Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, McLeod said:

A šta je sad Srdja Janković zgrešio?

bio je "rigidan"
Njemu je kao struci sasvim u redu da ima najduži policijski čas ever. I da se nekako u 05am nakon završetka policijskog časa otvori sve.

ne pitaj kako znam.

Link to comment
Share on other sites

To i jeste sasvim u redu i savršeno logično. Da policijski čas pocinje kasnije/prodavnice i druge ustanove rade duže kako bi se izbegle gužve bilo bi super. To je i jedina zamerka. Zaključavanje vikendom je potpuno logično jer većina ljudi ne radi vikendom i izlazili bi napolje. Drugo, što se tiče tih gužvi i kupovine, dovoljno je bilo nedelju dana zatvora da shvatiš gde možeš da kupujes i kad. I da ne ideš u veliku kupovinu u petak. Ja sam išao još juče, kupujem hleb i pečenicu samo u najbližoj prodavnici svaki dan/svaki drugi dan. Treće, u Španiji, as we speak, si pustili jednog roditelja da šeta sa detetom. Mnogi su to iskoristili da se druže, sastaju, vode normalan život samo koriste decu za to, kao što su koristili kučiće. I posle ćemo da pričamo o gradjanima i to kako su mere glupe. Rekao sam deset puta, reći ću opet, najveća greška je što nismo imali zatvaranje kao u Kini, uz potpuno zatvaranje granica. Do sad bi bilo gotovo i ne bi se mrcvarili

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vilhelmina said:


Nisam sigurna da sam razumela, za sta je Svedska primer?

Da se nije komplet zatvorila pa opet ne skupljaju leseve po ulicama.

Znam da ces da krenes da objasnjavas kako i zasto je to losa odluka, i kako ima nekih mera....Medjutim ja dajem samo primer da nije takva odluka bas losa.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

To i jeste sasvim u redu i savršeno logično. Da policijski čas pocinje kasnije/prodavnice i druge ustanove rade duže kako bi se izbegle gužve bilo bi super. To je i jedina zamerka. Zaključavanje vikendom je potpuno logično jer većina ljudi ne radi vikendom i izlazili bi napolje. Drugo, što se tiče tih gužvi i kupovine, dovoljno je bilo nedelju dana zatvora da shvatiš gde možeš da kupujes i kad. I da ne ideš u veliku kupovinu u petak. Ja sam išao još juče, kupujem hleb i pečenicu samo u najbližoj prodavnici svaki dan/svaki drugi dan. Treće, u Španiji, as we speak, si pustili jednog roditelja da šeta sa detetom. Mnogi su to iskoristili da se druže, sastaju, vode normalan život samo koriste decu za to, kao što su koristili kučiće. I posle ćemo da pričamo o gradjanima i to kako su mere glupe. Rekao sam deset puta, reći ću opet, najveća greška je što nismo imali zatvaranje kao u Kini, uz potpuno zatvaranje granica. Do sad bi bilo gotovo i ne bi se mrcvarili

brate da je zaključavanje logično cela planeta bi to praktikovala.
p.s. nekako se neki normalan svet nada da neće baš njih da zakači pa i po tuđem dupetu sve je prihvatljivo. Kad već misliš da je Kina ok, baš me zanima kako bi pisao da je tvoj ulaz zavarila random ekipa iz lokalnog komiteta?
I da čekaš neodređeno vreme da ga neko otšvajsuje brusilicom?
Kako bi tačno to promenilo tvoj pogled na svet? 

Evropa je taj pristup praktikovala u mnogo goroj pandemiji kuge.
 

Quote

Treće, u Španiji, as we speak, si pustili jednog roditelja da šeta sa detetom. Mnogi su to iskoristili da se druže, sastaju, vode normalan život samo koriste decu za to, kao što su koristili kučiće

Kakva stoka, kakvi nesavesni i nepokorni homo sapiensi! Zamisli druže se? Odakle im ideja?
Kako nema neke vlasti da spreči ljude da se druže, pa šta je sledeće? 
Kako su mi odvratni ti - koji i dalje, nakon svega, imaju potrebu da budu ljudi i da se druže, a ne objekti pandemije, subjekti karantina.
Zatvaraj bre to u tamnicu!
 

Edited by urosg3
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

To i jeste sasvim u redu i savršeno logično. Da policijski čas pocinje kasnije/prodavnice i druge ustanove rade duže kako bi se izbegle gužve bilo bi super. To je i jedina zamerka. Zaključavanje vikendom je potpuno logično jer većina ljudi ne radi vikendom i izlazili bi napolje. Drugo, što se tiče tih gužvi i kupovine, dovoljno je bilo nedelju dana zatvora da shvatiš gde možeš da kupujes i kad. I da ne ideš u veliku kupovinu u petak. Ja sam išao još juče, kupujem hleb i pečenicu samo u najbližoj prodavnici svaki dan/svaki drugi dan. Treće, u Španiji, as we speak, si pustili jednog roditelja da šeta sa detetom. Mnogi su to iskoristili da se druže, sastaju, vode normalan život samo koriste decu za to, kao što su koristili kučiće. I posle ćemo da pričamo o gradjanima i to kako su mere glupe. Rekao sam deset puta, reći ću opet, najveća greška je što nismo imali zatvaranje kao u Kini, uz potpuno zatvaranje granica. Do sad bi bilo gotovo i ne bi se mrcvarili

Nama je sigurno u zadnjih 15 dana vise od pola zarazenih zdravstveni radnici domovi za stare , mozda milicija, a to nebi sprecili zatvorenim granicama i zatvaranjem kao i Kini, vec sistemom i uredjenom drzavom

Edited by djurava
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

brate da je zaključavanje logično cela planeta bi to praktikovala.
p.s. nekako se neki normalan svet nada da neće baš njih da zakači pa i po tuđem dupetu sve je prihvatljivo. Kad već misliš da je Kina ok, baš me zanima kako bi pisao da je tvoj ulaz zavarila random ekipa iz lokalnog komiteta?
I da čekaš neodređeno vreme da ga neko otšvajsuje brusilicom?
Kako bi tačno to promenilo tvoj pogled na svet? 

Evropa je taj pristup praktikovala u mnogo goroj pandemiji kuge.
 

 

Ne treba biti bukvalan, nisam svakako mislio na zavarivanje ulaznih vrata, upadanje u stan i policijsku brutalnost, vec na celodnevni karantin u trajanju od 14 dana.

 

Sto se tice kuge, spanske groznice i ostalog, ovo je vec sad najgora pandemija koja nas je ikada zadesila, jer je prva koja nas pogadja u ovom periodu kada imamo zdravstveni sistem da se borimo sa njim.

 

Za opusteniji pristup ocigledno ne postoji dovoljna "siva masa", proslo je dovoljno vremena da to nepobitno zakljucimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

praštajte ako je bilo....ja ne znam kako će ovo da funkcioniše....Bosna par dana nakon malo relaksiranja mera...dnevni rekord od 92 nova slučaja....baš ne znam
 
image.png.705d4ab4e6a6d57a04cf4bfb4f1fa8ec.png
Ne mogu se baš videti efekti popuštanja mera za samo par dana, pre će biti da je nešto drugo u pitanju.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

 Rekao sam deset puta, reći ću opet, najveća greška je što nismo imali zatvaranje kao u Kini, uz potpuno zatvaranje granica. Do sad bi bilo gotovo i ne bi se mrcvarili

Slažem se...umesto predizbornog skupa u Krušiku npr.  ali na taj način bi se Žvalavi odrekao petinga sa Ksijem.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Ne treba biti bukvalan, nisam svakako mislio na zavarivanje ulaznih vrata, upadanje u stan i policijsku brutalnost, vec na celodnevni karantin u trajanju od 14 dana.

 

Sto se tice kuge, spanske groznice i ostalog, ovo je vec sad najgora pandemija koja nas je ikada zadesila, jer je prva koja nas pogadja u ovom periodu kada imamo zdravstveni sistem da se borimo sa njim.

 

Za opusteniji pristup ocigledno ne postoji dovoljna "siva masa", proslo je dovoljno vremena da to nepobitno zakljucimo.

U Wuhanu je bilo baš to bukvalno. Zavarivanje ulaznih vrata.
ne znam zašto to ne vidiš. Kad jeste bilo.
Nemam ja problem sa sivom masom, imam ko procenjuje koliko je dovoljno sive mase. znaš. Kad već možemo argumentovano da pričamo.
I kako ključni procenat sive mase 4. Maja 2020. u 5am postaje prihvatljiv, a u isti dan u 4:30am je neprihvatljiv.

Eto da počnemo smislenu i argumentovanu raspravu od tih pola sata.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:


 

Kakva stoka, kakvi nesavesni i nepokorni homo sapiensi! Zamisli druže se? Odakle im ideja?
Kako nema neke vlasti da spreči ljude da se druže, pa šta je sledeće? 
Kako su mi odvratni ti - koji i dalje, nakon svega, imaju potrebu da budu ljudi i da se druže, a ne objekti pandemije, subjekti karantina.
Zatvaraj bre to u tamnicu!
 

Voleo bih da to kažeš španskim medicinskim radnicima, da vidim šta bi ti rekli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Voleo bih da to kažeš španskim medicinskim radnicima, da vidim šta bi ti rekli.

menjaš teze.
Ali prilagodiću se.
Zašto misliš da bi bilo koji zdravstveni radnik u Španiji, iako je katolička zemlja - imao protiv da se tinejdžeri poljube?
Možda zato jer su katolici i žele da naša omladina...
Eto to je taj nivo, nadam se da možemo bolje, makar nas dvojica.

Ukoliko želiš rado bih argumentovano.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

U Wuhanu je bilo baš to bukvalno. Zavarivanje ulaznih vrata.
ne znam zašto to ne vidiš. Kad jeste bilo.
Nemam ja problem sa sivom masom, imam ko procenjuje koliko je dovoljno sive mase. znaš. Kad već možemo argumentovano da pričamo.
I kako ključni procenat sive mase 4. Maja 2020. u 5am postaje prihvatljiv, a u isti dan u 4:30am je neprihvatljiv.

Eto da počnemo smislenu i argumentovanu raspravu od tih pola sata.

Odgovorio sam ti to već. To je zapravo prva politička odluka za koju možemo biti sigurni u ovom periodu. Struka bi držala karantin još duže, al teta ekonomija ne da. Vrlo je jednostavno. Nije mi jasno što tebe to posebno pogadja, iskreno. Ako se pazis isti ti je djavo

3 minutes ago, urosg3 said:

menjaš teze.
Ali prilagodiću se.
Zašto misliš da bi bilo koji zdravstveni radnik u Španiji, iako je katolička zemlja - imao protiv da se tinejdžeri poljube?
Možda zato jer su katolici i žele da naša omladina...
Eto to je taj nivo, nadam se da možemo bolje, makar nas dvojica.

Ukoliko želiš rado bih argumentovano.
 

Imao bi protiv, zato što im je zdravstveni sistem u kurcu i svaki nepotreban i rizičan kontakt produžava njihovu agoniju

Link to comment
Share on other sites

Mi da smo se zakljucali potpuno kao Wuhan na 3 meseca, sa sve zavrivanjem vrata posledice bi bile mnogo gore od svih najgorih scenarija sa virusom...Koliko ljudi bi ostalo bez prihoda, koliko ljudi bi psihicki obolelo, koliko ljudi bi pomrlo od raznih drugih bolesti, u krajnjem slucaju od gladi...Neka vama brat Si, daleko mu lepa kuca...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

Odgovorio sam ti to već. To je zapravo prva politička odluka za koju možemo biti sigurni u ovom periodu. Struka bi držala karantin još duže, al teta ekonomija ne da. Vrlo je jednostavno. Nije mi jasno što tebe to posebno pogadja, iskreno. Ako se pazis isti ti je djavo

 

i to je zamena teza, iskreno, ali vidim da se nekakvi etički argumenti upliću, pa ću opet da se prilagodim.
edit:
da to jeste politička odluka, i protiv nje se borimo svim snagama, kao slobodni ljudi. Jer je - besmislena, i preko 8k zaraženih svedoči isto

Quote

Imao bi protiv, zato što im je zdravstveni sistem u kurcu i svaki nepotreban i rizičan kontakt produžava njihovu agoniju


A ko procenjuje, ne rizičan, nego nepotreban samo da to razjasnimo.
Ko je taj jebeni autoritet koji tvrdi da je nepotreban? Kad se već citiramo i gađamo etičkim argumentima,
p.s. dobio sam 10 na etici, onomad.

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

"rasplozenje" i stav medju nama , kolegama svih specijalnosti na nasoj univerzitetskoj poliklinici je : karantin,karantin,karantin.....distanca,distanca ..... distanca uz sve higijenske mere predostroznosti sa visokom moralnom odgovornoscu svakog pojedinca da vodi racuna o sebi i drugima.e sad sto ekonomija ocigledno ima presudnu rec i pre pandemija a narocito tokom i posle nje, imamo, imacemo strasne posledice po sve nas, pre svega mislim na obolele od svih vrsta bolesti i coronom zarazene.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

"rasplozenje" i stav medju nama , kolegama svih specijalnosti na nasoj univerzitetskoj poliklinici je : karantin,karantin,karantin.....distanca,distanca ..... distanca uz sve higijenske mere predostroznosti sa visokom moralnom odgovornoscu svakog pojedinca da vodi racuna o sebi i drugima.e sad sto ekonomija ocigledno ima presudnu rec i pre pandemija a narocito tokom i posle nje, imamo, imacemo strasne posledice po sve nas, pre svega mislim na obolele od svih vrsta bolesti i coronom zarazene.

Dakle dok kolega @McLeod ne odgovori, moram da kvalifikujem tema za ozbiljnu raspravu:
Odakle epidemiolozima, medicinirama, državi uopšte ideja da kvalifikuje kontakt dvoje ljudi kao potreban ili nepotreban? 
Odakle im to pravo, ne pravno nego etički, i ko je tačno autoritet da u modernom društvu procenjuje da li je kontakt slobodnih ljudi potreban ili nepotreban?

kako to zamišljate tačno vi apologete i pristalice "mera".  Da postanemo tačno šta? Zatočenici opterećenosti zdravstvenog sistema?
Milom Vas da još jednom razmotrite posledice premise, da postoji autoritet koji određuje šta je nepotreban kontakt dvoje ljudi. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ZiS said:

Mi da smo se zakljucali potpuno kao Wuhan na 3 meseca, sa sve zavrivanjem vrata posledice bi bile mnogo gore od svih najgorih scenarija sa virusom...Koliko ljudi bi ostalo bez prihoda, koliko ljudi bi psihicki obolelo, koliko ljudi bi pomrlo od raznih drugih bolesti, u krajnjem slucaju od gladi...Neka vama brat Si, daleko mu lepa kuca...

Ja mislim da bi bilo dovoljno 20-30 dana...samo da se početno zaražavanje svede na najmanju moguću meru. Možda grešim ?

Možda nisam dobro ispratio, ali čini mi se da je u Gerontološkim centrima dugo sve bilo "mirno" i maltene u par dana buknulo u svim. Nije mi jasno, kako se istom danu desilo u Nišu, u Gerontološkom centru i Domu za stare Eskulap, koji su udaljeni 15-ak kilometara, kao i u Kulini, koja je 20-ak kilometar udaljena od Niša, bliža je Aleksincu. Imali smo vesti, tih dana, i o zaražavanju u Specijalnoj bolnici G.Toponica, koja je skoro na pola puta između Niša i Kuline.....koincidencija ili sam ja nešto ispustio ?

Link to comment
Share on other sites

Apropo nošenja ili ne nošenja maski... Od čega bi me štitila ta maska ako je nosim u gradu u kome već trećeg dana nema novozaraženih? Da li ćemo ikad u bilo čemu naći neku sredinu i balans.... Ovde, u Kragujevcu, je bila kritičnija situacija sa virusom krajem januara, početkom februara kada je dve trećine dece u školama bilo bolesno (simptomi: visoka temperatura koja je trajala pet dana konstantno i jako teško se spuštala)... 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vanjabarsa said:

"rasplozenje" i stav medju nama , kolegama svih specijalnosti na nasoj univerzitetskoj poliklinici je : karantin,karantin,karantin.....distanca,distanca ..... distanca uz sve higijenske mere predostroznosti sa visokom moralnom odgovornoscu svakog pojedinca da vodi racuna o sebi i drugima.e sad sto ekonomija ocigledno ima presudnu rec i pre pandemija a narocito tokom i posle nje, imamo, imacemo strasne posledice po sve nas, pre svega mislim na obolele od svih vrsta bolesti i coronom zarazene.

iskreno ne znam šta da ti napišem na ovo osim da razumem zašto se tako osećaš jer si u centru posledica.

Apelujem da sagledaš osim medicinske i društvene posledice tog raspoloženja, koje su možda ne tako očigledne ali svakako postoje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malopre dobijam poruku da ce zabrana kretanja startovati od petka u podne,a ne od sutra u 18h. Ima li zvanicne potvrde?

 

2 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

@urosg3 @CLakiSH

Kad smo vec kod prevoznih sredstava (da se vrstimo temi inace ce @Eddard da nam prakticno pokaze koje kosti najsporije zarastaju 🙂 ), kako resavate ovih dana pranje automobila? Kod mene perionica u kraju maltene nije ni prestajala da radi. Kad god prodjem, parking pun, a radnici (koliko sam video) ne koriste bas nista od zastitne opreme. Ja se jos ne ustrucavam da odvedem mog pastuva na timarenje, a bas je fino zabagreo za ovih mesec i po.

Crevo,dve kofe,auto kozmetika i prostrano dvoriste. 

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Ja mislim da bi bilo dovoljno 20-30 dana...samo da se početno zaražavanje svede na najmanju moguću meru. Možda grešim ?

Možda nisam dobro ispratio, ali čini mi se da je u Gerontološkim centrima dugo sve bilo "mirno" i maltene u par dana buknulo u svim. Nije mi jasno, kako se istom danu desilo u Nišu, u Gerontološkom centru i Domu za stare Eskulap, koji su udaljeni 15-ak kilometara, kao i u Kulini, koja je 20-ak kilometar udaljena od Niša, bliža je Aleksincu. Imali smo vesti, tih dana, i o zaražavanju u Specijalnoj bolnici G.Toponica, koja je skoro na pola puta između Niša i Kuline.....koincidencija ili sam ja nešto ispustio ?

realno mislim da grešiš... ne vidim scenario u kojem se zavarivanje osim što odlaže problem reflektuje na Kulinu koja je prokleta avlija odavno.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Ja mislim da bi bilo dovoljno 20-30 dana...samo da se početno zaražavanje svede na najmanju moguću meru. Možda grešim ?

Možda nisam dobro ispratio, ali čini mi se da je u Gerontološkim centrima dugo sve bilo "mirno" i maltene u par dana buknulo u svim. Nije mi jasno, kako se istom danu desilo u Nišu, u Gerontološkom centru i Domu za stare Eskulap, koji su udaljeni 15-ak kilometara, kao i u Kulini, koja je 20-ak kilometar udaljena od Niša, bliža je Aleksincu. Imali smo vesti, tih dana, i o zaražavanju u Specijalnoj bolnici G.Toponica, koja je skoro na pola puta između Niša i Kuline.....koincidencija ili sam ja nešto ispustio ?

Ma bilo je po domovima od pocetka nego nisu imali testova, kad su poceli da testiraju vise, onda se i pojavilo, nema sanse da su odmah uhvatili

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Malopre dobijam poruku da ce zabrana kretanja startovati od petka u podne,a ne od cutra u 18h. Ima li zvanicne potvrde?

 

Crevo,dve kofe,auto kozmetika i prostrano dvoriste. 

verovatno. Vučić je ta struka koja donosi "mere" da se ne zavaravamo.
ne medicina, nego vođa. E tako će i da prođe, kako ih smišlja

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...