Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nije korona novost na globalnom nivou ali jeste na privatnom. Radio sam upravo finansije za 2020. i troškovi u mojoj porodici su bili za 25% niži nego u 2019. i manje više sve stavke su vezane za kretanje...

 

U suštini... U 2021. ćemo imati po 30+ slobodnih dana. Vidim ja kako će deca da odu kod bake i deke a nas dvoje u džungle Brazila na jedno mesec dana

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

Evo malo izvestaj s nemackog govornog podrucja:

 

Vakcinacija protice (gotovo) bez problema: jedini problem je bio u Bavarskoj (u Franken) gde su valjda koristili pogresne frizidere, sta li, pa neke vakcine nisu bile na propisnoj temperaturi :ajme:  i zato nisu vise bile upotrebljive. :twak: Toliko vezbanje i opet zabrljali!

 

Elem, da sve ne protekne gotovo idilicno pobrinuli su se neki koji su pokrenuli pitanje posebnih prava za vakcinisane: da oni mogu da nastave zivot normalno, bez postovanja mera itd. dok ostali moraju da se i dalje ponasaju u skladu s merama. Ministar zdravlja, kao i (koliko videh vecina) sefovi partija su kategoricno odbili ovu opciju, jer (prvenstveno) ne zele da se stvori drustvo s dve klase gradjana. Pogotovu sto je vakcinacija tek pocela, jos uvek nema dovoljno vakcina i u dogledno vreme mnogi nece ni dobiti priliku da se vakcinisu. (Sta ce biti kad svi koji budu hteli da se vakcinisu to i urade - videcemo, mada se ovde sve vreme ponavlja da nece biti obavezne vakcinacije. Videcemo da li ce biti "posredne" obaveze jer recimo restorani nece hteti da pustaju nevakcinisane unutra ili npr. avio kompanije, ili se nece moci na krstarenje brodom itd.)

 

Druga tema koja je podigla prasinu je povecanje proizvodnje vakcina. Bavarski predsednik Vlade je trazio da se pod hitno poveca proizvodnja vakcina (nije rekao kako), a Levica je trazila da Vlada natera firmu Biontech da da lience za proizvodnju vakcine drugim, konkurentskim farmaceutskim firmama (cini mi se da videh i da su liberali isto to trazili). Sefica Zelenih je rekla da neki izgleda zamisljaju da je proizvodnja vakcina jedna jednostavna stvar i moze ocas posla da se pokrene bilo gde. S ovim se slozio i ministar zdravlja, sto ce reci: nema nista od toga. Elem, Biontech je skoro "preuzeo" jednu firmu u Marburgu (severno od Frankfurta) s namerom da tu pokrene proizvodnju (a valjda i Pfizer radi na osposobljavanju drugih kapaciteta za proizvodnju ove vakcine). Racunaju da bi vec u prvom kvartalu 2021 mogli da krenu s proizvodnjom, sto bi znacilo da ce se raspolozive kolicine vakcina brzo drasticno uvecati.

 

Kod nas palo malo snega na nekom brdascetu (ovdasnje Divcibare), no ski liftovi nisu otvoreni, ali su ljudi masovno izasli na sankanje. Naravno - guzve na prilazima, kolone automobila, krcata parkiralista itd.

U Austriji za vikend krcata skijalista (samo domaci mogu da idu na skijanje jer su hoteli zatvoreni). Iako su smisljene mere (drzanje odstojanja i nosenje  maski) skijasi se bas i ne drze mera, velike su guzve na ski liftovima. Vlasti su morale da smanje kapacitete parkiralista, pa su se formirale kolone. Neki kukaju jer u sedisnici moze samo 3 ljudi da sedne, kao problem je s faminijama s decom, a i ski instruktori se bune jer zbog nedostatka stranih turista njima posao trpi. Trenutno vremenske prilike sprecavaju dalje corona probleme.

U Svajcarskoj su UK turiste stavili u 10 dana karantin. Mnogi pobegli iz karantina za Francusku.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nicklord said:

Nije korona novost na globalnom nivou ali jeste na privatnom. Radio sam upravo finansije za 2020. i troškovi u mojoj porodici su bili za 25% niži nego u 2019. i manje više sve stavke su vezane za kretanje...

 

U suštini... U 2021. ćemo imati po 30+ slobodnih dana. Vidim ja kako će deca da odu kod bake i deke a nas dvoje u džungle Brazila na jedno mesec dana

Nemoj da ti Vucko vidi ovo, odmah ce da se hvali kako je uvecao prihode domacinstvima.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

@wwww

 

Ako se dobro secam, Novartis (bas dept. za vakcine) je tu kod Marburga?

Bilo bi lepo da se "decje ruke sloze", pa da, ako je negde moguce, da se kapacitet proizvodnje vakcina poveca.

 

Edit: kasnim

 

https://www.fiercepharma.com/manufacturing/biontech-buys-novartis-plant-for-covid-19-vaccine-eyes-capacity-up-to-750m-doses

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Restorani i kafići će 31. decembra. i 1. januara raditi do 18 sati, prehrambeni objekti do 20, odlučeno je na današnjoj sednici Kriznog štaba:classic_biggrin:

 

Pa koliko se ja secam, poslednjih desetak godina (bar u Subotici) ozbiljnije su dnevne zurke za NG, nego uvece!!

 

Ja nisam mogla da verujem svojim ocima - 11 h pre podne, 31. decembar, teske neke zime, a devojke u najsvecanijim odezdama, s sminkom za neke najvecernjije proslave.

Bas ce im naskoditi s merama!!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

Restorani i kafići će 31. decembra. i 1. januara raditi do 18 sati, prehrambeni objekti do 20, odlučeno je na današnjoj sednici Kriznog štaba:classic_biggrin:

Do kad traju "mjere"? Do 2.1. ?
Ah vidim sad, za razliku od ostatka Evrope za Božić se ne planira popuštanje. Cool 🙂

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Kao što svojim očima vidimo to je posledica savesnog nošenja maski i rukavica, držanja distance i pranja ruku.
 

 

 

Ne znam dal si primetio kako su brojke naglo pale u komsiluku. Ne verujem da su oni nesto mnogo revnosniji u postovanju mera od nas. Bice da je stvarno i do toga da epidemija jednostavno ima svoj tok.

 

...

 

Apropo troskova, mi nismo ustedeli nista vise nego inace, godisnje cifre su nam tu negde, s tim sto je vazno napomenuti da ove godine nas budzet ima jednog korisnika vise nego pre, tako da ovu fiskalnu godinu ne mozemo porediti sa prethodnim, vec samo sa onim godinama koje dolaze. A i Gospodja je na porodiljskom primala manje od svoje redovne plate (uhvatio je onaj nebulozni zakon), tako da moze da bidne samo boljse :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Ako se dobro secam, Novartis (bas dept. za vakcine) je tu kod Marburga?

Bilo bi lepo da se "decje ruke sloze", pa da, ako je negde moguce, da se kapacitet proizvodnje vakcina poveca.

 

Edit: kasnim

 

https://www.fiercepharma.com/manufacturing/biontech-buys-novartis-plant-for-covid-19-vaccine-eyes-capacity-up-to-750m-doses

Vidim sad da ta firma ima pogon u Puurs-u u Belgiji odmah pored Pfizerovog pogona koji valjda proizvodi ove vakcine. Mozda ce i oni da se ukljuce u proizvodnju (ako taj pogon uopste moze da ih proizvodi). Verovatno im je za sve ove akcije trebala garancija da ce neko i da kupi vakcine kad povecaju proizvodnju.

Pre par sedmica je CEO Biontecha imao video konf. s Angelom i ministrom zdravlja, verovatno su o svemu ovom tada diskutovali. Koji dan potom se pojavila vest da je Nemacka ugovorila jos jedan kontingent vakcina, nevezano za EU.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne znam dal si primetio kako su brojke naglo pale u komsiluku. Ne verujem da su oni nesto mnogo revnosniji u postovanju mera od nas. Bice da je stvarno i do toga da epidemija jednostavno ima svoj tok.

Jesam, naravno. Ček ljudi neka gužva na poslu pišem večeras 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

Vidim sad da ta firma ima pogon u Puurs-u u Belgiji odmah pored Pfizerovog pogona koji valjda proizvodi ove vakcine. Mozda ce i oni da se ukljuce u proizvodnju (ako taj pogon uopste moze da ih proizvodi). Verovatno im je za sve ove akcije trebala garancija da ce neko i da kupi vakcine kad povecaju proizvodnju.

Pre par sedmica je CEO Biontecha imao video konf. s Angelom i ministrom zdravlja, verovatno su o svemu ovom tada diskutovali. Koji dan potom se pojavila vest da je Nemacka ugovorila jos jedan kontingent vakcina, nevezano za EU.

 

Moj neki osecaj je da nas vec od kraja prvog kvartala ocekuje vrtoglavi rast u proizvodnji vakcina.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, urosg3 said:

Jesam, naravno. Ček ljudi neka gužva na poslu pišem večeras 🙂

Urospetgeantimaskerravnazemljahrabrosrcefreeeedom veceras kod Milomira Marica u Glagoljici.

Pored svega o Covidu saznacete i kako je Uros upozna Arkana.

  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Eh vidim, ali meni pričao moj zuba, i maska i to ona 95 i face shield i rukavice, pa opet fasovao. Izgleda kad te hoće onda te hoće...

 

Tvoj čika zuba je i moj čika zuba ili ste porodično prešli kod drugog čika zube? Pitam jer se nisam dugo čula sa teta zubom i čika zubom.

 

Ja planiram sledeće godine da idem kod čika zube, jer mi sada nije hitno.   

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Pa koliko se ja secam, poslednjih desetak godina (bar u Subotici) ozbiljnije su dnevne zurke za NG, nego uvece!!

 

Ja nisam mogla da verujem svojim ocima - 11 h pre podne, 31. decembar, teske neke zime, a devojke u najsvecanijim odezdama, s sminkom za neke najvecernjije proslave.

Bas ce im naskoditi s merama!!

Bogami,te dnevne zuraje za 31.12.su svojevrstan zastitini znak Subotice posebno..cini mi se da su se odande i prosirile po drugim vojvodjanskim gradovima. Kad sam ja prvi put bio u Subotici na tom "dnevnom doceku" (pre dosta godina;imam jako dobre frendove tamo),ovde u Somboru jos nisu ni culi za to (bez preterivanja). Naravno,poslednjih nekoliko godina i u Somboru se to prosirilo i postalo uobicajeno..ja cak i ne idem vise nikad na vecernji docek..iskljucivo na te dnevne..uhh,kakvih je tu zurki bilo..neopisivo

Ovo pisem jer koliko vidim mnogi lokali i u Subotici i neki u Somboru planiraju u cetvrtak ove zurke..vec se uveliko mogu rezervisati stolovi,mesta itd. No,Crni ove godine odgovorno ponasanje stavlja iznad raskalasnog..samo privatna varijanta..

Inace,upravo jedan od tih drugara iz Subotice (inace,moj najbolji drugar) je u kucnoj izolaciji. Najpre mu je supruga dobila virus,a potom i on. Ona je imala blaze simtpome,ali je njega bas zdrmao..kaze da su mu prethodna tri dana bila prava agonija i da se nikada tako lose nije osecao. Srecom,odmah je posumnjao na koronu,pa se javio u kovid-ambulantu gde su mu snimana pluca,kontrolisan nivo kiseonika u krvi i dobio je terapiju..ne smem ni da zamislim sta bi bilo da je zakasnio sa javljanjem. Srecom,prosao je bez upale pluca i od sinoc mu je bolje. Inace,rec je o coveku koji je tamo u martu/aprilu bio malo skeptican prema virusu i njegovoj opasnosti,ali sinoc mi salje poruku: "Buraz,cuvaj se,ovo nije zajebancija".

Tako,da,cuvajte se i vi i zajebite neke proslave i slicno. Bice vremena za to kad sve ovo prodje.
Hocu reci:ne budite covid elita idioti

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

Bogami,te dnevne zuraje za 31.12.su svojevrstan zastitini znak Subotice posebno..cini mi se da su se odande i prosirile po drugim vojvodjanskim gradovima. Kad sam ja prvi put bio u Subotici na tom "dnevnom doceku" (pre dosta godina;imam jako dobre frendove tamo),ovde u Somboru jos nisu ni culi za to (bez preterivanja). 

Prepodnevna  kafica u Makijatu, dok je jos bio na Spensu,  je evoluirala u pijanku i jos su dovedeni trubaci sa ulice. Ovo je bila pilot epizoda dnevnih zurki u Novom Sadu. 1999 ili 2000 godina ne secam se vise tacno.

Sledece godine se pilo u svakom lokalu koji je drzao do sebe ali bez najava i organizacija.

Posle toga se pocelo sa organizovanjem dnevnih zurki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da,da..znam gde je bio Makijato..pa,ja sam u to vreme ziveo u Novom Sadu. Stanovao u Radnickoj ulici,koja sa jedne strane upravo izlazi na SPENS,na zgradu suda maltene.. U tom periodu nije bilo organizovanih zurki,kao sto kazes. Eh,mladost :classic_biggrin:

Edit:zaboravih napisati. Za taj detalj sa trubacima nisam znao,priznajem.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Tvoj čika zuba je i moj čika zuba ili ste porodično prešli kod drugog čika zube? Pitam jer se nisam dugo čula sa teta zubom i čika zubom.

 

Ja planiram sledeće godine da idem kod čika zube, jer mi sada nije hitno.   

a nije oni su ok koliko znam oboje, prešli smo kod gospođžinog zube na Kalenić

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...