Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, urosg3 said:

Ti naravno kapiraš da je nama sa decom daleko teže, i da mnoge od navedenih predostrožnosti apsolutno neodržive. 
Ja pokušavam da nađem neki održivi balans ali nije lako moj prijatelju. I svakim danom sve teže i ono što se na početku nekako i pristajalo i što smo nekako uspeli konsenzusom da proguramo u našoj maloj familiji vreme je obrusilo do besmisla pa smo lagano ukidali.

Deca naprosto moraju da imaju društveni život što podrazumeva kontakte.

I tako dan po dan, do oko ove NG kad smo zaboli svi osim wife. Računam da smo se dugo i dobro držali sve u svemu.

Nama lakse, samo zbog situacije, ali ne bih mogla da radim to sto Akiro radi. Klinac na fakultetu, jeste kad dodje mogao bi nesto da donese ali znam da pazi. A ako I donese, iako ranije mogla sam u ja, sad ovih mesec-dva manje idem okolo, ali zivim sa normalnom higijenom. Nista razlicito od pre pandemije - I eto osim tog nesrecnog stomacnog virusa koji je klinac nekako zakacio, nista za sada.

Videcemo kako cemo narednih mesec dana....jer on sad definitivno ide na casove, a I ja se spremam na malo zivahniji drustveni zivot. Dosta vise...   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Ma eno pomor u Americi zbog us*anih cipela, ne docekaju ljudi ni 80 godina, umru s 79 zbog tog

 

Na stranu psi i cipele, shvatate li da su sterlini prostori potrebni samo u odredjenim uslovima (cak ni u bolnicama nisu obezbedjeni sterilni uslovi u svim prostori(ja)ma?

Za normalan zivot, moramo biti izlozeni normalnim virusima, bakterijama, i ostalim patogenima kojima smo okruzeni

Ne pricam o tome, smanji salinitet.

Pricam o tome da se ljudi ne izuvaju nikad.

 

Kako bih ti rekao, pre pandemije ja sam imao odeću za napolje i za po kuci..  nema veze sa vir, bak, pat to je nesto drugo

Sad ako to nije normalan zivot, jbg...

 

 

Edit:

To o ceme ti zboris nije suzivot sa patogenima, no to je aljkavost, shtrokavost i manjak postovanja prema i ka sebi i ukucanima (ako to nisu kere)

Edited by Squabbit
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zvaničan dnevni broj umrlih u Srbiji trenutno je na 88% pika (61 u odnosu na 69 u decembru 2020. i novembru 2021)

 

GmL07OB.png

 

Zvaničan broj intubiranih (tj. kako oni zvanično kažu "na respiratoru", pritom ne računajući svesne na respiratoru) je na 43% pika (151 u odnosu na 353 u decembru 2020)

 

DzXQBSZ.png

 

Zvaničan broj hospitalizovanih je na 42% pika (4113 u odnosu na 9731 u decembru 2020)

 

Sc4JaJs.png

 

Dakle, broj umrlih je neočekivano visok s obzirom na broj hospitalizovanih, vakcinaciju i upotrebu novih antivirusnih lekova.

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ipak deluje, do proleća skoro svako će zaraditi kovid i imati kakav takav imunitet, bilo od preležavanja bilo od vakcinacije ili od oboje.

 

Posledično, to znači da će svaka sledeća zaraza iste individue (u proseku) davati sve lakšu kliničku sliku.

 

Sve u svemu, od proleća, a naročito nakon što se broj hospitalizovanih spusti ispod hiljadu (u slučaju da se ne pojavi neki novi Godzila soj), treba prestati i sa ovim načinom praćenja broja zaraženih već pratiti nivo hospitalizacije i na osnovu toga preduzimati pojedine mere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoe Bg said:

14519/31407/61

 

Na respiratoru 151

 

U bolnicama 4113


Dva dana uzastopno ispod 50%… 

Sutra će da proglašavaju pobedu.

 

2 hours ago, erwin said:

Dakle, broj umrlih je neočekivano visok s obzirom na broj hospitalizovanih, vakcinaciju i upotrebu novih antivirusnih lekova.


Šteluju malo statistiku? Ili što bi se u sportskom žargonu reklo kompenzacija?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nažalost, izgleda ne. Po svemu sudeći, opet se umire masovno.

 

Naime, pretprošle nedelje (pon-ned) u BG-u na grobljima koja pripadaju JKP Pogrebne usluge bilo je 302 sahrane, prošle 336, a ove nedelje 407 sahrana. Dosta impresivan rast.

 

Izvor je arhiva sahrana dostupna na sajtu https://www.danubeogradu.rs/sahrane-kremacije/

 

Tokom cele pandemije petnaestak puta je išlo preko 400 sahrana tokom jedne nedelje, rekord je 490. Po tom parametru smo na 83% pika (407/490). Doduše, treba imati u vidu da su tu varijacije tokom godine velike.

 

Ovu evidenciju zaključno s početkom novembra je kačio jedan korisnik na PPP-u:

5dF0Wiw.png

 

Edited by erwin
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Za to vreme, u NL je ovako:

 

February 4 

68,916 new cases and 3 new deaths in the Netherlands [source]

 

February 3   

82,871 new cases and 7 new deaths in the Netherlands [source]

 

February 2   

66,969 new cases and 10 new deaths in the Netherlands [source]

 

February 1   

105,840 new cases and 16 new deaths in the Netherlands

 

January 30 

75,164 new cases in the Netherlands [source]

 

Na 332,791 zarazenih imaju 36 umrlih za 5 dana!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Srbija:

26,61% 3 doze
20,64% 2 doze
1,28% 1 doza
Ukupno vakcinisano bar 1 dozom: 48,53%
Ukupno datih doza na 100 stanovnika: 122

 

Holandija:

49,74% 3 doze
22,02% 2 doze
6,35% 1 doza
Ukupno vakcinisano bar 1 dozom: 78,11%
Ukupno datih doza na 100 stanovnika: 195 (za 60% više nego u Srbiji)

 

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, erwin said:

Srbija:

26,61% 3 doze
20,64% 2 doze
1,28% 1 doza
Ukupno vakcinisano bar 1 dozom: 48,53%
Ukupno datih doza na 100 stanovnika: 122

 

Holandija:

49,74% 3 doze
22,02% 2 doze
6,35% 1 doza
Ukupno vakcinisano bar 1 dozom: 78,11%
Ukupno datih doza na 100 stanovnika: 195 (za 60% više nego u Srbiji)

 

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

 

Gore sam pitala ima li negde podataka za drzave koje imaju vakcinisanih kao mi, pa da se s njima uporedimo.

 

Inace, u NL umire manje nego u Danskoj, u kojoj je veci procenat vakcinisanih.

Pitanje je sta ko ubraja u umrle - "s kovidom" ili "od kovida"

Link to comment
Share on other sites

Kod nas sad kazu da se broj umrlih na dnevnoj bazi stabilizovao I opada, da je povecan broj bio zbog vremenskog otklona, I da je to prosle nedelje bio peak.

Procitah negde da su bolnice na 76% kapaciteta, ali samo 16% toga su covid pacijenti.

Broj obolelih opada, kako gde u US, kod nas sad negde 60% opao. Tako da ....zvuci dobro.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, erwin said:

 

Vrlo kompleksno i ne moze se objasniti samo vakcinacijom, jer, kako rekoh, Danci imaju vise vakcinisanih nego Holandjani.

Danci, recimo, imaju manje onih koji su prelezali do sad, pa stoga mozda imaju vise umrlih sad.

 

Trece, kako se prijavljuju umrli - da li samo oni kod kojih je kovid izazvao smrt, ili svi koji su u trenutku smrti bili pozitivni.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja "zakacio" po 2 put ( prvi prosle godine u feb)...

 

Simptomi su mnogo blazi ( mada sam btw vakcinisan "Modernom" , 2 doze )... u sredu uveče blago povišena t, juce "bolela glava" i totalno izgubio apetit ( dve meni totalno strane pojave 😄 ).  U večernjim satima ponovo povišena t i bas bas jak bol u grlu koji i danas ne prestaje, dok povisenu t imao vrlo kratko... 

Za razliku od prethodnog puta, nemam otežano disanje , bol u misicima i osećaj umora pri najmanjem pokretu... itd.

 

Virus se bas brzo proširio u "drustvu" i "firmi" ...  sve je krenulo u nedelju kada smo imali termin za fudbal  , od tada jedan po jedan "pada" , svi sa istim, blagim simptomima ( za sada ) 😄

 

 

Edited by John Dies at the End
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

Za to vreme, u NL je ovako:

………

Na 332,791 zarazenih imaju 36 umrlih za 5 dana!

 

 

 

 

 

Na worldmeteru su i za Svedsku jednocifreni dnevni brojevi umrlih, ali se oni naknadno apdejtuju. Tu mi je relevantnija statistika iz drugog izvora, koja daje nedeljni pregled. Prema poslednjem takvom izvestaju bilo je 217 hiljada obolelih, znaci oko 30 hiljada dnevno, uz incidencu 50,33%. Na taj broj bilo je 322 umrla, znaci vise od 45 dnevno. Vakcinisanih oko 75%.

 

Ne znam da li i u Holandiji naknadno potvrdjivanje broja umrlih igra neku ulogu, ili je zaista tako nizak broj. Prema erwinovoj mapi izgleda da je ovo drugo, ali onda je pitanje samog utvrdjivanja uzroka smrti, koji su kriterijumi. Znam da su Svedjani vrlo temeljni u tom delu i sumnjam da bi nekog tek tako proglasili umrlim od kovida, ako postoji neki jaci razlog za smrt te osobe.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Na worldmeteru su i za Svedsku jednocifreni dnevni brojevi umrlih, ali se oni naknadno apdejtuju. Tu mi je relevantnija statistika iz drugog izvora, koja daje nedeljni pregled. Prema poslednjem takvom izvestaju bilo je 217 hiljada obolelih, znaci oko 30 hiljada dnevno, uz incidencu 50,33%. Na taj broj bilo je 322 umrla, znaci vise od 45 dnevno. Vakcinisanih oko 75%.

 

Ne znam da li i u Holandiji naknadno potvrdjivanje broja umrlih igra neku ulogu, ili je zaista tako nizak broj. Prema erwinovoj mapi izgleda da je ovo drugo, ali onda je pitanje samog utvrdjivanja uzroka smrti, koji su kriterijumi. Znam da su Svedjani vrlo temeljni u tom delu i sumnjam da bi nekog tek tako proglasili umrlim od kovida, ako postoji neki jaci razlog za smrt te osobe.

 

Kod Holandjana su ti brojevi tacni - za umrle i hospitalizacije imaju tacne brojeve - backlog im se, ponekad, desava u prijavi broja pozitivnih.

 

Kako god, broj umrlih u Srbiji je prevelik...

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kod Holandjana su ti brojevi tacni - za umrle i hospitalizacije imaju tacne brojeve - backlog im se, ponekad, desava u prijavi broja pozitivnih.

 

Kako god, broj umrlih u Srbiji je prevelik...

 

 

Mi smo po tim procentima uvek bili u vrhu i pre kovida. Od raka, srca, pa nadalje. Ocigledno je zdravstveno stanje onih koji zakace virus inicijalno gore. Tu dolazi prica o opstoj prevenciji, vazduhu, hrani, duvanu, alkoholu... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...