Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Drug koji je zakačio koronu medju prvima, još oko 15 marta prošle godine, radio antitela pre nekoliko dana - iznenadjujuće ih još uvek ima i to u nekom poprilično visokom broju.


Inače sto zbog svojih poslova, sto zbog načina života konstantno je u kontaktu sa velikim brojem ljudi iz razlicitih krugova tako da je osoba koju znam da se najmanje pazila, tj skoro ništa.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Naravno da ne mozes da semafor proglasis za svoje svojstvo, ali semafor ne pravi razliku na osnovu tvojih ubedjenja kad mozes da prodjes.

Za vakcinu mozes da kazes da tvoja religijska ubedjenja ne dozvoljavaju, ili zdravstveno stanje...I onda to na javnim povrsinama jeste diskriminacija.  

Znaci mora postojati opravdani razlozi I za pravilo I za izuzetke.

Mislim da smo imali slicnu raspravu oko burke.

 

Nije ova tema o ljudskim pravima I vakcini tako crno/bela da se svede na primer semafora. Zato se takva pravila donose na osnovu drustvenog koncenzusa- pa negde imas "ljudsko pravo" a negde nemas.

 

To sto zakon stiti ljude od diskriminacije na osnovu njihovog ubedjenja, ne znaci da je i svaki  postupak proizasao iz tog ubedjenja legalan. Mozda ce ti biti blizak primer ekstremnih levicara. Jedno je javno se zalagati se za ukidanje privatne svojine. Niko ne sme da te diskriminise zbog takvih stavova. Ali to ne znaci da ljudima mozes otimati ono sto je njihovo, jer bi po tvojim ubedjenjima to trebalo da pripada svima. 

To ti je i ovde slucaj. Ne bi smelo biti sankcija za one koji sire antivakserske ideje, koliko god to meni bilo mrsko, ali to ne podrazumeva da se nevakcinisan mozes setati svuda po javnom prostoru i tako ugrozavati zdravlje drugih. Mozda je jos najbolje to uporediti s pusenjem. Nije ilegalno, pusi koliko hoces na otvorenom prostoru, ali ne mozes trovati druge u prostorima gde ne mogu da izbegnu dim. Dakle, ne moras se vakcinisati, ali ne mozes takav nevakcinisan na mesta gde ni ja ne mogu s upaljenom cigaretom. Prosto kao pasulj, diskriminacije ni u tragovima.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Cyrus Smith said:

Ispada da je je Švedska zaštićena od ove pandemije svojim osobinama i da ozbiljnijeg broja ne zaraženih svakako ne bi bilo. On je to pravilno procenio i odoleo pritisku za više zatvaranja po uzoru na druge. Time je pomogao deci da idu u škole, privrednicima (pogotovo malim), čak i starijima koji nisu bili godinu dana u pritvoru po domovima starih.

 

Dakle nije bitan za relativno mali broj zaraženih ali jeste za optimizaciju mera uzimajući u obzir osobine države i sve posledice koje su poznate u drugim državama. Da je radio u Banglade[u verovatno bi drugačije postupao.

 

Evo, kaže na Index.hr da je u nekoj anketi proglašen za najvažnijeg Šveđanina godine. Očigledno je narod dobro prihvatio njegov pristup.

 

Naopako. Svedska je i dalje veoma visoko na svetskoj listi po ukupnom broju zarazenih i umrlih od kovida po glavi stanovnika. Specificnosti koje sam pomenula su samo ucinile da sve ne ode u potpunu katastrofu. Te iste specificnosti imaju i druge nordijske zemlje, ali su one uz prilicno blage mere postigle daleko bolje rezultate. Tu treba vrsiti poredjenja i evo kako stoje stvari.

Po broju obolelih po glavi stanovnika, Svedska je na 22, Danska na 80, Norveska na 112 i Finska na 123 mestu u svetu. Po umrlima, Svedska 43 mesto u svetu, Danska 117, Finska 130 i Norveska 142. 

Nijedan od nordijskih suseda Svedske nije prosao gore ekonomski, ali imaju bitno manje obolelih (znaci i manje posledica u vidu long covid), kao i znatno manje umrlih. Taj deo su ocigledno odradile mere, jer su svi drugi uslovi isti kao u Svedskoj. Zato njima treba pevati hvalospeve, a ne Svedskoj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, CheshireCat said:

U čemu je tajna uspeha Norveške?

 

Korona je više pogodila Islanđane koji su kao izolovani nego Norvežane.

Norveška je imala blago smanjenje broja preminulih u 2020 u odnosu na inače. Isti trend i u 2021.

 

Island je vrlo mali, ima jedva nesto vise stanovnika od Novog Sada. Ali daleko od toga da je izolovan, jer takav ne bi mogao da opstane. Baci pogled na sajt aerodroma u Reykjeviku - pedesetak odlazaka i isto toliko dolazaka svakog dana! I to je samo putnicki saobracaj, gde je sve ostalo? 

Ne ide da se porede mini drzavice s ostalima. I Crna Gora je na samom vrhu Worldmetera, pa nisam shvatila da se to posmatra kao poseban problem, vise kao nesto ocekivano.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

To sto zakon stiti ljude od diskriminacije na osnovu njihovog ubedjenja, ne znaci da je i svaki  postupak proizasao iz tog ubedjenja legalan. Mozda ce ti biti blizak primer ekstremnih levicara. Jedno je javno se zalagati se za ukidanje privatne svojine. Niko ne sme da te diskriminise zbog takvih stavova. Ali to ne znaci da ljudima mozes otimati ono sto je njihovo, jer bi po tvojim ubedjenjima to trebalo da pripada svima. 

To ti je i ovde slucaj. Ne bi smelo biti sankcija za one koji sire antivakserske ideje, koliko god to meni bilo mrsko, ali to ne podrazumeva da se nevakcinisan mozes setati svuda po javnom prostoru i tako ugrozavati zdravlje drugih. Mozda je jos najbolje to uporediti s pusenjem. Nije ilegalno, pusi koliko hoces na otvorenom prostoru, ali ne mozes trovati druge u prostorima gde ne mogu da izbegnu dim. Dakle, ne moras se vakcinisati, ali ne mozes takav nevakcinisan na mesta gde ni ja ne mogu s upaljenom cigaretom. Prosto kao pasulj, diskriminacije ni u tragovima.

Ma ne znaci, naravno da ne znaci. Ja ti rekoh, nije crno belo.

 

Evo pitanja - jel mogu kao pusac (ili recimo kao neko HIV pozitivan) da udjem na javna mesta? mogu. Kako neko nevakcinisan ugrozava zdravlje drugih? samo ako su i oni nevakcinisani i nosi virus. Ako nema virus ne ugrozava nikog. Znaci ako se testira pre odlaska na javna mesta - moze tamo da ide. Jel taj izbor ok? Isto kao sto pusac ne ugrozava nikog ako ne pusi u njihovom prisustvu. Ali ako na javnim mestima imas samo vakcinisane ili nevakcinisane koji nisu zarazni, sta se ugrozava?

 

Ako nosim burku, jel ok da mi se burka zabrani jer mozda ugrozavam neke ljude koji nisu pod burkom?

 

Ne postoji legalni koncept koji to opravdava, kao sto se koristili semafor.  Samo drustveni dogovor. Ali nemojte se pozivati na legalnost, semafor, pusace i slicno.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

 

 

15 hours ago, Kooineeperk said:

Blizi se subota kada bi trebalo da dobijem 2. dozu fajzera a ne znam sta da radim... 

 

Jos nas sve u porodici cima grlo, znacajno manje nego pre par dana, a i niko vise nema temp. Nisam ni na kakvim terapijama, samo neke vitamine i eventualno nesto za glavobolju. I Aspirin uzimam od kad sam prvu dozu dobio. 

 

Da li je neko imao slicnu situaciju?

@Knipex jel to tvoje bila 2. doza? Fajzer? (sorry nisam ispratio pricu)

Moja se sestra vakcinisala u Nemačkoj i tamo fajzera daju na 6 nedelja (malo crno zvuči :lol_2: )

 

 

13 hours ago, Angelia said:

 

Nije ova tema o ljudskim pravima I vakcini tako crno/bela da se svede na primer semafora. Zato se takva pravila donose na osnovu drustvenog koncenzusa- pa negde imas "ljudsko pravo" a negde nemas.

 

 

Kako stojite sa stavovima o dečijoj vakcinaciji-ona je u Srbiji obavezna...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Helena said:

 

 

Kako stojite sa stavovima o dečijoj vakcinaciji-ona je u Srbiji obavezna...

Stojim, da kad su mi u SR dolazili u skolu I rekli zavrni rukav, ja zavrnula rukav. Kad su mi za green card u US rekli trebaju ti ove vakcine, ja primila vakcine.

 

Kad mi je lekar rekao, imamo ove vakcine, volonterski, mozda su dobre za vaseg sina, ja pitala koliko se koriste, I jel obavezno. Odgovor me nije zadovoljio I moj klinac nije primio te vakcine.

 

Evo nedavno fakultet trazio za mog klinca, obavezne vakcine, falila mu jedna koja nemam pojma kako je promakla, I primio je sada.

 

Znaci ne agitujem ni u kom slucaju protiv vakcinacije (to bi bilo glupo jer sam primila dve doze Pfizera), samo kazem da se ne pozivamo na ljudska prava u toj prici.

 

Ako vakcina treba da bude obavezna, nek je stave kao obaveznu. Ako je izbor, onda da prihvatimo da je neki nece izabrati. Ja godinama tvrdim da ne postoje univerzalna ljudska prava.

 

Nemoj da trazimo neke uvrnute nacine za primoravanje ljudi, nije fer. 

 

Edit: point, kad odlucim da mi vakcina treba, ja je primim, kad odlucim da mi ne treba, ne primim. Ako imam izbor, izaberem.

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Stojim, da kad su mi u SR dolazili u skolu I rekli zavrni rukav, ja zavrnula rukav. Kad su mi za green card u US rekli trebaju ti ove vakcine, ja primila vakcine.

 

Kad mi je lekar rekao, imamo ove vakcine, volonterski, mozda su dobre za vaseg sina, ja pitala koliko se koriste, I jel obavezno. Odgovor me nije zadovoljio I moj klinac nije primio te vakcine.

 

Evo nedavno fakultet trazio za mog klinca, obavezne vakcine, falila mu jedna koja nemam pojma kako je promakla, I primio je sada.

 

Znaci ne agitujem ni u kom slucaju protiv vakcinacije (to bi bilo glupo jer sam primila dve doze Pfizera), samo kazem da se ne pozivamo na ljudska prava u toj prici.

 

Ako vakcina treba da bude obavezna, nek je stave kao obaveznu. Ako je izbor, onda da prihvatimo da je neki nece izabrati. Ja godinama tvrdim da ne postoje univerzalna ljudska prava.

 

Nemoj da trazimo neke uvrnute nacine za primoravanje ljudi, nije fer. 

 

Edit: point, kad odlucim da mi vakcina treba, ja je primim, kad odlucim da mi ne treba, ne primim. Ako imam izbor, izaberem.

 

Nije bitan tvoj klinac u priči, govorimo načelno-deca su primorana u Srbiji da primaju vakcine, a ako mogu deca da budu prisiljena, zašto ne bi mogli i odrasli-to sam želela da kažem-dakle NE NAVIJAM za prisilu, ali se ona primenjuje na deci-pa eto i na tvom klinci koji je morao zbog faksa...

 

Gde su njihova prava?

Link to comment
Share on other sites

“Logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few.”

 

Spok, Vulkanac

 

Potpuno se slažem da čim postoji izbor, onda se može izabrati ovo ili ono. Izbor se može otežati, kao što rade grčkim ili francuskim zdravstvenim radnicima suspenzijom sa posla (sigurno su proučili pravne norme pre takve, drastične, odluke).

 

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Naopako. Svedska je i dalje veoma visoko na svetskoj listi po ukupnom broju zarazenih i umrlih od kovida po glavi stanovnika. Specificnosti koje sam pomenula su samo ucinile da sve ne ode u potpunu katastrofu. Te iste specificnosti imaju i druge nordijske zemlje, ali su one uz prilicno blage mere postigle daleko bolje rezultate. Tu treba vrsiti poredjenja i evo kako stoje stvari.

Po broju obolelih po glavi stanovnika, Svedska je na 22, Danska na 80, Norveska na 112 i Finska na 123 mestu u svetu. Po umrlima, Svedska 43 mesto u svetu, Danska 117, Finska 130 i Norveska 142. 

Nijedan od nordijskih suseda Svedske nije prosao gore ekonomski, ali imaju bitno manje obolelih (znaci i manje posledica u vidu long covid), kao i znatno manje umrlih. Taj deo su ocigledno odradile mere, jer su svi drugi uslovi isti kao u Svedskoj. Zato njima treba pevati hvalospeve, a ne Svedskoj.

Prvo, Švedska nije 22 na svetu. Gomila država je lažirala brojke što smo da sada nagađali a posle analize na osnovu razlike broja umrlih postaje potpuno jasno. Stari tzv. zapad mnogo bolje uklapa te dve analize pa da uzmemo da je poređenje među njima validno iako nije potpuno precizno zbog nedostatka standarda u vođenju slučajeva.

 

Drugo, ako uzmemo gdp za 2020 Norveška je prošla bolje, Danska nešto gore i Finska marginalno gore (izvor). 

 

Treće, Šveđanima su prognozirali apokalipsu, ovi hvalospevi su na osnovu krajnjeg rezultata koji je daleko od toga.

 

Četvrto, i sama si uvela mnogo varijabli koje utiču na tok epidemije, ima mnogo drugih koje nisi spomenula, neke su verovatno i neprepoznate kao takve. Sve to čini određivanje uzroka razlika ishoda različitih država skoro nemogućim. Dakle, zaključak da su "očigledno" nešto odradile mere, koje mere i u kom obimu je tvoj bias, ne objektivna analiza.

 

Peto, citati sa index.hr:

 

Quote

Postoji i široka podrška vladinim odlukama. Samo četvrtina populacije smatra da su vlasti trebale javnom zdravstvu dati veći prioritet od gospodarstva. Čitatelji vodećeg švedskog časopisa su prije nekoliko tjedana Andersa Tegnella, glavnog državnog epidemiologa i kreatora švedske strategije, proglasili najvažnijim Šveđaninom godine.

 

Quote

"Jako smo zadovoljni što smo naše škole držali otvorenima. Mislim da je to jako važno", objasnila je Sara Byfors, šefica odjela u Zavodu za javno zdravstvo.

 

Quote

Zaina Vujčić vodi pedikerski salon blizu škole Sorgenfri i mogla je raditi cijelo vrijeme tijekom pandemije. Ona tvrdi da je Švedska imala najbolju strategiju protiv koronavirusa: "U Danskoj, Norveškoj Francuskoj, Belgiji, svugdje drugdje morala bih zatvoriti poslovanje. Tako sam sretna što živim u Švedskoj."

 govore da su stanovnici Švedske zadovoljni kako je Tegnel odradio posao. Ti nisi. Stvar perspektive i konsenzusa, nije sve crno belo.

 

Postoji tendencija da se sva analiza svodi na brojke zaraženih i umrlih i sve ostalo zanemari. Ova epidemija, kao i sve ostalo u životu, treba da se posmatra kroz cost benefit analizu gde se drugi deo jednačine uglavnom gubi u pokušaju da se bude bolji na Worldometru bez obzira na cenu. Citirano pokazuje deo te cene koja je u Švedskoj relativno manja u odnosu na druge zemlje.

Edited by Cyrus Smith
dodat sadržaj
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

deca su primorana u Srbiji da primaju vakcine,

 

1 hour ago, Helena said:

ako mogu deca da budu prisiljena

 

1 hour ago, Helena said:

U Srbiji deca nemaju izbor...

 

Opa razmahala se nova avaxerka da pojača posustali lobi, lepo, lepo... :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Deca, roditelji i vakcinacija... 

 

 

I ovo kazem kao roditelj, cisto da ne bude neke nedoumice.

 

Mozes da cuvas decu ispod staklenog zvona, ne moraju se vakcinisati. Ziveti u vecitoj izolaciji. 

 

Jednom ce morati da izadju van. Bilo da je to predskolsko, skola, bilo da je to mozda odlazak kod lekara zbog proste fizicke povrede, recimo preloma, bilo da je to kada pobegnu od nametnutog karantina ludih roditelja tamo negde u tinejderskim danima ili kasnije. A tamo ih onda cekaju vrsnjaci koji su imuni, a oni nisu. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyrus Smith said:

Prvo, Švedska nije 22 na svetu. Gomila država je lažirala brojke što smo da sada nagađali a posle analize na osnovu razlike broja umrlih postaje potpuno 

 

Pa da, Worldmeter laze i nema pojma, a ti znas. Ili svi lazu, ukljucujuci Dansku, Norvesku i Finsku, a samo Svedska prikazuje tacno podatke. 

Nema se tu sta vise dodati.

 

Osim mozda na ovo, ali ne zbog tebe, nego zbog istine.

 

1 hour ago, Cyrus Smith said:

 

Peto, citati sa index.hr:

 

U istom clanku iz kog si izvadio ono sto ti je odgovaralo, mogao si procitati/citirati i ovo:

 

Quote

Međutim, dr. Bhatt, profesor Sveučilišta u Kopenhagenu, želi istaknuti da je unatoč svemu Švedska imala više smrtnih slučajeva od covida-19 nego njeni nordijski susjedi koji su zauzeli više intervencionistički pristup. Stopa smrtnosti u Švedskoj od početka pandemije je tri do četiri puta veća od one u Danskoj te gotovo 10 puta veća od one u Finskoj i Norveškoj, što ukazuje na to da su umirali Šveđani koji nisu morali. Bhatt također smatra da neka druga zemlja, poput Velike Britanije, ne bi mogla kopirati švedsku politiku i dobiti iste rezultate. S oko 23 osobe po četvornom kilometru, Švedska ima oko desetinu gustoće naseljenosti u Velikoj Britaniji, dok se oko polovice švedskih kućanstava sastoji od samo jedne osobe, što je glavni čimbenik lokalnog prijenosa.

 

Sad imamo nesto realniju sliku, zar ne? A imamo i potvrdu onog sto sam ranije napisala, a da cak nisam citala ovaj clanak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

26 minutes ago, fancy said:

 

 

 

Opa razmahala se nova avaxerka da pojača posustali lobi, lepo, lepo... :default_coffee:

Ma bravo majstore...a sad kaži iz koja moja CELA DVA posta si to zaključio... :lol_2:

I da li uvek imaš običaj da tako lako procenjuješ ljude o kojima ama baš ništa ne zna...

 

I da li si ti ovde nekakav vođa diskusije kojem moram da se povinujem...?

 

A najvažnije-omašio si gol za celo igralište...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Helena said:

I da li si ti ovde nekakav vođa diskusije kojem moram da se povinujem...?

 

Mnogo hoćeš da znaš...

Slabo diskutujem ovde, uglavnom radim iz senke, nešto kao Simon Vizental... :thumbsup:

 

6 minutes ago, Helena said:

CELA DVA posta si to zaključio

 

Ne iz dva, iz jednog:

 

2 hours ago, Helena said:

deca su primorana u Srbiji da primaju vakcine

2 hours ago, Helena said:

ako mogu deca da budu prisiljena

 

Drugi je samo bio šlag na keks tortu:

 

1 hour ago, Helena said:

U Srbiji deca nemaju izbor...

 

A što se ovog tiče...

 

11 minutes ago, Helena said:

moram da se povinujem...?

 

Kako želiš, sve je dobrovoljno :s_d:

 

Samo ti radi svoj posao, ja ću svoj :default_coffee:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

Mnogo hoćeš da znaš...

Slabo diskutujem ovde, uglavnom radim iz senke, nešto kao Simon Vizental... :thumbsup:

 

 

Ne iz dva, iz jednog:

 

 

Drugi je samo bio šlag na keks tortu:

 

 

A što se ovog tiče...

 

 

Kako želiš, sve je dobrovoljno :s_d:

 

Samo ti radi svoj posao, ja ću svoj :default_coffee:

 

Šta sam  slagala...?

 

I opet si gol zaboravio kume, gol...najvažnije, već drugi put...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

U Srbiji deca nemaju izbor...


 

Treba li deca opet da masovno umiru od meningitisa, malih boginja, decije paralize i koje cega?  Da se radja desetoro (u sirotinje dakako), a da odraslo doba dobaci po koje.
 

Kakav izbor i na osnovu kojih informacija i znanja. Nije to boja gaca, pa da ih svako sebi bira. Osim toga ovo je pandemija. Sta sa ugrozavanjem siroke populacije.

 

Je li to kao neki u svetu i tu sto predlazu izbor, a clanovi porodice im imaju milionski vredne akcije farmaceutskih kuca za lekove koji nece biti svima dostupni i kojima su obicni ljudi moneta za poskusurivanje.

 

 

39 minutes ago, Helena said:

...dočim je spinovanje poželjno :classic_laugh:

 

Tesko da je on taj koji na ovoj temi spinuje.
 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jedan mnogo zanimljiv tekst za sve, a pogotovo za začepiti usta onima koji su se primili na narativ o "prebrzom razvoju i stoga neispitanostinepouzdanosti mRNA vakcina" (a i svih drugih po potrebi :wicked: a random dodati i GMO, jer gde je *NA tu je, kao što znamo i GMO)

 

Istorijat razvoja mRNA vakcija...(još od 1987)

 

Ima tu naučnih i biznis pikanterija, borbi za patnet i pravo na priznanje otkrića kao i kod svih velikih otkrića, ali pre svega je priča o decenijama ozbiljnog naučnog istraživanja i velikom broju (desetine, pa i stotine čak) izuzetno pametnih ljudi koji su uložili sebe u potpunosti da bismo danas imali mRNA...

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...