Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

...

 

Antivaxeri i njihovo spinovanje. Smesnije od crtaca koje moja dvogodisnja cerka gleda. 

 

...

 

Jos se nisam opasuljila od kad sam pocitala za onaj slucaj u Italiji, gde roditelji nisu hteli da dozvole zivotno vaznu operaciju svog dvogodisnjeg deteta ako ne dobiju garancije da ce se koristiti "nevakcinisana krv".  Ne mogu da verujem. Ne mogu da verujem. Ne mogu da veujem. 

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Gojazni kao i pušači i sl. ugrožavaju prevashodno same sebe (uz ograničenje da pušači ne treba da puše baš nepušačima u lice, ali zato makar postoje nepušačka mesta, koliko god malo da ih bilo, a ja ne videh nešto Covid free mesta, gde je osoblje garantovano vakcinisano i  garantovano nosi maske te da se u ta mesta avaxi ne puštaju ni u koje doba dana). Antimaskeri, avaxi i nekultivisana smrdljiva stoka, koja ne želi ni minimum distance da drži, naspram tome ugrožavaju i druge, i to intenzivno. Zbog lečenja gojaznih nisu ugrožena lečenja drugih bolesti, a makar u Smrdiji, zbog lečenja "ležernih" i "slobodoljubivih" više jedva neka normalna bolest može da se leči. 

 

Da je Covid makar kao HIV pa da hvata uglavnom samo one, koji sami čačkaju mečku, t.j. po sopstvenom izboru ili iz sopstvene gluposti, ne primenjuju opšte poznate mere zaštite, ni po jada. Sami pali, sami se ubili, who gives a damn. Svet može samo da postane bolje mesto. Ali način širenja Covida omogućava da neki magarac, kome sa baš na splavu ili svadbi divlja, i kome je zbog šiški teško da nosi masku, ubije nekog ni krivog ni dužnog, koji, eto, mora u autobus, na posao, etc. Ne gojaznost i slično, što bi neki rado nabrojali da relativizuju stvari, ni u kom slučaju nije uporediva sa antimaskerima, avaxima i onim debilčinama, koji neće da poštuju tuđi lični prostor.

 

I nije Omicron još uvek dovoljno izbacio Deltu iz prometa. Kumovi su pre dve nedelje baš zakačili Deltu. Tri puta vakcinisani, ali na žalost samo kinezom, nakačili su Deltu, kada im je sve već dodijalo i otišli u tržni centar. Sva sreća relativno dobro su prošli, ona par dana i sve O.K., ali on obostrana upala pluća i još uvek prima kući neke infuzije vitamina i gubi snagu na pokušaju šetnje, ali moglo je i drugačije da bude. Na žalost, nije Delta još potpuno otpisana, ma koliko god da je veća verovatnoća da se zakači Omicron.

 

Da ne govorimo o mogućim dugoročnim posledicama. Jedna poznanica, zdravstveni radnik i hard-cpre antivakser, zakačila Covid, prošla ga laganica ali zakačila i ovde dosta pominjani Tinitus. Da li će se toga otarasiti je veliko pitanje. Drugarica zakačila Covid i relativno lako prošla ali dobila Miokarditis. Ona sama jeste vakcinisana, ali lekar je i nisu bili drugi oko nje, a ona snosi posledice.

 

Nisu stvari baš tako jednostavne kako ih "slobodnjaci" rado predstavljaju.

 

I ja ću kao i Henri, i kad prođe Covid, neke mere da zadržim, a posebno u zimskom periodu. Maska u hipermarketima, prskanje ruku posle svakog dodira kvake, gelendera i šta još "narod" može da dohvati a rukovanje samo sa bliskim krugom, za koji znam da živi po svaremenim normama civilizacije a ne sa nepoznatima (ili poznatima), koji su možda ponosni na to da posle pikenja i kakenja ne peru ruke.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Akiro said:

Gojazni kao i pušači i sl. ugrožavaju prevashodno same sebe ...

 

Zamisli kad nesto ovako elementarno treba reci po ko zna koji put! I kad to uopste ne vredi.

Ignorancija je sirova i zilava sila. Pandemija ju je razoblicila, ali avaj! 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

I ja ću kao i Henri, i kad prođe Covid, neke mere da zadržim, a posebno u zimskom periodu. Maska u hipermarketima, prskanje ruku posle svakog dodira kvake, gelendera i šta još "narod" može da dohvati a rukovanje samo sa bliskim krugom

Protiv ovoga se provjereno najglasnije bune relativizatori podvrste a šta će biti sa ekonomijoooooom?! koji istovremeno ne žele da učestvuju u finansijskom trošku epidemioloških mjera, dok ih takođe boli spolovilo da u sezoni gripa stave masku npr. u javnom prevozu, sa posebnim naglaskom na metro, iako bi to, pored određenog broja života, u velikim državama uštedjelo bukvalno milijarde neke čvrste valute, koja bi tako mogla da se potroši na pametnije stvari od popravljanja posledica nečije samoživosti i inata.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Jos se nisam opasuljila od kad sam pocitala za onaj slucaj u Italiji, gde roditelji nisu hteli da dozvole zivotno vaznu operaciju svog dvogodisnjeg deteta ako ne dobiju garancije da ce se koristiti "nevakcinisana krv".  Ne mogu da verujem. Ne mogu da verujem. Ne mogu da veujem. 

Ja sam isto procitao da je u Italiji mama udarila cekicem svoju cerku u glavu jer se ova nije htela vakcinisati

https://www.imolaoggi.it/2022/02/01/la-figlia-non-vuole-vaccinarsi-la-madre-la-colpisce-a-martellate/

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

I ja ću kao i Henri, i kad prođe Covid, neke mere da zadržim, a posebno u zimskom periodu. Maska u hipermarketima, prskanje ruku posle svakog dodira kvake, gelendera i šta još "narod" može da dohvati a rukovanje samo sa bliskim krugom, za koji znam da živi po svaremenim normama civilizacije a ne sa nepoznatima (ili poznatima), koji su možda ponosni na to da posle pikenja i kakenja ne peru ruke.

 

Ja se dosta drndam gsp-om i svakako cu nastaviti da u zimskim mesecima nosim masku. Sem sto stiti od kojecega, dobra je jer greje, a nikad nisam voleo da se ututkavam šalom oko nosa i usta. KN95 mi je mnogo komotnija varijanta.

 

...

 

A takodje nameravam da nastavim da perem ruke, mislim da ce i to postati "novo normalno" za mene.

 

😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Tomiprunet said:

mama udarila cekicem svoju cerku u glavu jer se ova nije htela vakcinisati

Loše si pročitao Slaviša, u il Gazzettino, iz predgrađa Venecije Mestre, koji je objavio originalni članak, piše sledeće:

 

Terreno di scontro era stata la volontà della figlia, dipendente Enel a Mestre, in continuo smartworking e con la ferma volontà di non vaccinarsi contro il coronavirus. Una decisione ferma e irrevocabile da parte della figlia che scaricava sull'anziana madre tutte le incombenze della gestione della casa facendo nascere, così, una tensione sempre più crescente esplosa nella litigata diventata irreversibile nel primo pomeriggio di domenica, alle 14.30.

 

Dakle, nije je majka udarila čekićem zato što ćerka nije htjela da se vakciniše, udarila je zato što je ćerka tom svojom odlukom majci napravila pakao od života, primoravši ženu od 81 godine da sama vodi domaćinstvo.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Milica said:

Sad lepo da se za gojazne uvede zabrana ulaska u poslasticarnice i restorane brze hrane, prodaja slatkisa po supermarketima i obavezna rekreacija svaki dan sve dok se ne dovedu u red :wicked: Ko ne bude postovao mere sledeci korak bi mogao biti zabrana ulaska u javni prevoz, ako je moja nevakcinisana drugarica ostala bez posla jer nije mogla da se preveze do njega bez green passa zasto onda ne bi i jedan gojazni covek osetio nesto slicno na svojoj kozi zbog nebrige o svom zdravlju.

 

Ja sam protiv birokratskog odredjivanja kako treba ziveti

 

4 hours ago, Eddard said:


Od samog početka pandemije se zna da je gojaznost ogroman faktor rizika za teže oboljevanje i umiranje, ne znam stvarno ko je šta i kako odbijao? Odbijao za šta? 
 

I o kakvih 15k mrtvih zbog neprihvatanja prirodnog imuniteta se radi, ajd elaboriraj, života ti, nemam 1,5h da slušam.

Odbili da objave istrazivanje - John Hopkins naucnika, daje on tacno ko je ucestvovao od strucnjaka.

A o 15k mrtvih, pa ovako, prosle godine kad jos nije bilo dovoljno vakcina, CDC iliti Fauci ovde nije hteo da prihvati da ljudi sa prelezanim covidom imaju imunitet. Tako da je deo vakcina potrosen na vakcinisanje onih koji su vec imali imunitet, dok su neki uskakali i preko reda. Znaci kalkulacija je da je zbog toga u tom periodu umrlo od 10-15k ljudi koji nisu dobili vakcinu na vreme.

Ne znam da li to lepo objasnjavam. Ali kad razmislis potpuno ima logike.

 

2 hours ago, handys said:

 

Razumno pricaju. Ali ne razumem analogiju sa HIV. Imamo dokazano prenosenje vazduhom, dakle nije nikakav konstrukt, kako jedan od njih govori. Ako zele da promene nekom stav, nek uzmu neki drugi primer panicnog straha od prenosenja bolesti koji se pokazao kao neopravdan. 

I ne mislim da je to cak pitanje slobode vs. sigurnosti vec prioriteta - cija je sloboda vaznija. Da li neko ko je potencijalno imunokompromitovan sme da ima slobodu da ostane zdrav ako deli zivotni prostor sa klincem cija sloboda nalaze da ide npr na fudbalsku utakmicu ili zurku, ili da ne nosi masku jer ga zulja/dehumanizuje/stagod? Pritom, znamo nepobitno da mogu da jednako stradaju i sportisti kao i stari (u manjem procentu, samo onome koji jeste stradao je taj procenat 100%). Dakle, cija je sloboda vaznija i ko ce o tome da odluci? Povrsnim i pogresnim analogijama ne dolazimo do odgovora. A da se preteruje u reakciji prema nevakcinisanima, preteruje se. I mislim da se svi tu slazemo. Stavis da je obavezno pa kaznjavas ko nece.

Analogija sa HIVom je o iracionalnom ponasanju ljudi i stigmatizaciji obolelih, u ovom slucaju nevakcinisanih, a ne o kako se virus prenosi. Konstrukt je verovatnoca teze bolesti. Znaci oni su ti opisali prosecnu osobu koja strada, a to nisu sportisti. Prosecno godiste hospitalizovanih je 73 godine, umrlih 80, sa barem 4 komorbideta. verovatnoca da to bude mlada zdrava osoba, je minimalna.

Ovo je razgovor negde na pocetku omicrona, i oni vec objasnjavaju da je virus endemski, tj nece nigde otici i ne postoji mogucnost da se od njega potpuno zastiti, od zarazavanja - zato sto je vec medju zivotinjama.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Analogija sa HIVom je o iracionalnom ponasanju ljudi i stigmatizaciji obolelih, u ovom slucaju nevakcinisanih, a ne o kako se virus prenosi. Konstrukt je verovatnoca teze bolesti. Znaci oni su ti opisali prosecnu osobu koja strada, a to nisu sportisti. Prosecno godiste hospitalizovanih je 73 godine, umrlih 80, sa barem 4 komorbideta. verovatnoca da to bude mlada zdrava osoba, je minimalna.

Ovo je razgovor negde na pocetku omicrona, i oni vec objasnjavaju da je virus endemski, tj nece nigde otici i ne postoji mogucnost da se od njega potpuno zastiti, od zarazavanja - zato sto je vec medju zivotinjama.

 

Pomama oko HIV je bila iracionalna jer je bilo bezbedno prici ljudima. To da nisu hteli da se rukuju s njima, to je bilo vezano za strah. Stigmatizacija se ticala toga kako se HIV inicijalno dobija, i ona je bila neopravdana jer je nosila pogresne vrednosne konotacija. Strah od nevakcinisanih, kao i od onih koji npr ne nose maske ima veze s tim kako se prenosi, i stigmatizacija potice od tuda sto oni koji nece da se vakcinisu i ne nose maske time ugrozavaju druge, a ne samo sebe. U ovom slucaju, stoji jedna vrednosna konotacija, a to je da su takvi ljudi sebicni, a mozda i vise od toga jer je pretnja od virusa, ma koliko bila umanjena, i dalje nepredvidiva. Pitaj ti tog sto je dobio npr long covid da li mu je lakse posto je u statistickoj manjini jer je nepusac, sportista i ima 38 godina, i sta misli o mladjem bratu koji je prosao kovid na nogama a preneo mu ga je posle zurke. Takvih prica ima koliko hoces. Stavise, stigma je utoliko opravdanija jer ni maske ni vakcine ne ugrozavaju onog ko ih koristi, ili (ajde da uposlimo tu statistiku) daleko manje nego sto oni koji ih ne koriste ugrozavaju druge - imunokompromitovane, one koji ne smeju da se vakcinisu, itd. Dakle s jedne strane imamo HIV koji se prenosi samo specificnim tipom kontakta i protiv kog nema leka (u trenutku najvece stigme), vs Kovid koji se prenosi na razne nacine, za sta postoji resenje,a koje neki nece da usvoje iako je bezbedno.

Uostalom, da uzmemo MMR vakcine, zar nije opravdano stigmatizovati roditelje koji nece da vakcinisu decu protiv boginja, a salju ih u vrtic pa ova zaraze drugu decu i doprinose vracanju opasnih epidemija? Da li se zaista slucaj sa kovidom toliko kategoricno razlikuje?

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, handys said:

Uostalom, da uzmemo MMR vakcine, zar nije opravdano stigmatizovati roditelje koji nece da vakcinisu decu protiv boginja, a salju ih u vrtic pa ova zaraze drugu decu i doprinose vracanju opasnih epidemija? Da li se zaista slucaj sa kovidom toliko kategoricno razlikuje?

Da. Razlikuje se dramatično, naime MMR vakcina za decu je obavezna, propisana i postoji mehanizam za praćenje imunizacije dece.

Nije dobrovoljna, mislim da je tu ključna i bitna razlika.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Loše si pročitao Slaviša, u il Gazzettino, iz predgrađa Venecije Mestre, koji je objavio originalni članak, piše sledeće:

 

Terreno di scontro era stata la volontà della figlia, dipendente Enel a Mestre, in continuo smartworking e con la ferma volontà di non vaccinarsi contro il coronavirus. Una decisione ferma e irrevocabile da parte della figlia che scaricava sull'anziana madre tutte le incombenze della gestione della casa facendo nascere, così, una tensione sempre più crescente esplosa nella litigata diventata irreversibile nel primo pomeriggio di domenica, alle 14.30.

 

Dakle, nije je majka udarila čekićem zato što ćerka nije htjela da se vakciniše, udarila je zato što je ćerka tom svojom odlukom majci napravila pakao od života, primoravši ženu od 81 godine da sama vodi domaćinstvo.

Ne vidim razliku? Zar nije zbog vakcina ? I zasto je majka morala sama voditi domacinstvo? zasto ne vancinisana kci nije mogla pomoci? ne vidim poentu ovog sto pises.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Pa to je tvoj problem, Slaviša.

I pomalo problem suviše bolećive moderacije.

Da li ti mislis da ta zena od 81godinu ima pravo da udaris cerku 3 puta cekicem u glavu iz zelje da je ubije zato sto cerka ne zeli da se vakcinise a pa ona mora da odrzava domacinstvo? I da li je to normalno po tebi?

Link to comment
Share on other sites

Odbili da objave istrazivanje - John Hopkins naucnika, daje on tacno ko je ucestvovao od strucnjaka.

 

Ko je odbio? Naučni časopisi? Cdc? A uostalom, ta činjenica je skoro od početka pandemija bila dobro poznata i niko je nije dovodio u pitanje. Jedno istraživanje manje-više na tu temu ne bi ništa promenilo što se već nije znalo. A iskreno, meni tu nešto smrdi da je odbijeno istraživanje jednog JH bez razloga. Neće baš biti. 

 

A o 15k mrtvih, pa ovako, prosle godine kad jos nije bilo dovoljno vakcina, CDC iliti Fauci ovde nije hteo da prihvati da ljudi sa prelezanim covidom imaju imunitet. Tako da je deo vakcina potrosen na vakcinisanje onih koji su vec imali imunitet, dok su neki uskakali i preko reda. Znaci kalkulacija je da je zbog toga u tom periodu umrlo od 10-15k ljudi koji nisu dobili vakcinu na vreme.

Ne znam da li to lepo objasnjavam. Ali kad razmislis potpuno ima logike.

 

OK, skontao sam, ima logike. Ni meni nije jasno zašto to i dalje ne priznaju, znaš koliko sam se i sam nervirao što sam morao da tražim vezu da me vakcinišu kad sam putovao u NY. Nema logike, slažem se, a zašto je tako pojma nemam. A da li je brojka od 15k mrtvih tačna, uzimam sa dozom sumnje. 

 

A druge strane, tebi je lako da poveruješ da je drugačija odluka mogla da spasi 15k života, ali ne i da druge epidemiološke odluke (lockdown), mogu to isto? Nema veze jedno s drugim, znam, ali ukazujem na cherry picking... 

 

Da. Razlikuje se dramatično, naime MMR vakcina za decu je obavezna, propisana i postoji mehanizam za praćenje imunizacije dece.

 

Nije dobrovoljna, mislim da je tu ključna i bitna razlika.

 

Nije svuda. U USA npr. nije. Nije bila ni u DE do pre dve godine. U mnogim državama se uslovljava polazak u školu MMR vakcinom, što niko, osim antivaxxx roditelja, nije dovodio u pitanje, ali se dovodi u pitanje uslovljavanje ulaska u jebeni restoran vakcinom protiv kovida I iz sveg glasa se vrišti "prava, slobode, fašizam"... Pa ne ide to tako, Uki. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Pomama oko HIV je bila iracionalna jer je bilo bezbedno prici ljudima. To da nisu hteli da se rukuju s njima, to je bilo vezano za strah. Stigmatizacija se ticala toga kako se HIV inicijalno dobija, i ona je bila neopravdana jer je nosila pogresne vrednosne konotacija. Strah od nevakcinisanih, kao i od onih koji npr ne nose maske ima veze s tim kako se prenosi, i stigmatizacija potice od tuda sto oni koji nece da se vakcinisu i ne nose maske time ugrozavaju druge, a ne samo sebe. U ovom slucaju, stoji jedna vrednosna konotacija, a to je da su takvi ljudi sebicni, a mozda i vise od toga jer je pretnja od virusa, ma koliko bila umanjena, i dalje nepredvidiva. Pitaj ti tog sto je dobio npr long covid da li mu je lakse posto je u statistickoj manjini jer je nepusac, sportista i ima 38 godina, i sta misli o mladjem bratu koji je prosao kovid na nogama a preneo mu ga je posle zurke. Takvih prica ima koliko hoces. Stavise, stigma je utoliko opravdanija jer ni maske ni vakcine ne ugrozavaju onog ko ih koristi, ili (ajde da uposlimo tu statistiku) daleko manje nego sto oni koji ih ne koriste ugrozavaju druge - imunokompromitovane, one koji ne smeju da se vakcinisu, itd. Dakle s jedne strane imamo HIV koji se prenosi samo specificnim tipom kontakta i protiv kog nema leka (u trenutku najvece stigme), vs Kovid koji se prenosi na razne nacine, za sta postoji resenje,a koje neki nece da usvoje iako je bezbedno.

Uostalom, da uzmemo MMR vakcine, zar nije opravdano stigmatizovati roditelje koji nece da vakcinisu decu protiv boginja, a salju ih u vrtic pa ova zaraze drugu decu i doprinose vracanju opasnih epidemija? Da li se zaista slucaj sa kovidom toliko kategoricno razlikuje?

Pa oni su objasnili zasto se povlaci ta paralela, zato sto i vakcinisani mogu da te zaraze, samo u kracem periodu, i da ljudi iz iracionalnog straha tako reaguju, zato sto ljudima nije objasnjen rizik. Znaci prica se o cost/benefit, a ne nekom pojedinacnom slucaju. Znaci oni pricaju o zatvaranju skola, zato sto deca nisu vakcinisana, i kazu lepo da ta grupa vec poprilicno ima imunitet - i o maskama u skoli. Da steta prevazilazi korist.

I kao sto rekoh oni to govore na pocetku omicrona, sad vec sa omicronom sto se bavimo nevakcinisanima, i stigmatizacijom?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

 

Ko je odbio? Naučni časopisi? Cdc? A uostalom, ta činjenica je skoro od početka pandemija bila dobro poznata i niko je nije dovodio u pitanje. Jedno istraživanje manje-više na tu temu ne bi ništa promenilo što se već nije znalo. A iskreno, meni tu nešto smrdi da je odbijeno istraživanje jednog JH bez razloga. Neće baš biti. 

Casopisi, ne daje detalje sta je tacno u istrazivanju, osim da ne prati birokratski narativ, kako zvuci to je analiza rizika za razlicite grupe. Tj lepo kaze da ako se ne bavis onim sto oni hoce i sto odgovara narativu - niko ne zeli da cuje te cinjenice. I one se ignorisu. Recimo kao istrazivanje leka koji pominju, antidepresiva koji po rezultatima smanjuje 91% smrtnost.

Navodi jos jedan primer - dva istrazivanje iz Izraela, od kojih je jedno publikovano svuda jer je Fauci rekao da je dramaticno (booster), dok je drugo koje je tvrdilo da oni koji su dobili covid imaju 27x jaci imunitet nego vakcina - potpuno ignorisano, zato sto im je narativ jednog odgovarao a drugo nije.

 

9 minutes ago, Eddard said:

OK, skontao sam, ima logike. Ni meni nije jasno zašto to i dalje ne priznaju, znaš koliko sam se i sam nervirao što sam morao da tražim vezu da me vakcinišu kad sam putovao u NY. Nema logike, slažem se, a zašto je tako pojma nemam. A da li je brojka od 15k mrtvih tačna, uzimam sa dozom sumnje. 

 

A druge strane, tebi je lako da poveruješ da je drugačija odluka mogla da spasi 15k života, ali ne i da druge epidemiološke odluke (lockdown), mogu to isto? Nema veze jedno s drugim, znam, ali ukazujem na cherry picking... 

Nije cherry picking. Ima dovoljno podataka koji potvrdjuju da lockdown ne radi (inace ako pogledas i o tome pricaju zasto), a ova promena odluke ima logike. Isto kao sto ima logike njihova tvrdnja da je trebalo kao UK dati sto vise jedne doze, pa kasnije davati drugu, nego sto se insistiralo na terminu "fully vaccinated".

Inace jedan od njih pominje koje objasnjenje je dobio od ljudi u HHS - zasto: da su mislili da je jednostavna poruka "svi moraju da se komplet vakcinisu" birokratski bila laksa iako medicinski nema smisla.

Covek je rekao da po analizi ljudi sa JH procena je izmedju 10-15k. Nije rekao kojom metodom. 

 

9 minutes ago, Eddard said:

Nije svuda. U USA npr. nije. Nije bila ni u DE do pre dve godine. U mnogim državama se uslovljava polazak u školu MMR vakcinom, što niko, osim antivaxxx roditelja, nije dovodio u pitanje, ali se dovodi u pitanje uslovljavanje ulaska u jebeni restoran vakcinom protiv kovida I iz sveg glasa se vrišti "prava, slobode, fašizam"... Pa ne ide to tako, Uki. 

 

 

Velika razlika. To smo ranije pominjali. Boginje su bile smrtonosnije i napadale su decu. Covid za vecinu ljudi je blaga bolest. to je to prilagodjavanje ponasanja na osnovu percepcije opasnosti. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

 

Navodi jos jedan primer - dva istrazivanje iz Izraela, od kojih je jedno publikovano svuda jer je Fauci rekao da je dramaticno (booster), dok je drugo koje je tvrdilo da oni koji su dobili covid imaju 27x jaci imunitet nego vakcina - potpuno ignorisano, zato sto im je narativ jednog odgovarao a drugo nije.

 

 

Zato sto je ovo ruski rulet, stavis metak i pet praznih pa ako riknes riknes. Niko se naucno ne bavi analizama otpornosti krda, jer u suprotonom nema razloga uopste za izumljavanje vakcina ne samo za covid nego bilo koju bolest, sve treba prepustiti evoluciji i opstanku najjacih. Valjda smo civilizacijski prevazisti ovaj nivo. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

 

Zato sto je ovo ruski rulet, stavis metak i pet praznih pa ako riknes riknes. Niko se naucno ne bavi analizama otpornosti krda, jer u suprotonom nema razloga uopste za izumljavanje vakcina ne samo za covid nego bilo koju bolest, sve treba prepustiti evoluciji i opstanku najjacih. Valjda smo civilizacijski prevazisti ovaj nivo. 

Uopste nisi razumela poentu toga - a to je da one koji su prelezali ne treba vakcinisati. I ne treba ih kaznjavati merama (tipa nema ulaska u restoran bez 3 vakcine, otpustanje s posla, ne mozes da putujes itd). lepo navode da se u Evropi prelezani covid racuna a kod nas ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Da. Razlikuje se dramatično, naime MMR vakcina za decu je obavezna, propisana i postoji mehanizam za praćenje imunizacije dece.

Nije dobrovoljna, mislim da je tu ključna i bitna razlika.

 

Jasno. Ali, obe epidemije/pandemije su stvarne, kao i zrtve. Mozda ipak ima nesto vise od toga da li je zakon donet. Na isti nacin na koji laganje nekog ko te pita koliko je sati nije protivzakonito, ali necemo reci da je osoba koja nekom kaze koliko je zaista sati karakterno ista kao i osoba koja kaze neistinu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Jasno. Ali, obe epidemije/pandemije su stvarne, kao i zrtve. Mozda ipak ima nesto vise od toga da li je zakon donet. Na isti nacin na koji laganje nekog ko te pita koliko je sati nije protivzakonito, ali necemo reci da je osoba koja nekom kaze koliko je zaista sati karakterno ista kao i osoba koja kaze neistinu.

Sve se slažem, etika se temelji na tradiciji i društvenim moralnim normama. i negde valja da etička načela moraju da izdrže test vremena. vremenom neka ponašanja postanu prihvatljiva tipa razvod braka, vanbračna deca i svašta ponešto.
Svakako ne sve i ne odmah, u ove dve godine nismo uspeli da izgradimo etički princip na ovu temu i mislim da se medijskim hype i internet hype samo pogoršava.

Rešenje je bilo na dohvat ruke, obavezna vakcinacija gde država preuzima odgovornost, ali avaj to se nije desilo.

Kad mi osoba koja nije vakcinisana kaže "pa ne moram, država nije propisala, kažu dobrovoljno je a ja sam loše volje" malčice ostanem bez argumenta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Uopste nisi razumela poentu toga - a to je da one koji su prelezali ne treba vakcinisati. I ne treba ih kaznjavati merama (tipa nema ulaska u restoran bez 3 vakcine, otpustanje s posla, ne mozes da putujes itd). lepo navode da se u Evropi prelezani covid racuna a kod nas ne.

 

Kod nas su mere uglavnom na papiru za interno cirkusalnje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Kod nas su mere uglavnom na papiru za interno cirkusalnje. 

Znam, i drago mi je zbog vas. Ali to nije tako u dobrom delu US. Isto tako nije dobro za zdravstvene radnike, koji ni kod tebe nisu izuzeti. A ako probas da izadjes iz zemlje to sto si na Floridi ti nece pomoci, mere nece biti samo na papiru. Ako bi pogledala video - videla bi sta pricaju o obaveznoj vakcinaciji na univerzitetima, oni pricaju o Georgetownu ali to se desava i na drugim, mnogim univerzitetima. A to nije samo za lokalne gradjane. A to je sve posledica price CDC.

ili komentar na maske u restoranima, potpuno besmislena mera, nicemu ne sluzi.  To je svakom razumnom jasno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...