Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Wookie said:

Pa stvar je u tome što niko ne zna kriterijume po kojima sortiranje i pozivanje ljudi na vakcinaciju funkcioniše. Zovu ljude zdrave i prave od 30 godina, a ne zovu ljude od 75. A ako misliš da je dobra organizacija zato što su uspeli da vakcinišu tebe i još par ljudi koje znaš, samo da te podsetim da je 1971 za mesec dana vakcinisana skoro cela država koja je imala dvadesetak miliona stanovnika.

EuNHWCrXMAE9Syr?format=png&name=900x900

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne znam kako je dosao do Zeneve, verovatno bio neki samit, pa se virus nekako zakacio za avion kod ovih sto su dosli iz JARa. Nema drugog nacina. logicno mi je ovako.

Presedao u Zenevi, a ti u Cirihu.

Inace bi bilo cupavo da ste se nasli u isto vreme na istom mestu.:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje:

Tašta je konačno pregurala, ali joj je povišen D dimer 3 puta. Dobila je Fajzerov lek Eliquis od 2.5mg 2x dnevno.

Posto je srcani bolesnik, pije godinama kardiopirin, a nije se setila da pita da li sad sme da pije i jedan i drugi lek?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, AgroLaki said:

Pitanje:

Tašta je konačno pregurala, ali joj je povišen D dimer 3 puta. Dobila je Fajzerov lek Eliquis od 2.5mg 2x dnevno.

Posto je srcani bolesnik, pije godinama kardiopirin, a nije se setila da pita da li sad sme da pije i jedan i drugi lek?

Kardiopirin ti je isto sto i Aspirin od 100 mg.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

Pa znam, nego da li posto krece ovaj mnogo jaci lek treba da prestane aspirin.

 

Treba

 

4 minutes ago, Sunshine State said:

Dok neki lekar ne odgovori - ne bi trebalo acetilaslicilnu kiselinu (Aspirin, Kardiopirin) uz OAK (oralne antikoagulante: Pradaxa, Xarelto, Eliquis, ni Farin....)

 

Na listi interakcija medju lekovima, ova kombinacija se smatra major interraction i moze dovesti to krvarenja....

 

p.s. no, pretpostavljam da ima svog lekara, ili nek nazove tog koji joj je propisao Eliquis

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Ne verujem da ce iko uvesti kovid pasose, sumanuto je, nacionalne privrede su zbog zatvaranja svega i svacega toliko u deficitu da ce i limun da shalju ne bi li vratili turiste, zivi bili pa videli. 

 

 

Sem što su već uvedeni na mala vrata, jedino što se tako ne zovu (Slovenija npr, a sasvim sigurno i ostali uskoro).

 

1 hour ago, Eddard said:

Elem, ja preživeh i stigoh kući emoji41.png.

 

Sad si najebao.

 

9414d7c213b03e5225143201d418f278.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Izvol`te staramajko Aspirin 500. :classic_ninja:

Al ovo ti nije aspirin, ovo je neka skroz druga grupa lekova za razredjivanje krvi koje, kako sam procitao, se koristi posle operacija kuka i kolena.

 Vidis da ne treba da se mesaju.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Al ovo ti nije aspirin, ovo je neka skroz druga grupa lekova za razredjivanje krvi koje, kako sam procitao, se koristi posle operacija kuka i kolena.

 Vidis da ne treba da se mesaju.

 

Ali Kardiopirin jeste acetilsalicilna kiselina (stari, dobri Bayer Aspirin) i kao sto napisah, ne treba da se koristi uz ove oralne antikoagulante koje sam pobrojala u postu gore (Eliquis, Pradaxa, Xarelto, Farin, ...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Ne verujem da ce iko uvesti kovid pasose, sumanuto je, nacionalne privrede su zbog zatvaranja svega i svacega toliko u deficitu da ce i limun da shalju ne bi li vratili turiste, zivi bili pa videli. 

 

 

Evo i najnovijih vesti...

 

Quote

"Evropska Unija je pre nedelju dana izdala jedan dokument koji predstavlja preporuku za digitalni sertifikat vakcinacije koji se prevashodno izdaje u zdravstvene svrhe, ali može biti predmet korišćenja za turizam. Mi i Grčka ispunjavamo u tehničkom smislu sve preduslove koje je EU preporučila, a znas je najvažnije da imamo međusobno priznavanje digitalnih sertifikata", rekla je ministarka.

 

"Postojaće posebni "fast line" gde će ljudi sa tim međusobno priznatim digitalnim sertifikatima lakše prelaziti granicu. Pošto ima mnogo ljudi koji se neće vakcinisati oni će pod određenim uslovima moći da uđu u zemlje, ali biće im potreban PCR test ili brzi test koji se radi na granici. Problem je što ti brzi testovi nisu potpuno pouzdani, može se destiti da test bude lažno pozitivan i da vas vrate sa granice. Digitilni sertifikat o vakcinaciji je najpouzdaniji i on će biti najlakši način za prelazak granice", rekla je Matić.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.danas.rs/svet/ulazak-u-sloveniju-od-danas-pez-pcr-testa-i-karantina-za-vakcinisane-gradjane-iz-eu/

 

"Ulazak u Sloveniju od danas pez PCR testa i karantina za vakcinisane građane iz EU"

 

Ok vest, jedino sto (u ovom trenutku) vecinu vakcinisanih gradjana EU cine oni preko 80 godina koji nikud ni ne putuju, i zdravstveni racnici koji tesko da mogu da otputuju u ovim vanrednim uslovima

 

Edit: Opa, ovo mi promaklo:

"Kako prenosi Hina, nova pravila važe za građane koji su primili obe doze vakcine, a imunima se smatraju oni koji su preboleli kovid pre najviše šest meseci."

 

Pa hvala, fantje!!

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Kronostime said:

Kardiopirin ti je isto sto i Aspirin od 100 mg.

I dr Kronos poceo da daje savete a nisu beli luk, slanina  i domaca rakijica.

Sto bi vi mladi rekli:

What a time to be alive.

Edited by Clash
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...