Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Angelia said:

Ko onda oboljeva, ili nam treba 99% sa antitelima za heard immunity:

 

About 83 percent of the U.S. population ages 16 and up has some degree of immunity to the coronavirus from vaccination or prior infection, a new Centers for Disease Control and Prevention (CDC) study estimates.

Based on antibody levels in about 1.4 million patients' blood samples, CDC researchers estimated that 20 percent of Americans have immunity from prior infection - though the number varies by age and other demographics. The other 60 per cent have received a shot which confers similar immunity. 

 

Mislim da je poenta u "some degree". Imunitet nije binarna 1/0 veličina tipa "imun"/"nije imun". Niko nije 100% imun, to ne garantuje ni 5 doza ni preležan teži slučaj. Vakcine (i preležan kovid) obezbeđuju brži i bolji imuni odgovor kod nove infekcije koji može biti takav da neće ni doći do oboljevanja, ali će, u slučaju oboljevanja, skoro sigurno dovesti do lakše kliničke slike.

U svakom slučaju pokazatelji ko će se zaraziti nisu binarni, već statistički u smislu da je verovatnoća da će nevakcinisan biti zaražen ako dođe u kontakt sa virusom značajno veća.

7 minutes ago, Tomiprunet said:

Postoje i ima.

Relevantne reference molim.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tomiprunet said:

Postoje i ima.

 

Ne lupetaj i ne zagađuj više ovu temu.

 

Možda je nekom i simpatičan tvoj status klovna na topiku, ali ovo što samouvereno tvrdiš je jako opasno i definitivno spada pod sankcionisanje prema objavi u crvenom hederu ove teme.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@attolini

Ako nema vakcina koje "rade" godinu i duže (idealno doživotno), već samo onih čije je "dejstvo" da su aktivna antitela "izbrojiva" testovima oko pola godine (i kraće) do godinu dana, ne vidim u čemu je problem da se "sezonski" (samo je pitanje odrediti koliko meseci traje sezona) prima antikovid19 vakcina? Mislim, ne vidim poentu logike: pošto nema 10 godina ispitane vakcine koja deluje doživotno, onda neću da primim nijednu (ili neću da primim treću, četvrtu...)

I posle preležane bolesti, ta "broj" antitela opada, posle nekog vremena ih nema.

 

Jedini argument može da bude da se time "remeti" "prirodan" način razvijanja imunog sistema, kao najbolje je "prirodno" tj preležavanjem kovida19 stvoriti antitela i imunitet, ali to je važilo do trenutka pojave kovida19, jer ova bolest (koliko sam ja ispratio) vremenski baš dugo "zavarava" organizam da mu nije ništa, tj mnogo vremena prođe do reakcije imunog sistema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izrael laganih 20 hiljada.

Iz 20 hiljada kakva god da je efikasnost će biti prilična smrtnost. A grafik smrtnosti im se izjednačava sa prošlo septembarskim.

 

Sve to manje više, ono što me rastužuje što taj scenario 1/1 dolazi kod nas. Ako ne u oktobru, onda u januaru februaru sigurno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

3 hours ago, attolini said:
Odgovor nauke verujem da cemo dobiti uskoro...Ozbiljna nauka je uvek bila i trebalo bi da bude relativno spor proces, ona sama ne zna uvek na cemu stoji, i to je normalno....

To je uglavnom nas problem jer skoro dve godine gledamo naucni proces u direktnom prenosu, i u eri kad tehnoloski razvoj ide ispred civilizacije imamo sasvim druga ocekivanja...

 

 

thank-you-the-office.gif

 

 

Edited by Eddard
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, CheshireCat said:

Izrael laganih 20 hiljada.

Iz 20 hiljada kakva god da je efikasnost će biti prilična smrtnost. A grafik smrtnosti im se izjednačava sa prošlo septembarskim.

 

Sve to manje više, ono što me rastužuje što taj scenario 1/1 dolazi kod nas. Ako ne u oktobru, onda u januaru februaru sigurno.

 

 

Ako si gledao na worldometer te podatke, očito je u pitanju neka anomalija njihove statistike pošto je dan pre bilo 1600 a juče 11k. 

Svakako pogledaj ovaj članak: https://www.timesofisrael.com/new-daily-infections-top-10000-for-4th-straight-day-serious-cases-further-dip/

 

I pored rekordnih brojeva pozitivnih slučajeva, broj pacijenata u teškom stanju se smanjuje od nedelje kada je dostigao vrh. Takođe i smrtnost (juče bilo 13 smrtnih slučajeva).

 

Kod njih je 6M građana primilo bar jednu dozu, 5,5M obe doze a skoro 2.5M i treću dozu - od 9 miliona ljudi (toliko o tome da su oni najviše vakcinisali a nisu prešli 2/3 svih stanovnika sa bar jednom dozom). Dakle, ostalo je oko 3M osoba koje nisu primile nikakvu vakcinu.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prosle nedelje imao malo jacu prehladu koja podseca po simptomima na delta soj. Uradio brzi test nakon jednog dana od pojave simptoma, bio negativan.

Lecio se sam kuci vitamincicima, lezao 4 dana.

Ove nedelje se malo cudnjikavo osecam, kao da se brze zamaram, pa cak i neki cudan osecaj u plucima ili ubrzan rad srca.

Mozda sam umislio citajuci svakakve vesti i tekstove o koroni, a sve je posledica toga sto sam se ulezao jako.

Da li uraditi test na antitela vec sad? U slucaju da je bila korona, ne znam da l ce sad vec pokazati prisustvo antitela.

Revakcinisan sinofarmom pocetkom aprila, par ljudi koje znam nisu imali antitela 4m nakon revakcinacije.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Hugo Punch said:

Informacija koju imam od juce, iz prve ruke.

 

90% ljudi u bolnici su nevakcinisani.

Tih 10% su stari ljudi vakcinisani Sinofarmom pocetkom godine.

 

Na intenzivnoj nezi nema niti jednog vakcinisanog, dakle zivotno ugrozeni su samo nevakcinisani.

 

Ako je neko stariji primio Sinofarm 20. januara, dugu dozu sredinom februara i jos mesec dana da izdeluje imunitet to je 15. mart. Do 15 avgusta to je 5 meseci, sto znaci da se imunitet ili nije razvio, ili je prerano popustio. 

Naravno, trebalo bi videti i koja je starosna struktura vakcinisanih hospitalizovanih, pokojni Tozovac je umro revakcinisan, ali sa 85 godina, kad je i sa 3 doze problematicno da li ce se razviti dobra zastita.

Sad tu je pitanje kako postupiti. Ima starijih koji se plase da prime Sputnjik ili Fajzer, plaseci se prejake reakcije, pogotovo na Sputnjik. Kevina komsinica, 69 godina, primila Sputnjik, mnogo joj lose bilo, kaze nece da prima trecu dozu, jer su rekli da mora prva doza Sputnjika.  

 

@Losmi17 Nemoj da se forsiras fizicki dok se ne isproveravas. Ako budes radio antitela i budes pozitivan, mozda da proveris i DDimer. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, attolini said:

 

.

 

Moze to vrlo lako i jednostavno da se objasni...

 

Vakcinisani trećom dozom mogu inficirati vakcinisane sa dve doze i nevakcinisane... Nevakcinisani se mogu inficirati od vakcinisanih jednom dozom, i inficirati vakcinisane drugom dozom. Oni koji su vakcinisani sa jednom, dve i tri doze zaštićeni su od teške i umerene bolesti, ali su podložni laksem toku bolesti, koja je teža od prosečne bolesti kod dva puta vakcinisanih, ali lakša od prosečne bolesti kod vakcinisanih sa trećom dozom.

Nevakcinisani su zaštićeni od infekcije od onih koji su vakcinisani prvom i trećom dozom, ali mogu zaraziti i one koji su vakcinisani drugom dozom, koji su zaštićeni od vakcinisanja  trećom dozom, koji su se zarazili od vakcinisanih sa jednom ili dve doze .
 

Tako ce nekako izgledati rasprava na forumima uskoro)..

 

 

Odgovor nauke verujem da cemo dobiti uskoro...Ozbiljna nauka je uvek bila i trebalo bi da bude relativno spor proces, ona sama ne zna uvek na cemu stoji, i to je normalno....

To je uglavnom nas problem jer skoro dve godine gledamo naucni proces u direktnom prenosu, i u eri kad tehnoloski razvoj ide ispred civilizacije imamo sasvim druga ocekivanja...

 

.

 

 

 

  Ovo jeste sustina mog pisanja protiv ovih vakcina...  Ja sam i na pocetku naveo da nisam protiv vakcine kao takve. Kao tekovine 20og veka protiv mnogobrojnih bolesti..  Sustina mog pisanja je upravo ovo..  Da su naucnici  u svemu ovome vise zbunjeni od dva ludaka u buretu.. Da ne govorimo o ovim nasima , na koje je nakacen i politicki aspekt ( ne sumljam da i drugde nije tako ) ..  Vakcine su preubrzane.. Sada je vec sasvim izvesno nedovoljno efikasne , o kasnijim nedovoljno ispitanim nezeljenim efektima da ne govorimo...   Cim se mora primati na svakih 3-4 meseca.. onda to nije posao..  Vakcina je kao i svaki drugi lek..  leci jedno ali u pozadini pravi neku drugu stetu..  I ako se pretera to ne moze biti dobro... Razumem da , kao i za grip, da se vakcina prima jednom godisnje, negde na pocetku sezone- razumem i revakcinaciju..  ali brate mili da se bodemo na svaka tri meseca???  To me ne moze ubediti niko da to u pozadini nece praviti stetu..

 To sto se neko gore zezao kako ce da na kraju dozvole da mozemo da mesamo razlicite vakcine, kako ce da prepuste gradjanima na svoju volju koje kombinacije vakcina ce da uzimaju-  to se sve vec i desava.  I to sve dokazuje svu zbunjenost nauke vecu nego kod gore navedena dva ludaka u buretu.   Ne moze me niko ubediti da tolko cesto vakcinisanje- jos uvek nedovoljno ispitanim vakcinama,  i to jos eto sad vec sa mogucim kombinovanjem vakcina koje su napravljene na razlicitim principima, ne mogu izazvati neke druge probleme u zdravlju ljudi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

Ne moze me niko ubediti

 

Niko te i ne ubeđuje, jer ako si stav formirao na sledećim neistinama...

 

1.

 

1 minute ago, Doc Holiday said:

nedovoljno ispitanim vakcinama

 

2.

 

2 minutes ago, Doc Holiday said:

kombinovanjem vakcina koje su napravljene na razlicitim principima, [ne] mogu izazvati neke druge probleme u zdravlju ljudi...

 

("ne" je u uglasim zagradama zbog konteksta rečenice iz koje je izvađen citat)

 

...to je već poznata antivax "sloboda ili smrt" crvena linija i aksiom protiv koga pristojni ljudi ne idu dalje u konverzaciji i uz "agree to disagree" puštaju Darvina da odradi svoje.

 

Što će koliko god dugo trajalo biti ipak pre nego izlečenje suplementima, preparatima, "proverenim" medikamentima, promenom ishrane i redovnim vežbanjem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Losmi17 said:

Prosle nedelje imao malo jacu prehladu koja podseca po simptomima na delta soj. Uradio brzi test nakon jednog dana od pojave simptoma, bio negativan.

Lecio se sam kuci vitamincicima, lezao 4 dana.

Ove nedelje se malo cudnjikavo osecam, kao da se brze zamaram, pa cak i neki cudan osecaj u plucima ili ubrzan rad srca.

Mozda sam umislio citajuci svakakve vesti i tekstove o koroni, a sve je posledica toga sto sam se ulezao jako.

Da li uraditi test na antitela vec sad? U slucaju da je bila korona, ne znam da l ce sad vec pokazati prisustvo antitela.

Revakcinisan sinofarmom pocetkom aprila, par ljudi koje znam nisu imali antitela 4m nakon revakcinacije.

 

Ako ti je antigen test bio negativan, to malo sta znaci - on je pouzdan samo u kombinaciji s simptomima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ako ti je antigen test bio negativan, to malo sta znaci - on je pouzdan samo u kombinaciji s simptomima.

 

 

Bas zato i imam sumnju.

Sacekacu jos par dana pa uraditi antitela.

Ili je neka bakterija bila ili korona. Mada moze biti da me spicila i klima, koristio sam je jedno mesec ipo dana po 10sati dnevno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Bas zato i imam sumnju.

Sacekacu jos par dana pa uraditi antitela.

Ili je neka bakterija bila ili korona. Mada moze biti da me spicila i klima, koristio sam je jedno mesec ipo dana po 10sati dnevno.

 

Imam dvoje takvih u komsiluku koji "su se prehladili", "klima", "jeli hladnu lubenicu".... eno ih oboje pozitivni.

Njoj antigen bio negativan, ali su odradili i PCR zbog simptoma i PCR joj bio pozitivan

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fancy said:

 

Niko te i ne ubeđuje, jer ako si stav formirao na sledećim neistinama...

 

1.

 

 

2.

 

 

("ne" je u uglasim zagradama zbog konteksta rečenice iz koje je izvađen citat)

 

...to je već poznata antivax "sloboda ili smrt" crvena linija i aksiom protiv koga pristojni ljudi ne idu dalje u konverzaciji i uz "agree to disagree" puštaju Darvina da odradi svoje.

 

Što će koliko god dugo trajalo biti ipak pre nego izlečenje suplementima, preparatima, "proverenim" medikamentima, promenom ishrane i redovnim vežbanjem.

 

ponovicu milioniti put.... nisam antivakser..  Ali ovo sto se sad radi nije normalno stanje....

 

 Sto se tice lecenja drugim metodama....  i protiv gripe i protiv drugih bolesti , uzimanje suplemenata, cajeva itd se postize da se bolest lakse i brze prelezi.  Ne vidim zasto bi i kod ove to bilo drugacije..

 

  Ponovicu primer Kineza... dali mi mozes objasniti toliku razliku u obolelima u Kini i u Indiji-  obe najmnogoljudnije zemlje sveta...  cak i da izuzmemo , kao sto sam naveo, totalitarni rezim u Kini...  dakle oni mogu da sakriju neke brojeve ali ne mogu bas toliko.. pogotovo ne danas kada i u samoj Kini zivi i radi i posluje ogroman broj stranaca

Edited by Doc Holiday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

Izrael laganih 20 hiljada.

Iz 20 hiljada kakva god da je efikasnost će biti prilična smrtnost. A grafik smrtnosti im se izjednačava sa prošlo septembarskim.

 

Sve to manje više, ono što me rastužuje što taj scenario 1/1 dolazi kod nas. Ako ne u oktobru, onda u januaru februaru sigurno.

 

 

Anomalija, deca polaze u skolu pa su testirali nekih 2 mill sto dece i ostalih. Tj uspeli su da uspostave direktan dokaz da su cifre totalno netacne jer ima dosta asimptomaticnih koji ni ne idu da se testiraju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=1619]shonke[/mention] pogledao sam okolne dane, ali sam to ispustio jer je 31.8. Imali su takve situacije i francuzi lane...
Ne znam o čemu se radi ali imaju takvih "ispada" da jedan dan stoji neki nerealno veliki ili mali broj. Zato je dobar onaj 3dnevni ili 7dnevni grafik.
Npr kad se pogleda Italija, njihov 7dnevni trend je u padu u odnosu na prethodne sedmice.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Ne lupetaj i ne zagađuj više ovu temu.
 
Možda je nekom i simpatičan tvoj status klovna na topiku, ali ovo što samouvereno tvrdiš je jako opasno i definitivno spada pod sankcionisanje prema objavi u crvenom hederu ove teme.

Kako su ovi svi pre vakcina izleceni od covida? Pa cak i sada ovi sto ih nisu primili? Dali ti imas gram mozga da sam razmisljas ili ti se sve mora napisati klovnu jedan [emoji23][emoji23][emoji23] o boze .
Link to comment
Share on other sites

 

Imam dvoje takvih u komsiluku koji "su se prehladili", "klima", "jeli hladnu lubenicu".... eno ih oboje pozitivni.

Njoj antigen bio negativan, ali su odradili i PCR zbog simptoma i PCR joj bio pozitivan

Pa sad je već preboleo. Ako je i bila korona, pcr će mu verovatno biti negativan posle 10 dana.

 

@Doc Holiday

Vakcine su koncipirane u januaru 2020. godine na osnovu uzoraka virusa koji je tad vladao. Originalni soj iz Wuhana. 50% efikasnosti protiv 4. generacije virusa je odličan rezultat a to je granica za odobrenje vakcine. Protiv originalnog soja je efikasnost bila od 75% do 95% i to protiv simptomatskog obolevanja. To su fantastično dobri rezultati.

Vakcina protiv gripa koja je bila u opticaju npr u oktobru jedne godine za sledeću sezonu (12 meseci kasnije) više ničemu ne vredi ali bukvalno. Plus i prve sezone je efikasnost uglavnom malo preko 50 %.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Losmi17 said:

Bas zato i imam sumnju.

Sacekacu jos par dana pa uraditi antitela.

Ili je neka bakterija bila ili korona. Mada moze biti da me spicila i klima, koristio sam je jedno mesec ipo dana po 10sati dnevno.

uradi antitela svakako, ako im je broj "podivljao", zakljucak je jasan, ako ih ima tek po malo, to je verovatno od vakcine.

 

Izrael. 20k jednog dana, dan pre toga tek 1k, svi dani te i prethodnih nedelja su priblizno 10k, sto bi rekli antvakseri - sta nije jasno (pametnom dovoljno)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...