Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Kaze mi sad drugar koji je dosao iz Kine pre desetak dana da je i na aerodromu u Kini i u Moskvi imao provere dok kod nas nista... toliko o ozbiljnosti

 

Rigorozno se sprovodi sve tamo. Zabranjenje kucne posete, nista ne radi, meri se temperatura pri ulasku u prodavnicu, stalno se dezinfikuju ulice, liftovi itd...

 

Navodno ko ima virus i prijavi se dobija novcanu nadoknadu od 10.000 juana(oko 1200e)?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko vidim svaki peti je zarazeni.. Koja je fora, juce se testira 20 ljudi, 4 zarazeno, danas 25, 5...znaci teraju ljude da se lece privatno. 

Ja imam neko misljenje da u Bg ima bar par stotina zarazenih i da ce samo da se siri kao besno. 

Bog zna kakve dokaze traze da bi vam bio uradjen test. 

Nema ni karantina i hospitalizacije za boraniju izgleda...

A ti zarazeni kao znaju sa kim su bili u kontaktu? 

On kada udje u Maxi npr koliko je zarazio? 

Ako je zarazio konobara u kaficu taj ne fasovao jos njih 15,20, 30....itd.

Najebali smo rekao bih. 

Link to comment
Share on other sites

Suspendiran NHL i sve moguće hokejaške lige i takmičenja što uključuje i dva najvažnija turnira na koji je moj mali trebao da ide...eh živote lutalico...btw, dvojica kolega poslati u samoizolaciju jer su bili u kontaktu sa osobom koja je navodno bila u kontaktu sa navodno zaraženom osobom (ovo navodno zbog toga što je u pitanju zatvorenik, pa se još ne zna da li folira, barem dok ne stignu rezultati)...jel bilo već ovo:

 

Edited by Kolbas
Link to comment
Share on other sites

....

12 hours ago, laki perkos said:

Danas je inače policija privela jednog od aktivnijih učesnika litija samo zato što je objavio da i u CG ima zaraženih korona virusom

 

5 hours ago, laki perkos said:

Sta ti nije jasno? Kad vidim tvoju kritiku rezima Mila Đukanovica što ne reaguje na svetski problem onda mozemo da pisemo i o krivici ostalih likova iz CG. Kao sto rekoh uhapsio je lika koji je objavio da ima onbolelih i u CG.

...

 

 

...

 

kako god, lazne ili istinite, a bombasticne, ja se s ovim stvarima ne bih zezao.

malo i forumasi da razmisle.

Link to comment
Share on other sites

Čuo se malopre sa prijateljem koji živi u Melburnu. Kaže ima par slučajeva ali ništa ozbiljno. Vlasti reaguju tako što zgradu u kojoj živi potvrđeni zaraženi od virusa korona odmah zatvore u karantin. Provere kolege i radno mesto dezinfikuju. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, SamoFlacko said:

Mijenjam SPC u CG za Nesterovica,Vucica itd.
I veceras litije na kojima su bile desetine hiljada inteligentnih ljudi.
Sa sve izjavom iz SPC "Ništa veće i važnije se ne dešava u pravoslavlju i svijetu od ovoga ovdje."

Ima i većih debilaaa, čitam izjavu Šavije i rukovodstva kriminalne grupe Delije koji u sred jebene epidemije kažuuu rođendan se ne sme slaviti pred praznim tribinamaaaa i da je to sramotaaa. Kakve debilčineee...

 

Glupost na stranu, čitam da su Kinezi poprilično sigurni da je globalno gledano "nulti pacijent" lociran na teritoriji USA i da je virus donesen u Kinu, te da su oni samo prvi detektovali postojanje navedenog virusa. Ukoliko se ispostavi da su njihove tvrdnje tačne bojim se da će par forumaša izvršiti momentalan harakiri, pošto će to biti ogroman udarac za njih i njihov sistem vrednosti. Jebeš mu mater najlakše je optužiti zle Kineze i usrani komunizam, ipak su oni zatvoreno društvo i kod njih se sve zataškava/koriguje.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Liska Manjina said:

Glupost na stranu, čitam da su Kinezi poprilično sigurni da je globalno gledano "nulti pacijent" lociran na teritoriji USA i da je virus donesen u Kinu, te da su oni samo prvi detektovali postojanje navedenog virusa. Ukoliko se ispostavi da su njihove tvrdnje tačne bojim se da će par forumaša izvršiti momentalan harakiri, pošto će to biti ogroman udarac za njih i njihov sistem vrednosti. Jebeš mu mater najlakše je optužiti zle Kineze i usrani komunizam, ipak su oni zatvoreno društvo i kod njih se sve zataškava/koriguje.

 

Ufff....ovo je baš heavy izjava i sve i da je tačna (ne bi me čudilo da je neki CCP baja to odvalio) nemoguće je dokazati. Ja bih da mi preskočimo te špekulacije ovde.

 

Na kraju dana, ako je to tačno (a sigurno nije), dugoročno gledano, KIna je najmanje najebala. Oni su zemlju za dva meseca sredili a ostali ima da se bakću sa posledicama do kraja ove godine. Ameri uvezli virus u Kinu a onda im juče berza kolabirala najviše od crnog petka i za jedan dan poništila sav plus nastao od 2018, kojim se TraNp toliko hvalio i što je trebalo da mu bude jedan od temelja za four more years. Kapiram da i da je takva teorija zavere tačna, valjda je neki US baja računao na to da virus neće ostati samo u Kini. 

 

edit...a dobro, vidim sad odakle je info

 

političko nadgornjavanje ali komunjarac svakako nije optužio amere za to

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NMX said:

 

Ufff....ovo je baš heavy izjava i sve i da je tačna (ne bi me čudilo da je neki CCP baja to odvalio) nemoguće je dokazati. Ja bih da mi preskočimo te špekulacije ovde.

 

Na kraju dana, ako je to tačno (a sigurno nije), dugoročno gledano, KIna je najmanje najebala. Oni su zemlju za dva meseca sredili a ostali ima da se bakću sa posledicama do kraja ove godine. Ameri uvezli virus u Kinu a onda im juče berza kolabirala najviše od crnog petka i za jedan dan poništila sav plus nastao od 2018, kojim se TraNp toliko hvalio i što je trebalo da mu bude jedan od temelja za four more years. Kapiram da i da je takva teorija zavere tačna, valjda je neki US baja računao na to da virus neće ostati samo u Kini. 

 

edit...a dobro, vidim sad odakle je info

 

političko nadgornjavanje ali komunjarac svakako nije optužio amere za to

Patkometrija klasična za politiku...

 

Niko nije optužio USA ali su uperili prst i "traže odgovore".

 

Niko ne tvrdi da je to neko namerno uradio, ali obzirom na to kakav je zdravstveni sistem u USA i koliko ljudi uopšte nema zdravstveno osiguranje, niša me ne bi začudilo.

 

edit: Inače, Englezi su najgori, neće da odlože fudbalske mečeve. Jasno je da su u prednosti po pitanju izolacije, obzirom da je u pitanju ostrvo, ali previše se zezaju. Inače kaže da će odlaganje francuske Lige 1 koštati 20meleona dnevno.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Liska Manjina said:

Niko ne tvrdi da je to neko namerno uradio, ali obzirom na to kakav je zdravstveni sistem u USA i koliko ljudi uopšte nema zdravstveno osiguranje, niša me ne bi začudilo.

 

niko0 ne kaže ništa da je rečeno...  al treba razmišljati u tom pravcu...  ili što bi ti rekao:  Ništa me ne bi začudilo.

 

i sad ide serija pitanja i odgovora gde na suvisla pitanja dobijaš suvisle odgovore koji stvarno zvuče realno i normalno, kao ovo da je lik iz USA nullti pacijent u sklopu specijalnog rata...   i sve to pije vodu kad se malo ne udubiš u sve to... a kad se udubiš  skontaš  da je to muška genitalija od ovce tipa:

24796277_314216579074126_311008618760709

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

niko0 ne kaže ništa da je rečeno...  al treba razmišljati u tom pravcu...  ili što bi ti rekao:  Ništa me ne bi začudilo.

 

i sad ide serija pitanja i odgovora gde na suvisla pitanja dobijaš suvisle odgovore koji stvarno zvuče realno i normalno, kao ovo da je lik iz USA nullti pacijent u sklopu specijalnog rata...   i sve to pije vodu kad se malo ne udubiš u sve to... a kad se udubiš  skontaš  da je to muška genitalija od ovce tipa:

24796277_314216579074126_311008618760709

Misliš da nije bitno utvrditi nultog pacijenta i utvrditi ko je svojim neradom i nesposobnoscu doveo do globalne krize i proglašenja pandemije? Nisam primetio da si se bavio advokaturom kad su likovi pisali da se u Kini svakog sata spaljuju hiljade mrtvih. Ako postoje određene indicije naravno da se to treba temeljno ispitati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Liska Manjina said:

Misliš da nije bitno utvrditi nultog pacijenta i utvrditi ko je svojim neradom i nesposobnoscu doveo do globalne krize i proglašenja pandemije? Nisam primetio da si se bavio advokaturom kad su likovi pisali da se u Kini svakog sata spaljuju hiljade mrtvih. Ako postoje određene indicije naravno da se to treba temeljno ispitati.

 

kontam da stvarno nema potrebe da se reaguje sekunde jedne na upise tipa:  u kini svakog sata spaljuju hiljade mrtvih  jer to na prvo slušanje svuči onako malo tra-la-la  i nadasve neozbiljno bi bilo zatrpavati temu  objašnjavanjem da ono hilade ljudi na sat x24 sata x broj dana =  jes da ima kineza ko pleve al brate da se ne zajebavamo.

ovo sad što ti radiš je jedan ozbiljan fake news i to se tako radi, što se: 

 

Quote

Niko nije optužio USA ali su uperili prst i "traže odgovore".

 

 

sličan narativ, ako ne i isti je i u anti vax  pričama:

 

Quote

niko ne optužuje, ALI...

 

 

drugo

 

Quote

Misliš da nije bitno utvrditi nultog pacijenta i utvrditi ko je svojim neradom i nesposobnoscu doveo do globalne krize

 

bitno je, ali čitajući ove naše lekare s foruma, ja sam došao do zaključka, a nek me isprave ako grešim, da se korona manifestuje tek neki 15. dan od inkubacije virusom, a da su simptomi kao kod klasičnog gripa,  pa čak i kinezi u samom startu nisu verovali doktorima svojim oko virusa, nego su sa zakašnjenjem reagovali, jer je virus takav kakav je... 


treće,  ja koga ovo ne interesuje ali uopšte, opšte sam informisan da pre ove Korone sad što se od nje umire, je bilo 6-9 korona koje nisu bile smrtonosne i koje su suzbijene kao grip, ali da je ova  mutacoija korone ono jbga.

četvrto:  Korona je pogodila manje više sve zemlje podjednako ekonomski,  a na USA berzama je u toku neki opšti krah izgleda, pa onda ispada da su amerikanci debili za sve pare... koji su sebi sjebali ekonomiju metodom jebi ga dešava se.


ja znam da mi srbi volimo da ispravljamo sveCke neprave za sve pare i da nam je to duševna hrana...  al aj da batalomo to sranje  i da vidimo što smo mi u qrcu toliko i što kilavo reagujemo  tj. što nam je zdravstvo prslo kao bas, a pull mi onog Nestorović prvi na liniji odbrane od Korone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:


Ne znam da li ja nešto ovde loše razumem ili je ovo loš pokušaj ironije, štagod... ali ovo je nešto najgluplje što sam pročitao ovde...

Uspeo si da u istu ravan staviš jednu zaraznu i nezaraznu, akutnu I hroničnu bolest koje osim organa koji oštećuju nemaju ama baš ništa zajedničko.

I ne - klinička slika nekoga sa akutnim respiratornim distress sindromom Covid-19 je neuporedivo dramatičnija i ozbiljnija od bilo kojih pušačkih pluća.

 

 

Naravno, u kontekstu druga dva paragrafa koje sam napisao, citava "situacija" ce potrajati onoliko koliko bude potrebno farma-industriji koja vredi sada vise od $1.3 triliona USD da "udje u stos" i proizvede ili resenje za suzbijanje, kontrolu ili potpunu eliminaciju virusa. Vrlo slican scenario kao sa ostalim skorijim world-wide pandemijama u poslednjih 30-40 godina.

Dalje - nisam imao nameru da poredim pusenje kao hronicnu "bolest" sa COVID-om kako je delovalo zbog te poslednje recenice. Opet, u smislu kontensta mi danas u svetu imamo multi-bilionske komercijalne industrije koje zive od proizvoda koji bukvalno i nedvosmisleno seju smrt po svetu - Cigarete, alkohol, obesity, etc, etc i na drugoj strani jos tezu farma i medicinsku industriju koja ne nudi trajna resenja nego sistematske i dugotrajne procese lecenja i terapija medikamentima koja, hajde recimo da imaju odredjenu vrednost i "spasavaju" zivote ali uz nerealnu, nepotrebnu i nehumanu cenu koju ce jos malo samo oni finansijski najsposobniji medju nama imati da plate.

 

Nivo svesti, alarma i reakcije na ove bolesti ili pojave je na nivou sticker-a na kutijama cigareta i ponekog dokumentarca na youtubu, ni dalje, ni vise. I ovde pricamo ne o hiljadama nego o stotinama hiljada umrlih na godisnjem nivou od posledica pusenja, proizvodnje ilegalnih medikamenata, gladi, gojaznosti, alkohola...

 

Poslednje - ne, ne zelim da propagiram "nije ovo nista, obicna prehlada" stav glede COVID-a, apsolutno ne.
Otac mi je verovatno medju najugrozenijom kategorijom starijih, 65+ sa hronicnom, neizlecivom bolescu pluca koja su na svega 15-20% kapaciteta i nekoliko stepenika mu ponekad predstavljaju nepremostivu prepreku uz regularno, svakodnevno nezdravo iskasljavanje krvi.

 

Ono sto sam zeleo da kazem je da bi bilo sjajno kada bi ceo svet, kako se cini sada u konkretnom slucaju COVID-19 ovako jednoglasno digao alarme i za ostale posasti koje nas ubijaju, i da je razlog zbog cega se to ne desava vrlo jednostavan. Pohlepa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...