Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

"Up to 740,000 potential cancer cases that should have been urgently referred by GPs have been “missed” since the first lockdown, according to a damning report.

Watchdogs also warned that NHS waiting lists could keep growing until 2025 and even reach double the current six million.

 

MP said the situation was likely to get worse before it gets better, with millions of patients who should have been referred for care during the pandemic now missing from waiting lists. Waiting lists could reach 12 million by March 2025. Latest figures show 5.9 million people waiting - around a 10th of the population."

 

Tek ce se videti sve razmere pandemije, kad se sagledaju svi askpekti jednog drustva 😞

 

https://www.yahoo.com/news/biggest-cancer-catastrophe-ever-hit-163205032.html

 

"Do 740.000 potencijalnih slučajeva raka koje je trebalo hitno uputiti od strane lekara opšte prakse je „propušteno“ od prvog zatvaranja, prema strašnom izveštaju.

Watchdogs su takođe upozorili da bi liste čekanja NHS-a mogle nastaviti da rastu do 2025. godine, pa čak i da dostignu duplo više od sadašnjih šest miliona.

MP je rekao da će se situacija verovatno pogoršati pre nego što se poboljša, sa milionima pacijenata koji su trebali da budu upućeni na negu tokom pandemije sada nedostaju na listama čekanja. Liste čekanja bi mogle da dostignu 12 miliona do marta 2025. Poslednje brojke pokazuju da 5,9 miliona ljudi čeka – oko desetine stanovništva.“

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

image.png.9d67e50795ad266f37d9bb637ac743cc.pngda

 

Ovo me strasno podseca na mart 2020 i: Najsmesniji virus na svetu, shopping u Milanu... tako da uzmemo polako da se pozdravljamo sestre i braco... 

S obzirom da WHO izjavljuje isto...

Odlucite sami 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ekipo pitanjce u vezi saturacije. 

Caletu je danas 7-8 dan, jos sutra pije japanski lek, vec 3 dana nema temperaturu, ne kaslje, sem pomalo retko, dobro se oseca, normalno dise, ali je saturacija pala sa 98 u subotu, kad mu je bilo najgore, na 94 danas, i to otprilike, svaki dan se spustala za po 1.  Kupio sam im onaj oksimetar u apoteci, nije neki sa oglasa, ne verujem da radi lose. Jel treba da ide kod lekara, sta su kriticne vrednosti itd? 

Sa druge strane keva, juce 38, danas 37, kaslje, curi nos, boli je grlo, na istom aparatu ima 97. Nikako mi nema logike. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Ekipo pitanjce u vezi saturacije. 

Caletu je danas 7-8 dan, jos sutra pije japanski lek, vec 3 dana nema temperaturu, ne kaslje, sem pomalo retko, dobro se oseca, normalno dise, ali je saturacija pala sa 98 u subotu, kad mu je bilo najgore, na 94 danas, i to otprilike, svaki dan se spustala za po 1.  Kupio sam im onaj oksimetar u apoteci, nije neki sa oglasa, ne verujem da radi lose. Jel treba da ide kod lekara, sta su kriticne vrednosti itd? 

Sa druge strane keva, juce 38, danas 37, kaslje, curi nos, boli je grlo, na istom aparatu ima 97. Nikako mi nema logike. 

Bogami sa 94 nije se šaliti, sve ispod 94 kod nas šalju na ležanje. Dakle na donjoj je granici.

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

The unvaccinated fill SA hospitals amid emergence of Covid-19 Omicron variant

Johannesburg - The government has continued to urge South Africans to vaccinate against Covid-19 as recent statistics revealed that more than 80% of patients currently admitted to hospitals in Pretoria were unvaccinated.

The National Institute for Communicable Diseases (NICD) reported that Covid-19 cases, including that of the new Omicron variant, were highest in Gauteng, and in particular Pretoria.

"Most of our daily increases at this stage are from Gauteng, at about 81%. There has been a tremendous increase in the past 10 to 14 days,” said Dr Michelle Groome, head of the division of public health surveillance and response at the NICD.

Dr Waasila Jassat, also of the NICD, said that unvaccinated patients suffered more severe symptoms than vaccinated ones, and were most likely to face hospitalisation if infected by the new Covid-19 variant. She reported that 87% of all admissions in Pretoria were unvaccinated patients.

“We have been tracking this across the country since February, and what we can say is there is a much higher chance of death among those who are unvaccinated,” Dr Jassat said.

She was one of many experts who provided detailed feedback during a media briefing held by the Health Ministry yesterday.

Dr Salim Abdool-Karim, who also presented, said they were quite amazed at how fast the number of infections was rising, “but we were not caught with our pants down”.

“We expected and prepared for a new variant as far back as in September. The government then invested in building capacity to do genomic frequency, and this early evidence has given us the best fighting chance against this new variant,” he said.

Abdool-Karim said that while there was still a lack of evidence on whether the current vaccines were effective against the new variant, he said that evidence should present itself over the next few weeks.

“But, we do expect that vaccines should hold well against the hospitalisation of those who are infected,” he said.

He added that the biggest challenge would be preventing super-spreader events.

The scientists and department also urged those who were already vaccinated to motivate others to vaccinate and strictly follow preventive measures such as mask-wearing and the washing of hands.

Minister of Health Joe Phaahla said the rise of infections served as a reminder there was a deadly virus in our midst, and that citizens should use what was tried and tested in preventing severe cases of Covid-19.

While more than 16.5 million South Africans are fully vaccinated, the department’s Dr Nicholas Crisp said that many more people remained unvaccinated.

So far, early information showed that most Covid-19 patients admitted to hospital and experiencing severe symptoms were unvaccinated, the department said.

Phaahla held a detailed media briefing on Monday to further unpack the address by President Cyril Ramaphosa, and to present a state of readiness to respond to the Omicron variant.

Research has also shown that most patients are presenting similar symptoms to other Covid-19 variants. However, in particular, concerns have been raised about the rise of infections in young children and babies.

Scientists and experts that presented at the briefing said the Health Department may have to focus on paediatric hospital beds preparedness in this fourth wave.

Dr Jassat said they had seen a sharp increase in infections over the past few days, with most cases among those aged between 10 and 29 years old.

She also spoke of the increase in the number of hospital admissions in Pretoria, however other regions in Gauteng also showed an increase.

The experts also spoke out against the closing of South Africa’s borders, saying that there was no science to support such decisions.

Phaahla, Abdool-Karim and Department of International Relations and Co-operation (Dirco) spokesperson Clayson Monyela reiterated the government’s frustration at the decision made by other countries.

Abdool-Karim said there was no benefit in closing the borders as the Omicron variant had been detected in at least 11 other countries by yesterday.

Monyela said that they had received reports from South Africans stranded in cities around the world. He said any stranded South African must go to their nearest South African embassy for assistance.

“It is very unfortunate, sad and quite regrettable to know that travel restrictions have been imposed on South Africa by other African countries. This decision is unwarranted and not based on science. Dirco is engaging all the countries with a view to persuading them to reverse this decision,” he said.

https://www.iol.co.za/news/politics/the-unvaccinated-fill-sa-hospitals-amid-emergence-of-covid-19-omicron-variant-cd91256d-590b-4329-9f06-ba3ea83cb250

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Bogami sa 94 nije se šaliti, sve ispod 94 kod nas šalju na ležanje. Dakle na donjoj je granici.

Pa i njemu su rekli da je do 94 granica, ali nelogicno mi, lepo prica, ostanem duze sa njim na pozivu i ne kaslje uopste, nema temp vec treci dan, kaze najteze sam se osecao u subotu, danas se osecam super, da nije ovoga bio bi bas opusten. Sutra ide na kontrolu pa ce mu valjda reci sta i kako. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

Pa i njemu su rekli da je do 94 granica, ali nelogicno mi, lepo prica, ostanem duze sa njim na pozivu i ne kaslje uopste, nema temp vec treci dan, kaze najteze sam se osecao u subotu, danas se osecam super, da nije ovoga bio bi bas opusten. Sutra ide na kontrolu pa ce mu valjda reci sta i kako. 

Probaj taj oksimetar na sebi. Da ne laže majkumu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

Pa i njemu su rekli da je do 94 granica, ali nelogicno mi, lepo prica, ostanem duze sa njim na pozivu i ne kaslje uopste, nema temp vec treci dan, kaze najteze sam se osecao u subotu, danas se osecam super, da nije ovoga bio bi bas opusten. Sutra ide na kontrolu pa ce mu valjda reci sta i kako. 

 

Meni je saturacija padala na 92-93, dan dva, ja to nikako nisam osetio, jedino sam osećao temperaturu dok je trajala, d-dimer mi je bio jako visok, takođe ja to nisam osećao. Verovatno će i tvom ćaletu krenuti saturacija na gore, ali morate pratiti, reagovati ako ne bude tako.

Želim brzo ozdravljenje i ćaletu i kevi.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, AgroLaki said:

Pa i njemu su rekli da je do 94 granica, ali nelogicno mi, lepo prica, ostanem duze sa njim na pozivu i ne kaslje uopste, nema temp vec treci dan, kaze najteze sam se osecao u subotu, danas se osecam super, da nije ovoga bio bi bas opusten. Sutra ide na kontrolu pa ce mu valjda reci sta i kako. 

slazem se da je pametno da probas oksimetar na sebi i na jos nekom za kog si prilicno siguran da je potpuno zdrav,
ovaj virus je jako podmukao i pun "iznenadjenja", obavezno sutra lekaru pomenite tu saturaciju i pretpostavljam da ce i on traziti da se izmeri na oksimetru u ambulanti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Ekipo pitanjce u vezi saturacije. 

Caletu je danas 7-8 dan, jos sutra pije japanski lek, vec 3 dana nema temperaturu, ne kaslje, sem pomalo retko, dobro se oseca, normalno dise, ali je saturacija pala sa 98 u subotu, kad mu je bilo najgore, na 94 danas, i to otprilike, svaki dan se spustala za po 1.  Kupio sam im onaj oksimetar u apoteci, nije neki sa oglasa, ne verujem da radi lose. Jel treba da ide kod lekara, sta su kriticne vrednosti itd? 

Sa druge strane keva, juce 38, danas 37, kaslje, curi nos, boli je grlo, na istom aparatu ima 97. Nikako mi nema logike. 

 

.

 

Rezultat se prilicno razlikuje u lezecem i stojecem polozaju..U lezecem bude manje ...Probajte na vise prstiju, pogledaj da nema nekih oziljaka, malih rasekotina i da je mesto sasvim suvo...

 

.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Meni je saturacija padala na 92-93, dan dva, ja to nikako nisam osetio, jedino sam osećao temperaturu dok je trajala, d-dimer mi je bio jako visok, takođe ja to nisam osećao. Verovatno će i tvom ćaletu krenuti saturacija na gore, ali morate pratiti, reagovati ako ne bude tako.

Želim brzo ozdravljenje i ćaletu i kevi.

 

 

Hvala Dive! Sad razmisljam, koliko je ljudi imalo ovakve rezultate saturacije, ali se nisu potresali ako im je bilo ovako dobro, jer nisu imali uredjaj. Mozda sam im samo nabio tenziju bzvz. 

 

1 hour ago, urosg3 said:

Probaj taj oksimetar na sebi. Da ne laže majkumu...

 

31 minutes ago, djura.net said:

slazem se da je pametno da probas oksimetar na sebi i na jos nekom za kog si prilicno siguran da je potpuno zdrav,
ovaj virus je jako podmukao i pun "iznenadjenja", obavezno sutra lekaru pomenite tu saturaciju i pretpostavljam da ce i on traziti da se izmeri na oksimetru u ambulanti. 

 

Nazalost, oni nisu u BGu, isao sam u subotu i ponedeljak do njih, pa cu u petak najverovatnije, ali pre nego sto sam im odneo, proverio sam na sebi nekoliko puta, 98-99. Keva i cale mere jedno za drugom, keva sa kasljanjem i blagom temperaturom ima 97, sto me raduje, ali ne ide mi u glavu kako onda cale ima nize.

 

Sve u svemu, srecom sutra ujutru ima zakazanu kontrolu pa ce videti, bitno je da se on oseca dobro. Napisacu sta je outcome i lekarsko misljenje. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja razumem da je ovaj virus specifican, nepredvidiv, ali dajmo se malo primiriti - stotine hiljada ljudi po Evropi i US pregrmeli covid bez rendgena, vadjenja krvi, oksimetra.... Ako se covek dobro oseca, zasto bi se opterecivao merenjem saturacije?

Kao i pritisak, saturacija nije "uklesana u kamenu", varira u zavisnosti od mnogo faktora.

 

Dobro je da ce tata sutra na kontrolu, pa ce se primiriti, ali mislim da treba da postanemo malo razumniji, manje da panicimo zbog svake temperature, kijavice, kaslja....covid, ipak,  ne ostavlja mrtve po ulicama (odmah da dodam da je svaka smrt strasna najblizima, i svaka zivot je vazan - ako nikom drugom, onda onom  ciji je zivot u pitanju)

Edited by Sunshine State
  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

U Beogradu je danas otvoren punkt za vakcinaciju protiv koronavirusa u robnoj kući „Ikea”.

Građanima su na tom punktu na raspolaganju Sinofarm i Fajzer vakcine, radno vreme punkta danas je do 17 sati, a već od sutra i svakog narednog dana od 12 do 20 časova.

Otvaranju punkta u robnoj kući „Ikea” prisustvovali su zamenik gradonačelnika Goran Vesić i gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević.

Oni su najavili da će do kraja godine biti otvorena još dva vakcinalna punkta – u tržnom centru „Stadion” i Beošoping centru.

Između ostalog, još jednom su apelovali na sugrađane da se vakcinišu i na taj način zaštite svoje i zdravlje drugih ljudi.

Osim na punktu u robnoj kući „Ikea”, građani se mogu vakcinisati u tržnim centrima „Rajićeva”, „Ušće” i „Galerija” u okviru Beograda na vodi, kao i u hali 7 Beogradskog sajma.

Takođe, na raspolaganju su im i punktovi u svim domovima zdravlja na teritoriji Beograda.

https://www.politika.rs/sr/clanak/493425/Otvoren-punkt-za-vakcinaciju-u-robnoj-kuci-Ikea

Link to comment
Share on other sites

Moj prijatelj ovde u Francuskoj, 70god.

Imao neku "prehladu" uz onako umor, temperatura dva dana oko 37.7

Prilikom disanja ponekad je "svirao" , kao i onako neku bol u uhu ( po meni sinusi )

Rekao sam mu da se ide testirati, on nije hteo.

Otisao je u apoteku da kupi paracetamol, i rekao da ima taj problem kad dise i bol u uhu.

Apotekraka mu dala paracetamol, i onu vodu za ispiranje nora, slana voda.

Trajalo je oko nedelju dana.

pre pojave simptoma je bio kod svog lekara , pre toga primio vakcinu protiv gripa, a sad 8 decembra treba da primi buster.

 

Meni nista, a zivimo zajedno

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...