Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Ridji said:

Kaže dr Radmilo Janković jutros na NTV da su juče u Nišu preminule 4 porodilje, sve bebe su spašene

 

Evo šta je tačno rekao:

 

Quote

Juče, ovo je jako bitno, nama su preminule četiri trudnice. Na svu sreću smo uspeli makar decu da spasemo, a to su takve drame bile da ste vi ženu reanimirali na operacionom stolu, čitava ekipa u skafanderima da makar dete ostane živo. Na svu sreću su deca ostala živa.

 

To je bilo u 9:14:39 po satu na Eonu. Ko ima Eon može da vrati, u pitanju je NTV tj. kako tamo piše Niška televizija.
https://eon.tv/player/938

 

Zatim je citirao preporuku američkog CDC-ja da se trudnice obavezno vakcinišu jer je rizik od smrti za 70% veći.

 

Quote

The CDC health advisory strongly recommends COVID-19 vaccination either before or during pregnancy because the benefits of vaccination for both pregnant persons and their fetus or infant outweigh known or potential risks.
...
Cases of COVID-19 in symptomatic, pregnant people have a two-fold risk of admission into intensive care and a 70 percent increased risk of death. Pregnant people with COVID-19 are at increased risk of adverse pregnancy outcomes that could include preterm birth, stillbirth, and admission into the ICU of a newborn also infected with COVID-19.

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s0929-pregnancy-health-advisory.html

Edited by erwin
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Losmi17 said:

:(((

jel ovo znaci da su trudnice posebno osetljive? Postoji li neko istrazivanje o tome?

S druge strane ne treba ispaljivati ovakve izjave olako, mozda su neke imale pridruzene bolesti.

Kako god bilo, tuga.

U trudnoci je 5 puta veca verovatnoca da ce se stvarati ugrušci, veca je sto je porođaj bliži, i zato su trucnice rizicna grupa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CheshireCat said:

To znači da je Niš iz nekog razloga negostoljubiva sredina za trudnice.

To je već ne znam koji slučaj u Nišu, ako pratite. Bila je jedna pre mesec dana, jedna proletos, a jedna i lane.

Koliko se sećam / ako nisam izlapio...

 

Porodjaj je veliki stres za organizam, u trenutku kada se obavlja porodjaj, ukoliko je trudnica zarazena, ogromna je opasnost, jer tad bukvalno pukne imunitet, a ovaj virus ume da ubije veoma brzo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Porodjaj je veliki stres za organizam, u trenutku kada se obavlja porodjaj, ukoliko je trudnica zarazena, ogromna je opasnost, jer tad bukvalno pukne imunitet, a ovaj virus ume da ubije veoma brzo.

 

Stoji sve što kažeš, kao i drugi ljudi. Slušao sam i video. Ali odzvanja mi taj Niš. Ima li trudnica još negde?

 

PS: proguglao sam malo. Bilo je još 2 trudnice (Beograd i Požarevac), tako da mi nije do kraja tačan osećaj.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CheshireCat said:

 

Stoji sve što kažeš, kao i drugi ljudi. Slušao sam i video. Ali odzvanja mi taj Niš. Ima li trudnica još negde?

 

PS: proguglao sam malo. Bilo je još 2 trudnice (Beograd i Požarevac), tako da mi nije do kraja tačan osećaj.

 

 

Odgledaj ovaj klip sa Jankovicem. Covek kaze da NI JEDNA trudnica koja je umrla u Nisu nije iz Nisa. To su sve trudnice iz okolnih mesta koje su dovezene u teskom stanju i kojima su njihovi ginekolozi nalozili da se NE VAKCINISU.

 

Ja se zaista nadam da ce svi oni napipati zatvor kada se ovo zavrsi a oduzimanje licence se podrazumeva.

  • Like 6
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Losmi17 said:

:(((

jel ovo znaci da su trudnice posebno osetljive? Postoji li neko istrazivanje o tome?

S druge strane ne treba ispaljivati ovakve izjave olako, mozda su neke imale pridruzene bolesti.

Kako god bilo, tuga.

U istom prilogu je rečeno da se pojavila studija/istrazivanje, valjda iz USA, koje pokazuje da je kod trudnice za 70% povećan rizik od smrtnog ishoda. Ovo je onako iz glave i sećanja, jer sam pokušavao da umirim suprugu.

 

 

A evo našao sam nešto na tu temu

 

https://www.npr.org/2021/09/30/1041776033/are-you-pregnant-the-cdc-really-wants-you-to-get-vaccinated-against-covid-19

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

To znači da je Niš iz nekog razloga negostoljubiva sredina za trudnice.

To je već ne znam koji slučaj u Nišu, ako pratite. Bila je jedna pre mesec dana, jedna proletos, a jedna i lane.

Koliko se sećam / ako nisam izlapio...

Dobro se sećaš, jedna iz Doljevca, jedna iz Vranja, jedna iz Zaječara.

Pre 4-5 dana ona iz Pirota… Sve u Nisu.

 

Inace kako GAK u Niš u izgleda to je najveća sramota, mesto u kome se radjaju novi životi je objekat kliničkog centra i bolnice koji je u najgorem stanju. Jezivo je.
Govorim za regularno stanje, ne za koronu.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ridji said:

Kaže dr Radmilo Janković jutros na NTV da su juče u Nišu preminule 4 porodilje, sve bebe su spašene

 

Izgleda da se malo nespretno izrazio. Poceo recenicu sa jucer je…, pa napravio digresiju o cetiri preminule trudnice, pa se vratio na jucer je americki institut objavio… Ove cetiri zene su ocito preminule od pocetka pandemije, ne u istom danu, ali to su one koje su bile pred porodjajem, pa su bebe mogle da budu spasene. Ko zna koliko je njih umrlo u ranijim fazama trudnoce kad nije bilo moguce spasavanje ploda.

Kako god, strasno 😟.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

malo gledam neke brojeve i sam sebi da odgrizem šapu dok kucam ali:

Nema nikakvog smisla da deca idu u školu dok je talas ovakve snage u jeku. Da postoji ikakva odgovornost ljudi u KrŠ dali bi oročeni, planski rok za online nastavu sa jasnim datumom povratka u školu.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Hugo Punch said:

 

Odgledaj ovaj klip sa Jankovicem. Covek kaze da NI JEDNA trudnica koja je umrla u Nisu nije iz Nisa. To su sve trudnice iz okolnih mesta koje su dovezene u teskom stanju i kojima su njihovi ginekolozi nalozili da se NE VAKCINISU.

 

Ja se zaista nadam da ce svi oni napipati zatvor kada se ovo zavrsi a oduzimanje licence se podrazumeva.

Te koje je pomenuo da nisu iz Niša nisu ove 4 od pre 2 dana, za njih nije rečeno odakle su. Takodje od tih koje su ranije preminule 2 ili 3 su bile prošle godine kada vakcinacija još uvek nije bila ni na vidiku. Tek na trudnicu iz Pirota, od pre nekoliko dana, i ovih 4 od prekjuče može da se odnosi taj deo za vakcinisanje. Sto opet nije mnogo bitno, tj ne menja suštinu a to je da se nevakcinisanim trudnicama teško može pružiti adekvatna nega ili bilo kakva standardna terapija ukoliko se situacija iskomplikuje.

Sto ne mora nužno da se desi, imam dva slučaja u okruženju, komsika iz zgrade koja se zarazila u devetom mesecu neposredno pre porodjaja, i žena kolege koja se razbolela u 8. mesecu. Obe su bez ozbiljnijih problema prelezale koronu, osim sto je kod druge beba stala sa rastom Medjutim nadoknadila je to nakon rodjenja. 


Problem je verovatno ono sto si pomenuo, tj nastaje ako mora da se obavi porodjaj dok je trudnica bolesna. Zbog samog porodjaja laički pretpostavljam da je imunitet toliko srozan da telo ne može da se izbori sa virusom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Daj neki trač za Gledis, uvek mi drago kad neko iz profilaktičkog tabora upadne u političke nevolje 🙂

Sumnja se u Gladys da je bilo korupcije što se tiče njenog bliskog kruga koji su property developers. I ne bi me čudilo da je tako - noćni život Sidneja je mnogo propatio kada su uvedeni famozni lockout laws (proguglaj malo, nemam vremena sada da idem u detalje). Mnogi barovi i drugi noćni objekti su bankrotirali i bili primorani da prodaju svoju imovinu, gde su  naravno uskočili property developers. Lockout laws su popustili krajem 2019-e valjda - baš pred Kovid 🤣🤣🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Sumnja se u Gladys da je bilo korupcije što se tiče njenog bliskog kruga koji su property developers. I ne bi me čudilo da je tako - noćni život Sidneja je mnogo propatio kada su uvedeni famozni lockout laws (proguglaj malo, nemam vremena sada da idem u detalje). Mnogi barovi i drugi noćni objekti su bankrotirali i bili primorani da prodaju svoju imovinu, gde su  naravno uskočili property developers. Lockout laws su popustili krajem 2019-e valjda - baš pred Kovid 🤣🤣🤣

To posle radnog vremena, na miru, uz kokice 🙂

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, urosg3 said:

malo gledam neke brojeve i sam sebi da odgrizem šapu dok kucam ali:

Nema nikakvog smisla da deca idu u školu dok je talas ovakve snage u jeku. Da postoji ikakva odgovornost ljudi u KrŠ dali bi oročeni, planski rok za online nastavu sa jasnim datumom povratka u školu.

 

Valjda ti je jasno da, kad već ne mogu na nagovore mlade da se vakcinišu, idu na masovno prokužavanje omladine. Koliko će od te "taktike" da umre ljudi koga briga, kosačica je podmazana.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

malo gledam neke brojeve i sam sebi da odgrizem šapu dok kucam ali:

Nema nikakvog smisla da deca idu u školu dok je talas ovakve snage u jeku. Da postoji ikakva odgovornost ljudi u KrŠ dali bi oročeni, planski rok za online nastavu sa jasnim datumom povratka u školu.

 

Molim moderatore da istraže ko je Urošu ukrao nalog...

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Sa strucne grupe:

 

"Antitela kod 2000 zdravstvenih radnika koji ucestvuju  u studiji Danderid bolnice, vakcinisanih sa dve doze Fajzera su se smanjila za 85 % posle 7 meseci. Vec posle tri meseca od vakcinacije je broj antitela bio smanjen za 50%.

Ali, osobe koje su pre vakcinacije prelezale Kovid su imali znacajno veci broj antitela.

Ocekivano je da nivo antitela opada, ali je iznenadjujuce da opadaju tako brzo u relativno zdravoj i mladoj populaciji ispitanika, kaze doktorka odgovorna za ispittivanje.

Pratimo pazljivo broj obolelih posle vakcinacije i za sada taj broj nije povecan. 
Antitela su samo jedan deo kompleksnog imunog odgovora. To jeste jedan indikator ali mi ne znamo zapravo koliki nivo antitela je potteban za zastitu."

 

27 minutes ago, Stiletto said:

 

Valjda ti je jasno da, kad već ne mogu na nagovore mlade da se vakcinišu, idu na masovno prokužavanje omladine. Koliko će od te "taktike" da umre ljudi koga briga, kosačica je podmazana.

 

Gledam sad video - jutrosnje gostovanje Seklera i Dr Radovanovica na Nova tv - lepo Dr Radovanovic rece:"Ljudi su pusteni niz vodu".... Sekler se bas razgoropadio, obojica prozivaju KS za necinjenje

 

Ako hocete da pogledate:

 

https://youtu.be/YoOsEAaKGts

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Odgledajte, ako niste - vrlo zanimljivo, a zabrinjavajuce 😞

 

Kivni su na lekare-neznalice, kaze Sekler pre neki dan na punktu za vakcinaciju neki lekar kaze coveku koji je dosao da se vakcinise, a ima alergiju na penicilin, da ne moze da mu da vakcinu sad, vec da uzme "neki lek" i pije nekoliko dana, pa dodje sledece nedelje - Sekler se pita koji je to lek koji ce mu pomoci za alergiju na penicilin.

 

A Radovanovic (od sve muke) prica vic - Dosao covek s bolesnom kravom kod veterinara, i ovaj mu kaze da krava samo pije toplu vodu. Dodje seljak posle par dana, kaze nije krava bolje, pa veterinar predlozi da pije samo hladnu vodu. Posle par dana, sretne veterinar seljaka, pita kako je krava i seljak kaze da je uginula. Kaze veterinar:"Steta, a toliko sam jos zanimljivih ideja imao"

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Sunshine State said:

Gledam sad video - jutrosnje gostovanje Seklera i Dr Radovanovica na Nova tv - lepo Dr Radovanovic rece:"Ljudi su pusteni niz vodu".... Sekler se bas razgoropadio, obojica prozivaju KS za necinjenje

 

Ako hocete da pogledate:

 

https://youtu.be/YoOsEAaKGts

 

Ministar prosvete upravo potvrdio moje pisanije:

 

https://rs.n1info.com/vesti/ruzic-od-ponedeljka-nijedna-skola-onlajn/

 

Quote

Odluka Tima bazirana je na boljim podacima koji se odnose kako na obrazovne ustanove, tako i na same lokalne samouprave, a oni potvrđuju ono što govorimo godinu dana – da škole nisu mesto transmisije, kao i da se deca zaražavaju najviše van škole.

 

Sad je sve jasno, ide se da zbir vakcinisanih plus prokuženih bude toliki da virus posustane negde do januara-februara, brojke opadnu toliko da se uz fanfare proglasi Velika Pobeda i ukinu sve mere. Gle čuda, taman pred izbore.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

Izgleda da se malo nespretno izrazio. Poceo recenicu sa jucer je…, pa napravio digresiju o cetiri preminule trudnice, pa se vratio na jucer je americki institut objavio… Ove cetiri zene su ocito preminule od pocetka pandemije, ne u istom danu, ali to su one koje su bile pred porodjajem, pa su bebe mogle da budu spasene. Ko zna koliko je njih umrlo u ranijim fazama trudnoce kad nije bilo moguce spasavanje ploda.

Kako god, strasno 😟.

 

Da, i ja sam sklon da tako mislim, ipak je 4 trudnice u danu baš previše.

 

Quote

CDC Statement on Pregnancy Health Advisory


Media Statement
For Immediate Release: Wednesday, September 29, 2021

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s0929-pregnancy-health-advisory.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...