Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

6 minutes ago, Darko said:

Kakav je plan za otvaranje tamo?

 

Prebaceno je na nivo pokrajina, neke idu brze, druge sporije.

 

Skole su pocele delimicno da rade, pojedini razredi pojedinim danima u sedmici. Vrtici jos uvek nisu (osim za hitne slucajeve, tj. decu onih koji rade u baznim zanimanjima). Restorani su polako otvoreni uz posebne mere distanciranja, prodavnice takodje. Jos nema turistickih putovanja, hoteli gotovo da ne rade. Nema koncerata, pozorista, diskoteka itd. ali rade muzeji, zoo vrtovi itd. Od sportova jedino 1. i 2. fudbalska liga je nastavila takmicenje, bez prisustva publike. Ostali su uglavnom zavrsili sezonu, mada se za kosarku prica da zele da odrade neki zavrsni mini plejof da odrede pobednika.

Nikad nismo imali zabranu izlaska, samo nismo smeli da se seckamo u grupama vecim od 2 (osim ako nisu iz istog domacinstva). Sad moze do 5 ljudi i mogu da se sastanu dve porodice.

Maske se nose u javnom prevozu i prodavnicama, mada dobar broj ljudi nosi i na ulici (ali daleko od vecine).

Predsednik moje pokrajinske vlade hoce sve da vrati totalno u normalu (iako se pojavljuju lokalni hotspotovi), pa je ukinuo 14-dnevni karantin za one koji dolaze iz inostranstva (cak i iz UK), dozvoljava posetu starackim domovima, a cak je dozvolio i da se otvore neke igraonice za decu (u halama)! Bazeni nam se otvaraju u cetvrtak (uz redukovan broj posetilaca i kupovinu karata on-line za 3 razlicita termina u toku dana). Ljudi su jos uvek dovoljno obazrivi, ali videcemo dokle ce to da traje.

 

Imamo i mi teoreticare zavere koji krive Bila Gejca za sve i nece da ih on cipuje (pa nose pokrivke za glavu od aluminijuma). Tu su i oni koji nece prisilnu ili ikakvu vakcinaciju. A i neonacisti se petljaju i pokusavaju da mute vodu. Imamo i anarhiste koji iz principa protestvuju protiv drzave. A ima i ljudi koji su zabrinuti za egzistenciju, bezbednost npr. dece u ugrozenim porodicama...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

 

Imamo i mi teoreticare zavere koji krive Bila Gejca za sve i nece da ih on cipuje (pa nose pokrivke za glavu od aluminijuma). Tu su i oni koji nece prisilnu ili ikakvu vakcinaciju. A i neonacisti se petljaju i pokusavaju da mute vodu. Imamo i anarhiste koji iz principa protestvuju protiv drzave. 

 

Izgleda da nigde na svetu ne manjka idiota. 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, wwww said:

Hm, izgleda da je Hrvatsku pogodio "blagi" kineski virus, za razliku od Srbije (nemam pojma koji virus je tu, ali definitivno nije ni italijanski, a ni kineski).

A Nemacku je izgleda pogodio kineski virus iako su zarazu doneli skijasi iz Austrije (a njih po svemu sudeci zarazili Kinezi (a ne nemacki barmen i koleginica mu iz Svajcarske) posto i oni imaju mali broj mrtvih, iako je Tirol "tu preko brda" do severne Italije) i turisti iz Italije (plus poneki iz Irana). Dok je npr. susednu Belgiju i Francusku pogodio opasni italijanski. Virus u Holandiji je "nesto izmedju": ni kineski ni italijanski.

Madjarsku, Slovacku, Poljsku je, opet, pogodio neki virus blazi i od kineskog. Island je izgleda pogodio kineski virus uprkos cinjenici da su ga u zemlju uneli skijasi iz Tirola. Kao i Norvezane (za razliku od komsija Svedjana).

:smiley33:

 

Zaboravila si spomenuti i originalni americki, kako nam Rale objasni :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Da ne pisem na temi o USA, ali to sto oni sad rade, to je bas degutantno. Na sve nacine pokusavaju da predstave krizu u USA kao krivicu Kine i SZO, nikako ne mogu da prihvate cinjenicu da nisu reagovali na vreme i da su se sprdali sa virusom kao i svi ostali. 

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Situacija u celom svetu trenutno je takva kakva je iz sledecih razloga (dodati po zelji):

 

- Virus je nepoznat

- Kina, mozda, nije davala prave informacije

- WHO je odreagovala kako je odreagovala, i sa zakasnjenjem proglasila pandemiju

- neke drzave su odreagovale kasno

- neke drzave (ni)su imale srece, a neke pameti

- zdravstveni sistemi vecine drzava nisu takvi da mogu da podnesu epidemiju sirih razmera, uz veliki broj kriticno obolelih

- razlike u mentalitetu, postovanju mera, etc. su razlicite od drzave do drzave

- mere su razlicite 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

 

 

 

Iskreno nemam pojma da postoje "kineski" i "evropski" tip virusa. Virus nije koliko znam nešto značajno mutirao, tj. u odnosu na onaj iz Vuhana nije nešto ni značajno jači ni slabiji. Pitanje smrtnosti se pre svega odnosi na dva faktora - koliko "duboko" je virus uspeo da uđe u populaciju, koji broj ljudi je uspeo da zarazi i koje kategorije stanovništva je pogodila epidemija. 

Zemlje dalekog istoka, pre svega mislim na Koreju, Japan, Singapur, pa i Kinu, imaju iskustva sa epidemijama virusa, i oni imaju sistem za rano alarmiranje, tako da su zato i te zemlje blaže prošle u odnosu na evropu, a sve to iz iskustva koje su imali sa SARS-om. Evropske zemlje i USA bi trebalo sada da uče na svojim greškama, pa će verovatno i odgovor na epidemiju biti adekvatniji u budućnosti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

Svedska i Singapur otprilike slican broj zarazenih - Svedska ca. 30 000, Singapur ca. 28 500....Svedska 3700 umrlih, Singapur 22!!

 

Kako i sta i zasto?!

 

Ako uzmemo  u obzir samo ove cetiri brojke u obzir, smrtnost (na broj zarazenih) kod Svedjana 12 %, kod Singapuraca manje od 0.1 %

 

Singapur broji tzv "ruskom metodom" brojanja :classic_biggrin:.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CheshireCat said:

 

Singapur broji tzv "ruskom metodom" brojanja :classic_biggrin:.

Mora neko da mi ja objasni o čemu se radi "kod brojanja" preminulih?

Jedina manipulacija može da se postigne je u delu broja prijavljenih slučajeva i naravno oko testiranja, ali nisam siguran čemu to služi. Sa druge strane ako neko prijavi 200.000 obolelih, na kraju će moći da postoje samo dve kolone - opravljeni i umrli. Prijavljivaće umrle kao oporavljene?

Edited by Don Laki Juan
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Don Laki Juan said:

Mora neko da mi ja objasni o čemu se radi "kod brojanja" preminulih?

Jedina manipulacija može da se postigne je u delu broja prijavljenih slučajeva i naravno oko testiranja, ali nisam siguran čemu to služi. Sa druge strane ako neko prijavi 200.000 obolelih, na kraju će moći da postoje samo dve kolone - opravljeni i umrli. Prijavljivaće umrle kao oporavljene?

 

Belgija, recimo, vodi sve umrle u ovom periodu kao da su umrli od covid-19.

Neke druge drzave broje u umrle samo one kojima je covid-19 potvrdjen ili pre smrti ili obdukcijom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

 

Belgija, recimo, vodi sve umrle u ovom periodu kao da su umrli od covid-19.

Neke druge drzave broje u umrle samo one kojima je covid-19 potvrdjen ili pre smrti ili obdukcijom.

Ok, ali mislim da je suština u broju slučajeva koje određena država ima, tj. onaj kod koga je ustavnoljeno prisustvo virusa i ukoliko premine, onda se računa kao smrtni slučaj izazvan ovim virusom. Ovo praktinično znači da ako recimo dražava A prijavi 250.000 slučajeva, onda tu možemo da imamo samo one koji su se izborili sa virusom, i one koji su preminuli. Tj broj na kraju treba da bude oboleli=oporavljeni + preminuli, ne postoji treća kategorija gde bi se svrstali oni koji su preminuli od druge bolesti, a imali su virus. Jedini način da se cifra lažira je da se preiminuli ili određeni broj preminulih vode kao oporavljeni.

Dakle manipulacija može biti samo u delu prijavljenih slučajeva i testiranja. Ako je neko međutim prijavljen kao oboleli od virusa, onda tu ima malo prostora za manipulaciju, što opet ne objašnjava nisku stopu smrtnosti kod prijavljenih slučajeva kod Singapura i Rusije, ali i nekih arapskih zemalja.

 

edit. sa druge strane, ja ne znam koliko je ipravno da se svi preminuli vode kao da su preminuli od covid-a, a iskreno ne znam da iko to radi. Možda sam pogrešno razumeo.

Edited by Don Laki Juan
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Don Laki Juan said:

Ok, ali mislim da je suština u broju slučajeva koje određena država ima, tj. onaj kod koga je ustavnoljeno prisustvo virusa i ukoliko premine, onda se računa kao smrtni slučaj izazvan ovim virusom. Ovo praktinično znači da ako recimo dražava A prijavi 250.000 slučajeva, onda tu možemo da imamo samo one koji su se izborili sa virusom, i one koji su preminuli. Tj broj na kraju treba da bude oboleli=oporavljeni + preminuli, ne postoji treća kategorija gde bi se svrstali oni koji su preminuli od druge bolesti, a imali su virus. Jedini način da se cifra lažira je da se preiminuli ili određeni broj preminulih vode kao oporavljeni.

Dakle manipulacija može biti samo u delu prijavljenih slučajeva i testiranja. Ako je neko međutim prijavljen kao oboleli od virusa, onda tu ima malo prostora za manipulaciju, što opet ne objašnjava nisku stopu smrtnosti kod prijavljenih slučajeva kod Singapura i Rusije, ali i nekih arapskih zemalja.

 

edit. sa druge strane, ja ne znam koliko je ipravno da se svi preminuli vode kao da su preminuli od covid-a, a iskreno ne znam da iko to radi. Možda sam pogrešno razumeo.

 

"What's different about Belgium?

Belgian officials say they are counting in a way that no other country in the world is currently doing: counting deaths in hospitals and care homes, but including deaths in care homes that are suspected, not confirmed, as Covid-19 cases."

 

Holandija i UK, recimo, uopste ne prijavljuju broj izlecenih/oporavljenih (recovered)

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Laki Juan said:

Iskreno nemam pojma da postoje "kineski" i "evropski" tip virusa. Virus nije koliko znam nešto značajno mutirao, tj. u odnosu na onaj iz Vuhana nije nešto ni značajno jači ni slabiji. Pitanje smrtnosti se pre svega odnosi na dva faktora - koliko "duboko" je virus uspeo da uđe u populaciju, koji broj ljudi je uspeo da zarazi i koje kategorije stanovništva je pogodila epidemija. 

Zemlje dalekog istoka, pre svega mislim na Koreju, Japan, Singapur, pa i Kinu, imaju iskustva sa epidemijama virusa, i oni imaju sistem za rano alarmiranje, tako da su zato i te zemlje blaže prošle u odnosu na evropu, a sve to iz iskustva koje su imali sa SARS-om. Evropske zemlje i USA bi trebalo sada da uče na svojim greškama, pa će verovatno i odgovor na epidemiju biti adekvatniji u budućnosti.

 

Bio je jedan clanak (predat u stampu u martu, analizirao stanje od februara) koji je nasao 3 soja virusa u to vreme: A, B i C

F1.large.jpg

https://www.pnas.org/content/117/17/9241

A i B su nadjena u Wuhanu, pri cemu je B (koji je nastao kasnije) bio dominantniji. Kazu da nema razlike u pogledu smrtnosti ili ostalih bitnih karakteristika.

Bilo je i nekih clanaka gde je vise razlicitih grupa naucnika analiziralo poreklo virusa prema genomu, pa su dosli do zakljucka da je on verovatno presao na coveka negde izmedju septembra i novembra 2019, i to verovatno negde u pokrajini blizu granice s Vijetnamom (Yunnan - gde ima mnogo tih slepih miseva koji imaju corona viruse - sad je @uini postavio na drugoj temi jedan clanak o novom virusu pronadjenom na slepim misevima u toj oblasti) ili one blizu Hongkonga (Guangzhou) ili ove gde je Wuhan (ovo pisem po secanju i gledajuci sad google mapu Kine).

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Don Laki Juan said:

Ok, ali mislim da je suština u broju slučajeva koje određena država ima, tj. onaj kod koga je ustavnoljeno prisustvo virusa i ukoliko premine, onda se računa kao smrtni slučaj izazvan ovim virusom. Ovo praktinično znači da ako recimo dražava A prijavi 250.000 slučajeva, onda tu možemo da imamo samo one koji su se izborili sa virusom, i one koji su preminuli. Tj broj na kraju treba da bude oboleli=oporavljeni + preminuli, ne postoji treća kategorija gde bi se svrstali oni koji su preminuli od druge bolesti, a imali su virus. Jedini način da se cifra lažira je da se preiminuli ili određeni broj preminulih vode kao oporavljeni.

Dakle manipulacija može biti samo u delu prijavljenih slučajeva i testiranja. Ako je neko međutim prijavljen kao oboleli od virusa, onda tu ima malo prostora za manipulaciju, što opet ne objašnjava nisku stopu smrtnosti kod prijavljenih slučajeva kod Singapura i Rusije, ali i nekih arapskih zemalja.

 

edit. sa druge strane, ja ne znam koliko je ipravno da se svi preminuli vode kao da su preminuli od covid-a, a iskreno ne znam da iko to radi. Možda sam pogrešno razumeo.

cini mi se prosle sedmice sam videla neku reportazu na tv o situaciji u Rusiji (valjda na euronews) i tu su rekli da kao Rusi rade obdukciju preminulih pa kao ako je nekom tokom bolesti npr. stalo srce onda ga kao racunaju da je umro od srca a ne od covid-a. Ne znam koliko je ovo tacno (ipak su zapadni mediji malcice "obojeni" kad izvestavaju o Rusiji), niti koliko je ispravno ovo ovako raditi (mozda je doticnom pacijentu srce otkazalo jer je virus pravio haos pa pukla najslabija karika, tj. bez virusa srce ni ne bi otkazalo). A ranije je bio i izvestaj da kao Rusima test na covid-19 nije bio bas najpouzdaniji, pa su onda resili da u covid pacijente uvrste sve one koji imaju probleme s plucima (posto je sezona gripa zavrsena pa nema sta drugo da izaziva te probleme). Ali ni za ovo ne znam koliko je pouzdano.

 

U Nemackoj se smrtni slucajevi u statistici zovu: "preminuli s covid-19". Do skoro nisu ni vrsili obdukcije da utvrde koji tacno organ je otkazao a sto je izazvalo smrt. Ne znam da li ovo ostavlja prostor za jos po nekog umrlog od/s covid-19 a koji nije registrovan (mozda ako je osoba bila hronicno bolesna od neceg drugog, a nije imala neke izrazene simptome da se posumlja na covid-19 i da se testira, pa umrla i to pripisali toj drugoj bolesti). Nemam pojma da li je ovo realisticno (mada su ovakav nekakav scenario pominjali kod analize broja preminulih i excess mortality u UK).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

cini mi se prosle sedmice sam videla neku reportazu na tv o situaciji u Rusiji (valjda na euronews) i tu su rekli da kao Rusi rade obdukciju preminulih pa kao ako je nekom tokom bolesti npr. stalo srce onda ga kao racunaju da je umro od srca a ne od covid-a. Ne znam koliko je ovo tacno (ipak su zapadni mediji malcice "obojeni" kad izvestavaju o Rusiji), niti koliko je ispravno ovo ovako raditi (mozda je doticnom pacijentu srce otkazalo jer je virus pravio haos pa pukla najslabija karika, tj. bez virusa srce ni ne bi otkazalo). A ranije je bio i izvestaj da kao Rusima test na covid-19 nije bio bas najpouzdaniji, pa su onda resili da u covid pacijente uvrste sve one koji imaju probleme s plucima (posto je sezona gripa zavrsena pa nema sta drugo da izaziva te probleme). Ali ni za ovo ne znam koliko je pouzdano.

Da, ali na kraju će se morati znati podaci od projavljenih toliko, preživelo toliko, umrlo toliko. To je poenta. Bez obzira što UK i Holandija ne objavljuju podatke o oporavljenim slučajevima, na koncu će se znati i ta cifra. Moje mišljenje je da sigurno postoje neke nepravilnosti kod Rusa, ali je činjenica da je njih epidemija dosta kasno zahvatila i da će smrtnost rasti. Sada je na oko 1%, što je opet duplo veća smrtnost nego u S.Arabiji. 

Kažem treba podvući crtu na kraju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Laki Juan said:

Da, ali na kraju će se morati znati podaci od projavljenih toliko, preživelo toliko, umrlo toliko. To je poenta. Bez obzira što UK i Holandija ne objavljuju podatke o oporavljenim slučajevima, na koncu će se znati i ta cifra. Moje mišljenje je da sigurno postoje neke nepravilnosti kod Rusa, ali je činjenica da je njih epidemija dosta kasno zahvatila i da će smrtnost rasti. Sada je na oko 1%, što je opet duplo veća smrtnost nego u S.Arabiji. 

Kažem treba podvući crtu na kraju.

 

Ovo je moguce kada bi se ogromna vecina zarazila i svi usli u registar zvanicno obolelih.

 

Bez toga je moguce da teske slucajeve i ne racunas kao obolele. Umre neko u starackom domu, ti kazes da je umro od ranije bolesti i ne testiras ga na virus.

 

Da bi imali prestavu kakva je smrtnost od virusa mora temeljno da se vrsi ispitivanje i mora da postoji istrazivanje koje ce sve da podeli u tri kolone:

 

1. Ljudi koji su umrli zbog virusa.

2. Ljudi koji su umrli zbog neke druge bolesti, a bili su pozitivni na virus.

3. Ljudi koji su se oporavili.

 

Tako bi se izbeglo preterivanje i u jednom i u drugom pravcu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, goldberg said:

Bez toga je moguce da teske slucajeve i ne racunas kao obolele. Umre neko u starackom domu, ti kazes da je umro od ranije bolesti i ne testiras ga na virus.

OK. Kao što sam i napisao postoje dva načina manipulacije - broj obolelih i testovi.

Opet ovo nije odgovor na pitanje zašto je trenutna smrtnost kod registrovanih slučajeva u Rusiji 1%, a pisalo se da je niska zato što se vrši lažiranje podataka.

Link to comment
Share on other sites

@Nemci

 

Ja nisam skapirao da će bilo gde biti obavezna vakcinacija za sve, ni kod nas ni u Nemackoj. To što je kod Nemaca svest o vakcinama takva da se to ne dovodi u pitanje je druga stvar.

 

E sad, vakcinacija će (ako i kad je bude...sa akcentom na ako) verovatno biti obavezna za putovanja, imunokompromitovane grupe koje smeju da prime vakcinu (kao penzosi i vakcina za sezonski grip) i sl.

 

Obavezna vakcinacija mislim da nije pitanje.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, NMX said:

To što je kod Nemaca svest o vakcinama takva da se to ne dovodi u pitanje je druga stvar.

I ovde postoji veliki broj bolida koji smaraju o slobodi izbora. Samo sto je zemlja ogromna pa njih nema vise od nekoliko %.

Vlast verovatno racuna sa tim da ce uz one koji su koronu prelezali, imati dovoljan broj vakcinisanih da se formira kolektivni imunitet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...