Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 


Omicron is probably in the process of becoming the majority in Île-de-France [Paris region] (using manually de-smoothed data, as SpF does not publish it) 
FG_hORsWYAgLcBL?format=jpg&name=large

 
In France, Omicron today represents between 5% and 7% of cases (in reality surely a little more, because the data smoothed over a week are ~ three days behind reality). 
Omicron's rise offsets Delta's drop. 
FHAEEy6X0AMk3Ux?format=jpg&name=large

 
The region most concerned is Île-de-France [Paris region], with a high number of cases possibly being Omicron (up to 19.3 %) . The drop in Delta is compensated for. 
FHAIcHVWUA0U20n?format=jpg&name=medium

 
In Île-de-France, this increase linked to Omicron is carried by 20-39 year olds: the incidence rate went from 650 to 850 in just three days 
FHAJtdwXMAA1syq?format=jpg&name=large

 
This is a phenomenon that is also observed in Denmark, London and South Africa. 
Paris is the most affected department: up to 27% of cases could correspond to Omicron, up sharply over three days. 
FHAKNqyWUAwxAWO?format=jpg&name=small

Izvor je ovaj niz: https://twitter.com/GuillaumeRozier/status/1472676543063375875 (prevod Google)

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, shonke said:

Ima li neko bilo kakvu ideju šta sad? Vakcine ne rade protiv omicrona, prethodna infekcija ne radi protiv omicrona (ok, možda buster doza ima neku malu, 10-15% efikasnost, tako i prethodna infekcija ali je to beznačajno), zarazi se mnogo lakše i skoro mesec dana od izbijanja novog talasa u SA mi nemamo nikakav dokaz da je omicron blaži od delte ili bilo čega pre njega.

 

Odakle ovi zakljucci? Naravno da i jedno i drugo radi (najbolje i jedno i drugo zajedno). Sad, sto se ocekuje da se virus odbije o nas kao da imamo onaj Holcmanov stit iz Dine, to je potpuno nerealno. Poenta nije u tome da se ne zarazis - jer hoces, vec u tome da prodjes sa slinavim nosom i dan-dva kaslja umesto da se potucas po lekarima ili (ne daj Boze) bolnicama. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Verujem da je mnogima pun kufer korone i svega što podrazumeva. Čak i u civilizovanim zemljama se ljudi bune protiv mera, i to glasnije nego ovde.

Da se razumemo - ne pravdam nikoga, samo konstatujem.

 

Vaso, sa'cu malo da serem (mudrujem?) i bavim se (amaterski) socijalnom psihologijom.

 

Stvari su nas zatekle polako, pa skoro neprimetljivo. Svi smo vakcinisani (MMR, tuberkuloza, sta-ja-znam-sta) od malena, najverovatnije se ni ne secamo.

A tzv. "mere?"

Eh, jebiga. Normalno nam je da vezemo pojaseve u autu. Nasim dedama nije bilo (a i pitanje je jesu li uopste imali auto).

Pa, sta ces, valjda ce nasoj deci biti normalno da nose maske kao sto je meni da vezem pojas u kolima.

Edited by zoran59
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 
Odakle ovi zakljucci? Naravno da i jedno i drugo radi (najbolje i jedno i drugo zajedno). Sad, sto se ocekuje da se virus odbije o nas kao da imamo onaj Holcmanov stit iz Dine, to je potpuno nerealno. Poenta nije u tome da se ne zarazis - jer hoces, vec u tome da prodjes sa slinavim nosom i dan-dva kaslja umesto da se potucas po lekarima ili (ne daj Boze) bolnicama. 
Eno okacenih studija koliko hoćeš gde antitela "rade" na 20% posle bustera a malo je bolje ako je infekcija + vakcina. 2 boce ne rade uopšte. Sve u onim studijama što su kačene prethodnih dana.
Dakle, nije sporan efekat kada vakcine prestanu da budu štit od zaraze (jer imali smo i to pre godinu dana) nego kad više ne znamo da uopšte štite od hospitalizacije i teškog oblika. Dokaza za to nema za omicron.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje, mesec dana nakon otkrica omikrona u Juznoj Africi, ne vidim pomor.....naprotiv, danas im umrlo troje (3):

 

Updates:

15,465 new cases and 3 new deaths in South Africa 

December 18 

16,080 new cases and 48 new deaths in South Africa 

December 17 

20,713 new cases and 35 new deaths in South Africa

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/south-africa/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Fun fact - Političari ne umiru od cov 19 iako ne jebu stručno mere.

Kako?

Gledam kada je bio talas Delte, predstavljenje kuvara Sibile, kako se već zove ona sama iz NP, tamo Toma Moma, Vučko, imamo, popovi, ljube se, stoje na 8cm jedni od drugih, ministarka hrani iz prstića nekog bucka, sve to u 30 kvadrata cc,  svi hvala Bogu živi i zdravi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

Eno okacenih studija koliko hoćeš gde antitela "rade" na 20% posle bustera a malo je bolje ako je infekcija + vakcina. 2 boce ne rade uopšte. Sve u onim studijama što su kačene prethodnih dana.
Dakle, nije sporan efekat kada vakcine prestanu da budu štit od zaraze (jer imali smo i to pre godinu dana) nego kad više ne znamo da uopšte štite od hospitalizacije i teškog oblika. Dokaza za to nema za omicron.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Antitela su jedno, celularni imunski odgovor koji je mnogo vazniji je nesto drugo. Boldovano bas nigde nisam procitao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Antitela su jedno, celularni imunski odgovor koji je mnogo vazniji je nesto drugo. Boldovano bas nigde nisam procitao.

Baš sam isto hteo da napišem, @shonke gde si pročitao da dve doze uopšte ne zaštićuju od hospitalizacije? Ni ja to nigde nisam video. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vilhelmina said:

Upravo sam se bocnula trecim fajzerom. Konacno se docekalo, a da li ce biti neke vajde, videce se.

 

Cerka i zet dobili drugu dozu u augustu i oboje sad bolesni. On pokupio virus od nevakcinisane balkanske budale i preneo njoj. On dosta jak kasalj, ali bez temperature; ona bez kaslja za sada, ali vec treci dan oko 38 C.

brz oporavak zarazenim, no kako znas da je bas od nevakcinisane budale a ne vakcinisane budale?

15 minutes ago, Sunshine State said:

Ja i dalje, mesec dana nakon otkrica omikrona u Juznoj Africi, ne vidim pomor.....naprotiv, danas im umrlo troje (3):

 

Updates:

15,465 new cases and 3 new deaths in South Africa 

December 18 

16,080 new cases and 48 new deaths in South Africa 

December 17 

20,713 new cases and 35 new deaths in South Africa

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/south-africa/

sledece dve nedelje su kljucne, a posle toga sledi omakron, taj ce biti malo zeznutiji od omikrona, koji je pak zeznutiji od obicnog..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Virus će jednostavno proći kroz sve nas i to se ne može sprečiti ni na koji način. 

 

Treba biti pametan i redovno se vakcinisati sa onim što je u tom trenutku najoportunije što se tiče aktuelne virusne varijante.

 

To nas najverovatnije neće zaštiti od oboljevanja (virus će i dalje nastaviti da mutira), ali će nas skoro potpuno sigurno zaštiti od težeg oblika bolesti, bolnice i smrti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Laki21 said:

Virus će jednostavno proći kroz sve nas i to se ne može sprečiti ni na koji način. 

 

Treba biti pametan i redovno se vakcinisati sa onim što je u tom trenutku najoportunije što se tiče aktuelne virusne varijante.

 

To nas najverovatnije neće zaštiti od oboljevanja (virus će i dalje nastaviti da mutira), ali će nas skoro potpuno sigurno zaštiti od težeg oblika bolesti, bolnice i smrti.

onda su trebali drugacije da smisle pricu..

u pocetku su pricali da je genom mutacije jako malo u smislu koliko moze da bude, i da je  recimo genom mutacije kod virusa svinjskog gripa bila 10 puta veca u odnosu na ovaj, a i smrtnost je bila daleko veca.. 

a ocigledno ovo je i virus koji ponistava znanje o svim dosadasnjim, posto nakon perioda od 2 godine, i bez da se iko vakcinisao, virus bi sam od sebe oslabio, da vise ne bi ni bio nikakav faktor..

a kao sto vidimo, nakon toliko ljudi koji su prelezali i toliko vakcinisanih, broz zarazenih je sve veci, kao i broj preminulih, da ne ulazimo u to koliko su ti podaci legitimni, vec govorim da ti podaci dolaze iz istog mesta...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne dolaze sa istog mesta, ovim se bave doslovno stotine hiljada ljudi (sem ako su svi zaverinici👀) a o smrtnosti vakcinisanih i nevakcinisanih je besmisleno i pričati, ne postoji poenta.

 

Long story short, prilagođavaćemo se kao što smo se uvek u istoriji prilagođavali i to je to. Pametniji će proći bolje, gluplji gore, Darvin funkcioniše i dalje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kronostime said:

Kolega @Akiro - zovi, uzjahujem Ridjana. :classic_biggrin:

BothPlaintiveArkshell-size_restricted.gi

 

Ih, gazda Kronose,

 

Pa valjda smo malo savremeniji od toga.

 

Mothership

victor-keyes-hatak008.jpg?1609107039

Death Glider za terenski lov na antivaksere

Deathglider.jpg

 

Nego sećaš li se onomad, kad smo došli na pregovore sa antivaxerima i kako si im, ako nastave da šire virus galaksijom, obećao da nećemo imati milosti i da će gadno da pate?

 

 

Edited by Akiro
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, n4l1m said:

brz oporavak zarazenim, no kako znas da je bas od nevakcinisane budale a ne vakcinisane budale?

 

 

Zato sto se budala prilikom inkriminisane pijanke hvalila kako se nije vakcinisala i nece, a nakon par dana je ipak bio dovoljno posten da pozove i javi da je pozitivan. Tako da ne ostaje ni trunka sumnje kako se desilo. Zet inace radi od kuce i generalno su oboje pazljivi.

Inace, oboje su tokom jucerasnjeg dana vec bili znatno bolje, pa racunam da prolazi. Tri dana ne tako strasnih simptoma, ali briga je i te kako bila prisutna.

Ali slucaj je vise nego recit i poucan. Dakle, radilo se o pravom, direktnom, bliskom kontaktu. Momci su bili pijani i nema sumnje da je bilo galame, smejanja i unosenja u lice. Ja imam vise kolega s kojima sam boravila u istoj prostoriji i koji su se kasnije iako vakcinisani zarazili, ali meni nista. Pri cemu ja na poslu vrlo ozbiljno pazim na distancu, ne jedem s ostalima vec u svojoj kancelariji, nosim masku u prevozu, prodavnici i kucnim posetama klijentima, iako je niko u swe ne nosi itd. Do sada me je to zastitilo, a sad je tu i treca doza.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Baš sam isto hteo da napišem, [mention=1619]shonke[/mention] gde si pročitao da dve doze uopšte ne zaštićuju od hospitalizacije? Ni ja to nigde nisam video. 
Nisam napisao da ne štite nego (još uvek) ne znamo da štite, još nema dokaza. U SA je zaražena populacija mahom mlađa.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ciao said:

Stavila sam ja pre nekoliko dana jedan francuski tekst na tu temu, nije bio naucni nego tekst da kazem opisni - naslov je bio da je po svoj prilici Indija prva zemlja koja je zavrsila sa covidom a sa samo 30 posto vakcinisanih, odgovor je bio da su oni zavrsili sa covidom "prirodnim" prokukuzavanjem a da su to platili ogromnim brojem umrlih za koje uopste nemaju u sustini evidenciju 

nije bas tako, trebace jedan reality check za tu situaciju u Indiji, verovatno kada krene omicron i kod njih.

ove godine im je mart mesec bio stravican, mozda ih u to neko vreme ceka jos jedan talas 2022. ja bih da sacekamo malo pre nego sto krenemo sa takvim tvrdnjama.

inace je u indiji vakcinisano 59% ljudi (makar jednom dozom), daleko je to od 30% kako kaze taj tekst.

Link to comment
Share on other sites

Znaci sad kad se kaze da je 30% potpuno vakcinisanih u Indiji, onda to 100% nije istina jer je bar jednom dozom vakcinisano 59% , a kad kod nas kazemo da je vakcinisano bar 60% onda je bitno da se napomene da je vakcinisano samo 30% sa dve doze. 

Kako vas ne mrzi da izvrcete stalno, samo da obrnete na stranu na koju se vama ide. :smiley2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, n4l1m said:

onda su trebali drugacije da smisle pricu..

u pocetku su pricali da je genom mutacije jako malo u smislu koliko moze da bude, i da je  recimo genom mutacije kod virusa svinjskog gripa bila 10 puta veca u odnosu na ovaj, a i smrtnost je bila daleko veca

 

Nije trebalo nista drugacije da smisle. Ono sto treba to i rade. Istrazuju svom raspolozivom tehnologijom, brzinom bez presedana i apdejtuju znanja kako ih sticu. Ne postoji nijedan covecanstvu poznat proces rada i razmisljanja koji bi nas doveo do vise informacija u kracem roku kada je rec o ovom virusu. Sad, sto se u srednjim skolama ne uci sta je prilagodjavanje verovanja novim podacima nego se sve predaje kao dogma, to je druga stvar. U nauci nema dogme, te tako prica i moze da se promeni. U pocetku smo mislili jedno jer je jedan set podataka ukazivao na to, sada mislimo drugo jer je drugi set podataka pokazao nesto drugo. Otkrivanje stvarnosti je uvek islo na taj nacin, samo javnost do sada nije obracala paznju na 'tockice i zupcanike'. I to nije slabost, nego prednost.

Vremenom ce prosto prestati da bude relevantan broj 'slucajeva', isto kao sto niko ne vodi dnevnu evidenciju o broju prehlada. Jedino ce biti vazno koliko ljudi dolazi u bolnice i kako spreciti da se tamo nadju. Za sada je resenje konstantno bustovanje na 5-6 meseci sa mrnk vakcinama. Videcemo za dalje. I to me dovodi do:

 

Quote

mnogima pun kufer korone i svega što podrazumeva

 

Sto rece neko ranije. Verujem i da je bio pun kufer rata 1943. ali to nema nikakve veze sa ponasanjem. Ovo nije nista drugacije stanje od ratnog, samo sto umesto bombi od sto kilograma, padaju bombe od 100 nanometara. Zapravo, iluzija normalnosti je ono sto pravi taj efekat nestrpljenja. 

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, handys said:

 

Vremenom ce prosto prestati da bude relevantan broj 'slucajeva', isto kao sto niko ne vodi dnevnu evidenciju o broju prehlada. Jedino ce biti vazno koliko ljudi dolazi u bolnice i kako spreciti da se tamo nadju. Za sada je resenje konstantno bustovanje na 5-6 meseci sa mrnk vakcinama. Videcemo za dalje. I to me dovodi do:

 

Neće, histerični mediji neće dozvoliti da im neko otme kolač iz ruke. Potpomognuti slavoljubivim expertima jahaće na talasu na uvek. I brojaće do u detalj koliko je novoprehlađenih, kome je od njih pukla zanoktica do kraja sveta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, JohnnyDragon said:

Pa kako da im verujem?

Prvo su rekli da nece da se siri do Evrope, onda da mora karantin, zatvaranje, tu je slas.Posle da ce da nas spase samo vakcina, onda nije dovoljna vakcina, mora ipak i treća doza, posle tri, hej, pa treba i četvrta, sada nije nego, Omikorn, možda vakcinu zaobilazi...Pa šta vise treba drugari, da nam zamene krv vakcinom možda pa će da prodje?

Meni je booster napravio i temperaturu i sve što opisuju ljudi, trajalo je jedno 48 sati, ali imao sam korist 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Neće, histerični mediji neće dozvoliti da im neko otme kolač iz ruke. Potpomognuti slavoljubivim expertima jahaće na talasu na uvek. I brojaće do u detalj koliko je novoprehlađenih, kome je od njih pukla zanoktica do kraja sveta.

Boldovanim dodaj i vernike nove religije koja obožava katastrofu i najavu kraja sveta bilo od epidemije koja ima smrtnost od 1-2% maksimalno, od klimatskih promena, dodaj po želji.

 

2 hours ago, handys said:

Sto rece neko ranije. Verujem i da je bio pun kufer rata 1943. ali to nema nikakve veze sa ponasanjem. Ovo nije nista drugacije stanje od ratnog, samo sto umesto bombi od sto kilograma, padaju bombe od 100 nanometara.

Jeste nešto drugačije jer da je smrnost bilo šta slično onome što se dešavalo na ratom zahvaćenim područjima odziv na vakcinaciju bi bio 99%. Problem sa ovom pandemijom je što ona predstavlja nekakvu light verziju kraja sveta koju neke grupe, recimo mladi i zdravi, mogu da ignorišu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...