Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Clash said:

Sinoć, negde oko pola 11, sin se sprema da izađe. 

Kažem ja kiša pada, hladno je, kasno je, korona  i tako to, zašto sad izlaziš?

Zato što imam 19 godina, zato što sam dao sve ispite što sam imao i nemam trenutno obaveza, zato što su se babe i deda vakcinisali i zato što smaraš.

Ok, imaš tamo u novčaniku para pa uzmi.

 

Treba ti oduzeti dete!!

 

(Citam: "Baba i deda se vakcinisali, a tebe ako zarazim i nije neka steta!")

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Pazi Urke, ne kazem da je trebalo deca da se zakljucaju u sobe, u WC uz ausvajs, zabrana TikToka i instagrama(ovo poslednje bez zezanja, mislim da bi za 80% tinejdzera bio veci uticaj na psihu nego zabrana kretanja), nego samo malo da paze u skoli.

Jel moraju da se igraju da menjaju maske? - Ne moraju?

Jel mora svih 20 da se izljubi medjusobno kad dodju u skolu? - Jok

Jel moraju svi da skinu maske i onda nabiju se po 7 oko jedne klupe - Jok.

Realan život je nešto između. ne menjaju maske u školi, to smo postigli 🙂
Ovo ostalo smanjili ali nismo iskorenili.
To je to što se škole tiče. Na igralištu, oko zgrade ne menjaju maske jer ih ne nose 🙂

Elem kad načelno pričam o deci i merama, imam u vidu propisane i preporučene mere, maske u zatvorenom, distanca, pranje ruku. Ideja da se deca igraju oko zgrade, sa maskama, uz distancu na to sam mislio. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Ako AZ vakcina ne radi protiv ovih sojeva, ozbiljno razmisljam da je "otkvacim", i da mi kao otvorene opcije ostanu Sputnik, Sinofarm i Fajzer. Mada, jbem li ga iskreno...

 

Sta mislis @Sunshine State?

 

Svaka je bolja nego nijedna 🙂

 Ako vec imas izbor, i ako je Pfizer dostupan,  mozda njega (ne znam za potomstvo); kako vidim, ruska vakcina ima sanse da bude priznata na zapadu, pa ako bude bitno za putovanja kojojm si se vakcinisao, mozda ona kao druga opcija. Ako ti je primarno da se sto pre zastitis (bez obzira na gore navedeno) - Kinez radi posao, takodje.

 

Ono sto ja cujem od mojih izvora, Pfizer izaziva najvise side effects (iako je isti princip kao Moderna, iz nekog razloga ljudi imaju manje side effects posle Moderne, nego nakon Pfizera).

 

Prijateljica (profesor) i druga (ginekolog, bas voli da putuje) vakcinisale se kineskom.

 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

spacer.png

Druga, kartica popunjena. Očekujem side effects. Starija kćerka je primila drugu prošle nedelje, bila bolesna jedan dan, kao prehlada, bez visoke temperature, bol u predelu uboda. 36 godina starosti. Zet, 41 ništa. Prijatelj 76, umor, bol u nogama, njegova supruga, 61, ništa. Ništa nisam pomogla s tom informacijom 😬. Organizacija na stadionu me ponovo impresionirala. Malo veća gužva danas oko pola 5, ali brže nego s prvom. Puno volontera, extra ljubaznost, pozitivno raspoloženje i mnogo zahvalnosti za sve, od ovih što vakcinišu do onih koji baterijama osvetljuju i daju direkcije. na nekim punktovima su imali upaljene vatrice da ih greju, jer ovde rade 24/7. Juče su Biden i Harris imali virtuelnu posetu baš ovom stadionu i pohvalili nas, guverner se pohvalio, i tako, sve za sada izgleda jako dobro. Naravno, ja sam sad to sve iz svog ugla, ne umanjujem kritike za one koji imaju problema sa zakazivanjem termina, pogotovo ljudi koji se ne snalaze dobro u digitalnom svetu i one koji su se žalili da su bili odbijeni. Naime, health department je javio da je moguće da plus one prime vakcinu, ali da to nije garancija, pa ljudi ko ljudi, dure se kad im je rečeno ne. Postoji dobar razlog za to, oni moraju da kalkulišu da imaju dovoljno za one koji imaju zakazani termin. Moja koleginica s posla se usrećila, tako da je suprug, 75, ona 60, pa i sin od 20 koga su poveli s tom namerom.

Sutra ide naš prijatelj, već nedeljama pokušava da ubedi svoju suprugu koja je podlegla pričama Q i opire se, nadam se da će uspeti da je ubedi. Ipak žive u istoj kući, bilo bi poželjno.

 

javljam se da se žalim čim nešto osetim. 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ControlFreak said:
  Reveal hidden contents

spacer.png

Organizacija na stadionu me ponovo impresionirala. Malo veća gužva danas oko pola 5, ali brže nego s prvom. Puno volontera, extra ljubaznost, pozitivno raspoloženje i mnogo zahvalnosti za sve, od ovih što vakcinišu do onih koji baterijama osvetljuju i daju direkcije. na nekim punktovima su imali upaljene vatrice da ih greju, jer ovde rade 24/7.

Blago vama na takvoj organizaciji, kod mene niko ne zna sta se desava. Komsije kazu nasli gde ima vakcina :classic_blink: pa dobili prvu dozu.

Bukvalno trazili od bolnice do bolnice, nemam pojma ....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Za pretpostaviti je da je u Juznoj Africi predominantan juznoafricki soj, a u UK UK soj, oba s vecom transmisijom od obicnog covida - shodno tome, brojke tamo bi trebalo da rastu (Juzna Afrika ima blaze mere nego, recimo, Holandija, a nisu poceli ni vakcinaciju jos) - ja to na ovim grafovima ne vidim:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Ma šta ima da gledaš grafike - sve ti piše u medijima. Samo tamo pročitaš i veruješ u hajp!

Link to comment
Share on other sites

U mom okruženju cela porodica moje tetke i cela porodica jednog drugara zaraženi u zadnjih desetak dana, ukupno njih osmoro, a za celu prethodnu godinu nije bilo toliko zaraženih u mojoj familiji i među drugovima. Ako uzmem kao uzorak meni bliske ljude, situacija je trenutno takva da bi mere trebalo pritegnuti, a ne popuštati. Previše su se ljudi opustili.

Edited by Wookie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Wookie said:

U mom okruženju cela porodica moje tetke i cela porodica jednog drugara zaraženi u zadnjih desetak dana, ukupno njih osmoro, a za celu prethodnu godinu nije bilo toliko zaraženih u mojoj familiji i među drugovima. Ako uzmem kao uzorak meni bliske ljude, situacija je trenutno takva da bi mere trebalo pritegnuti, a ne popuštati. Previše su se ljudi opustili.

Pa mi maltene nemamo mere. Ovo je ništa, videli su da nema trika da ekonomski izdrže pa su od mera zadržali da sve radi sat, dva manje nego inače. 

Čuvena svrpska pamet, to je ono daj odma', a ne shvataju da će dugoročno biti manje novca u ekonomiji jer oni koji pomazu protok novca i porez umiru usled nebrige drzave za iste. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovaj moj drugar, koji je zakačio upalu pluća i već desetak dana jedva diše, a doktori sumnjaju da mu je možda otišlo i na perikarditis, kaže da su trebali samo da kažu ljudima koliko ih mogu koštati lekovi i analize koje treba da se rade, pa se niko ne bi žalio da su maske skupe i da ih je teško nositi. Kaže da su on i žena do sad pukli skoro hiljadu evra na preglede i lekove.

Edited by Wookie
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Ovaj moj drugar, koji je zakačio upalu pluća i već desetak dana jedva diše, a doktori sumnjaju da mu je možda otišlo i na perikarditis, kaže da su trebali samo da kažu ljudima koliko ih mogu koštati lekovi i analize koje treba da se rade, pa se niko ne bi žalio da su maske skupe i da ih je teško nositi. Kaže da su on i žena do sad pukli skoro hiljadu evra na preglede i lekove.

Pozdravi drugara, želim mu brz oporavak, znam koliko košta, sve jasno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Harmonika said:

Koliko vidim,od spuštanja nema ništa...i, naravno, opet je kriv narod jer ne poštuje mere...

 

Pa opet ćemo na sto puta prežvakanu temu ali imaš opciju da te zatvore kao stoku mart/april style, imaš opciju da ti daju ipak nešto (kafići i restorani rade kod nas od maja, što se za doabr deo Evrope ne može reći). Ne može posle 20h. I onda ilegalne žurke piče sve u 16. Država je tu naravno kriva što ih ne sankcioniše samo da se ne pravimo blesavi, ta stoka kojoj nije problem da dođe na takvu žurku je barem isto ako ne i više kriva. 

 

btw...gledao sam snimak, drugar snimao na Adi za srpsku NG. Išao uveče da trči i pravio timelapse snimak....barem jedno 10 lokala uredno u 11 uvece sljaka sa proslavom. A sve zvanično zatvoreno posle 20h. Država mogućnosti da juri sve to nema. Ni pola. Tako da je narod jako dobrim delom odgovoran. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...