Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, zoe Bg said:

Ljudi se prebrzo osete zasticenim, jedna doza to sigurno ne znaci, posle druge mora jos da se pazi ali valjda posle pune godine ovakvog zivota narodu malo fali da se prepusti optimizmu. 

 

Ovo i ja mislim da je najveći problem. I tu je opet država fejlovala što nije kukala i lupala u sve doboše da se ljudi ne opuštaju. Još ovaj degenerik od Vesića hoće koncerte za vakcinisane, pa jebem ti sve što imaš....

 

Evo ja sa kinezom u krvi, antitelima (u nekom ok broju) i relativno dobrim imunitetom, nisam ni milimetar promenio bilo šta nakon vakcinacije. I nemam nameru. Čak i neka ekipa sa kojom se viđamo familijarno koliko toliko često, svi su vakcinisani, svi sa antitelima. Pa smo tu bez maski. Sad kad malo više razmišljam, možda ni to nije pametno ali kao...odlepićemo više bez ikakve socijalizacije pa neki razumni rizici mogu da se prihvate. 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Ma postoji problem sa vakcinama.

 

Nažalost u ovom vremenu opropagande za vakcinaciju nema šanse da čujemo realne informacije.

Očigledno je da sa vakcinama ima problema. Ima i preminulih.

U krajnjoj liniji Vlasta je trebao da ima full imunitet jer se zarazio 3-4 nedelje posle druge doze kineza.

 

 

Sa druge strane - treba imati u vidu i da vakcine nisu testirane u realnim uslovima kakvi sada vladaju ovde. Fajzer od hiljada placebo je imao stotinjak zaraženih kroz par meseci.

To su prosto drugačiji uslovi testa od onoga sa nižom prisutnošću virusa nego što imamo ovde.

 

 

Glavna misao koju želim reći je - da mi smeta što ne možemo jasno i glasno da čujemo koliko od tih 1,3 miliona vakcinisanih je zaglavilo u bolnici.

Kao i druge detalje oko svega, jer ni sam broj ne znači previše.

I da tako zaključimo koliki je taj problem sa vakcinama.

 

 

PS:

drugi detalji bi bili recimo godište ljudi koji su se zarazili.

 

Ja nisam sklon da poverujem da naše bake i deke koje čuvamo već godinu dana i koji žive u režimu straha od virusa su se nakon prve doze pustili sa lanca.

Prosto to mi nije najednostavnije objašnjenje.

 

 

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ja imam potpuno drugaciju informaciju od skolskog druga koji radi u jednoj kovid bolnici i koji je, pa reci cu to tako, prilicno eksponiran u proteklih godinu dana.

 

Ja se iskreno nadam da je info tvog prijatelja tačna (tačnija ?) od onoga što sam čuo.

 

Samo prenosim šta čujem.

 

Ovde je neopaženo prošla sledeća vest:

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2021&mm=03&dd=23&nav_id=1831362

 

Ne piše šta je dobila.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Eddard said:

Samo nastavi tako, pa će i nalog da ti bude obrisan, što bi rekli, progutaće te mrak... 😛

14 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Što bi rekla ministarka Kissic, "mora da se PRIVREĐUJE" 🙂

Takoe..kako drugacije da se popije vino cija butelja kosta 750.000 dinara..teskoe

26 minutes ago, zoe Bg said:

Ljudi se prebrzo osete zasticenim, jedna doza to sigurno ne znaci, posle druge mora jos da se pazi ali valjda posle pune godine ovakvog zivota narodu malo fali da se prepusti optimizmu. 

Tako nekako.
Juce prolazim gradom,skontam da iz menjacnice bez maske izlazi frendov cale. Frend inace vec tri godine zivi u Becu,cale mu ostao sam ovde. Kazem "Cika Djura,kako to bez maske?" -Dobio sam drugu dozu,meni maska ne treba. I onda ja pokusam da mu objasnim da je bas takvo razmisljanje pogresno i zasto je tako..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

I opet  - vakcinisemo se u jeku pandemije, to sigurno nisu idealni uslovi za vakcinaciju - bili bi, kad bismo svi bili pozatvarani, pa izvakcinisani....

 

Ovako, organizam tek krene da stvara antitela (nekom treba mnogo duze) i onda dodje u susret s virusom - naravno da nece svi odreagovati isto.

 

Mamina komsinica, jedina od njih bar 15-ak matorih sto znam da su dobili obe doze Kineza, je u bolnici s upalom pluca (zena ima 85 god)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juče je bio zanimljiv dan medijski, suštinski najava za današnji KrŠ koji je potpuni ćorak, ali to je neka sasvim druga tema.
Tidorović je medijski bio aktivan, pa je imao izjava na svim portalima.
Sakupio sam dva pitanja i odgovora, doduše sa različitih portala ali isti dan, pa da vidimo;

Q: Zašto ove godine nema gripa?
Tiodorović: Ljudi koriste zaštitne mere, imamo maske, distancu, i to je pogodovalo da ove godine nemamo uobičajenu epidemiju gripa.

Q: Zašto nam brojevi novozaraženih rastu?
Tidorović: Ljudi se ne pridržavaju propisanih mera, opustili smo se, skijanje, ilegalne žurke...


Isti dan. 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 6
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Na stranu što oni vrte izjave kao mp3 listu pa po search-u (pitanje novinara) puštaju odgovarajući file iz glave, nego grip i jeste takav da je dovoljno malo pažnje (u odnosu na ovo njesra koje nas je sad snašlo) da se izbegne zaraza.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Juče je bio zanimljiv dan medijski, suštinski najava za današnji KrŠ koji je potpuni ćorak, ali to je neka sasvim druga tema.
Tidorović je medijski bio aktivan, pa je imao izjava na svim portalima.
Sakupio sam dva pitanja i odgovora, doduše sa različitih portala ali isti dan, pa da vidimo;

Q: Zašto ove godine nema gripa?
Tiodorović: Ljudi koriste zaštitne mere, imamo maske, distancu, i to je pogodovalo da ove godine nemamo uobičajenu epidemiju gripa.

Q: Zašto nam brojevi novozaraženih rastu?
Tidorović: Ljudi se ne pridržavaju propisanih mera, opustili smo se, skijanje, ilegalne žurke...


Isti dan. 

 

Možda bi ipak trebalo uzeti u obzir da mi nemamo nikakve mere zaštite (ovo kod nas je smešno u odnosu na Jevropu) + zarazniji je virus nego ranije (ili drugačije rečeno aktuelan je britanski soj).

Link to comment
Share on other sites

Šta je nejasno @petge?

 

Standardni grip je dosta manje zarazan od covida, tako da su ga ove mere onako svojski bacile u zapećak.

 

Plus, bilo ga je sigurno, nije da nije uopšte, gde su oni slučajevi koji su imali neke simptome (temperatura, umor...), testirali se ali nije bio covid?  Sigurno je štogođ otišlo i na klasični grip, al se preležalo standardno, u krevetu ili na nogama, kako ko...

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

"Analiziran je i ulazak građana u Srbiju i odlučeno je da svi građani Srbije koji su potpuno imunizovani mogu da uđu u Srbiju bez PCR testa. Isto važi i za one koji nisu državljani Srbije. To znači da su primili dve doze Fajzer vakcine, dve kineske Sinofarm ili dve Sputnjik V. Za Astrazeneku ekvivalent je jedna vakcina, objasnio je Gojković."

 

Nas takvih, fully vakcinisanih, po Evropi ima ravno 0!

 

Eno i @Angelia koja se stalno bunila za redove za vakcinaciju, stigla na red!

Ovde ocekuju da ce negde u julu svi koji zele  dobiti prvu dozu - drugu negde dogodine!

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State

Paaaazi sad pakleni plan: sutra kreneš ovamo, na grani potpišeš da ideš u karantin 14 dana, u petak odeš na sajam i dobiješ indijsku astrazeku, popodne javiš mupu da si se vakcinisala i vratiš se u glavni grad, doduše samo Srema al prestonica je prestonica. 🙂

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Dobro, ovo je jasno od starta. I to ponavljam, tu je država kiksnula iz dva razloga. Prvo, što nije jače vakcine čuvala za starije stanovništvo a drugo, kada ih već nemamo dovoljno, što nije uz svaki sinofarm delila flajer gde OVOLIKIM slovima piše da ljudi dodatno moraju da se čuvaju 4-5 nedelja nakon druge doze. 

 

Nego mislim da se Gnajtovićka ovde malo nalupetala

 

 

Ovo je gotovo nemoguće.

Ja sam se zarazio 5 nedelja posle druge doze kineza...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...