Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

O, ne. Pocinje tatkometrija i na ovoj temi. To je ono cega sam se plasio. Nista, onda da se ja sa ove teme povucem na vreme. Srecom, niko nece plakati za mnom. Caos!

 

 

Pa mora to malo, voli nas narod merenje.

Misim,  zna se ko je GOAT, ovo vredi od drugog mesta pa nadalje

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

O, ne. Pocinje tatkometrija i na ovoj temi. To je ono cega sam se plasio. Nista, onda da se ja sa ove teme povucem na vreme. Srecom, niko nece plakati za mnom. Caos!

 

 

A pa nećmo tako nema opuštanja, pa zar sad kad su sledeće dve nedelje ključne?
Vox KrŠ je jednoglasno izglasao - nema napuštanja teme u sledećih 48 sati.
https://kriznistob.info/

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Kakav vam je to poll bez opcije "Primicu sve vakcine"?

Kako Devojka da glasa?

 

Ja se još nisam vakcinisala. Ja čekam :classic_sad:   I stvarno me zanima da li će biti Sinopharm ili Sputnik.

 

Ako se ne jave do subote, ili ne dobijem sms ili mejl, valjda će zvati sledeće nedelje. 

 

I jako, jako sam radoznala koju bocu ću dobiti. 

 

*

 

Uh, nisam dobila Sputnika, ali ne mogu da ne prokomentarišem...Čitam ovde da se mali broj Rusa vakcinisao. 

 

Ne znam tačno koliko su imali i koliko imaju zaraženih-bolesnih ljudi. Dosta njih čeka da prođe određeni period pa da se vakcinišu.

 

Znam po bratu od ujaka i po snaji.

 

Brat je prvo išao kod svog neurologa, posle asimptomatskog oblika korone i on mu je rekao  da ne treba da se prijavljuje za vakcinu još par meseci, ali da pre vakcine dođe ponovo kod njega jer je prošle godine imao moždani udar. 

 

Sa druge strane, snaja koja nema neku prateću bolest kao moj brat, imala je teži oblik korone. Može za par meseci da primi vakcinu. I koliko je takvih slučajeva ne samo u Rusiji, već u celom svetu.

 

Tada, kada sam pričala sa bratom, uveliko je krenula vakcinacija u Rusiji. On jedva čeka da je primi, snaja takođe, želeli bi da putuju.. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ima i Fajzer neželjenih efekata i ozbiljnih posledica, evo na primr dr Kon, šta napravi Fajzer od njega, sačuvajmebože takve sudbine...

Sta je Fajzer konkretno kod njega promenio, ja razliku ne vidim..mislim da se ANtizemljas zaebava..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/svet/brazil-koronavirus-novi-talas/

Jedan covek menja sve.....da se posluzim Kesicevom recenicom: jedan covek, pretsednik drzave, svojim licnim stavom (za koji nije kvalifikovan jer nije lekar) urnise prvo svoju naciju, zbog tog urnisanja virus mutira i skrsi koncept vakcinacije u ostatku sveta.  

Mozda gresim ali slobode i prava se ticu iskljucivo zivih ljudi, tj, treba da budes ziv da bi ih praktikovao, mrtvima je svejedno. 

Tako nam ide jer nismo mogli da se dogovorimo ko ce da placa struju i vodu u zgradi UN.

Razvlastis medjunarodnu zajednicu i dobijes razne idiote koji nisu culi za efekat leptira. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog razloga zasto sam ja skeptican kad je rec o bilo cemu sto nisu sistematske studije - dakle sve poput 'osoba x se zarazila/imala visok d dimer/itd cak i posle druge doze': nedovoljno informacija o ranijem stanju. Na primer, bolje bi bilo da se radila koagulacija pre vakcinacije prvom dozom i onda tri nedelje posle druge doze. Onda biste mogli da izolujete jednu merodavnu varijablu (pod uslovom da ste eliminisali sve vezano za virus u medjuvremen tako sto niste isli na posao, u autobus, bilo gde gde postoji merljiv rizik). Onda, ako je koagulacija veca posle druge doze, a nista drugo se nije uplelo, znate da je vakcina imala nesto s tim (s tim sto to mora da se na ovaj nacin proveri u reprezentativnom sloji i poredi sa kontrolnom grupom poradi opstijih zakljucaka). Ovako, prosto imamo nedovoljno informacija.

Ista stvar i za to ko je pozitivan posle vakcinacije. Doslovno svaka hipoteza koju hocete da proverite i svaki zakljucak koji hocete da donesete, mora se ispitivati onako kako se radi u naucnim studijama (a cak ni one nisu uvek izvedene kako treba).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

Evo jednog razloga zasto sam ja skeptican kad je rec o bilo cemu sto nisu sistematske studije - dakle sve poput 'osoba x se zarazila/imala visok d dimer/itd cak i posle druge doze': nedovoljno informacija o ranijem stanju. Na primer, bolje bi bilo da se radila koagulacija pre vakcinacije prvom dozom i onda tri nedelje posle druge doze. Onda biste mogli da izolujete jednu merodavnu varijablu (pod uslovom da ste eliminisali sve vezano za virus u medjuvremen tako sto niste isli na posao, u autobus, bilo gde gde postoji merljiv rizik). Onda, ako je koagulacija veca posle druge doze, a nista drugo se nije uplelo, znate da je vakcina imala nesto s tim (s tim sto to mora da se na ovaj nacin proveri u reprezentativnom sloji i poredi sa kontrolnom grupom poradi opstijih zakljucaka). Ovako, prosto imamo nedovoljno informacija.

Ista stvar i za to ko je pozitivan posle vakcinacije. Doslovno svaka hipoteza koju hocete da proverite i svaki zakljucak koji hocete da donesete, mora se ispitivati onako kako se radi u naucnim studijama (a cak ni one nisu uvek izvedene kako treba).

 

 

Koagulaciju izaziva virus. Ta osoba je bila zarazena tokom vakcinacije i ispoljilo se desetak dana kasnije. 

 

Meni je smesno da niko ne pominje ogromnu mogucnost da su 22 osobe bile bolesne prilikom vakcinacije. 22 osobe na tri miliona vakcina, rekao bih da je sansa za to pristojna, zar ne?

 

Dakle, tvoja ideja je dobra, ali uz dopunu PCR testa na virus pre vakcinacije. Ako je po mnogim istrazivanjima receno da je barem 40% zarazenih (a ranije je bila procena i svih 60%) asimptomatsko, logicno je da 22 osobe na tri miliona verovatno nisu znale da imaju virus u sebi.

 

A najveci trik tek sledi. Jedna smrt i jos jedan tezak oblik plucne embolije (ugruska) i naravno dreka. 

 

Ovo je 0.0007%, a smrtnost (IFR) od virusa se procenjuje da ce na kraju pandemije biti izmedju 0.2 i 0.7%. Dakle, cak i ako su svi ovi slucajevi direktno povezani sa vakcinom, opet je to preko 1000 puta manji rizik nego li da umres od virusa.

Edited by John Terry
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Novosti oko izolacije kontakata:

Ne ide u izolaciju revakcinisani kontakt ( potrebno da prođe 2 nedelje od druge doze) i preležali potvrđeni kontakt ( 3 meseca po bolesti) niti se takav testira, sem ako ima kl.sliku koja se drugačije ne može objasniti.

Edited by Likvi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Clash said:

Mi setamo kucice po svemiru, pravimo Suhoje, estristacetristapetsto, rakiju od krompira, Ladu Nivu i da ne mozemo da napravimo nabolju tu neku vakcinicu na svetu?

Taman posla

 

Šetate kučiće po svemiru? Pa mi smo se bre šetkali i fotkali po stud...ovaj Mesecu.

 

Nego, i bez svemirske patkometrije, mala plava pilula ti je jači izum od svega što si nabrojao. Samo je to dovoljno da vas šijemo. Dobro, izuzimajući Ladu Nivu, to moram da vam priznam kao vrh dostignuće. A pazi, i tu plavu pilulu čiča Fajzer napravio slučajno kad je pravio lek za pritisak. Pa pitam te sad, nije li logično da se živ čovek ponada da će i od vakcine da dobije neki superpower?

 

Nego 2, crtica sa vakcinacije. Slučajno čujem sledeći razgovor, sestra zove nekog telefonom i kaže: došla nam je žena za drugu dozu i ona je poslednja za danas što se tiče druge doze. Ako otvorim bočicu za nju, ostatak ću morati da bacim. A posle će da me kritikuju zašto nisam iskoristila sve, pa da li da otvorenu bočicu koristim i sutra, ili da ovoj ženi dam prvu dozu, pošto to već imam otvoreno. Dok sam još uvek pokušavao ukapiram da li sam u šoku od vakcine ili od ovoga što sam čuo, kaže sastra aha, znači da kažem ovoj ženi da dođe sutra. Dobro je, neko negde sa druge strane 'žice' i dalje ima gram mozga.

  • Like 4
  • Ha-ha 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Šetate kučiće po svemiru? Pa mi smo se bre šetkali i fotkali po stud...ovaj Mesecu.

 

Nego, i bez svemirske patkometrije, mala plava pilula ti je jači izum od svega što si nabrojao. Samo je to dovoljno da vas šijemo. Dobro, izuzimajući Ladu Nivu, to moram da vam priznam kao vrh dostignuće. A pazi, i tu plavu pilulu čiča Fajzer napravio slučajno kad je pravio lek za pritisak. Pa pitam te sad, nije li logično da se živ čovek ponada da će i od vakcine da dobije neki superpower?

 

Nego 2, crtica sa vakcinacije. Slučajno čujem sledeći razgovor, sestra zove nekog telefonom i kaže: došla nam je žena za drugu dozu i ona je poslednja za danas što se tiče druge doze. Ako otvorim bočicu za nju, ostatak ću morati da bacim. A posle će da me kritikuju zašto nisam iskoristila sve, pa da li da otvorenu bočicu koristim i sutra, ili da ovoj ženi dam prvu dozu, pošto to već imam otvoreno. Dok sam još uvek pokušavao ukapiram da li sam u šoku od vakcine ili od ovoga što sam čuo, kaže sastra aha, znači da kažem ovoj ženi da dođe sutra. Dobro je, neko negde sa druge strane 'žice' i dalje ima gram mozga.

Znači, tako je vranjanac dobio sinofarm za drugu. Jbt, ludaka

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Ridji@MetalHead Oćel se rešavati ovaj moj slucaj?

Ne bih da vas požurujem ali sutra imamo sedmičnu evaluaciju aktivnosti na društvenim mrežama, pa ono.

I da vam napomenem da ta četvorica u kožnim mantilima što sede u Ladi Nivi ispred vaših prozora nisu iz Elektroprivede.

 

Srdačan pozdrav.

  • Ha-ha 11
Link to comment
Share on other sites

Evo  šta je problem svakog dobronamernog građanina sa KrŠ:
Nekako se dozvole dva koncerta Crvene jabuke, i ispostavi se da je odjednom epidemiološki problem koncert Orthodox Celts-a. Pa majkumu Rocky Road To Dublin it is.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...