Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Do sad je vwkcinisano vise od milion ljudi ovom Pfizer & Moderna vakcinom - da je bilo nekih ozbiljnijih slucajeva, do sad bismo culi.

 

Bila je ona lepa ilistracija za US za nedelju dana:

 

1.1 milion vakcinisanih = 8 alergijskih reakcija

 

1.5 miliona zarazenih = 19500 umrlih

 

Izbor je jednostavan!

Koliko sam skontala iz vesti samo jedna reakcija jako ozbiljna, lekar u NY sa nekom alergijom (nije penicilin cini mi se).

BTW imali smo dva dana malo straha za burazera da je fasovao virus, testirao se (krv) i negativan, neka alergija. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prilicno opale brojke kod nas. Sta mislite, sta je glavni uzrok tome? Nekako se poklopilo da su brojke krenule da padaju 10tak dana posle odluke da skole predju na online rad. Da li je to glavni razlog ili ne, pojma nemam.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Prilicno opale brojke kod nas. Sta mislite, sta je glavni uzrok tome? Nekako se poklopilo da su brojke krenule da padaju 10tak dana posle odluke da skole predju na online rad. Da li je to glavni razlog ili ne, pojma nemam.

mislimda ne treba potceniti i taj faktor..ali i trendove, zakone krive..sad samod ane ispadne d anam taj novi soj ili NG sjebu sve..da malo danemo dusom i mi..ali, ovo danas su vikend brojke, prema tome treba imati bar malecnu rezervu..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Auu, prati se ko je primio vakcinu. Sta je sledece? Pracenje ko je od tih koji su primili vakcinu posekao nokte,... Preteruje se.

 

Mislim da ti preterujes - sa strahom od Orwella i Gatesa... :wink2:

 

Ne preteruje se, treba da se prati i da postoji datoteka, iz prakticnih razloga.

Isto kao sto postoji datoteka izdatih vozackih dozvola ili registrovanih kola.

 

Vec sada u mnogim zemljama ne mozes da upises dete u skolu ako nije cepljeno protiv nekih bolesti - bez pismene potvrde.

Verovatno ces jos neko vreme trebati potvrdu o cepljenju protiv Covid-19 da bi mogao slobodno da putujes. Ako je izgubis, gde ces dobiti novu bez datoteke - ili, tvojim recnikom, "pracenja?"

 

 

Edited by zoran59
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja 'ocu da bude roza za zenske i plava za muske, i da mirise na Bazoka zvake!

 

Zvuci smesno ali i u Emiratima su morali da traze dozvolu od tih religioznih organizacija za upotrebu vakcine, Sadrzi taj svinjski gel.

 

evo i u Egiptu

https://egyptindependent.com/egypts-dar-al-iftaa-steps-in-debate-over-pig-derivatives-in-covid-19-vaccine/

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

 

Mislim da ti preterujes - sa strahom od Orwella i Gatesa... wink2.gif

 

Ne preteruje se, treba da se prati i da postoji datoteka, iz prakticnih razloga.

Isto kao sto postoji datoteka izdatih vozackih dozvola ili registrovanih kola.

 

Vec sada u mnogim zemljama ne mozes da upises dete u skolu ako nije cepljeno protiv nekih bolesti - bez pismene potvrde.

Verovatno ces jos neko vreme trebati potvrdu o cepljenju protiv Covid-19 da bi mogao slobodno da putujes. Ako je izgubis, gde ces dobiti novu bez datoteke - ili, tvojim recnikom, "pracenja?"

 

 

Izvini zorane ali totalno si omanio. Kakav gejts i orvel te spominju? Nisam napisao za pracenje zbog cipa u vakcini , vec za sve ove onlajn statistike uzivo, koliko je testirano, pozitivno, umrlo dnevno. Evo sad se vec trazr na forumu i prate statistike ko je primio vakcinu. Pitam sta je sledece, za sta ce forumasi i ostali traziti da prate statistiku uzivo? Ko je kakio i u koje vreme od yih koji su primili vakcine. Totalno ludilo vlada i zato kazem da cemo mi jos dugo nositi maske a i vakcina nece biti ucinkovita.

Ne bi da zvucim prostacki ali FO sa tim podmetanjima antivaxer i ravnozemljas, .... Jos jednom da ponovim da cu primiti vakcinu , bilo koju, ako bude potrebno zbog putovanja.

 

Edit

 

Posto nisam procitao post do kraja.

Nek se vodi statistika za one kojima ona treba.

Da li ti pratis online statistku uzivo ko ima vozacku a ko ne?

 

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

 

Zvuci smesno ali i u Emiratima su morali da traze dozvolu od tih religioznih organizacija za upotrebu vakcine, Sadrzi taj svinjski gel.

 

evo i u Egiptu

https://egyptindependent.com/egypts-dar-al-iftaa-steps-in-debate-over-pig-derivatives-in-covid-19-vaccine/

 

Ma znam, ali ono frka-drama-globalna katastrofa da se vakcina nadje sto pre, i onda: "A ja necu s tim!"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da li je ovde neko spomenuo alergiju na penicilin i da ta alergija sprečava da se primi vakcina?

 

Pre nekih 15  možda više ili manje godina, išla sam kod lekara koji mi je bio poznanik. Kad god bih imala jaču prehladu, anginu ili bronhitis nije mi prepisivao antibiotike na bazi penicilina.

 

Govorio je "za svaki slučaj, bolje da ne uzimaš penicilin! " U mom zdravstvenom kartonu kada sam prešla da me on leči nije stajalo da sam alegična na penicilin.

 

Ne znam kako da znam da li sam ili nisam alergična na penicilin. 

 

Moja sestra je alergična i da li sada ne može da primi nijednu od vakcina koje ćemo dobiti ili možda može..rusku npr..?

 

I kako da znam da li sam alergična na neku komponentu vakcine ili nisam?

 

Jedino znam da zbog kiseline u želucu i mogućeg čira ili gastritisa moram da pijem Control loc ili Nolpazu..ali to valjda nema veze sa vakcinama.

 

Btw, ne mogu da dočekam utorak i vidim kako će izgledati taj oštar protest, štrajk medicinskog dela KŠ.

 

Ne mogu da verujem da ljudi žele da slave i čekaju NG kao da je sve u redu.. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ras kass said:

 

Zvuci smesno ali i u Emiratima su morali da traze dozvolu od tih religioznih organizacija za upotrebu vakcine, Sadrzi taj svinjski gel.

 

evo i u Egiptu

https://egyptindependent.com/egypts-dar-al-iftaa-steps-in-debate-over-pig-derivatives-in-covid-19-vaccine/

Pa mora da se ispostuje to, inace, ako insistiras, ili ih kritikujes,onda si islamofob..nista anucili mi kao vrsta nismo iz ove pandemije, ali nista..ta satro politicka korektnost na su ovo i uvali..

Link to comment
Share on other sites

Brt ne znam, postujem muslimane kao sto postujem sve ljude na svetu, ali zamisli ostanes na pustom ostrvu sa jednim prasetom, i ti bi radije umro od gladi nego pojeo to prase. Mislim, do kraja dana bi ono svakako pojelo tebe. 

Situacija je stani-pani, kakav sad svinjski gel...Verujem da bi i Alah tu progledao kroz prste, valjda je njemu draze da su mu vernici zivi nego da ih kokne korona. Ne znam, ispravite me ako gresim.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je ovde neko spomenuo alergiju na penicilin i da ta alergija sprečava da se primi vakcina?

 

Pre nekih 15  možda više ili manje godina, išla sam kod lekara koji mi je bio poznanik. Kad god bih imala jaču prehladu, anginu ili bronhitis nije mi prepisivao antibiotike na bazi penicilina.

 

Govorio je "za svaki slučaj, bolje da ne uzimaš penicilin! " U mom zdravstvenom kartonu kada sam prešla da me on leči nije stajalo da sam alegična na penicilin.

 

Ne znam kako da znam da li sam ili nisam alergična na penicilin. 

 

Moja sestra je alergična i da li sada ne može da primi nijednu od vakcina koje ćemo dobiti ili možda može..rusku npr..?

 

I kako da znam da li sam alergična na neku komponentu vakcine ili nisam?

 

Jedino znam da zbog kiseline u želucu i mogućeg čira ili gastritisa moram da pijem Control loc ili Nolpazu..ali to valjda nema veze sa vakcinama.

 

Btw, ne mogu da dočekam utorak i vidim kako će izgledati taj oštar protest, štrajk medicinskog dela KŠ.

 

Ne mogu da verujem da ljudi žele da slave i čekaju NG kao da je sve u redu.. 

ja nisam nikog cula da pominje alergicne na penicilin da ne treba da prime vakcinu. rekli su da su ovih nekoliko koji su imali alergijske reakcije bili inace veoma alergicni recimo na morske plodove. ali je svima njima vec nakon dan-dva bilo totalno dobro.

rekli su da oni koji su alergicni na polen ili prasinu ne bi trebalo da imaju ikakvih problema i da mogu da prime vakcinu.

bice uskoro vise informacija, pa kad naletim - postavicu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je ovde neko spomenuo alergiju na penicilin i da ta alergija sprečava da se primi vakcina?

Ja sam pomenula jer se pominjalo kao potencijalni izuzetak za vakcinu. Uglavnom kazu da su obicne alergije nebitne - iako ovaj lekar je imao obicnu alergiju:

A Boston oncology doctor experienced a severe allergic reaction after he received Moderna’s coronavirus vaccine on Thursday, a rare reaction that has also happened after people took the Pfizer vaccine.

Boston Medical Center doctor Hossein Sadrzadeh, who has a shellfish allergy, suffered an anaphylactic reaction following a dose of the Moderna vaccine on Christmas Eve, he told The New York Times.

 

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne znam kako da znam da li sam ili nisam alergična na penicilin. 

 

Da jesi znala bi. To se obicno otkriva u ranom uzrastu kad se kao dete razbolis pa ti odma daju nesto na bazi penicilina.

Moj burazer zamalo umro kao beba od toga, a sad kaze da mu je lekar rekao kad su ga testirali da nije vise alergican na penicilin....ima 37 godina, kako je ta alergija otisla a sve ostale nastale nemam pojma - ali znam da je bio alergican pre 10tak godina jer je imao reakciju na neku tabletu sto sam mu ja dala a nisam pogledala da ima penicilin. 

Retko je to da odrastes a da ne otkrijes.

 

U svakom slucaju mozes da se testiras.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je ovde neko spomenuo alergiju na penicilin i da ta alergija sprečava da se primi vakcina?

 

Pre nekih 15  možda više ili manje godina, išla sam kod lekara koji mi je bio poznanik. Kad god bih imala jaču prehladu, anginu ili bronhitis nije mi prepisivao antibiotike na bazi penicilina.

 

Govorio je "za svaki slučaj, bolje da ne uzimaš penicilin! " U mom zdravstvenom kartonu kada sam prešla da me on leči nije stajalo da sam alegična na penicilin.

 

Ne znam kako da znam da li sam ili nisam alergična na penicilin. 

 

Moja sestra je alergična i da li sada ne može da primi nijednu od vakcina koje ćemo dobiti ili možda može..rusku npr..?

 

I kako da znam da li sam alergična na neku komponentu vakcine ili nisam?

 

Jedino znam da zbog kiseline u želucu i mogućeg čira ili gastritisa moram da pijem Control loc ili Nolpazu..ali to valjda nema veze sa vakcinama.

 

Btw, ne mogu da dočekam utorak i vidim kako će izgledati taj oštar protest, štrajk medicinskog dela KŠ.

 

Ne mogu da verujem da ljudi žele da slave i čekaju NG kao da je sve u redu.. 

 

"Šta CDC preporučuje


Ako ste ikada imali ozbiljnu alergijsku reakciju na bilo koji sastojak cjepiva COVID-19, CDC preporučuje da ne biste trebali uzimati to specifično cjepivo. Ako ste imali ozbiljnu alergijsku reakciju na druga cjepiva ili injekcije, trebate pitati svog liječnika da li biste trebali dobiti COVID-19 cjepivo. Liječnik će vam pomoći da odlučite da li je sigurno cijepljenje.

CDC preporučuje da se ljudi sa istorijom ozbiljnih alergijskih reakcija koje nisu povezane sa vakcinama ili lijekovima za injekcije - poput alergija na hranu, kućne ljubimce, otrov, životnu sredinu ili lateks - i dalje mogu cijepiti. Ljudi koji imaju istoriju alergija na oralne lijekove ili porodičnu istoriju teških alergijskih reakcija ili koji mogu imati blažu alergiju na cjepiva (bez anafilaksije) - također se mogu i dalje cijepiti.

Ako imate ozbiljnu alergijsku reakciju nakon što ste dobili prvu injekciju, ne biste trebali dobiti drugu injekciju. Vaš liječnik vas može uputiti kod specijaliste za alergije i imunologiju kako biste pružili više njege ili savjeta."

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...