Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, stray_cat said:

@attolini

Ako nema vakcina koje "rade" godinu i duže (idealno doživotno), već samo onih čije je "dejstvo" da su aktivna antitela "izbrojiva" testovima oko pola godine (i kraće) do godinu dana, ne vidim u čemu je problem da se "sezonski" (samo je pitanje odrediti koliko meseci traje sezona) prima antikovid19 vakcina? Mislim, ne vidim poentu logike: pošto nema 10 godina ispitane vakcine koja deluje doživotno, onda neću da primim nijednu (ili neću da primim treću, četvrtu...)

I posle preležane bolesti, ta "broj" antitela opada, posle nekog vremena ih nema.

 

Jedini argument može da bude da se time "remeti" "prirodan" način razvijanja imunog sistema, kao najbolje je "prirodno" tj preležavanjem kovida19 stvoriti antitela i imunitet, ali to je važilo do trenutka pojave kovida19, jer ova bolest (koliko sam ja ispratio) vremenski baš dugo "zavarava" organizam da mu nije ništa, tj mnogo vremena prođe do reakcije imunog sistema.

 

 

.

 

 

Nemoj da me shvatas uvek ozbiljno, posebno ne taj post od jutros zbog kojeg mi pises...cista zajebancija...Traziti logiku u vreme Kovida sam prestao vrlo brzo po izbijanju pandemije...

 

 

Moj cilj je da sacuvam Zdrav Razum, za vreme prilicno histericne " nove normalnosti "...jedino tako, mogu da donosim odluke i da zadrzim aktivan stav...jer je stajanje u mestu u vreme krize  opasno, ukoliko ne ides napred ti se vec kreces unazad...I ovo vazi za sve aspekte zivota..

 

 

 

Prirodni adaptivni imunitet posle prelezane bolesti jeste jaci imunitet, ali hibridni imunitet kao kombinacija prirodnog i "vestackog" je najbolji imunitet...Tako da otkaz od vakcine sa idejom da se ne remeti nesto, jednostavno ne stoji...

Imunitet je malo komplikovaniji , i svoditi ga samo na antitela nije dobro,  borba sa inoagentima je  mnogo kompleksnija.  Antitela "blede" i to je normalno, kada bi ona ostajala u krvi posle svake bolesti , nasa krv bi bila kao zelatin, zato postoje drugi delovi imunosistema..... Uz sve to imuno sistem je bas bas individualna stvar, takve bi trebalo da budu i nase odluke u konsultaciji s strukom...

 

Mogu samo svoj licni stav da iznesem...Vakcinisan u novembru prosle godine, mogucnost za trecu dozu od kraja maja...moje resenje je bilo da sacekam pocetak skolske godine, ovih dana bi trebalo da odem po trecu dozu, ako se ne zajebem i ne zakasnim)))...

 

Kovid je prilicno lukav virus..nije nas jednom iznenadio...delta zaobilazi imunosistem tako sto je pocela uzasno brzo da se razmnozava u organizmu...Pitanje? A sta ce biti ako "nauci" da zaobilazi  antitela?

Posle vakcinacije, Kovid  sam stavio sa  strane, spustajuci ga veoma nisko na listi prioriteta, ali sam u principu nastavio da postujem mere, kojih nije bilo tako mnogo...Posle trece doze, nemam nameru da postujem bilo sta, mask free...

 

Pre ili kasnije , kako stoje stvari svima nam prestoji pesnicenje s kovidom...

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Hugo Punch said:

@Doc Holiday Nemo se ljutis, nisi antivakser ali imas bukvalno identicne stavove antivaksera zasnovane, pa...ni na cemu.

 

ne bih rekao da je ni na cemu....  treca pa cetvrta doza...  ko sad moze vise da veruje da ce na tome stati ? 

 

 

16 minutes ago, shonke said:

Pa sad je već preboleo. Ako je i bila korona, pcr će mu verovatno biti negativan posle 10 dana.

 

@Doc Holiday

Vakcine su koncipirane u januaru 2020. godine na osnovu uzoraka virusa koji je tad vladao. Originalni soj iz Wuhana. 50% efikasnosti protiv 4. generacije virusa je odličan rezultat a to je granica za odobrenje vakcine. Protiv originalnog soja je efikasnost bila od 75% do 95% i to protiv simptomatskog obolevanja. To su fantastično dobri rezultati.

Vakcina protiv gripa koja je bila u opticaju npr u oktobru jedne godine za sledeću sezonu (12 meseci kasnije) više ničemu ne vredi ali bukvalno. Plus i prve sezone je efikasnost uglavnom malo preko 50 %.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Slazem se  sve ... Ali ovo forsiranje sa vakcinisanjem na svakih par meseci jednostavno nije normalno...  Za grip se uzima jedna vakcina godisnje i kraj...  A ne 3 , 4 ili ko zna kolko ce vec biti... da ne govorimo o sad vec dozvoljenim mesanjima razlicitih vakcina

Link to comment
Share on other sites

Ova antivakserska mantra 3., 4., 5.... doza mi stvarno nije jasna. Sta je problem da primis 5 doza? Je l nemas vremena da odes na 6 meseci da primis vakcinu? Je l mozda tim dozama pokusavaju da ubiju ove prezivele od prethodnih doza?

Kao i ona prica za maske i dostojanstvo, pa brate ako ti dostojanstvo zavisi od maske na licu mnogo veci ti problem imas.

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Pa sad je već preboleo. Ako je i bila korona, pcr će mu verovatno biti negativan posle 10 dana.

 

@Doc Holiday

Vakcine su koncipirane u januaru 2020. godine na osnovu uzoraka virusa koji je tad vladao. Originalni soj iz Wuhana. 50% efikasnosti protiv 4. generacije virusa je odličan rezultat a to je granica za odobrenje vakcine. Protiv originalnog soja je efikasnost bila od 75% do 95% i to protiv simptomatskog obolevanja. To su fantastično dobri rezultati.

Vakcina protiv gripa koja je bila u opticaju npr u oktobru jedne godine za sledeću sezonu (12 meseci kasnije) više ničemu ne vredi ali bukvalno. Plus i prve sezone je efikasnost uglavnom malo preko 50 %.

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Moj post se odnosio na njegovo "prehladjen sam, klima, etc"

 

Nigde nisam ni rekla da sad ode i uradi PCR

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Doc Holiday said:

Slazem se  sve ... Ali ovo forsiranje sa vakcinisanjem na svakih par meseci jednostavno nije normalno...  Za grip se uzima jedna vakcina godisnje i kraj...  A ne 3 , 4 ili ko zna kolko ce vec biti... da ne govorimo o sad vec dozvoljenim mesanjima razlicitih vakcina

 

Pa uzima se jednom godisnje, ali ne stiti godinu dana, vec ako je primis na jesen, treba da te pricuva do proleca, jer do tada se javljaju epidemije gripa. 

Korona nema sezonu, vec radi 24/7/365, pa mozes da imas eksploziju brojeva vec u avgustu, sto se desava... pa evo kod nas u Srbiji, tako da moras da se bodes cesce, da bi sve vreme bio pokriven.

Jel ima logike ovo sto sam napisao?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Jel ima logike ovo sto sam napisao?

 

Vise nego logicno.

 

Sad malo razmisljam, zasto antivakseri i kritizeri misle da lekari moraju da imaju stalno odgovor na sve? Javio se novi virus, kako da vam doktor kaze sve kad ni sam ne zna.

 

Te vakcine ce pomoci da "prezubimo" dok ne dodju bolje, pa onda verovatno necemo morati cesto da ih primamo. Sve ima svoj tok. Pandemija kao takva je po meni pri kraju, ocekujem kraj na prolece, jos jedan talas ce biti tamo novembra ili decembra pa do marta.

55 minutes ago, Doc Holiday said:

ne bih rekao da je ni na cemu....  treca pa cetvrta doza...  ko sad moze vise da veruje da ce na tome stati ? 

 

Trajace onoliko koliko virus to diktira. Sta je problem jednom otici na vakcinu u sest meseci? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad već vodimo argumentovanu raspravu, da probam i ja:

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Ja sam i na pocetku naveo da nisam protiv vakcine kao takve. Kao tekovine 20og veka protiv mnogobrojnih bolesti.. 

 

Vakcina protiv covida je daleko više proverena i testirana nego što su (ovo tvrdim paušalno, ali cenim da sam u pravu) sve ostale vakcine koje su danas kao dobar dan bile testirane u vreme kada su puštene u masovnu upotrebu. 

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Da su naucnici  u svemu ovome vise zbunjeni od dva ludaka u buretu..

 

To možda tebi tako izgleda, ali - obzirom da nemaš pojma o nauci - izvaljuješ glupost.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Vakcine su preubrzane..

 

Laž.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Sada je vec sasvim izvesno nedovoljno efikasne

 

Netačno.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

o kasnijim nedovoljno ispitanim nezeljenim efektima da ne govorimo...  

 

Nemojmo da govorimo, please.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

Cim se mora primati na svakih 3-4 meseca.. onda to nije posao.. 

 

Itekako je posao. 

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

Vakcina je kao i svaki drugi lek.. 

 

Yes, but actually no.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Razumem da , kao i za grip, da se vakcina prima jednom godisnje, negde na pocetku sezone- razumem i revakcinaciju.. 

 

Babe i žabe.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

 To sto se neko gore zezao kako ce da na kraju dozvole da mozemo da mesamo razlicite vakcine, kako ce da prepuste gradjanima na svoju volju koje kombinacije vakcina ce da uzimaju-  to se sve vec i desava.  I to sve dokazuje svu zbunjenost nauke vecu nego kod gore navedena dva ludaka u buretu.  

 

Naravno, kad nemaš pojma o nauci.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Ne moze me niko ubediti da tolko cesto vakcinisanje- jos uvek nedovoljno ispitanim vakcinama,  i to jos eto sad vec sa mogucim kombinovanjem vakcina koje su napravljene na razlicitim principima, ne mogu izazvati neke druge probleme u zdravlju ljudi...

 

Naravno da te ne može ubediti, zato se ovoliko i trudim.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

ponovicu milioniti put.... nisam antivakser..  Ali ovo sto se sad radi nije normalno stanje....

 

Jesi. Pa još milion puta da ponoviš. Iako ti to ne vidiš.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

Sto se tice lecenja drugim metodama....  i protiv gripe i protiv drugih bolesti , uzimanje suplemenata, cajeva itd se postize da se bolest lakse i brze prelezi.  

 

Uglavnom netačno. I za to postoje vrlo jasne studije. Ali, ponoviću milioniti put, ti nemaš pojma o nauci, pa ni ne čudi da ovakve stvari pišeš.

 

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

  Ponovicu primer Kineza... dali mi mozes objasniti toliku razliku u obolelima u Kini i u Indiji-  obe najmnogoljudnije zemlje sveta...  cak i da izuzmemo , kao sto sam naveo, totalitarni rezim u Kini...  dakle oni mogu da sakriju neke brojeve ali ne mogu bas toliko.. pogotovo ne danas kada i u samoj Kini zivi i radi i posluje ogroman broj stranaca

 

Vidi se da imaš pojma i o totalitarnim režimima.

 

50 minutes ago, Doc Holiday said:

Za grip se uzima jedna vakcina godisnje i kraj...  A ne 3 , 4 ili ko zna kolko ce vec biti... da ne govorimo o sad vec dozvoljenim mesanjima razlicitih vakcina

 

Babe i žabe. Uglavnom, nemaš pojma.

 

Hvala na pažnji.

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:


 

 

Trajace onoliko koliko virus to diktira. Sta je problem jednom otici na vakcinu u sest meseci? 

 

    1 vakcina sad pa revakcinacija za mesec dana....  treca doza za 4-5 meseci pa na nju revakcinacija.....   da ne govorimo da su sad dozvoljena i mesanja i kombinacije vakcina....   ni pice ne valja da se  mesa ....

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:

Trajace onoliko koliko virus to diktira. Sta je problem jednom otici na vakcinu u sest meseci? 

 

Antivakseri: 

Problem je u Fajzer "svi će dumremo" vakcini jednom u 6-8 meseci, ali nije problem u Fajzer plavoj piluli par puta nedeljno.

 

Ako želiš da kvalitetno pobiješ / osakatiš većinu populacije, turi čip, 5G, Slavišin DNK, whatever u Viagru. Sjebo si muškarce, neće imati ko da pravi decu, misija izvršena, hvala doviđenja.

 

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

Oh, please, for fucks sake, prestani...

 

  Ok.. prestajem..  svacije je pravo..  Ali je isto tako moje pravo da sumljam u ovo sto se sad radi...

 

   I btw... Nisam naucnik, niti lekar...  ali o suplementima sam pooprilcno citao, slusao predavanja kvalitetnih lekara.  Nisam bas totalni "arhiduduk"..  A i nebrojano puta sam se licno na sebi uverio da to nisu prazne price..

  Sto se tice Kine...  naravno da su totalitarni rezim..  Ali ona nije totalno zatvorena kao npr Severna Koreja , Iran, uskoro Avganistan...  mnogo stranaca radi i posluje u Kini... Da je Kinu strefila srazmera kao u Indiji- to bi se saznalo....


 Sa ovim se odjavljujem sa ove teme

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

 

    1 vakcina sad pa revakcinacija za mesec dana....  treca doza za 4-5 meseci pa na nju revakcinacija.....   da ne govorimo da su sad dozvoljena i mesanja i kombinacije vakcina....   ni pice ne valja da se  mesa ....

 

Ne, vec samo po jedna booster doza na svakih 6 meseci. Nema potrebe da karikiras, stvarno. Niko to ne radi iz obesti, vec zato sto je potrebno. 

 

Sta je alternativa? Veruj mi, verovatno nemas direktnog kontakta sa ljudima iz zdravstva, ali te price koje sam cuo o situacijama pre vakcine, to je gore od najgoreg horora. Ljudi koji umru 15 minuta po prijemu, pa onda kad ti opisuju zvuk koji se cuje dok se ljudi guse, pa otkazivanje bubrega za toliko kratko vreme da ne mozes ni da reagujes. Sistemski virus, udari gde si najslabiji. Pa onda zdravi i pravi momci, iz teretane...umru upravo zbog prejake reakcije organizma. Hiljade prica. 

 

Pa covece, vakcina je tu a mi se razmisljamo da li da je primimo? Pa pobogu...

9 minutes ago, djura.net said:

Oba lekara prokupačkog Doma zdravlja koji su preminuli od kovida-19, vakcinisana sa dve doze.

 

vrlo, vrlo intrigantna situacija, ovo bi trebalo ozbiljno ispitati I razjasniti, a antivax je upravo dobio gorivo za svoju kampanju.

 

Da dobio je gorivo za svoju kampanju, naravno. NJima je gorivo za kampanju sve. Mogu milion nevakcinisanih da umru, desi li se JEDAN slucaj da umre vakcinisan AHA EVO GA!!! UMRELI OD VAKCINE!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

ne bih rekao da je ni na cemu....  treca pa cetvrta doza...  ko sad moze vise da veruje da ce na tome stati ? 

 

 

 

Slazem se  sve ... Ali ovo forsiranje sa vakcinisanjem na svakih par meseci jednostavno nije normalno...  Za grip se uzima jedna vakcina godisnje i kraj...  A ne 3 , 4 ili ko zna kolko ce vec biti... da ne govorimo o sad vec dozvoljenim mesanjima razlicitih vakcina

 

Pa o čemu pričaš, čoveče? Booster doza posle 6 ili 8 meseci nije 3-4 puta godišnje niti na svaka dva - tri meseca.

 

Jesi primio nekad antitetanus vakcinu? prva doza odmah posle povrede, pa druga posle mesec dana, treća posle godinu dana i štiti te 10 godina.

 

Da li će proizvesti neku sličnu vakcinu protiv corona virusa, videćemo ali ovo je tek prva generacija.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, djura.net said:

vrlo, vrlo intrigantna situacija

 

Apsorbovali veliku kolicinu virusa, plus imali nesrecu da upadnu u onaj procenat koje vakcina ne stiti dovoljno. Mozda je gorivo za antivak-sere, kao sto neko rece, sve je. Ali, nazalost, ulaze u statistiku procenata onih koje vakcina ipak nije zastitila. Posto statistika ubedljivo i dalje govori da oni koji je prime imaju (veliki procenat njih) ozbiljan stepen zastite, na antivak-sersko 'el vidite', mogu da kazem samo: ovo samo znaci da bi im se isto desilo i bez vakcine (nazalost). 

Ima tu jos par stvari.

Prvo, ne treba generalizovati. To sto je miki pao avion ne znaci da zika ne treba da se vozi avionom.

Drugo, pitanje je koja je vakcina primljena, jer znamo da ne stite sve isto, a i znamo da nijedna nije 100%.

Trece, antivakserski zakljucci uvek pocivaju na velikoj premisi: vakcine su gore od virusa, i zakljucci uvek dovode do iste logicke greske, petitio principii, pretpostavljanje onoga sto hocete da dokazete. Kao sto i biva sa anti-racionalistickim pozicijama. Antivak-ser moze biti samo neko ko je vec inicijalno sklon da ne veruje medicini i nauci, i onda samo trazi razloge za svoj stav gde god. Posto taj stav nije utemeljen na necemu vecem od licne paranoje, onda se ne moze ni razvejati razlozima.

To vam je kao za fideizam u religiji. Samo sto je za religiju to skroz ok, posto se vera u Boga ne prenosi disanjem ili kijanjem, i ne dovodi do respiratora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Antivakserstvo je problem modernog pohlepnog drustva a posledica je sledecih stvari:

 

1. Tehnoloskog razvoja.

2. Nepoverenja u institucije.

 

Tehnoloski razvoj, nanotehnologija je dovela do toga da je danas malo toga nemoguce uraditi, vece je ogranicenje ljudski mozak nego li tehnologija. Samo se teba setiti neke primene i eto ti prilike da radis sta zelis.

 

Nepoverenje u institucije, posebno ovakvih zemalja poput Srbije, mada je prisutno zaista svuda. I tako dobijes ljude koji su prakticno upali u paranoju razmisljanjem o tome da svako oko njih zeli iskljucivo da im naudi, iz nekog razloga.

 

Ja mogu da shvatim da je profit vazan, otuda i cela prica Pfizer Vs AstraZeneca. Britanska vakcina vise nije u milosti Nemaca pa se onda na prvu nuspojavu digla dreka oko krvnih ugrusaka, koja sad malte ne vise i ne postoji, zar ne, jel citao neko skoro o tome? A da je skorasnji tekst? Kampanja je uspesna, Pfizer je osvojio trziste i sad je primirje.

 

Ali to sve ne znaci da vam neko cini nazao. To vam je kao borba Mercedesa i BMW-a za trziste, ili pepsija i koka kole. Oni se bore za trziste i profit ali ce vas oba automobila prevesti na zeljeno mesto kao sto ce vas oba pica podgojiti i osveziti jednako.

 

Tako i sa vakcinama. Pfizer je odlicna vakcina, bez dileme. AZ je odlicna vakcina, bez dileme. Ostalo je borba za trziste.

2 minutes ago, handys said:

Apsorbovali veliku kolicinu virusa, plus imali nesrecu da upadnu u onaj procenat koje vakcina ne stiti dovoljno.

 

Ili je zastita oslabila a oni uneli ogromnu kolicinu virusa.

4 minutes ago, handys said:

i onda samo trazi razloge za svoj stav gde god.

 

Ima strucni termin za to u psihologiji. Cek da probam da nadjem to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad već vodimo argumentovanu raspravu, da probam i ja:
 
 
Babe i žabe. Uglavnom, nemaš pojma.
 
Hvala na pažnji.

Upravu si za vakcine od covida da su vise ispitane od bilo kojih drugih ali pod pretnjom i zastrasivanjem. Pametnom dosta.
 
Apsorbovali veliku kolicinu virusa, plus imali nesrecu da upadnu u onaj procenat koje vakcina ne stiti dovoljno. Mozda je gorivo za antivak-sere, kao sto neko rece, sve je. Ali, nazalost, ulaze u statistiku procenata onih koje vakcina ipak nije zastitila. Posto statistika ubedljivo i dalje govori da oni koji je prime imaju (veliki procenat njih) ozbiljan stepen zastite, na antivak-sersko 'el vidite', mogu da kazem samo: ovo samo znaci da bi im se isto desilo i bez vakcine (nazalost). 
Ima tu jos par stvari.
Prvo, ne treba generalizovati. To sto je miki pao avion ne znaci da zika ne treba da se vozi avionom.
Drugo, pitanje je koja je vakcina primljena, jer znamo da ne stite sve isto, a i znamo da nijedna nije 100%.
Trece, antivakserski zakljucci uvek pocivaju na velikoj premisi: vakcine su gore od virusa, i zakljucci uvek dovode do iste logicke greske, petitio principii, pretpostavljanje onoga sto hocete da dokazete. Kao sto i biva sa anti-racionalistickim pozicijama. Antivak-ser moze biti samo neko ko je vec inicijalno sklon da ne veruje medicini i nauci, i onda samo trazi razloge za svoj stav gde god. Posto taj stav nije utemeljen na necemu vecem od licne paranoje, onda se ne moze ni razvejati razlozima.
To vam je kao za fideizam u religiji. Samo sto je za religiju to skroz ok, posto se vera u Boga ne prenosi disanjem ili kijanjem, i ne dovodi do respiratora.

Ma otkud to da neko umre od covida a primio dve doze vakcine? Dosli neki puni virusa u ustima i ovima upuhivali veliku kolicinu. Nema druge.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ima strucni termin za to u psihologiji. Cek da probam da nadjem to.

 

Confirmation bias se zove. Vrlo zanimljiv fenomen. Inace, u antivak-serske greske spada i base rate fallacy (to je kad se poistoveti 'svi koji su zarazeni su vakcinisani' sa 'svi koji su vakcinisani su zarazeni'). Ima i drugih ali cirkularnost, conf bias i ovo su glavni.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

Confirmation bias se zove. Vrlo zanimljiv fenomen. Inace, u antivak-serske greske spada i base rate fallacy (to je kad se poistoveti 'svi koji su zarazeni su vakcinisani' sa 'svi koji su vakcinisani su zarazeni'). Ima i drugih ali cirkularnost, conf bias i ovo su glavni.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Echo_chamber_(media)

 

Ne,ovo sam mislio.

Edited by Hugo Punch
Link to comment
Share on other sites

@Doc Holidayje na tragu, hajde da podsetimo svi:

1. Došla vakcina aksiom je "svaka je dobra"

2. Idemo da se valcinišemo, aksion je "treba da prođe vreme da se razvije imunitet, do tad mora maske"
3. Covid propusnice aksion "da razdvojimo žito od kukolja, da nam  nevakcinisani ne pokvare imunitet"

4. Ipak i vakcinisani mogu da prenose virus, ali ih čuva od teške kliničke slike i smrti.
5. Ipak i vakcinisani u manjem procentu dobijaju teške slike, ili umiru

Sve to saznajemo vremenom, kako se širi zahvat vakcinacija, što nije sporno. Sporna je druga stvar:
Kako na potpuno i nesumnjivo, doduše ubrzano, ali ipak potpuno nesumnjivo ispitanim vakcinama saznajemo činjenice koje nisu odmah pokazale ovih 5 stavki? To budi izvesnu sumnju, jer bi ovakve činjenice morale da se pokažu u ispitivanju vakcine, makard da besmisao covid propisnica preskočimo jer očigledno da nema smisla.


 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...