Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Quote

Oko 70 odsto hospitalizovanih nije vakcinisano protiv kovida-19, a oni koji su vakcinisani a zarazili su se, stariji su ljudi s hroničnim bolestima i virus su im uglavnom preneli mlađi članovi domaćinstva, izjavila je dr Tatjana Adžić Vukićević, direktorka Kovid bolnice u Batajnici.

Ona je za današnju Politiku navela da je ova zdravstvena ustanova ranije imala dnevno od 80 do 100 prijema novih pacijenata, a sada ima oko 60.

Pojasnila je da su to uglavnom teško oboleli pacijenti i u više od 70 odsto slučajeva stariji od 70 godina.

"Omikron soj se u 90 odsto slučajeva kod zaraženih osoba zadržava u gornjim partijama respiratornoig sistema i oboleli uglavnom dobro prođu, lečeći se u ambulantama domova zdravlja", rekla je ona.

Kada je reč o hospitalizovanima, rekla je da oni u proseku u bolnici provedu osam dana, za razliku od onih koji se zaraze delta sojem i koji u proseku u bolnici leže od 21 do 46 dana.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/dirktorka-kovid-bolnice-u-batajnici-70-odsto-hospitalizovanih-nije-vakcinisano/mqg6vxd

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Prof. Christina Pagel
19h • 13 tweets • 3 min read

THREAD: I keep being asked when we can go "back to normal" or "like it was before". My personal thoughts:

We've added a new disease to our population, more infectious and more severe than flu.

The world pre 2020 no longer exists - we may want it to, but it just doesn't. 1/13 
Vaccines are amazing but do wane - esp vs sympomatic infection. Immunity from infection wanes too.

Surely Omicron has proven that high levels of antibodies in your population are no guarantee against v high levels of illness & disruption. 2/13 
We *could* act as we used to & accept millions of people getting sick once or twice a year. Yearly education, business disruption. And gradually, a slightly sicker pop'n. That seems to be the current plan in UK and e.g. US.

But that's NOT the *old normal* - it's worse 3/13 
We *can't* go back - but we *can* go forward *if* we accept we need some adaptations - driven by what we have *learned*.

Learning:

1. Outdoors is pretty safe - so let's invest research and funding into making indoor air as much like the outdoors as possible 4/13 
It's *not* easy, but it *is* possible - we did it with clean water, electricity infrastructure, CFCs, telephone and broadband...

The best thing about cleaner indoor air is it works against *any* airborne disease and also reduces e.g. allergies. 5/13 
2. Vaccinate the world as soon as possible - and keep working towards vaccines that are longer lasting and more variant proof.

3. Invest in global infrastructure to support surveillance of new variants of Covid *and* other new infectious diseases. There will be more. 6/13 
4. Add permanent surveillance of Covid infection rates in UK to existing programmes for flu, measles etc in public health

5. Invest in understanding & treating longer term clinical impacts of Covid, inc organ damage & Long Covid + treatments (eg antivirals) for acute phase. 7/13 
6. We need to urgently increase funding and staffing for NHS if it is expected to cope with regular Covid surges *and* existing backlogs *and* years of understaffing and not enough money.

This includes *supporting* existing staff to stay..! 8/13 
7. There *will* still be future surges. We need to have a plan to deal with these surges - as we do for other diseases.

A plan which is supported by the rapid outbreak identification & rapid understanding of virulence & transmission we've learned to do so well in the UK! 9/13 
The plan might include (temp) reintroduction of large scale testing (inc better tests?), high quality masks in indoor spaces and - *if & only if* there is a serious threat from e.g. a new variant (or disease!) - further measures, such as targeted test, trace & isolate.

10/13 
A plan should *not* mean long national lockdowns, which represent a failure of public health systems.

In fact, refusing to do the *learning* in "learning to live with Covid" is the biggest risk for such future lockdowns. 11/13 
8. We also need to invest massively in reducing inequalities: in health, in housing, in workplaces, in sick pay, in education - this will make us more resilient to future outbreaks and reduce ill health and death - from Covid & everything else!

Both nationally & globally 12/13 
Fundamentally, world is different now. Acting as if it isn't, which UK seems determined to do, may feel good in short term but will result in a new normal worse than the old one.

I prefer for us to build a new normal that's *better* than frequent sickness & disruption. 13/13 

https://threadreaderapp.com/thread/1491891791490125825.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Na slici dole je prosecni zivotni vek u Svedskoj od 1970 do 2020:

 

FF266470-3830-4-DA4-BB85-B2250-B23-BC03.

 

Za 2021 se jos nismo prebrojali, ali ne sumnjam da ce pad biti jos izrazeniji, jer je definitivno vise ljudi umrlo nego u prvoj godini pandemije.

Kakva ce biti 2022, ostaje da se vidi, ali pocetak ne obecava nista dobro. Zvanican broj umrlih od kovida trenutno nije velik i verovatno ce biti i manji. Ali ono sto gledam svakodnevno, i sto su i moje kolege s posla primetile, jeste da stariji ljudi odlaze zastrasujucim tempom. Od svojih hronicnih bolesti, od komplikacija nakon planiranih i ne uvek neophodnoh operacija, nakon preloma kuka, ustvari od svega onog sto ih dovede u bolnicu, u stanje potrebe i u kontakt s vecim brojem ljudi. I onda nisu umrli od kovida nego ”samo” s njim.

Problem je samo sto je takvih daleko, daleko vise nego sto bi ih bilo u nekim normalnim okolnostima, bez kovida. Godinama radim ovaj posao i uobicajeno je da mesecno zatvorim jedan do dva predmeta, zato sto su klijenti preminuli. Poslednjih meseci je to najmanje tri, u februaru vec toliko, a nismo ni na pola. Kod mojih kolega isti slucaj. O starackim domovima da ne pricam, slobodnih mesta koja su uvek bila problem, sada ima koliko hoces.

Ne znam kako vi na ovo gledate, ali meni je porazavajuce. Mislim, pricam o Svedskoj, zemlji poznatoj po humanom odnosu prema svima. Kako se moze tek tako odluciti da nisu vise svi zivoti jednako vredni, da starije prosto treba pustiti niz vodu, pa kako se kome zalomi. Pri tome medju starijima skoro da nema nevakcinisanih, a medju mladima ima dosta. I da takvima ne moze bar da se uskrati da rade sa starijima i da ih zarazavaju, kad vec ne moze da ih se natera da se vakcinisu. A moze da se prestane s testiranjem i da se pravimo da kovida vise nema, ako ga je ikad i bilo. Zalosno.

 

Prosecni zivotni vek je jedno od merila zivotnog standarda u nekoj zemlji. Njegova duzina na pocetku 21 veka je civilizacijsko dostignuce. I sad se Svedska i mnoge druge zemlje tako lako odricu toga, kao da je ona padajuca kriva na slici necija tudja sramota, a ne njihova. Ona u svakom slucaju obara bilo kakve spekulacije o tome da li je kovid isto sto i grip, da li su mere bile potrebne, da li se moglo i bez njih…

  • Like 7
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kad je neko qrate sreće...
Junior u nedelju treba da ide na skijanje sa društvom na Kop, danas dobio temp 38.2-38.3, uradili antigenski večeras, pozitivan.
Cele nedelje je uveo "vanredne mere" u kući da mu ne donesemo virus s posla ili tako nešto, pazi se u školi (ove nedelje svega dva dana bio), ne ide na treninge ove nedelje da ne zakači tamo i eto ga, 48 sati pred put, pozitivan.
Radovao se tome baš mnogo, zbog društva (skijanje manje više, to može kad god) i sve to, smorio se toliko da ga nisam skoro video tako tužnog.

BTW, uradili i krvnu sliku, limfociti snizeni, monociti dosta povišeni, ostalo sve ok, crp 3. Od simptoma samo temperatura za sada.
Može neki komentar, dok ga ne odvedem (u ponedeljak) u ambulantu da ga upišu?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Kad je neko qrate sreće...
Junior u nedelju treba da ide na skijanje sa društvom na Kop, danas dobio temp 38.2-38.3, uradili antigenski večeras, pozitivan.
Cele nedelje je uveo "vanredne mere" u kući da mu ne donesemo virus s posla ili tako nešto, pazi se u školi (ove nedelje svega dva dana bio), ne ide na treninge ove nedelje da ne zakači tamo i eto ga, 48 sati pred put, pozitivan.
Radovao se tome baš mnogo, zbog društva (skijanje manje više, to može kad god) i sve to, smorio se toliko da ga nisam skoro video tako tužnog.

BTW, uradili i krvnu sliku, limfociti snizeni, monociti dosta povišeni, ostalo sve ok, crp 3. Od simptoma samo temperatura za sada.
Može neki komentar, dok ga ne odvedem (u ponedeljak) u ambulantu da ga upišu?
 

Daj mi te rezultate u PP da neko od mojih pogleda sutra. E bedak baš. Kad ga je stigla temp. ujutro? Ili...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, shonke said:

BTW, uradili i krvnu sliku, limfociti snizeni, monociti dosta povišeni, ostalo sve ok, crp 3. Od simptoma samo temperatura za sada.

 

Opet ta neizbežna krvna slika. Baci rezultate u kantu i ne obaziri se. Ozbiljan sam. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Od juče do danas samo jedan više na respiratoru i 6 više u bolnici.

Zna li neko koje je prosečno vreme od pozitivnog testa do smrti? Sa ovakvim trendom broja pozitivnih mi bi morali vrlo skoro da vidimo i pad broja dnevno umrlih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Neke brojke iz US:

The need to “flatten the curve” to preserve healthcare resources has also largely dissipated. As of February 9, 80% of ICU beds are in use nationwide, ranging from a low of 44% in Wyoming to 93% in Alabama.

But COVID-19 patients only fill 27% of the ICU beds nationwide, ranging from 10% in Connecticut to 42% in Idaho.

In New York, 78% of ICU beds are filled — but COVID-19 patients accounting for just 18% of the total ICU beds. Those figures are on par with the much-maligned Florida, where 82% of ICU beds are occupied, with just 17% of the total being COVID patients.

Before COVID-19, normal ICU bed occupancy ranged from 57% to 82%. Level 1 trauma centers and tertiary care centers routinely operated ICUs at 80% to 90% capacity. With some local exceptions, hospitals are not now exceeding their normal occupancies and are not near critical capacity levels.

Moreover, 44 states and the District of Columbia are reporting declining rates of new COVID hospitalizations over the past two weeks. Only 6 states are reporting increases ranging from 2% to 15%

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shonke said:

Od juče do danas samo jedan više na respiratoru i 6 više u bolnici.

Zna li neko koje je prosečno vreme od pozitivnog testa do smrti? Sa ovakvim trendom broja pozitivnih mi bi morali vrlo skoro da vidimo i pad broja dnevno umrlih.

Nema pravila zavisi od mnogo faktora.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 2:56 AM, Angelia said:

Meni je interesatno kad kazes (ili neko drugi) da vam je drago da su maske "novo normalno". To ulazenje u licni prostor kao na Balkanu, nije nesto sto je bas uobicajeno u drugim kulturama, pa I meni na Balkanu smeta, ali da kazem da bih volela da su maske nesto novo normalno, ili da perem ruke kod rukovanja... to mi je cudno.

Pa dobro, nije ovo moje neki OCD ili slicno, nego samo razumna reakcija na ekstremnu nekulturu i prljavstinu i nehigijenu i na nikakav civilizacijski napredak u poslednjih 30 godina. Zato mi je drago sto su maske "novo normalno" jer su ih ranije nosili samo oni koji su u kući imali bolesne od raka ili sl, a sad je normalno nositi masku u prodavnici.

 

Sto se tice rukovanja, isl, naravno da jedva cekam da operem ruke kad je tu velika verovatnoca da je ovaj drugi od onih koji ne peru ruke posle pišanja. Pretpostavlja se da ne rade broj 2 kad su van kuće :lol_2: Pa onda, za neke čak znam da ne peru ruke posle pipanja pasa ili macaka, a neki se stalno pipaju po licu, nosu, ušima i ustima, češaju se gde stignu itd. Čak sam video, tj čuo, jednom u pekari, tj u radnji gde samo prodaju robu a ne peku je, kako ovaj koji je tada radio izlazi iz WCa, pusta vodu, zatim ne pere ruke, nego odmah izlazi i nastavlja da radi, i više nikad nisam tu ušao.

 

Ili u samousluzi, koliko ste puta tamo videli (ko primećuje te stvari) da onaj ko reze suhomesnate proizvode nesvesno pipa lice, iako nosi rukavice (kad to vidim takva roba odmah ide psu a kad je taj u smeni vise ne kupujem tu) ili jos gore, nose rukavice, ali ih ne skidaju kad raspakuju robu, ili pipaju četke i metle isl, pa i pare ako je neka manja mesara pa 4ade po dvoje itd. Onda je bolje da ne nose rukavice, jer će valjda nekada oprati ruke ako su im stalno masne, a ovako... 

 

Mozda se ne otpustaju ljudi što nisu kriptovali fajlove, ama zbog ovih stvari bi ih definitivno trebalo otpuštati, i poenta je, zato je meni  OK "novo normalno", jer postoji za to razuman razlog, a drugi kako hoće :lol_2:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...