Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

47 minutes ago, Cyrus Smith said:

Ne vidim neko neslaganje stavova. Ovim posle Teksasa si sam uradio ono što sam i ja napisao, uveo nove varijable tipa Kalofornija je specifična, mešanje stanovništva i na kraju kada je količina virusa velika ne vrede ni maske mnogo. Jel ima jasan primer države koja je sprečila da količina virusa ne postane sveprisutna? 

 

Još jedan primer, Havaji, nije Teksas odavde:

 

Ne vredi se ubeđivati na tu temu, previše varijabli i pretpostavki. Sad će komotno, bez ikakvog dokaza, a na osnovu par Lancet studija da neko iz profilaktičkog tabora da kaže:
"Ima hiljadu i jedan dokaz i studija da maske rade. Da, kriva se penje na gore, ali neodgovorni pojedinci, nepravilno nošenje maski, da nije uveden mask mandate kriva bi skočila eksponencijalno. U stvari maske rade, a ovo što vidimo je posledica neodgovornosti ravnozemljaša"


I protiv toga nemam argument, osim intuicije koja može da me prevari. Slično je sa rukavicama ja sam od početka mislio da je stvar beskorisna, ali hej, naša struka se uredno slikala sa wuhanskim, dakle najmanje 6x manje virulentnim virusom uredno na KZŠ sa rukavicama, jer profilaksa. I onda mi bilo smešno, pa srećom da je očigledno beskorisno pa se zaboravilo da su epidemiološki stručnjaci smatrali da je važno nositi rukavice i ko ih ne nosi je bahat i biološko oružje koje trebi nevine građane.

 

Mogu samo da se nadam da, ukoliko ovo ikad prođe da neko hladne glave i bez ikakvog bias-a zaista ovo pitanje istraži i dokaže u kojoj meri tačno koriste maske kakve nosi ogromna većina čovečanstva, u smislu nosi istu danima, vadi je i tura u džep, spušta ispod nosa počesto, pipka je stalno prstima,ne nateže "antenu za 5g"  da dihtuje ispod nosa. I koliko je tačno globalna korist od ovakve prakse nošenja maske u velikim brojevima. Ukratko big data projekat.

Takav projekat bi mogao da odgovori na pitanje kako bi stvar izgledala bez maski, što bih lično voleo da vidim i da dobijem smislen odgovor na pitanje da li me je slagala intuicija.

Ja mislim da maske sa ovakvom praksom ne znače ništa, pogotovo u samiški gde je, osim na poslu moram nositi. Ili sam imao sreće do neba u samiški, pošto u Poliklinici nosim ozbiljnu masku koja znači ozbiljnu zaštitu, jer sam u kontaktu sa pacijentima ne baš neposrednom, ali bliskom. 

 

Link to comment
Share on other sites

Sutra mi je termin za revakcinu. Kakva je procedura ako sam prehlađen i ne osećam se baš najbolje? Ima 3 dana kako su mi zapušeni sinusi. Sve me boli kad se probudim i treba mi neko vreme da profunkcionišem. Od juče sam počeo da kašljem. Inače nakon 5-6 dana od dana kad sam primio prvu dozu vakcine imam osećaj kao da imam upalu mišića.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Cyrus Smith said:

Ne vidim neko neslaganje stavova. Ovim posle Teksasa si sam uradio ono što sam i ja napisao, uveo nove varijable tipa Kalofornija je specifična, mešanje stanovništva i na kraju kada je količina virusa velika ne vrede ni maske mnogo. Jel ima jasan primer države koja je sprečila da količina virusa ne postane sveprisutna? 

 

Još jedan primer, Havaji, nije Teksas odavde:

hawaii masks.jpg

Kako bi Havai bili primer bilo cega, a pogotovo striktne primene bilo kakve obaveze, pogoto obaveznog nosenja maske?

Ako ti je do kacenja grafikona I krivulja, pogledaj onu u Kini, tamo sa postovanjem zakona I civilnih obaveza nema problema. A opet su protekle 2 godine ziveli bez obaveze nosenja maski mnogo vise nego skoro cela planeta.

 

 

 

7 hours ago, Knipex said:

Sutra mi je termin za revakcinu. Kakva je procedura ako sam prehlađen i ne osećam se baš najbolje? Ima 3 dana kako su mi zapušeni sinusi. Sve me boli kad se probudim i treba mi neko vreme da profunkcionišem. Od juče sam počeo da kašljem. Inače nakon 5-6 dana od dana kad sam primio prvu dozu vakcine imam osećaj kao da imam upalu mišića.

Ja bih sve ovo ponovio lekaru na vakcinalnom punktu, pa neka on lepo prezakaze revakcinu za par nedelja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Onaj psihopata opet zatvorio Melbourne! 

Produžio. Melburn ide Sidnejskom putanjom, postepeno sve više i više slučajeva. U neku ruku je i dobro, pretpostavljam da će ovo biti smrt Kovid 0 strategije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Sunshine State said:

Podlegla i ja trendu testiranja antitela - obzirom da sam imala covid i da sam kompletno vakcinisana Pfizerom (druga doza u aprilu), proverila IgG na S protein (ELFA metod) - referentna vrednost je <1, ja imam 33.6 - kaze "Super! Pfizerovci najcesce imaju oko 10 - 15"

 

Komšije, par, vakcinisali se početkom godine. Ona je otišla, primila booster jer su antitela bila 0. Navodno zbog nekog leka, steroida, terapije na kojoj je. On će sačekati 20ti septembar jer ima antitela. Oboje su u ranim 70-tim. Juče komšija rekao suprugu i ovaj se malo preplašio pred put. 

Otišli do Walgreensa da se raspitamo za PCR test za pred put, pa pitali i za booster. Rekao nam da će nam dati zato što ne odbijaju ukoliko neko pita.  Popunili upitnike, pokazali kartice i sad nam kartice dopunjene. Ja sam malo osetila ubod i noćas možda jednom, dva put u okretanju, najslabiju bol da me podseti da je tu bod. Sve u svemu zadovoljna.
Sada mi preostaju brige sa tajmingom za PCR. Na dva mesta su rekli 2-3 dana za rezultat. Sinoć smo takodje pročitali Ovo, pa sad se još više pripremamo na svakakve mogućnosti, odustajanje, samo ja da odem, umanjenje vremena tamo…ah…rekoh ja, mnogo planiranja i ponekad ni to ne pomogne…

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Komšije, par, vakcinisali se početkom godine. Ona je otišla, primila booster jer su antitela bila 0. Navodno zbog nekog leka, steroida, terapije na kojoj je. On će sačekati 20ti septembar jer ima antitela. Oboje su u ranim 70-tim. Juče komšija rekao suprugu i ovaj se malo preplašio pred put. 

Otišli do Walgreensa da se raspitamo za PCR test za pred put, pa pitali i za booster. Rekao nam da će nam dati zato što ne odbijaju ukoliko neko pita.  Popunili upitnike, pokazali kartice i sad nam kartice dopunjene. Ja sam malo osetila ubod i noćas možda jednom, dva put u okretanju, najslabiju bol da me podseti da je tu bod. Sve u svemu zadovoljna.
Sada mi preostaju brige sa tajmingom za PCR. Na dva mesta su rekli 2-3 dana za rezultat. Sinoć smo takodje pročitali Ovo, pa sad se još više pripremamo na svakakve mogućnosti, odustajanje, samo ja da odem, umanjenje vremena tamo…ah…rekoh ja, mnogo planiranja i ponekad ni to ne pomogne…

 

 

Dolazite u Srbiju ili idete u neku EU drzavu?

Ako je samo tranzit iz US za Srbiju, ne brinite....srecan put!!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dolazite u Srbiju ili idete u neku EU drzavu?

Ako je samo tranzit iz US za Srbiju, ne brinite....srecan put!!

Prvo u Srbiju, ali kasnije u Belgiju, Holandiju, Francusku i Nemačku, pratiću kako se odvija. Možda će morati da se prekriže planovi, naprave novi. U tom slučaju možda skratim celokupan odmor za par nedelja. Ali, ne brinem se puno, idem prvenstveno zbog roditelja. Sve ostalo može da se odloži za drugi put. 

Hvala.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Knipex said:

Sutra mi je termin za revakcinu. Kakva je procedura ako sam prehlađen i ne osećam se baš najbolje? Ima 3 dana kako su mi zapušeni sinusi. Sve me boli kad se probudim i treba mi neko vreme da profunkcionišem. Od juče sam počeo da kašljem. Inače nakon 5-6 dana od dana kad sam primio prvu dozu vakcine imam osećaj kao da imam upalu mišića.

 

Javi nam kako si, i šta ti je rečeno na punktu za vakcinaciju. 

 

 

8 hours ago, koca popovic said:

Sta je potrebno za ulazak u Srbiju?

 

Ovo je ažurirano uputstvo za ulazak u Srbiju

 

https://www.mfa.gov.rs/gradjani/ulazak-u-srbiju/covid-19-uslovi-za-ulazak

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovo je ažurirano uputstvo za ulazak u Srbiju

 

https://www.mfa.gov.rs/gradjani/ulazak-u-srbiju/covid-19-uslovi-za-ulazak

 

 

 

 

Zanimljivo je kako niko ne zarezuje ove potvrde o vakcinaciji kad su u pitanju strani drzavljani, vec se i dalje trazi negativan test, bas kao i pre godinu dana. Pri tome je izvestan broj zemalja izuzet iz tog pravila, znaci za neke ipak moze vakcinacija, pa mi je sad logika svega toga jos manje jasna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vilhelmina said:

 

Zanimljivo je kako niko ne zarezuje ove potvrde o vakcinaciji kad su u pitanju strani drzavljani, vec se i dalje trazi negativan test, bas kao i pre godinu dana. Pri tome je izvestan broj zemalja izuzet iz tog pravila, znaci za neke ipak moze vakcinacija, pa mi je sad logika svega toga jos manje jasna.

 

Sinoc jedan prijatelj (austrijski drzavljanin) nije mogao u avion iz Beca za Bg, nisu hteli da ga puste, kazu Srbija ne priznaje vakcine iz EU 😞

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Zanimljivo je kako niko ne zarezuje ove potvrde o vakcinaciji kad su u pitanju strani drzavljani, vec se i dalje trazi negativan test, bas kao i pre godinu dana. Pri tome je izvestan broj zemalja izuzet iz tog pravila, znaci za neke ipak moze vakcinacija, pa mi je sad logika svega toga jos manje jasna.

Kako sam ja razumeo trazi se jedan od tih dokumenata a ne sva tri??? Znaci ili potvrda o vakcinaciji ili PCR test ili potvrda o prelezanom Covidu. 

Link to comment
Share on other sites

Kako mi je iritantno ovo sto potenciraju da je najveci broj mladih u bolnici nevakcinisano. Pa pobogu, 90% matorih se vakcinisalo, oni koji nisu su under 30. Normalno je da ce ih u bolnicama biti najvise. Covece, da svoje misljenje temeljim prema onome sto mi se servira sa TV-a, NIKAD se ne bih vakcinisao. Toliko su fejlovali ovu kampanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izboli mamu s Pfizerom, nakon dva Sinopharma. Neki deda posle nje se isto ohrabrio, kad je cuo da je ona uzela Pfizer nakon Kineza.

 

Sedim k'o na iglama, jer je rekla da ce me obesiti o prvo drvo bude li imala temperaturu (mrzi temperaturu, imala je do sad dva puta u zivotu!) 😄

 

Rekla sam da se pakujem i krecem za NL, ako pocne da joj skace!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Grčka policija počastila antivaxere suzavcem, šok bombama i vodenim topovima na jučerašnjim demonstracijama. 😇

 

Kad se pročita kako KeepTalkingGreece, levičarski medij i protivnik Mitsotakisove vlasti, definiše antivaxere kao religiozne fanatike, teoretičare zavere i neonaciste, jasno je da je policija imala pravo da takve srednjevekovne elemente počasti gore navedenim sredstvima pacifikacije. Pošto je demonstranata bilo svega 8.000 jasno je i da je grčki narod ozbiljnije shvatio pretnju nego mi i da su oko nekih stvari jedinstveni, političke preferencije tamo ili amo (izuzev ekstremne desnice, oni su "slobodari"). BTW, zanimljivo da je jedan od simbola antivaxerskog pokreta u Grčkoj, koji tupi oko štetnosti vakcina, primio oba shota Pfizera. A tek borbeni poklič antivaxera "pravoslavlje ili smrt", šta reći. Plaše se da im neko vakcinama uzme izvorni grčki DNK. 😁 

 

Evo izvorna vest:

 

Anti-vaxxers protest in Athens: Religious fanatics, conspiracy theorists and neo-nazis

August 30, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 2 Comments

With Greek flags, religious symbols and chanting “Orthodoxy or Death” thousands of anti-vaxxers gathered at outside the Greek Parliament at Syntagma square on Sunday evening, in the first gathering of this kind after the summer vacations.

The   crowd, some 7,500 people, was a heterogeneous crowd of religious fanatics, extreme far-rights, conspiracy theorists and even fascist junta-nostalgics.

antivaxxaug1-660x330.jpg

E9_Cn9xWUAMoqhj?format=jpg&name=large

 

A crowd that has fallen victim to claims the vaccines will “alter the famous “Greek DNA” and “make it disappear”, those who believe that the vaccines and the masks are tools of the Antichrist, those who are afraid that they get microchipped together with populist far-right wingers who grabbed the opportunity of the pandemic crisis to gain supporters.

Among them, also isolated sociopaths we meet at the neighborhood supermarket, bank and cafe and wonder why they are not in psychological consultation but walk around free.

 

E9_DXOpWEAQHptA?format=jpg&name=900x900

 

One protester was holding a book by the initiator of the 1967 junta coup.

 

E9-zQ3TXIAALOHO?format=jpg&name=medium

 

Some were holding a flag with the symbol of neo-nazi Golden Dawn whose leadership is serving sentences in prison.

 

E9-zRmLXIAgmUXG?format=jpg&name=medium

 

At some point, when the speeches had finished, a part of the crowd, mostly youth, attacked police with water bottles, stones, fire bombs, sound flares and other items and attempted to climb the stairs to the Parliament.

 

E9_fGFWXEAMo1Kn?format=jpg&name=medium

 

Police responded with teargas and flash grenades, and operated a water cannon to disperse the angry crowd.

 

E9_fGGvWUAsMqdc?format=jpg&name=medium

E9-1tEOXMAYVxZ3?format=jpg&name=900x900

 

One protester was pictured protecting himself form riot police behind a big icon of Virgin Mary.

 

At the end of the clashes some 47 protesters found themselves in police detention.

A similar protest rally was held also in Thessaloniki, northern Greece. Τhe rally was addressed by pharmacology professor at the Medical School of Thessaloniki, Dimitris Kouvelas, a symbol figure of the anti-vaxx movement in the country. Interesting to note, that the man who claims to consider vaccinations as “harmful” to those not belonging to vulnerable groups and speak of ” exposure to vaccines”  told Mega TV on Saturday that he has received both shot of Pfizer vaccine.

 

PS The organized anti-vaxxers movement in Greece seems to turn more and more political and has little or nothing to do with the fear or insecurity of the vaccine reluctant citizens.

And this is the crowd of anti-vaxxers the government will never persuade to get shots against Covid-19 and this is the crowd that will keep holding hostages the vaccinated citizens.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

PS The organized anti-vaxxers movement in Greece seems to turn more and more political and has little or nothing to do with the fear or insecurity of the vaccine reluctant citizens.

And this is the crowd of anti-vaxxers the government will never persuade to get shots against Covid-19 and this is the crowd that will keep holding hostages the vaccinated citizens.

Ima li iza ovoga neka zabavna priča, cenim da ima nemoguće da je `vako na suvo glupo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Bio danas na punktu za vakcinaciju. Za reakciju mi rekli da je sve to normalno i da nisam jedini koji je tako reagovao. Da za drugu dozu dođem za 2-3 nedelje kada ozdravim. Takođe su mi rekli da se javim izabranom lekaru da me pregleda i da mi da terapiju. Do tada je sve teklo normalnim tokom a onda po dolasku u dom zdravlja mi rekli da neće da me prime i da idem u kovid ambulantu. Džabe što sam im rekao da sam preležao kovid, izašao iz bolnice 7. aprila, primio prvu dozu fajzera 9. avgusta... Na kraju mi dali broj kovid ambulante. Sestra koja se javila rekla samo: "Gospodine to su idioti, ali da se ne preganjamo sa njima dođite popodne kod nas. Danas je prvi dan da radimo u w smene, niko ne zna i neće biti gužve". Šta ću, odem popodne tamo i pravo na pauzu... Ispričam doktorki sve isto kao i ovima ranije. Izmeri mi saturaciju, 99. Temperatura 35.4. Posluša onako baš detaljno pluća i pogleda grlo. Dala mi panklav i septopeptaze i onako usput mi napisala uput da se sutra testiram na kovid. Kaže ne verujem da si pozitivan ali za svaki slučaj... I tako sutra na testiranje jbt 🙃

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...