Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Imam.
Prijavio sam se 11-og januara. Kad cu doci na red? :classic_biggrin:

Mora ces da sacekas, moja mama bas dobila ali nesto cenim da je starija dosta od tebe :classic_biggrin: tata mi dobio vec drugu dozu a ona cekala na prvu, pratis kad isporuce Pfizer, pa gledas dal ce te zovu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, AgroLaki said:

 

Jbt, pa ti zaglavi gore simptome, nego ja koji sam se zarazio. 😕

Tacno razmisljam sinoc da sam odradio jednu antivakcersku kampanju na poslu. I one kolege koje su se dvoumile oko vakcine mislim da su blize negativnom odgovoru kad su me videle onako skasanog. Dzabe ponavljah da je to ocekivana i vec zabelezena reakcija.

15 hours ago, Sunshine State said:

 

"Ja ležim kući danas, imao juče temperaturu, chills i bolove posle druge doze Moderne."

 

Kum pisao pre 10-ak dana. Drzalo ga jos jedan dan i posle ok

Za sad ide ka tome. Noc katastrofa, slomljen skroz, temperatura blizu 39. Podjoh da trazim rakiju za obloge da se podsetim detinjstva, ali se setih da je to ovde luksuz. Nije kao u Srbiji,pa imas 3 bureta u podrumu, mozes kucu da dezinfikujes. Ovako je Dafalgan odradio posao.

 

Tek danas oko podne se temperatura stabilizovala oko 37, bol u ruci skoro prestao, ide nabolje. I dalje umoran. Nisam radio danas, a koleginica koju su zvali da me zameni istu bitku bije kao ja. Bice to ok na kraju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Samo da prijavim da sam primio prvu dozu vakcine ....

Kod mene u lokalnoj ambulanti zavsio sam sve za 15 minuta,ide jako brzo i solidno je organizovano ...

Bio sam poslednji u porodici koji nije vakcinisan,tako da smo sada svi primili vakcinu ....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

 

Ne postoji nikakva organizacija. Sam dolazis kako hoces. Ja sam dosao pesice sa maskom da ne ugrozavam nikoga ako sam zarazen.

 

Nisi me razumeo. Ko tebe je sve  organizovano u jednoj zgradi. Naravno, dolazite sami. 

 

Ovde ideš u kovid ambulantu, iz kovid ambulante ideš u Dom zdravlja -tamo ideš autom, taksijem, autobusom, pa se onda isto tako vraćaš ponovo u kovid ambulantu kako bi oni odredili terapiju.  

 

 

2 hours ago, Harmonika said:

https://www.danas.rs/drustvo/direktorka-kovid-bolnice-u-batajnici-ponovice-se-decembar-zatvoriti-sve-sto-se-moze/

e, kada i iz horor bolnice ovako apeluju..mada, zena je mozda okej, gurnuta da radi tamo, ne bih znao..jer, o toj Batajnici, sve najgore se moze cuti..

 

17 godina poznajem direktorku kovid bolnice u Batajnici. Fina, kulturna i dobra komšinica. Vrstan stručnjak. Savesna. Radila je kao načelnik Odeljenja za pulmologiju KSC.

 

Da li se učlanila u sns zbog mesta direktorke ne znam. Možda je tamo postavljena za direktora jer je stručna+bila je na tom radnom mestu. 

 

*

 

Kod mene ima novosti. Mama je dobila poziv za sutra, da ide na Sajam. Odložila je to-poslala je mejl  E upravi, jer ima kijavicu..a tamo vraćaju sve oni koji su prehlađeni.

 

Znam da su vratili ženu jer je imala groznicu na usni. 

 

Kad ja dobijem poziv ide i ona ( pošto imam CP ona je kao pratilac ) i pokazaće im tamo taj SMS-sačuvaće ga. Neće ponovo da se prijavljuje kako ne bi napravila zbrku..moguće je da ja ovih dana dobijem poziv, a nju će pustiti sa mnom..verujem u to.

 

Nismo uspele da nađemo vezu za neko drugo mesto, ali nam je čika zuba objasnio zašto su gužve na Sajmu.

 

Gužva nastane u trenutku kad kolektivno dođu zaposleni iz nekog JKP, ali se posle smanji.

 

Btw, kada je tetka bila u nedelju nije čekala više od 10 minuta.

 

Iskreno se nadam da je sve tako kao što kažu..   

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nisi me razumeo. Ko tebe je sve  organizovano u jednoj zgradi. Naravno, dolazite sami. 

 

Ovde ideš u kovid ambulantu, iz kovid ambulante ideš u Dom zdravlja -tamo ideš autom, taksijem, autobusom, pa se onda isto tako vraćaš ponovo u kovid ambulantu kako bi oni odredili terapiju.  

 

 

 

 

 

 

 

Da, to je bezveze ako mora da se ide na drugi kraj grada.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nisi me razumeo. Ko tebe je sve  organizovano u jednoj zgradi. Naravno, dolazite sami. 

 

Ovde ideš u kovid ambulantu, iz kovid ambulante ideš u Dom zdravlja -tamo ideš autom, taksijem, autobusom, pa se onda isto tako vraćaš ponovo u kovid ambulantu kako bi oni odredili terapiju.  

 

 

 

17 godina poznajem direktorku kovid bolnice u Batajnici. Fina, kulturna i dobra komšinica. Vrstan stručnjak. Savesna. Radila je kao načelnik Odeljenja za pulmologiju KSC.

 

 

 

 

 

 

Pazi, verujem..ko god da radi u crvenoj zoni, siurno mu je pretesko..

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ras kass said:

Probio sam led sa Astrazenekom. 😁

 

Odlicno!

Moj stav je: prve godine uzimaj onu koja ti se odmah nudi, a za dalje (ako treba) cemo videti...

 

Inace drago mi je sto se ova tema nije pretvorila u pa*kometriju tipa Kinezi protiv Fajzerasa, Rusi protiv Engleza... Mislim da ne postoji tema oko koje smo ujedinjeniji na ovaj nacin kao oko vakcinacije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
Odlicno!
Moj stav je: prve godine uzimaj onu koja ti se odmah nudi, a za dalje (ako treba) cemo videti...
 
Inace drago mi je sto se ova tema nije pretvorila u pa*kometriju tipa Kinezi protiv Fajzerasa, Rusi protiv Engleza... Mislim da ne postoji tema oko koje smo ujedinjeniji na ovaj nacin kao oko vakcinacije.
Pa sve može da se sredi... [emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Pricamo o Grckoj - u onakvom lockdown-u brojke odose gore - pokusavam da objasnim/razumem zasto.

Nije tajna, pisao sam više puta - mali slinavci u školama. Još uvek plaćaju ceh za otvaranje škola 11. januara a, za razliku od maloprodaje koju su tek otvorenu odmah opet zatvorili, pustili su škole da rade jedno 4 nedelje pa tek onda opet zatvorili. Pre otvaranja škola su bili na 1,5%, tendencija još dalje na dole. I to i pored zaražavanja na poslu i svega drugog. Nema laži, nema prevare odakle ponovni skok potiče, jedan na jedan jasna stvar.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Primih danas nešto što je napravio Covishield, zove se CHadOxl ili tako nešto. Jednom dubokom analizom sam došao do zaključka da CHAdOxl znači Šimpanza XL, Adenovirus, Oplođen. Osećam da mi rastu dlake i želja da toljagom zavedem svoju ženu i na ramenu je prenesem do pećine, tj. moje radne sobe.

 

Pošto je COVISHILED indijski moram da ispoštujem njihovu tradiciju , ovako se bre časti:

 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Odlicno!

Moj stav je: prve godine uzimaj onu koja ti se odmah nudi, a za dalje (ako treba) cemo videti...

 

Inace drago mi je sto se ova tema nije pretvorila u pa*kometriju tipa Kinezi protiv Fajzerasa, Rusi protiv Engleza... Mislim da ne postoji tema oko koje smo ujedinjeniji na ovaj nacin kao oko vakcinacije.

 

Zato sto se samo o vakcini prica. Pa se pravi filozofija od toga. 

Danas u domu zdravlja ljudi ne znaju ni koja je az vakcina, kukaju sto nema kineske, neki okrenuli glavu nece da prime, oce samo rusku, plasi ih sto je 12 nedelja izmedju dve doze. Bar sam jednu gospodju umirio i objasnio da je toliki razmak jer ima jak odgovor nakon prve doze. 

 

Mene jedino brine sto sam nakon vakcinacije otisao odmah u lidl i kupio humus sa karijem. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

Prenosa može da bude samo tamo gde se ljudi okupljaju. A gde je to, znaju Grci (recimo da znaju...). Ako se ne ide na utakmice, u šoping onda može samo po ilegalnim proslavama, firmama i tako tim mestima. Posle se to dovuče kući (eto, ti imaš lični primer) i širi po porodicama. Nema gde drugde da bude prenosa.

Ne razumes sta suncica zeli da kaze. Grci imaju jak lockdown vec mesecima, i naravno da cim se malo popusti ponovo bukne zarazavanje, jer su Grci kao pod staklenim zvonom. O ovome sam vec pisao ranije da ne vidm svrhu ovakvok lock downa, sem ako ce biti zauvek i granice potpuno zatvorene, pa cak i za EU gradjane.

 

 

edit: 

Nemojte se zavaravati nema nista od zatvaranje radnih mesta, bar ne kod ovih firmi iz privatnog sektora, eventualno u drzavnim sluzbama.

Nista ja tu ne bi diro, nek epidemija ide svojim tokom, sto se vise ljudi zarazi i preboli to ce epidemija pre proci.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, shonke said:

Prenosa može da bude samo tamo gde se ljudi okupljaju. A gde je to, znaju Grci (recimo da znaju...). Ako se ne ide na utakmice, u šoping onda može samo po ilegalnim proslavama, firmama i tako tim mestima. Posle se to dovuče kući (eto, ti imaš lični primer) i širi po porodicama. Nema gde drugde da bude prenosa.

Sve polazi iz škole pa od kuće. Kakav crni posao. Uz posao i sve ostalo su imali konstantan pad. Donose od kuće na posao a ne obratno. Nema ovde nešto ilegalnih proslava i druženja ili skupova. Što zbog kazni, što zbog uspešne propagande, ljudi su toliko uplašeni da na džogiranje, šetnju ili vožnju bicikla, čak i na praznim stazama i bez društva, idu sa maskama. Naravno, Grk ne bi bio Grk, kad ne bi pokušao da izvrda, ali u poređenju sa nama, to je smešan procenat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

@Akiro kakvi su tvoji zakljucci glede zarazavanja (osim slinavaca u skoli 😄 ) - gde se ljudi jos zarazavju u Grckoj, obzirom na rast brojki?

Toliko ilegalnih zurki?

 

Edit: Shonke, ovo "Prenosa može da bude samo tamo gde se ljudi okupljaju" je stating the obvious - taj deo uopste nije sporan. 

 

Ono sto vidimo i u Srbiji i u Grckoj, a i ovde u NL je da brojke pocinju da rastu kad se djaci vrate u skole - zasto se onda ne insistira na  online casovima do kraja godine, pa ce se bar taj udeo u brojkama eliminisati?

 

Malo unakrs odgovaram bez redosleda, sorry. Za rast ne vidim drugo obrazloženje sem slinavaca. Malopradaja jeste kratko bila otvorena, i dok su radnje organizovale po strogim propisima minimalan broj osoba u radnjama, problem je nastao u redovima ispred radnji gde se nije znalo ko pije a ko plaća. To ni panduracija nije uspela da dovede u red. Međutim, maloprodaju su ubrzo ponovo ukinuli, tako da to nije toliko doprinelo rastu.

 

A za ilegalne žurke i posao sam odgovorio Shonkeu, to nije faktor u Grčkoj, bar ne sada.

 

Zašto se deca puštaju u školu? Zato što roditelji ne znaju šta će sa njima. Ne mogu da ih daju dedama i babama, naći usred pandemije bebisitere je teško. a prema svom okruženju znam i da roditelji, koji zbog pandemije rade od kuće, šize od rođene dece u kući. Nije lako da se detetom baviš baš ceo bogovetni dan, izvodiš ga na igranje, igraš se sa njim, kontrolišeš da prati online nastavu i uopšte nešto uči, posvetiš mu u kratkom roku pažnju, kakvu mu ne posvećuješ u zbiru za godinu dana. I to govorim o dobrim i brižnim roditeljima, koji inače baš natprosečno mnogo pažnje posvećuju deci, ali ne da ih deca baš okupiraju ceo bogovetni dan. Retko će ko to priznati, jer bi ispao loš roditelj, ali tako je. Doduše, uglavnom poznajem zaposlene bračne parove, gde oboje rade, i koji inače decu rešavaju kombinacijom škole/vrtića, baba i deda i bebisitera (zavisno od starosti deteta), pa onda uveče posle posla budu brižni roditelji. Ako nisi kući. ne znaš šta ćeš sa detetom, a ako jesi kući, šiziš od deteta i mrka kapa od rada od kuće.

 

Čak ovde na selu u Grčkoj, koje je prilično patrijarhalna i plemenska sredine, a Grci stvrano vole svoju decu, pa ipak muškarci, koji su bez posla ili iz drugog razloga sede kod kuće, kreću u masovnu bežaniju. Prave radionice po dvorištima, garažama, nalaze milion razloga da pobegnu od porodice sa kojom nisu navikli da budu ceo dan već uveče posle posla i društva u kafani. A i žene ih izbacuju iz kuća, nisu navikle da im po danu muževi budu u kući. A zajedno šize od dece, koju ne mogu da otprate u školu ili pošalju u školsko dvorište da teraju loptu.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

Primih danas nešto što je napravio Covishield, zove se CHadOxl ili tako nešto. Jednom dubokom analizom sam došao do zaključka da CHAdOxl znači Šimpanza XL, Adenovirus, Oplođen. Osećam da mi rastu dlake i želja da toljagom zavedem svoju ženu i na ramenu je prenesem do pećine, tj. moje radne sobe.

 

Pošto je COVISHILED indijski moram da ispoštujem njihovu tradiciju , ovako se bre časti:

 

 

 

Da vidimo kako ćeš da reagujesš na ovo ... 😄

 

 

 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sve polazi iz škole pa od kuće. Kakav crni posao. Uz posao i sve ostalo su imali konstantan pad. Donose od kuće na posao a ne obratno. Nema ovde nešto ilegalnih proslava i druženja ili skupova. Što zbog kazni, što zbog uspešne propagande, ljudi su toliko uplašeni da na džogiranje, šetnju ili vožnju bicikla, čak i na praznim stazama i bez društva, idu sa maskama. Naravno, Grk ne bi bio Grk, kad ne bi pokušao da izvrda, ali u poređenju sa nama, to je smešan procenat.
Ma ja sam pisao o Srbiji a Suncica o Grčkoj, to smo razjasnili. Razlika nebo-zemlja u svemu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa nemam bas 100 godina i stvarno nisam mislila da ce tako brzo - nisam bas neki prioritet!

 

Kazu ok, mozete ovu prijavu otkazati i prijaviti se ponovo, pa sam otkazala i prijavicu se opet pred polazak

 

Edit: citam sad diskusiju na onoj strucnoj lekarskoj grupi, jedan lekar se nesto necka oko vakcinisanja kineskom, drugi mu kaze:"Na VMA su se uglavnom vakcinisali kineskom vakcinom. Eto ako je od pomoći..."

Upravo sam dobio sms za vakcinaciju 27. februara :) kako se otkazuje prijava?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...