Israel Medical Association recommended to the Health Ministry that people who have suffered from Bell’s palsy after the first shot, should not receive the second dose of the vaccine, saying there was not enough information on the issue at the moment.

Health officials said that they were not concerned about the side effects.

“We are not worried by the side effects, they are minor and no different from what we see in other vaccines we know well,” said Dr. Erez Libel of the Clalit HMO.

 

Quote

The Health Ministry figures also indicated that as time passed after receiving the first shot, the chance of getting infected dropped significantly.

The study found that 82,567 people were infected within a week of getting their first shot, but only 4,500 after 15 days.

znaci, ima zastite i posle 1. doze.

 

Quote

The positive findings come as the Health Ministry announced that all Israelis over the age of 45 will be eligible to receive the first COVID-19 shot through their health providers starting Sunday as Israel’s vaccine drive continues to expand.

Prime Minister Benjamin Netanyahu vowed last week that Israel would ramp up its vaccine drive further, to a target of administering 170,000 shots a day, as a new batch of hundreds of thousands of doses of Pfizer’s vaccine touched down at Ben Gurion Airport.

By late March, Israel will have vaccinated 5.2 million citizens against the coronavirus, according to a plan drawn up by the Health Ministry.

pametan narod Izraelci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wwww said:

ma necete, bice i ovih koje su odobrene za EU, samo sto ce EU prvo da vakcinise glavninu svog stanovnistva, da bi mogla da krene privreda. Sta ces, svako prvo gleda svoje 🍑

 

To je legit pristup, šta ćeš, prvo očistiš svoje dvorište.

 

Ja bih najradije ove odobrene u EU jer sam zbog posla a i privatno upućen na Evropu, pa ako traže baš Fajzera i Modernu za ulazak, bolje mi je da nju primim. 

 

Doduše, alergičan sam na ubod pčele, nekad mi krene osip a nekad ne, ne znam da li bih smeo Fajzera. 

 

Svakako, ne verujem da ću skoro doći na red, za koji dan punim 25 a radim u privatnoj firmi kao inženjer, mislim da nisam prioritet mada nisam proveravao. 

17 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ako umeju da naprave virus, valjda znaju i vakcinu 🙂 Kako bese, jesu li oni pre tisucu vekova izmislili imunizaciju?

 

Ma znaju, nego ja imam druge razloge, pobrojao sam gore. 

 

Mogu ja sad danima da čitam o efikasnosti, koja kako radi i zašto neka ima a neka nema tu treću fazu, dzaba, nisam lekar. 

 

Treba se vakcinisati, to je pravi put, čak i neko ko sumnja u neku vakcinu treba da bude svestan da ipak niko nije debil da pusti nešto opasno tolikom broju ljudi, možda manje efikasno, ali opasno - teško. 

 

Više sam prokomentarisao u kontekstu toga da ovo s političke strane deluje da smo kao država napravili izbor ko nas dominantno snabdeva vakcinom. 

 

 

Mada i ja mislim da ćemo dobiti ostale, samo me zanima u kojoj količini i kad, što od nas ne zavisi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Britanci pomeraju drugu dozu jer tri nedelje nakon prve doze zastita ide na 89%, sto je 5 % od ukupne zastite nakon druge vakcine. 

To im je argumentacija. 

 

Cilj im je da sto vise ljudi bude vakcinisano pre nego sto krene druga doza koja se pomera na 12 nedelja razmaka. 

 

Pfizer je protiv toga. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stefan81888 said:

To je legit pristup, šta ćeš, prvo očistiš svoje dvorište.

 

Ja bih najradije ove odobrene u EU jer sam zbog posla a i privatno upućen na Evropu, pa ako traže baš Fajzera i Modernu za ulazak, bolje mi je da nju primim. 

 

Doduše, alergičan sam na ubod pčele, nekad mi krene osip a nekad ne, ne znam da li bih smeo Fajzera. 

 

Svakako, ne verujem da ću skoro doći na red, za koji dan punim 25 a radim u privatnoj firmi kao inženjer, mislim da nisam prioritet mada nisam proveravao. 

 

Ma znaju, nego ja imam druge razloge, pobrojao sam gore. 

 

Mogu ja sad danima da čitam o efikasnosti, koja kako radi i zašto neka ima a neka nema tu treću fazu, dzaba, nisam lekar. 

 

Treba se vakcinisati, to je pravi put, čak i neko ko sumnja u neku vakcinu treba da bude svestan da ipak niko nije debil da pusti nešto opasno tolikom broju ljudi, možda manje efikasno, ali opasno - teško. 

 

Više sam prokomentarisao u kontekstu toga da ovo s političke strane deluje da smo kao država napravili izbor ko nas dominantno snabdeva vakcinom. 

 

 

Mada i ja mislim da ćemo dobiti ostale, samo me zanima u kojoj količini i kad, što od nas ne zavisi. 

s 25 godina i bez nekih bolesti (hvala bogu) ne bi bio u 3 prioritetne grupe u Nemackoj.

 

Nas Ministar zdravlja kaze da smatra da ce do leta moci svakom Nemcu koji hoce da se vakcinise da ponudi vakcinu. Sto je trenutno nekih 67%+22% od 83 miliona ljudi. Drugi misle da to nece ici tako brzo. U sustini mislim da zavisi od mnogo cega: kad ce koja dodatna vakcina biti odobrena i kako ce da se razvija njihova proizvodnja/isporuka vakcina. Trenutno recimo da mogu da prave nekakve planove samo s P&B (i mozda malo s Moderna vakcinom) - kad ce koliko da im isporuce. Ali ove podatke i citav plan ja nisam videla u javnosti (samo sture najave sta se planira u narednih mesec-dva).

 

Tako da dok ti dodjes na red vec ce se mnogo sto-sta znati o svakoj vakcini.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...