Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Nemački virusolog šokirao izjavom: Vakcinisani da se "namerno" zaraze koronavirusom

 

Quote

On je na svom podkastu objavio da time vakcinisani, koji se namerno inficiraju, mogu stvoriti veliki nivo antitela. Drosten je, takođe, izneo sumnju da je vakcinacija sama dovoljna za savladavanje pandemije.

Oh, well...

Quote

Za Drostena je se pandemija može pobediti samo vakcinom i infekcijom nakon imunizovanja. Istovremeno je on apelovao na vakcinisane da se pridržavaju mera, jer samo tako mogu da zaštite nevakcinisane sugrađane.

 Koliko ja vidim ovo ti je kao da "požuriš ali istovremeno usporiš" Ili da legneš ali da si ustao.

U stvari ima logike, sad će pored reda za vakcinu naprave red za "kontrolisano zaražavanje + da se izdaje potvrda o kontrolisanom zaražavanju, jer ljudi smo, nije nam se verovati na reč.  Verovatno će za normalan život trebati da imaš potvrdu o 3 doze vakcine, negativan PCR test ne stariji od 72 sata, potvrda o kontrolisanom zaražavanju a istovremeno.  Sve to da neko kontoliše jel. Tako nekako.

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde se često spominjala Vučićeva kosilica, ali Indijci su nas zajebali, oni su ladno sakrili par miliona umrlih od korone. Višak smrtnosti u ovih godinu ipo im je preko 4 miliona, a prijavili su 400 hiljada umrlih od korone. Oni Tata traktori kose bolje od naših fergusona iz IMT. 🤣

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Srećna nam delta pethiljadarka. Koliko ono Kon i Šekler rekoše da će biti?


1.7.2020
 

Quote

Po Šeklerovima rečima bilo bi logično da u Srbiji jesenas bude oko 4.000 novozaraženih dnevno, što je polovina od brojki koje smo imali u prethodnom periodu.
 

Dr Predrag Kon, član Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti kovid-19, ne slaže se sa Šeklerovim prognozama. On kaže da je 4.000 "pojačana" brojka, ali napominje da broj zaraženih može preći 1.000.

 

O ovome govorim - u tom momentu su imali onaj engleski talas za vreme Vimbldona. Nije da nisu mogli da znaju šta može da se desi.

 

Bilo bi mi ok sa smo sada u maju ili avgustu 2020 dok su stvari bile nepoznate. Ali pandemija je tu već godinu i po.


Kao i u Izraelu 8000 slučajeva je tako dostižno...

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

Ok hvala. U martu kad sam dolazio onda su proveravali na aerodromu u Cirihu da li imam negativan pcr test, a isto tako i u zenevi na granicnom prelazu ( pisem o granicnom prelazu na zeljeznickoj stanici, ne drumskom prelazu ). U zenevi na zelj stanici je granicni prelaz izmedju CH i FR, i da bi se izislo na te perone sa kojih krecu vozovi za FR moras proci pasosku kontrolu i carinu. 

Kakva pasoška kontrola između CH i FR? Kovid mere?  Obe zemlje su u Šengenu i nikakva pasoška a još manje carinska kontrola između njih ne treba postoji. Meni nikada nisu tražili pasoš kada sam par puta  prelazio iz CH u FR (istina avionom Cirih-Lion), jedinu pasošku kontrolu sam imao u Cirihu posle sletanja iz Bg.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hugo Punch said:

Jel se znaju kriterijumi za hospitalizaciju kod nas?

 

Znam da je na zapadu, recimo, hospitalizacija samo za one koji su bas najebali.

Uopšteno ima nekoliko kriterijuma, videću mogu li da maznem najsvežiji da ti dam, ali u suštini glavni kriterijum ti je SpO2 > 94% ili saturacija ugrubo. Drugi kriterijum ti je Rtg i znaci upale pluća, ali tu je već mišljenje radiologa važno koji uzima u obzir i anamnezu. Jedino na šta možeš da se osloniš ti je ovaj podatak SpO2 > 94%

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Uopšteno ima nekoliko kriterijuma, videću mogu li da maznem najsvežiji da ti dam, ali u suštini glavni kriterijum ti je SpO2 > 94% ili saturacija ugrubo. Drugi kriterijum ti je Rtg i znaci upale pluća, ali tu je već mišljenje radiologa važno koji uzima u obzir i anamnezu. Jedino na šta možeš da se osloniš ti je ovaj podatak SpO2 > 94%

 

E jebesga, da je saturacija veca od 94 %, svi bi bili ok!!  Mislis < 94 % 😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

 

Nemački virusolog šokirao izjavom: Vakcinisani da se "namerno" zaraze koronavirusom

 

Oh, well...

 Koliko ja vidim ovo ti je kao da "požuriš ali istovremeno usporiš" Ili da legneš ali da si ustao.

U stvari ima logike, sad će pored reda za vakcinu naprave red za "kontrolisano zaražavanje + da se izdaje potvrda o kontrolisanom zaražavanju, jer ljudi smo, nije nam se verovati na reč.  Verovatno će za normalan život trebati da imaš potvrdu o 3 doze vakcine, negativan PCR test ne stariji od 72 sata, potvrda o kontrolisanom zaražavanju a istovremeno.  Sve to da neko kontoliše jel. Tako nekako.


Potpuno, ali potpuno senzacionalistički, ne samo izvučeno iz konteksta, već bez trunčice razumevanja za ono što je on rekao. Ne samo do srpskih, već i od nemačkih medija. Klasično - ja ću da prenesem to onako kako meni odgovara da generišem što više klikova, bez imalo volje da se objasni šta je pisac u stvari hteo da kaže.

 

U originalu zvuči potpuno razumno i logično, videću kad budem mogao da prevedem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam mislio da će i bez vakcinacije da se broj po talasima smanjuje za duplo, a da sad sa vakcinom necemo preci 2000.

 

Ako uporedimo mere ove i prošle godine (skoro da nije bilo veselja, festivala, mnogo manje ljudi je putovalo), izgleda da mere pa stvarno rade.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Ja sam mislio da će i bez vakcinacije da se broj po talasima smanjuje za duplo, a da sad sa vakcinom necemo preci 2000.

 

Ako uporedimo mere ove i prošle godine (skoro da nije bilo veselja, festivala, mnogo manje ljudi je putovalo), izgleda da mere pa stvarno rade.

 

.

 

Mere u Izraelu dosta ostre, pa broj raste, da?...U UK su takodje bile mere, za vreme tih mera je i poceo rast, druga je stvar sto su oni prakticno na piku skinuli sve mere, i produzili talas, i kako ja vidim prakticno uradili ovo sto Drosten predlaze...

 

Nije stvar samo u merama, virus je kao gas, ispunjava sav njemu ostavljen prostor...  a delta je mnogo brza, vise nego duplo od stamma koji je dosao u Evropu proslog proleca, naucila je da se siri medju mladima...da se razmnozava brze...

Vakcina nije panacea, ali bez vakcine bi bila "Indija"...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AgroLaki slažem se sa tobom. Mere rade. 

 

Znam da niko od nas ne voli Bljuc, ali pročitajte tekst. Ključna rečenica dr Adžić Vukičević   Pandemija može da traje pet godina "

 

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/pricate-nebuloze-svada-u-tv-studiju-direktorka-bolnice-o-losoj-kovid-situaciji-a/n5l6vb0

 

Tekst je iz avgusta ove godine. 

 

***

Mislim da te kovid propusnice koje su u najavi neće imati mnogo efekta ako se ne primenjuju svuda ( prevoz, prodavnice, hipermarketi, tržni centri ) a nemoguće je da se primenjuju u tim navedenim mestima ukoliko se ne uključi više komunalnih policajaca.  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Mislim da te kovid propusnice koje su u najavi neće imati mnogo efekta ako se ne primenjuju svuda ( prevoz, prodavnice, hipermarketi, tržni centri ) a nemoguće je da se primenjuju u tim navedenim mestima ukoliko se ne uključi više komunalnih policajaca.  

 

Čitam da su komšije Makedonci već našli način da zeznu sistem. Naime, dovoljno je pokazati bilo čiju propusnicu jer kod njih obezbeđenje nema pravo da traži ličnu kartu. To znači da svako može da pokaže propusnicu nekog Pere Perića i da od toga nema 'leba na Balkanu ili bar sa zakonom koji ne dozvoljava da se traži lična karta.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

***

Mislim da te kovid propusnice koje su u najavi neće imati mnogo efekta ako se ne primenjuju svuda ( prevoz, prodavnice, hipermarketi, tržni centri ) a nemoguće je da se primenjuju u tim navedenim mestima ukoliko se ne uključi više komunalnih policajaca.  

Ako ti je osoba sa propusnicom prenosilac, a sve više dokaza ima za to nisam siguran da propusnica ima smisla. Ali od sveg zezanja, da čujemo Dorstena, on nije estradni epidemiolog, pa će drug @Eddard da nam prevede čovek jer je moj nemački krš neopevani. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

Vasilije kako su ti stari? 

 

@DJ_Vasa

 

Druže, hvala na pitanju. Otac je danas otišao u bolnicu u Batajnici jer ima početak obostrane upale pluća (Pneumonia basalis bil. incip.), temperatura mu je nešto preko 37 stepeni, po prijemu je imao normalan puls, pritisak i ostale bitne parametre. U call centru su mi rekli sve što su znali, vidim da su upoznati i sa terapijom koju je ranije primao zbog drugih stvari i koliko sam shvatio, situacija je stabilna i pod kontrolom. Majka je takođe u međuvremenu dobila koronu, ali se oseća mnogo bolje od njega, otprilike kao kod obične prehlade, osim što joj više curi nos. Čuo sam još jedno lekarsko mišljenje da bi trebalo da im prođe bez većih problema i nadam se da će tako i ostati.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@AgroLaki slažem se sa tobom. Mere rade. 

 

 

 

 

 

.

 

Jeste, mere rade...ali koju cenu kao drustvo placamo...nekakav balans je potreban...

 

Lockdown spasava zivote, ali mora da se ima u vidu i ekonomska cena, a jos vise mentalno zdravlje , visok nivo stresa koji je tesno povezan sa imunitetom nuznim ne samo za Kovid...Meni je sve vreme u glavi istrazivanje ipsosa objavljeno u Economistu pocetkom jula...koje pokazuje broj Britanaca koji podrzavaju "vecni" lockdown,  bez obzira na rizik od kovida:

 

- 19% za noćni policijski čas
- 26% za zatvaranje kazina i klubova
- 35% za karantin putovanja
- 40% za maske

 

 

Prakticno 20% za vecni policijski cas...WTF...Koliko je velik broj ljudi koji u stvari nisu spremni da nastave zivot posle kovida...onakvim kakav je bio pre kovida...

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wookie said:

Ovde se često spominjala Vučićeva kosilica, ali Indijci su nas zajebali, oni su ladno sakrili par miliona umrlih od korone. Višak smrtnosti u ovih godinu ipo im je preko 4 miliona, a prijavili su 400 hiljada umrlih od korone. Oni Tata traktori kose bolje od naših fergusona iz IMT. 🤣

 

Ako su naši sakrili 10k mrtvih, a imamo 200 puta manje stanovnika od Indije to znači da Indija mora da sakrije 2 miliona mrtvih da bi bila "uspešnija" od naše vlade 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, attolini said:

 

- 19% za noćni policijski čas
- 26% za zatvaranje kazina i klubova
- 35% za karantin putovanja
- 40% za maske

 

 

Prakticno 20% za vecni policijski cas...WTF...Koliko je velik broj ljudi koji u stvari nisu spremni da nastave zivot posle kovida...onakvim kakav je bio pre kovida...

 

Ozbiljni procenti su u pitanju.  Uostalom čim je prvi put prošlo da su zaključavanje i zabrane normalna pojava za očekivati je bilo da se pojave i fanovi istog iz raznoraznih motiva, ali svejedno.
Takođe čim je prošlo bez otpora da zdravi ljudi dokazuju da nisu bolesni, da zdrave ljude zatvaraju dok se ne dokaže da su zdravi, čim je prošlo da Ustav, ljudska prava, sloboda nije garantovana nego krajnje arbitarna kategorija ipak će se pojaviti ozbiljni procenti ljudi kojima se to dopada.

Takve situacije kidaju društveno tkivo i društveni dogovor na mnogo načina a ovi procenti su možda najbenigniji pojavni oblik. Uvek će biti nekakve krize i vanrednih situacija, danas korona, sutra ko zna šta, klimatske promene ili nešto, i kako god - izgleda da ostavljamo deci u amanet gore društvo od onoga koje smo dobili nasledstvom.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Druže, hvala na pitanju. Otac je danas otišao u bolnicu u Batajnici jer ima početak obostrane upale pluća (Pneumonia basalis bil. incip.), temperatura mu je nešto preko 37 stepeni, po prijemu je imao normalan puls, pritisak i ostale bitne parametre. U call centru su mi rekli sve što su znali, vidim da su upoznati i sa terapijom koju je ranije primao zbog drugih stvari i koliko sam shvatio, situacija je stabilna i pod kontrolom. Majka je takođe u međuvremenu dobila koronu, ali se oseća mnogo bolje od njega, otprilike kao kod obične prehlade, osim što joj više curi nos. Čuo sam još jedno lekarsko mišljenje da bi trebalo da im prođe bez većih problema i nadam se da će tako i ostati.

 

Nadam se da će to izaći na dobro. U bolnici svakako mogu da ga isprate mnogo bolje nego ambulantno. Da je zakačio prošle jeseni, vrv ga ne bi ni hospitalizovali, ali sad makar imamo više kapaciteta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

 

Ako su naši sakrili 10k mrtvih, a imamo 200 puta manje stanovnika od Indije to znači da Indija mora da sakrije 2 miliona mrtvih da bi bila "uspešnija" od naše vlade 🙂

 

 

.

 

 

The number of people who have died in the coronavirus pandemic in India so far is likely to exceed three million — nearly 10 times the official Covid-19 death toll — making it one of the worst human tragedies in the nation’s history, according to a new study.

 

 

https://www.nytimes.com/2021/07/20/world/asia/india-covid-pandemic-excess-deaths.html

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...