Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 hours ago, nemanjaol said:

 

Mene brine da u UAE mozda ne radi kosilica. Previse su im isti brojevi vec dugo

 

Inace Bahrein trenutno super stojo. Ne znam samo da li je onaj njihov tala sa kraja proleca bio Delta ili ne.

 

Radi kosilica, sigurno. 

 

Samo tamo imaju obavezna masovna testiranja. I hvataju ljude sa virusom koji i ne znaju da ga imaju. Sad su pali sa 1500 na 1200 dnevno. Samo što tamo nema ograničenja, sodoma i gomora. 

 

Ono što sam zaboravio da dodam....sredinom jula je krenula priča idemo treću dozu sve ok. I od tada ništa. Ne samo kod nas nego i globalno. Retko ko daje treću dozu i to daju uglavnom baš imunokompromitovanima. A očigledno da vakcine imaju vremenski domet plus ih jebe delta. Ako stoka već neće da se bode u većim brojevima, ja ću trećom dozom, samo nek se bode :s_d:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Kao da opet čekaju da vide Izrael. Oni sad daju treću svima preko 50 godina.
Druga stvar, verovatno je i pitanje količine a možda i po malo moralno pitanje kako sirotinja nema ni za prvu (i drugu) dozu u velikom delu sveta a ovi burzuji se bodu treći put. Mada, meni je to lažno moralisanje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ajd jos malo o vakcinama, nismo odavno :)

 

ne znam kako vama, ali meni je ovo cutanje iz fajzera prilicno intrigantno,

nedeljama unazad dolaze studije i dokazi da njihova vakcina ne deluje na delta varijantu na nacin koji bi bio zadovoljavajuci,

a od njih samo dolaze pojedinacne vesti da je potrebna booster doza i povecanje AT izmedju 6 meseci i godine dana od inicijalne imunizacije,

nikakva najava vakcine koja bi bila usmerena na delta mutaciju, nikakva testiranja, istrazivanja u tom pravcu etc. a akcije kompanije i dalje rastu.

 

sto se tice vakcine moderna, ona nije imala toliki reality check kao fajzer jer je van USA isporucila drasticno manji broj doza, ali prvi pokazatelji kazu da se ta vakcina drzi bas dobro sa ovom delta varijantom. gledao sam pre neki dan na cnnu razgovor sa jednim suvlasnikom moderne, a on uz neki zagonetni smesak kaze da misli da je presudna kolicina vakcine koja se daje i da su oni od pocetka bili vrlo 'confident' u tom pogledu i da se sada pokazuje kako su bili u pravu.

 

za kraj, vidim da novavax kaze kako su u nekim testiranjima svoju vakcinu dali (jednu dozu, kao booster - treca doza) onima koji su vec potpuno imunizovani modernom ili fajzerom i da su AT porasla cak 4-5 puta u odnosu na klasicnu imunizaciju sa dve doze mrna vakcine. inace novavax jos uvek nije odobren ni za hitnu upotrebu nigde, a EU je narucila 200 miliona doza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad ja kazem da nisu oni sto nece vakcinu neke budale:

People with a PhD are the most hesitant when it comes to getting the Covid-19 vaccine, according to a paper by researchers from Carnegie Mellon University and the University of Pittsburgh.

Researchers surveyed just over five million US adults in an online survey, with 10,000 reporting that they were educated to PhD level.

The report showed a surprising U-shaped correlation between willingness to get a Covid vaccine and education level - with the highest hesitancy among those least and most educated. 

Of those surveyed, 20.8 per cent with a high school education were reluctant to get the shot, and 23.9 per cent with a PhD were against it. 

But the least skeptical of the shot had a Master's degree - with only 8.3 per cent of that group being vaccine hesitant. 

The researchers did not offer an explanation as to why so many people with PhDs were vaccine hesitant, and the paper noted that 'further investigation into hesitancy among those with a PhD is warranted'. 

Link to comment
Share on other sites



.... 
The researchers did not offer an explanation as to why so many people with PhDs were vaccine hesitant, and the paper noted that 'further investigation into hesitancy among those with a PhD is warranted'. 


Dugo sam radio na fakultetu i nisam uopšte iznenađen tim rezultatima.

PhD ekipa je statistički starija, rigidnija i jako sklona nekim "svojim teorijama" i "posebnosti svog mišljenja".
Sujeta igra veliku ulogu naročito prema radovima kolega PhD čak i iz druge oblasti.
Svačega sam se naslušao od doktora nauka...pravih, old skool, ne kupljenih diploma.

Master ekipa je uglavnom mlađa, pragmatičnija i svakako ne toliko sujetna kao ovi prvi.

Ja sam, needles to say, u onih 91.7% [emoji6]



Sent from my phone using their app

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Pa dobro, 76% phd obrazovanih nema problem sa vakcinisanjem.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

naravno, ali ovde se cesto pominje kako su protiv vakcine neki neobrazovani rednekovi.

I ovo je recimo anegdotalno, moj klinac je to primetio i ne znam koliko je u pravu, ali on tvrdi da od ljudi koje je cuo da nece vakcinu, dosta njih nece jer su tvrdoglavi, tipa nece meni niko da govori kakvu ja vakcinu da primim, i sto me vise teraju to cu se vise opirati. Naravno on prica o US. Gde je takav nacin razmisljanja cest.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/13/2021 at 3:37 PM, Ridji said:


I kako se tu mi uklapamo sa ovim ekspresnim punjenjem bolnica?
Pri tome citam komentar na vest da je u Nisu u poslednjih 24h 39 inficiranih
 

 

Vrlo jednosta no. U Belgiji je 90% populacije preko 50 vakcinisani. U Srbiji pitalnje da li je 50%.

U Belgiji blizu 80% celokupne populacije primilo makar jednu dozu. U Srbiji 40%.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, NMX said:

 

Radi kosilica, sigurno. 

 

Samo tamo imaju obavezna masovna testiranja. I hvataju ljude sa virusom koji i ne znaju da ga imaju. Sad su pali sa 1500 na 1200 dnevno. Samo što tamo nema ograničenja, sodoma i gomora. 

 

Imas ograničenja koliko hoces. Mozda ne tolika u Dubaiju, ali Abu Dhabi koliko hoces. 

 

Iako su tranzit hub, zatvoreni su I za gomilu zemalja. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Kad ja kazem da nisu oni sto nece vakcinu neke budale:

People with a PhD are the most hesitant when it comes to getting the Covid-19 vaccine, according to a paper by researchers from Carnegie Mellon University and the University of Pittsburgh.

 

Ne kažu džabe u mom selu: nema budale dok školu ne završi...

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Kad ja kazem da nisu oni sto nece vakcinu neke budale:

People with a PhD are the most hesitant when it comes to getting the Covid-19 vaccine, according to a paper by researchers from Carnegie Mellon University and the University of Pittsburgh.

Researchers surveyed just over five million US adults in an online survey, with 10,000 reporting that they were educated to PhD level.

The report showed a surprising U-shaped correlation between willingness to get a Covid vaccine and education level - with the highest hesitancy among those least and most educated. 

Of those surveyed, 20.8 per cent with a high school education were reluctant to get the shot, and 23.9 per cent with a PhD were against it. 

But the least skeptical of the shot had a Master's degree - with only 8.3 per cent of that group being vaccine hesitant. 

The researchers did not offer an explanation as to why so many people with PhDs were vaccine hesitant, and the paper noted that 'further investigation into hesitancy among those with a PhD is warranted'. 

 

7 hours ago, fancy said:


 

 


Dugo sam radio na fakultetu i nisam uopšte iznenađen tim rezultatima.

PhD ekipa je statistički starija, rigidnija i jako sklona nekim "svojim teorijama" i "posebnosti svog mišljenja".
Sujeta igra veliku ulogu naročito prema radovima kolega PhD čak i iz druge oblasti.
Svačega sam se naslušao od doktora nauka...pravih, old skool, ne kupljenih diploma.

Master ekipa je uglavnom mlađa, pragmatičnija i svakako ne toliko sujetna kao ovi prvi.

Ja sam, needles to say, u onih 91.7% emoji6.png



Sent from my phone using their app
 

 

 

2 hours ago, Maharaja said:

 

Ne kažu džabe u mom selu: nema budale dok školu ne završi...

 

Ima jedna statistička pojava kojom se ovakav rezultat (a naročito jer se radi o U-šejpu) može objasniti - delimično ili u potpunosti - bez potrebe da se uopšte ulazi u kvalitativna objašnja "šta to tera phd-jeve" da se ne vakcinišu itd.

 

Naime, kod varijabli koje nisu 100% determinističke i zavisne već postoji izvestan upliv slučajnosti  i nezavisnosti (a (ne)primanje vakcine jeste takva) RELATIVNA VELIČINA grupa o kojima se izvode zaključci je važan parametar. Rečju, moguće je da je U-šejp u ovom slučaju delimično objašnjiv ne time što su najobrazovaniji i najmanje obrazovani najveći protivnici vakcine, nego time što njih ima najmanje u uzorku, pa zakon velikih brojeva nije stigao da se manifestuje u znatnijoj meri.

 

To je pojava koja je razumljiva i očekivana uvek kada imamo upliv slučajnosti (u odnosu na promenljive čiju zavisnost ispitujemo). Recimo ako na netu potražiš podatak o smrtnosti od raka mozga po državama u SAD, u jednoj godini naći ćeš da po smrtnosti na 100 000 stanovnika vode Južna Dakota, Nebraska, Aljaska, Delaver i Mejn, a da su na začelju Vajoming, Vermont, Severna Dakota, Havaji i DC. E sada, naravno, nije da preseljenjem iz Južne u Severnu Dakotu ili iz Mejna u Vermont smanjujete opasnost od ove bolesti, već se radi o tome da u ovim državama skoro niko ne živi (kao što u citiranom uzorku skoro niko nema phd i skoro niko nije potpuno neobrazovan) pa je za njih mnogo veća šansa da završe na repovima statističke raspodele u oba smera.

 

Iliti, u najčistijoj formi ove pojave (kada je promenljiva 100% slučajna), ako neko baci novčić 10 puta mnogo je veća šansa da broj dobijenih glava odstupi od 50% nego ako baci 100 novčića...

Edited by bohumilo
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bohumilo said:

 

 

 

Ima jedna statistička pojava kojom se ovakav rezultat (a naročito jer se radi o U-šejpu) može objasniti - delimično ili u potpunosti - bez potrebe da se uopšte ulazi u kvalitativna objašnja "šta to tera phd-jeve" da se ne vakcinišu itd.

 

Naime, kod varijabli koje nisu 100% determinističke i zavisne već postoji izvestan upliv slučajnosti  i nezavisnosti (a (ne)primanje vakcine jeste takva) RELATIVNA VELIČINA grupa o kojima se izvode zaključci je važan parametar. Rečju, moguće je da je U-šejp u ovom slučaju delimično objašnjiv ne time što su najobrazovaniji i najmanje obrazovani najveći protivnici vakcine, nego time što njih ima najmanje u uzorku, pa zakon velikih brojeva nije stigao da se manifestuje u znatnijoj meri.

 

To je pojava koja je razumljiva i očekivana uvek kada imamo upliv slučajnosti (u odnosu na promenljive čiju zavisnost ispitujemo). Recimo ako na netu potražiš podatak o smrtnosti od raka mozga po državama u SAD, u jednoj godini naći ćeš da po smrtnosti na 100 000 stanovnika vode Južna Dakota, Nebraska, Aljaska, Delaver i Mejn, a da su na začelju Vajoming, Vermont, Severna Dakota, Havaji i DC. E sada, naravno, nije da preseljenjem iz Južne u Severnu Dakotu ili iz Mejna u Vermont smanjujete opasnost od ove bolesti, već se radi o tome da u ovim državama skoro niko ne živi (kao što u citiranom uzorku skoro niko nema phd i skoro niko nije potpuno neobrazovan) pa je za njih mnogo veća šansa da završe na repovima statističke raspodele u oba smera.

 

Iliti, u najčistijoj formi ove pojave (kada je promenljiva 100% slučajna), ako neko baci novčić 10 puta mnogo je veća šansa da broj dobijenih glava odstupi od 50% nego ako baci 100 novčića...

Potpuno se slazem sa ovim postom, mogli bi isto tako da kazemo da su dobitnici nobelove nagrade za virus stoprocentno antivaxeri - ja znam samo jednog (Montagnier) koji se uopste izjasnio

 

Edit : da se ispravim, nisam se dobro izjasnila nije Montagnier antivaxer, naprotiv on je covek koji radi na vakcinama radio je celog zivota i naravno veruje u vakcine ali za ovaj virus i vakcinu ako se dobro secam je rekao na pocetku da misli da ce virus suvise brzo da mutira i da vakcine nece biti dovoljno efikasne

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U NL se pripremaju za "kraj pandemije" - za drzavu koja je kasnije od vecine EU drzava krenula s vakcinacijom, vec sad su na 70 % fully vakcinisanih odrsalih i planiraju ukidanje svih covid retrikcija od 1.novembra, ako sve bude kako treba:

 

"The Netherlands is striving to abandon the remaining coronavirus restrictions by November 1, if infection rates and hospitalisations allow it, prime minister Mark Rutte told reporters on Friday. In addition, social distancing – the 1.5 metre rule – will go by September 20, if government experts say it is a responsible move to make, Rutte said."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/08/november-1-is-target-date-to-end-restrictions-social-distancing-may-go-in-september/
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Treca doza, da ili ne? Ako da, koja? 

U januaru i februaru nisam imala mnogo dilema, vakcinisala sam se po vlastitom izboru Sinofarmom. Nisam proveravala nivo antitela, prolaznog su karaktera pa sto da se cimam oko toga. U rizicnoj sam grupi po 2 osnova i bilo bi logicno da vec sutra zavrnem rukav za 3 dozu ali me stvarno mrzi da se bakcem sa tim. Jednostavno, toliko je kontroverzi oko cele ove price sa virusom, pandemjom, vakcinama da mi se namece zakljucak - imam ja i pametnija posla, kad isterate na cistac sve ove dileme, javite mi (WHO) pa cu videti sta da radim. Mislim, ja jesam odgovoran gradjanin i valjda imam pravo da ocekujem isto takav nivo odgovornosti od onih koji o svim tim temama znaju vise od mene. Dakle, ne zavrcem rukav do daljnjeg. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Sunshine State said:

U NL se pripremaju za "kraj pandemije" - za drzavu koja je kasnije od vecine EU drzava krenula s vakcinacijom, vec sad su na 70 % fully vakcinisanih odrsalih i planiraju ukidanje svih covid retrikcija od 1.novembra, ako sve bude kako treba:

 

"The Netherlands is striving to abandon the remaining coronavirus restrictions by November 1, if infection rates and hospitalisations allow it, prime minister Mark Rutte told reporters on Friday. In addition, social distancing – the 1.5 metre rule – will go by September 20, if government experts say it is a responsible move to make, Rutte said."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/08/november-1-is-target-date-to-end-restrictions-social-distancing-may-go-in-september/
 


Skoro svi ovi sa kojima radim su u prethodne 2-3 nedelje primili drugu dozu. 
A kad sam im prijavio sredinom maja da sam odradio revakcinaciju bili su u fazonu Eh necemo mi skoro. Jesu malo sacekali ali ih zato eto na tih 70%

Link to comment
Share on other sites

Hej pa mi to imamo i pravi mali avax manifest.  :classic_love:

 

Dakle da se razumemo...

 

1 hour ago, Pletilja said:

U rizicnoj sam grupi po 2 osnova

 

(vidi pod: (1) imam prijatelje homosexualce... (2) evo ja sam Mađar, kako mogu da budem srpski nacionalista..)

Ipak...

 

1 hour ago, Pletilja said:

imam ja i pametnija posla

 

(such as...?!)

Pri čemu neupitno je da...

(ko te ćero hvali, malo mama, malo i ja sama...)

 

1 hour ago, Pletilja said:

ja jesam odgovoran gradjanin

 

Ali... jer kontroverze...

 

1 hour ago, Pletilja said:

toliko je kontroverzi oko cele ove price sa virusom, pandemjom, vakcinama

 

I zato, dok se potpuno ne utvrdi, dokaže i ispita...

 

1 hour ago, Pletilja said:

ne zavrcem rukav do daljnjeg.

 

:default_coffee:

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Meni 15. septembra prolazi 6 meseci od druge doze, Gospodji desetak dana kasnije, pa razmisljamo o varijanti za trecu dozu. Prve dve su bile kineske, a jos uvek nismo odlucili sta da odaberemo za "buster". Ja sam bio blizi odluci da to bude Fajzer, ali vidim da ona protiv delte ima neku efikasnost od oko 50 posto. Kineska bi s obzirom na nacin na koji je naoravljena trebalo da bude efikasna protiv sojeva i da zaobilazi njihove mutacije, ali sem tvrdnji (iz Sri Lanke) da je visoko efikasna protiv delte, ne videh neke brojke. 

 

Sad, dal da uzmemo Fajzera, dal ponovo kinesku, dal da sacekamo Modernu jer smo oboje ispod 35... Dileme, dileme.

Link to comment
Share on other sites

Imam jedno pitanje za ljude ovde:

 

Kakav vam je stav po pitanju što će vakcinisani ljudi i dalje morati da poštuju sve mere, iz dve perspektive.

 

Prva iz perspektive ljudi koji su se vakcinisali UPRAVO ZATO da ne bi morali da nose maske i da bi zaštitili ljude oko sebe.

 

Druga iz perspektive da ponovo bahati i neposlušni dobijaju ono što žele, naspram onih koji su poštovali mere zaštite. 

 

Ispali smo budale, realno. Nadjačali su ponovo antivakseri i nadrilekari sa svojom kampanjom. Ispada da je budala onaj koji je primio vakcinu jer ona ne menja na situaciji.

 

Iskreno, mislim da vakcinisani MORAJU biti privilegovani i da im se mora obezbediti povratak u normalan život. Bez toga, samo će jačati antivax lobi.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...