Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Green23 said:

I 175 smrtnih slučajeva ☹️ Ja ne smem ni da zamislim šta će kod nas biti za 3-4 nedelje

 

koje crne 3-4 nedelje? 

 

u toku ili krajem iduce nedelje ce biti vec zaebano.

 

ko zna koliko je ljudi zarazeno kod nas, samo nije proslo dovoljno vremena da osete simptome, ali kad krene bice i vucicu i ovim saljivdzijama jasno da je karantin neophodan, ali tada ce biti kasno.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, stray_cat said:

Pa i Angela Merkel je pričala sličnu priču kao i britanski premijer pa Nemci ipak zatvaruju škole?


Stvar je ovde sto im je to stav struke u UK. Ja ne znam da li je ispravan ili ne. Samo pokusavam da razumem logiku kojom rade, jer sigurno je imaju.

 

Napisah na moderaciji (nisam obratila paznju) da mislim da su i u Srbiji probali blazu varijatu te taktike koja na nas mentalitet ide kao piletu uvecane grudi sto pokazuju reakcije ljudi i ovde na forumu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, laki pepe said:

Moze malo razrada ove strategije stada?

Kao razbolice se veliki dio stanovnista i steci cemo imunitet, ali sta sa teskim pacijentima koji ne uspiju da docekaju? Trade off

 

Pa otprilike kako ja shvatam. Kulturoloske razlike, zato ja i mislim da je @Vjekoslav  u pravu kad je otprilike napisao da je hrvatska varijanta za Srbiju najbolja jer ipak je to isto sranje, drugo pakovanje mentalitet. Ugrubo receno.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:


 

Pa otprilike. Kulturoloske razlike, zato ja i mislim da je @Vjekoslav  u pravu kad je napisao da je hrvatsk varijanta za Srbiju najbolja jer ipak je to isto sranje, drugo pakovanje mentalitet. Ugrubo receno.

Pa razumijem to. Ali postoji li bar neka procjena koliko ce trajati dok se ne stekne imunitet stada i koliko okvirno ce zivota da se zrtvuje. Koliko god surovije zvucalo mozda ce rezultati biti manje pogubni. Kod Italijana ovo do sada djeluje jezivo. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Ova britanska strategija me neodoljivo podseca na antivaksersku.

 

Prirodni imunitet je najbolji, to sto ce bolest od koje ne moramo da se razbolimo da pobije hiljade ljudi jebi ga, ko ih jebe, ionako su slabi.


Nije antivakserska, vise darvinisticka. Dosta juznjaka ima problem sa tim mentalitetom, s ovi ne toliko jer se tako odgajaju. No da ne trolujem

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

 

 

 Pa i Angela Merkel je pričala sličnu priču kao i britanski premijer pa Nemci ipak zatvaruju škole?

 

Ako ima neko iz Holandije ili Švedske, šta pišu tamošnji mediji, da l' je bila neka javna rasprava, prosto mi je neverovatno da se neka, bilo kakva vlast odluči da svesno u startu ide na VEĆI broj umrlih, zbog mogućeg kasnijeg benefita? Šta to oni znaju što ostali Evropljani i američki CDC ne znaju?

 

U Svedskoj je objasnjenje slicno onom u Holandiji. Da bi zdravstveni radnici (uglavnom zene) mogli da se posvete svom poslu, deca moraju da budu u skolama. Kad bi se skole i vrtici zatvorili, ogroman broj zena bi morao da ostane kod kuce, jer ovde nisu uobicajeni alternativni nacini brige o deci tipa baka-servis. Rad od kuce se uglavnom ohrabruje u velikim firmama kao sto je npr eriksson, ali ne i u javnom sektoru, cak i kad je to moguce. S druge strane, pojednostavljena su bolovanja za sve koje osete i najmanje simptome prehlade. Nisu potrebne potvrde od lekara, dovoljno se javiti da ne dolazis na posao.

Osim sto se gleda da sto vise zaposlenih bude stalno na raspolaganju zdravstvu, primecujem da se i ostali resursi cuvaju za jos teza vremena od ovih sada. Npr nema vise testiranja vec se dijagnoze postavljaju telefonom i ljudima preporucuje da ostanu kod kuce. Naravno, pod uslovom da simptomi nisu vrlo ozbiljni.

Ne znam, ne svidja mi se nacin na koji ovdasnji organi vlasti pristupaju svemu i ne osecam posebno poverenje. Ali opet, ne bi bilo prvi put u istoriji da Svedjani ispadnu pametniji od svih ostalih, pa mi ostaje ta nada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, laki pepe said:

Pa razumijem to. Ali postoji li bar neka procjena koliko ce trajati dok se ne stekne imunitet stada i koliko okvirno ce zivota da se zrtvuje. Koliko god surovije zvucalo mozda ce rezultati biti manje pogubni. Kod Italijana ovo do sada djeluje jezivo. 


Neka pretpostavka verovatno, ali posto je ovo novo sve je to u ako i mozda zoni. Ne znaju. Nego odluce se za nesto, pa sta im Bog da.

 

Jos jednom, Italija je bila puna turista iz Azije, dakle gotovo “nultih” nosilaca. Da je do samih Italijana iskljucivo bilo bi u celoj zemlji, a ne samo sever. I pomor je medju bas starima. Trebalo je bolnice da izoluju odmah, a ne drzavu. Moje laicko misljenje, ali posle bitke svi su generali pametni.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto Dzonson prica bi imalo smeisla da ijedna zemlja ima dovoljno respiratora, osoblja i kapaciteta da zbrine te koji ce statisticki imati najteze simptome i drze smrtnost u ovim okvirima, oko 3%.

 

Znaci sanse nema da se to desi, evo sta se desava sa zemljom slicne velicine i broja stanovnika - Italijom. Horor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imunitet krda ne znaci da se stari i nemocni prepuste virusu i da se puste da pomru, nego da imuni postanu vecina i da virus nema kuda da se siri i ugrozi populaciju iz rizicnijih demografskih grupa, tj stare i bolesne.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Honey Badger said:

Imunitet krda ne znaci da se stari i nemocni prepuste virusu i da se puste da pomru, nego da imuni postanu vecina i da virus nema kuda da se siri i ugrozi populaciju iz rizicnijih demografskih grupa, tj stare i bolesne.


Hvala. Lose sam ja napisala.

 

Treba imati u vidu da odredjene socijalne navike kod “severnjaka” smanjuju mogucnost zarazavanja staraca koji su kuci. Realna je opasnost za one koji su zbog neceg drugog u bolnici.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

E jebemliga, nestasica maski a sad sam video dve (2) osobe sa maskom a pune ulice. Sta rade sa njima?

 

ja imam masku koju iskljucivo cuvam ako osetim simptome, pa da je metem kad budem isao kod lekara, kako bih izbegao koliko-toliko da ugrozim druge.

 

mada, ko zna koliko sam ja (ili bilo koji drugi pojedinac) do sad vec ugrozio ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...