Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, Akiro said:

Mogu samo da nagađam. Vojska i policija i treba da oštri pendreke na avaxe pa valjda neće da ih pritisnu previše. Puštaju ih sa testovima. Lekari i administracija su ili vakcinisani ili na ledu (moguće da administracija može sa testovima da prođe). Takođe i u privatnom sektoru su svi koji rade sa ljudima vakcinisani ili moraju redovne testove 1-2 puta nedeljno .da prilažu. Opozicija zahteva još oštrije mere (valjda su u Evropi samo Austrija i Italija jače sa merama od Grčke) i dosledno vakcinisanje koje obuhvata i policija, vojsku i sveštenstvo, ali se protivi bilo kakvoj prisilnoj vakcinaciji drugih. Izgleda da je i kod njih politika ušla u tu priču, mada mnogo manje nego kod nas. 

 

Po procentu novozaraženih se još uvek dobro drže. Kada se testiraju 650.000 ljudi mora i broj zaraženih da ispadne znatno veći nego na uzorku od 20.000. Ali procenat novozaraženih im je na 1-2% što je za mnoge zemlje u Evropi misaona imenica. Nekako im je peak krenuo sa uvođenjem novih mera. Možda slučajnost, možda posledica broja testova. Druga je priča što njihovo zdravstvo, još gore od našeg, ne može da izdrži priliv apsolutnog broja. Nemaju kapacitete. Nedostaju im i lekari. Uputili su poziv lekarima iz privatnog sektora na koji se celih 40 lekara odazvalo. Na to su uradili drafting privatnih lekara, ali samo uskostručnih kao što su epidemiolozi i imunolozi, etc. Nema toga da se maksilofacijalni hirurg ili dermatolog pošalje u Covid bolnicu, kao što su ovde uradili nekim drugarima. Takođe se nije cela država pretvorila u Covid bolnicu kao kod nas. Imaju problem sa prostornim i ljudskim kapacitetima. Nisam ispratio kako se priča sa draftingom završila, ali verujem da su se lekari iz privatnog sektora izvlačili na sve moguće načine. 

 

Zašto su se baš na starce okomili da ih prisilno vakcinišu mogu isto samo da nagađam. Verovatno što zbog svog katastrofalnog javnog zdravstva sa dramatičnim nedostatkom resursa imaju pojačan broj smrtnih ishoda, a ti su (za sada) gotovo kompletno nevakcinisani starci preko 70 godina uz komorbiditete. Verovatno hoće taj problem da skinu sa dnevnog reda. Mada su, kao i svuda, starci u znatno većem procentu vakcinisani nego mlađi, ima ih još oko 500.000, koji odolevaju vakcinisanju. Raste im procenat vakcinisanih bolje nego kod nas, daleko smo mi od 64% full vakcinisanih, ali ide to sporo. Ne mrzi avaxe da se do dva puta nedeljno testiraju da bi mogli na posao. Jedino je dobra nuspojava da zbog eksorbitantnog testiranja uhvate i pošalju u karantin gomilu asimptomatskih i lakših slučajeva, koje inače ne bi uvatili, a koji bi veselo sve oko sebe zaražavali. Moraće to vremenom da opadne, ali će njihovo loše zdravstvo mnogi platiti glavom dotle. 

 

Shvatam o čemu govoriš i šteta je što je u mnogim zemljama u akciji politikanstvo u kombinaciji sa jeftinim populizmom, a ne moralna, etička ili medicinska načela. Da u svetu ima više mozga, sada bismo razgovarali o receptima za musaku, suvlaki ili giros, što jeste lepo, ali imamo problem proširenog kretenizma. Biću slobodan da konstatujem da bismo za samo dve nedelje odgovornosti uspeli da se u velikoj meri rešimo ovog sranja i da ga minimalizujemo, ali ne ide zbog kretena. Ni tebi ni meni niti bilo kome normalnom nije potreban niko da nam kaže da se npr. ruke peru u određenim situacijama, da je potrebno bar malo zdravog mozga da čovek sačuva i sebe i druge, ali svet je pun kretena.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Shvatam o čemu govoriš i šteta je što je u mnogim zemljama u akciji politikanstvo u kombinaciji sa jeftinim populizmom, a ne moralna, etička ili medicinska načela. Da u svetu ima više mozga, sada bismo razgovarali o receptima za musaku, suvlaki ili giros, što jeste lepo, ali imamo problem proširenog kretenizma. Biću slobodan da konstatujem da bismo za samo dve nedelje odgovornosti uspeli da se u velikoj meri rešimo ovog sranja i da ga minimalizujemo, ali ne ide zbog kretena. Ni tebi ni meni niti bilo kome normalnom nije potreban niko da nam kaže da se npr. ruke peru u određenim situacijama, da je potrebno bar malo zdravog mozga da čovek sačuva i sebe i druge, ali svet je pun kretena.

Upravo tako. Na žalost.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Akiro said:

Upravo tako. Na žalost.

 

Moram da priznam da imam utehu u tome što se družim sa finim i pristojnim svetom koji je primio vakcine, koji na celu priču gleda racionalno i trudi se da koristi mozak. Pisao sam pre oko godinu dana da se u ovo doba dosta družim sa kolegom/drugarom iz Makedonije, i to više nego kada smo se fizički gledali - Zoom nam omogućava da se međusobno zezamo oko toga čija soba je (ne)urednija, pijemo kafu preko Zooma češće nego ranije, a obojica smo u fazonu da treba koristiti zdrav razum i da ne treba čačkati mečku. Pre nekoliko sati smo pili kafu, i to virtuelno. Da li smo se družili? Jesmo. Da li smo bili u riziku? Nismo. Kolega/drugar je bio u svojoj sobi, ja u svojoj, siti se ispričasmo, ali niko nikoga nije ugrozio. Kolega mi čak i reče prošlog meseca da ga generalno boli uvo za budale uz jednostavnu konstataciju - na meni je da koristim mozak i da ne dođem u situaciju da koristim državni zdravstveni sistem (fenomenalno zvuči na srpskom sa makedonskim naglaskom, a koliko shvatam, zdravstvo im je gore od našeg), a na budalama da zauzimaju bolničke krevete.

 

U pravu je čovek, normalan svet se pazi, a budale zauzimaju bolničke krevete bez potrebe.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posle portugalskih fudbalera, i u Nemačkoj zabeležena lokalna transmisija omikrona.

 

Quote

A man in Saxony has been infected with the Omicron variant of the coronavirus without having been in South Africa before. A spokeswoman for the city of Leipzig confirmed corresponding media reports to SPIEGEL.

"I have just received confirmation of an Omicron detection in the mutation analysis for a 39-year-old patient," the "Bild" newspaper quoted Regine Krause-Döring, head of Leipzig's public health department, as saying. According to the "Leipziger Volkszeitung," she expressed concern at an online meeting with Saxony's Prime Minister Michael Kretschmer (CDU) about the fact that, according to her, the man had neither been abroad nor had any contact with people returning from abroad.

https://www.spiegel.de/panorama/coronavirus-mann-in-leipzig-mit-omikron-variante-infiziert-ohne-vorherige-auslandsreise-a-613f5423-aeaf-4a22-898e-6a5f2eedaee8 (prevod: Deepl)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

 

Ova Tanja nastavlja, još ima istraživanje da potkrepi:
 


Izgleda da su ispitanici telefonska anketa i fokus grupa  @erwin zamisli majke ti ispitivali ljudi 10 000 ispitanika u Srbiji, pa ja ću pojedem moj kompjuter ovako javno ako je bilo i 100 ispitanika ne 10 000.
Čuj u Srbiji 10 000 ispitanika efikasnosti vakcine, how yes no.

Mislim da sam negde procitao da je i Sekler pricao da sinofarm buster daje bas veliku kolicinu antitela. 

Link to comment
Share on other sites

Šekler je preporučivao promenu vakcine posle dva Sinofarma pozivajući se na svetska istraživanja sa kineskim inaktivisanim vakcinama kao osnovnim, a zatim sa Fajzerom ili Sputnjikom kao 3. dozom:

 

Quote

Virusolog i mikrobiolog Veterinarskog instituta u Kraljevu Milanko Šekler izjavio je jutros do dosadašnja istraživanja u svetu pokazuju da su, kada je reč o trećoj dozi vakcine protiv koronavirusa, pojedine kombinacije različitih vakcina pokazale dobre rezultate, kao i da i sam eksprementiše sa dozama.

„Na ovu temu ima dosta podataka iz Turske gde su ljudima davani Sinovak, kineska inaktivisana vakcina, ali sa nešto slabijim parametrima od Sinofarma. Kod velikog broja ljudi su korišćene dve doze ove vakcine i jedna doza Fajzera što se pokazalo kao dobra kombinacija”, rekao je on za TV Pink.

Prema njegovim rečima, i jedna kineska publikaciju je pokazala da dve inaktivisane kineske vakcine u komninaciji sa jednom dozom Fajzerove vakcine, daju sasvim pristojnu zaštitu.

Naveo je i da su argentinski naučnici kombinovali dve doze Sinofarma sa jednim Sputnjikom što je, takođe, dalo dobre rezultate.

https://www.politika.rs/sr/clanak/485805/Sekler-Istrazivanja-pokazala-da-su-kombinacije-vakcina-dobre

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Šekler voli Sputnjik.

 

Meni preporučio Fajzer nakon dve AZ.

Da, sad bas pretrazujem net 🙂

ima ovde malo o tim njegovim izjavama.

da sputnik je po njemu najbolji.

e sad on je tu malo i kontradiktoran jer kaze da fajzer daje antitela samo na s protein, sputnik 3 vrste antitela na s protein , dok sinofarm daje nekoliko vrsta na s i n protein i na svasta jos, kaze celu cetu antitela na kompletan virus. 

 

- Vi ako koristite istu vakcinu, vi stalno jačate istu stvar, jačate do besvesti jednu vrstu antitela. Na primer Fajzer pojačava S protein, i sa tri doze on pojačava samo tu jednu vrstu antitela. Dok sa druge strane "Sputnjik" ima tri vrste antitela na S protein i onda je on efikasniji i njegova efikasnost je 83 posto, dakle skoro duplo nego kod fajzera. Kineska pravi nekoliko vrsta antitela. Ona pravi S protein i na N protein i na ostale delove virusa zato što je kompletna virusna četa, objašnjava dr Šekler i dodaje da to čini mnogostraniju i složeniju odbranu što virus više iznenađuje, pa ga je tako lakše pobediti.

 

https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo/876731/dr-sekler-objasnio-zasto-je-kombinovanje-vakcina-najbolja-zastita-protiv-covida

6 minutes ago, erwin said:

Šekler je preporučivao promenu vakcine posle dva Sinofarma pozivajući se na svetska istraživanja sa kineskim inaktivisanim vakcinama kao osnovnim, a zatim sa Fajzerom ili Sputnjikom kao 3. dozom:

 

https://www.politika.rs/sr/clanak/485805/Sekler-Istrazivanja-pokazala-da-su-kombinacije-vakcina-dobre

Niko ne spori da kombinacije vakcina ne daju rezultate.

ali malo je degutantno napisati da svako ko preporuci sinofarm kao buster je ubica.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Niko ne spori da kombinacije vakcina ne daju rezultate.

ali malo je degutantno napisati da svako ko preporuci sinofarm kao buster je ubica.

Brate Slave, ali možeš li majke ti da zamisliš istraživanje u Srbiji koje obuhvata oko 10 000 ispitanika (jer tačan broj je za cave) i rezultat je da Sinopharm daje ogroman broj broj antitela (opet - tačan broj je za cave, tabele su za cave, grafikoni su za cave) i sve to `nako na majkemi, tako mi SNS-a i svega svetog.

Pa sunce ti žarko Lanceti plaču za ovim istraživanjima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^

 

To što si citirao se baš nalupetao, pogotovo što se ne sećam da sam video ijedan objavljeni rad o efikasnosti Sputnjika V protiv delte. Dakle, tu efikasnost Sputnjika V od 83% su Rusi izvukli iz malog mozga.

 

U istom tekstu ipak stoji da je njegov stav da je generalno bolje promeniti.

 

Quote

Dosta ljudi mi je slalo rezultate antitela nakon što su primili treću dozu iste vakcine, a takođe i različite vakcine u odnosu na predhodne dve. Oni su titar antitela izmerili pre a zatim i nakon vakcinisanja, i poslali su mi dobronamerno da to imam, da mogu da sagledam i da bude korisno. Moram priznati da sam bio prijatno iznenađen koliko su se na ovom primeru ljudi zapravo pokazali korektni, da imaju volju da pomognu u celoj ovoj situaciji - priča dr Šekler.

On napominje da je na osnovu tih rezultata činjenica da se mešanjem vakcina dobija mnogo bolji rezultat.

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Mozda je prerano ali meni izgleda da smo na novom nivou igrice, kreće Sars-cov2 lvl2. Pfizer i moderna spremaju (navodno ako zatreba) novu varijantu vakcine, ovi dr iz Izraela, zarazili se i pored 3 boce i nošenja maski, lockdown u nekim državama...
Dakle, omicron je očigledno već svuda oko nas i ne jebe nikakva antitela a ni maske niti šta god (jebes i distancu kad se onaj drugi pacijent u hong kongu zarazio tako sto je prošao kroz hodnik gde je prošao i prvi pacijent).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Inace, Sekler je imao odlican savet, veoma logican.

 

Rekao je, ako se niste razboleli nakon dve doze vakcine, uzmite istu kao buster, misleci na istu tehnologiju izrade vakcine.

 

Ako ste se razboleli, menjajte.

 

Englezi su utvrdili veliku ucinkovitost Fajzera nakon dve AZ, ali oni drugo nisu ni testirali, mozda ima i bolje kombinacije. U svakom slucaju, Seklerov savet je veoma logican.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

Biću slobodan da konstatujem da bismo za samo dve nedelje odgovornosti uspeli da se u velikoj meri rešimo ovog sranja i da ga minimalizujemo, ali ne ide zbog kretena.

Ko mi?

 

Ako Srbija možda, ali nije mnogo verovatno zato što bi se mere kršile pa se ne bi postigao puni efekat.

 

Ako svet nikako. Možda bi se mere dovoljno poštovale na Tajvanu ili u Singapuru, nešto manje na drugim mestima i na mnogim nikako jer nema dovoljno organizovane i jake države da ih sprovede. Pa bi se posle nekog vremena zaraza vratila i u te zemlje.

 

Ciklično ulaženje u kompletna zatvaranja za mnoge je katastrofa ili bar vrlo loša vest. Ako radiš od kuće lako ti je da pričaš, to o ružnim. prljavim i zlim koji sprečavaju potpunu pobedu nad virusom je dobro opravdanje za takav stav.

 

Ova stvar je tu da ostane, svako će pre ili kasnije doći u kontakt sa virusom, ako će svet propasti zbog toga neka, za bolje i nije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, fancy said:

 

Može ujak da prenese šta god hoće, ono što sam napisao je sa mesta gde se beleži svaka smrt u Beogradu.

Znači samo u Beogradu, umrlo je 3500 ljudi u Oktobru, što je za 1,600 više od prošle godine i ko zna koliko od vremena pre pandemije. Ne čudi, Srbija je u vrhu po umrlim u proseku, bili smo valjda broj 5 a sada smo sigurno još gori. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...