Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mi smo jedna marginalizovana grupa - nas 71 milion, a njih 8 milijardi!

 

Eto, dzabe mi antitela, moram PCR ako cu u Srbiju! Koji sam ocin prelezavala koronu?

Sprivelova si komsinica iz sela - sta ti vise treba da budes sumLJiva?

U kontumac, bre! :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice ovih brojki ...

Posto mi je kovid ambulanta blizu mesta stanovanja,primecujem da je u zadnjih par dana nesto manje ljudi ispred nje,tako da verujem da broj obolelih opada u odnosu na situaciju od pre desetak dana... ALI ne opada sigurno u onolikom obimu i tako brzo kako ove zvanicne cifre pokazuju ...

Inace u novembru sam,dok je broj zarazenih bio na maksimumu isao na posao menjajuci svakodnevno tri linije GSP, kako nisam pokupio virus 'bem li ga...

Znam likove koji su bukvalno visili kuci, izasli poslom jednom ili dva puta u grad i fasovali ovo sranje ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Da li mere daju rezultata, da li prosto lazu sa brojevima, da li smo toliko prokuzeni da virus nema vise gde da se seta kao pre 2 nedelje?

Ne verujem da lažiraju. Ima tu dva faktora. Prvi je da je ovo rezultat od juče, dakle vikend. Drugi, značajniji, je da mi jednostavno ne možemo da imamo beskonačni dnevni broj testova, tako da ja ne verujem da cifra može da bude nešto drastično veća i da ne može da prođe 8.000-9.000 sa ovim kapacitetom.

Opet bez obzira na apsolutni broj u toku dana, ono što pokazuje kakva je situacije je više od 30% pozitivnih u odnosu na testirane.

Edited by Don Juan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mare80 said:

Sto se tice ovih brojki ...

Posto mi je kovid ambulanta blizu mesta stanovanja,primecujem da je u zadnjih par dana nesto manje ljudi ispred nje,tako da verujem da broj obolelih opada u odnosu na situaciju od pre desetak dana... ALI ne opada sigurno u onolikom obimu i tako brzo kako ove zvanicne cifre pokazuju ...

Inace u novembru sam,dok je broj zarazenih bio na maksimumu isao na posao menjajuci svakodnevno tri linije GSP, kako nisam pokupio virus 'bem li ga...

Znam likove koji su bukvalno visili kuci, izasli poslom jednom ili dva puta u grad i fasovali ovo sranje ...

 

Tako je, identifikovanih 2% manje protekle u odnosu na onu tamo nedelju

26 minutes ago, Don Juan said:

Ne verujem da lažiraju. Ima tu dva faktora. Prvi je da je ovo rezultat od juče, dakle vikend. Drugi, značajniji, je da mi jednostavno ne možemo da imamo beskonačni dnevni broj testova, tako da ja ne verujem da cifra može da bude nešto drastično veća i da ne može da prođe 8.000-9.000 sa ovim kapacitetom.

Opet bez obzira na apsolutni broj u toku dana, ono što pokazuje kakva je situacije je više od 30% pozitivnih u odnosu na testirane.

Pcr se skoro više ne radi, a senzitivniji je od antigena. Dakle, antigen negativni, a možda pozitivan neće ući u statistiku.

Jedini metod je odokativni- gužva ispred covida.Novi na  respiratoru takođe dobar metod, ali oni su presek stanja od pre 10 dana do 2 nedelje. Ili kad bismo znali procenat smrtnosti, mogli bi da posluže kao indikator.

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

Nove mere od petka? Čekaju da bake i deke podignu onih 5K i onda da krenu sa još rigoroznijim merama.

 

U stvari rigoroznije mere koje su jedino preostale su uvođenje vanrednog stanja jer bez njega, pravno gledano, nema policijskog časa.

 

1 hour ago, mare80 said:

Inace u novembru sam,dok je broj zarazenih bio na maksimumu isao na posao menjajuci svakodnevno tri linije GSP, kako nisam pokupio virus 'bem li ga...

Znam likove koji su bukvalno visili kuci, izasli poslom jednom ili dva puta u grad i fasovali ovo sranje ...

 

 

Ja sam cele prošle nedelje nešto završavala po gradu i isto koristila 3 linije GSP-a i treba da idem još dva puta do NG..

 

U vozilima GSP-a svi nose maske i tek poneko priča telefonom-ostali ćute i slušaju muziku -od mlađih, a stariji čitaju novine. To sam videla 🙂 

 

Izgleda da je manja šansa da se zarazimo u GSP-u.

 

Poznajem bračni par ( zetova sestra i njen muž ) koji na posao idu kolima, svako svojim. U kolima nose dve maske iako su sami. Nošenje maski u kolima primenjuju od samog početka epidemije kod nas.

 

Ultra higijena automobila, ultra higijena stana, njihova lična higijena na visokom nivou, baš vode računa o svemu.

 

Od pre neki dan oboje su pozitivni i leže kod kuće. Zarazili su se na poslu.    

 

Da li je sada radno mesto, pored tržnih centara glavno mesto gde se ljudi zaraze? 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Nove mere od petka? Čekaju da bake i deke podignu onih 5K i onda da krenu sa još rigoroznijim merama.

 

U stvari rigoroznije mere koje su jedino preostale su uvođenje vanrednog stanja jer bez njega, pravno gledano, nema policijskog časa.

 

 

Ja sam cele prošle nedelje nešto završavala po gradu i isto koristila 3 linije GSP-a i treba da idem još dva puta do NG..

 

U vozilima GSP-a svi nose maske i tek poneko priča telefonom-ostali ćute i slušaju muziku -od mlađih, a stariji čitaju novine. To sam videla 🙂 

 

Izgleda da je manja šansa da se zarazimo u GSP-u.

 

Poznajem bračni par ( zetova sestra i njen muž ) koji na posao idu kolima, svako svojim. U kolima nose dve maske iako su sami. Nošenje maski u kolima primenjuju od samog početka epidemije kod nas.

 

Ultra higijena automobila, ultra higijena stana, njihova lična higijena na visokom nivou, baš vode računa o svemu.

 

Od pre neki dan oboje su pozitivni i leže kod kuće. Zarazili su se na poslu.    

 

Da li je sada radno mesto, pored tržnih centara glavno mesto gde se ljudi zaraze? 

 

 

Pa zar nisu nosili maske i na poslu?

 

Nevezano za taj bračni par, al' stalno čujem takve priče, kao ultra pazili, higijena na vrhunskom nivou, a zarazili se.

Link to comment
Share on other sites

"biser" s Zapada:

u petak u nekom vrticu u Dotmundu 14 vaspitaca pravilo bozicnu zurku, sve s picem, klopom, pevanjem itd. :ajme::twak:  pravili su toliku buku da je neko iz komsiluka pozvao policiju.

i posle se neko pita kako brojke rastu "kad se svi pridrzavanju mera".

 

a danas i sutra poslednja dva dana s otvorenim prodavnicama. prodavci masovno dali snizenja (i do 50%) i produzili radno vreme i naravno da narod pohrlio u grad uprkos preporukama da se smanje kontakti.

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Izasla da napravim djir po mom malom mistu - od nocas lockdown - svi non-essential business zatvoreni do 19.januara.

Prodavnice se svakako zatvaraju u 17:30 (osim cetvrtkom), nema ljudi, ali ispred 3 lokala redovi - guess koji su to lokali? 😄

 

Bratija da se obezbedi dok se coffee shop-ovi ne zatvore!

 

Edit: otkad to sex workers nisu essential business??

 

"Gyms, pools and saunas must also close their doors, but dentists and physiotherapists can continue to practice. Sex workers must also shut up shop until January 19."

 

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, stray_cat said:

Pa zar nisu nosili maske i na poslu?

 

Nosili su maske i na poslu. Zaista ne znam kako su se zarazili. Možda su ipak na 10-15 minuta ili više skidali maske. Ili su bili u TC tokom " Crnog petka"..

 

Zbunjena sam jer su oni baš, baš pazili, vodili računa o svemu od kako je počela epidemija kod nas.  

Link to comment
Share on other sites

Ja kad pogledam vesti ujutru ne znam dal da se smejem ili da placem.

Kaze:

AG je rekao da cemo i nakon vakcinacije morati da nosimo maske jer vakcina ne sprecava sirenje virusa - samo tesko oboljevanje

Bill Gejtz kaze da pandemija nece stati do kraja 2022 i da restorani nece raditi i nema normale

Vecina u starackim domovima, rezidenti i radnici ne zele da prime vakcinu jer nece da budu pokusni kunici

Bivsi CEO googla predlozio da ko se vakcinise nosi specijalne maske :classic_biggrin:

 

Plakati ili se smejati?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nosili su maske i na poslu. Zaista ne znam kako su se zarazili. Možda su ipak na 10-15 minuta ili više skidali maske. Ili su bili u TC tokom " Crnog petka"..

 

Zbunjena sam jer su oni baš, baš pazili, vodili računa o svemu od kako je počela epidemija kod nas.  

Mislim da smo apsolvirali tri stvari

1. Glavno mesto zaraze novembar/ decembar je radno mesto ( prelilo se od slavlja iz septembra i oktobra)

2. Virus ipak ima sezonalni karakter i da, trebalo je masovno se zaraziti u julu- smrtnost od pneumonija niža leti

3. Maske daju lažan osećaj sigurnosti

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sunshine State said:

Andjo, dan za danom....drugacije nema smisla, poludece ljudi

Hmmm ovaj, ja vec i od ljudi koji su extremno obazrivi prema virusu pocinjem da cujem "F...it hocu da zivim".

Men se cini da polako prelazimo poziciju buduceg vremena.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Plakati ili se smejati?

 

Razmisliti. Svojom glavom. Ako je ikako moguce. 

33 minutes ago, Angelia said:

Hmmm ovaj, ja vec i od ljudi koji su extremno obazrivi prema virusu pocinjem da cujem "F...it hocu da zivim".

Men se cini da polako prelazimo poziciju buduceg vremena.

 

Ko hoce da zivi neka gleda da se sacuva sto bolje moze. Logicno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...